Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 41

Thread: The Elder Scrolls: Skyrim - Special Edition

  1. #21
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Εξαιρετικό παιχνίδι, είχα γράψει πάνω από 80 ώρες χωρίς καν να έχω προχωρήσει ιδιαίτερα στο campaign αυτό καθε αυτό, μέχρι που το πήρα απόφαση και επικεντρώθηκα στην ιστορία και την πρόοδο της έως την ολοκλήρωση της. Μου άρεσε πάρα πολύ και φυσικά αν κάτι μπορεί να αποκαλέσει κάποιος "επικό" είναι αυτό το παιχνίδι. Γενικά δεν πολύ συμπαθώ το σκεφτικό των remakes/remasters κλπ μιας και θα προτιμούσα οι όποιοι πόροι να αναλυθούν στη δημιουργία κάτι νέου, αλλά,στην περίπτωση του Skyrim δεν θα έλεγα όχι στο να το παίξω στο PS4 με αναβαθμισμένα τόσα πολλά στοιχεία.

    Δεν ξέρω τι εστί mods στο Skyrim μιας και είμαι κονσολάς για πάρα πολλά χρόνια, αλλά θεωρώ χάλια απόφαση υλικό που υπάρχει έτοιμο και διαθέσιμο να απορρίπτεται από την Sony. Αν υπάρχει πρόβλημα κώδικα, περιορισμοί ασφαλείας κλπ, ας κάτσουν να βρουν μια λύση ώστε να προς περάσουν αυτό το πρόβλημα. Θα ήθελα να ήξερα περισσότερες λεπτομέρειες γιατί πάρθηκε αυτή η άσχημη απόφαση και γιατί δεν βρίσκουν λύση. Δεν πιστεύω να βρέθηκε μέσω των mods κανένα παραθυράκι για homebrew ή άλλη πρόσβαση στην κονσόλα, ας κλείσουν την όποια τρύπα αν όντως υπάρχει τέτοιο πρόβλημα και ας δώσουν ολοκληρωμένο το πακέτο στον κόσμο.

  2. #22
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Δεν την πάω την Bethesda, αλλά φαίνεται να έχουν κάνει καλή δουλειά. Μακάρι να τρέχει και καλά.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #23
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #24
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεν μου φαίνεται οτι εχει γινει και τοσο καλη δουλειά. Μονο οι φωτισμοί μου φαίνονται καλύτεροι



  5. #25
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. #26

    Default

    εν τω μεταξυ, στη Ρωσια


  7. The Following User Says Thank You to AgentPrinny007 For This Useful Post:

    teras1 (02-11-2016)

  8. #27
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εχω παιξει πανω απο 200 ωρες Skyrim και ακομα κατι με τραβαει να το αγορασω σε Remaster. Ελπιζω να αντισταθω γιατι θα καω τελειως αν το ξεκινησω απο την αρχη..

    Spoiler!

  9. #28

    Default

    Ακριβώς τα ίδια κι εγώ. Παραλίγο να το παραγγείλω χθες, αλλά τελικά παράγγειλα Uncharted 4, που δεν το έχω παίξει ακόμα. Η φάση είναι ότι δεν το είχα τελειώσει το Skyrim τότε, και μου έχει μείνει απωθημένο. Είναι και τόσο εθιστικό το άτιμο. Ίδωμεν, με βλέπω να ενδίδω και να το παραγγέλνω προς τέλος του μήνα.....

  10. #29
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    1-3fps χειρότερο από το παιχνίδι στο απλό PS4
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Valkyre (10-11-2016)

  12. #30
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το ειχα πει αστειευομενος καποια στιγμη, οτι κατσε να δεις που καποια παιχνιδια στο Pro θα τρεχουν χειροτερα απο οτι στο PS4 και αυτο γιατι στην ουσια η Sony θελει ολα τα παιχνιδια να τρεχουν 4Κ στο Pro. Ελπιζω τουλαχιστον να δωσουν την επιλογη στο μελλοννα μπορεις να τρεξεις τα παιχνιδια του Pro σε απλο PS4 mode... οσο τραγικο και αν ακουγεται αυτο...

    Και δεν ειναι μονο το Skyrim που τρεχει χειροτερα στο Pro, υπαρχει και αλλο ενα παιχνιδι που μαλιστα τρεχει αρκετα χειροτερα (Mantis κατι λεγται).

  13. #31
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αυτό πότε συμβαίνει όμως;; Πχ ένας που έχει Full HD TV θα το βλέπει να τρέχει χειρότερα από το απλό PS4;; Είναι λίγο τραγικό..
    Νομίζω αυτό που λέει ο Val είναι το καλύτερο. Να σου δίνει κάποιες επιλογές (όχι Pc που θες 3 ώρες να φας στις ρυθμίσεις). Το καλύτερο παράδειγμα είναι το Tomb Raider σου δίνει 3 επιλογές και εσύ αποφασίζεις ποια προτιμάς.
    Spoiler!

  14. #32
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Αυτό πότε συμβαίνει όμως;; Πχ ένας που έχει Full HD TV θα το βλέπει να τρέχει χειρότερα από το απλό PS4;; Είναι λίγο τραγικό..
    Νομίζω αυτό που λέει ο Val είναι το καλύτερο. Να σου δίνει κάποιες επιλογές (όχι Pc που θες 3 ώρες να φας στις ρυθμίσεις). Το καλύτερο παράδειγμα είναι το Tomb Raider σου δίνει 3 επιλογές και εσύ αποφασίζεις ποια προτιμάς.
    Αυτο ειναι το θεμα και το τραγικο της υποθεσης. Οτι ειτε εχεις 4Κ τηλεοραση ειτε 1080ρ το παιχνιδι θα τρεχει στα 4Κ και στις 2 περιπτωσεις (θα κανει supersampling στην 1080ρ τηελοραση, αλλα επι της ουσιας 4Κ τρεχει και εκει). Οποτε οτι τηλεοραση και να εχεις την ιδια αποδοση θα εχεις. Εξαιρεση φυσικα τα παιχνιδια που προσφερουν διαφορετικα modes. Πρεπει να δοθει και η επιλογη να τρεχει το παιχνιδι σαν PS4 απλο γιατι κατι ακυροι developers οπως η Bethesda που ειναι πραγματικα -δεν θελω να πω την λεξη- σιγα μην κατσουν να ασχολουνται ιδιαιτερως με καθε κονσολα. Ειναι οπως το ειπες... τραγικο. Τουλαχιστον πρεπει να ειναι οπως το PS4 οπως λεει και η Σονυ, αλλα εφοσον εχουν και προυποθεση το 4Κ δεν ειναι και τοσο ευκολο παντα...

  15. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (10-11-2016)

  16. #33
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    toninio (23-01-2021)

  18. #34
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Γιατί mod και όχι official patch; Δεν είναι ήδη 60 fps στο PSVR και με Jaguar CPU @ 1.6 GHz;

  19. #35
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    - Vanilla PS4 has a higher frame rate than the PS4 Pro.
    - PS5 has higher/more stable framerate compared to the Series X. Richard hypothesis that higher clocks may play nicer with older titles than more CUs.
    - Mod author says what they did to get 60fps with Skyrim doesn't work on Fallout 4 (for now).
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #36
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Χμμμ, ενδιαφέρουσα η παρατήρηση για τους χρονισμούς...

  21. #37
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Meanwhile at Bethesda...







    Δεν περίμενα να το δώσουν και σε εμάς. Ίσως κάποια στιγμή να το ξεκινήσω το ρημάδι...

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. #38
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  23. #39

    Default

    Αποφάσισα να κάνω φέτος άλλο ένα playthrough. Όχι ότι έχω κάνει πάρα πολλά. Είναι η τέταρτη φορά που το βάζω, αλλά ουσιαστικά είναι το δεύτερο κανονικό και μεγάλο playthrough (τα άλλα 3 ήταν στο Pc και στο Ps5, που δεν τα τελείωσα, για λόγους ανεξάρτητους του παιχνιδιού, και στο Ps3).
    Aνεξαρτήτως version (και ευτυχώς, και στις κονσόλες μπορεί κανείς να το moddάρει πολύ καλά, ενώ στο PC βλέπω έχουν βγει παπάδες), το Skyrim αντέχει στο χρόνο όσο λίγα videogames, και δεν πιστεύω ότι είναι μόνο η modding community που το κρατάνε τόσο καλά, σχεδόν 13 χρόνια μετά. Όχι ότι είμαι κανένας που έχω παίξει τα άπειρα παιχνίδια, αλλά δεν έχω ξαναδεί ή συναντήσει κάτι παρόμοιο. Πιστεύω αυτός ο συνδυασμός ελευθερίας κινήσεων, setting, τρομερής ποικιλίας gameplay και διαδραστικότητας με το παιχνίδι, είναι που το κάνουν τόσο ελκυστικό (αν και υπάρχει πολύς κόσμος που δεν του άρεσε και το παράτησε). Πιστεύω όμως ότι το κομμάτι του ήχου, δηλαδή το voice acting και η μουσική, είναι που προσθέτουν, όχι λιθαράκι, αλλά θεμέλιο λίθο για την επιτυχία. Όσο για τον πυρήνα του παιχνιδιού, δηλ. το gameplay, πολλά μπορεί κανείς να πει. Σε κάθε playthrough μπορεί κανείς να παίξει εντελώς διαφορετικά, και δεν μιλάμε για μικρές διαφορές, κι αυτό το κάνει πάντα ενδιαφέρον.
    Κυριολεκτικά, παίζω όλο το χειμώνα, και δεν έχω βαρεθεί ούτε στιγμή.
    Απόπειρες έχουν γίνει ίσως, αλλά κανένα παιχνίδι δεν πιστεύω να πλησιάζει αυτό που καταφέρνει το Skyrim. Δεν σημαίνει ότι δεν έχει ατέλειες, ότι πρέπει να αρέσει σε όλους κλπ, αλλά είναι από τα ελάχιστα παιχνίδια που πλησιάζει την αίσθηση του living world κατά κάποιο τρόπο. Εκτός αν υπάρχουν και άλλα, που δεν τα ξέρω.
    Ποιό Starfield? Φυσικά πρόκειται για ένα πολύ καλό παιχνίδι, το οποίο επίσης έπαιξα και δεν έχω παράπονο, γιατί, ναι μεν δεν ανταποκρίθηκε απόλυτα στις προσδοκίες (αλλά νομίζω ότι έχουμε πια την ωριμότητα να αντιλαμβανόμαστε τί να περιμένουμε από ένα videogame, να μεττάμε σωστά το εκάστοτε hype, προσδοκίες κλπ), αλλά ήταν μια εξαιρετική εμπειρία. Όμως δεν πλησιάζει το μέγεθος και τον πλούτο του Skyrim, κι ας είναι θεωρητικά τεράστιος ο κόσμος του.
    Δεν πιστεύω η Bethesda να καταφέρει να ξεπεράσει το Skyrim με το επόμενο Elder Scrolls. Είναι πολύ δύσκολο. Θεωρητικά, θα πρέπει να πάρει τη συνταγή και να την ανεβάσει 10 επίπεδα πιο πάνω, αλλά θελει φοβερή δουλειά. Εάν έχει τον πλούτο και την ποικιλία, συν σύγχρονα physics, θα είναι για εμένα αρκετό.
    Αυτά. Δεν ήθελα να πω κάτι συγκεκριμένο. Απλά, με αφορμή το τωρινό playthrough, ήθελα να τονίσω την αξία και μοναδικότητα του συγκεκριμένου παιχνιδιού.

  24. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    hakoo (26-02-2024),Valkyre (26-02-2024)

  25. #40
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Ωράιος.

    Πάνω σε αυτά που είπες και τη σύγκριση με το starfield:
    Να προσθέσω έχοντας εμπειρία και από τα δύο πλέον, ότι το αξεπέραστο εμπόδιο του starfield είναι η μετάβαση στους προορισμούς με το ατελείωτο loading που σε βγάζει εντελώς εκτός κλίματος.

    Αν είναι σε μια αποστολή να αλλάζω 4 φορές πλανήτες, πάει το έχασα. Περισσότερο σκέφτομαι το σάντουιτς που θέλω να φάω.

  26. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    toninio (26-02-2024)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •