Page 32 of 38 FirstFirst ... 22282930313233343536 ... LastLast
Results 621 to 640 of 753

Thread: Netflix

  1. #621
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Προσωπικά, όσο υπάρχουν τόρρεντ τίποτα δεν μπορεί να ξεπεράσει το "δωρεάν". Είναι θέμα νοοτροπίας, καθαρά.
    Προσωπικά θεωρώ ότι τα torrent έχουν κάποια μειονεκτήματα που θα μπορούσαν να τα ξεπεράσουν οι υπηρεσίες streaming. Ένα μειονέκτημα είναι η δυσκολία εύρεσης υλικού σε κάποιες περιπτώσεις, π.χ. μπορεί να υπάρχει κάποια παλιά, αλλά κλασσική ταινία που να μην την βρίσκεις σε τέλεια ποιότητα ή να μην βρίσκεις υπότιτλους, εκεί ένα netflix ας πούμε θα μπορούσε να δώσει κατάλογο που να καλύπτει όλες αυτές τις περιπτώσεις.

    Ένα άλλο είναι διάφορες λειτουργίες που βοηθούν τον θεατή, π.χ. να υπάρχει σύστημα προτάσεων ταινιών και σειρών (νομίζω το netflix έχει, αλλά δεν ξέρω πόσο καλό είναι), αλλά να είναι πολύ καλό, π.χ. όχι απλά είδα το Avengers και μου άρεσε και να μου προτείνει τα επόμενα avengers, κανένα άλλο της Marvel και άντε και καμιά πιο παλιά υπερηρωική ταινία, χαίρω πολύ, αλλά σε φάση θέλετε ταινίες με μάχες με μεγάλους στρατούς, θέλετε χαρακτήρες που είναι λίγο στα @@ τους, γενικά να μπορείς να έχεις διάφορους παράγοντες για επιλογή ταινιών. Υπάρχουν κάποια site, αλλά είναι έξτρα δουλειά, ειδικά για κάποιον που δεν ασχολείται πολύ με το ίντερνετ.

    Αλλά θα συμφωνήσω ότι ο καθένας ανάλογα με τις επιθυμίες του αποφασίζει.

  2. #622
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Και πάλι είναι θέμα διαφορετικής καταναλωτικής νοοτροπίας.

    Για παλιές ταινίες, προτιμώ να αγοράσω ένα Blu-ray και να το έχω στη βιβλιοθήκη μου.

    Όσο αφορά τις "προτάσεις" εμένα δεν με εξυπηρετούν, καθώς ενημερώνομαι συχνά-πυκνά για τα franchises (και μη) των ταινιών που με ενδιαφέρουν.

    Άρα όλα καταλήγουν στη νοοτροπία και τα γούστα του καθενός.

  3. #623
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Και πάλι είναι θέμα διαφορετικής καταναλωτικής νοοτροπίας.

    Για παλιές ταινίες, προτιμώ να αγοράσω ένα Blu-ray και να το έχω στη βιβλιοθήκη μου.

    Όσο αφορά τις "προτάσεις" εμένα δεν με εξυπηρετούν, καθώς ενημερώνομαι συχνά-πυκνά για τα franchises (και μη) των ταινιών που με ενδιαφέρουν.

    Άρα όλα καταλήγουν στη νοοτροπία και τα γούστα του καθενός.
    Εγώ δεν έχω θέμα με το digital, αλλά η ποιότητα και τα έξτρα του blu-ray δεν συγκρίνονται, και πρέπει να το αλλάξουν αυτό οι εταιρείες.

    Για τις προτάσεις εννοώ προτάσεις ταινιών που μπορεί να μην τις ξέρεις καν ή να τις έχεις ακούσει αλλά δεν ξέρεις πόσο θα σου αρέσουν, τα franchise τα ξέρεις ούτως ή άλλως εύκολα.

  4. #624
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σου ξαναλέω: ανάλογα τον άνθρωπο.

    Γιατί το λέω όμως: προσωπικά, από μικρό παιδί διάβαζα περιοδικά (ξένα) για κινηματογράφο, συνέχεια διάβαζα αθηνόραμα, γενικώς ψαχνόμουν για ταινίες από την εποχή του βωβού κινηματογράφου...εξ ου και είδα το Μετρόπολις, λάτρεψα τον Λον Τσέϊνι (πρωτοπόρος, ίσως ο πρώτος κιόλας του είδους του, στο μακιγιάζ και υποκριτική των "τεράτων" σε horror ταινίες), τον Χαρολντ Λόιντ και άλλους της εποχής. Hell, μέχρι και τον Λέσλι Νίλσεν έχω δει νεαρό σε sci-fi ταινία (ως ηλικιωμένος πια ήταν ο πρωταγωνιστής στις Τρελές Σφαίρες / Naked Gun). Ή ας πούμε έχω δει την αυθεντική ταινία του 50-κάτι (ή 60-κάτι; ), της οποίας φτιάχτηκε remake στα mid-80s, το λεγόμενο Innerspace. (έχω και άλλα παραδείγματα)

    Να σημειώσω ότι από μικρός παρακολουθούσα αυστηρά και μόνο Χολυγουντ. Συνεπώς.........οι υπηρεσίες streaming προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι με ελκύουν τόσο ως θεατή, όσο και ως (ιδεολογικά) καταναλωτή.

    Συνεπώς, θα συμφωνήσω ότι για τον μέσο καταναλωτή κάαααπως αξίζουν οι streaming υπηρεσίες. Για τον "όχι μέσο" καταναλωτή-θεατή δεν αξίζουν, καθώς οι λιγοστές παραγωγές τους (ταινίες-σειρές) άνετα τις βρίσκει μέσω τορρεντ.

  5. #625
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Για τον "όχι μέσο" καταναλωτή-θεατή δεν αξίζουν, καθώς οι λιγοστές παραγωγές τους (ταινίες-σειρές) άνετα τις βρίσκει μέσω τορρεντ.
    Δικιά σου υπόθεση το παραπάνω βέβαια που δεν προκύπτει από πουθενά, εξαιρετικά απλοϊκό συμπέρασμα.

    Καλά και ότι βάζεις Λευτέρη στην ίδια κουβέντα τις νόμιμες υπηρεσίες streaming και κατά πόσο αξίζει να επενδύσει κάποιος βάσει τιμής/περιεχομένου σε σύγκριση με τα torrents, πραγματικά με ξεπερνάει.


  6. #626
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Δικιά σου υπόθεση το παραπάνω βέβαια που δεν προκύπτει από πουθενά, εξαιρετικά απλοϊκό συμπέρασμα.

    Καλά και ότι βάζεις Λευτέρη στην ίδια κουβέντα τις νόμιμες υπηρεσίες streaming και κατά πόσο αξίζει να επενδύσει κάποιος βάσει τιμής/περιεχομένου σε σύγκριση με τα torrents, πραγματικά με ξεπερνάει.
    Κοίτα, καλώς ή κακώς τα torrent υπάρχουν ακόμα. Και ακόμα και να μην δούμε όλη την υπόλοιπη συζήτηση περί ηθικής σχετικά με τα torrent, εφόσον υπάρχουν, οι υπηρεσίες streaming πρέπει να δουν πως μπορούν να προσεγγίσουν κόσμο που βλέπει πειρατικό περιεχόμενο, και μάλιστα στο ίντερνετ παλιότερα έχω δει ανθρώπους να λένε ότι δεν κατεβάζουν πια torrent και έχουν netflix.

  7. #627
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Κοίτα, καλώς ή κακώς τα torrent υπάρχουν ακόμα. Και ακόμα και να μην δούμε όλη την υπόλοιπη συζήτηση περί ηθικής σχετικά με τα torrent, εφόσον υπάρχουν, οι υπηρεσίες streaming πρέπει να δουν πως μπορούν να προσεγγίσουν κόσμο που βλέπει πειρατικό περιεχόμενο, και μάλιστα στο ίντερνετ παλιότερα έχω δει ανθρώπους να λένε ότι δεν κατεβάζουν πια torrent και έχουν netflix.
    Βρε μια χαρά υπάρχουν, και είναι και η μόνη πηγή πχ κάποιων σειρών που δεν μπορεί κάποιος να δει αντικειμενικά με άλλον τρόπο.

    Απλά δεν προσφέρει κάτι στην κουβέντα περί αξιολόγησης των streaming υπηρεσιών η σύγκριση με τα τόρρεντς.

    Ό,τι υπάρχει σε οποιαδήποτε streaming υπηρεσία, σε δισκάκι κλπ υπάρχει και σε torrent, το γνωρίζουμε και προσωπικά το θεωρώ εντελώς οφφ τόπικ.


  8. #628
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Είναι οφφτοπικ τα τόρρεντς όντως, η ροή της κουβέντας πήγε προς τα εκεί.

    Όσο για το άλλο που είπες: δεν πειράζει, ας το αφήσεις να σε ξεπερνάει καθώς δεν έχουμε την ίδια ιδεολογία ούτε πρακτική. Αν είχαμε θα λεγόμασταν κλώνοι. Δεν το λέω ειρωνικά αλλά επισημαίνω ότι αυτό που εσένα είναι εκτός νοοτροπίας σου εμένα είναι και τούμπαλιν.

    ΥΓ: να συμπληρώσω ότι σαφώς και είναι δίκη μου εκτίμηση (όχι υπόθεση). Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αφελής ή άτοπη. Την ασπάζεσαι ή δεν την ασπάζεσαι. Δεν απαιτείται να έχουμε όλοι την ίδια ερμηνεία συνθηκών και καταστάσεων για να συμμετέχουμε σε μια κουβέντα.
    Last edited by Lefteris_X; 25-01-2020 at 18:19.

  9. #629
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Είναι οφφτοπικ τα τόρρεντς όντως, η ροή της κουβέντας πήγε προς τα εκεί.

    Όσο για το άλλο που είπες: δεν πειράζει, ας το αφήσεις να σε ξεπερνάει καθώς δεν έχουμε την ίδια ιδεολογία ούτε πρακτική. Αν είχαμε θα λεγόμασταν κλώνοι. Δεν το λέω ειρωνικά αλλά επισημαίνω ότι αυτό που εσένα είναι εκτός νοοτροπίας σου εμένα είναι και τούμπαλιν.

    ΥΓ: να συμπληρώσω ότι σαφώς και είναι δίκη μου εκτίμηση (όχι υπόθεση). Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αφελής ή άτοπη. Την ασπάζεσαι ή δεν την ασπάζεσαι. Δεν απαιτείται να έχουμε όλοι την ίδια ερμηνεία συνθηκών και καταστάσεων για να συμμετέχουμε σε μια κουβέντα.

    Καμία ροή της κουβέντας δεν πήγε προς τα εκεί. Εσύ πήγες να οδηγήσεις την ροή προς τα εκεί μάλιστα με απόλυτες εκφράσεις του στυλ:

    Διαφωνώ κάθετα με την τοποθέτηση "η αλήθεια είναι στη μέση".

    Δεν υπάρχει "αλήθεια" καν.


    Προσωπικά, όσο υπάρχουν τόρρεντ τίποτα δεν μπορεί να ξεπεράσει το "δωρεάν". Είναι θέμα νοοτροπίας, καθαρά.

    Λοιπόν όχι. Το θέμα torrent όχι μόνο δεν είναι off-topic, αλλά είναι μέρος του προβλήματος, που έχουμε συνδρομητικές υπηρεσίες πλέον εξ' αρχής.

    Αν ο καθένας κάνει torrent το Blue Ray, τι σου κάνει εντύπωση γιατί εμφανίστηκαν αυτές οι υπηρεσίες εξ'αρχής?

    Όμως:

    Το πρόβλημα σωστά εντοπίστηκε παραπάνω. Όπου υπάρχει πειρατεία υπάρχει "service" problem.

    Αυτό εντόπισε και o Gabe Newell, αρκετά χρόνια πριν και κάπως έτσι το PC Gaming π.χ. έχει γίνει τόσο φθηνό, σε βαθμό που το να κάνεις torrenting pc games, σε καθιστά ταυτόχρονα ή "φτωχοπλυμούτση" πως το λένε (γύφτος δηλαδή-τσιγκούνης), ή όντως πραγματικά φτωχός σε σημείο που το gaming θα έπρεπε όντως να είναι η τελευταία προτεραιότητα κάποιου που καταφεύγει σε piracy.

    Η δεύτερη περίπτωση είναι κατανοητή (δεν έχω λεφτά πειρατεύω- οκ σε εισαγωγικά).

    Η πρώτη όχι.

    Και σε αυτό είμαι απόλυτος - αντίστοιχα και εγώ.

    Δεν είναι δα ότι θα πεθάνεις αν δεν παίξεις ή δεν δεις ταινία.


    Από εκεί και πέρα, οι συνέπειες της πειρατείας (torrents) είναι εμφανέστατες:

    π.χ. στο PC Gaming όπου οι κυκλοφορίες τίτλων, δεν είναι προτεραιότητα, τα διάφορα antihack, που καταλήγουν να είναι virus με performance hits βλ. denuvο, κλπ. κλπ.


    Τώρα αν οι συνδρομητικές υπηρεσίες θα κατορθώσουν να είναι τόσο καλές ώστε να νιώθεις χαζός για την ταλαιπωρία και τα security risks του torrenting, είναι άλλη συζήτηση και στο χέρι τους να κάνουν ότι έκανε το steam για παράδειγμα.
    Last edited by Sir_Teraflop; 26-01-2020 at 00:05.

  10. #630
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μωρε καλώς κάνεις και είσαι απόλυτος.
    Οπως κι εγώ είμαι. Απόλυτος και αμετάκλητος ακόμα και ο θεός να κατέβει κάτω να με παρακαλάει δεν αλλάζω νοοτροπία σε αυτό το θέμα.
    Προσωπικά όσο μου δίνεται η δυνατότητα δεν θα πληρώνω ούτε κάλπικο σεντ. Η δίκη μου κουβέντα πήγε προς τα εκεί, όχι όλων των συνφορουμιτων. Εννοώ ότι διατύπωση τη δίκη μου νοοτροπία.

    Επισης αρκετοί γνωστοί μου με pc είναι συνέχεια στα πειρατικά και πολύ καλά κάνουν.

    Συνεπώς είναι θέμα νοοτροπίας (οι δυο από αυτούς μάλιστα είναι χεσμένοι στο τάλιρο).


  11. #631
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Είδα χθές το Altered Carbon Resleeved , Ιαπωνικό Anime με cell shaded εικόνα, και θέμα στο σύμπαν της εν λόγω σειρας. Τα γεγονότα της συνδέονται με χαρακτήρες του 2ου κύκλου της σειράς.

  12. #632
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Eγω παλι "ειδα" το robin hood rebellion, το ειδα σε εισαγωγικα γιατι απο το πρωτο 10λεπτο που καταλαβα τι παιζει το πηγα fast forward, ειναι η πρωτη φορα που αισθανθηκα οτι με κοροιδευει το netflix. Δεν ειναι θεμα κακης ταινιας, κακες ταινιες υπαρχουν ποσο μαλλον σε μια πλατφορμα που εχει εκατονταδες πραγματα να δεις και δεν θα εμπαινα καν σε τετοια διαδικασια, ειναι οτι για την ιδια τους την πλατφορμα ειναι δυσφημιση αυτο το πραγμα. Θα επρεπε να ειναι λιγο πιο προσεκτικοι στο υλικο που διαθετουν και δεν ειναι θεμα low budget, υπαρχουν πολλα low budget πραγματα εκει μεσα που εχουν ενδιαφερον.
    Εχω δει σχολικες παραστασεις που ειναι πιο προσεγμενες.


  13. #633
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Είδα χθές το Altered Carbon Resleeved , Ιαπωνικό Anime με cell shaded εικόνα, και θέμα στο σύμπαν της εν λόγω σειρας. Τα γεγονότα της συνδέονται με χαρακτήρες του 2ου κύκλου της σειράς.
    πρεπει να αξιζει αυτο ετσι?και να εχει και εντυπωσιακη εικονα...
    Εγω ειδα καθυστερημενα το chernobyl. Τωρα με τα νεα οτι θα κανουν οι ιδιοι με το last of us μου εδωσε ενα κινητρο παραπανω.. Ηταν καταπληκτικο..φοβερη σειρα...
    Τωρα λεω να ξεκινησω το Sex education...
    Για το black Sails τι λετε?μου το εχουν προτεινει...
    θα κανω catch up σε σειρες τωρα με τον εγκλεισμο..
    Spoiler!

  14. #634
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Είδα χθές το Altered Carbon Resleeved , Ιαπωνικό Anime με cell shaded εικόνα, και θέμα στο σύμπαν της εν λόγω σειρας. Τα γεγονότα της συνδέονται με χαρακτήρες του 2ου κύκλου της σειράς.
    Να ασχοληθουμε ή οχι δεν μας ειπες!

  15. #635
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Να ασχοληθουμε ή οχι δεν μας ειπες!
    Δειτε το , ειναι πολύ καλό και είναι και μικρής διάρκειας.

  16. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Valkyre (22-03-2020)

  17. #636
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δειτε το , ειναι πολύ καλό και είναι και μικρής διάρκειας.
    Ο 2ος κυκλος παντως της σειρας ηταν αρκετα κατωτερος απο τον 1ο...με επιασα να βαριεμαι και απο ενα σημειο και μετα εβλεπα για να ολοκληρωσω τον κυκλο

  18. #637
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Έχει κυκλοφορήσει το Unorthodox. Μεταφορά του bestseller βιβλίου.

    Συγχαρητήρια σε αυτούς που δημιούργησαν 4 υπέροχα επεισόδια.



    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  19. The Following User Says Thank You to Kapa For This Useful Post:

    chronohill (31-03-2020)

  20. #638
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδες τι παιζει με την ποιοτητα στο Νετφλιξ τελευταια γιατι εχω μπερδευτει λιγο. Ειχα ακουσει οτι θα εριχνε την ποιοτητα λογο κορονοιου για να αντεξει το συστημα τωρα που ολος ο ανεπτυγμενος κοσμος ειναι σε καραντινα.

    Ομως δεν εχω καταλαβει ακριβως την λογικη με την οποια λειτουργειβαυτο. Για πχ βαζω altered carbon και η ποιοτητα φαινεται μια χαρα. Βαζω το νεο mission impossible που ειναι HD και φαινεται να παιζει μια χαρα.

    Ειδα ομως το Assassins creed και το platform και η ποιοτητα ηταν μιλαμε σκατε ολε. Μιλαμε κυριολεκτικα για πιξελ σε σκοτεινες ή γρηγορες σκηνες. Εχει καταλαβει κανεις τι ακριβως συμβαινει και με ποια κριτηρια;

  21. #639
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πάτα το R3 και θα σου δείξει πάνω αριστερά στην οθόνη το bitrate του βίντεο!

  22. #640
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εγώ έχω καταλάβει ότι κατέβασε το bitrate ακριβώς στην μέση, το altered carbon κανονικά θα έπαιζε max δηλαδή 15,25mbit τώρα πάει 7,62. Τα HD συνήθως είναι κοντά στο 5 νομίζω και το platform που είδα ήταν κοντά στα 2mbit. Ε αν έχεις οθόνη 4κ κάποια πράγματα θα φαίνονται χάλια.
    Βέβαια η τιμή δεν έπεσε 50% αυτό είναι άλλο πράγμα ή να κατεβάσει την τιμή των 4k σε full HD και τους full HD σε απλούς χρήστες

  23. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (26-04-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •