Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 61 to 80 of 90

Thread: Prey

  1. #61

    Default

    Με αφορμη σε αλλο θεμα στις αγορες που πηρε συμφορουμιτης το εν λογω παιχνιδι,παρατηρησα οτι δεν ειχα γραψει για το παιχνιδι τις εντυπωσεις μου απο οταν το ειχα τελειωσει(ναι ξερω για σφαλιαρες ).
    Αν δειτε σε κατι απο αυτα που αναφερω κατι που ειναι χοντρο spoiler,να μου το πειτε να το διορθωσω

    Το τελειωσα και εγω το παιχνιδι πριν λιγο καιρο(οπως φαινεται και απο την υπογραφη μου)και οι γνωμη μου ειναι πανω κατω οσο αυτη του metacritic,δηλαδη γυρω στο 7.7.


    Θετικα

    Γραφικα/ατμοσφαιρα
    μουσικη
    Το πρωτο μισο αρχικο κομματι του παιχνιδιου(που παιζεις κυριως με το goo και το πιστολι/wrench).
    Αρκετο ψαξιμο για αντικειμενα για να προχωρησεις που το κανει δυσκολο.
    Ικανοποιητικη διαρκεια για single player παιχνιδι.
    Ωραιο τελος με αρκετες επιλογες.
    Οκ ιστορια(δεν με ξετρελανε,αλλα κυριως προς το τελος μαρεσε περισσοτερο).
    Οι δυναμεις και το scan.
    Ωραια quests.

    Στα αρνητικα

    Το υπολοιπο μισο,και πιο συγκεκριμενα περιπου απο το 70%και μετα οπου το παιχνιδι αρχιζει και σου πεταει παρα πολλους εχθρους στην μαπα,ειδικα τους μεγαλους/πιο δυνατους,και βεβαια το stealth παει περιπατο και ειναι και ψιλο ανουσιο σε αυτο το παιχνιδι σε σχεση με το dishonored.
    Οι ιδιοι οι εχθροι, υπο την εννοια οτι πεφτει πολυ ανακυκλωση που χτυπαει ασχημα λογω της ψιλο μεγαλης διαρκειας(πιο συγκεκριμενα
    Spoiler!
    ).

    Α και φυσικα απο το πουθενα σου πεταει και τον
    Spoiler!
    χωρις λογο και αιτια,απλα για να σπασει τα νευρα....
    Ο
    Spoiler!
    που εν μερη δεν εχει λογο υπαρξης και γενικα τους χαρακτηρες του παιχνιδιου τους βρηκα ψιλο αδιαφορους.Πιο πολυ μαρεσε η January ας πουμε...
    Το backtracking σε καποια σημεια κυριως απο την μεση και μετα.
    Το crafting συστημα και το αλλο για να σπας πραγματα. Μαρεσαν σαν προσθηκες αλλα δεν μαρεσε ετσι οπως τα ειχαν σκορπισει στον χαρτη.

    Ειχε και hacking αλλα το βρηκα ψιλο αδιαφορο.
    Το συστημα μαχης να πω την αληθεια δεν μου πολυαρεσε.Στην αρχη ηταν ωραια με το goo cannon και το wrench να τρως τους εχθρους αλλα μετα ηθελε συνεχεια εναλλαγη οπλων(ή απλα να κανεις full upgrade την καραμπινα/laser να παιζεις μονο με αυτα)που ψιλο κουραζε.
    Τελος το κομματι της αποδοσης ηταν ψιλο τραγικο,οπως αναφερεται στο παραπανω video.Ειναι δυστηχως απο τα παιχνιδια που θα προτιμουσα να τα παιξω στο pc κυριως λογω του 30ριου fps που σε καποια σημεια επεφτε και πιο κατω(κυριως προς το τελος).

    Κατι που βρηκα λιγο περιεργο
    Τραγικη ιδεα ηταν να κανεις upgrade τα slot της στολης(το inventory κοινως) μεσω των neuromods οπως και οτι αν δεν ξεκλειδωσεις τα αντιστοιχα talents δεν μπορεις να κανεις upgrade τα οπλα?Μου φανηκε καπως pointless οταν το πρωτοπετυχα σε καποιον αλλο ισως να μην τον πειραξει.


    Παρολα αυτα το παιχνιδι στο μεγαλυτερο κομματι του μου αρεσε αρκετα αν και ορισμενες υψηλες βαθμολογιες τις βρισκω λιγο overrated.

    Ειναι παντως απο τα παιχνιδια που λειπουν απο το gaming αυτες τις μερες.
    Last edited by Fulgore; 15-01-2018 at 17:41.

  2. The Following 7 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    hakoo (16-01-2018),Kane (16-01-2018),mihalis13 (15-01-2018),PDS (16-01-2018),tonybsg (15-01-2018),Valkyre (17-01-2018)

  3. #62
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Thanks!
    Bασει εντυπωσεων εδω και αλλου αλλα και του ντεμο μιας ωρας που εχω παιξει το παιχνιδι εχει ψιλοαδικηθει σε επιπεδο πωλησεων μιας και απ οτι διαβαζα τις προαλες δεν πηγε καθολου καλα. Κριμα, εγω παντως το εχω στο προγραμμα ειδικα τωρα που ειναι σε τιμη χωμα.


  4. #63
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το παιχνιδι θελω παρα πολυ να το παιξω, αλλα ο λογος που ΔΕΝ το παιζω ειναι ενας και μπορει να ακουστει χαζος ομως εμενα με εκανε να μην την παλεψω στο demo...

    Και μιλαω για το ηχητικο εφφε που παιζει την ωρα που ξεκιναει το combat με καποιον εχθρο. Ειναι ενα εντελως χαζο φτηνιαρικο jump scare ηχητικο εφφε, που οκ μπορει τις πρωτες 3 φορες που θα το ακουσεις να σε τσιτωσει λιγο, αλλα μετα απο καθε μα καθε μα καθε encounter κατανταει το πιο εκνευριστικο πραγμα εβερ. Κυριολεκτικα μου καταστρεφει την εμπειρια.

    Η ερωτηση λοιπον ειναι, το εχουν φτιαξει αυτο το πραγμα? Το αλλαξανε εστω? Υπαρχει επιλογη αφαιρεσης του?

  5. #64
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Εγώ θέλω να μάθω αν έφτιαξαν τα τεχνικά θέματα που είχε γενικότερα. Και εγώ το σκέφτομαι τώρα που έπεσε στα 15 ευρώ περίπου.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  6. #65
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Tα τεχνικα εχουν λυθει απο τον Αυγουστο απο οτι βλεπω.

    http://www.eurogamer.net/articles/di...d-ugly-stutter

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    WolfRathmA (16-01-2018)

  8. #66

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Εγώ θέλω να μάθω αν έφτιαξαν τα τεχνικά θέματα που είχε γενικότερα. Και εγώ το σκέφτομαι τώρα που έπεσε στα 15 ευρώ περίπου.
    Οπως ειπα το επαιξα σχετικα προσφατα σε ps4 pro με οτι update ειχε κυκλοφορησει μεχρι τοτε.Δυστηχως αυτο το πραγμα smooth δεν το λες με τιποτα και στο λεω εχοντας παιξει και παιχνιδια που ειναι καρφωμενα στα 60 οπως doom και BF1 στο ps4 αλλα και παιχνιδια που ειναι καρφωμενα στα 30 οπως το horizon.

    Γενικα το performance θυμιζει σε μεγαλο βαθμο αυτο του Dishonored 2.



    Βεβαια οπως εχω τονισει και σε αλλα θεματα και εγω και φυσικα ολοι οι αλλοι,το παν ειναι και η τιμη που αγοραζεις το παιχνιδι για να εχεις και τις οποιες απαιτησεις.Αλλιως θα σε πειραξει αν το αγορασεις το παιχνιδι στα 40-60ευρω και αλλιως αν το αγορασεις στα 15-20ευρω.

    Σιγουρα ειναι overall καλο παιχνιδι ακομα και με τα οποια αρνητικα στα περι gameplay μπορει να αναφερει ο καθενας,εχει μπολικες ωρες για οποιο γουσταρει να κυνηγαει μερικα achievement παραπανω https://www.playstationtrophies.org/...admap.htmlαλλα σε καμια περιπτωση αυτο το πραγμα δεν το λες smooth και ας τρεχει καλυτερα απο τις πρωτες μερες.

  9. #67

    Default

    Μόλις το ξεκίνησα κι εγώ, επομένως δεν έχω ακόμα πλήρη εικόνα κι εντυπώσεις. Στο απλό Ps4, για την ώρα δεν έχω παρατηρήσει κανένα κόλλημα στα frames. Θα δούμε στην πορεία. Πολύ ωραία η αρχή και ό,τι έχω δει ως τώρα. Γενικά μου αρέσει πολύ το στυλ που δίνει η Arkane στα παιχνίδια και στο gameplay τους.
    Σε αυτό που αναφέρεται ο Valkyre, ναι, το παρατήρησα σε δύο περιπτώσεις (δεν είχα και άλλες ως τώρα. Έχω συναντήσει δύο μικρά mimics). Δεν με χάλασε τόσο, απλά θα προτιμούσα κι εγώ να μην έχει κανέναν ήχο όταν είναι κοντά εχθρός. Θα δω στις ρυθμίσεις, εάν υπάρχει επιλογή αφαίρεσής του.....

  10. #68
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πραγματικά απορώ με τα θέματα που αναφέρονται στο performance. Είναι πολύ πιο smooth από το dishonored κ δεν έχει κανένα πρόβλημα απόδοσης. Όποιος το παίξει θα με θυμηθεί.

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  11. #69
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Πραγματικά απορώ με τα θέματα που αναφέρονται στο performance. Είναι πολύ πιο smooth από το dishonored κ δεν έχει κανένα πρόβλημα απόδοσης. Όποιος το παίξει θα με θυμηθεί.

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Μα κι εγω απο αυτα που ειδα διαβασα και στο Digital Foundry και στο αντιστοιχο thread του Gaf, φαινεται οτι με το τελευταιο patch τα φτιαξανε τα πραγματα στο θεμα του performance. Μηπως Fulgore για καποιον λογο δεν εκανες καποιο update? Αν και δυσκολο το κοβω, σχετικος εισαι με το αθλημα. Περιεργο.

    Παντως αυτο το θεμα με τον ηχο που περιεγραψα, ισχυει ακομα? Δηλαδη καθε μα καθε encounter κανει αυτον τον σπαστικο jump scare ηχο?

  12. #70
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δε θυμάμαι Val εγώ το είχα παίξει σχετικά νωρίς ίσως μια βδομάδα μετά την κυκλοφορία. Πάντως δε με χάλασε αυτό που λες να πω την αλήθεια αλλά ξέρω ότι γενικά δεν θες ειδοποιήσεις, hud κλπ οπότε είναι υποκειμενικό αυτό που λέω. Το σίγουρο είναι ότι η ατμόσφαιρα κ η ιστορία, ειδικά τα πολλά ενδιαφέροντα side missions θα σε αποζημιώσουν.

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  13. The Following User Says Thank You to james9 For This Useful Post:

    Valkyre (17-01-2018)

  14. #71

    Default

    Οταν λεω performance δεν εννοω οτι σε ολη την διαρκεια του παιχνιδιου κολλαει το συμπαν,αλλα οτι υπηρχαν αρκετα σημεια ειδικα προς το τελευταιο κομματι(που ειχε μπολικους εχθρους) που ηταν πιο εντονο και το ενιωθες(τουλαχιστον εγω στην περιπτωση μου).Το γεγονος οτι τρεχει σε 30fps δεν βοηθαει ιδιαιτερα(οπως και στην περιπτωση του DIshonored)σε πρωτου προσωπου παιχνιδι οταν εχεις παιξει στην κονσολα(μην μπλεκουμε το pc)παιχνιδια στα 60.

    Προφανως καποιους μπορει να μην τους ενοχλησει τοσο και αλλους περισσοτερο οπως εν μερη εγινε και στο Last guardian που αλλοι τα καταλαβαν τα frame drops,ενω αλλοι παλι οχι,και σιγουρα δεν προκειται να χαλασει τελειως την συνολικη εικονα καποιου για το παιχνιδι,ειδικα με τετοια τιμη.

  15. #72

    Default

    Εχθές έπαιξα άλλες δύο ώρες και πάλι δεν είδα κάτι σε σχέση με πτώση frames. Όπως και στο Dishonored 2, έτσι κι εδώ το παιχνίδι βλέπω και κυλάει πολύ ομαλά. Δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμα σκηνές πολύ έντονες, με πολλούς εχθρούς κλπ, απλά λέω τι βλέπω ως τώρα.
    Για το θέμα του ηχητικού εφφέ που προειδοποιεί, δυστυχώς ξέχασα να δω στις ρυθμίσεις αν μπορεί να αφαιρεθεί. Ελπίζω να το θυμηθώ όταν το ξαναπιάσω (απόψε μάλλον). Ευτυχώς, μπορώ να πω ότι δεν με ενοχλεί για την ώρα. Σε προετοιμάζει ότι κάτι απειλητικό υπάρχει στο χώρο, θα μπορούσε και να λείπει, αλλά από την άλλη, και στην πραγματικότητα αισθανόμαστε την παρουσία κάποιου σε έναν χώρο, οπότε το δέχομαι ως κάτι αντίστοιχο, συν το ότι συμβάλλει στην ένταση.
    Πάντως το παιχνίδι έχει ωραίους μηχανισμούς και σε καλεί να εξερυνήσεις όλους τους χώρους, να διαβάσεις τα e-mail κλπ. Kλασική καλή Arkane......

  16. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    Valkyre (17-01-2018)

  17. #73

    Default

    Το πρωτο σχεδον μισο κομματι του παιχνιδιου αφορα περισσοτερο το explore αρα μην σε απασχολει αυτο και ισως και στο υπολοιπο να μην παρατηρησεις κατι τοσο πολυ.Το video του DF πιο πισω παντως αφορα κυριως το υπολοιπο 2ρο μισο. Δεν θελω να γινω πιο συγκεκριμενος καθαρα λογω spoiler.

  18. #74
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον το πηρα κι εγω το παιχνιδι.

    Μπορω να πω οτι οι πρωτες τεσσερις ωρες ηταν αρκετα εκνευριστικες στο παιχνιδι...

    Θεωρω οτι η καμπυλη δυσκολιας ειναι εντελως παραλογη στο ξεκινημα του παιχνιδιου και για αρκετο χρονικο διαστημα μεχρι να επελθει μια ισορροπια. Το ξεκινησα στο νορμαλ (κατι που γενικα δεν συνηθιζω, μιας και επιλεγω hard, αλλα επειδη απλα ηθελα να παιξω το συγκεκριμενο και οχι να το ξεζουμισω πηγα νορμαλ) και εφτασα σε καποιο σημειο να διαπραγματευομαι με τον εαυτο μου το αδιανοητο, τουτεστην να το γυρισω σε easy... κατι που τελικα δεν εκανα αλλα ημουν στο τσακ...

    Ακρως underpowered το σκηνικο στις πρωτες ωρες. Αναθεμα το ποσες φορες εχασα με cheap τροπους, μιας και δεν εχεις ιδεα περι τινος προκειται στην αρχη και ποιες οι δυναμεις των εχθρων. Ειναι κυριολεκτικα μια φαση trial and error μεχρι να μαθεις τα συστηματα του παιχνιδιου, κατι που ναι μεν το καταλαβαινω να υπαρχει σε εναν βαθμο σε καθε παιχνιδι (δεν θελω να με πας χερακι χερακι) αλλα με ενα μετρο κιολας. Τα οπλα για παραδειγμα στην αρχη του παιχνιδιου ειναι τραγελαφος.... με καψουλια να εριχνα πιο πολυ ζημια θα εκανα. Σχεδον τα παντα σε εχουν 2-3 shots.

    Με χαλασε αρκετα.

    Παρολαυτα μετα το περας των 4 πρωτων ωρων αρχισε να ξεκλειδωνονται τα mechanics του παιχνιδιου να αποκτας αναβαθμισεις και εργαλεια που επιτελους σου κανουν τη ζωη ευκολη. Το οποιο βεβαια και αυτο δεν ειναι για εμενα σωστο γιατι ξαφνικα απο εκει που το παιχνιδι ηταν ΠΑΛΟΥΚΙ, ξαφνικα εγινε ΕΥΚΟΛΟ... οποτε τωρα το εβαλα στο Hard για πλεον ειχε καταληξει να ειμαι overpowered...

    Γενικα πολυ μετρια δουλεια στον τομεα της δυσκολιας. Αχταρμα τα κανανε... επρεπε να ειναι πιο smooth το transition.

    Κατα τα αλλα το παιχνιδι τωρα ειναι διασκεδαστικο, το στορυ εχει ενδιαφερον (αν και μου την δινουν απιστευτα οι "μουγκοι" πρωταγωνιστες) το setting ειναι καλο και το level design αρκετα εξυπνο.

    Η αποδοση του τιτλου (οσο εχω παιξει) ειναι ακτεβατα 30 frames χωρις tearing ή framepacing. Απο την αλλη ομως ο τεχνικος τομεας ειναι για τα μπαζα εντελως. Απο τα πιο "ασχημα" παιχνιδια που εχω παιξει αυτη τη γενια. Το καλλιτεχνικο κομματι δεν το σωζει και τοσο (για τα γουστα μου παντα), δηλαδη καμμια σχεση με Bioshock επιπεδα.

    Αυτα προς το παρον νομιζω οτι ειμαι περιπου στο 70% του στορυ, κατι τετοιο. Θα επανελθω στο τελος για 2-3 εντυπωσεις ακομα.

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (22-01-2018),tsakali GR (23-01-2018)

  20. #75

    Default

    4ωρες δεν ειναι στο 70% γιατι το παιχνιδι ειναι μεγαλυτερο συνολικα σε διαρκεια.

  21. #76
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν ειπε αυτο ρε συ, για τις 4 πρωτες ωρες μιλησε για την δυσκολια που εχει θεματα με την ισορροπια. Εχει προχωρησει αρκετα περισσοτερο απο τις 4 ωρες απ οτι καταλαβα.


  22. #77

    Default

    Εγω σχολιασα οτι διαβασα παραπανω και ναι ο συμφορουμιτης οντως ανεφερε για τις πρωτες 4 ωρες τις εντυπωσεις του,αλλα στο ιδιο σχολιο απο κατω λεει οτι νομιζει οτι ειναι κοντα στο 70%.

  23. #78
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Όχι ο Val γραφεί ότι έχει παίξει παραπάνω από 4 ώρες.
    Αν δεις πιο κάτω γράφει ότι μετά το πέρας των 4 πρώτων ωρών το παιχνίδι στρώνει.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  24. #79

    Default

    Σωστος,λαθος δικο μου .Μπερδευτηκα επειδη δεν ανεφερε σε ποιο σημειο ειναι αυτη την στιγμη ακριβως.

  25. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    mihalis13 (23-01-2018)

  26. #80
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εχω παιξει 17 ωρες μεχρι στιγμης, ετσι για την ιστορια.

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •