Page 35 of 38 FirstFirst ... 253132333435363738 LastLast
Results 681 to 700 of 753

Thread: Netflix

  1. #681
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #682
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #683
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default Netflix

    Έφτασα στο 3 επεισόδιο του High Score, και απλά HANDS DOWN μόλις είδα τον Richard Garriott... Απλά μεγάλο respect για τον άνθρωπο αυτόν! Η νοσταλγία χτύπησε κόκκινο απλά! 100άδες και χιλιάδες ώρες στο Ultima Online όταν ήμουν πιτσιρικάς (και μπινελίκια από τον πατέρα μου για τις απίστευτες χρεώσεις στο τηλέφωνο τότε με PSNT γραμμούλα LOL). HUGE RESPECT για τον άνθρωπο που έφερε τα MMO RPG (και μας κατέστρεψε τελείως LOL).

    So fucking happy right now!

    Last edited by WolfRathmA; 26-08-2020 at 14:17.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  4. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Leon_DiZ (26-08-2020)

  5. #684
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Netflix έχω my list 4 κατεβατά από πράγματα και δεν έχω δει τίποτα λόγω αρκετά περιορισμένου χρόνου. Το high score το είδα μέσα σε 3 ημέρες όλο και όταν τελείωσε το άφησε έτσι ώστε να μπορεί να βγάλει άνετα και άλλη season. Εμένα μου άρεσε η μάχη sega-Nintendo... Mega drive 4 ever

  6. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    mihalis13 (26-08-2020)

  7. #685
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Netflix έχω my list 4 κατεβατά από πράγματα και δεν έχω δει τίποτα λόγω αρκετά περιορισμένου χρόνου. Το high score το είδα μέσα σε 3 ημέρες όλο και όταν τελείωσε το άφησε έτσι ώστε να μπορεί να βγάλει άνετα και άλλη season. Εμένα μου άρεσε η μάχη sega-Nintendo... Mega drive 4 ever
    Μόνο Sega!!!
    Και εγώ έτσι, έχω άπειρα από σειρές και ταινίες στην λίστα μου στο Netflix.
    Αλλά το highscore το πήγα σερί!
    Για Sega vs Nintendo υπάρχει ένα ωραίο βιβλίο (δεν το έχω τελειώσει) το console wars αν σε ενδιαφέρει. Το μόνο κακό είναι ότι είναι στα Αγγλικά, δεν υπάρχει ελληνική έκδοση

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  8. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    obione (26-08-2020)

  9. #686
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Μόνο Sega!!!
    Και εγώ έτσι, έχω άπειρα από σειρές και ταινίες στην λίστα μου στο Netflix.
    Αλλά το highscore το πήγα σερί!
    Για Sega vs Nintendo υπάρχει ένα ωραίο βιβλίο (δεν το έχω τελειώσει) το console wars αν σε ενδιαφέρει. Το μόνο κακό είναι ότι είναι στα Αγγλικά, δεν υπάρχει ελληνική έκδοση

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εντάξει μωρέ sega vs Nintendo έχω δει και άπειρα βίντεο στο YouTube αλλά και στο high score έδειξε αρκετά πράγματα. Το κεφάλαιο rpg επίσης μου άρεσε

  10. The Following 2 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    mihalis13 (26-08-2020),obione (26-08-2020)

  11. #687
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,013
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Μου άρεσε και εμένα εννοείτε το high score ,απλά έμεινα με μεγάλη απογοήτευση στο τέλος διότι περίμενα πολλά περισσότερα επεισόδια.
    Δεν περίμενα με τίποτα να τελειώσει την χρονική περίοδο που τελείωσε.
    Φυσικά η νοσταλγία και οι αναμνήσεις χτύπησαν κόκκινο.

  12. #688
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Υποθέτω οτι θα υπάρξει και 2η σεζόν,υλικό υπάρχει άφθονο!

  13. #689
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Μα δεν μίλησαν καθόλου για playstation vs saturn και xbox, mobile gaming, micro transactions κλπ

  14. #690
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Sergio View Post
    Υποθέτω οτι θα υπάρξει και 2η σεζόν,υλικό υπάρχει άφθονο!
    Και εγώ έτσι πιστεύω. Έχει πολυ ζουμί ακόμα. Και έχουν και με αρκετούς developers να μιλήσουν.
    Πχ Κοτζιμα να μας μιλήσει για τα metal gear.
    Δεν νομίζω να μην έχει και άλλα επεισόδια αργότερα.
    Λογικά η σειρά έχει γυριστεί και καιρό και ίσως να είναι λίγο κομμένη από αριθμό επεισοδίων λόγω της πανδημίας.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  15. #691
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,277
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Προφανως και αν κανει τα νουμερα που θελουν θα υπαρχει και δευτερη και τριτη και τεταρτη σεζον... δεν μπηκαν καν στην playstation εποχη τι αναρωτιεστε; Το θεμα ειναι να εχει απηχηση που να δικαιολογει την επενδυση.

  16. #692
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Όλοι οι gamers θα το δουν πιστεύω. Εδώ άτομα που δεν ασχολούνται τόσο μου το πρότειναν

  17. #693
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το είδα εχτές.

    Τα επεισόδια που δεν με ενδιάφεραν καθόλου είναι αυτά περί D&D, Garriot και Doom.

    Όμως!

    Πολλές ελλείψεις, ΠΑΡΑ πολλές. Αμερικανο-κεντρικό αγνοώντας οτιδήποτε (πολύ πιο σημαντικό) γινόταν στον υπόλοιπο πλανήτη.
    Ακόμα και ως αμερικανο-προπαγανδέ-ντοκιμαντέρ......παραλείπει ΠΑΡΑ πολλά στοιχεία αμιγώς αμερικανικά.

    Ως ντοκιμαντέρ, με την πραγματική έννοια του όρου (document = documentary), είναι άθλιο. Κακή πληροφόρηση, ελλιπέστατη και σε μερικά σημεία μάλιστα παραπλανητική.

    Βέβαια, θα πρέπει να "ήσουν" εκεί όταν όλα αυτά λάμβαναν χώρα ώστε να μπορείς να εντοπίσεις τα προαναφερθέντα κενά του ντοκιμαντέρ.

    Αυτό που με λυπεί περισσότερο όμως, είναι ο πολύς κόσμος που α) είτε δεν "ήταν εκεί" όταν όλα αυτά γίνονταν, β) δεν είχε καν γεννηθεί..........διότι όσοι ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες θα εκλάβουν το ντοκιμαντέρ ως "legit ενημέρωση", με αποτέλεσμα να έχουν ΠΟΛΥ λανθασμένα-αλλοιωμένα αρκετά και σημαντικά ιστορικά στοιχεία.

    Bad, really bad.


    ΥΓ: Κάποιοι φίλοι με πήραν τηλέφωνο αυτές τις μέρες για να κράξουν το ντοκιμαντέρ (ρε συ! τι λένε αυτοί οι βλάκες; Πως προσπέρασαν όλα αυτά και αυτά και αυτά και αυτά; )..........

    ΥΓ2: Δεν περιστρεφόταν όλος ο πλανήτης στα 80ς γύρω από τις ΗΠΑ ρε παιδιά (παιδιά = παραγωγοί του ντοκιμαντέρ): αντιθέτως με εσάς (ΗΠΑ) που κρασάρατε το 1983 (όχι λόγω του Ε.Τ. αλλά λόγω της πληθώρας shovelware λόγω έλλειψης quality control = άπειρα άθλια παιχνίδια = market saturation = industry crash), ο υπόλοιπος πλανήτης ΕΒΡΙΘΕ από παιχνίδια τόσο σε κονσόλες, όσο σε home computers, όσο και σε coin-op. Αλλά βλέπεις, οι ΗΠΑ δεν είχαν καμία σχέση (οικονομικά/παραγωγικά) με όλο αυτό το αληθινό market boom, οπότε (εμείς, οι παραγωγοί του ντοκιμαντερ) ας το προσπεράσουμε μωρέ δεν πειράζει. Ας επικεντρωθούμε να μιλάμε 500 ώρες για τη Νιντεντο-μάνια (αργότερα Genesis-μανια) που βάραγε τα αμερικανάκια για 10 χρόνια (1985-1995).......αγνοώντας ότι στον υπόλοιπο πλανήτη είχαν γίνει πράματα και θάματα.

  18. #694

    Default

    Δεν το έχω δει ακόμη αλλά μισό λεπτό...
    Δηλαδή δεν υπάρχει αναφορά σε home computers; Οι κονσόλες της εποχής ήταν commodore 64, spectrum Sinclair, Amstrad 6128, Amiga 500 κλπ.

  19. #695
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    LOL

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  20. #696
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Οσον αφορα το High Score θα συμφωνησω με τον Λευτερη.
    Εχω δει τα μισα επεισοδια και μονο στο 3ο με επιασε νοσταλγια οταν εδειξε λιγα λεπτα απο Roberta-Ken Williams.
    Πολυ Nintendo & Ιαπωνες δημιουργοι (λες και δεν υπηρχαν αλλοι σε αλλα μερη του κοσμου, οπως π.χ. o δημιουργος του Tetris),
    καμια αναφορα (μεχρι στιγμης) για 8μπιτα home computers, lucasarts, ελπιζω παρακατω να δειξει 16μπιτα (ειδικα Αmiga).

    Υ.Γ. Ο καθενας που εζησε στην παλια εποχη των videogames εχει βιωσει διαφορετικα τα παιχνιδια που κυκλοφορουσαν,
    καθως εγω τουλαχιστον ειχα 2 μονο μηχανηματα (PC 8088, Amiga 500).
    Θα θελαμε ολοι πιστευω να ειχαμε κ αλλες κονσολες (εγω π.χ. ηθελα ακομα να εχω παιξει σε spectrum, commodore 64, nes, mega drive, neo geo),
    αλλα δεν υπηρχαν τα αναλογα χρηματα για να αγοραστουν ολα τα παραπανω.
    Οποτε αναλογα τα βιωματα, εκλαμβανουμε διαφορετικα το καθε documentary.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  21. #697
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Δεν το έχω δει ακόμη αλλά μισό λεπτό...
    Δηλαδή δεν υπάρχει αναφορά σε home computers; Οι κονσόλες της εποχής ήταν commodore 64, spectrum Sinclair, Amstrad 6128, Amiga 500 κλπ.
    Δεν υπάρχει η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ αναφορά για όλα τα μηχανήματα που είπες.

    Πιο συγκεκριμένα, είναι σα να παρακολουθείς "στυλιζαρισμένο" usa talk-show με κεντρικούς "πρωταγωνιστές-συνεντευξιαζόμενους" που δεν τους ξέρει κανείς στον πλανήτη (ούτε ακόμα και ο περισσότερος κόσμος στις ΗΠΑ εδώ που τα λέμε) στα πρώτα επεισόδια και πως βιώσαν αυτοί την δική τους εμπειρία-ζωή με τα vgames (κάποιοι ήταν νικητές σε διαγωνισμούς που ο υπόλοιπος πλανήτης δεν ασχολούνταν καν).

    Έχει διάσπαρτα μικρές τοσοδούλες πληροφορίες, αλλά χάνει περί το 99% των πληροφοριών σε όλα τα επίπεδα (vgames, πολυάριθμες home πλατφόρμες και οι εξελίξεις τους στο χρόνο (μαζί με αυτές και το είδος των videogames), περιοδικά/εκπομπές, coin-op).
    Αναφέρει για λίγο τον δημιουργό του Channel F, αλλά δεν αναφέρει πουθενά το πλήρες όνομα (Fairchild Channel F), δεν ασχολείται με τα παιχνίδια του, να δείξει το ίδιο το μηχάνημα, να να να.....τίποτα. Αφού βλέπουμε το "αμερικαν σοφτ-φαμιλυ-τάιμ+ντραμα" βίντεο που μπαμπάς-μαμά δείχνουν στον 5χρονο γιο φωτογραφίες του παππού του (ο δημιουργός του Channel F) και μπλα μπλα μπλα. Απόρησα με αυτά που έβλεπα τι σχέση έχουν μέσα σε ένα ντοκιμαντέρ.
    Κατόπιν απλώς αναφέρεται μέσα σε 3-4 λεπτά για το Atari και το Nolan Bushnell (που το Γ@ΜΗΣΕ στις ελλείψεις πληροφοριών σε βαθμό παραπληροφόρησης) και λίγα παιχνίδια.......όλα αυτά σε 5-10 λεπτά (καθώς μας πρήζει τα @@ με το Ε.Τ. και το δημιουργό του) και τσααααααααακ!

    .........φτάνουμε στο 1983 και στο vgame industry crash των ΗΠΑ (ενώ όλος ο πλανήτης πατάει τέρμα γκάζια σε 8-bit consoles, 8-bit home micros, Apple II, PC, vgames με τη σέσουλα παντού).......όλα αυτά τα παραβλέπουμε και φτάνουμε........




    τσααααααααακ στο 1985, και αρχίζουμε να μιλάμε ΜΟΝΟ για τη Νιντεντο και μόνο για το τι κάνει στις ΗΠΑ και μόνο για τις ηλικίες 8-13-15 ετών.
    .......και τσάάάάάάάάάάκ φτάνουμε στο 1990 όπου βγαίνει το Megadrive/Genesis και δώστου να μιλάει για αυτό και το πως νίκησε το NES (που βγήκε το 1985 στις ΗΠΑ και 1983 στην Ιαπωνία)........και καμία αναφορά στο SNES (που πήρε τα σώβρακα του Genesis in the long run).


    Ξναλέω: υπάρχουν διάσπαρτες πληροφορίες αραιά και που, οι οποίες συνολικά ζήτημα είναι να έχουν διάρκεια 10 λεπτά από όλες τις ώρες των δύο πρώτων επεισοδίων.

    Και μετά μεγάαααααααααλες αναφορές (σχεδόν ολόκληρα επεισόδια) στους Κεν κ' Ρομπέρτα Γουίλιαμς (το θρυλικό ζευγάρι που ίδρυσε την Sierra On-Line κλπκλπ)......μεγάλες αναφορές στο θέμα D&D + RPG + Richard Garriot, μετά κάτι σχετικά με e-sports που με πήρε ο ύπνος στο καναπέ αλλά δε με ένοιαξε.........και τελευταίο επεισόδιο που δεν έχει δει ακόμα.

    Όλα τα παραπάνω όμως εστιάζουν στα πιο άσχετα θέμα για συζήτηση όσο αφορά τα vgames. Μιλάει η Ρομπέρτα Γουίλιαμς και μας λέει πως γνωρίστηκε με τον σύζυγό της, τι έκανε αυτός μπλα μπλα, πως της ήρθε η ιδέα "ρε μπας και σχεδιάσω κι εγώ μια ιστορία-πλοκή για ένα text adventure; "............και δεν μας λέει απολύτως τίποτα για την ίδια την εταιρεία Sierra, δεν γίνεται καμία αναφορά στα παιχνίδια της.........τζίφος εντελώς.

    Γενικώς ότι έχω δει έως τώρα, πιο πολύ μου κάνει για μια παραγωγή ειδικά σχετικά με τις ΗΠΑ, και μάλιστα focused σε πολύ πολύ συγκεκριμένα θέματα (και περιορισμένης ανάλυσης-βάθους ακόμα κι αυτά, πιο πολύ έχει χαβαλετζίδικη/ανάλαφρη κάλυψη είναι το στυλ).

  22. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Conjure7 (28-08-2020),gRim (28-08-2020),jk_blue_tiger (28-08-2020),Nek_Food (29-08-2020)

  23. #698
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ πάντως την είδα πάρα πολύ ευχάριστα την συγκεκριμένη σειρά και με τρελή νοσταλγία (πρώτη κονσόλα Atari 2600, μετά gamegear και Megadrive) οπότε έκατσε πολύ καλά με τα βιώματα μου σαν gamer.
    Γενικά πάντως και ο τίτλος σε προϊδεάζει πως θα έχει μέσα το competitive. Σίγουρα έχει πολλές ελλείψεις, αλλά και πάλι είναι ευχάριστο. Κάτι με τρελές πληροφορίες κλπ δεν θα ήταν ευχάριστο να το δει ο μέσος gamer/τηλεθεατής (γιατί την είδαν και άτομα άσχετα με το gaming).
    Επίσης είναι και μια σειρά που μπορεί να ψήσει κάποιον να παρακολουθήσει και αλλά ντοκιμαντερ με πιο αναλυτικές πληροφορίες γύρω από το gaming.
    Μια η αλλη είναι δύσκολο να χωρέσεις πολλά πράγματα μέσα σε 6 επεισόδια.

    Πολύς κόσμος θα την δει ευχάριστα, αρκετοί θα περιμένουν την δεύτερη σεζόν και ορισμένοι ίσως ψάξουν και άλλες ταινίες/σειρές ή ακόμα και βιβλία.
    Προσωπικά είχα πολύ καιρό να ευχαριστηθώ έτσι κάποια σειρά
    Spoiler!

  24. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    obione (28-08-2020)

  25. #699
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Πριν λιγο ειδα το 4ο επεισοδιο.
    Νταξ εντελως στοχευμενο doc προς Αμερικη μερια.
    το 1/3 του επεισοδιου ηταν αφιερωμενο στο Madden Football.

    Επισης wtf αδυνατω να καταλαβω πως ενα doc για την ιστορια των video games,
    τι λογο εχει να αναφερθει στο παιχνιδι Gayblade, στην επισημανση οτι καποιος dev ηταν μαυρος κ gay
    κ οτι μπηκαν "μαυροι" χαρακτηρες σε επομενο madden game για να αντιπροσωπευσουν σωστα τους εγχρωμους παικτες του football.
    Πιστευω υπαρχει τελευταια ενα κλιμα να καλυφθει κ αυτο το κοινο σε ταινιες, σειρες, videogames,
    αλλα αυτες τις αναφορες τις βρηκα αχρηστες οταν ειδικα δεν εχουν καλυφθει σημαντικοτερα θεματα της ιστοριας των vg.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  26. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Kane (29-08-2020)

  27. #700

    Default

    Το ξεκίνησα χθες βράδυ. Ήμουν έτοιμος να το "γειώσω" στο 10 λεπτό. Κι εκεί που θα πατούσα το κουμπί στο τέλος έπεισα τον εαυτό μου να το πάρει επιδερμικά. Μια χαρά με πήρε ο ύπνος όταν μπήκε στα rpg.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •