Results 1 to 20 of 20

Thread: F1 2016

  1. #1
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default F1 2016

    F1 2016 TO COME TO PS4, XBOX ONE AND PC THIS SUMMER

    In the run up to this year’s Monaco Grand Prix, we’re extremely proud to announce F1™ 2016, the official videogame of the 2016 FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP™ to the world.

    F1 2016 will include the most immersive career mode we’ve ever featured, and will release onto PlayStation®4, Xbox One and Windows PC (DVD and via Steam) this summer.

    F1 2016’s new career mode spans 10 seasons and will take you deeper into the world’s most glamorous, exciting and prestigious motorsport, both on and off the track. The life-like recreation of the sport will be further enhanced by the addition of the sport’s iconic Safety Car and Virtual Safety Car, which have been written from the ground up, as well as the introduction of the challenging new street circuit in Baku, Azerbaijan for the 2016 FORMULA 1 GRAND PRIX OF EUROPE.



    Here’s what Principal Game Designer Lee Mather said-
    “F1 2016 is a massive step forward for the franchise. The new career mode sits at the heart of the game and allows gamers to create their own legend over a career that can span for up to a massive ten seasons. Beyond improving upon the fastest and most thrilling on-track racing experience in gaming, F1 2016 uniquely offers the drama and vehicle development that goes on behind the scenes. A rich car upgrade system is fully integrated into a new and deep practice development programme which mirrors the tests carried out by the teams in real life.”



    For the first time, the practice development programme allows you to take advantage of the tests done by the teams on a grand prix weekend. Master each circuit with our track acclimatisation tests, test your tyres and hone your race strategy to perfection, all whilst gaining valuable Research and Development points to spend on upgrading your car.
    Mather continued: “With the re-introduction of the Safety Car as well as the addition of the Virtual Safety Car for the very first time, we are creating the most complete F1™ experience ever. This, combined with several features that are yet to be announced, should excite fans of the game and FORMULA ONE™.”
    In the new career mode, you’ll be able to select an avatar to represent you within the game world, as well as choose a number to take with you through your career. You’ll be able to single out the helmet for you, and colour it however you choose. You’re then free to choose from any of the FORMULA ONE teams, all with different goals and expectations. You might decide to go down the more challenging route and start further down the grid, but it will also be easier to exceed your team’s expectations. You can earn contracts and move from team to team, or choose to develop your favourite team into a championship contender.

    To complement the on-track experience, and to expand the realism of the Career mode, we’ve included stunning hospitality areas for each team that will act as your game hub. In this area you’ll work with our new, fully captured and voice-acted Research and Development Engineer and Player Agent to develop your progress both on and off the track. Earn Research and Development credits from all your sessions, from practice, to qualifying and the race, to spend on upgrading your car, and get ahead of the teams around you. To make it even more immersive, you’ll also be able to spot other key figures from the paddock within the hospitality areas.




    This season’s already been an exciting one, and what could make it more so than the latest addition to the FORMULA ONE calendar, Azerbaijan, with capital city Baku playing host to what could very well be the fastest street circuit of the season.





    We’ve also got some early screenshots for you to show off our new time of day editor, which allows you to dramatically customise the visuals of your race experience. The brand-new Haas F1 Team makes their debut in the 2016 FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, and in the process become the first all-American-led F1 team in three decades.



    We’ll be releasing further details very soon, so follow us on Twitter and Fhttp://www.ps4forums.gr/vb/newthread.php?do=postthread&f=52acebook for future updates.

    http://blog.codemasters.com









    Official site: Codemasters

  2. #2
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Για την closed beta κάντε sign up εδώ
    http://blog.codemasters.com/uncatego.../beta-sign-up/

  3. The Following 3 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Christos33 (31-05-2016),DJTaurus (31-05-2016),Snk (31-05-2016)

  4. #3
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  5. #4
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Ακόμα και το Azerbaijan έφτιαξε πιστα F1 και εμείς εδώ ψάχνουμε επενδύσεις

  6. #5
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  7. The Following 2 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    klark71 (02-07-2016),teras1 (02-07-2016)

  8. #6
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Άμα είναι sim σαν το Dirt, έχει τύχη μεγάλη. Ειδάλλως, μένω με την προηγούμενη...

  9. #7

    Default

    "Multiplayer support for 22 players. Manual starts. The Formation Lap."

    Some cars take your breath away. Only one gives it back.

  10. #8

    Default

    F1 2016 - Launch Trailer



    F1 2016 - TV Spot



    Το καλύτερο F1 παιχνίδι είναι γεγονός...

    Spoiler!
    Last edited by AlexandrosQV; 24-08-2016 at 11:26.
    Some cars take your breath away. Only one gives it back.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to AlexandrosQV For This Useful Post:

    DJTaurus (24-08-2016),teras1 (24-08-2016)

  12. #9
    Advanced Member manga1024's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Posts
    356
    PSN ID
    manos-karteros
    Name
    ΜΑΝΟΣ

    Default

    μεχρι στιγμης που εχω παιξει λίγο ναι οντως ειναι το καλυτερο f1 παιχνιδι που εχω παιξει εδω και χρονια....επιτελους!!

  13. The Following User Says Thank You to manga1024 For This Useful Post:

    DJTaurus (24-08-2016)

  14. #10
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Θα το έχω σύντομα ελπίζω. Άντε να δούμε.

  15. #11
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εχω να παίξω F1 απο το πρώτο PlayStation. Λογικά μέσα στη χρόνια σε κάποια καλή προσφορά η αγγελία θα το πάρω και εγώ.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  16. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    DJTaurus (25-08-2016)

  17. #12
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Είναι μήπως περισσότερο sim στο gameplay από το προηγούμενο;

  18. #13
    Junior Member binos23's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    13
    PSN ID
    binos23

    Default

    Quote Originally Posted by klark71 View Post
    Είναι μήπως περισσότερο sim στο gameplay από το προηγούμενο;
    Όχι ιδιαίτερα, όσον αφορά το χειρισμό. Έχει μια επιλογή παραπάνω στο damage (simulation), στην οποία δε συγχωρούνται λάθη. Γενικά, ως παιχνίδι είναι πολύ ανώτερο από το περυσινό.

  19. The Following User Says Thank You to binos23 For This Useful Post:

    teras1 (25-08-2016)

  20. #14
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Μπορείς να μας πεις που εντοπίζεις τις διαφορές;

  21. #15
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Quote Originally Posted by teras1 View Post
    Ακόμα και το Azerbaijan έφτιαξε πιστα F1 και εμείς εδώ ψάχνουμε επενδύσεις
    Το Αζερμπαϊτζάν τα τελευταία χρόνια, από το '94 και μετά πήρε όχι απλώς τα πάνω του, αλλά δημιούργησε τέτοια οικονομία και οικονομική ανάπτυξη (και πληθυσμιακή) που η κρίση της τελευταίας 8ετίας πέρασε και δεν ακούμπησε (σε σχέση πάντα με άλλες οικονομίες). Το διάγραμμα του ΑΕΠ από το 2000 και μετά είναι εξωπραγματικό. Θα έρθουν και σε μας οι επενδύσεις, υπομονή θέλει

    (sorry για το off topic)
    Last edited by Gazof; 27-08-2016 at 10:31.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  22. The Following User Says Thank You to Gazof For This Useful Post:

    teras1 (27-08-2016)

  23. #16

    Default

    Πριν από λίγο το ρολόι έγραψε στο σύνολο 5 ώρες ενασχόλησης με τον τίτλο. Νιώθω την ανάγκη να αναφέρω και εγώ "λίγα" πραγματάκια για τις μέχρι τώρα θετικές εντυπώσεις μου. Αρχικά λοιπόν έκανα κάποιους γύρους μόνος μου, για να συνηθίσω λίγο και πάλι το τιμόνι μετά από τόσο καιρό απραξίας και μετέπειτα να καταλάβω τη νοοτροπία του gameplay (τελευταίο F1 που είχα ασχοληθεί ήταν το 2012 στο PS3).


    Όταν λοιπόν του πήρα (στο περίπου) τον αέρα, έτρεξα πρόχειρους μικρούς αγώνες για να δω πως θα τα καταφέρω καλά και σε συνθήκες υπό πίεσης. Απ ότι αποδείχθηκε τελικώς, θέλει αρκετή εξοικείωση το πράγμα και προπονησούλα. Και αυτό μάλλον είναι καλό. Δείχνει πολλά υποσχόμενο το gameplay του.


    Ας περάσουμε στα καλύτερα...


    Τις δυο τελευταίες ώρες τις περασα στο online κομμάτι του τίτλου.


    Και νομίζω οτι αυτό είναι που μας ενδιαφέρει περισσότερο, σωστά;


    Λοιπόν,


    Πρώτο wow.


    Σε όποια αίθουσα και αν μπήκα δεν συνάντησα επουδενί κολλήματα. Είτε έτρεχα μόνος είτε πήγαινα ρόδα ρόδα με κάποιον / κάποιους άλλον / άλλους. Επίσης δεν με πέταξε ούτε για αστείο από κάποια αίθουσα. Δεν ξέρω αν ευθύνεται η γραμμή μου (Cosmote VDSL 50), αλλά με τόσο κόσμο στην αίθουσα (Από 12 μέχρι 21 άτομα) δεν νομίζω να αρκεί μόνο η δική μου γραμμή να είναι καλή για να λειτουργούν όλα ομαλά.


    Δεύτερο, τρίτο, τέταρτο.... δέκατο και ούτω καθεξής wow...


    Γενική Αίσθηση...


    Τι να πρωτοπώ... Η Αγωνία πραγματικά, ξεκινάει από τον γύρο σχηματισμού (!) οπού προσπαθεί ο καθένας με τον τρόπο του να αγχώσει τον προπορευόμενο του γεμίζοντας τους καθρέπτες του... Βέβαια μη το παρακάνετε γιατί μπορεί να πέσετε πάνω σε άλλον (την έπαθα μια φορά στο βροχερό Monaco...) και έτσι να χάσεται τον έλεγχο του μονοθεσίου σας μέχρι να ολοκληρωθεί ο γύρος σχηματισμού. Σε σημαντική πρόσκρουση δεν ξέρω αν συμβαίνει κάτι παραπάνω π.χ. ποινή, αποκλεισμός η εγκατάλειψη. Δεν το δοκίμασα. Επίσης δεν έχω καταλάβει αν έχει σημασία ο τρόπος που θα κάνεις τον γύρο σχηματισμού για να φέρεις τα ελαστικά σε σωστή θερμοκρασία. Κάτι πολύ σημαντικό αν ισχύει.


    Manual εκκίνηση, φυσικά...


    όπου πρέπει να κρατήσουμε πατημένο το δεξί paddle του τιμονιού μας με το γκάζι πατημένο κάτω μέχρι να σβήσουν τα φώτα... έπειτα αφήνουμε το paddle... και μετά...


    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!


    Μετά την εκκίνηση, ακολουθεί ΤΟ ΧΑΟΣ... Όλα έχουν τη σημασία τους και όλα χρειάζονται την προσοχή μας. Αν παίζουμε με τις ρεαλιστικές ρυθμίσεις, να ξέρετε ότι θα πρέπει να δώσετε το 110% που μπορείτε για... να τερματίσετε! Αν θέλουμε να βρεθούμε και στο βάθρο, δεν ξέρω πόσο τις εκατό χρειάζεται να δώσουμε.


    Ρυθμίσεις και πληροφορίες σε πραγματικό χρόνο...!


    Κατά τη διάρκεια του αγώνα, πατώντας τον κύκλο, μπορούμε να πάρουμε στα χέρια μας (και) τον τεχνικό έλεγχο του μονοθεσίου. Μπορούμε δηλαδή, αφου βρούμε πρώτα το κατάλληλο σημείο σε κάθε πίστα για να μη βρεθούμε σε κλάσματα δευτερολέπτου στα περίχωρα ή διαλυμένοι σε καμιά μπαριέρα... να αλλάξουμε τη ροή καυσίμου για να κινηθούμε πιο αργά η πιο γρήγορα αν χρειάζεται, την ανάρτιση, να επιλέξουμε τι τύπο γόμας θα βάλουμε στο επόμενο pit stop και δεν θυμάμαι και εγώ τι άλλο...! Πατώντας το τετράγωνο τώρα... Pit Radio... εμφανίζεται αλλο μενού κάτω δεξιά (το οποίο έχει δυο σελίδες παρακαλώ) οπού μπορούμε να ρωτήσουμε στο pit radio ενα κάρο πράγματα. Ποιος είναι ο στόχος μου με τον ρυθμό που έχουμε/έχουνε όλοι μέσα στην πίστα, ποιος είναι μπροστά ή πίσω μας, πως τα πάει ο team mate μας, σε τι κατάσταση είναι τα ελαστικά... μέχρι το πως προβλέπεται να εξελιχθεί ο καιρος...!


    Ακολουθούν οι κανονισμοί.


    Τα πάντα όλα... Περάσαμε κάποιον άθελα μας σε καθεστώς κίτρινης σημαίας; Εμφανίζεται αμέσως προειδοποίηση να επιστρέψουμε την ¨κλεμμένη" θέση, διαφορετικά ξέρετε. Μπήκαμε με παραπάνω χιλιόμετρα από το επιτρεπόμενο όριο μέσα στα πιτ; Διαλέγουμε γύρο για το πότε θα εκτίσουμε την ποινή διέλευσης. Κόψαμε δρόμο, προκαλέσαμε ατύχημα, παραβιάσαμε τις αποστάσεις σε καθεστώς virtual safety car, ξέρετε και εδώ.


    Σημαίες, φώτα...


    Το κάτι παραπάνω που ομορφαίνει το παιχνίδι. Ετοιμάζεσαι να αφήσεις κάποιον ένα γύρο πίσω; Βλέπεις μπροστά του να ανάβουν τα μπλε φώτα στην πίστα. Κίτρινες και πράσινες σημαίες; Πολύ συχνό φαινόμενο. Πολύ όμορφα οπτικά εφέ.


    Αυτοκίνητο ασφαλείας...


    Δεν μου έχει τύχει ακόμα, αλλά γνωρίζω πως εξακολουθούμε να έχουμε τον έλεγχο του μονοθεσίου μας και μάλλον πρέπει να κάνουμε σωστή διαχείριση για να κρατήσουμε την θερμοκρασία των ελαστικών εκεί που πρέπει...

    Συμπέρασμα...


    Ακόμα δεν τα έχω δει όλα, δεν έχω καταφέρει να το συνηθίσω και να πιάσω έναν ικανοποιητικό ρυθμό, σίγουρα όμως δεν χρειάζεται να γράψω περισσότερες ώρες για να πω με σιγουριά πως... αξίζει με κλειστά μάτια η αγορά και η ενασχόληση μαζί του. Σας κούρασα όμως! Αυτά από μένα λοιπόν.
    Some cars take your breath away. Only one gives it back.

  24. The Following 4 Users Say Thank You to AlexandrosQV For This Useful Post:

    DJTaurus (27-08-2016),klark71 (31-08-2016),Pavlos Laganas (02-09-2016),teras1 (27-08-2016)

  25. #17
    Junior Member binos23's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    13
    PSN ID
    binos23

    Default

    Quote Originally Posted by klark71 View Post
    Μπορείς να μας πεις που εντοπίζεις τις διαφορές;
    Διαφορές από το προηγούμενο:
    +Πιο ολοκληρωμένη εμπειρία σε έναν αγώνα (όπως τα λέει ο AlexandrosQV)
    +Βελτιωμένη, πιο επιθετική, ΑΙ
    +Ελαφρώς πιο sim στο χειρισμό (θέλει προσοχή ακόμα και με full traction)

    -Τίποτα. Δεν έχει χαλάσει τίποτα σε σχέση με το 2015, είναι μόνο καλύτερο.

  26. The Following 3 Users Say Thank You to binos23 For This Useful Post:

    AlexandrosQV (28-08-2016),klark71 (31-08-2016),teras1 (28-08-2016)

  27. #18
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Όπως ακριβώς τα λέτε, πρόκειται για έπος! Με απενεργοποιημένα τα πάντα και χωρίς custom settings μονοθεσίου
    (παρά μόνο τα προτεινόμενα) μπορείς να ζήσεις sim καταστάσεις. Εφάμιλλο του Dirt.

  28. The Following User Says Thank You to klark71 For This Useful Post:

    teras1 (31-08-2016)

  29. #19
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by klark71 View Post
    Όπως ακριβώς τα λέτε, πρόκειται για έπος! Με απενεργοποιημένα τα πάντα και χωρίς custom settings μονοθεσίου
    (παρά μόνο τα προτεινόμενα) μπορείς να ζήσεις sim καταστάσεις. Εφάμιλλο του Dirt.
    Μη μου λες τέτοια..

  30. #20
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Όντως είναι το καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο F1 που έχουν δημιουργήσει οι Codies.
    Δεν ξέρω αν είναι το κύκνειο άσμα τους μιας που η F1 license λήγει για αυτούς φέτος και είναι ερωτηματικό αν θα την ανανεώσουν, αλλά επιτέλους έφτιαξαν ένα εκπληκτικό career mode και εμπλούτισαν το παιχνίδι με στοιχεία που σε κάνουν να νιώθεις ότι κάθε τριήμερο στην πίστα είναι μια γεμάτη εμπειρία.

    Ωραία και σοβαρή παρουσίαση ανάμεσα στα sessions, R&D minigames που κάνουν την διαδικασία του practice session ενδιαφέρουσα και δίνουν RPG light στοιχεία, γενικότερη προσοχή στη λεπτομέρεια, εξαιρετικός χειρισμός με χειριστήριο, πολλές επιλογές στη διάθεση του παίκτη (ακόμα και παραμετροποίηση της κάμερας).

    Κάποια κλασικά διαχρονικά θεματάκια εξακολουθούν να υπάρχουν φυσικά όπως η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα επίπεδα δυσκολίας και η AI που άλλες φορές είναι εκπληκτική και άλλες εκνευριστική. Είναι γεγονός επίσης ότι με το τελευταίο patch φαίνεται να έχουν δημιουργήσει προβλήματα στο online.

    Είναι must για οποιονδήποτε F1 fan, ειδικά για το single player κομμάτι και ας μην ξεχνάμε ότι από το 2018 τα μονοθέσια θα είναι τόσο άσχημα με το λεγόμενο "halo", που δεν θα θέλουμε να τα βλέπουμε!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •