Page 53 of 138 FirstFirst ... 34349505152535455565763103 ... LastLast
Results 1,041 to 1,060 of 2744

Thread: PlayStation 4 Pro

  1. #1041
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by three_brothers1 View Post
    Παιδιά άσχετο. Οι τηλεοράσεις με το hdr είναι αυτές που γράφει στις ρυθμίσεις για Dynamic range η απλά δυναμικό εύρος ; γιατί η δική μου έχει από αυτό.

    Αν εχεις 4K TV, ψαχνεις για High-dynamic-range. Δεν εχουν ολες οι 4K HDR.

    Αν εχεις 1080p, καμια δεν υποστιζει HDR.

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post
    Επειδή έχω καταμπερδευτεί με τις αναλύσεις και με το τι θα υποστηρίζει το PS4 Pro, να ρωτήσω το εξής:

    Έχω αυτήν την τηλεόραση της LG http://www.lg.com/gr/televisions/lg-55UF8507 που είναι μοντέλο τέλη 2015 και 4K. Στα technical specs δεν βλέπω να γράφει για υποστήριξη HDR, άρα μάλλον δεν έχει.

    Ερώτηση 1: Με το απλό PS4 (αυτό που έχω σήμερα), εφόσον έχω 4K TV θα βλέπω upscaled γραφικά όταν βγουν τα firmware updates για τα παιχνίδια που το υποστηρίζουν;
    Ερώτηση 2: Έστω ότι αγοράζω το PS4 PRO, υπάρχει ουσιαστική διαφορά στο τι θα βλέπω στη δική μου 4KTV vs μιας τηλεόρασης με 4K HDR;
    1. Με το απλο PS4 δεν θα δεις καμια διαφορα. Τα updates θα βγουν μονο για το PRO.
    2. Θα εχεις ολες τις βελτιωσεις που εχει προσθεσει ο dev, εκτος απο το HDR εφοσον δεν το υποστηριζει η TV σου. Προφανως με το HDR θα ειναι καλυτερο σαν εικονα/χρωματα.


  2. #1042
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post
    Ερώτηση 1: Με το απλό PS4 (αυτό που έχω σήμερα), εφόσον έχω 4K TV θα βλέπω upscaled γραφικά όταν βγουν τα firmware updates για τα παιχνίδια που το υποστηρίζουν;
    Ερώτηση 2: Έστω ότι αγοράζω το PS4 PRO, υπάρχει ουσιαστική διαφορά στο τι θα βλέπω στη δική μου 4KTV vs μιας τηλεόρασης με 4K HDR;
    1. OXI, θα εβλεπες καλυτερα χρωματα εαν ειχε HDR, και με το καταληλο Patch.
    2. Οπως λεει το DF, ΝΑΙ. Η τεχνικη που χρησιμοποιει η Sony δινει οπως λενε πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο εναν παραδοσιακο upscaler, αλλα αυτο που πιστευω οτι θα κανει την μεγαλη διαφορα, μολις ο κοσμος το ΔΕΙ, ειναι το HDR.

  3. #1043

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Δεν βρίσκω λόγο σαν κάτοχος ps4 να "αναβαθμίσω" σε Pro. Προτιμώ να δώσω τα μισά λεφτά και να πάρω ένα xbox one, να παίξω και 5-10 παιχνίδια που δεν υπάρχουν στο ps4.

    Επίσης slim δεν βλέπω να πουλιούνται, μιας και με 100€ παίρνεις την pro έκδοση. Εδώ βλέπουμε μια λογική Apple από τη Sony. Σε "σπρώχνει" ουσιαστικά για να πάρεις το pro.
    Και λογικά μέσα στους επόμενους μήνες θα δούμε ένα price drop του slim στα 249€, οπού εκεί θα πουληθούν αρκετά κομμάτια.
    Έτσι ακριβώς.

    Κανένας κάτοχος PS4 δεν πρόκειται να δώσει λεφτά για το Pro (ούτε με πρόγραμμα ανταλλαγής ούτε με κανέναν άλλο τρόπο).
    Ή ελάχιστοι τέλος πάντων...

    Αντίθετα θα σαρώσει σε αυτούς που:
    - ΔΕΝ έχουν κονσόλα ή έχουν μείνει με PS3,2,1
    - έχουν 4Κ TV ή σκέφτονται να πάρουν (να το boost στις πωλήσεις των 4Κ τηλεοράσεων)

    Καλά το slim θα πάει άκλαφτο...

  4. The Following User Says Thank You to Ray Liotta For This Useful Post:

    mihalis13 (08-09-2016)

  5. #1044
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πάντως βρίσκω πολύ λάθος της Sony που δεν έχει βάλει U-HD Bluray. Φαντάζομαι για να ρίξει το κόστος, αλλά και πάλι δεν....
    Spoiler!

  6. #1045
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Ήταν η ιδανική χρονολογικά στιγμή η εισαγωγή -και όχι παρουσίαση- του Brand "Pro" για να συνδυαστεί με τις 4K τηλεοράσεις.

    Θεωρώ δεδομένο πλέον πως απο 'δω και πέρα θα 'χουμε 2 κονσόλες σε κάθε νέα γενιά.

    Την "απλή" (γέλια) και την Pro με έξτρα μικρές αναβαθμίσεις. Κάτι σαν τo iPh με το σPlus.

  7. #1046
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    To παρακατω θα σας δωσει μια ιδεα γιατι ολοι λενε οτι το HDR ειναι ποιο σημαντικο και απο την αναλυση.
    http://timclarkehdr.com/compare-hdr/

    Κανοντας κλικ βλεπετε την εικονα στην κανονικη της ληψη, χωρις κλικ ειναι η συνθεση για να πετυχουν την ομοιομορφη εκθεση στο φως.

    Ο τροπος που δημιουργουνται οι HDR φωτογραφιες ειναι με την ληψη της ιδιας εικονας, πολλες φορες, με διαφορετικη εκθεση, και κατοπιν συνθεση τους σε μια εικονα. Το προβλημα με την εκθεση ειναι οτι οταν εχεις εικονες που εχουν και εντονες σκιες, και εντονη φωτεινοτητα ταυτοχρονα (φωτογραφια μεσα απο ενα δωματιο, κοιτωντας εξω απο το παραθυρο π.χ.) ειτε θα κανεις σωστη εκθεση στο φωτεινο κομματι, οποτε το σκοτεινο θα φεναιται πολυ λιγοτερο, ειτε θα το κανεις με το σκοτεινο, και τα φωτεινα χρωματα θα βγουν καμμενα. Αυτο ειναι προβλημα ολων των φακων, ειτε προκειται για φωτογραφικες ειτε για καμερες, προβλημα που ομως δεν εχει το ματι, ή νομιζουμε οτι δεν εχει.

    Το ματι επισης εχει ιριδα που ρυθμιζει την ποσοτητα φωτος που φτανει στον αμφιβληστροειδη χιτώνα, με παρομοιο τροπο που η ιριδα στις φωτογραφικες ρυθμιζει ποσο φως θα περασει στο CCD. Μπορει το ματι να το κανει πολυ ποιο αναλογικα και οχι μηχανικα οπως γινεται με τα F-stop, αλλα αυτο δεν αρκει για να εξηγησει το ποσο καλυτερη εκθεση πετυχαινει σε σχεση με τις φωτογραφικες. Η απαντηση ειναι βεβαια οτι ΔΕΝ πετυχαινει καλυτερη εκθεση, απλα ο εγκεφαλος μας κλεβει, και μας δειχνει την εικονα οπως θα "επρεπε" να την βλεπουμε, και οχι οπως την βλεπει το ματι.

    Οποτε εαν εβαζα ενα tagline για το HDR στις τηλεορασεις θα ελεγα...

    "Τα cheats του εγκεφάλου, τωρα και στην οθονη σας"

  8. The Following 13 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    andapo (08-09-2016),BillyFlo81 (08-09-2016),Desmond (08-09-2016),djpar (08-09-2016),DJTaurus (08-09-2016),hakoo (08-09-2016),litanies (08-09-2016),PDS (08-09-2016),Ray Liotta (08-09-2016),spartan (08-09-2016),teras1 (08-09-2016),tsakali GR (08-09-2016),Viper (08-09-2016)

  9. #1047
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by nikosgnr View Post
    Ήταν η ιδανική χρονολογικά στιγμή η εισαγωγή -και όχι παρουσίαση- του Brand "Pro" για να συνδυαστεί με τις 4K τηλεοράσεις.

    Θεωρώ δεδομένο πλέον πως απο 'δω και πέρα θα 'χουμε 2 κονσόλες σε κάθε νέα γενιά.

    Την "απλή" (γέλια) και την Pro με έξτρα μικρές αναβαθμίσεις. Κάτι σαν τo iPh με το σPlus.
    Κάπως έτσι. Εγώ πιστεύω πως πλέον δεν θα έχουμε γενιές με την παραδοσιακή έννοια.
    Απλά πλέον θα βγαίνει κάθε 3 χρόνια ένα αναβαθμισμένο μοντέλο που θα υποστηρίζει και τα παιχνίδια των προηγούμενων. Δηλαδή όταν το 2019 βγει πχ το PS4 Pro 2 θα σταματήσει η υποστήριξη για το απλό ps4 και θα βγαίνουν games μόνο για τα 2 pro μοντέλα. Όταν βγει το Pro3 θα "παραμεριστεί" το πρώτο PRo κ.ο.κ.
    Spoiler!

  10. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    nikosgnr (08-09-2016),to_teleio (08-09-2016)

  11. #1048

    Default PlayStation 4 Pro

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    αλλα αυτο που πιστευω οτι θα κανει την μεγαλη διαφορα, μολις ο κοσμος το ΔΕΙ, ειναι το HDR.
    Και πάλι όμως ειναι κρίμα να τρέξουν μερικοί να αγοράσουν μέτριες led τηλεοράσεις με HDR. Καμία led 4K δεν δίνει το full HDR....όλο το φάσμα του απο χρώματα μέχρι αντίθεση κ φωτεινότητα. Μόνο μια led Sony 4K που κοίταζα επειδή ήταν σε νορμαλ χρήματα κάλυπτε το βασικό στάνταρ του HDR...σε φωτεινότητα όμως ΟΧΙ. Οι Oled ειναι μονόδρομος για κάποιον πιο θελει να κανει μια σωστή επένδυση/αγορά και δυστυχώς δεν το βλέπω να πέφτουν κοντά στο χιλιάρικο πριν απο το 18. Δεν χρειάζεται να δείτε 4K oled.... αρκεί να πάτε σε ένα public που εχουν demo έστω 1080p OLED και θα πάθετε σοκ με την διαφορά που εχουν απο τις led.

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έκανε η Sony έστω έναν ακόμα χρόνο υπομονή να έβγαζε κονσόλα χωρις συμβιβασμούς και θα ήταν κάπως πιο εύπεπτος ο νέος console cycle. Δεν θα άνοιγε μύτη και θα συνέχιζε να ρίχνει ξύλο στην Microsoft. Τώρα μπερδεύει πολύ το πράγμα και δεν δίνει καν κίνητρο σε αυτούς που εχουν απλές 1080p τηλεοράσεις μιας και οι διάφορες κυρίως θα εστιάζουν σε καλύτερα εφέ και framerate.

    Διάβασε κανεις τίποτα περί θορύβου ; Γιατί έχει μεγαλύτερη κάρτα γραφικών κ ανεβασμένα ρολόγια. Θα τραβάει ρεύμα και θα βγάζει περισσότερη θερμότητα γιαυτο το έκαναν πιο χοντρό για να έχει καλύτερο αερισμό. Λογικά θα ειναι πιο θορυβώδες απο το ps4.

  12. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    psx3 (09-09-2016)

  13. #1049
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Κάπως έτσι. Εγώ πιστεύω πως πλέον δεν θα έχουμε γενιές με την παραδοσιακή έννοια.
    Απλά πλέον θα βγαίνει κάθε 3 χρόνια ένα αναβαθμισμένο μοντέλο που θα υποστηρίζει και τα παιχνίδια των προηγούμενων. Δηλαδή όταν το 2019 βγει πχ το PS4 Pro 2 θα σταματήσει η υποστήριξη για το απλό ps4 και θα βγαίνουν games μόνο για τα 2 pro μοντέλα. Όταν βγει το Pro3 θα "παραμεριστεί" το πρώτο PRo κ.ο.κ.
    Ω ναι.. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Οι γενιές όπως τις ξέραμε στις κονσόλες, σιγά σιγά μας κουνάνε μαντήλι.

    Η τεχνολογία προχωράει και τους παίρνει όλους η μπάλα καλώς ή κακώς..

  14. #1050
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Και πάλι όμως ειναι κρίμα να τρέξουν μερικοί να αγοράσουν μέτριες led τηλεοράσεις με HDR. Καμία led 4K δεν δίνει το full HDR....όλο το φάσμα του απο χρώματα μέχρι αντίθεση κ φωτεινότητα. Μόνο μια led Sony 4K που κοίταζα επειδή ήταν σε νορμαλ χρήματα κάλυπτε το βασικό στάνταρ του HDR...σε φωτεινότητα όμως ΟΧΙ. Οι Oled ειναι μονόδρομος για κάποιον πιο θελει να κανει μια σωστή επένδυση/αγορά και δυστυχώς δεν το βλέπω να πέφτουν κοντά στο χιλιάρικο πριν απο το 18. Δεν χρειάζεται να δείτε 4K oled.... αρκεί να πάτε σε ένα public που εχουν demo έστω 1080p OLED και θα πάθετε σοκ με την διαφορά που εχουν απο τις led.

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έκανε η Sony έστω έναν ακόμα χρόνο υπομονή να έβγαζε κονσόλα χωρις συμβιβασμούς και θα ήταν κάπως πιο εύπεπτος ο νέος console cycle. Δεν θα άνοιγε μύτη και θα συνέχιζε να ρίχνει ξύλο στην Microsoft. Τώρα μπερδεύει πολύ το πράγμα και δεν δίνει καν κίνητρο σε αυτούς που εχουν απλές 1080p τηλεοράσεις μιας και οι διάφορες κυρίως θα εστιάζουν σε καλύτερα εφέ και framerate.

    Διάβασε κανεις τίποτα περί θορύβου ; Γιατί έχει μεγαλύτερη κάρτα γραφικών κ ανεβασμένα ρολόγια. Θα τραβάει ρεύμα και θα βγάζει περισσότερη θερμότητα γιαυτο το έκαναν πιο χοντρό για να έχει καλύτερο αερισμό. Λογικά θα ειναι πιο θορυβώδες απο το ps4.
    Το τελευταίο είναι αυτο που θέλω να δω και εγω, δεν θέλω αλλο θόρυβο δεν παλεύεται πλέον.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  15. #1051
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έκανε η Sony έστω έναν ακόμα χρόνο υπομονή να έβγαζε κονσόλα χωρις συμβιβασμούς και θα ήταν κάπως πιο εύπεπτος ο νέος console cycle. Δεν θα άνοιγε μύτη και θα συνέχιζε να ρίχνει ξύλο στην Microsoft. Τώρα μπερδεύει πολύ το πράγμα και δεν δίνει καν κίνητρο σε αυτούς που εχουν απλές 1080p τηλεοράσεις μιας και οι διάφορες κυρίως θα εστιάζουν σε καλύτερα εφέ και framerate.
    Η μονη εξηγηση ειναι το VR....κατα τ'αλλα ναι, δεν υπηρχε καποιος λογος που επρεπε να κανει τωρα αυτη την κινηση, οπως την εκανε.

    Και τελοσπαντων ας καταλαβει οτι ο κοσμος δεν τρωει κουτοχορτο...ουτε native 4k θα εχει, ουτε καν UHD δεν εχει( ναι αυτο που εχει το one slim...), για ποιο 4k μας μιλαει;
    Last edited by kostasb13; 08-09-2016 at 15:05.

  16. The Following User Says Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    DJTaurus (08-09-2016)

  17. #1052
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Vr αν είναι να θέλει και pro να παιξει ποιο σωστά παει 800 ευρώ δεν κάνει 409.
    Edit
    Λέτε να παιξει πακέτο μετά δύο σε καλη τιμή.
    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 08-09-2016 at 15:04.

    xbox:Christoforo7s

  18. #1053
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Το τελευταίο είναι αυτο που θέλω να δω και εγω, δεν θέλω αλλο θόρυβο δεν παλεύεται πλέον.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Με το ps3 δηλαδή τι έκανες;;
    Spoiler!

  19. #1054
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Με το ps3 δηλαδή τι έκανες;;
    Το πουλησα
    Αν και θυμάμαι ήταν ποιο lite

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  20. #1055
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Το πουλησα
    Αν και θυμάμαι ήταν ποιο lite

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Όχι ρε, καμία σχέση. Επειδή παίζω που και που και ps3 είναι λες και σηκώνεται αεροπλάνο. Πολύ θόρυβο.
    Εγώ πάντως με το ps4 (εκτός από ορισμένα παιχνίδια) δεν έχω κανένα θέμα. Μια χαρά από θέμα θορύβου.
    Spoiler!

  21. #1056
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ο Slay εννοει φανταζομαι οτι δεν εχει ιδιαιτερο νοημα η οποια διαφορα τους τεχνικα, γιατι το μεν PS4pro θα εχει ως βαση το PS4 οποτε τα 4.2TF χρησιμευουν μονο για την μουσταρδα πανω στο ιδιο φαγητο και το ιδιο θα ισχυει και για το scorpio. Τι 6TF τι 26... παιχνιδια του One θα παιζει. Οκ θα τα παιζει σε native 4Κ, ενω το PS4pro σε sub4K...

    Αν ειχαν exclusives το ξανασυζηταγαμε.


    Εκτος δλδ αν η MS κανει κωλοτουμπα και το θεωρησει νεα κονσολα. Αλλα οκ εκει θα περιμενεις 2-3 χρονια μετα το PS5 στα 10TF ξερω γω.
    Καλως ή κακως ομως μπηκαμε στην εποχη των upgrades....βλεπω πολλα παιδια που λενε οτι θα περιμενουν το ps5. Λογικη σκεψη αλλα για ποιο ps5 μιλαμε; περιμενετε πρωτα να βγει....
    Ναι τα παιχνιδια θα ειναι τα ιδια με του ps4 και one, τα ιδια assets, αν ομως αυτο που βλεπουμε τωρα καθιερωθει στο μελλον με αναβαθμισεις καθε 2-3 χρονια, τοτε ναι, πιστευω οτι η διαφορα των 4.2 tflops με τα 6 tflops εχει αξια και πρεπει να την υπολογιζουμε. Συν την καλυτερη ram που απ'οτι λενε θα εχει το scorpio.
    Αν πχ στα 3 modes του TR και αλλων παιχνιδιων το scorpio θα μπορει να παρουσιασει κατι παραπανω, ειτε αυτο αφορα την αναλυση, ειτε τα frames ειτε την ποιοτητα των γραφικων, τοτε αυτο σημαινει οτι θα μπορεις να παρεις την καλυτερη gaming εμπειρια με το νεο μηχανημα της ms.
    Και μιλαω για ακριβως αυτο, την gaming εμπειρια, αυτο με ενδιαφερει, το αν θα υπαρξουν επιπτωσεις στις πωλησεις της sony ή αν θα αλλαξει το σημερινο status των πωλησεων ουτε το ξερω ουτε με απασχολει.
    Last edited by kostasb13; 08-09-2016 at 15:36.

  22. #1057
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    ^^Eπειδη το ειπα κι εγω, οπου ps5 βαλε το επομενο upgrade που θα ειναι και μια σημαντικη αναβαθμιση σε επιπεδο specs σε σχεση με το ps4. Αν υποθεσουμε οτι αυτο θα γινει σε 2-3 χρονια απο τωρα σε συνδιασμο με την πτωση τιμων σε καποιες hdr τηλεορασεις τοτε η επενδυση σε κονσολα και tv θα ειναι και πιο φθηνη και απειρως πιο τιμια απο αποψη value for money. Kαι παλι εξαρταται απο το τι αναβαθμιση θα ειναι σε specs, υποθετω οτι επειδη δεν θα ειναι στη λογικη της annual αναβαθμισης οπως στα κινητα θα εχουμε κατι σημαντικα καλυτερο.


  23. #1058
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Καλως ή κακως ομως μπηκαμε στην εποχη των upgrades....βλεπω πολλα παιδια που λενε οτι θα περιμενουν το ps5. Λογικη σκεψη αλλα για ποιο ps5 μιλαμε; περιμενετε πρωτα να βγει....
    Ναι τα παιχνιδια θα ειναι τα ιδια με του ps4 και one, τα ιδια assets, αν ομως αυτο που βλεπουμε τωρα καθιερωθει στο μελλον με αναβαθμισεις καθε 2-3 χρονια, τοτε ναι, πιστευω οτι η διαφορα των 4.2 tflops με τα 6 tflops εχει αξια και πρεπει να την υπολογιζουμε. Συν την καλυτερη ram που απ'οτι λενε θα εχει το scorpio.
    Αν πχ στα 3 modes του TR και αλλων παιχνιδιων το scorpio θα μπορει να παρουσιασει κατι παραπανω, ειτε αυτο αφορα την αναλυση, ειτε τα frames ειτε την ποιοτητα των γραφικων, τοτε αυτο σημαινει οτι θα μπορεις να παρεις την καλυτερη gaming εμπειρια με το νεο μηχανημα της ms.
    Και μιλαω για ακριβως αυτο, την gaming εμπειρια, αυτο με ενδιαφερει, το αν θα υπαρξουν επιπτωσεις στις πωλησεις της sony ή αν θα αλλαξει το σημερινο status των πωλησεων ουτε το ξερω ουτε με απασχολει.
    Το θέμα είναι ρε συ ότι αν πιάσει αυτό και μετά γίνει το συνηθές (όπως τα iphone της apple), κάθε 3 χρόνια (μπορεί και λιγότερο) θα πρέπει να σκάμε μία 400άρα (ή και παραπάνω) για να έχουμε την λίγο καλύτερη gaming εμπειρία...
    Δύο απο τα ποιό σημαντικά πράγματα που είχαν οι κονσόλες vs pcs ήταν ότι :
    1. τα παιχνίδια φτιαχνόντουσαν optimized για την κονσόλα. Χωρίς αλλαγές στο hardware οι developers ήταν πιο εύκολο να πιάνουν καλύτερα αποτελέσματα. Τώρα αυτό χάνεται καθώς θα έχουμε 2 διαφορετικά μηχανάκια σε κάθε στρατόπεδο (ms, sony).
    2. Ξέραμε οτι με την αγορά της κονσόλας μας θα είμαστα καλυμένοι μέχρι το επόμενο μοντέλο. Ούτε αναβαθμίσεις ούτε τίποτα. Στην ουσία το νέο μοντέλο κάθε 3 χρόνια είναι μία μορφή αναβάθμισης... Master και peasant race και στις κονσόλες...

    Το οτι παρουσίασαν αυτή την νέα κονσόλα με τόσες ελλείψεις το κάνει ακόμα χειρότερο. Αν τουλάχιστον την έδειναν πιο δυνατή, με 4k blu-ray και γενικά περισσότερες δυνατότητες θα ηταν σχετικά καλύτερα. Έτσι όπως το πάνε όμως, μιας και του χρόνου βγαίνει το scorpio που θα είναι ξεκάθαρα πιο δυνατό, μας βλέπω σε 2 χρόνια να έχουμε το PS4 pro plus. Ε μετά θα έρθει το Scorpio plus. Μετά το Super PS4 Plus Turbo και πάει λέγοντας....

    Και αν θέλουμε την λίγο καλύτερη εμπειρία θα πρέπει να τα σκάμε κάθε φορά...

  24. The Following 5 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    hakoo (08-09-2016),michael92 (08-09-2016),PDS (08-09-2016),psx3 (09-09-2016),teras1 (08-09-2016)

  25. #1059
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δημητρη δυστυχως αυτο ηταν κατι που θα γινοταν καποια στιγμη, ανοιξαν την πορτα αλλες συσκευες και απο τη στιγμη που το μοντελο ειναι υπερεπιτυχημενο ηταν θεμα χρονου να γινοταν και στις κονσολες. Το εχω ξαναπει, δεν μπορω να κατηγορησω τη Sony και καμια εταιρεια που θελει να βγαλει περισσοτερα λεφτα απο το hardware απο τη στιγμη που ο κοσμος το εχει καλοδεχθει, εδω σφαζονται καθε χρονο να παρουν το καινουριο revision του ταδε κινητου που στην τελικη ειναι και πιο ακριβο απο την κονσολα, γιατι να μην το κανουν με τις κονσολες?
    Θα δουλεψει οπως δουλευει με τα κινητα? Δεν εχω ιδεα, αλλα σαν business plan ειναι το πλεον λογικο και αναμενομενο για να λεμε και του στραβου το δικιο. Απο κει και περα θεωρω οτι οι καταναλωτες θα λειτουργησουν οπως λειτουργουν και με τις αλλες τους συσκευες, εγω για παραδειγμα που δεν εχω καμια καουρα να ανανεωνω το κινητο μου καθε φορα που κλεινει fiscal year η apple και βιαζεται να βγαλει κανα φραγκο θα περιμενω το επομενο η το μεθεπομενο, καποιος αλλος που θελει να εχει τα latest stuff θα τα σκαει. Μπορει να ξενιζει καποιους αλλα η γνωμη μου ειναι οτι εμεις οδηγησαμε την βιομηχανια εκει με το πορτοφολι μας και τις επιλογες μας οποτε μαζι με την κριτικη στις εταιρειες (που παντα πρεπει να γινεται) να κανουμε και μια αυτοκριτικη, δεν ειναι κακο.


  26. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    psx3 (09-09-2016)

  27. #1060
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σορρυ, αλλά ο κόσμος ΤΡΩΕΙ κουτόχορτο.

    Απλώς μην κρίνετε από τα άτομα που εμπλέκονται στα διάφορα fora που είναι πολύ λίγα συγκριτικά με ευρύ κοινό και τα ΑΚΟΜΑ λιγότερα άτομα που γνωρίζουν από τεχνολογία (οι ημιμαθείς είναι εκτός κουβέντας και φυσικά πέραν συναγωνισμού).

    Εδώ ένας γνωστός είδε 4K streaming μέσω Netflix, σε 4K τηλεόραση και είπε "πω πω και γαμώ την ποιότητα, τέλειο είναι το 4Κ".

    Ε, τώρα τι να του πεις; Ότι "αδερφέ, δεν παίζει ρόλο ΜΟΝΟ η ανάλυση, αλλά ΠΟΛΥ περισσότερο το bit-rate. Να χέσω τις γραμμές ανάλυσης, όταν έχεις 8-16Mbit bitrate σε 4Κ και το 1080p Blu-ray έχει 72Mbit (64-66 στην εικόνα και τα υπόλοιπα στον ήχο) ; Και επίσης............περί συμπίεσης αλγόριθμων h.264/265 κατέχεις ή πρέπει κι αυτό να στο εξηγήσω; "

    Ψιλά γράμματα για τον περισσότερο κόσμο.

    Οπότε ναι. Ο κόσμος, το ευρύ κοινό τρώει κουτόχορτο με το κιλό και σε ταχύτητα DT.

    Άλλο εμείς στα fora, άλλο οι εξειδικευμένοι γνώστες της τεχνολογίας και άλλο το ευρύ κοινό.
    Πάντα έτσι ήταν, είναι και θα είναι.

    Προσωπικά, όπως είχα δηλώσει, εννοείται ότι θα πάρω το Pro, όταν το επιτρέψει η τσέπη μου.

  28. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Desmond (08-09-2016),DJTaurus (08-09-2016),michael92 (08-09-2016),psx3 (09-09-2016)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •