Page 10 of 13 FirstFirst ... 678910111213 LastLast
Results 181 to 200 of 252

Thread: Assassin's Creed: Origins

  1. #181

    Default

    Από το GTAV έχω να ασχοληθώ σοβαρά με sidequest σε παιχνίδι ποσο μάλλον της Ubisoft που κράζω ασύστολα. Κάθομαι και χαζεύω τα ιερογλυφικά σε ναούς. Πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί έχω φάει τέτοια πόρωση με αυτό το παιχνίδι. Μαλλον λόγω setting.


  2. #182
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Είναι ωραία είναι κάτι ανάμεσα σε assassins κ far cry γιατί έχει στοιχεία πολλά κ από αυτό.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  3. #183
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον εχω παιξει αρκετες ωρες το παιχνιδι και εχω να πω τα εξης:

    1) Πρεπει να αναγνωριστει στην Ubisoft οτι εριξε ΤΟΝΟΥΣ δουλειας πανω στο παιχνιδι. Και δεν μιλαμε απλα οτι προκειται για δουλεια "αντε να βγει η ημερα" αλλα με αγαπη και μερακι κι ας μην το νιωθει κανεις αυτο στον ρομαντικο βαθμο που μπορει να το πεις για την Guerilla για πχ. Ομως δειχνει οτι ασχοληθηκαν και δουλεψανε με παθος πανω στο προιον.

    2) Ο κοσμος του παιζει να ειναι ο μεγαλυτερος κοσμος που εχει κυκλοφορησει για ΑΑΑ βιντεοπαιχνιδι. Προσωπικα μου μοιαζει αδιανοητο οτι βγαινουν τετοια παιχνιδα στις μερες μας που μαλιστα δειχνουν να εχουν μια συνοχη και δεν το νιωθεις απλα κοψε ραψε. Ο κοσμος εχει αρκετα μεγαλη ποικιλια ως προς τις τοποθεσιες παρολο που διαδραματιζεται στο ιδιο μερος και η καθε περιοχη νιωθεις οτι εχει την ταυτοτητα της.

    3) Η δε περιοχη/εποχη που διαλεξαν ειναι ακρως ενδιαφερουσα και η εξερευνηση πολλες φορες σε ανταμοιβει.

    4) Ο κοσμος νιωθεις οτι ειναι ζωντανος, υπαρχει μια τεραστια κυριολεκτικα βιβλιοθηκη animation για τους NPCs οι οποιοι εχουν ενα καθημερινο προγραμμα, αλλα γενικα ολες τους οι δραστηριοτητες ειναι πολυ λεπτομερεις και ρεαλιστικες. Εχω παιξει 55 ωρες και ακομα βλεπω καινουργια πραγματα να κανουν και τα βρισκω πολυ ομορφες λεπτομερειες που στο συνολο τους κανουν τον κοσμο πιστευτο. Νιωθεις οτι εισαι εκει.

    5) Τα side quests του παιχνιδιου μπορει να ακολουθουν ενα συγκεκριμενο pattern τα περισσοτερα, ομως υπαρχουν μερικες πολυ ομορφες ιστοριες και αρκετες εκπληξεις που δεν το περιμενεις. Φυσικα υπαρχουν και βαρετα quests αλλα στο συνολο τους, απο οσο εχω παιξει μεχρι τωρα, ειναι πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε αλλο AC παιχνιδι και ειμαι ικανοποιημενος.

    6) Το στορυ αυτο καθεαυτο εμενα μου αρεσει και με κανει να θελω να δω την συνεχεια με αρκετο ενδιαφερον. Ο πρωταγωνιστης κινειται στα πλαισια του serviceable αλλα με καποιες καλες στιγμες. Γενικα ομως ειμαι ικανοποιημενος μεχρι στιγμης και το main quest κρυβει αρκετες εκπληξεις

    7) Το gameplay ειναι στα καλυτερα του ΜΑΚΡΑΝ. Ο χειρισμος ειιναι καλυτερος και πιο αμεσος απο ποτε, οι επιλογες που εχει ο παικτης αρκετες, το parkour απολαυση και χωρις να αγχωνεσαι αν ο χαρακτηρας θα κανει οτι του κατεβει. Η μεγαλυτερη βελτιωση ολων ειναι το combat το οποιο πλεον ειναι για πρωτη φορα fully controled απο τον παικτη. Ουτε "πατα ενα κουμπι", ουτε περιμενε να κανεις parry. Φουλ ελεγχος με αρκετες κινησεις που ξεκλειδωνονται οσο παιζεις. Χαωδης βελτιωση. Γενικα απολυτα ικανοποιημενος.

    8) Ο ηχος του παιχνιδιου ειναι ετσι κι ετσι. Εχει μερικα πολυ εντυπωσιακα κομματια αλλα... σπανια ακους μουσικη οταν εξερευνας, κατι που εμενα προσωπικα με χαλαει αρκετα.

    9) Τα γραφικα ειναι εξαιρετικα. Ευκολα τα καλυτερα γραφικα σε multiplatform game.

    10) Υπαρχει κατι στο παιχνιδι που δεν το λεω λογο ψιλο-σποιλερ, αλλα σιγουρα θα μας χαλασει καπως (οχι τιποτα τραγικο) και αυτο επειδη δεν εδωσαν την δεουσα προσοχη ωστε να ειναι πιο πιστο και σωστο. Υπαρχουν καποια ψιλοτραγικα λαθακια στο research που εκαναν, που ενω θελουν να πουν κατι, λενε κατι αλλο εντελως λαθος και βγαζει νοημα τοσο οτι ναναι που βαζεις τα γελια. (οσοι εχουν παιξει καταλαβαινουν)

    11) Μια μεγαλη ελειψη του παιχνιδιου ειναι οτι δεν διαθετει καποιας μορφης encyclopedia/database... πολλες φορες googlαρω για να μαθω 5 πραγματα. Ισως το DLC τουρισμου να το λυσει αυτο.

    Ολα τα παραπανω προερχονται απο 55 ωρες παιχνιδιου και περιπου το 50% του χαρτη ανοιχτο (δεν σημαινει οτι οσο εχω ανοιξει το εχω εξερευνησει και ολοκληρο...ειπαμε χαος ο χαρτης).

    Περναω πολυ καλα με το game, με κραταει και με κανει να θελω να δω τα παντα. Σε πιανει ενα δεος να μπαινει σε καποιος ξεχασμενο τυμβο μιας αρχαιας Πυραμιδας. Η ατμοσφαιρα του τιτλου ειναι εξαιρετικη και το immerssion κινειται σε υψηλα επιπεδα. Ισως ειναι νωρις αλλα δεν θυμαμαι ποτε να περασα τοσο καλα με AC game και αυτο συμπεριλαμβανει και το AC2.

    Γενικα πιστευω (αν και δεν εχω τελειωσει ξαναλεω) οτι το παιχνιδι ειναι αρκετα αυστηρο να βρισκεται στο 80 στο metacritic. Εγω για πλακα το θεωρω παναξιο ενος 85.

    Αυτα, καλησπερες!

  4. The Following 10 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    BillyFlo81 (28-11-2017),christos-sonyboy (28-11-2017),DJTaurus (28-11-2017),isildur83 (15-01-2018),Kane (28-11-2017),pinakas (28-11-2017),spartan (01-12-2017),tonybsg (01-12-2017),WolfRathmA (28-11-2017)

  5. #184
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Κάτσε δεν έχει database όπως είχε στα προηγούμενα που να σου λέει για τους χαρακτήρες και τα μνημείαΝΎΝΎ


    Επίσης ας μου πει κάποιος σε spoiler, με ένα ναι ή με ένα όχι, αν υπάρχει καμία σημαντική εξέλιξη στο modern day setting της σειράς.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. #185
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Κάτσε δεν έχει database όπως είχε στα προηγούμενα που να σου λέει για τους χαρακτήρες και τα μνημείαΝΎΝΎ


    Επίσης ας μου πει κάποιος σε spoiler, με ένα ναι ή με ένα όχι, αν υπάρχει καμία σημαντική εξέλιξη στο modern day setting της σειράς.
    Οχι δυστυχως... δεν εχει και με εχει χαλασει αρκετα αυτο... μαλλον εξαιτιας του DLC τουρισμου...

    για το modern day

    Spoiler!


    ^^ εχοντας πει το παραπανω να πω οτι δεν θα ανοιξω σποιλερ αλλου σχετικα με αυτο γιατι παιζει να φαω σποιλερ οποτε μηνμε κανετε quote πανω σε αυτο δεν θα παρετε απαντηση!

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Leon_DiZ (01-12-2017)

  8. #186
    Advanced Member manga1024's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Posts
    356
    PSN ID
    manos-karteros
    Name
    ΜΑΝΟΣ

    Default

    Μια απορια!οταν σε ενα οχυρο σκοτωνω αρχηγο περνω θησαυρο γενικα τα βρισκω ολα περνω και τα xp....μετα δεν επρεπε να ειναι σε δικα μου ατομα ενω παλι οταν ξαναπερασω ναι τα χω μαζεψει αλλα παλι κοκκινο εχθρικο μου το δειχνει...ετσι θα ειναι η με την ιστορια αλλαζει αυτο?Γιατι αμα ειναι ετσι ειναι ενα μειον δυστυχως....

  9. #187
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by manga1024 View Post
    Μια απορια!οταν σε ενα οχυρο σκοτωνω αρχηγο περνω θησαυρο γενικα τα βρισκω ολα περνω και τα xp....μετα δεν επρεπε να ειναι σε δικα μου ατομα ενω παλι οταν ξαναπερασω ναι τα χω μαζεψει αλλα παλι κοκκινο εχθρικο μου το δειχνει...ετσι θα ειναι η με την ιστορια αλλαζει αυτο?Γιατι αμα ειναι ετσι ειναι ενα μειον δυστυχως....
    Αν τα κάνεις όλα απλά φεύγει το κόκκινο και γίνεται διαφανές, δεν υπάρχει θησαυρός ούτε αρχηγός, αλλά έχει κανονικά στρατό μέσα.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  10. #188
    Advanced Member manga1024's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Posts
    356
    PSN ID
    manos-karteros
    Name
    ΜΑΝΟΣ

    Default

    ναι αυτο γινεται απλα περιμενα να γινεται αλλο χρωμα η να γινεται δικο σου οπως τα παλια assassin...τελος παντων ευχαριστω πολυ!

  11. #189
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default





    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #190
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Assassin’s Creed: Origins — How Ubisoft created the art for the massive open world

    we’re still almost 1,000 people working on Assassin’s Creed. Maybe 800 or 900 worldwide, and 300 in Montreal alone. On the pure art side, it’s still pretty huge, 200 or 300 people. It’s pretty big. That includes animation, visual effects, cinematics, level artists, level designers, lighting.
    Για συγκριση (απο resetera)

    According to Gearnuke.com, Guerilla Games stated in an interview that Horizon had a peak team of 250, with 100 more related to outsourcing assets
    Well, Zelda was 300 developers

  13. #191
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Και το GTAV πριν 8 χρόνια απασχολούσε μίνιμουμ 300-400 άτομα και σε crunch periods 1200 άτομα. Ναι. Και;

  14. #192
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Και εγώ δε θα δώσω έμφαση επάνω σε αυτό. Δεν ξέρω επίσης πόσα χρόνια ήταν στην παραγωγή το κάθε ένα παιχνίδι για να συγκρίνω. Αν για παράδειγμα ήθελαν στην UBI να βγει πχ μέσα σε 2 χρόνια το παιχνίδι, τότε για αυτό θα ήθελε και τόσο κόσμο.

    Από εκεί και έπειτα, περισσότερη δουλεία, περισσότερες θέσης εργασίας. Πράγμα πολύ καλό.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  15. #193

    Default

    το ενα παιχνιδι ειναι 14 gb και το αλλο 50 gb οποτε αστοχη η συγκριση του resetera.

  16. #194
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    το ενα παιχνιδι ειναι 14 gb και το αλλο 50 gb οποτε αστοχη η συγκριση του resetera.
    Τι σχέση έχει αυτό;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #195

    Default

    edit απο κατω.
    Last edited by christos-sonyboy; 18-12-2017 at 23:13.

  18. #196

    Default

    ε ξερω γω,την ιδια δουλεια θα θελουν? developer δεν ειμαι βασει λογικης μιλαω. κ στο κατω κατω πως γινεται συγκριση αναμεσα σε αυτα τα δυο παιχνιδια? τι σχεση εχει το zelda με το origins?

  19. #197
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    ε ξερω γω,την ιδια δουλεια θα θελουν? developer δεν ειμαι βασει λογικης μιλαω. κ στο κατω κατω πως γινεται συγκριση αναμεσα σε αυτα τα δυο παιχνιδια?
    Δεν σημαίνουν κάτι τα περισσότερα GBs ντε και καλά.

    Darksiders 38.51 GB

    Darksiders 2 15.43 GB
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #198

    Default

    Καλως δεν επιμένω. Απλά δεν μπορούν να συγκριθούν αυτά τα δύο παιχνίδια κατά τη γνώμη μου.

  21. #199
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Δεν ξέρω επίσης πόσα χρόνια ήταν στην παραγωγή το κάθε ένα παιχνίδι για να συγκρίνω. Αν για παράδειγμα ήθελαν στην UBI να βγει πχ μέσα σε 2 χρόνια το παιχνίδι, τότε για αυτό θα ήθελε και τόσο κόσμο.
    Ετσι ειναι, εντελως ακυρη η συγκριση. Δεν μπορεις να συγκρινεις ενα προιον που ο κυκλος παραγωγης του ειναι 5 χρονια με ενα αλλο που ο κυκλος ειναι 2 χρονια.
    Λογικα μου ακουγονται τα νουμερα, αλλιως δεν θα εβγαινε τοση δουλεια σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.


  22. #200
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Page 10 of 13 FirstFirst ... 678910111213 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •