Results 1 to 12 of 12

Thread: The Bunker

  1. #1
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default The Bunker

    Κυκλοφόρησε μόλις χθες ενα πολύ ιδιαίτερο παιχνιδι το οποίο συγκαταλεγεται σε ενα "ξεχασμένο" ειδος που γνωρισε ανθιση την δεκαετια του 90'. Το Bunker έχει βιντεοσκοπηθεί όλο με κάμερα με πραγματικους ηθοποιους σαν ενα σύγχρονο FMV game, τηρωντας τις point and click παραδόσεις..
    Click image for larger version. 

Name:	maxresdefault.jpg 
Views:	97 
Size:	109.4 KB 
ID:	9323
    Παίρνουμε τον έλεγχο του John τον οποίο υποδύεται ο Αdam Brown (The Hobbit) ο οποίος βρισκεται κλεισμενος μεσα σε ενα μυστηριωδες πυρηνικό καταφύγιο . Ως μοναδικός επιζώντας μαζικής πυρηνικής καταστροφής, ζει κλεισμενος εκει μεσα, καταδικασμενος να ακολουθει μια καθημερινη ρουτινα για μην χασει τα λογικά του.
    Click image for larger version. 

Name:	29126004902_b0bf90f7d3_z.jpg 
Views:	93 
Size:	47.3 KB 
ID:	9324
    Η πολλά υποσχόμενη ιστορία πραγματοποιήθηκε από την συγγραφική πένα διάφορων δημιουργών πίσω από τα: SOMA, The Witcher και Broken Sword. Eκτος από τον πρωταγωνιστή το cast συμπληρώνουν οι: Sarah Greene (Penny Dreadful), Grahame Fox (Game of Thrones) και Jerome St. John Blake (Star Wars).
    Nα σημειωθεί οτι το παιχνιδι δημιουργηθηκε σε πραγματικό πυρηνικό καταφύγιο και οι δημιουργοί δεν ήθελαν καθόλου CGI και motion capture.
    Click image for larger version. 

Name:	2_the_bunker.jpg 
Views:	92 
Size:	12.8 KB 
ID:	9325
    To παιχνίδι βρίσκεται ήδη στο store και οι κάτοχοι Plus συνδρομής έχουν έκπτωση μέχρι 4 Οκτωβριου.
    Tιμη με plus 16ε (20% discount), 20 ευρω η κανονικη αγορα.



    Πήρα την πρωτοβουλία για νέο thread εάν υπαρχει προβλημα, συγνωμη στους mods...

    Last edited by chronohill; 21-09-2016 at 22:27.
    Spoiler!

  2. #2
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σκοπεύεις να το αγοράσεις;; Απλά για να ξέρουμε πότε θα βγει σε retail
    Πέρα από την πλάκα μπορεί να είναι καλό παιχνίδι, αλλά δεν με τραβάει να παίζω με πραγματικούς ηθοποιούς... Ούτε πιτσιρικάς που ήμουν μου άρεσαν τέτοιου είδους παιχνίδια (θυμάμαι στο Sega Cd είχαν βγει μερικά)
    Spoiler!

  3. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    teras1 (21-09-2016)

  4. #3
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    χαχαχαχα ρε Μιχαλη νομιζεις δεν το σκεφτηκα?εχω τελικα digitalοφοβια...το θελω το μαμημενο το δισκακι στο χερι τελος!
    Ναι θα το αγορασω και δεν πιεζομαι αφου ειναι μεχρι τις 4...

    Ειναι πολυ ιδιαιτερα παιχνιδια αλλα πιστεψε με ειναι φοβερη εμπειρια. Δεν θα ξεχασω ποτε ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια adventure Που ειχα παιξει στο λυκειο και ειχα ψησει και πολλους μη gamer φιλους(μεχρι και θειους/θειες μου) και το ειχαν παιξει και ειχαν εξτασιαστει. Μιλαω για το Gabriel Knight the beast within οπου ηταν αντιστοιχα γυρισμενο με καμερα και ειχε τοσο μυστηριο και εξυπνους γριφους που το συνολο των παιχνιδιων που εχουν βγει φετος δεν το φτανουν σαυτους τους τομεις... η αληθοφανεια ηταν εξωπραγματικη στα δικα μου ματια τοτε που δεν μπορουσαμε να βλεπουμε τοσο καλα γραφικα.
    Ειμαι πολυ ενθουσιασμενος για το Bunker ελπιζω να ανταποκριθει στις προσδοκιες μου..
    Δες και κανενα gameplay trailer ισως σε ιντριγκαρει...
    Spoiler!

  5. The Following 3 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    mihalis13 (21-09-2016),teras1 (21-09-2016)

  6. #4
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Τι ειπες τωρα!!! FMV!!! WTFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF

  7. #5
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    χαχαχαχα ρε Μιχαλη νομιζεις δεν το σκεφτηκα?εχω τελικα digitalοφοβια...το θελω το μαμημενο το δισκακι στο χερι τελος!
    Ναι θα το αγορασω και δεν πιεζομαι αφου ειναι μεχρι τις 4...

    Ειναι πολυ ιδιαιτερα παιχνιδια αλλα πιστεψε με ειναι φοβερη εμπειρια. Δεν θα ξεχασω ποτε ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια adventure Που ειχα παιξει στο λυκειο και ειχα ψησει και πολλους μη gamer φιλους(μεχρι και θειους/θειες μου) και το ειχαν παιξει και ειχαν εξτασιαστει. Μιλαω για το Gabriel Knight the beast within οπου ηταν αντιστοιχα γυρισμενο με καμερα και ειχε τοσο μυστηριο και εξυπνους γριφους που το συνολο των παιχνιδιων που εχουν βγει φετος δεν το φτανουν σαυτους τους τομεις... η αληθοφανεια ηταν εξωπραγματικη στα δικα μου ματια τοτε που δεν μπορουσαμε να βλεπουμε τοσο καλα γραφικα.
    Ειμαι πολυ ενθουσιασμενος για το Bunker ελπιζω να ανταποκριθει στις προσδοκιες μου..
    Δες και κανενα gameplay trailer ισως σε ιντριγκαρει...
    Θα τσεκάρω gameplay videos, αλλά θεωρώ δύσκολα θα με ψήσει.. Θυμάμαι πιτσιρικάς όταν το είχα ακούσει για πρώτη φορά πως έτσι φανταζόμουν το μέλλον του gaming. Αλλά τελικά δεν μου άρεσε τόσο όταν το είδα με τα ίδια μου τα μάτια.
    Μακάρι να με πείσει και να είναι και καλό παιχνίδι να το αγοράσω και να το ευχαριστηθώ.
    Spoiler!

  8. #6
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    χεχεε γατάκια...............Tex Murphy............Under the Killing Moon............απαραίτητα μόνο με ηθοποιούς.

    Ήταν η FMV-εποχή (1993-1997) τότε....(πχ. 7th Guest, πολλαπλά CD, μίξη pre-rendered σκηνές με real FMV ηθοποιούς).

    Δεν "τράβηξε" όμως ιδιαίτερα, γιατί η σκηνοθεσία και το acting ήταν κυριολεκτικά αίσχος!

  9. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    teras1 (21-09-2016)

  10. #7
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σαν λάτρης των παλιών fmv games το εχω βάλει κι εγω στο μάτι εδώ και καιρό, αλλά περιμένω να μπει σε καμιά προσφορά γιατί έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα, την διάρκεια του. Στην gamescom όσοι το έπαιξαν έλεγαν για διάρκεια 2-2,5 ώρες με το ζορι

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    chronohill (21-09-2016),teras1 (21-09-2016)

  12. #8
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Σαν λάτρης των παλιών fmv games το εχω βάλει κι εγω στο μάτι εδώ και καιρό, αλλά περιμένω να μπει σε καμιά προσφορά γιατί έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα, την διάρκεια του. Στην gamescom όσοι το έπαιξαν έλεγαν για διάρκεια 2-2,5 ώρες με το ζορι
    Nαι Μιχαλη αυτο θελω να δω σημερα γιατι σε ενα review αυτο λεγανε οτι εχει μικρη διαρκεια..κριμα αμα ειναι τοσο μικρο ειναι μεγαλο μειον..
    Spoiler!

  13. #9
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Γούσταρα με τρέλα τα FMV adventures.
    Είχαν τα εντυπωσιακότερα "γραφικά" της εποχής
    Όντως έπασχαν σε ερμηνείες, σκηνοθεσία κλπ αλλά η αίσθηση ότι έλεγχες κατά κάποιο τρόπο τις κινήσεις πραγματικών ανθρώπων σε ταινία ήταν κάτι το ξεχωριστό για μένα τότε.

    Το GK2 Beast Within είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

  14. #10
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Zητω συγνωμη, το παιχνιδι ειναι στα 16 ε για plus members και 20 κανονικη τιμη. Το διορθωσα χθες στο αρχικο post..
    Αμφιταλαντεύομαι ακόμα για το να το παρω τωρα η να περιμενω price drop...μου φαινεται θα περιμενω και θα ξεκινησω GTAV που το εχω και περιμενει...μαζεψα καποια reviews για οποιον ενδιαφερεται...
    destructoid
    eurogamer
    rockpapershotgun

    Γενικα καλες κριτικες,οχι τπτ εκθειαστικό. Αρνητικα η μικρη διαρκεια και οι περιορισμενες επιλογες και θετικά η ηθοποιία το σεναριο,η εκτελεση και τα "γραφικα"...πφφφφφφ
    Spoiler!

  15. #11
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Hρθα να γραψω εντυπωσεις για το παιχνιδι...νιωθω υπεθυνος γιατι εγω ανοιξα το θεμα κιολας!!!
    Λοιπον θα ελεγα οτι μου αφησε μια πικρη γευση...
    Ενω ειναι πολυ καλοφτιαγμενο,οι ηθοποιοι ειναι αψογοι η καμερα υπεροχα στημενη-σταθερη οπως στα παλια resi...το gameplay ειναι σχεδον ανυπαρκτο αλλα οχι αυτο μονο...στα σημεια που πρεπει να κανεις κατι ειναι αυστηρο και μετα απο λαθος που μπορει να κανεις, σε μενα προσωπικα κολλουσε στο σημειο και ηθελε restart...
    Η ιστορια ειναι αρκετα καλη και απο ενα σημειο και μετα γινεται πολυ ενδιαφερουσα...αλλα ως εκει...
    ισως σε ενα ακομη πιο γενναιόδωρο price cut οι ενδιαφερομενοι να αξιζει να το τιμησετε, οσοι σας εχει κινησει το ενδιαφερον...
    Spoiler!

  16. #12
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγώ δεν θα πω πολλά...
    Απο τις μεγαλήτερες βλακείες που έχω παίξει στην ζωή μου.... Δεν το προτείνω σε κανέναν!!!
    (και παλιά ήμουν και φαν των FMV adventures!)

    Αυτό πραγματικά δεν.... Το μόνο που άξιζε ήταν το στόρυ που και αυτό όμως το υπεραναλύει... Κατα τα άλλα στο μισό παιχνίδι κάνεις τον janitor του bunker. Πήγενε απο εδώ να φτιάξεις αυτό που χάλασε, πήγενε απο εκεί να φτιάξεις το άλλο. Μπλιεεεεε.

    Τρελή μούφα! Μακρυά παιδιά!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •