Page 120 of 138 FirstFirst ... 2070110116117118119120121122123124130 ... LastLast
Results 2,381 to 2,400 of 2744

Thread: PlayStation 4 Pro

  1. #2381
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Οταν η Ms βαλει το τροφοδοτικο ΜΕΣΑ στην κονσολα, το ξανασυζηταμε. Δεν εχω δει ξεκοιλιασμενα τα S Και Χ, αλλα στο πρωτο θυμαμαι εναν αδειο χωρο με μια τεραστια ψυκτρα.
    Στο πρώτο ήταν εξωτερικό το τροφοδοτικό. Στα υπόλοιπα είναι μέσα. Και το Χ όση ώρα και να δουλέψει, απλά δεν το καταλαβαίνεις ότι δουλεύει.

    Το Χ έχει κιόλας κάτι σαν υδρόψυξη. (Vapor chamber)

    Last edited by WolfRathmA; 05-05-2018 at 12:18.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  2. The Following 3 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Axilleas_GR (05-05-2018),fits79 (05-05-2018),Sir_Teraflop (05-05-2018)

  3. #2382
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Οταν η Ms βαλει το τροφοδοτικο ΜΕΣΑ στην κονσολα, το ξανασυζηταμε. Δεν εχω δει ξεκοιλιασμενα τα S Και Χ, αλλα στο πρωτο θυμαμαι εναν αδειο χωρο με μια τεραστια ψυκτρα.
    Στο S και στο Χ έχω την εντύπωση (κατά 99%) ότι το τροφοδοτικό είναι μέσα στη κονσόλα.....
    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Last edited by Axilleas_GR; 05-05-2018 at 13:00.

  4. #2383
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ρε παιδιά ας το βγάλει κ η σονυ το τροφοδοτικό έξω από την κονσόλα, έξω από το σπίτι τελείως ξερωγω. Είναι δικαιολογία αυτή; Να μην μπορείς να παίξεις μέρα μεσημέρι γιατί κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα; Για το βράδυ δεν συζητάω καν, σπάει @@.

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  5. The Following User Says Thank You to james9 For This Useful Post:

    Snk (05-05-2018)

  6. #2384
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Ρε παιδιά ας το βγάλει κ η σονυ το τροφοδοτικό έξω από την κονσόλα, έξω από το σπίτι τελείως ξερωγω. Είναι δικαιολογία αυτή; Να μην μπορείς να παίξεις μέρα μεσημέρι γιατί κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα; Για το βράδυ δεν συζητάω καν, σπάει @@.

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Όχι δεν είναι δικαιολογία. Τυχεροί αυτοι που θα πάρουν το "Slim Pro".
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #2385
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Ρε παιδιά ας το βγάλει κ η σονυ το τροφοδοτικό έξω από την κονσόλα, έξω από το σπίτι τελείως ξερωγω. Είναι δικαιολογία αυτή; Να μην μπορείς να παίξεις μέρα μεσημέρι γιατί κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα; Για το βράδυ δεν συζητάω καν, σπάει @@.

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Να βάλεις μια σπιράλ σωλήνα, να μαζέψει τη σκόνη από τις γωνίες....
    Κρίμα τόσο ρουφηγμα και σπάσιμο @@ να πάει χαμένο.....

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    james9 (05-05-2018)

  9. #2386
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν ξέρω πως τα έχετε καταφέρει, αλλά το Pro μου δεν έχει σηκώσει τζετ ανεμιστήρες ΠΟΤΕ για πάνω από 5-7 δευτερόλεπτα και αυτό το κάνει που και που.

    Βέβαια, δεν το έχω "χωμένο" πουθενά (όπως και κανένα μηχάνημα ανέκαθεν). Αντιθέτως είναι υπερυψωμένο 10-15 πόντους (με 2 δικά μου στηριγματάκια) από το γραφείο που το έχω τοποθετήσει. Έτσι: δεξιά-αριστερά-μπρος-πίσω υπάρχει άπλετος χώρος (και αέρας), ενώ ακόμα κυριότερα από κάτω το Pro δεν έρχεται σε επαφή με καμία επιφάνεια.

  10. #2387
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν ξέρω πως τα έχετε καταφέρει, αλλά το Pro μου δεν έχει σηκώσει τζετ ανεμιστήρες ΠΟΤΕ για πάνω από 5-7 δευτερόλεπτα και αυτό το κάνει που και που.

    Βέβαια, δεν το έχω "χωμένο" πουθενά (όπως και κανένα μηχάνημα ανέκαθεν). Αντιθέτως είναι υπερυψωμένο 10-15 πόντους (με 2 δικά μου στηριγματάκια) από το γραφείο που το έχω τοποθετήσει. Έτσι: δεξιά-αριστερά-μπρος-πίσω υπάρχει άπλετος χώρος (και αέρας), ενώ ακόμα κυριότερα από κάτω το Pro δεν έρχεται σε επαφή με καμία επιφάνεια.
    Δεν έχεις παίξει τα παιχνίδια που το κάνουν να πετάει.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #2388
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    GT Sport, Division (μετά το 4K patch), Rise Tomb Raider (4Κ), WipeOut 4K, Uncharted 4, μερικά από τα βαριά παιχνίδια.

    Σε φίλο που επίσης με έχει ακούσει και έχει στήσει με τον ίδιο τρόπο το Pro του, έχει/έχουμε παίξει πάρα πολύ GoW, FFIV, PCars 1+2, Asseto Corsa και διάφορα άλλα.

    Ουδένα πρόβλημα με jet engine.

  12. #2389
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    GT Sport, Division (μετά το 4K patch), Rise Tomb Raider (4Κ), WipeOut 4K, Uncharted 4, μερικά από τα βαριά παιχνίδια.

    Σε φίλο που επίσης με έχει ακούσει και έχει στήσει με τον ίδιο τρόπο το Pro του, έχει/έχουμε παίξει πάρα πολύ GoW, FFIV, PCars 1+2, Asseto Corsa και διάφορα αδικα.

    Ουδένα πρόβλημα με jet engine.
    Το είπα επειδή έχεις πει ότι δεν σ' αρέσει το Horizon και δεν θα έπαιζες το GoW.

    Το πρώτο είναι πραγματικά test case για να δεις αν κάνει θόρυβο το Pro και για το δεύτερο ακούω κάτι αντίστοιχο (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα).

    Δεν θυμάμαι κανένα παιχνίδι να επηρεάζει τόσο πολύ τον ανεμιστήρα όσο το Horizon στον χαρτη. Πραγματικα κάθε φορά που άνοιγα τον χάρτη σκεφτόμουν "κλεισ' τον γρήγορα, μην ταλαιπωρείς την κονσόλα άδικα"

    Αλλά ναι, και εμένα με βλέπω να το κρεμάω από κανένα ταβάνι για να παίρνει αέρα τώρα που αρχίζει και ζεσταίνει ο καιρός
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #2390
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Για να μην γράφω κατεβατά άνευ ουσίας, δεν διευκρίνισα το "έπαιξα τον τάδε τίτλο". Ουσιαστικά έπαιζε ένας φίλος κατά 90% κι εγώ παρακολουθούσα και σε μερικές σκηνές 10% έπαιρνα το joypad.

    Το ποιος έπαιζε δεν το ανέφερα, γιατί το νόημα του ποστ ήταν αν ανέβαζε στροφές τζετ τόσο συχνά και τόσο έντονα όπως αναφέρουν τα παιδιά σε βαριά παιχνίδια.

    Anyway, δεν είναι 1 μόνο παιδί που βιώνει το φαινόμενο αλλά κάμποσοι, ενώ εγώ είμαι 1 άτομο που δεν το βιώνει σε τέτοιο βαθμό/ένταση.
    Ίσως εισέρχεται ο παράγοντας "συνολικές ώρες χρήσης μηχανήματος" (που εμένα -υποθέτω- είναι λιγότερες) ; Ενδέχεται.

    ΥΓ: Με τον χάρτη στο Division κι εμένα οι ανεμιστήρες την "ακούν" κανονικά. Μερικές φορές επίσης (όχι πάντα/ανάλογα μάλλον το παιχνίδι), όταν εν ώρα παιχνιδιού βγεις στο OS, πχ στο party chat screen, και παραμείνεις για κάποια δευτερόλεπτα....αρχίζει το F-16 σε afterburner κατάσταση! λολ
    Last edited by Lefteris_X; 05-05-2018 at 15:37.

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Leon_DiZ (05-05-2018)

  15. #2391

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Στο πρώτο ήταν εξωτερικό το τροφοδοτικό. Στα υπόλοιπα είναι μέσα. Και το Χ όση ώρα και να δουλέψει, απλά δεν το καταλαβαίνεις ότι δουλεύει.

    Το Χ έχει κιόλας κάτι σαν υδρόψυξη. (Vapor chamber)

    Καλα αυτο εννοειτε ετσι οσες ωρες και να δουλευει το xbox one x δεν ακουγεται σχεδον καθολου και να φανταστεις οτι μιλαμε για 6tflops δυναμη ετσι οχι για 4.2tflops που ειναι το ps4pro που ακουγεται σαν αεροπλανο.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Στο S και στο Χ έχω την εντύπωση (κατά 99%) ότι το τροφοδοτικό είναι μέσα στη κονσόλα.....
    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Και εχεις απολυτο δικιο. Επιτελους καταλαβε ενα απο τα λαθοι τις η Ms και εβαλε το τροφοδοτικο μεσα στη κονσολα της.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Ρε παιδιά ας το βγάλει κ η σονυ το τροφοδοτικό έξω από την κονσόλα, έξω από το σπίτι τελείως ξερωγω. Είναι δικαιολογία αυτή; Να μην μπορείς να παίξεις μέρα μεσημέρι γιατί κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα; Για το βράδυ δεν συζητάω καν, σπάει @@.

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν φταιει καθολου το εσωτερικο τροφοδοτικο που ακουγεται τοσο δυνατα το ps4pro αλλα το συστημα ψυξης της κονσολας οπως και η ηχομονοση που εχει η κονσολα.
    Παντως σιγουρα δεν φταιει το τροφοδοτικο για το οτι ακουγεται σαν αεροπλανο το ps4pro.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν ξέρω πως τα έχετε καταφέρει, αλλά το Pro μου δεν έχει σηκώσει τζετ ανεμιστήρες ΠΟΤΕ για πάνω από 5-7 δευτερόλεπτα και αυτό το κάνει που και που.

    Βέβαια, δεν το έχω "χωμένο" πουθενά (όπως και κανένα μηχάνημα ανέκαθεν). Αντιθέτως είναι υπερυψωμένο 10-15 πόντους (με 2 δικά μου στηριγματάκια) από το γραφείο που το έχω τοποθετήσει. Έτσι: δεξιά-αριστερά-μπρος-πίσω υπάρχει άπλετος χώρος (και αέρας), ενώ ακόμα κυριότερα από κάτω το Pro δεν έρχεται σε επαφή με καμία επιφάνεια.
    Κι ομως δεν παιζει τοσο σημαντικο ρολο σε τι σημειο εχεις τη κονσολα αρκει να παιρνει αερα απο δεξια και αριστερα που πρεπει.
    Παντως αυτο που λες οτι εχεις ανεβασει η κονσολα ποιο πανω απο το κανονικο δεν παιζει κανενα ρολο γιατι δεν εχει υποδοχες για κρυο αερα κατω απο τη κονσολα για να παιζει ρολο το οτι την εχεις υπερυψωμενη ή οχι.


    Γενικοτερα σε θεματα κατασκευη κονσολας τουλαχιστον για αυτης της γενειας μηχανηματα ειναι μιλια μπροστα η Microsoft απο την Sony και αυτο το λεει ολος ο κοσμος και απο θεμα θορυβου αλλα και απο θεμα ποιοτητα κατασκευης.

    Και τονισα το αυτης της γενειας γιατι στη προηγουμενη μη θυμηθουμε το φιασκο του xbox 360 με τα rrod που ειχαν οι περισσοτερες κονσολες της και αναγκαστηκε να ανεβασει την εγγυηση απο 2ετη σε 3ετη ετσι κατι που και απο εκει φαινεται το κατα ποσο εταιρια με αρ... ειναι γιατι σε συγκριση με την sony που δινει με το ζορι 1 χρονο εγγυηση σε ολες τις κονσολες της ακομα και αν η ευρωπαικη οδηγια λεει να δεινουμε σε ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες 2 χρονια εγγυηση, αλλα δυστυχως αυτο ειναι απλα οδηγια και οχι υποχρεωση στις εταιριες οποτε μπορει πολυ ανετα η sony και η καθε sony να αναιρει - αγνοη αυτη την οδηγια.
    Last edited by fits79; 05-05-2018 at 16:51.

  16. The Following User Says Thank You to fits79 For This Useful Post:

    DJTaurus (05-05-2018)

  17. #2392
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Παιδιά πολλές φορές ο θόρυβος δεν οφείλεται σε ελάττωμα ή προβληματική σχεδίαση αλλά να από αυτό που λέει ο Leon από πάνω για τον χάρτη είναι ξεκάθαρα ότι σε αυτά τα σημεία δεν υπάρχει V-Sync και κάνει η κονσόλα render άπειρα frames και η GPU δουλεύει στον θεό. Το ίδιο συμβαίνει και στα PC - π.χ αν θυμάμαι καλά χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν το Skyrim όταν βγήκε.

    Κατόπιν των ανωτέρω ΚΑΙ το one-X απογειώθηκε στο Kingdom Come Deliverance αν και αυτό διορθώθηκε μερικώς σε patch αλλά όχι πλήρως και δεν θα το παίξω μέχρι να φτιαχτεί. Υπάρχει και σχετική αναφορά στο site του παιχνιδιού.

    Συνήθως το jet engine θα το παρατηρήσετε σε menu ή χάρτη. Η Φυσιολογική λειτουργία είναι αυτή που περιγράφει ο L-X από πάνω - δηλαδή στο κάθε τόσο θα επέμβει ο ανεμιστήρας με δύναμη να ρίξει θερμοκρασίες και ξανά από την αρχή.

    Βέβαια το σύστημα ψύξης του pro ειδικά στα exclusives δεν είναι αρκετό θεωρώ - ή μάλλον καλύτερα το πόσο καλά αερίζεται σαν intake και αυτά τα centrifugal fans που είχε-έχει ΚΑΙ η AMD στις (μαμά) κάρτες γραφικών της μπορούν να γίνουν απολύτως εκνευριστικά.

    Πάντως ναι, και ενός φίλου μου το pro δεν κάνει κιχ.

    Τι να πω - λοταρία στο πώς άπλωσε ο "κινέζος" την πάστα στο εργοστάσιο της Foxconn?

  18. #2393

    Default

    Ναι αλλα βοηθαει στο να εχει καλη διαχειρηση αερα - ψυξη της κονσολας το οποιοδηποτε μηχανημα ετσι.

    Π.χ. πες μου αν ακομα και οταν ζοριζεται αρκετα ακους το xbox one x οσο ακους το ps4pro? Και στα λεει ενα ατομο που εχει και τις δυο κονσολες διπλα διπλά ετσι.
    Αν βαλω να δουλευουν και οι δυο κονσολες στο μαξ πιστεψε με το ps4pro σβηνει σε θορυβο οχι μονο το xbox one x αλλα και το air condition που εχω στο max στο σπιτι μου.

    Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις τι εννοουμε με τον σχεδιασμο της καθε κονσολας και την απαγωγη θερμοτητας με τον οποιοδηποτε τροπο.

    Οριστε ενα πολυ προχειρο βιντεο που συγκρινουν τις δυο κονσολες καθαρα σε θεμα θορυβου ετσι.


    Ps4 vs ps4pro noise test:


    Και οριστε ενα πολυ αξιοπιστο βιντεο για το πως συμπεριφερεται σε θεμα θορυβου και οχι μονο το ps4pro απο το digital foundry
    Last edited by fits79; 05-05-2018 at 17:01.

  19. The Following User Says Thank You to fits79 For This Useful Post:

    DJTaurus (05-05-2018)

  20. #2394
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Καλα αυτο εννοειτε ετσι οσες ωρες και να δουλευει το xbox one x δεν ακουγεται σχεδον καθολου και να φανταστεις οτι μιλαμε για 6tflops δυναμη ετσι οχι για 4.2tflops που ειναι το ps4pro που ακουγεται σαν αεροπλανο.

    Το εντυπωσιακό είναι οι συχνότητες της GPU και όχι τα TF.


    Και εχεις απολυτο δικιο. Επιτελους καταλαβε ενα απο τα λαθοι τις η Ms και εβαλε το τροφοδοτικο μεσα στη κονσολα της.


    Όσο βολικό και να σου φαίνεται αυτό είναι η λάθος σχεδίαση. Τυχαία τα laptop έχουν το τροφοδοτικό εξωτερικά?

    Δεν φταιει καθολου το εσωτερικο τροφοδοτικο που ακουγεται τοσο δυνατα το ps4pro αλλα το συστημα ψυξης της κονσολας οπως και η ηχομονοση που εχει η κονσολα.
    Παντως σιγουρα δεν φταιει το τροφοδοτικο για το οτι ακουγεται σαν αεροπλανο το ps4pro.

    Βλέπε από πάνω - ο χώρος που καταλαμβάνει το τροφοδοτικό θα ήταν χρήσιμος για να αερίζεται ακόμα παραπάνω η κονσόλα + την ζέστη που παράγει το ίδιο το τροφοδοτικό. Μακάρι να βγάζανε και εκδόσεις χωρίς καν BD-ROM.

    Κι ομως δεν παιζει τοσο σημαντικο ρολο σε τι σημειο εχεις τη κονσολα αρκει να παιρνει αερα απο δεξια και αριστερα που πρεπει.
    Παντως αυτο που λες οτι εχεις ανεβασει η κονσολα ποιο πανω απο το κανονικο δεν παιζει κανενα ρολο γιατι δεν εχει υποδοχες για κρυο αερα κατω απο τη κονσολα για να παιζει ρολο το οτι την εχεις υπερυψωμενη ή οχι.

    Διαφωνώ κάθετα. Όλο το σασί της κονσόλας χρησιμοποιείται για την απαγωγή θερμότητας και όπως συζητούσα με τον L-X ακόμα και η οθόνη του Nintendo Switch είναι τέτοιος παράγοντας για παράδειγμα. Είναι extra step ? Σίγουρα. Αλλά φέρνει αποτέλεσμα. Βλέπε βάσεις για laptop με ή χωρίς ανεμιστήρα.

    Γενικοτερα σε θεματα κατασκευη κονσολας τουλαχιστον για αυτης της γενειας μηχανηματα ειναι μιλια μπροστα η Microsoft απο την Sony και αυτο το λεει ολος ο κοσμος και απο θεμα θορυβου αλλα και απο θεμα ποιοτητα κατασκευης.
    7 γράμματα.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Ναι αλλα βοηθαει στο να εχει καλη διαχειρηση αερα - ψυξη της κονσολας το οποιοδηποτε μηχανημα ετσι.

    Π.χ. πες μου αν ακομα και οταν ζοριζεται αρκετα ακους το xbox one x οσο ακους το ps4pro? Και στα λεει ενα ατομο που εχει και τις δυο κονσολες διπλα διπλά ετσι.
    Αν βαλω να δουλευουν και οι δυο κονσολες στο μαξ πιστεψε με το ps4pro σβηνει σε θορυβο οχι μονο το xbox one x αλλα και το air condition που εχω στο max στο σπιτι μου.

    Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις τι εννοουμε με τον σχεδιασμο της καθε κονσολας και την απαγωγη θερμοτητας με τον οποιοδηποτε τροπο.
    Δεν διαφωνώ αλλά αν έχεις δει one-x από κοντά θα δεις ότι όλο το πλαϊνό του είναι εισαγωγή - γρίλιες. Εντάξει το σύστημα από το βάρος του και μόνο καταλαβαίνεις ότι είναι over-engineered που λέμε. Στο pro όπως το είδα είναι ξεκάθαρα περίπτωση που η σχεδίαση μπήκε εμπόδιο στην λειτουργικότητα.
    Last edited by Sir_Teraflop; 05-05-2018 at 17:03.

  21. #2395

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    7 γράμματα.

    - - - Updated - - -



    Δεν διαφωνώ αλλά αν έχεις δει one-x από κοντά θα δεις ότι όλο το πλαϊνό του είναι εισαγωγή - γρίλιες. Εντάξει το σύστημα από το βάρος του και μόνο καταλαβαίνεις ότι είναι over-engineered που λέμε. Στο pro όπως το είδα είναι ξεκάθαρα περίπτωση που η σχεδίαση μπήκε εμπόδιο στην λειτουργικότητα.
    Αν ειχες διαβασει τα ποστ μου θα εβλεπες οτι εχω στην κατοχη μου ps4pro & xbox one x. Και ειπα πουθενα εγω οτι το xbox one x δεν παιρνει κρυο αερα απο πουθενα ή απο τα πλαγια? Δες λιγο ομως το συστημα ψυξης που εχει το xbox one x και μετα μιλαμε.

    Εισαι λαθος σε πολλα σημεια απλα θα επισημάνω μερικα.
    Το οτι τα λαπτοπ εχουν ανεμιστήρα απο κατω ρουφαει τον κρυο αερα και τον διώχνουν απο τα πλαγια σου πηγε καθολου εκει το μυαλο γιατι οι οποιες βασεις με ανεμιστήρες κανουν μια μικρη διαφορα στα λαπτοπ? Οχι τιποτα το τρομερο γιατι ολα τα λαπτοπ επειδη ακριβως πρεπει να παρουν κρυο αερα απο κατω εχουν στα τεσσερα σημεια ενα πλαστικο που σηκωνει λιγο το λαπτοπ αν το εχεις βαλει σε γραφειο γι' αυτο ακριβως το σκοπο.

    Κατι που το ps4pro ΔΕΝ εχει απο κατω που ειναι ολο πλαστικο ουτε καν σιδερο για να πεις οτι βοηθαει στην απαγωγη θερμοτητας κατι που εννοεις και πολυ απλα ΔΕΝ ισχυει.

    Καλα σοβαρα πιστευεις οτι σε μια καρτα γραφικων(Απ' οπουδηποτε και να ειναι αυτη) παιζει σημαντικοτερο ρολο η ταχυτητα(ghz) της και οχι η δυναμη της(tflops)?
    Τι να σου πω αν πιστευεις κατι τετοιο μαλλον πρεπει να διαβασεις πως ακριβως δουλευουν οι καρτες γραφικων γενικώς.
    Σιγουρα ειναι συνδιασμος και των δυο που παιζει ρολο αλλα αν η οποιαδηποτε καρτα γραφικων δεν εχει την δυναμη οσο και να τρεχει δεν προκειτε να φτασει μια δυνατοτερη καρτα γραφικων.
    Αλλα ακομα κι ετσι να ηταν για πες μου σε παρακαλω πολυ την τεραστια διαφορα στα ghz που βλεπεις στη μια κονσολα εναντι της αλλης.
    Xbox one vs ps4pro specs
    Xbox One X vs PS4 Pro – processor:
    Xbox One X: 8-core, 2.3GHz processor vs PS4 Pro: 8-core, 2.13GHz processor

    Xbox One X vs PS4 Pro – Graphics:
    Xbox One X: 6 TFLOPS, 326GB/s, 12GB GDDR5 vs PS4 Pro: 4.12 TFLOPS, 218 GB/s, 8GB GDDR5

    Πηγη: http://www.trustedreviews.com/opinio...s4-pro-2993235
    Οσο τωρα αφορα το τροφοδοτικο που λες αναλογα το σχεδιασμο του καθε μηχανηματος μπορουν να φτιαξουν το τροφοδοτικο να βοηθαει κιολας στη ροη αερα. Π.χ. γιατι στα desktop ολα τα συγχρονα τροφοδοτικα εχουν ανεμηστηρα που ρουφαει τον αερα μεσα απο το μηχανημα και τον διωχνει εξω? Ειπα απλα ενα παραδειγμα ετσι. Κατι που θα μπορουσαν πολυ ανετα να κανουν και στις κονσολες.


    Δεν διαφωνώ αλλά αν έχεις δει one-x από κοντά θα δεις ότι όλο το πλαϊνό του είναι εισαγωγή - γρίλιες. Εντάξει το σύστημα από το βάρος του και μόνο καταλαβαίνεις ότι είναι over-engineered που λέμε.
    Last edited by fits79; 05-05-2018 at 17:25.

  22. #2396
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    εχμ........μάλλον θα πρέπει να σε διορθώσω φιτς79, καθώς η "δύναμη" που πλέον μετριέται στις μονάδες των TeraFLOPS για GPU, είναι το αποτέλεσμα της πράξης (σε γενικές γραμμές πάντα) :

    ROPs x TMUs x Hertz......... ή Hertz x CUs x x SIMDs x ALUs κλπκλπ

    ¶ρα λοιπόν το πόσα TeraFLOPS θα πάρεις, εξαρτάται απόλυτα από τα Hertz (MegaHertz / GigaHertz).

    Αυτό που παρέθεσες φιτς79, είναι η μαλακιούλα που σερβίρουν στον μέσο γνώστη που δεν κατέχει και πολλά από τεχνικά πράματα. Πετάνε έτσι τα Hertz των CPU (που ως γνωστό οι CPU παίζουν μπάλα στην πιο κάτω κατηγορία, των GigaFLOPS)......αλλά τσιμουδιά για τα Hertz των GPU.

    Το Xbox One X έχει αρκετά μεγάλη διαφορά (παραπάνω) στα Hertz της GPU του, σε σχέση με αυτή του PS4 Pro.
    Last edited by Lefteris_X; 05-05-2018 at 18:06.

  23. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (05-05-2018)

  24. #2397

    Default

    Μαλλον ουτε εσυ διαβασες τι ακριβως γραφω ποιο πανω.
    Θα σου κανω ενα quote με το σημειο που λεω αυτο.
    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Σιγουρα ειναι συνδιασμος και των δυο που παιζει ρολο αλλα αν η οποιαδηποτε καρτα γραφικων δεν εχει την δυναμη οσο και να τρεχει δεν προκειτε να φτασει μια δυνατοτερη καρτα γραφικων.
    Αυτο πες το στον Vengeance 64 που θελει να μας πεισει οτι το ps4pro ειναι δυνατοτερο του xbox one x επειδη οπως λεει μετρανε περισσοτερο η ταχυτητα απο την δυναμη.
    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Το εντυπωσιακό είναι οι συχνότητες της GPU και όχι τα TF.
    Last edited by fits79; 05-05-2018 at 18:06.

  25. #2398
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μια χαρά διάβασα απλώς δεν με ενδιαφέρει (τουλάχιστον αυτή τη στιγμή που γράφω) να εμπλακώ στην κουβέντα.

    Αυτό που έκανα είναι σε διορθώσω, διότι ΣΑΦΩΣ και μετράνε τα Hz όταν θέλουμε να κάνουμε την πράξη για να βγάλουμε τα τελικά TFLOPS.

    Δεν χρειάζεται να "ντριπλάρεις" το ποστ μου, δεν σου βάζω χέρι.

    Οπότε ή δεν λες τίποτα και δέχεσαι την διόρθωση ή που λες "ευχαριστώ" ή "Α! τώρα κατάλαβα πως γίνεται ο υπολογισμός, ευχαριστώ" ή "α! τώρα κατάλαβα ότι έχουν απόλυτη σχέση τα Hertz, ευχαριστώ". Σε διόρθωσα, δεν τρέχει κάτι και συνεχίστε κανονικά την κουβέντα σας.

  26. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (05-05-2018)

  27. #2399
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Πότε το είπα εγώ αυτό

  28. #2400

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μια χαρά διάβασα απλώς δεν με ενδιαφέρει (τουλάχιστον αυτή τη στιγμή που γράφω) να εμπλακώ στην κουβέντα.

    Αυτό που έκανα είναι σε διορθώσω, διότι ΣΑΦΩΣ και μετράνε τα Hz όταν θέλουμε να κάνουμε την πράξη για να βγάλουμε τα τελικά TFLOPS.

    Δεν χρειάζεται να "ντριπλάρεις" το ποστ μου, δεν σου βάζω χέρι.

    Οπότε ή δεν λες τίποτα και δέχεσαι την διόρθωση ή που λες "ευχαριστώ" ή "Α! τώρα κατάλαβα πως γίνεται ο υπολογισμός, ευχαριστώ" ή "α! τώρα κατάλαβα ότι έχουν απόλυτη σχέση τα Hertz, ευχαριστώ". Σε διόρθωσα, δεν τρέχει κάτι και συνεχίστε κανονικά την κουβέντα σας.
    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Πότε το είπα εγώ αυτό
    Να δεχτω οτι ειχαμε και οι δυο λαθος.

    Και εξηγω ο Vengeance 64 ειχε λαθος που ειπε οτι η ταχυτητα μετραει περισσοτερο απο τη δυναμη, κι εγω οτι δεν εξηγησα οτι για να βγει το νουμερο tflops πρεπει να συμπεριλαβουμε στην πραξη μεσα και τα ghz του μηχανηματος.

    Ειμαστε ολοι οκ με αυτο?

    Και εδω ποιο αναλυτικα οι πραξεις για να βγει το νουμερο (t)flops
    Last edited by fits79; 05-05-2018 at 18:25.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •