Page 51 of 138 FirstFirst ... 4147484950515253545561101 ... LastLast
Results 1,001 to 1,020 of 2744

Thread: PlayStation 4 Pro

  1. #1001

    Default

    Σε αντίθεση με τους περισσότερους (μάλλον), θα πω οτι χαίρομαι πολύ για την κίνηση της Sony (και της Microsoft) να βγάλει νέα κονσόλα, πιο ισχυρή. Η τεχνολογία όσο περνάνε τα χρόνια προχωράει όλο και πιο γρήγορα και είναι απόλυτα φυσιολογικό να ανανεώνονται τα προϊόντα πιο συχνά απ ότι στο παρελθόν. Εγώ, δεν θα το πάρω... πρώτον διότι δεν έχω 4K τηλεόραση -και δεν μπορώ να διαθέσω και τα χρήματα για να πάρω αυτή που θα ήθελα (LG OLED)- και δεύτερον διότι είμαι μια χαρά ικανοποιημένος από το πως αποδίδει το τωρινό PlayStation 4 στην ταπεινή μου πλέον, Sony Bravia Full HD των 9 χρόνων! Παρόλα αυτά είμαι χαρούμενος που προχωράει η τεχνολογία και εύχομαι σε όποιον το πάρει να το χαρεί με την ψυχή του!

    Some cars take your breath away. Only one gives it back.

  2. The Following 4 Users Say Thank You to AlexandrosQV For This Useful Post:

    Axilleas_GR (08-09-2016),Giorgos78 (08-09-2016),hakoo (08-09-2016),pinakas (08-09-2016)

  3. #1002
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    Quote Originally Posted by Viper View Post
    Here's a list of the games confirmed to take advantage of PS4 Pro.



    YΓ: Ζητω συγνωμη για τα συνεχομενα posts.
    ξερουμε αν αυτο αφορα και το 1080p η μονο την 4k αναλυση?

  4. #1003
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Μαλιστα...οποτε μενει να δουμε τι παραπανω μπορει να φερει απο αποψης γραφικων και ποσο βελτιωμενα θα ειναι τα παραπανω παιχνιδια της λιστας για να δουμε αν αξιζει πραγματικα τον κοπο.
    Με τα specs παντως αυτα τα οποια ξεραμε και επιβεβαιωθηκαν, σε ενα χρονο θα υπαρχει προβλημα...

  5. #1004
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by lak100 View Post
    ξερουμε αν αυτο αφορα και το 1080p η μονο την 4k αναλυση?
    Αν καταλαβα σωστα τι ρωτας:

    However, even if you own an HDTV that does not support either 4K or HDR, PS4 Pro still provides a number of benefits. All games will run in 1080p resolution, and some will even run in a higher or more stable framerate. If you’re a gamer that wants to be at the forefront of innovation, PS4 Pro is for you.
    Αν ο dev προσθεσει HDR στο παιχνιδι, καποιος με 1080p TV δεν θα δει διαφορα αλλα θα δει καλυτερο framerate και καλυτερα γραφικα ή οτι αλλο εχουν προσθεσει για την PRO εκδοση του παιχνιδιου.

  6. #1005
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Με τα specs παντως αυτα τα οποια ξεραμε και επιβεβαιωθηκαν, σε ενα χρονο θα υπαρχει προβλημα...
    τι προβλημα θα υπαρχε ακριβως? δεν ξερω εαν το καταλαβες, αλλα το ps4 παραμενει η βαση της γενιας, τουλαχιστον αυτο ειπαν.

  7. #1006
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by AlexandrosQV View Post
    Σε αντίθεση με τους περισσότερους (μάλλον), θα πω οτι χαίρομαι πολύ για την κίνηση της Sony (και της Microsoft) να βγάλει νέα κονσόλα, πιο ισχυρή. Η τεχνολογία όσο περνάνε τα χρόνια προχωράει όλο και πιο γρήγορα και είναι απόλυτα φυσιολογικό να ανανεώνονται τα προϊόντα πιο συχνά απ ότι στο παρελθόν. Εγώ, δεν θα το πάρω... πρώτον διότι δεν έχω 4K τηλεόραση -και δεν μπορώ να διαθέσω και τα χρήματα για να πάρω αυτή που θα ήθελα (LG OLED)- και δεύτερον διότι είμαι μια χαρά ικανοποιημένος από το πως αποδίδει το τωρινό PlayStation 4 στην ταπεινή μου πλέον, Sony Bravia Full HD των 9 χρόνων! Παρόλα αυτά είμαι χαρούμενος που προχωράει η τεχνολογία και εύχομαι σε όποιον το πάρει να το χαρεί με την ψυχή του!

    Kαπως ετσι κι εγω, πραγματικα δεν εχω κανενα προβλημα με την κινηση αυτη για οσους εχουν η θελουν να παρουν 4k tv με hdr και ο,τι αλλο να υπαρχει και ενα μοντελο που θα εκμεταλλευεται την κονσολα τους, προσωπικα ουτε εχω την διαθεση να αλλαξω τηλεοραση ουτε φυσικα τα χρηματα να κανω μια τετοια επενδυση. Ακομα και να τα ειχα, προσωπικα δεν θεωρω οτι αξιζουν τα χρηματα αυτα για καλυτερη αναλυση, hdr, framerates και εφε στα ιδια παιχνιδια που μπορω να παιζω και στο ps4.
    Αν ηταν αυτο το κριτηριο μου θα ειχα παρει προ πολλου ενα PC και ενα πανακριβο 4k monitor και θα εκανα τη δουλεια μου.
    Θα περιμενω το iphone 5...εεε συγνωμη το ps5 ηθελα να πω και τοτε θα κανω την επενδυση μου σε καινουρια τηλεοραση και κονσολα μαζι.


  8. The Following 3 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    psx3 (09-09-2016),Snk (08-09-2016),teras1 (08-09-2016)

  9. #1007
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Θετικα και αρνητικα.

    +Η τιμη. Τα 400 ειναι πολυ καλα για το συγκεκριμενο hardware. Πριν λιγες μερες 400 κοστιζε το κλασικο PS4 με 2+ φορες χειροτερο hardware.
    +HDR για ολα τα PS4 με update.

    -Λιγα ειναι παιχνιδια προς το παρον που θα εχουν ''PRO mode'', οποτε με ποιο κινητρο θα το αγορασει καποιος που εχει ηδη PS4(που ετσι και αλλιως δεν υπαρχει μεγαλο)? Eπισης ετσι φαινεται οτι δεν ειναι και τοσο ευκολη τελικα για τους devs η συνυπαρξη των 2 κονσολων στην ιδια γενια. Aν ηταν ευκολη, φανταζομαι οτι θα ηταν αυτονοητο το upgrade σε ολα τα παιχνιδια.
    -Ακομα και αυτα που θα εχουν PRO mode, δεν θα εκμεταλευονται το νεο hardware στο μεγιστο. Δηλαδη αν ειχε exclusives θα βλεπαμε παπαδες, αλλα δεν θα εχει exclusives(και καλως δεν θα εχει).
    -Κανεις δεν μας εξηγησε τι εχουν στο μυαλο τους για το μελλον. Θα ''σκοτωσουν'' το PRO μολις βγει το PS5 ή θα το υποστηριζουν περιοριζοντας ουσιαστικα τις δυνατοτητες του PS5? Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
    H ακομα χειροτερα...το PS5 θα περιοριζεται και απο το κλασικο PS4(γιατι θα πρεπει να βγαινουν ολα παντου)???

    Γενικα δεν με ειχε πεισει αυτη η στροφη που πανε να κανουν και δεν αλλαξε δυστυχως τιποτα μετα το event. Ισα ισα ο προβληματισμος ειναι εντονοτερος πλεον.
    .

  10. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Kane (08-09-2016),teras1 (08-09-2016)

  11. #1008
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    τι προβλημα θα υπαρχε ακριβως? δεν ξερω εαν το καταλαβες, αλλα το ps4 παραμενει η βαση της γενιας, τουλαχιστον αυτο ειπαν.
    Σε ενα χρονο βγαινει το scorpio.

  12. #1009
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Σε ενα χρονο βγαινει το scorpio.
    Ο Slay εννοει φανταζομαι οτι δεν εχει ιδιαιτερο νοημα η οποια διαφορα τους τεχνικα, γιατι το μεν PS4pro θα εχει ως βαση το PS4 οποτε τα 4.2TF χρησιμευουν μονο για την μουσταρδα πανω στο ιδιο φαγητο και το ιδιο θα ισχυει και για το scorpio. Τι 6TF τι 26... παιχνιδια του One θα παιζει. Οκ θα τα παιζει σε native 4Κ, ενω το PS4pro σε sub4K...

    Αν ειχαν exclusives το ξανασυζηταγαμε.

    Εκτος δλδ αν η MS κανει κωλοτουμπα και το θεωρησει νεα κονσολα. Αλλα οκ εκει θα περιμενεις 2-3 χρονια μετα το PS5 στα 10TF ξερω γω.

    .

  13. #1010
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια ειμαι διακοπες και δεν εχω καταλαβει καλα νομιζω... Το Pro επι τοις ουσιας θα ασχοληθει για την προβολη των παιχνιδιων σε 4Κ? Thats it? δηλαδη δεν θα αλλαξει τιποτα στα γραφικα (textures, effects, shadows, κλπ) αν εχεις 1080ρ τηλεοραση σε σχεση με το Ps4? ειναι δυνατον? να σπαταλανε τοσους πορους μονο και μονο για 4κ αναλυση και τιποτα αλλο?

  14. #1011
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδια ειμαι διακοπες και δεν εχω καταλαβει καλα νομιζω... Το Pro επι τοις ουσιας θα ασχοληθει για την προβολη των παιχνιδιων σε 4Κ? Thats it? δηλαδη δεν θα αλλαξει τιποτα στα γραφικα (textures, effects, shadows, κλπ) αν εχεις 1080ρ τηλεοραση σε σχεση με το Ps4? ειναι δυνατον? να σπαταλανε τοσους πορους μονο και μονο για 4κ αναλυση και τιποτα αλλο?
    Πανω κατω 2 επιλογες θα υπαρχουν και αναλογα με τον developer μπορουν να γινουν απο ''καμια επιλογη''(δλδ καμια αλλαγη απο το PS4) μεχρι 3+ ξερω γω(βλεπε Tomb raider).
    Εξαρταται παντα απο το studio.


    1.Sub-4K/30 fps στα ιδια πανω κατω γραφικα του ps4
    2.1080p και πιο σταθερο frame-rate(σε λιγα παιχνιδια μπορει να πλησιαζει το 60αρι) οπως και καποια upgrades στα γραφικα ή και supersampling, δλδ τελος το aliasing σε μεγαλο βαθμο.
    .

  15. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Valkyre (08-09-2016)

  16. #1012
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μαλιστα. Σε ευχαριστω Βαγγελη. Μου μοιαζει λιγο ακυρη η υπαρξη του Pro ετσι οπως το καταλαβαινω. Πραγμα το οποιο με χαροποιει απο την μια μεν (καθως η Σονυ δειχνει να εχει το PS4 σαν προτεραιοτητα αυτη τη στιγμη) , αλλα απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω την κινηση αυτη επιχειρηματικα...

    περιμενει η Σονυ οτι ο κοσμος θα τρεξει σαν παλαβος για 4Κ τηλεορασεις?

  17. #1013
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το μονο καλο ειναι οτι καταλαβαινει πως δεν μπορει να εχει πανω απο 100e διαφορας απο το παλιο.
    Θα δειξει που το πανε στην πορεια. Αν και θα επρεπε ηδη να εχουμε καταλαβει τι γινεται.

    Μας επρηξαν με το HDR σε ολη την PC, το οποιο τελικα θα το εχουν και τα απλα PS4.
    .

  18. #1014
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Θετικα και αρνητικα.

    +Η τιμη. Τα 400 ειναι πολυ καλα για το συγκεκριμενο hardware. Πριν λιγες μερες 400 κοστιζε το κλασικο PS4 με 2+ φορες χειροτερο hardware.
    Βαγγελη σαφως, η αναλογια τιμης/hardware ειναι πολυ καλη. Αλλα δυστυχως δεν ειναι μονο τα 400, για να δεις πραγματικο upgrade πρεπει να επενδυσεις και σε τηλεοραση αλλιως αν κρατησεις την ιδια tv μιλαμε για τα ιδια πανω κατω γραφικα με καλυτερο framerate και καποια bells and whistles οπως supersampling και καποια καλυτερα εφε. Οποτε προσωπικα το 400αρι το βλεπω ως τυρακι για να παρεις και την 4k η για να παρεις το PSVR.
    Και μιλαμε για ποσα τωρα και οχι για 400-500 ευρω.
    Σιγουρα αυτος που παιρνει τωρα ps4 ειναι σαφως ευνοημενος ο,τι τηλεοραση και να εχει, για τους early adopters που δεν εχουν καμια καουρα να αγορασουν 4k tv πραγματικα δεν βλεπω το φοβερο κινητρο.


  19. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    psx3 (09-09-2016)

  20. #1015
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ναι σιγουρα, για αυτο και μιλησα στα θετικα καθαρα για την σχεση hardware-τιμης και στα αρνητικα εγραψα οτι δεν υπαρχει ουσιαστικο upgrade με βαση αυτο το hardware.
    .

  21. #1016
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Απλά επιβεβαιώνονται αυτά που λέγαμε οι περισσότεροι τόσο καιρό.
    Το Pro *lol* είναι κάτι που απευθύνεται αποκλειστικά σε μη κατόχους PS4, εφ'όσον δεν έχουν πρόβλημα να δώσουν 100€ παραπάνω και στους λιγοστούς κατόχους 4K TV/Monitor που ήδη έχουν την κονσόλα.

    Αν κάποιος είναι διατεθειμένος να δώσει λεφτά για μια καλή και μεγάλη 4K HDR TV και ένα PS4 Pro, καλύτερα θα ήταν να επενδύσει στο PC. Θα του κοστίσει λίγο παραπάνω αλλά θα πάρει πολύ περισσότερο value for money.

    Οπότε συνεχίζουμε να αναρωτιόμαστε για πιο λόγο έγινε μια τέτοια κίνηση.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to teras1 For This Useful Post:

    Axilleas_GR (08-09-2016),Citizen3rased (08-09-2016)

  23. #1017

    Default

    Quote Originally Posted by AlexandrosQV View Post
    Σε αντίθεση με τους περισσότερους (μάλλον), θα πω οτι χαίρομαι πολύ για την κίνηση της Sony (και της Microsoft) να βγάλει νέα κονσόλα, πιο ισχυρή. Η τεχνολογία όσο περνάνε τα χρόνια προχωράει όλο και πιο γρήγορα και είναι απόλυτα φυσιολογικό να ανανεώνονται τα προϊόντα πιο συχνά απ ότι στο παρελθόν. Εγώ, δεν θα το πάρω... πρώτον διότι δεν έχω 4K τηλεόραση -και δεν μπορώ να διαθέσω και τα χρήματα για να πάρω αυτή που θα ήθελα (LG OLED)- και δεύτερον διότι είμαι μια χαρά ικανοποιημένος από το πως αποδίδει το τωρινό PlayStation 4 στην ταπεινή μου πλέον, Sony Bravia Full HD των 9 χρόνων! Παρόλα αυτά είμαι χαρούμενος που προχωράει η τεχνολογία και εύχομαι σε όποιον το πάρει να το χαρεί με την ψυχή του!

    Η τεχνολογία προχωράει όλο και πιο αργά μάλλον, αν παρακολουθείς τις εξελίξεις. Είχαμε σκαλώσει 5 χρόνια στην λιθογραφία 28nm και μόλις πρίν λίγους μήνες βγήκαν οι πρώτες GPUs στα 16nm και οι πρώτες APUs στα 14nm. Το performance jump από το PS4 στο PRO είναι επιεικώς απαράδεκτο ακόμα και για mid-gen upgrade.

  24. #1018

    Default

    Δε νομίζω να πιστεύει κανεις ότι η διπλασια+ gpu του pro θα μπορει να αποδώσει τετραπλάσια+ pixel όταν υπάρχουν παιχνίδια που ζορίζουν το ps4 σε 1080p. Θα δουλέψει πολύ το marketing και θα πέσει κουτόχορτο περί 4K gaming το οποίο στην ουσία θα γινεται με upscale. Το μόνο θετικό ειναι η τιμή για κάποιον που αγοράζει τώρα νέα κονσόλα. Πραγματικά ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω την ύπαρξη του pro. Φαντάζομαι ότι ειναι πιο future proof για πιο advanced μελλοντικούς τίτλους στο VR και νομίζω ότι η MS κλασσικά θα τα κανει ταραμά με το Scorpio κοστολογοντας το στα 500+ ευρώ κάτι που δε νομίζω να πείσει τους gamers όταν με αρκετά λιγότερα χρήματα και όχι πολύ υποδεέστερα γραφικά θα έχει την επιλογή του pro. Αλλά και πάλι ο δεύτερος λόγος πάει περίπατο γιατί η Sony ειναι καβάλα στο άλογο κ οδηγεί τις εξελίξεις οποτε δεν υπάρχει λόγος βιασύνης.

    Η πιο φθηνή/αξιολογη future proof TV που μπορεί να αγοράσετε τώρα από το skroutz. Όπως είπα θέλουμε ακόμα 1 χρόνο για να έρθουν σε φυσιολογικά επίπεδα οι τιμές των καλών 4K HDR.
    https://www.skroutz.gr/s/8016321/LG-55EG920V.html
    Last edited by DJTaurus; 08-09-2016 at 08:19.

  25. The Following 2 Users Say Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    psx3 (09-09-2016),teras1 (08-09-2016)

  26. #1019
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default


  27. The Following 3 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    PDS (08-09-2016),Viper (08-09-2016)

  28. #1020
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Digital Foundry: Three hours with PlayStation 4 Pro

    I went into the PlayStation Meeting today as a sceptic, believing that the hardware may not be up to the task of powering a 4K display. The good news is that several hours later, I emerged from the event impressed with the quality of the experience and respectful of the wizardry utilised to make this GPU punch above its weight.
    Speaking to Naughty Dog at the event, we were told that The Last of Us Remastered - just like its base PS4 version - will have a 30Hz mode that features enhanced image quality. The existing PS4 game features higher resolution shadows maps and those are joined by a full, native 4K pixel count on the PS4 Pro.
    a trio of the Sony first party efforts looked seriously impressive: Horizon Zero Dawn, Days Gone and Infamous First Light. All use the same cutting-edge upscaling technique. Previously we've talked about the 4x4 checkerboard process, where a 2x2 pixel block is extrapolated out into a 4x4 equivalent - next-gen upscaling, if you like. It allows developers to construct a 2160p 4K framebuffer from half the pixels - a much closer fit for the Pro's GPU prowess.
    But the key takeaway is this - while the PlayStation 4 Pro GPU lacks the horsepower to render out challenging content at native 4K, the presentation we've seen on a number of titles clearly shows a worthwhile, highly desirable increase in fidelity over 1080p - one that does put a 4K screen to good use. Switching between full HD and checkerboard 4K, the increase in detail is simply stunning.
    First of all, while most developers seem intent on supporting enhanced resolutions and HDR, the fact is that users of 1080p screens will only benefit from super-sampling, and perhaps a smoother frame-rate on most titles. However, game-makers also have the opportunity to prepare different presentations depending on the screen attached. So if you have a 1080p display, you might see more lush visuals, whereas if you have a 4K display on tap, you may get a resolution boost. What's slightly concerning here is that it may well require adjusting resolution in the front end if, say, you'd prefer to take advantage of an enhanced 1080p mode rather than a less visually impressive 4K presentation. We rather hope developers will embrace Crystal Dynamics' approach with Rise of the Tomb Raider, where you can switch between the various modes on offer on the pause menu.

  29. The Following 6 Users Say Thank You to Viper For This Useful Post:

    BillyFlo81 (08-09-2016),kostasb13 (08-09-2016),Nikoladim (08-09-2016),PDS (08-09-2016),spartan (08-09-2016),teras1 (08-09-2016)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •