Page 29 of 38 FirstFirst ... 19252627282930313233 ... LastLast
Results 561 to 580 of 753

Thread: Netflix

  1. #561
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    E μαλλον καπως ετσι τα καταφεραν! Ειμαι σιγουρος οτι ειχαν απειρες αποτυχημενες αποπειρες.
    wildlife photography/videography 101, τραβας 100 κρατας 1. Ετσι γίνεται δεν μπορει να γινει αλλιως, τωρα για την παραληλη κινηση που λες το ειδα. Δυο ενδεχόμενα ειτε ειναι αυτοκινητο με τηλεφακο (ολα ετσι ειναι btw με τηλεφακους) και έχουν κάποιο custom system για σταθεροποιηση πανω στο όχημα (κατι σαν gimbal, αλλα ποιο εξελιγμενο) ειτε απλα είναι καποιο high-end drone παλι με τηλεφακο. Ειδα επισης και ενα macro shot με μια μυγα, απλα απιστευτο το ποσο ευκρινές ηταν (το μικρο βαθος παιδιου ειναι το νο1 προβλημα στο Macro) Για τα ψαρια πιστευω οτι απλα είχαν καμερες βυθισμενες με σημαδουρες που ανοιγαν με ανιχνευση κινησης πιθανα. Επισης μην ξεχνατε οτι βλεπετε μονταρισμενο υλικο, πραγμα που σημαινει οτι η σκηνη που ειδατε μπορει να εχει πλανα που τραβηχτηκαν με μεγαλη χρονικη αποσταση μεταξυ τους.

  2. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Valkyre (09-04-2019)

  3. #562
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Δεν μου φάνηκε αυτή η σκηνή cgi όσο η σκηνή με τις ύαινες( και τα μοσχαρια. Που η ταχύτητα σε συνδυασμό με το lock on focus και την απόσταση που γίνεται το συμβάν, είναι εξωπραγματικό να συμβαίνει και να αποτυπώνεται στις οθόνες μας με τρομερή εικόνα.

    Τα making of θα έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
    Κι όμως, δεν ειναι πρωτόγνωρο αυτο. Εαν έχεις δει ντοκυμαντέρ σε Nova κλπ, θα το έχεις προσέξει.
    Μετα τα 8 επεισόδια έχει και making of.

  4. #563
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δυο ενδεχόμενα ειτε ειναι αυτοκινητο με τηλεφακο (ολα ετσι ειναι btw με τηλεφακους) και έχουν κάποιο custom system για σταθεροποιηση πανω στο όχημα (κατι σαν gimbal, αλλα ποιο εξελιγμενο) ειτε απλα είναι καποιο high-end drone παλι με τηλεφακο.
    Τελικά ήταν η κουρτίνα 1
    In Planet Earth, he says, the team achieved visual breakthroughs by attaching a specially-developed gyro-stabilized camera with an extremely powerful zoom lens to a helicopter. This let them film animals from the sky, without disturbance and without camera shake. In Our Planet, the team has mounted these same cameras on new vehicles: in one sequence, the camera slides smoothly alongside a pack of running prairie dogs. This sequence was filmed not from a helicopter but from a jeep, as it raced over land filled with potholes and anthills. β€œYou seem to be running with the dogs,” says Fothergill. β€œYou could never film that with a traditional tripod: every shot is moving, because all of it is shot with a very powerful lens from quite a long way away, about 100 metres from the action.”

  5. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Valkyre (09-04-2019)

  6. #564
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ειναι μαεστροι οι ανθρωποι στη δουλεια που κανουν. Μην ξεχναμε οτι δεν ειναι τυχαιοι. Ειναι η ιδια ομαδα που εφτιαξε τα Planet Earth 1+2 οπου και εκει τους πηρε κοντα 4 χρονια το καθε ενα. Ειναι λογικο η φυσικη τους εξεληξη να εχει οδηγησει στην οπτικοακουστικη πανδαισια του Our Planet.

    Αυτο με την μυγα που λες Πανο, πραγματικα κι εγω επαθα σοκ... τετοια λεπτομερεια σε κατι τοσο μικροσκοπικο και με τετοια ευκρινεια ειναι απλα απιστευτο. Σε βαζει σε εναν εντελως αλλο κοσμο. Γενικα το ντοκυμαντερ αυτο με τον τροπο που ειναι γυρισμενο σε κανει κυριολεκτικα να νιωθεις διπλα στα ζωα. Οχι μονο σαν εικονα οτι τα βλεπεις απο κοντα οταν καθονται ή οταν τρωνε αλλα σε ολες τις δραστηριοτητες τους και ιδιως η κινηση της καμερας και η κινηματογραφηση γενικα κανουν ολη τη δουλεια.

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    spartan (09-04-2019)

  8. #565
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αυτο με την μυγα που λες Πανο, πραγματικα κι εγω επαθα σοκ... τετοια λεπτομερεια σε κατι τοσο μικροσκοπικο και με τετοια ευκρινεια ειναι απλα απιστευτο. Σε βαζει σε εναν εντελως αλλο κοσμο.
    Το πρόβλημα είναι το εξής, όσο ποιο κοντα πλησιάζεις τον φακό (και την εστιαση προφανως) σε αυτό που θέλεις να φωτογραφίσεις, τόσο μικραίνει το βάθος πεδίου. Η μονη επιλογή που εχεις τότε είναι να κλείσεις περισσοτερο το διάφραγμα, που φυσικά θα σου κόψει πολυ φως. Στην φωτογραφία μπορείς εαν είναι κατι στατικό να το φωτογραφίσεις με τριποδο και μεγάλη έκθεση σε φυσικό φώς ή να ρίξεις φλας και να αναπληρώσεις το φως που έχασες κλείνοντας το διάφραγμα. Φυσικα οπως καταλαβαίνεις για το video ολα αυτά απλά δεν παίζουν, δεν μπορείς ουτε να ρίξεις την ταχυτητα κατω απο μια τιμη( 1/50, 1/60) ουτε και να χρησιμοποιησεις φλας, παρα μόνο μεγάλα σταθερά φώτα.

  9. #566
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Από τα λίγα που είδα στο making of, τραβάνε με sony a9 με prime φακό sigma στις "κάμερες παγίδες", το drone είναι ένα dji inspire με φακό zuiko 25αρι f/1,8 και οι σταθερές κάμερες(η μια είναι arri amira, κάπου στα 30000 ευρώ σώμα) με τηλεφακο της canon 50-1000mm ο οποίος κοστίζει 70 χιλιάρικα. Λογικό να υπάρχει η ποιότητα που βγαίνει στο φινάλε, μαζί με post production.



    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  10. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Slay (10-04-2019)

  11. #567
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αν και γενικά δεν βλέπω ντοκιμαντέρ με ζώα μετά από την συζήτηση εδώ είπα να δω το πρώτο επεισόδιο.
    Παιδιά είναι απίστευτο αυτό που είδα!
    Προσωπικά δυσκολεύομαι να πιστέψω πως ότι βλέπω είναι πραγματικό και όχι cgi...
    Τα χρώματα, οι λήψεις, ο ήχος... Όλα κορυφαία!

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  12. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (10-04-2019)

  13. #568
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Αν και γενικά δεν βλέπω ντοκιμαντέρ με ζώα μετά από την συζήτηση εδώ είπα να δω το πρώτο επεισόδιο.
    Παιδιά είναι απίστευτο αυτό που είδα!
    Προσωπικά δυσκολεύομαι να πιστέψω πως ότι βλέπω είναι πραγματικό και όχι cgi...
    Τα χρώματα, οι λήψεις, ο ήχος... Όλα κορυφαία!

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν υπαρχει πουθενα cgi στο συγκεκριμενο ντοκιμαντέρ.Οι τυποι είναι απλα κορυφαιοι στο ειδος τους.

  14. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    Valkyre (10-04-2019)

  15. #569
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Kapa View Post
    Από τα λίγα που είδα στο making of, τραβάνε με sony a9 με prime φακό sigma στις "κάμερες παγίδες", το drone είναι ένα dji inspire με φακό zuiko 25αρι f/1,8 και οι σταθερές κάμερες(η μια είναι arri amira, κάπου στα 30000 ευρώ σώμα) με τηλεφακο της canon 50-1000mm ο οποίος κοστίζει 70 χιλιάρικα. Λογικό να υπάρχει η ποιότητα που βγαίνει στο φινάλε, μαζί με post production.
    Ειδα σε καποιες αλλες τοποθεσιες και μερικές RED, αλλα το ποιο εντυπωσιακο ειναι το jeep που το εδειξαν απλα σαν φωτογραφια.

  16. #570
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Δεν υπαρχει πουθενα cgi στο συγκεκριμενο ντοκιμαντέρ.Οι τυποι είναι απλα κορυφαιοι στο ειδος τους.
    Ακριβως. Μιλαμε για την καλυτερη ομαδα στο ειδος αυτο. Εχουν τεραστια πειρα μιας και εχουν πρακτικα αφιερωσει την ζωη τους σε αυτο το πραγμα.

  17. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    spartan (10-04-2019)

  18. #571
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    You vs wild νέο interactive ντοκιμαντέρ

  19. #572

    Default

    Φετος τελικα θα βγει η 1η season του Witcher

    https://deadline.com/2019/04/the-cro...19-1202597043/

  20. #573
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To netflix ανεβασε το Blade Runner 2049 και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το ανεβασε σε 4Κ αναλυση. Απο οσο εχω δει οσο καιρο το χρησιμοποιω, το netflix βαζει 4Κ αναλυση μονο δικες του παραγωγες. Οτι αλλη ταινια βαζει ειναι μεχρι 1080ρ. Προφανως μπορει να υπαρχουν και αλλες ταινιες που ανεβασαν σε 4Κ αλλα πραγματικα εγω δεν εχω πετυχει καμμια. Πολυ θετικο αν αρχισουν να βαζουν επιτελους 4Κ αναλυση και στις μη netflix παραγωγες.

  21. #574
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    To netflix ανεβασε το Blade Runner 2049 και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το ανεβασε σε 4Κ αναλυση. Απο οσο εχω δει οσο καιρο το χρησιμοποιω, το netflix βαζει 4Κ αναλυση μονο δικες του παραγωγες. Οτι αλλη ταινια βαζει ειναι μεχρι 1080ρ. Προφανως μπορει να υπαρχουν και αλλες ταινιες που ανεβασαν σε 4Κ αλλα πραγματικα εγω δεν εχω πετυχει καμμια. Πολυ θετικο αν αρχισουν να βαζουν επιτελους 4Κ αναλυση και στις μη netflix παραγωγες.
    Πολύ θετικό όντως αυτό που λες! Και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό που λες. Αν το κάνουν αυτό δικαιολογούν ίσως έτσι και την αύξηση της τιμής
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  22. #575
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Βέβαια, το αστείο της υπόθεσης είναι ότι καμία κινηματογραφική ταινία ΔΕΝ είναι καθαρόαιμη 4Κ...

    Όλες, μα ΟΛΕΣ, γίνονται upscale σε 4Κ για να βγουν σε blu-ray/streaming μορφή.

  23. #576
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Βέβαια, το αστείο της υπόθεσης είναι ότι καμία κινηματογραφική ταινία ΔΕΝ είναι καθαρόαιμη 4Κ...



    Όλες, μα ΟΛΕΣ, γίνονται upscale σε 4Κ για να βγουν σε blu-ray/streaming μορφή.
    Οι περισσότερες, αλλά ευτυχώς όχι όλες. Και το Blade Runner είναι από τις τυχερές, καθώς ακόμα και αν το γύρισαν σε 3.4Κ, τουλάχιστον το τελείωσαν σε 4K Digital Intermediate, σε αντίθεση με πάρα πολλές άλλες που τις τελειώνουν ακόμα σε 2Κ DIs.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. #577
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Και σε 4k καθαρόαιμο να τις γύριζαν, πάλι καθαρό 4k δεν θα βλέπαμε εξαιτίας του λόγου (φορμά) που τις γυρίζουν και με το 16:9 που έχει επικρατήσει στις τηλεοράσεις μας, έχουμε τις γνωστές "μαύρες μπάρες". Κάπου είχα διαβάσει ότι από τις 2160 γραμμές χάνουμε κάπου στις 500 τόσες.

  25. #578
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Μπήκε το Big Bang Theory όλες η season. Επιτέλους.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  26. #579
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όλες; Εμένα γιατί λέει "11 Seasons";;;;
    Ενώ είναι 12 οι σαιζόν...

    Επίσης: κόντεψα να κάνω εμετό με το τελευταίο επεισόδιο του μπλακ μιρρορ. Σε καμία περίπτωση δεν θα έκαναν αυτό που είδα άντρες. Σε ΚΑΜΙΑ. Αηδίασα.
    Last edited by Lefteris_X; 08-07-2019 at 02:03.

  27. #580
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Όλες; Εμένα γιατί λέει "11 Seasons";;;;
    Ενώ είναι 12 οι σαιζόν...

    Επίσης: κόντεψα να κάνω εμετό με το τελευταίο επεισόδιο του μπλακ μιρρορ. Σε καμία περίπτωση δεν θα έκαναν αυτό που είδα άντρες. Σε ΚΑΜΙΑ. Αηδίασα.

    A sorry, δεν ήξερα πόσες είναι. Υποθέτω όμως θέμα χρόνου θα είναι να βάλουν και την 12.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •