Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 71

Thread: Hi Fi - Home Cinema Equipment (Ηχεία 5.1,7.1, Dolby Atmos, Ενισχυτές κλπ)

  1. #1
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default Hi Fi - Home Cinema Equipment (Ηχεία 5.1,7.1, Dolby Atmos, Ενισχυτές κλπ)

    Καλημερα παιδια. Ανοιγω αυτο το θρεντ γιατι δεν βρισκω κατι αναλογο και μου φαινεται περιεργο να μην εχουμε συγκερκιμενο θεμα για κατι τοσο σημαντικο.

    Ειμαι στην φαση που κοιταω για ηχεια Home Cinema 5.1 λογικα. Ενισχυτη εχω ηδη εναν ψιλοπαλιο της Sony τον STR-DH550 που οκ με εξυπηρετει μια χαρα μιας και με το μωρό στο σπιτι δεν ειμαι πλεον για διαπασον και 5.1 εχω κατι πολυ απλα και φθηνα ηχεια Sony.



    Με βαση το παραπανω λοιπον, δηλαδη το γεγονος οτι δεν εχω τεραστιες απαιτησεις και οτι τα ηχειακια που εχω με χαλανε κυριως αισθητικα, εχει κανεις να μου προτεινει ηχεια 5.1 συμβατα με τον ενισχυτη μου και πιο μοντερνα/καλαισθητα?

    Σημειωση δεν θελω Ηχομπαρα. Με χαλαει. Οποτε θελω κατι mid range ισως και low range συστημα, δηλαδη οικονομικο, μοντερνο και με αξιοπρεπη ποιοτητα ηχου.

    Σας ευχαριστω!

  2. #2
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Λοιπόν... δεν ξέρω τι ηχεία έχεις στον ενισχυτή σου γιατί απλά λες κάτι φθηνά Sony, αλλά δεν ξέρω αν έχει και πολύ σημασία. Δεν το λέω χωρίς λόγο απλά το μυαλό μου πάει στα τελευταία 20 χρόνια και στην αναφορά σου ότι έχεις μικρό μωρό και σκέφτομαι πόσο χρησιμοποίησα (σε διαμέρισμα πάντα) τα δικά μου συστήματα home cinema (2 ένα καλό σαλόνι για ταινίες και ένα στο "game room" για τις κονσόλες) προ παιδιού και πόσο μετά αφού ήρθε το μωρό. Λοιπόν, μπορεί να είμαι και εγώ πόσο και τι ώρες παίζω, πως έχω συνηθίσει πια, πόσο με ενοχλεί ο ήχος και η φασαρία και πόσο κυρίως δεν θέλω να ενοχλώ τους άλλους (οικογένεια και γείτονες). Επειδή λοιπόν παίζω κυρίως όταν οι άλλοι βλέπουν τηλεόραση, διαβάζουν, χαλαρώνουν ή πολύ περισσότερο όταν κοιμούνται, προφανώς και δεν μπορεί να δουλέψει το σύστημα με πολυκάναλο ήχο για παιχνίδι οπότε φαντάσου ότι το ένα πολυκάναλο το ξήλωσα τελείως από τις κονσόλες. Παίζω πλέον με ακουστικά... οπότε η πρόταση μου βάση των δεδομένων που έχω από μέρους σου (σύζυγος και παιδί) και προσωπικής εμπειρίας είναι κάνε υπομονή να δεις όταν με το καλό έρθει το PS5 και αν το πάρεις, να κοτσάρεις μαζί και ένα καλό σετ ακουστικών (είτε τα επίσημα, είτε κάποια συμβατά). Γιατί όχι μπορεί και ένα δεύτερο πολύ φθηνότερο, πιο ελαφρύ για χαλαρό παιχνίδι κυρίως το καλοκαίρι για να μην ιδρώνεις κλπ. Δεν είμαι σίγουρος, αν έχεις ή στοχεύεις και σε VR θα είναι πιστεύω καλύτερος συνδυασμός και με αυτό. Οπότε δεν σου προτείνω κάτι σε σετ ηχείων, αλλά θα σου προτεινα καλής ποιότητας ακουστικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να αποφύγεις την επερχόμενη (και πιθανόν δικαιολογημένη) γκρίνια.

  3. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Valkyre (08-07-2020)

  4. #3
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Είναι δύσκολη η επιλογή των ηχείων και δεν είναι απλό να βασιστείς στις προτάσεις και τις εντυπώσεις τρίτων, παρα μόνο να εμπιστευτείς τα αυτιά σου και τα γούστα σου. Εγώ πάντως θα σου πρότεινα ηχεία δαπέδου από πλευράς ποιότητας και αισθητικής.

    Λογικά θα έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις ως προς την ποιότητα του ήχου, όμως εφόσον δεν είσαι και διατεθιμένος να διαθέσεις ενα μεγάλο ποσό, θα σου πρότεινα να λάβεις στα υπ όψιν σου τα Taga Harmony TAV-606 V.3 White, τα οποία θα ταιριάζουν και με το PS5...


    Πέρα από το design, πρόκειται για value for money περίπτωση καθώς είναι οικονομικά, όμως δεν περιλαμβάνουν Sub-woofer αλλά έχουν ικανοποιητικά μπάσα. Στα αρνητικά τους είναι οτι δεν υποστηρίζουν dolby atmos (είδα ότι ούτε ο ενισχυτής υποστηρίζει). Μπορείς να τους ρίξεις μια πρόχειρη ματιά εδώ.


    Το κατάστημα στο Link που σου έδωσα, διαθετει και showroom για να τους ρωτήσεις αν υπάρχει διαθέσιμο demo για να πας να τσεκάρεις την αποδοση τους αν θες. Με λίγα χρήματα παραπάνω μπορείς να βρείς το πιο πρόσφατο μοντέλο του ίδιου κατασκευαστή με τέσσερα διαφορετικα design

    Εναλλακτικά μπορείς να τσεκάρεις περισσότερα ηχεία δαπέδου ανάλογα με τις προτιμήσεις σου και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις εδώ. Στην ιστοσελίδα αυτή, αξίζει να τσεκάρεις και τα προιόντα της Yamaha αλλα και της Magnat.Αρκετά καλή επιλογή όμως όχι και οικονομική είναι το σύστημα της Fluance αν και στο εξωτερικό είναι φθηνότερα.

    Αυτα πρόχειρα από εμενα, σίγουρα θα υπάρχουν και αλλες αξιόλογες επιλογές όποτε κάνε την ψαχτική σου με την ησυχία σου και μια βιαστέις να αποφασίσεις.

  5. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Valkyre (08-07-2020)

  6. #4
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @Νεκταριο

    Ακουστικα εχω ηδη, αλλα ακομα γενικα εχω την πολυτελεια να μπορω να παιζω με πολυκαναλο ηχο σε μια αξιοπρεπη ενταση δεδομενου οτι γυναικα και παιδι κοιμουνται. Και κατανοηση απο την γυναικα υπαρχει και ο μικρος δε χαμπαριαζει τιποτα (παιζει και να νανουριζεται). Επισης αρεσει και στην γυναικα οταν βλεπουμε ταινιες να εχουμε πολυκαναλο ηχο και οχι να ακουμε απλα απο τα ηχεια της τηλεορασης.

    Οπως ειπα και στο πορηγουμενο ποστ, ζηταω κατι μετριο, ισως και κατω του μετριου. Δηλαδη ειμαι διατεθιμενος να δωσω κανα 500αρικο +/- 100 ευρω. Πιο πολυ με ενδιαφερει να ειμαι ειλικρινεις να ειναι κατι ωραιο και μοντερνο σε εμφανιση να δεσει πιο ομορφα στο σαλονι μου, καθως τα ηχεια που εχω τωρα (υπαρχουν σε φωτο που εχω ανεβασει κατα καιρους) δεν μου αρεσουν καθολου ετσι οπως ειναι με τις βασεις αυτες.

    Εχω δει κατι ηχεια στο σκρουτζ που φαινεται να πληρουν τις προδιαγραφες που ζηταω οσον αφορα την τιμη και την εμφανιση κυριως αλλα δεν εχω ιδεα για την αποδοση αν και δυσκολα πιστευω θα ειναι χειροτερα απο αυτα που εχω. Απλα ψαχνω να βρω reviews και ολο πεφτω πανω σε κατι Ινδους !

    Μιλαω για τα Taga Harmony TAV-506 V.2 Sub 10 (black)

    https://www.skroutz.gr/s/10476751/Ta...-10-Black.html

    Στους Ινδους παντως αρεσουν! Σοβαρα ομως θα ηθελα γνωμες απο παιδια που το εχουν ψαξει καπως... γιατι ειμαι ασχετος.

    Quote Originally Posted by BillyFlo81 View Post
    .
    Χαχα απιστευτος εισαι! Γραφαμε τα ιδια πανω κατω ταυτοχρονα! Ακριβως αυτα κοιταζα αν και μοντελο αλλης χρονολογιας! Τα εχεις ακουσει εσυ αυτα σε λειτουργεια? Σε ευχαριστω για την προταση!

  7. #5
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Αντιλαμβάνομαι όσα λες περί ανοχών και δυνατοτήτων ήχου και χαίρομαι για εσένα, απλά δεν μπορούσα να μην μοιραστώ την δική μου εμπειρία σε πρώτη φάση. Δεν έχει νόημα να προβώ σε τυχόν προτάσεις, αφού αφενός νομίζω ότι τα μεγάλα μυαλά ήδη συναντήθηκαν, αφετέρου είμαι σίγουρος ότι άλλοι (π.χ. Ο Βασίλης) το έχουν ψάξει περισσότερο και έχουν πιο πολλές (και πρόσφατες/ενήμερες) γνώσεις σχετικά. Ήθελες λοιπόν επιβεβαίωση για την επιλογή σου και νομίζω πως το post του Βασίλη ήρθε και κούμπωσε απόλυτα (αν αντιλήφθηκα και σωστά γράφατε ταυτόχρονα).

    Καλορίζικα, να το πω;

  8. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Valkyre (08-07-2020)

  9. #6
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Oχι ακομα. Θα το ψαξουμε κι αλλο! Η αγορα δεν σκοπευεται να γινει αμεσα, μετα το καλοκαιρι λογικα. Σε ευχαριστω παντως!

  10. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Nek_Food (08-07-2020)

  11. #7
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ακριβως αυτα κοιταζα αν και μοντελο αλλης χρονολογιας! Τα εχεις ακουσει εσυ αυτα σε λειτουργεια? Σε ευχαριστω για την προταση!
    Ψάχναμε ηχεία και ενισχυτή με ένα φίλο ο οποίος τελικά λόγω κόστους κατέληξε σε home cinema, όμως και γιατί αρχισε να μπερδέυεται με τους ενισχυτές και τα ηχεία. Έχω ακούσει τον ήχο τους και έπαιζαν ικανοποιητικά, όμως δεν είμαι βέβαιος αν ήταν τα 506 ή τα 606. Βέβαια, αποτελεί μέτρο σύγκρισης και ο εξοπλισμός των ηχείων που ήδη διαθέτουμε αλλά και πάλι πάντα θα υπάρχει το ενδεχόμενο να ψιλομετανοιώσουμε αργότερα για την επιλογή μας. Η αγορά όμως των ηχείων γενικά δεν θα πρέπει να μας προβληματίζει τόσο καθώς δεν είναι εύκολη υπόθεση η επιλογή τους επειδή έχει να κανει με τα ακουστικά αιρεθίσματα του καθενός καθώς όλοι μας αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την ποιότητα του ήχου. Συνυπολόγισε και ότι δεν θα βρείς αρκετά εκθεσιακά ηχεία, όμως ακόμα και αν τα ακούσεις, δεν θα μπορέσεις και πάλι να είσαι σίγουρος για το αν σε καλύπτει ο ήχος που αναπαράγουν. Γενικά πιστεύω πως αν δεν ακούσεις τα ηχεία στον χώρο σου, δεν θα μπορέσεις να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα για κανένα προιόν και αυτό επειδή ο χώρος που θα τοποθετηθούν παίζει σημαντικό ρόλο κυρίως λόγω διάφορων παραγοντων όπως των ανακλάσεων του ήχου στον χώρο, των εμποδίων που ενδέχεται να παρεμβάλουν καθώς και την πηγη αναπαραγωγής. Παρόλα αυτά, θεωρρώ ότι θα σε ικανοποιήσει η απόδοση τους εφόσον δεν έχεις υψηλές απαιτήσεις και θέλεις να αντικαταστήσεις τα παλια σου ηχεία και τους δίνει ακόμα ένα θετικό πρόσημο το design τους εφόσον σου αρέσει. Ελπίζω να πάρεις και κάποια αλλη γνώμη από κάποιο άλλο μέλος που έχει κάποια αντίστοιχα ηχεία για να σου προτείνει.

  12. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Valkyre (08-07-2020)

  13. #8
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια να τα παρω τα Taga Harmony V.2? Ειναι αρκετα καλη η τιμη αλλα φοβαμαι που δεν υποστηριζουν ατμος... θα το μετανιωσω λετε στο μελλον;

    Γενικα με τρωει το δαχτυλακι μου να κανει κλικ στην αγορα τους, ιδιως και μετα απο τα σχολια που ειδα εδω και μου τα προτεινατε και εσεις..!

  14. #9
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Τι σ'εμποδίζει να προσθέσεις τα atmos αργότερα?

  15. #10
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δε ξερω ο Βασιλης πιο πανω μου ειπε οτι δεν υποστηριζουν ατμος. Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις σχετικα με ηχο οποτε δεν εχω απαντηση σε αυτο που με ρωτας! :S

  16. #11
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Ο ενισχυτής είναι το θέμα.

    Το καλό με το στήσιμο ενός HC, είναι οτι μπορείς να το κάνεις σταδιακά. Ξεκινάς για παράδειγμα απο 2.0, έπειτα 2.1, 5.1, AVR, 5.1.2.
    Τα συγκεκριμένα μου φαίνονται άκρως ελκυστικά σ'αυτή την τιμή.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Desmond For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (30-11-2020),Valkyre (30-11-2020)

  18. #12
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Το δαχτυλακι σχεδον παταει το κλικ!

  19. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Desmond (30-11-2020)

  20. #13
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,547
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδια να τα παρω τα Taga Harmony V.2? Ειναι αρκετα καλη η τιμη αλλα φοβαμαι που δεν υποστηριζουν ατμος... θα το μετανιωσω λετε στο μελλον;

    Γενικα με τρωει το δαχτυλακι μου να κανει κλικ στην αγορα τους, ιδιως και μετα απο τα σχολια που ειδα εδω και μου τα προτεινατε και εσεις..!
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

    Αν γνωρίζω σωστά το αν υποστηρίζει ATMOS ή όποιο άλλο φορμά ήχου είναι θέμα ενισχυτή και όχι ηχείων.

    Το ηχείο θα παίξει με το ότι το τροφοδοτήσεις αρκεί ο ενισχυτής να μπορεί να στείλει το κατάλληλο "υλικό".

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (30-11-2020),Valkyre (30-11-2020)

  22. #14
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μαλλον αυτο εννοουσε και ο Βασιλης και επειδη ειμαι αστοιχειωτος δεν τοΆπιασα! Κατα πασα πιθανοτητα θα κανω την κινηση... λιγο το παλευω μεσα μου με τον μικροοικονομικο Δημητρη αλλα εχει τοσες ελπιδες οσες ειχα την πρωτη φορα που παλεψα την Sigurn στο God of War.

  23. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Error Flynn (30-11-2020)

  24. #15
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Η αγορα εγινε... τωρα αντε να περιμενω να ερθουν να τα στησω...

    Ευχαριστω ολους!

  25. #16
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια μια βοηθεια να καταλαβω γιατι μπερδευτηκα...

    Εξοπλισμος: C9 (υποστηριζει Dolby Atmos)
    Ενισχυτης: STRDH-550 (δεν υποστηριζει atmos)

    Αυτη τη στιγμη η TV ειναι συνδεδεμενη με τον εν λογω ενισχυτη μεσω οπτικης.

    Ειμαι λοιπον σε ενα αρθρο καπου οπου λενε οτι δεν χρειαζεται (οπως συζηταγαμε πιο πανω) να παρεις ειδικα speakers για Dolby Atmos και ειναι ενα παλικαρι απο κατω στα σχολια που πεταει το εξης:

    An Atmos AV receiver IS NOT necessary, if you have one of the new OLED TVs that have onboard Dolby Atmos decoders. You can connect one of these type OLED TVs to ANY existing 5.1 or 7.1 home surround theater system (with the addition of the ceiling or upward firing speakers, to make them a x.x.4 configuration), and you have a ground root Dolby Atmos system!
    Τι εννοει ακριβως γιατι το εχασα? Δηλαδη εγω αν λεμε τωρα, παω και παρω 2 speaker και τα πεταξω στο ταβανι, χωρις να αλλαξω ενισχυτη και με την υπαρχουσα συνδεσμολογια, θα εχω 5.1.2 Dolby Atmos ηχο? Δεν μου καθεται καλα η ολη φαση... μου ακουγεται εντελως ακυρο. Πρωτα απο ολα τα 2 εξτρα ηχεια του Atmos που σκατα θα τα βαλω στον ενισχυτη και πως ακριβως η TV θα δινει στον ενισχυτη Atmos και αυτος θα το διοχετευει σωστα στα ηχεια??

  26. #17
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Που τον πέτυχες αυτόν!
    Προπέρνα

  27. The Following 2 Users Say Thank You to Desmond For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (01-12-2020),Valkyre (01-12-2020)

  28. #18
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδια μια βοηθεια να καταλαβω γιατι μπερδευτηκα...

    Εξοπλισμος: C9 (υποστηριζει Dolby Atmos)
    Ενισχυτης: STRDH-550 (δεν υποστηριζει atmos)

    Αυτη τη στιγμη η TV ειναι συνδεδεμενη με τον εν λογω ενισχυτη μεσω οπτικης.

    Ειμαι λοιπον σε ενα αρθρο καπου οπου λενε οτι δεν χρειαζεται (οπως συζηταγαμε πιο πανω) να παρεις ειδικα speakers για Dolby Atmos και ειναι ενα παλικαρι απο κατω στα σχολια που πεταει το εξης:



    Τι εννοει ακριβως γιατι το εχασα? Δηλαδη εγω αν λεμε τωρα, παω και παρω 2 speaker και τα πεταξω στο ταβανι, χωρις να αλλαξω ενισχυτη και με την υπαρχουσα συνδεσμολογια, θα εχω 5.1.2 Dolby Atmos ηχο? Δεν μου καθεται καλα η ολη φαση... μου ακουγεται εντελως ακυρο. Πρωτα απο ολα τα 2 εξτρα ηχεια του Atmos που σκατα θα τα βαλω στον ενισχυτη και πως ακριβως η TV θα δινει στον ενισχυτη Atmos και αυτος θα το διοχετευει σωστα στα ηχεια??
    Μαλακιες εις το απειρον.
    Μονο κ μονο που συζηταμε για οπτικη & Atmos δεν χρειαζεται να γραψω κατι αλλο.
    Εκατσα κ ειδα λιγο τον ενισχυτη σου.
    Μεγα εγκλημα να εχεις συνδεσει την tv στον ενισχυτη με οπτικη, απο την στιγμη που ο ενισχυτης υποστηριζει DTS-HD & Dolby True HD.
    Πετας το οπτικο καλωδιο κ συνδεεις την tv ΑΜΕΣΑ με τον ενισχυτη με ενα Hdmi (τλχ 2.0b) καλωδιο.
    Η διαφορα που θα παρεις στον ηχο ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, για να σου δωσω να καταλαβεις οπως το να βλεπεις ταινια dvd σε σχεση με ταινια blueray.
    Ο ηχος DTS μεσω οπτικης (lossy) εχει ευρος max (1509.75 kbit/s), οταν το DTS-HD (lossless) μπορει να φτασει τα 24.5 Mbit/s.
    Δεν πρεπει να παραμελειται ο ηχος κ να καλιμπραρεται μονο η tv στην εικονα, ο ηχος ειναι εξισου σημαντικος
    κ μαλλιστα σχεδον ολοι οι ενισχυτες εχουν μικροφωνο ξεχωριστο για να καλιμπραρεις τον ηχο που θα "διαβασει" ο ενισχυτης σου
    σε τεστ σε σχεση με τον χωρο, τα ηχεια που εχεις κ πως τα εχεις τοποθετησει.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  29. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Valkyre (01-12-2020)

  30. #19
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Γιαννη οπως ειπα με τον ηχο ειμαι αστοιχειωτος και ναι εννοειται οτι ειναι πολυ σημαντικος απλα το παθος μου ειναι στην εικονα περισσοτερο ειναι η αληθεια, δηλαδη οι απαιτησεις μου στον ηχο δεν ειναι τοσο υψηλες, ισως γιατι πολυ απλα το αυτι μου "δεν πιανει" τις διαφορες τοσο ευκολα ισως.

    Παρολαυτα αυτο που μου λες ειναι παρα πολυ σημαντικο και εννοειται οτι θα το δοκιμασω.Παιζει ρολο ποια θυρα HDMI θα χρησιμοποιησω?

    Σε ευχαριστω πολυ!

    Το αλλο που λες με το μικροφωνο δεν ξερω τι ειναι ειλικρινα. Μονο το test tone εχω δει που σε κανει να ακουσεις τα ηχεια ενα ενα (με μορφη ηχου τηλεοπτικων παρασιτων). κατι αλλο σχετικο με καλιμπραρισμα καθολου.

    Πρεπει να ασχοληθω με το κομματι αυτο ειναι η αληθεια...

  31. #20
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιζει ρολο ποια θυρα HDMI θα χρησιμοποιησω?
    Απο οσο κοιταξα ολες οι θυρες φαινονται να ειναι ιδιες, δες ομως απο manual ποια ειναι arc κ χρησιμοποιησε αυτη.
    Θα εχεις ομως θεμα με το HDR, μια κ ο receiver σου δεν υποστηριζει HDCP 2.2,
    οποτε θα σου γυρναει το σημα απο 4Κ σε 1080p, οποτε θα εχεις ή το ενα (εικονα 4Κ with HDR) ή το αλλο (ηχο DTS-HD), εαν θες κ τα 2 πας για νεο ενισχυτη.


    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το αλλο που λες με το μικροφωνο δεν ξερω τι ειναι ειλικρινα. Μονο το test tone εχω δει που σε κανει να ακουσεις τα ηχεια ενα ενα (με μορφη ηχου τηλεοπτικων παρασιτων). κατι αλλο σχετικο με καλιμπραρισμα καθολου.
    Eννοω κατι σαν αυτο:



    Οι παλιαιοτεροι ενισχυτες στελναν σημα σαν παρασιτα, οι τωρινοι σαν αυτο που ακουγεται στο παραπανω βιντεο.

    EDIT Οταν θα ακουσεις ηχο Atmos ή εστω DTS-HD (απο ενα απλο κιολας συστημα ηχειων), για πρωτη φορα σε σχεση με αυτον (DTS) που ακους τωρα θα με θυμηθεις.
    Ο παλιος μου ενισχυτης εβγαζε μονο dolby digital-dts, οτι ακους τωρα δλδ.
    Εσυ πηρες κ νεα καλυτερα ηχεια απο τα δικα μου, εγω εχω μεινει με τα παλια, παρολα αυτα ακουσα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα.
    Οποτε αποψη μου μια κ πηγες σε νεα ηχεια, καλο ειναι να κοιταξεις αργοτερα κ για νεο ενισχυτη
    Last edited by jk_blue_tiger; 01-12-2020 at 18:02.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  32. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Valkyre (01-12-2020)

Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •