Page 116 of 138 FirstFirst ... 1666106112113114115116117118119120126 ... LastLast
Results 2,301 to 2,320 of 2744

Thread: PlayStation 4 Pro

  1. #2301
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν συζητάμε για τα καλώδια per se ρε συ. Συζητάμε για το αν μπορεί ο αρχάριος / μέσος καταναλωτής με το "μάτι" να κρίνει αν το εκάστοτε καλώδιο θα αποδώσει τα μέγιστα με την εκάστοτε θύρα της TV του.

    Αφής στιγμής τα καλώδια είναι όπως είναι (τα είπαμε πριν, μην τα ξαναλέμε) και οι θύρες αποδίδουν κατά το δοκούν του κατασκευαστή (δηλαδή 1 θα είναι full spec απ' όλες), ε, όπως και να το κάνουμε δημιουργείται μια σύγχυση.

    ΥΓ: Και στο HDMI 2.2 θα αλλάξουν πάλι τα καλώδια από την αρχή. Enter new μπάχαλο.
    Ο fits και ο Wolf μίλησαν για τα καλώδια συγκεκριμένα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #2302

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν υπάρχουν στάνταρντ και αξιόπιστες μέθοδοι για να ελέγξεις ένα καλώδιο HDMI με το "μάτι".

    Τα ίδια ισχύουν και για το USB-C. Άλλα καλώδια USB-C υποστηρίζουν USB 3.0 και Thunderbolt 3, άλλα USB 3.1 με Thunder 2, άλλα USB 3.1 όμως αντί να δίνουν 100 Watt δίνουν 50 Watt, άλλα υποστηρίζουν Thunder 3 και 100 watt αλλά μόνο για 25-30 πόντους μήκος καλωδίου. Πολλοί οι συνδυασμοί, χωρίς αυστηρά βιομηχανικό στάνταρντ = ο καταναλωτής ψωνίζει σχεδόν στα τυφλά.

    Γενικότερα επικρατεί μπαχαλέησον, δημιουργώντας πολλά προβλήματα. Γιατί στην θεωρία (specs), το USB-C υποστηρίζει USB 3.1 gen 2 + Thunderbolt 3 + 100 Watt.........αλλά καλά κρασιά να βρεις αυτό το καλώδιο. Κάπως έτσι είναι και με τα HDMI.
    Επίσης, οι τηλεοράσεις για να μειώσουν κόστος ΔΕΝ έχουν "πλήρεις" / full spec HDMI σε όλες τις θύρες τους. Συνήθως έχουν 1 θύρα full spec και οι άλλες είναι cutdown. (με απλά λόγια)
    Κι εγω μια τετοια samsung 4k tv εχω και γι' αυτο το λογο αγορασα ενα hdmi switch που θελω να πιστευω οτι υποστηριζει τα παντα και δεν θα εχω προβλημα.

    Μα εγω δεν ειπα αν υπαρχει τροπος να τα τσεκαρουμε οτι οντως ειναι οτι γραφουν πανω απλα με το ματι.

    Σαν πρωτο κριτηριο ειναι το τι γραφει πανω το καθε καλωδιο hdmi σαν δευτερο κριτηριο τι ειναι?
    Πως ελέγχουμε δηλαδη αν ενα καλωδιο ειναι πραγματικα οτι γραφει?
    Last edited by fits79; 04-12-2017 at 13:55.

  3. #2303
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Κι εγω μια τετοια samsung 4k tv εχω και γι' αυτο το λογο αγορασα ενα hdmi switch που θελω να πιστευω οτι υποστηριζει τα παντα και δεν θα εχω προβλημα.

    Μα εγω δεν ειπα αν υπαρχει τροπος να τα τσεκαρουμε οτι οντως ειναι οτι γραφουν πανω απλα με το ματι.

    Σαν πρωτο κριτηριο ειναι το τι γραφει πανω το καθε καλωδιο hdmi σαν δευτερο κριτηριο τι ειναι?
    Πως ελέγχουμε δηλαδη αν ενα καλωδιο ειναι πραγματικα οτι γραφει?
    Ε δεν υπάρχει λόγος να γράφουν κάτι και να μην ισχύει. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το δεις. Το δοκιμάζεις και βλέπεις απλά.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  4. #2304

    Default

    Quote Originally Posted by Nerven View Post
    Δεν είναι μόνο αυτό, αλλά δεν μπορούν να καταλάβουν ότι και να ήθελε η Sony να βγάλει κονσόλα πες το και ps5 δεν υπάρχει η δυνατότητα τεχνολογικά με το form factor της κονσόλας και apu να παίξει AAA τίτλους σε 4Κ ούτε με 30fps...
    Και να πεις δεν έχουν γραφτεί αυτά που λέω να πάει στο καλό αλλά εδώ έχουν πέσει links με αρκετά άρθρα. Όποτε φίλε μην ανοίγεις ακόμα σαμπάνια, κρατά την για 3-4 χρονάκια ακόμα.
    Καλημέρα. Μετά απο σχεδόν 2 χρόνια ξαναμπαίνω στο φόρουμ σας. Και θυμήθηκα τους πανσοφολογιότατους που μου την είχανε "πέσει" επειδή μιλούσαμε για αυτονόητα ζητήματα. Δηλαδή... για το οτι ο κόσμος προχωρά μπροστά και πως η τεχνολογία είναι ένα ζήτημα ξεκάθαρα εμπορικό και πως οι μεγάλες εταιρίες δίνουν με το σταγονόμετρο πράγματα που ήδη υπάρχουν γι'αυτούς πολύ πρίν μας τα εμφανίσουν, αλλα για "το άρμεγμα της αγελάδος" μας τα δίνουν λίγα λίγα ανα έκδοση. Δεν πειράζει. Όσο ζει κανείς... μαθαίνει.
    Βέβαια ήταν για μένα απορίας άξιο το πως ΟΛΟΙ μαζί έβαλαν εναντίον μου αλλα ήταν απλό: έτσι δρούν οι παρεούλες, όλοι μαζί εναντίον του... παρασιτιζομένου. Ούτε ένας δεν κράτησε μικρό καλάθι. Όλοι ήταν σφόδρα ενάντια μα και σίγουροι για το δίκιο και το αλλάθητό τους!
    Δεν πειράζει. Προχωρούμε.

  5. #2305

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Ε δεν υπάρχει λόγος να γράφουν κάτι και να μην ισχύει. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το δεις. Το δοκιμάζεις και βλέπεις απλά.
    Γιατι δεν σου εχει τυχει ποτε αλλο να γραφει το οτιδηποτε και τελικα αλλο να ειναι?

    Εμενα προσωπικα μου εχει τυχει οχι με hdmi καλωδιο αλλα μου εχει τυχει με αλλο προιον με αποτελεσμα να μην εμπιστευομαι τιποτα πλεον αν δεν το δω με τα ματια μου.


    Ενω πριν καμια εβδομαδα το λευκο ps4pro με 1 μοχλο υπηρχε μονο σε ενα καταστημα πλεον το βγαζει στα 409 ευρω σε 3 μαγαζια στο skroutz.gr και τα 3 ειναι sony centers.

    Οποτε φανταζομαι απο της 20 του μηνα θα δουμε προσφορες και σε αυτο το ps4pro.
    Last edited by fits79; 05-12-2017 at 08:26.

  6. #2306

    Default

    Quote Originally Posted by ThanosZ View Post
    Καλημέρα. Μετά απο σχεδόν 2 χρόνια ξαναμπαίνω στο φόρουμ σας. Και θυμήθηκα τους πανσοφολογιότατους που μου την είχανε "πέσει" επειδή μιλούσαμε για αυτονόητα ζητήματα. Δηλαδή... για το οτι ο κόσμος προχωρά μπροστά και πως η τεχνολογία είναι ένα ζήτημα ξεκάθαρα εμπορικό και πως οι μεγάλες εταιρίες δίνουν με το σταγονόμετρο πράγματα που ήδη υπάρχουν γι'αυτούς πολύ πρίν μας τα εμφανίσουν, αλλα για "το άρμεγμα της αγελάδος" μας τα δίνουν λίγα λίγα ανα έκδοση. Δεν πειράζει. Όσο ζει κανείς... μαθαίνει.
    Βέβαια ήταν για μένα απορίας άξιο το πως ΟΛΟΙ μαζί έβαλαν εναντίον μου αλλα ήταν απλό: έτσι δρούν οι παρεούλες, όλοι μαζί εναντίον του... παρασιτιζομένου. Ούτε ένας δεν κράτησε μικρό καλάθι. Όλοι ήταν σφόδρα ενάντια μα και σίγουροι για το δίκιο και το αλλάθητό τους!
    Δεν πειράζει. Προχωρούμε.
    Δεν γνωρίζω τι είχε ειπωθεί αλλά πιστεύεις ότι το pro ή το xbox one x είναι η απόδειξη ότι η εταιρίες ενώ έχουν την τεχνολογία δεν την δίνουν για να μας αρμέγουν; Είναι ξέρω γω συνεννοημένες αντί να βγάλουν κονσόλες 10tf στα 400 ευρώ να βγάζουν στα 4tf; Και αυτό πως αποδείχτηκε ακριβώς; Με το να βγάλουν mid gen κονσόλες λίγο δυνατότερες ύστερα από 2-3 χρόνια;


  7. #2307

    Default

    Να ρωτήσω ;ένας φίλος έχει τηλεόραση true 4K και ρωταει αν αξίζει να πάρει το pro αντί του slim .οχι για παιχνίδια αλλά αν θα μπορέσει να παίζει και ταινίες 4K.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #2308

    Default

    To ps4 pro δεν εχει 4κ blu ray.Τα xbox one s και xbox one x εχουν.

  9. #2309

    Default

    Player εννοεις;άρα δεν είναι θέμα firmware να ανοίξει κάποτε


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #2310

    Default

    Και το γελοίο της ολης υποθεσης ειναι οτι το bluray ειναι δημιουργια της sony ετσι και αντι να προσθεση 4k movie support στα ps4pro το αφησε για τα xbox one s & x.
    Last edited by fits79; 17-12-2017 at 00:57.

  11. #2311
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ναι ισως γιατι τα δισκακια πεθαινουν και δινουν την θεση τους στο streaming.

  12. #2312

    Default

    Και αυτοι που θελουν να εχουν τα δισκακια και για συλλεκτικους λογους αλλα και γιατι δεν εχουν γρηγορο ιντερνετ τι γινεται?

  13. #2313
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Και αυτοι που θελουν να εχουν τα δισκακια και για συλλεκτικους λογους αλλα και γιατι δεν εχουν γρηγορο ιντερνετ τι γινεται?
    Τους χάνει από πελάτες η Sony.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (19-12-2017)

  15. #2314
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ναι λες και το UHD BD δισκάκι έχει την ίδια ποιότητα με το 4k(αίει) netflix... /sigh

  16. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Lefteris_X (17-12-2017)

  17. #2315

    Default

    Πως μπορω να σβησω παλια events που εχω δημιουργησει?
    Το ρωταω γιατι δεν μου εχει πουθενα επιλογη να τα σβησω.

  18. #2316
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λολ, τα 133 Mbit/s που φτάνει το UHD Blu-ray, δεν συγκρίνονται απολύτως σε καμία περίπτωση με την ποιότητα του Netflix και οποιασδήποτε στρήμινγκ υπηρεσίας. Ούτε κατά διάνοια βασικά. Hell, εδώ δεν συγκρίνονται με 720p τορρεντ (είναι ανώτερης ποιότητας το τορρεντ).

  19. #2317

    Default

    Καποια bundle/εκπτωσεις σε ps4 pro απο Κωτσοβολο https://www.kotsovolos.gr/site/searc...earchgo=Submit

  20. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Axilleas_GR (14-01-2018)

  21. #2318
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    παιδια ειπα να δοκιμασω απο ebay ενα flat hdmi πηρα τα 5 μετρα με 6 ευρω για δοκιμη μεσα μου ηξερα οτι ειναι too good to be true τελικα το καλωδιο παιζει 4Κ αλλα οχι hdr χανεται η εικονα οποτε για να εχουμε hdr θελει καλο καλωδιο μεχρι 1080p και ενα φθηνο μας κανεις δουλεια

  22. #2319

    Default

    Παρολο που σε αυτη τη γενεια κονσολων υποστηριζω το ps4 καποια πραγματα που ειναι να πω θα τα πω ακομα και αν ειναι αρνητικα για το ps4.

    Παιδια κακα τα ψεματα καλο το ps4pro με τα αποκλειστικα του αλλα ακουγεται υπερβολικα οταν ζοριζεται σε απαιτητικά παιχνιδια.

    Καμια σχεση με το xbox one x που ειναι πολυ δυνατοτερο αλλα και πολυ ποιο αθορυβο ετσι. Κα εννοειτε χωρις αποκλειστικα.

  23. #2320
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το One X είναι το απόλυτο multiplatform μηχάνημα - απλώς δεν ζορίζεται. Πουθενά

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •