Page 128 of 138 FirstFirst ... 2878118124125126127128129130131132 ... LastLast
Results 2,541 to 2,560 of 2744

Thread: PlayStation 4 Pro

  1. #2541
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το να βράσω ρύζι πήγαινε για τους Ryzen?

    Κοίταξε να δεις και οι POWER της IBM είναι πολύ ανταγωνιστικοί πλέον σε server περιβάλλον αλλά στουκάρουν όλοι αυτοί που λες στην οικονομία κλίμακας. Εντάξει η Intel απορρόφησε πολλές τεχνολογίες (RISC) π.χ. αλλά πλησιάζουμε στο θέμα που λες πυρήνες - συχνότητες και το software το consumer δεν συμβαδίζει. Εδώ είναι που επικρατούν κατά κράτος οι X86 προς το παρόν.



    Εγώ είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα δείξει η Apple π.χ. το 2020 χρονιά που υποτίθεται ότι θα εγκαταλείψει την Intel για παράδειγμα. Αυτό θα είναι ένα μεγάλο άλμα για την ARM αν συμβεί.
    Last edited by Sir_Teraflop; 07-07-2018 at 15:09.

  2. #2542
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ποιος είπε ότι θα την εγκαταλείψει το 2020;

    Ποιος ασχετίδης ή ασχετίδικο site ισχυρίζεται αυτό;

    Ουδεμία σχέση!

    Υποθέσεις υπάρχουν ότι το 2020, ίσως 2021, παρουσιάσει μια συσκευή με ARM, που μέχρι τώρα βασίζονταν σε x86, πχ το απλό 12αρι MacBook........ή μια εντελώς νέα συσκευή με ARM εξαρχής όπως το AR+VR set.

    Σε γενικές γραμμές η Apple δεν ενδιαφέρεται τι κάνει όλος ο υπόλοιπος πλανήτης από εμπορικής άποψης και πολύ καλά κάνει: ξεπέρασε με τα χρήματά της αυτές τις "ανάγκες" να ασχολείται με ότι οι υπόλοιπες εταιρείες. Συνεπώς, η Apple, πρέπει να εξαιρείται από οποιαδήποτε συζήτηση. Άλλωστε και οι ARM της Apple, δεν είναι "ARM", αλλά custom design του κερατά, τόσο σε CPU όσο και GPU, που δεν μοιάζουν σχεδόν σε τίποτα από όλα τα σκατο-ARM τσιπάκια από Samsung και Qualcomm.

    Οι δε POWER (πάνω στους οποίους βασίστηκε, εξελίχθηκε και custom-αρίστηκε ο CELL) ανέκαθεν γαμούσαν οτιδήποτε x86. Και δεν "στουκάρουν" στο ενεργειακό θέμα, γιατί σε HEC καταστάσεις δεν μας νοιάζει η κατανάλωση ρεύματος (γιατί το χρήμα είναι άπλετο), αλλά ο λόγος ενέργεια/απόδοση, δηλαδή power per watt. Εκεί παίζουν μπάλα τα HEC mainframe. Κι εκεί τα βρίσκει πολύ σκούρα πλέον η x86 αρχιτεκτονική, δείχνει πλέον το πόσο απαρχαιωμένη είναι.

    Και όχι, η Intel δεν απορρόφησε την RISC τεχνολογία, απλώς εξαγόρασε μερικές εταιρείες που την χρησιμοποιούσαν. Έμαθε κάτι; Σκατά έμαθε. Εσωτερικά οι x86 επεξεργαστές παραμένουν CISC, και κάπως προσποιούνται τους RISC (δηλαδή δεν υπάρχει κώδικας RISC καν). Αχταρμάς, μαρμελάδα. Και μην ξεχνάς τα ΑΝΑΠΗΡΑ buses που έχει η Intel και x86 τεχνολογία, εκεί δηλαδή που κρύβεται όλο το ζουμί ενός σοβαρού συστήματος (enter custom λύσεις που ΔΕΝ έχει η Intel).
    Στο παρελθόν είχε προσπαθήσει η Intel να βγάλει RISC επεξεργαστή και είχαμε χεστεί όλοι στα γέλια με τον τραγέλαφο τσιπ 80860 γύρω στο 1989 (πάνε και χρόνια, δεν θυμάμαι καλά). Γέλαγαν και τα τσιμέντα. Κάτι γαιδούρια από MIPS, HP-PA RISC κλπ τον έκαναν ΣΚΟΝΗ. Μετά πήγε στον P6 κάτι να κάνει, σκατά όλα τα έκανε κι εκεί........οπότε τα πέταξε όλα και έβγαλε την κανονική κουράδα που λέγεται "Core". (δεν αναφέρομαι καν στην υπερ-μπούρδα Intel Itanium, γιατί καλύτερα να πάμε για τάβλι)

    Δεν ήταν μαλάκας ο Seymour Cray. "Θεός" ήταν ο άνθρωπος και παραμένει.
    Last edited by Lefteris_X; 07-07-2018 at 15:50.

  3. #2543
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Για δες εδώ:


    https://www.bloomberg.com/news/artic...hips-from-2020

    https://www.theverge.com/2018/4/3/17...gn-competition

    Δεν τα λες και άσχετα site...


    Για τα λοιπά δεν διαφωνώ αλλά υπάρχει λόγος που η MIPS π.χ. είναι στον τάφο.
    Last edited by Sir_Teraflop; 07-07-2018 at 16:07.

  4. #2544
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πανάρχαιες πληροφορίες και clickbait άρθρα.

    Όσοι ασχολούνται σε βάθος με την Apple, λένε αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ.

    Δεν έχει νόημα για άλλη μια φορά να σου κάνω catchp-up ενασχόλησης/μελέτης ετών και σίγουρα δεν ενημερώνομαι από τέτοια site. Κοιτάζουμε τα εσωτερικά strings του Mac OS και κρίνουμε 5 πραματάκια, κοιτάζουμε τους registers και πως διαχειρίζονται τα stacks (FIFO/LIFO) οι ARM και καταλαβαίνουμε ότι τα πρώτα βήματα θα είναι απαλά απαλά. Επίσης υπάρχουν πραγματικά hardcore site για Mac, όχι αυτά της λαικής κατανάλωσης.

    Σε καμία περίπτωση οι ARM, τουλάχιστον από την Apple το 2020-21, δεν θα μπορούν να υποκαταστήσουν (πόσο μάλλον αντικαταστήσουν) τη δύναμη του επερχόμενου Mac Pro με x86.

    Αλλά δεν συζητάμε περί Apple εδώ yes?

    Βασικά δεν έχουμε να συζητήσουμε τίποτα, αυτό εξηγώ τόση ώρα. Και με την παράθεση των google αποτελεσμάτων, το γυρνάμε σε καφενείο.

    EDIT: Ναι, άσχετα τα λέω και το υπογράφω μάλιστα. Είναι "media site" και λαικής κατανάλωσης. Ουδείς σοβαρός δημ/φος δεν ενημερώνεται από αυτά. Ουδείς όμως. Άντε ας εξαιρέσω το arstechnica, με πολύ ζόρι.
    Ξαναλέω, δεν έχει νόημα. Πάμε παρακάτω.
    Ή καλύτερα ας μην πάμε πουθενά γιατί επί 3-4 ποστ, μαλακίες συζητάμε. Σορρυ, αλλά έτσι το βλέπω.
    Last edited by Lefteris_X; 07-07-2018 at 16:12.

  5. #2545
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Μια έτσι μου τα λες και την άλλη γιουβέτσι. Μιλάς για την δύναμη του X86 Mac pro και μετά θάβεις την X86/64....

    Τέλος πάντων τα clickbait άρθρα που λες αναφέρουν ότι η Apple θα φύγει από την Intel αλλά θα μείνει σε X86. Πως και τι δεν ξέρω. Εγώ διαβάζω αυτά και σκέφτομαι: Α να θα κάνει "μπάσιμο" η ARM στο consumer desktop computing με δούρειο ίππο την Apple (ικανός αντίπαλος) ξανά όπως στο παρελθόν (κάτι που θέλω και εγώ να δω δηλαδή) και εσύ με γειώνεις ενώ αυτογειώνεσαι.

    Τέλος πάντων θα δούμε.

    Αλλά εντάξει είμαστε πάλι off-topic από αλλού ξεκινήσαμε αλλού καταλήξαμε. Αυτό που ήθελα να μάθω το έμαθα! Σταματάω εδώ. Καλό απόγευμα

  6. #2546
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έτσι γιουβέτσι φαίνονται σε εσένα, επίτηδες γιατί τα γράφω συνοπτικά. (δεν έχει βγει καν Mac Pro, ούτε μισή πληροφορία δεν ξέρουμε ακόμα, κι αυτό επίτηδες το είπα, μπας και καταλάβεις ότι με ένα ξεσκουπισματάκι σε διάφορα φουτσο-site δεν γίνεται να καλύψεις την απουσία έντονης ενασχόλησης επί σειρά ετών με την Apple)

    Αν είχες ασχοληθεί εις βάθος με Apple, δεν θα σου φαίνονταν, αλλά και πάλι δεν θα έκανες καν αυτές τις ερωτήσεις, ούτε καν θα είχες αυτές τις απορίες. Καν.

    Αντιλαμβάνεσαι τώρα γιατί γίνεται καφενείο;

    Μπάσκετ έπαιζες; Αληθινό μπάσκετ; (ελπίζω να κατάλαβες τώρα)

    Δεν τα λέω μειωτικά: όπως εγώ το βουλώνω όσο αφορά τα σύγχρονα παιχνίδια, το στόρυ τους, τα τερτίπια τους κλπ γιατί ειλικρινά δεν ασχολούμαι, ούτε καν σε βαθμό για να πω καμιά γνώμη-πίπα, ε, πιστεύω ότι αυτό ισχύει προς όλους και για όλα τα θέματα/αντικείμενα. Ε, δεν αισθάνομαι ότι με αυτο-μειώνω επειδή παραδέχομαι ότι είμαι καρα-τούβλο, τσιμεντόλιθος από σύγχρονα παιχνίδια, την αλήθεια λέω. Έτσι ακριβώς λοιπόν δεν μειώνω όταν εντοπίζω την έλλειψη ενασχόλησης με κάποιο άθλημα, εντός και εκτός εισαγωγικών.

    Σταύρε, όπως έγραφα στα @@ μου όσους μίλαγαν για Amiga, είχαν άποψη κιόλας τα πρόβατα, ενώ είχαν Atari ST ή είχαν PC = σκατά γνώσεις, το ίδιο κάνω και τώρα. Άντε μάθε πρόβατο (ο οποιοσδήποτε) τι εστί Copper, Blitter, Paula, Agnus, Denise, Gary, DMA, ένα OS που δεν έχει task queue και ΠΑΡΑ πολλά άλλα περί Amiga και μετά κατάθεσε άποψη, ακόμα και συγκριτική με PC. Τι είπαμε; Δεν τα ξέρεις αυτά κύριε συνομιλητή; Δικαίωμά σου σαφώς. Όπως και δικαίωμά μου είναι να κρίνω ότι γνωρίζεις τρίχες, και απλώς δημιουργείς συζήτηση καφενείου (εν γένει τα λέω με παράδειγμα Σταύρο, όχι προς εσένα. Τα ίδια ισχύουν περί x86, ARM, Apple, Samsung, MS, IBM, RISC, CISC, aSMP, SMP, buses, κλπκλπ). ΚΑΦΕΝΕΣ. End of story.
    Last edited by Lefteris_X; 07-07-2018 at 16:34.

  7. #2547
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Καλά είμαστε που είμαστε off-topic τουλάχιστον ας αφήσουμε τις background συζητήσεις που κάλλιστα μπορούμε να κάνουμε και με άλλο μέσο - πιο παραδοσιακό και άμεσο και σε ρωτάω: Σκοπεύει να αντικαταστήσει ποτέ την X86 η apple με τους ARM π.χ.? Η ΑRM π.χ. πλαγίως έκανε ένα μπάσιμο στο "παραδοσιακό" gaming μέσω της Nvidia/Nintendo...

    Θα μπορούσε για παράδειγμα το ps5 ή 5/pro να βασιστεί σε arm?

    Εμένα αυτά με ενδιαφέρουν. Τα specifics ενδιαφέρουν αυτούς που τους ενδιαφέρουν.
    Last edited by Sir_Teraflop; 07-07-2018 at 17:01.

  8. #2548
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πάρε με τηλ και σου απαντώ ότι γουστάρεις, αρκεί να το γνωρίζω εις βάθος.

    Εδώ όχι, δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Δύο τρελοί με πλακάτ "έρχεται η αποκάλυψη" νομίζω καταντά κωμικοτραγικό.

  9. #2549

    Default

    Πολύ χώσιμο στην intel τον τελευταίο καιρό και όχι μόνο από τον Lef. Sorry για το offtopic αλλά σχετίζεται με τα παραπάνω.
    https://mondaynote.com/intels-toxic-...e-1b79905adf45


    Sent from my iPad using Tapatalk

  10. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Axilleas_GR (09-07-2018)

  11. #2550
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Νέο bundle Spiderman limited edition για την κονσόλα PS4 Pro.

    Click image for larger version. 

Name:	41705775750_f8ba979752_b.jpg 
Views:	132 
Size:	131.6 KB 
ID:	11024

    Click image for larger version. 

Name:	42797106434_a64c40af9a_b.jpg 
Views:	133 
Size:	131.9 KB 
ID:	11025

    Click image for larger version. 

Name:	41705784670_d2cb7f8a49_z.jpg 
Views:	134 
Size:	51.5 KB 
ID:	11026


    https://blog.us.playstation.com/2018...s4-pro-bundle/

  12. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Nikoladim (20-07-2018)

  13. #2551
    Rigas__GR's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Athens
    Posts
    1
    PSN ID
    Rigas__GR
    Name
    Ανδρέας

    Default

    Καλησπερα στο forum, θα γραψω εδω μιας και δεν μπορω ακομα να ανοιξω νεο θεμα.

    Με την αγορα του Pro βλεπω αυξημενη θερμοκρασια, και πολλες φορες το γνωστο εντονο θορυβο απο τον ανεμηστιρα.

    Με την εγγυηση τι γινεται? Ξερω οτι βαση Ευρωπαικης νομοθεσιας υπαρχει 2 χρονια εγγυηση σε οτι αγοραστει απο Ευρωπη.

    Αν το στειλω στο service και διαγνωστη οτι εχει θεμα με θερμοκρασιες, τι γινεται?

    Υποχρεωτικα ανακατασκευασμενο, και αν ναι γιατι?

  14. #2552
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ετσι ειναι σε ολους. Ειτε pro ειτε το απλο παντα μετα απο λιγο καιρο θα κανει σαν αεροπλάνο

  15. #2553
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Rigas__GR View Post
    Καλησπερα στο forum, θα γραψω εδω μιας και δεν μπορω ακομα να ανοιξω νεο θεμα.

    Με την αγορα του Pro βλεπω αυξημενη θερμοκρασια, και πολλες φορες το γνωστο εντονο θορυβο απο τον ανεμηστιρα.

    Με την εγγυηση τι γινεται? Ξερω οτι βαση Ευρωπαικης νομοθεσιας υπαρχει 2 χρονια εγγυηση σε οτι αγοραστει απο Ευρωπη.

    Αν το στειλω στο service και διαγνωστη οτι εχει θεμα με θερμοκρασιες, τι γινεται?

    Υποχρεωτικα ανακατασκευασμενο, και αν ναι γιατι?
    Σου έχει κλείσει ποτέ με μήνυμα ότι υπάρχει υψηλή θερμοκρασία; Αν όχι, δεν έχει κανένα πρόβλημα η συσκευή σου.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  16. #2554

    Default

    Quote Originally Posted by Rigas__GR View Post
    Καλησπερα στο forum, θα γραψω εδω μιας και δεν μπορω ακομα να ανοιξω νεο θεμα.

    Με την αγορα του Pro βλεπω αυξημενη θερμοκρασια, και πολλες φορες το γνωστο εντονο θορυβο απο τον ανεμηστιρα.

    Με την εγγυηση τι γινεται? Ξερω οτι βαση Ευρωπαικης νομοθεσιας υπαρχει 2 χρονια εγγυηση σε οτι αγοραστει απο Ευρωπη.

    Αν το στειλω στο service και διαγνωστη οτι εχει θεμα με θερμοκρασιες, τι γινεται?

    Υποχρεωτικα ανακατασκευασμενο, και αν ναι γιατί?
    Τα 2 χρόνια εγγύηση που λες είναι Ευρωπαϊκή οδηγία όχι υποχρέωση.
    Η Sony δίνει 1 χρόνο εγγύηση στη κονσόλα της όχι δυο.

  17. #2555
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by fits79 View Post
    Τα 2 χρόνια εγγύηση που λες είναι Ευρωπαϊκή οδηγία όχι υποχρέωση.
    Η Sony δίνει 1 χρόνο εγγύηση στη κονσόλα της όχι δυο.
    Τα δύο χρόνια εγγύηση έχουν περάσει πλέον στον αστικό κώδικα και είναι υποχρεωτικά. Ακόμη και αν η Sony δίνει μόλις ένα έτος. Υπόχρεος για την εγγύηση είναι ο εκάστοτε πωλητής.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. #2556

    Default

    Καλα εδω κανεις λαθος αλλα ας παμε παρακατω.

    Γιατι αν παθει κατι το ps4 στον 1 χρονο και μια εβδομάδα να σε δω τι θα κανεις.

    Αντε πηγαινε βρες το μαγαζι που θα σε καλυψει απο τη στιγμη που και ολα τα μαγαζια δηλωνουν οτι το ps4 εχει 1 χρονο εγγυηση και οχι 2.

    Σε προκαλω να μου πεις ενα μαγαζι στην Ελλαδα που δηλωνει ειτε στο site του ειτε στο μαγαζι οτι το ps4 εχει 2 χρονια εγγυησης.
    Last edited by fits79; 24-07-2018 at 21:24.

  19. The Following User Says Thank You to fits79 For This Useful Post:

    DJTaurus (24-07-2018)

  20. #2557
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Θα με καλύψει ο αστικός κώδικας. Αρκεί να ξέρεις να μιλήσεις και να διεκδικείς τα δικαιώματα σου με θάρρος και ευγένεια. Επίσης καλό είναι προϊόντα τεχνολογίας να τα αγοράζουμε από αλυσίδες καταστημάτων και όχι από το φθηνότερο σκρουτζομαγαζο.
    Ορίστε και link. Αφιέρωσε λίγο από το χρόνο σου όποτε βρεις ευκαιρία και διάβασε το. Μπορεί να βοηθήσει στο μέλλον. Το έχω ξαναβάλει βέβαια αλλά δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι.
    http://www.georgasnet.gr/dikaiomata-katanaloti.html

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  21. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    Nikoladim (25-07-2018)

  22. #2558
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το έχω ξαναπεί και παλαιότερα στο φόρουμ (τέλη του 2015 συγκεκριμένα)
    Στα 2 χρόνια παρακατι είχα το κλασικό πρόβλημα με το R2 στο DS4 πήγα στο πλαίσιο με έστειλαν cometron η cometron μου είπε έχει λήξει η εγγύηση εγώ τους είπα μα από την ευρωπαϊκή ένωση λένε για 2 χρόνια κλπ.
    Η απάντηση τους ήταν είναι οδηγία αλλά είναι στην κρίση του κατασκευαστή.
    Απευθύνθηκα και στην αρμόδια υπηρεσία (συνήγορος του καταναλωτή αν θυμάμαι καλά...)
    Μου έστειλαν γραπτώς την απάντηση τους (την οποία έχω ποστάρει και στο φόρουμ) και με λίγα λόγια ήταν πως δεν είναι υποχρεωμένος ο κατασκευαστής να δώσει 2 χρόνια εγγύηση.
    Τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία που τράβηξε 1-2 μήνες «έμαθα» πως άμα είναι 1 χρόνος η εγγύηση δεν βρίσκεις το δίκιο σου.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  23. #2559

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Θα με καλύψει ο αστικός κώδικας. Αρκεί να ξέρεις να μιλήσεις και να διεκδικείς τα δικαιώματα σου με θάρρος και ευγένεια. Επίσης καλό είναι προϊόντα τεχνολογίας να τα αγοράζουμε από αλυσίδες καταστημάτων και όχι από το φθηνότερο σκρουτζομαγαζο.
    Ορίστε και link. Αφιέρωσε λίγο από το χρόνο σου όποτε βρεις ευκαιρία και διάβασε το. Μπορεί να βοηθήσει στο μέλλον. Το έχω ξαναβάλει βέβαια αλλά δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι.
    http://www.georgasnet.gr/dikaiomata-katanaloti.html

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εγω ξερω οτι μεγαλες αλυσιδες καταστηματων οπως π.χ. Πλαισιο, Public, Mediamarkt κ.τ.λ. αναφερουν 1 χρονο εγγυηση και οχι 2.
    Απο τη στιγμη λοιπον που το ιδιο το μαγαζι σου λεει 1 χρονο εγγυηση παντου περιμενεις να δεκτουν τη κονσολα πισω στον 1 χρονο και κατι αγορας της?

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Το έχω ξαναπεί και παλαιότερα στο φόρουμ (τέλη του 2015 συγκεκριμένα)
    Στα 2 χρόνια παρακατι είχα το κλασικό πρόβλημα με το R2 στο DS4 πήγα στο πλαίσιο με έστειλαν cometron η cometron μου είπε έχει λήξει η εγγύηση εγώ τους είπα μα από την ευρωπαϊκή ένωση λένε για 2 χρόνια κλπ.
    Η απάντηση τους ήταν είναι οδηγία αλλά είναι στην κρίση του κατασκευαστή.
    Απευθύνθηκα και στην αρμόδια υπηρεσία (συνήγορος του καταναλωτή αν θυμάμαι καλά...)
    Μου έστειλαν γραπτώς την απάντηση τους (την οποία έχω ποστάρει και στο φόρουμ) και με λίγα λόγια ήταν πως δεν είναι υποχρεωμένος ο κατασκευαστής να δώσει 2 χρόνια εγγύηση.
    Τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία που τράβηξε 1-2 μήνες «έμαθα» πως άμα είναι 1 χρόνος η εγγύηση δεν βρίσκεις το δίκιο σου.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ακριβως αυτο λεω ποιο πανω.
    Αν και τα περιφερειακα μιας κονσολας εχουν 6 μηνες εγγυηση και οχι 1 χρονο οπως η κονσολα.
    Αλλα η ουσια ειναι μια οτι η Sony και κανενα καταστηνα ΔΕΝ δινει 2 χρονια εγγυηση για το ps4.

    Εν ολιγης ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δινει 2 χρονια εγγυηση για το ps4 και δεν μπορεις να κανεις τιποτα γι' αυτο axileas_gr.

  24. #2560
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Αναρωτιέμαι τα link τα διαβάζει κανείς?
    Μπαααααα....

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •