Page 109 of 138 FirstFirst ... 95999105106107108109110111112113119 ... LastLast
Results 2,161 to 2,180 of 2744

Thread: PlayStation 4 Pro

  1. #2161
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Με το ρεύμα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ο ήχος με ανησυχεί...

    Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2162
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το διπλό μπιπ ακούγεται ΜΟΝΟ όταν η κονσόλα κάνει force shutdown.

    Τώρα γιατί κάνει force shutdown, ουδείς μπορεί να γνωρίζει. Γιατί κάποιο task προφανώς δεν τερματίζεται; (ίσως επειδή έχουν αρχίσει να εμφανίζονται bad blocks). Γιατί δεν τερματίζεται σωστά ένα task, υπάρχουν δεκάδες λόγοι και κανείς δεν μπορεί να τους εντοπίσει σε μια κλειστή πλατφόρμα όπως το PS4.

    Αν υπάρχει έλλειψη ρεύματος, τότε θα ακούγεται η κεφαλή του δίσκου κατά την διάρκεια του shutdown να κάνει "κλίνγκ" (επειδή δεν προλαβαίνει η κεφαλή να κάνει auto-park τον εαυτό της με συνέπεια να "γδέρνει" τον δίσκο/platter στο σημείο που τον ακουμπάει = εμφάνιση bad blocks σιγά-σιγά).

    Προσπαθείτε να κάνετε πρώτα close application, αφήστε να περάσουν 3-4 δευτερόλεπτα ώστε πραγματικά να έχουν επιστρέψει όλα τα resources στο μηχάνημα (δηλαδή να έχει ολοκληρωθεί το task ending) και μετά πατήστε shutdown.

  3. #2163

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το διπλό μπιπ ακούγεται ΜΟΝΟ όταν η κονσόλα κάνει force shutdown.

    Τώρα γιατί κάνει force shutdown, ουδείς μπορεί να γνωρίζει. Γιατί κάποιο task προφανώς δεν τερματίζεται; (ίσως επειδή έχουν αρχίσει να εμφανίζονται bad blocks). Γιατί δεν τερματίζεται σωστά ένα task, υπάρχουν δεκάδες λόγοι και κανείς δεν μπορεί να τους εντοπίσει σε μια κλειστή πλατφόρμα όπως το PS4.

    Αν υπάρχει έλλειψη ρεύματος, τότε θα ακούγεται η κεφαλή του δίσκου κατά την διάρκεια του shutdown να κάνει "κλίνγκ" (επειδή δεν προλαβαίνει η κεφαλή να κάνει auto-park τον εαυτό της με συνέπεια να "γδέρνει" τον δίσκο/platter στο σημείο που τον ακουμπάει = εμφάνιση bad blocks σιγά-σιγά).

    Προσπαθείτε να κάνετε πρώτα close application, αφήστε να περάσουν 3-4 δευτερόλεπτα ώστε πραγματικά να έχουν επιστρέψει όλα τα resources στο μηχάνημα (δηλαδή να έχει ολοκληρωθεί το task ending) και μετά πατήστε shutdown.
    Εγώ αναφέρομαι σε ήχους που ακούγονται κατά την διάρκεια που είναι ανοιχτή η κονσόλα ή τρέχει κάποιο παιχνίδι και όχι το κλασικό διπλό μπιπ. Νομίζω και ο φίλος σε αυτό αναφέρεται για να λέει ότι φοράει ακουστικά και δεν ξέρει πόσο συχνά το κάνει.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by klark71 View Post
    Με το ρεύμα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ο ήχος με ανησυχεί...

    Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν αναφερόμουν στο ρεύμα που απαιτείται για την τροφοδοσία της κονσόλας αλλά το ρεύμα που παρέχει η κονσόλα στον σκληρό δίσκο και πολλοί αναφέρουν ότι πολλές φορές δεν είναι αρκετό για τροφοδοτήσει κάποιους δίσκους και ακούγονται αυτοί οι ήχοι ή έχει πρόβλημα το καλώδιο τροφοδοσίας. Για δοκίμασε κάποιο άλλο για δοκιμή. Πολλοί αναφέρουν ότι έτσι λύθηκε το πρόβλημα τους. Ποιον δίσκο έβαλες; Οι περισσότεροι που είναι 2tb το εμφανίζουν.
    Last edited by gRim; 27-03-2017 at 16:06.

  4. #2164
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Α, οκ. Τότε τι να πω βρε παιδιά, δεν έχω ακούσει ποτέ ήχους όταν λειτουργεί η κονσόλα, τόσο το PS4 standard όσο και το PS4 Pro. (δεν φοράω ακουστικά)


  5. #2165
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Ένα Samsung 1,5T έβαλα από την 1η μέρα. Τον ίδιο είχα στο προηγούμενο PS4 χωρίς πρόβλημα. Που να βάζω τώρα κάποιον άλλον (στην κονσόλα μέσα εννοώ)... Δε θα σβηστούν όλα όσα έχω; Ή να κάνω δοκιμή με κάποιον εξωτερικό, τώρα με την αναβάθμιση;

    Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #2166
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by klark71 View Post
    Ένα Samsung 1,5T έβαλα από την 1η μέρα. Τον ίδιο είχα στο προηγούμενο PS4 χωρίς πρόβλημα. Που να βάζω τώρα κάποιον άλλον (στην κονσόλα μέσα εννοώ)... Δε θα σβηστούν όλα όσα έχω; Ή να κάνω δοκιμή με κάποιον εξωτερικό, τώρα με την αναβάθμιση;

    Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Κώστα, μήπως ακούς κάτι παρόμοιο: http://community.eu.playstation.com/.../td-p/24675242 ?

  7. #2167
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Όχι Κώστα. Εγώ ακούω κάτι σαν το διπλό μπιπ, σε "μονό". Όπως όταν ανάβει ή σβήνει, περίπου.

  8. #2168
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Παιδιά, θα ηθελα να μου πείτε, ειλικρινά, όσοι έχετε πάρει το Pro, εαν αξίζει η αναβάθμιση απο το απλό PS4.

  9. #2169
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Παιδιά, θα ηθελα να μου πείτε, ειλικρινά, όσοι έχετε πάρει το Pro, εαν αξίζει η αναβάθμιση απο το απλό PS4.
    Αν έχεις καιρό το άλλο και θες μια ποιο καινούργια κονσόλα για μένα ναι.
    Δεν έχει τεράστια διαφορά για TV κατω από 4k, έχει κάποια πράγματα έξτρα που εμένα με βολευουν όπως remote 1080p και streaming 1080p, τώρα το boost εμένα ζημιά μου κάνει οπότε το βάζω οπότε το έχω off.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  10. #2170
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Παιδιά, θα ηθελα να μου πείτε, ειλικρινά, όσοι έχετε πάρει το Pro, εαν αξίζει η αναβάθμιση απο το απλό PS4.
    Εμένα μου αρέσει πολύ που δεν βλέπω ίχνος aliasing στα παιχνίδια που υποστηρίζουν το pro. Κατά τα αλλά δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην 1080p TV μου.

    Η έλλειψη aliasing, και πολύ χαμηλός θόρυβος είναι τα βασικά για μένα.

  11. #2171
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Αν έχει 4Κ TV, αξίζει σίγουρα . Δεν πρόκειται για το PS5, υπάρχει αισθητή διαφορά όμως. Το boost με βολεύει εμένα. Διακρίνω βελτίωση στο Dirt και στην F1. Το χειριστήριο από την άλλη μου φαίνεται το ίδιο...

    Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #2172
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Παιδιά, καταρχήν ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις. Όπως τις διαβάσω, η αίσθηση που μου δημιουργείται -πάντα κρίνοντας με όσα θέλω εγώ- ειναι οτι δεν αξίζει. Γενικά, πάντως, είμαι αυθόρμητος στο θέμα του gaming και ίσως το χτυπήσω σε ανύποπτο χρόνο.

  13. #2173
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Παιδιά, καταρχήν ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις. Όπως τις διαβάσω, η αίσθηση που μου δημιουργείται -πάντα κρίνοντας με όσα θέλω εγώ- ειναι οτι δεν αξίζει.
    Tεινω προς αυτη την αποψη και εγω ως κατοχος PRO εδω και λιγες μερες(αλλα δεν εχω και 4K ΤV).
    Οι εμπειρια στα παιχνιδια ειναι θα ελεγα 99-100% ιδια με το παλιο. Προφανως και δεν εχω δοκιμασει τα παντα ακομα, οπως και φανταζομαι οτι οσο περναει ο καιρος θα βλεπουμε και λιγο μεγαλυτερες διαφορες.
    Στο PSVR μονο στο Bound ειδα καποια αξιολογη διαφορα. Τα υπολοιπα ειναι 99% ιδια(οσα δοκιμασα).

    Παντα για τις απαιτησεις μου και για τα δικα μου ματια.


    ΥΓ. Για να δωσω το παλιο ποιες ειναι οι ενεργειες που πρεπει να κανω(για να διαγραψω τα παντα)? Καπου γμτ ειχα δει καποια ποστ, αλλα επειδη δεν ειχα σκοπο να το αγορασω δεν εδινα σημασια. Format και deactivate?
    .

  14. #2174
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    ΥΓ. Για να δωσω το παλιο ποιες ειναι οι ενεργειες που πρεπει να κανω(για να διαγραψω τα παντα)? Καπου γμτ ειχα δει καποια ποστ, αλλα επειδη δεν ειχα σκοπο να το αγορασω δεν εδινα σημασια. Format και deactivate?
    Βασικα, εχω κι εγώ αυτήν την απορία, καθώς και τι γινεται για την μεταφορά των πάντων απο τη μια κονσόλα στην άλλη. Φαντάζομαι τα saves διευθετούνται με το cloud, σωστά;

  15. #2175
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Η μεταφορα ειναι πολυ ευκολη και γινεται με ενα απλο lan cable να συνδεει τα 2 ps4. Σε ρωταει το PRO αν θες να τα μεταφερεις.

    Ισως δεν χρειαζεται καν ο οδηγος, αλλα ας υπαρχει.
    http://www.eurogamer.net/articles/20...more-explained
    .

  16. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Dragonpaul (11-04-2017)

  17. #2176
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Εννοείται οτι χρειάζεται!!!!!!! Καλα έκανες και τον έβαλες.

  18. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    PDS (11-04-2017)

  19. #2177

    Default

    εγω που πουλησα την κονσολα πριν λιγους μηνες. εκανα μονο initialize κ μετα επιλογη full,η κονσολα μπαινει στις εργοστασιακες ρυθμισεις. καποιοι κανουν deactivate τον psn λογαριασμο τους αλλα το θεωρω περιτο. με το full initialize,δε μενει απολυτως τπτ στην κονσολα.
    δες κ αυτο https://www.howtogeek.com/251552/how...playstation-4/

  20. The Following 2 Users Say Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    Dragonpaul (11-04-2017),PDS (11-04-2017)

  21. #2178
    theotz's Avatar
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    PSN ID
    theodore_2005
    Name
    Θοδωρής

    Default

    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους κάτοχους του ps4 pro : είναι όντως ορατή η διαφορά των γραφικών μεταξύ των κονσολών ps4 και ps4 pro; Γιατί δεν έχω και καμία υπερσύγχρονη και καλή τηλεόραση.

  22. #2179

    Default

    Οχι δεν ειναι ορατη για τον πολυ απλο λογο οτι πρεπει να εχεις διπλα διπλα τις κονσολες/τηλεοραση και να συγκρινεις το καθε παιχνιδι. Δεν ειναι τυχαιο γιατι λεγεται ps4 pro και οχι ps5. Πιο εντονη ειναι η διαφορα στο frame rate(παραπανω/πιο σταθερο)παρα στις λεπτομερειες.

  23. #2180
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by theotz View Post
    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους κάτοχους του ps4 pro : είναι όντως ορατή η διαφορά των γραφικών μεταξύ των κονσολών ps4 και ps4 pro; Γιατί δεν έχω και καμία υπερσύγχρονη και καλή τηλεόραση.
    Ειναι αναλογα το παιχνιδι η κατασταση και κυριως αναλογα τον εξοπλισμο σου. Αν εχεις 4Κ τηλεοραση η διαφορα θα ειναι ορατη σε μεγαλο βαθμο. Αν εχεις 1080ρ τηλεοραση τοτε τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Δεν θα δεις ιδιαιτερες διαφορες οπτικα, υπαρχουν διαφορες αλλα θα πρεπει να τα βαλεις διπλα διπλα. Αυτο που σιγουρα θα δεις (αλλα δεν θα καταλαβεις οτι ειναι καλυτερο μιας και παλι θα πρεπει να τα βαλεις διπλα διπλα) ειναι οτι τα παιχνιδια θα παιζουν σε καλυτερο framerate (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων απο την ανικανοτητα των devs). Τρανταχτα παραδειγματα σε αυτο απο αυτα που εχω δει εγω τουλαχιστον ειναι τα Deus Ex, Last Guardian, Dishonored 2, Assassins Creed κλπ. Γενικα αν εισαι ευαισθητος με θεματα framerate και εχεις 4Κ τηλεοραση, θα δεις αρκετα αξιολογη διαοφρα. Αν δεν εχεις τιποτα απο τα 2, τοτε δεν θα παρεις χαμπαρι.

  24. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (26-04-2017),Nek_Food (26-04-2017),theotz (26-04-2017)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •