Page 111 of 138 FirstFirst ... 1161101107108109110111112113114115121 ... LastLast
Results 2,201 to 2,220 of 2744

Thread: PlayStation 4 Pro

  1. #2201
    Senior Member Antonis_Cupra's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Posts
    119
    PSN ID
    An7oN15_GR

    Default

    Ειμαι στα 2 μετρα.
    Εχω και το μικρόβιο με φαγουριζει και λιγο η τσεπη μου.
    Να περιμενω τις γιορτες τουλαχιστον.

    Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.
    If everything seems under control, you are not going fast enough..

  2. #2202
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    E στα 2 μετρα θα δεις διαφορα! Και απο κει και περα εξαρταται απο το ποσο μετραει για σενα η αναλυση.
    .

  3. #2203
    PS4forums Addict Ixor24's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα - Κουκάκι...
    Posts
    1,941
    PSN ID
    Ixor24
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Και εγω για γιορτές το σκέφτομαι. Εγω μια fullHD 55" εχω. Αλλα δεν ξερω αμα θα παω στο pro ή στο απλό.

    Ps. Ειμαι με το PS3 ακομα


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #2204
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το pro. Για μένα όποιος δεν έχει καθόλου PS4 καλύτερα να πάει στο pro απευθείας.
    Βέβαια είναι και 100€ διαφορά.
    Σίγουρα όποιο και από τα 2 να πάρεις θα ευχαριστηθείς παιχνιδάρες!

    Έχε μόνο υπόψιν σου πως το slim δεν έχει υποδοχή για optical. Οπότε σε περίπτωση που έχεις κάποιο ηχοσύστημα να μην μπορείς να το αξιοποιήσεις.
    Spoiler!

  5. #2205
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Το pro σε 1080 κάνει δουλειά, όχι τρελή όσο αν είχες 4K αλλά σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια κάνει downsampling από μεγαλύτερη ανάλυση και αυτό φαίνεται σε εμένα σαν επιπλέον antialiasing. Επίσης αρκετά παιχνίδια έχουν και καλύτερο frame rate ή ακόμα και επιλογή για 60fps έναντι 30.

  6. #2206
    PS4forums Addict Ixor24's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα - Κουκάκι...
    Posts
    1,941
    PSN ID
    Ixor24
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Εχω ηχοσύστημα αλλα απο την στιγμή που θα το συνδέσω με HDMI στον ενισχυτή δεν εχω θεμα εκει ελεγα κ εγω να παω για το pro. Μακάρι να βγάλουν κανενα καλο πακετάκι για Χριστούγεννα


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. The Following User Says Thank You to Ixor24 For This Useful Post:

    mihalis13 (06-09-2017)

  8. #2207
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κοντά στην αμερικάνικη εορταστική περίοδο θα υπάρξει μείωση τιμής στο PS4 και στο PS4 Pro. Δεν είναι 100% επιβεβαιωμένο.

    Αν κάποιοι "καίγονται" τώρα ή σύντομα να πάρουν, τότε οκ.
    Αν όμως μπορούν να περιμένουν, θα επωφεληθούν.

  9. #2208
    PS4forums Addict Ixor24's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα - Κουκάκι...
    Posts
    1,941
    PSN ID
    Ixor24
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Αμερικανική εορταστική περίοδο εννοείς τα Χριστούγεννα ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #2209
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Δεν το συζητω, πηγαινε στο Προ με κλειστα τα ματια ( και ανοιξε τα μετα ).

  11. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    Ixor24 (06-09-2017)

  12. #2210
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όχι, δεν εννοώ τα Χριστούγεννα per se 25 Δεκεμβρίου, γιατί τότε στις ΗΠΑ δεν βρίσκεις τίποτα στα ράφια των καταστημάτων.

    Εννοώ την περίοδο από μέσα/τέλη Οκτώβρη έως αρχές Δεκέμβρη το πολύ αργότερο.

  13. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Ixor24 (06-09-2017)

  14. #2211
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Όχι, δεν εννοώ τα Χριστούγεννα per se 25 Δεκεμβρίου, γιατί τότε στις ΗΠΑ δεν βρίσκεις τίποτα στα ράφια των καταστημάτων.

    Εννοώ την περίοδο από μέσα/τέλη Οκτώβρη έως αρχές Δεκέμβρη το πολύ αργότερο.
    31 Οκτωβρίου είναι το Halloween. Αποκριες δηλαδή.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  15. #2212

    Default

    Εγω περιμενω το Black Friday τελευταια Παρασκευη του Νοεμβριου εαν δεν κανω λαθος, σιγουρα για slim.
    Το γεγονος που θα αναγκαστει να κανει downscale απο την native οθονη του σημαινει οτι θα χασει. Νομιζω οτι δεν θα δειξει καλα σε μη 4Κ οθονη.

  16. #2213
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by orck View Post
    Εγω περιμενω το Black Friday τελευταια Παρασκευη του Νοεμβριου εαν δεν κανω λαθος, σιγουρα για slim.
    Το γεγονος που θα αναγκαστει να κανει downscale απο την native οθονη του σημαινει οτι θα χασει. Νομιζω οτι δεν θα δειξει καλα σε μη 4Κ οθονη.
    Δείχνει καλύτερα από μια χαρά όταν υποστηρίζει downscaling σε 1080p οθόνη.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #2214
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Εγώ όντας κάτοχος του PS4 από day1 ανά περίοδο γλυκοκοιτάζω και το Pro (ξέρετε αυτή η καταναλωτική μανία που σε πιάνει από το πουθενά και πολλές φορές χωρίς πραγματικά να υπάρχει λόγος). Δεν είναι ότι έχω κάποιο πρόβλημα ή το έχω ανάγκη αφού παίζω σε 40" FHD από τα 1.5~2.0 μέτρα, άλλωστε δεν είναι ότι παίζω ένα σωρό νέα παιχνίδια που θα πρόσφεραν και αυτό το κάτι παραπάνω (αν και το Warframe που ασχολούμαι πολύ ίσως να κέρδιζε κάτι από το Pro χώρια που είπαν ότι θα το υποστηρίξουν αν δεν το έχουν ήδη κάνει). Από την άλλη σκέφτομαι ότι αφού με πάει για την ώρα αυτό που έχω, γιατί να μην πορευτώ με αυτό όσο πάει και να πάω πάλι day1 στην επόμενη πραγματική γενιά. Αυτές οι φήμες - εκτιμήσεις ότι μπορεί σύντομα να έχουμε ανακοίνωση και κυκλοφορία του PS5 (πιθανόν αμφότερα - ανακοίνωση και κυκλοφορία - εντός του 2018 αλλιώς πάμε για 2019) είναι που με φρενάρουν πολύ περισσότερο από το πιθανό ενδεχόμενο αγοράς του. Η αλήθεια είναι όμως πως προσωπικά θεωρώ ότι δεν το έχω πραγματική ανάγκη. Από την άλλη βεβαίως αν δεν είχα PS4 ή υποχρεωνόμουν για οποιονδήποτε λόγο να πάρω ένα νέο PS4 (π.χ. βλάβη, φτου κακά μακριά από μας, σκόρδα στο PS4άκι μου) τότε χωρίς πολλή σκέψη θεωρώ ότι θα πήγαινα καρφί για το Pro, ακόμη και αν τα 100€ περίπου διαφορά από την αντίστοιχη slim (1ΤΒ) μπορεί να φαίνονται (και να είναι) πολλά.

  18. #2215
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @orck

    Έπαιξα το Knack 2 demo σε 1080p τηλεόραση 40 ιντσών (Sony Bravia X3500).
    Στο mode για καλύτερα γραφικά (όχι στο mode για καλύτερο frame rate).

    Περιττό να πω ότι η ποιότητα γραφικών είναι Toy Story (σαφώς και δεν αγγίζει Toy Story, αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω).
    Κυριολεκτικά η λεπτομέρεια είναι εκπληκτική.
    Όσο για aliasing? Ούτε κατά διάνοια.
    Επαναλαμβάνω: θεϊκή εικόνα.

    Εν γένει, το downsampling έχει εκπληκτικά αποτελέσματα (πχ. Uncharted 4, η ποιότητα εικόνας είναι out of this world. Στο τελευταίο chapter μάλιστα, το engine δίνει τα ρέστα του, μιλάμε για επίπεδα raytracing).
    Last edited by Lefteris_X; 06-09-2017 at 15:35.

  19. #2216

    Default

    Οκ φιλε, για να το λες ετσι ειναι, ξερεις μηπως εαν υπαρχει καποιος χωρος (πχ καταστημα) να εχει και τα δυο συστηματα διπλα-διπλα για να μπορεσει ο καθενας να δει την οποια διαφορα; (ξερω πολυ δυσκολο αυτο)

  20. #2217
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Στο Πλαίσιο στο mall έχει σίγουρα PS4 pro και απλά PS4. Τώρα για το αν είναι δίπλα-δίπλα ή αν έχουν τα ίδια παιχνίδια δεν θυμάμαι


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Spoiler!

  21. #2218
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Δεν νμζ ότι έχει ιδιαίτερο νόημα να το κάνει κανείς αυτό. Καλύτερα με screenshots σε μια μεγάλη οθόνη στο σπίτι.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. #2219
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Και ποιος σου είπε ότι και να τα δεις δίπλα δίπλα τα μηχανήματα θα καταλάβεις την διαφορά;

    Θα είναι στα ίδια ακριβώς μοντέλα τηλεόρασης; Όχι.
    Θα έχουν οι τηλεοράσεις σωστές ρυθμίσεις, η μια για 1080p και η άλλη για 4K; Σε καμία περίπτωση.
    Θα έχει HDR η 4K και αν "ναι", τότε το παιχνίδι θα τρέχει στο κατάστημα θα υποστηρίζει HDR;
    Θα είναι ακριβώς το ίδιο παιχνίδι; Δύσκολο έως ακατόρθωτο.
    Θα εκμεταλλεύεται ο συγκεκριμένος τίτλος το PS4 Pro επαρκώς; Λίγοι είναι τέτοιοι τίτλοι.

    ΥΓ: Στα 2 μέτρα και έως 50 ίντσες ο ανθρώπινος οφθαλμός δεν αντιλαμβάνεται διαφορά μεταξύ 1080p / 4K. Άλλο η αυθυποβολή και άλλο οι δυνατότητες του ματιού.
    ΥΓ2: Σε γενικές γραμμές οι τηλεοράσεις 4K απεικονίζουν χειρότερα την 1080p ανάλυση, απ' ότι μια καθαρόαιμη 1080p τηλεόραση. Αν αναλογιστείς ότι λίγοι είναι οι τίτλοι 4K (και μάλιστα η συντριπτική πλειοψηφία είναι ψευδο-4K).........τότε καταλαβαίνεις ότι μια 4K τηλεόραση για το PS4 Pro είναι overkill. Έχω κάνει εκτενή τεστ PS4 Pro σε 4K και μάλιστα όχι του κώλου, αλλά κάποιων χιλιάδων ευρώ Panasonic 58 ιντσών. Όταν πλησιάσεις τα μάτια σου η εικόνα είναι άθλια, ακριβώς επειδή είναι ψευδο-4K τα παιχνίδια.
    Last edited by Lefteris_X; 06-09-2017 at 18:48.

  23. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (06-09-2017),Leon_DiZ (06-09-2017)

  24. #2220

    Default

    Η βασικη ιδεα σε αυτο που ειπα ειναι στο απλο να εχει μια οθονη 1080p και στο αλλο μια 4Κ, θα ειναι κατα το δυνατον εξισου καλα η αφημενες στις εργοστασιακες ρυθμισεις και οι δυο.
    Ειναι αυθυποβολη οι καταπληκτικη απεικονηση των 4Κ με το pro η ειναι πραγματικοτητα;
    Eιναι χαλι το downscale 4Κ σε 1080p.
    Ομολογω οτι μπερδευτικα.



    Ξαναλεω για εμενα ειναι φιλοσοφικη η ερωτηση, ειμαι κατα 99,99% οτι θα παρω το απλο, απλα κοιταζω τι περνει κανεις με τα 100ευρω παραπανω, ψαχνω, αλλα δεν βρισκω κατι, συνεχιζω το ψαξιμο

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •