Results 1 to 1 of 1

Thread: Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent

  1. #1

    Default Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent

    Στην αναζήτηση δεν βρήκα να υπάρχει τόπικ για αυτό το παιχνίδι, οπότε το έκανα εγώ, διότι το έπαιξα και το τερμάτισα πρόσφατα και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, για τους λάτρεις της σειράς και του stealth γενικότερα. Μετά το Chaos Theory, που για πολλούς είναι το κορυφαίο (παιχνιδάρα, ίσως το καλύτερο, αλλά δεν τα έχω παίξει όλα), είχε βγει το Double Agent, το οποίο είχε πάρει αρκετές αρνητικές κριτικές, οι περισσότερες λόγω του προβληματικού Pc port που είχε γίνει, αλλά και για κάποιους άλλους λόγους. Ας πούμε, δεν υπάρχει πια ο μετρητής\μπάρα φωτός, ώστε να ξέρουμε πότε φαινόμαστε και πότε όχι. Υπάρχουν αποστολές με χρονομέτρηση, κι αυτό πολλούς τους χάλασε.
    Δεν θα spoiler-ιάσω τίποτα, δεν είναι review, απλά θα πω ορισμένα πράγματα για το gameplay και τη λογική του παιχνιδιού. Ο Sam Fisher αυτή τη φορά θα μπει στα άδυτα μίας τρομοκρατικής οργάνωσης, για να πληροφορεί την αντιτρομοκρατική υπηρεσία NSA για τα σχέδια και τις ενέργειές τους. Υπάρχουν οι αποστολές μέσα στο αρχηγείο της τρομοκρατικής και οι αποστολές έξω από αυτό. Μέσα στο αρχηγείο, πρέπει να κάνεις πράγματα για τους τρομοκράτες (πχ συναρμολόγηση εκρηκτικών μηχανισμών), αλλά ταυτόχρονα να συλλέγεις πληροφορίες για τα μέλη και να τα στέλνεις στην NSA, κάτι που δεν είναι καθόλου εύκολο. Εκτός αρχηγείου, πας σε τρομοκρατικές αποστολές, όπου επίσης πρέπει να εκτελείς τα σχέδια των τρομοκρατών, αλλά και να εκτελείς εντολές της NSA, όντας σε συνεχή επικοινωνία με αυτήν. Φυσιολογικά, κάπου θα συγκρούονται στην πορεία τα καθήκοντά σου από την μεν και από την δε πλευρά, δεν μπορείς να τα εκτελείς όλα, ενώ θα πρέπει να κάνεις προσεκτικές επιλογές πολύ συχνά, για το τι θα επιλέξεις να κάνεις. Υπάρχουν δύο μπάρες εμπιστοσύνης, μία για κάθε πλευρά, και πρέπει να τις κρατάς σε ισορροπία, για να μπορέσεις να συνεχίσεις.
    Οι αποστολές στο αρχηγείο των τρομοκρατών είναι timed, υπό την έννοια ότι είσαι ένα νέο μέλος εκεί, στο οποίο δεν έχουν ακόμα απόλυτη εμπιστοσύνη και δεν μπορείς να τριγυρνάς αμέριμνος με τις ώρες, κι όταν σου ανατίθεται μία εργασία, πρέπει να είσαι εκεί σε ορισμένο χρόνο, για να δώσεις αναφορά και καλά. Ούτε εγώ είμαι υπέρ της χρονομέτρησης σε παιχνίδι stealth, αλλά στην προκειμένη περίπτωση είναι ρεαλιστικό κι επίσης το έκαναν έτσι με τη λογική ότι θα πρέπει να μελετήσεις και να αποφασίσεις τί ακριβώς θα κάνεις στον διατιθέμενο χρόνο, ώστε να κερδίσεις την εμπιστοσύνη της τρομοκρατικής ομάδας, αλλά και να κάνεις κάποια από αυτά που ζητάει η NSA. Αυτό πιστέυω λειτουργεί πάρα πολύ καλά, αφού αναγκάζεσαι να σκεφτείς, να υπολογίσεις το κάθε τι, ενώ η πίεση του χρόνου δημιουργεί το αντίστοιχο άγχος (λογικό και ρεαλιστικό).
    Εννοείται το παιχνίδι βασίζεται στην stealth τακτική και κίνηση αρκετά ικανοποιητικά, δηλαδή οι φίλοι του stealth θα βρουν αυτό που θέλουν, κι υπάρχει αρκετό βάθος και ποικιλία επιλογών. Επίσης, σε αρκετές περιπτώσεις θα βρεθούμε σε μεγάλο ηθικό δίλημμα για το τί θα κάνουμε, κάτι που είναι μεγάλο συν του παιχνιδιού.
    Το Double Agent φυσικά και δεν είναι το τέλειο παιχνίδι. Έχει τις ατέλειές του, πχ έχει πολύ μικρή διάρκεια το campaign του single player, ενώ συνολικά νομίζω δεν φτάνει το Chaos Theory. Για όσους όμως είναι φίλοι του stealth και αναζητούν ακόμα καλούς τίτλους για το PS3 (τους οποίους είτε δεν είχαν υπόψη, είτε είχαν ξεχάσει, είτε τους θεωρούσαν ανάξιους ενασχόλησης), νομίζω το Double Agent δεν θα τους απογοητεύσει........

    Επίσης, είχα ξεχάσει εντελώς ότι μετά το Conviction, που ήταν η συνέχεια του Double Agent, υπάρχει και το Blacklist. Το Conviction δεν θα με απασχολήσει, διότι, αν και θεωρείται ένα καλό παιχνίδι, δεν είναι.....Splinter Cell, με την έννοια ότι ξεφεύγει αρκετά από το stealth ύφος της σειράς υπό την κάλυψη του σκοταδιού και των σκιών. Όμως το Blacklist είναι μία επιστροφή στις ρίζες, ας το πούμε έτσι, και από όλα τα reviews προκύπτει ότι πρόκειται για ένα ακόμα παλιό καλό Splinter Cell, με μεγαλύτερο βάθος και ποικιλία gameplay, ώστε να θεωρηθεί ισάξιο ή και καλύτερο του Chaos Theory. Νομίζω θα τιμηθεί σύντομα......

    Last edited by toninio; 07-05-2016 at 05:33.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •