Page 127 of 138 FirstFirst ... 2777117123124125126127128129130131137 ... LastLast
Results 2,521 to 2,540 of 2744

Thread: PlayStation 4 Pro

  1. #2521
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    ΥΓ2: Σταύρε, πέτα το άθλιο logo σου! Τσακίσαμε το μηχανάκι αυτό μέχρι το 1989. RIT (Rest In Trash).
    Επίτηδες το έβαλα γιατί διαπίστωσα ότι αν τσαντίζεσαι λες τα καλύτερα




    Έλα τώρα είχαμε και Midi-port!

  2. #2522
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμείς είχαμε Toccata 16 ρε φίλε, ένα studio ψηφιακού ήχου σε μορφή κάρτας. Είχε γ@μήσει τα πάντα! (ιδιαίτερα σε συνδυασμό Video Toaster + Lightwave = εντάξει, χόλυγουντ παραγωγή στο σπίτι σου ΤΟΤΕ).

    Πάντως ως οφφτοπικ-άδες καλά το πάμε, του έχουμε αλλάξει τα πέταλα του θρεντ.

  3. #2523

    Default

    αν παρω το ps4 pro για τηλεοραση 1080p
    τι να επιλεξω resolution ή perfomance
    γινεται και τα δυο?ο»Ώ
    επισης hdmi καλωδιο
    θα μου κανει ή να αγορασω αλλο
    η τηελοραση μου γραφει οτι υποστηριζει 200hz

  4. #2524
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχει μέσα στο κουτί HDMI, αυτό θα χρησιμοποιήσεις.

    Και τα δύο δεν γίνεται. Και δεν δίνεται σε όλα τα παιχνίδια η επιλογή perf ή res (πχ. Tomb Raider, GT Sport προσφέρουν, ενώ πχ. Division, Ghost Recon δεν προσφέρουν).

    Αυτό που παρέχει το Pro, είναι forced resolution super-sampling, άσχετα αν το υποστηρίζει ένα παιχνίδι ή όχι (με το ζόρι δηλαδή), αλλά σίγουρα θα έχεις επίπτωση στο frame rate (μεγάλη ή μικρή = ανάλογα το παιχνίδι).

    Κι εγώ έχω 1080p τηλεόραση με Pro από την 1η μέρα κυκλοφορίας του.
    Επιλέγω πάντα "performance" γιατί είμαι υπέρ του frame rate, παρά της ανάλυσης.

  5. #2525
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default


  6. #2526

    Default

    Quote Originally Posted by Se7en92 View Post
    αν παρω το ps4 pro για τηλεοραση 1080p
    τι να επιλεξω resolution ή perfomance
    γινεται και τα δυο?ο»Ώ
    επισης hdmi καλωδιο
    θα μου κανει ή να αγορασω αλλο
    η τηελοραση μου γραφει οτι υποστηριζει 200hz
    Απλά το αφήνεις στο αυτόματο στην έξοδο βίντεο φίλε και στις ρυθμίσεις συστήματος ενεργοποιείς την επιλογή Ενίσχυση ώστε να σου κλειδώνει τα 1080p παιχνίδια σε 60fps. Έπαιξα το The Last Of Us Remastered στο PS4 Pro μου και επιανε ισως και πανω απο 60 πηγαινε σφαιρα. Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα παρε το προ. Διοτι τηλεοραση μπορει να αλλαξεις καποτε αλλα κονσολα δεν αγοραζεις συχνα. Τουλαχιστον για τα επομενα 3 χρονια που τοτε θα βγει πιθανον το PS5.

  7. #2527
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Έχει μέσα στο κουτί HDMI, αυτό θα χρησιμοποιήσεις.

    Και τα δύο δεν γίνεται. Και δεν δίνεται σε όλα τα παιχνίδια η επιλογή perf ή res (πχ. Tomb Raider, GT Sport προσφέρουν, ενώ πχ. Division, Ghost Recon δεν προσφέρουν).

    Αυτό που παρέχει το Pro, είναι forced resolution super-sampling, άσχετα αν το υποστηρίζει ένα παιχνίδι ή όχι (με το ζόρι δηλαδή), αλλά σίγουρα θα έχεις επίπτωση στο frame rate (μεγάλη ή μικρή = ανάλογα το παιχνίδι).

    Κι εγώ έχω 1080p τηλεόραση με Pro από την 1η μέρα κυκλοφορίας του.
    Επιλέγω πάντα "performance" γιατί είμαι υπέρ του frame rate, παρά της ανάλυσης.
    Αλήθεια αυτό πως το καταφέρανε στην Sony? Και εγώ το 1Χ σε FHD το έχω και γουστάρω μάλιστα μιας και jaggies από το downsampling πραγματικά δεν υπάρχουν - άλλωστε μιλάμε για το καλύτερο και πιο "ακριβό" σε resources antialiasing a.k.a. supersampling. Δηλαδή και 4κ τηλεόραση να είχα πραγματικά δεν θα το συνέδεα καν σε αυτήν αλλά στην FHD και να παίζω με τα "performance" modes όπως λες.

    Αλλά να πέφτει το frame rate - όχι (σε σχέση με την 4k τηλεόραση). Και είναι λογικό. Στο ps4 πως το κατορθώσανε αυτό? Ούτε σε PC συμβαίνει κάτι παρόμοιο. Είναι σαν είναι ένα άλλο "ξεχωριστό" mode.

    Υπάρχει εξήγηση ? γιατί όσο και αν το έψαξα δεν βρήκα πειστική απάντηση.
    Last edited by Sir_Teraflop; 06-07-2018 at 17:43.

  8. #2528

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Αλήθεια αυτό πως το καταφέρανε στην Sony? Και εγώ το 1Χ σε FHD το έχω και γουστάρω μάλιστα μιας και jaggies από το downsampling πραγματικά δεν υπάρχουν - άλλωστε μιλάμε για το καλύτερο και πιο "ακριβό" σε resources antialiasing a.k.a. supersampling. Δηλαδή και 4κ τηλεόραση να είχα πραγματικά δεν θα το συνέδεα καν σε αυτήν αλλά στην FHD και να παίζω με τα "performance" modes όπως λες.

    Αλλά να πέφτει το frame rate - όχι (σε σχέση με την 4k τηλεόραση). Και είναι λογικό. Στο ps4 πως το κατορθώσανε αυτό? Ούτε σε PC συμβαίνει κάτι παρόμοιο. Είναι σαν είναι ένα άλλο "ξεχωριστό" mode.

    Υπάρχει εξήγηση ? γιατί όσο και αν το έψαξα δεν βρήκα πειστική απάντηση.
    Κάποια παιχνίδια όπως το last guardian εάν έτρεχαν στο Pro με 1080p οθόνη τότε δεν σου έδιναν επιλογή εάν επιθυμούσες supersampling αλλά έτρεχε μόνο στα 1080p. Μετά την τελευταία αναβάθμιση του FW δίνετε η δυνατότητα εφόσον ο χρήστης το επιθυμεί να τρέχει το παιχνίδι στην υψηλότερη ανάλυση ακόμα και εάν ο χρήστης έχει 1080p τηλεόραση. Είναι ακριβώς το ίδιο mode που τρέχει όταν ανιχνεύει 4k τηλεόραση (εάν έχω καταλάβει σωστά) και φυσικά επειδή απαιτεί περισσότερους πόρους το performance είναι χειρότερο. Που είναι το περίεργο σε αυτό;

  9. #2529
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τι δεν καταλαβαίνεις ρε συ;

    Ο αρχικός κώδικας δεν είχε προβλέψει 4K ή ψευδο-4K ανάλυση, οπότε το forced super-sampling απαιτεί παραπάνω δύναμη. Έτσι λοιπόν ο συνδυασμός απουσίας κώδικα 4Κ + FSS, ρίχνει κάπως το frame rate.

    Αυτά ρε συ είναι βασικές γνώσεις, τις οποίες ξέρω ότι έχεις. Οπότε γιατί κάνεις τέτοιες ερωτήσεις;

    Τονίζω once again: άλλο DX11/12 άλλο Sony libs, με τα υπέρ και τα κατά τους έκαστο. (τα ίδια συνέβαιναν και σε Amiga πχ.)

  10. #2530
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ξέρεις πως το εννοώ ρε Λευτέρη? Έχεις ένα παιχνίδι λέμε 1600p/30 CB στο Pro. Αν έχεις 4κ τηλεόραση θα δεις αυτό και πριν αυτό το feature σε FHD θα έβλεπες 1080 χωρίς βελτίωση (εκτός αν υπήρχε ειδικό mode - action/quality κτλ). Τώρα με αυτό εφόσον ήδη γίνεται η επεξεργασία εσωτερικά σε υψηλή ανάλυση (1600p) γιατί να χάσεις frames σε 1080?

    Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες - εσύ μιλάς για παιχνίδια πριν το pro που ήταν 1080 max και απλώς αυτό το feature τα rendarei σε υψηλότερη ανάλυση οπότε ναι είναι απόλυτα λογικό να χάνει frames όπως και σε ένα pc κλπ.?

    To xbox για παράδειγμα από ότι έχω καταλάβει δεν δουλεύει έτσι. Απλώς αν ένα παιχνίδι παίζει πάνω από 1080p σου κάνει downsample αυτόματα οπότε λογικό είναι να μην χάνεις σε επιδόσεις γιατί ήδη αυτές οι επιδόσεις έχουν προβλεφθεί για την υψηλότερη ανάλυση.
    Δεν σου βγάζει δηλαδή ένα στεγνό 1080 output.

    Μάλλον αυτό δεν έχω καταλάβει και έχω μπερδευτεί. Είναι διαφορετική η προσέγγιση?
    Last edited by Sir_Teraflop; 07-07-2018 at 13:29.

  11. #2531
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by gRim View Post
    Κάποια παιχνίδια όπως το last guardian εάν έτρεχαν στο Pro με 1080p οθόνη τότε δεν σου έδιναν επιλογή εάν επιθυμούσες supersampling αλλά έτρεχε μόνο στα 1080p. Μετά την τελευταία αναβάθμιση του FW δίνετε η δυνατότητα εφόσον ο χρήστης το επιθυμεί να τρέχει το παιχνίδι στην υψηλότερη ανάλυση ακόμα και εάν ο χρήστης έχει 1080p τηλεόραση. Είναι ακριβώς το ίδιο mode που τρέχει όταν ανιχνεύει 4k τηλεόραση (εάν έχω καταλάβει σωστά) και φυσικά επειδή απαιτεί περισσότερους πόρους το performance είναι χειρότερο. Που είναι το περίεργο σε αυτό;
    Εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης μου φαίνεται...

    Αν ένα παιχνίδι παίζει σε 4Κ CB και δεν έχει ειδικό mode για 1080p τότε τι γίνεται αν έχεις pro σε 1080? Αν στο κατέβαζε ήδη το Pro σε 1080p downsampled τότε τι σκατά φωνάζανε όλοι?

    Έχω μπερδευτεί άσχημα μου φαίνεται.

  12. #2532
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ε, ναι ρε συ, σωστά το κατάλαβες. Το παράδειγμα του 1600p ότι frames έχανε/δεν έχανε σε UHDTV τα ίδια θα είναι σε FHD μέσω FSS.

    Για τα παλιά παιχνίδια λέμε που δεν έχουν καν πρόβλεψη στο κώδικα περί UHD, αυτά θα χάσουν frames.

    Όπως και τα παλιά παιχνίδια (δηλαδή άνευ "Pro patch") θα επωφεληθούν παραπάνω fps με το "Boost Mode". (άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο: πχ το GTA V στο Pro, που δεν έχει λάβει ακόμα Pro Patch, παίζει καρφωτά σχεδόν τα 30fps με ενεργοποιημένο το Boost Mode).


    Προς το νέο συνοφορουμίτη (καλώς ήρθες) @gaster

    Δεν αποδίδει απολύτως καμία τηλεόραση πάνω από 60 Hz ή αλλιώς frames per second. Όλα τα 100/200/300/150000 Hz που προμοτάρουν οι εταιρείες είναι απατεωνιές (interpolation), καθώς το πάνελ φτάνει μέχρι 60.

    Μέχρι σήμερα έτσι είναι οι TV. Μην μπούμε στη διαδικασία τι "θα" προσφερθεί μελλοντικά, μέχρι το μέλλον με ταβάνι τα 60 θα είμαστε (όχι ότι παίζει ρόλο βέβαια, τα ανθρώπινο ματάκι μια χαρά είναι στα 60. Άλλωστε δεν ήταν ποτέ τυχαίο στα coin-op που οι σοβαρές εταιρείες, βλέπε SEGA, πάντα είχαν 60άρι fps στους δυνατούς τίτλους).

  13. #2533
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Δηλαδή Λευτέρη με τα παιχνίδια που παίζανε στο pro παραπάνω από 1080 π.χ. 1440p γινότανε πάντα downsample? Ακόμα και πριν βγει αυτό το feature ή στηρίζονται ακόμα στο να το υλοποιήσει ο dev?
    Last edited by Sir_Teraflop; 07-07-2018 at 13:55.

  14. #2534

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ε, ναι ρε συ, σωστά το κατάλαβες. Το παράδειγμα του 1600p ότι frames έχανε/δεν έχανε σε UHDTV τα ίδια θα είναι σε FHD μέσω FSS.

    Για τα παλιά παιχνίδια λέμε που δεν έχουν καν πρόβλεψη στο κώδικα περί UHD, αυτά θα χάσουν frames.

    Όπως και τα παλιά παιχνίδια (δηλαδή άνευ "Pro patch") θα επωφεληθούν παραπάνω fps με το "Boost Mode". (άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο: πχ το GTA V στο Pro, που δεν έχει λάβει ακόμα Pro Patch, παίζει καρφωτά σχεδόν τα 30fps με ενεργοποιημένο το Boost Mode).


    Προς το νέο συνοφορουμίτη (καλώς ήρθες) @gaster

    Δεν αποδίδει απολύτως καμία τηλεόραση πάνω από 60 Hz ή αλλιώς frames per second. Όλα τα 100/200/300/150000 Hz που προμοτάρουν οι εταιρείες είναι απατεωνιές (interpolation), καθώς το πάνελ φτάνει μέχρι 60.

    Μέχρι σήμερα έτσι είναι οι TV. Μην μπούμε στη διαδικασία τι "θα" προσφερθεί μελλοντικά, μέχρι το μέλλον με ταβάνι τα 60 θα είμαστε (όχι ότι παίζει ρόλο βέβαια, τα ανθρώπινο ματάκι μια χαρά είναι στα 60. Άλλωστε δεν ήταν ποτέ τυχαίο στα coin-op που οι σοβαρές εταιρείες, βλέπε SEGA, πάντα είχαν 60άρι fps στους δυνατούς τίτλους).
    Όπως μάθεις είναι. Αρκετά χρόνια έπαιζα στα 30. Πήγα στα 60 και σε 30 ούτε μπορώ να ξανά παίξω μισό λεπτό. Κάνα τρίμηνο τώρα είμαι στα 75fps. Στα 60 δύσκολα παίζω πια. Τα 30 μου φαίνονται τελείως unplayable. Όπως μάθει ο εγκέφαλος είναι ένας που παίζει σε 144 κάτω από 100 δύσκολα θα ξανά παιξει.

    Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  15. #2535
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν αποδίδει απολύτως καμία τηλεόραση πάνω από 60 Hz ή αλλιώς frames per second. Όλα τα 100/200/300/150000 Hz που προμοτάρουν οι εταιρείες είναι απατεωνιές (interpolation), καθώς το πάνελ φτάνει μέχρι 60.

    Μέχρι σήμερα έτσι είναι οι TV. Μην μπούμε στη διαδικασία τι "θα" προσφερθεί μελλοντικά, μέχρι το μέλλον με ταβάνι τα 60 θα είμαστε (όχι ότι παίζει ρόλο βέβαια, τα ανθρώπινο ματάκι μια χαρά είναι στα 60. Άλλωστε δεν ήταν ποτέ τυχαίο στα coin-op που οι σοβαρές εταιρείες, βλέπε SEGA, πάντα είχαν 60άρι fps στους δυνατούς τίτλους).
    Νομίζω ότι οι Oled της LG έχουν 1080/120hz καθαρό αλλά μόνο σε αυτήν την ανάλυση.

  16. #2536
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ε, ναι ρε συ, σωστά το κατάλαβες. Το παράδειγμα του 1600p ότι frames έχανε/δεν έχανε σε UHDTV τα ίδια θα είναι σε FHD μέσω FSS.

    Για τα παλιά παιχνίδια λέμε που δεν έχουν καν πρόβλεψη στο κώδικα περί UHD, αυτά θα χάσουν frames.

    Όπως και τα παλιά παιχνίδια (δηλαδή άνευ "Pro patch") θα επωφεληθούν παραπάνω fps με το "Boost Mode". (άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο: πχ το GTA V στο Pro, που δεν έχει λάβει ακόμα Pro Patch, παίζει καρφωτά σχεδόν τα 30fps με ενεργοποιημένο το Boost Mode).


    Προς το νέο συνοφορουμίτη (καλώς ήρθες) @gaster

    Δεν αποδίδει απολύτως καμία τηλεόραση πάνω από 60 Hz ή αλλιώς frames per second. Όλα τα 100/200/300/150000 Hz που προμοτάρουν οι εταιρείες είναι απατεωνιές (interpolation), καθώς το πάνελ φτάνει μέχρι 60.

    Μέχρι σήμερα έτσι είναι οι TV. Μην μπούμε στη διαδικασία τι "θα" προσφερθεί μελλοντικά, μέχρι το μέλλον με ταβάνι τα 60 θα είμαστε (όχι ότι παίζει ρόλο βέβαια, τα ανθρώπινο ματάκι μια χαρά είναι στα 60. Άλλωστε δεν ήταν ποτέ τυχαίο στα coin-op που οι σοβαρές εταιρείες, βλέπε SEGA, πάντα είχαν 60άρι fps στους δυνατούς τίτλους).
    EDIT:

    Σταύρο, μπαίνουμε σε ανούσιες συζητήσεις γιατί πολύ απλά έχεις να ασχοληθείς με την PS πλατφόρμα από την εποχή του Νώε (λολ), δεν έχεις PS4 Pro, δεν έχεις καν PS4.......έχεις Xbox X και Switch! Είπαμε, ΟΚ, έχουμε ποικιλία συζητήσεων στο φόρουμ, αλλά εντάξει βρε αδερφέ, κατά βάση ένα PS forum είναι! Μια χαρά είναι οι συζητήσεις για Xbox/Nin/PC...

    ...αλλά εσύ βρε αδερφέ, έχεις και απορίες περί PS, καταθέτεις μάλιστα και άποψη (εδώ είναι που με τρελαίνεις)........ενώ δεν έχεις απολύτως καμία επαφή (δεν εννοώ με τα παιχνίδια, εννοώ με την τεχνολογία / φιλοσοφία της Sony. Βασικά απ' όσο σε έχω καταλάβει δεν έχεις καμία σχέση με τεχνολογία εκτός PC, όπως Mac OS, ARM, ARM64, Niagara, SuperScalar, CELL, libs στο μέταλλο κλπ. Δεν το λέω μειωτικά, προς θεού, αλλά η στείρα -PC δηλαδή- γνώση, είναι ακριβώς αυτό: στείρα = πολλά εκτός της PC τεχνολογίας σου ακούγονται ακαταλαβίστικα).

    Το γεγονός ότι συμμετέχεις σε ένα PS forum αποτελεί από μόνο του ένα θαύμα!

    Το γεγονός όμως να αναλύουμε πράματα που θα ήταν ξεκάθαρα αν είχες ασχοληθεί με εκτός PC τεχνολογίας και επίσης να είχες PS4 Pro, είναι τραγελαφικά απαράδεκτο.

    Ή πάρε PS4 Pro, ή σταμάτα να ποστάρεις περί PS4 ή δεν ξέρω κι εγώ τι.

    Ελπίζω να καταλαβαίνεις την ματαιότητα όλων των ποστ.


    ΥΓ: Για τελευταία φορά γιατί δεν αντέχω άλλο, τα έχουμε ξαναπεί, αλλά επειδή ή δεν έδωσες σημασία ή δεν ενδιαφέρθηκες ή δεν έψαξες στις παλαιότερες σελίδες των αντίστοιχων θρεντ ή επειδή δεν ασχολείσαι με PS4, θα το πω μια τελευταία φορά για το PS4 Pro:

    - Πριν βγει το 5.00 firmware που κάνει Forced Super-Sampling (FSS), είχαμε:

    α) Παιχνίδια που είχαν παραπάνω ανάλυση από 1080, όποια κι αν ήταν αυτή 1440/1600/1800/4Κ δεν παίζει ρόλο. Την έβλεπες ΜΟΝΟ σε 4KTV.

    β) Παιχνίδια όπως αυτά του "α", όμως ο dev έδινε την επιλογή από μόνος του (custom κώδικας) για FFS, στην περίπτωση που ο χρήστης είχε FHD TV.

    γ) Παιχνίδια όπως αυτά του "β", όμως ο dev έδινε τη δυνατότητα και για FSS, αλλά και για παραπάνω fps (ή το ένα ή το άλλο φυσικά) για τον χρήστη FHD TV.

    δ) Παιχνίδια που είχαν παραπάνω ανάλυση από 1080 ή διαφορετικό mode 1080/performance.....αλλά επειδή ήταν μαλάκας ο dev.....αν είχες (δώσε προσοχή είναι περίεργη η διατύπωση) 4ΚTV τότε το παιχνίδι ήθελες δεν ήθελες έβγαζε την παραπάνω ανάλυση. Αν εσύ με 4ΚΤV ήθελες να παίξεις performance, τότε έπρεπε χειροκίνητα να βάλεις με το ζόρι την τηλεόραση σε ανάλυση 1080p και τότε μόνο το παιχνίδι "κλείδωνε" αυτόματα σε 1080p/performance mode.

    Με την έλευση του 5.00 firmware στο PS4 Pro, έχουμε:

    α) Ελεύθερο τον dev να γράψει δικό του κώδικα για Super-Sampling (γι' αυτό δεν γράφω "forced") για τις τηλεοράσεις 1080p.
    β) Ελεύθερο τον dev να ΜΗΝ γράψει δικό του κώδικα SS και να το αφήσει στο Forced SS του PS4 OS (με την όποια επίπτωση, από καθόλου έως κάποια).

    Ξαναλέω: η επιλογή Boost Mode του PS4 OS, ακόμα κι ενεργοποιημένη να είναι, λειτουργεί ΜΟΝΟ στα παιχνίδια που δεν έχουν λάβει Pro patch. Αυτά που έχουν λάβει, δεν εκμεταλλεύονται το Boost Mode. Τρανό και πανηλίθιο παράδειγμα το Batman, που πριν λάβει Pro Patch...μόλις προσφέρθηκε η επιλογή BM στο OS, το παιχνίδι από 24-30 fps...."πέταξε" στα 47-60. Ο μαλάκας ο dev όμως κατόπιν, είπε να βγάλει ένα Pro Patch = το παιχνίδι επέστρεψε στα 30 fps (και μάλιστα όχι καρφωτά), γιατί πολύ απλά το BΜ αχρηστεύτηκε.

    Κουράστηκα και ελπίζω να μην χρειαστεί να τα ξαναγράψω.

  17. #2537
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Είχα μια διαφωνία με έναν φίλο σε άλλο forum και το θεώρησα σωστό να ρωτήσω εδώ για να μου απαντήσεις για αυτό και σε παρέθεσα ευθέως μιας και διαβάζει τι γράφουμε εδώ για να μην κάνω το "χαλασμένο' τηλέφωνο. Τι είναι προτιμότερο να ασχολούμαι με τα πολιτικά σε άλλο νήμα?

    Σε τελική μια χαρά είχα όλα τα Playstation εκτός από το 3 και 4 και φυσικά ενημερώνομαι για όλην την βιομηχανία αντίθετα με άλλους που έχουν παρωπίδες (δεν μιλάω για εσένα). Δηλαδή τι πρέπει να έχεις ps ως δήλωση πολιτικών φρονημάτων? Και αν καταλήξω να πάρω το ps5 ή και το 4 μια μέρα, τι θα σημαίνει αυτό?

    Σου έχω εξηγήσει άλλωστε πως και γιατί έχω π.χ. xbox/switch και γιατί δεν πήρα ps (too late).

    Άθελα σου ελπίζω και παρά την θέληση σου, το σχόλιο σου ήταν προσβλητικό ειδικά στο κομμάτι με του τι έχω ασχοληθεί.
    Καλώς ή κακώς ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και έχει ασχοληθεί με άλλα πράγματα. Αλλά όλοι είδαμε που κατέληξαν οι Cell και οι Arm.

    Και αν θες, ναι οι γνώσεις μου τελικά αποδεικνύονται επίκαιρες ειδικά όταν και η Sony έχει πλέον ως "σωθικά" X86-64....

    Τέλος πάντων εγώ ρώτησα κάτι αν θες απαντάς. Με ενδιαφέρει η τεχνολογία περισσότερο στα συστήματα ακόμα και από τα ίδια τα παιχνίδια τους πλέον.


    Edit απάντησες - Ευχαριστώ πολύ. Και θεωρώ ότι έβγαλα "λαυράκι" για εμένα.

    Είναι ξεκάθαρο ότι μιλάμε για διαφορετική τελείως προσέγγιση στα δύο συστήματα.

    Ακόμα και αντίθετα με ότι πιστεύουν κάποιοι.
    Last edited by Sir_Teraflop; 07-07-2018 at 14:27.

  18. #2538
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αν εξαιρέσεις το PS2 που είχε σοβαρή τεχνολογία, ε, βασικά έχασες την τελευταία σοβαρή τεχνολογία του πλανήτη με το PS3 που λέγεται CELL. Η μελέτη επί του CELL ξεκινά το 2001-2002 και φτάνει πολλά χρόνια μετά.

    Δεν με ενδιαφέρουν οι "ασχολίες". Ούτε με ενδιαφέρει τι προέκταση-επέκταση έχουν οι τεχνολογίες εμπορικά. Χέστηκα εντελώς. Γνώσεις είναι και αγάπη προς τα τσιπάκια. Όχι προς συγκεκριμένα τσιπάκια, επειδή αυτά είναι της μόδας.

    Άλλοι καύλωναν με Megadrive και SNES που ήταν της μόδας, αργότερα PS1 και PC......ενώ εγώ με Trasnputer, IRIX, Arexx, Toaster και πολλά άλλα. Λέει κάτι αυτό; Τίποτα δεν λέει, αλλά λέει και πολλά ταυτόχρονα: ότι αυτοί οι δύο είναι αδύνατο να συνεννοηθούν 100% γιατί προέρχονται από τελείως διαφορετικούς πλανήτες και εμπειρίες/παραστάσεις.

    Αυτό που προσπαθώ να διατυπώσω, με όλο το σεβασμό και χωρίς καθόλου εμπάθεια, είναι ότι είναι δύσκολο να καταλάβει 100% ο ένας τον άλλον επειδή μιλάνε την ίδια γλώσσα (ελληνική), διότι ο ένας μεγάλωσε στον Άρη και ο άλλος στην Αφροδίτη.

  19. #2539
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το ξέρω ότι δεν έχεις κάποια εμπάθεια στο πρόσωπο μου αλλά τέλος πάντων..

    Απλώς θα έχεις δει ήδη ότι έχουν ξεκινήσει οι συζητήσεις από αρκετούς, για την επόμενη γενιά και το πως θα προτιμούσαν να μην είναι streamlined το hardware.

  20. #2540
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτές οι συζητήσεις είναι "καφενείου". Όταν οι περισσότεροι γνωρίζουν μόνο περί x86....που και πάλι δεν γνωρίζουν την τύφλα τους απλά τις ονομασίες i5/i7 κλπ, ε, τότε τι συζητήσεις είναι αυτές; Του κώλου. Για άντε ρώτα "ποια η διαφορά μεταξύ CISC και RISC αρχιτεκτονικής; Ποια τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα;" και αν πάρεις απαντήσεις από τους "x86 ειδήμονες" χέσε με. Προσοχή: δεν τους τσουβαλιάζω όλους, προς θεού. Αλλά οι περισσότεροι έχουν περιορισμένη αντίληψη λόγω στείρας γνώσης = οι συζητήσεις τους είναι σε μια λακουβίτσα νερού, δεν μπορούν να καταλάβουν ότι "εκεί έξω" υπάρχει μια τεράστια θάλασσα custom τεχνολογιών, πολύ καλύτερων, οι οποίες όμως μπροστά στον οικονομικό κολοσσό Intel, δεν φαίνονται.

    Οπότε ποια ακριβώς είναι η γνωσιακή βάση για να επιτευχθεί παραγωγική κουβέντα; Καμία.

    Πχ. γνωρίζει ο μέσος χρήστης ότι βγήκε HEC (High-End Computing) mainframe αποκλειστικά με ARM64; Όχι. Γνωρίζουν ότι έχει πολλή μεγαλύτερη διευθυνσιοδότηση RAM απ' ότι ο οποιοσδήποτε x86, στο ίδιο die size; Με λιγότερη ενέργεια; Με περισσότερο design efficiency; Όχι, κατηγορηματικά όχι. Και μάλιστα είναι σε μορφή "rack";

    Ε, ποιο το νόημα της όποιας συζήτησης καφενείου; Το λέω "καφενείου" με χιουμοριστικό ύφος, σαν κάποια άτομα που δεν έχουν ρίξει ούτε μισό σουτ στην ζωή τους, ούτε μια στάλα ιδρώτα, δεν έχουν βιώσει ούτε μισό δευτερόλεπτο πως είναι να παίζεις έναν αγώνα (συνεννόηση με συμπαίκτες, σύστημα κλπ)...........αλλά αν τους ακούσεις να μιλάνε για το πως παίζεται σωστά το ποδόσφαιρο/μπάσκετ = τύφλα να έχουν οι μεγαλύτεροι παικταράδες-προπονητές. Ε, σόρρυ, αυτό λέγεται "συζήτηση καφενείου".

    Σε τελείως προσωπικό επίπεδο, ανέκαθεν ήμουν οπαδός, φανατικός μάλιστα και αμετάκλητα, της custom τεχνολογίας. Διότι ΜΟΝΟ έτσι πάει εν γένει η τεχνολογία μπροστά. Φρέσκιες ιδέες, που κάποιος θα μιμηθεί, μετά άλλος θα εξελίξει και κάποια στιγμή, μπαμ, πάλι εντελώς νέα custom τεχνολογία και βουρ = ασταμάτητη εξέλιξη.

    Όταν ο πλανήτης είναι μεταξύ Σκύλλας και Χάρυβδης, δηλαδή Intel/AMD (x86) και nVIDIA/AMD, ε, να βράσω ρύζι = αυτό, ΔΕΝ λέγεται "τεχνολογία". Αλλά ποπκορν για μαζική κατανάλωση. Έτσι κι αλλιώς η x86 τεχνολογία έχει τερματίσει από το 2003 ουσιαστικά. Γι' αυτό η Intel τα πέταξε όλα και γύρισε στους Core (που ήταν low-budget τεχνολογία για netbook), ώστε να τους φλομώσει στους πυρήνες.....

    .....αλλά η x86 αρχιτεκτονική ΠΟΤΕ δεν σχεδιάστηκε με βάση το SMP ή/και aSMP = οι πολλαπλοί πυρήνες δεν αποδίδουν όπως θα απέδιδαν σε άλλες αρχιτεκτονικές. Οπότε τι κάνει επί 12-15 χρόνια; Φλομώνει τον κοσμάκη στο μάρκετινγκ για να καλύψει την ανικανότητα των τσιπ της. Επίσης, τα τσιπάκια της "φαίνονται" καλά, διότι παγκοσμίως δεν υπάρχει πλέον ανταγωνισμός (μέχρι να πάρει τον πούλο από την ARM τεχνολογία ή όποια άλλη εφευρεθεί τέλος πάντων - ακόμα κι αυτό βέβαια είναι δύσκολο με τα χρήματα που βγάζει η Intel).
    Last edited by Lefteris_X; 07-07-2018 at 14:56.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •