Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 61 to 80 of 128

Thread: Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

  1. #61
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Πλατινα από μένα, 100+ ώρες με το παιχνίδι. Δεν άλλαξε κάτι σε σύγκριση με αυτά που έχω γράψει στο review. Θα επιστρέψω όταν βγουν τα story expansions με το καλό.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #62
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #63
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λεωνιδα η ιστορια του παιχνιδιου συνδεεται με το πρωτο παιχνιδι? Και αν ναι σε τι βαθμο?

  4. #64
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Λεωνιδα η ιστορια του παιχνιδιου συνδεεται με το πρωτο παιχνιδι? Και αν ναι σε τι βαθμο?
    Ελάχιστα, έχει κάποια references για αυτούς που έχουν παίξει το πρώτο και μέχρι εκεί. Το 2 εκτυλίσσεται 100νταδες χρόνια μετά το πρώτο, στο ίδιο universe μεν, αλλά με διαφορετικη γεωγραφια ενώ και η ιστορία του πρώτου είναι κάτι σαν παραμυθι/θρύλος στο 2ο. Δεν χρειάζεται να έχεις παιξει το πρώτο, και εγώ που το έπαιξα το έκανα για να έχω μέτρο σύγκρισης για το review.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Nek_Food (30-03-2018),Valkyre (29-03-2018),WolfRathmA (05-04-2018)

  6. #65

    Default

    Επαιξα και εγω το πρωτο chapter(περιπου 1 ωρα) που εισαι με τον Roland,την nella και τον evan.

    Τι μαρεσε

    Η δουλεια που εχει γινει κυριως στα μοντελα των χαρακτηρων ακριβως μιας και δεν υπαρχουν cut scenes οπως το πρωτο.

    Η υπαρξη Γιαπωνεζικων σαν γλωσσα. Ναι αυτο οσο περιεργο και αν ακουστει βαζοντας τους πρωτους διαλογους με το καλημερα μου αρεσαν περισσοτερο οι Ιαπωνικες φωνες σε αντιθεση με τις ξυλινες των Αγγλικων. Και φυσικα παντα ειμαι χαρουμενος να βλεπω να υπαρχει γενικα σαν επιλογη.

    Το συστημα μαχης.Μιας και δεν ειναι δυσκολο το παιχνιδι ειναι φως φαναρι για οσους απο μας δεν ειμαστε οπαδοι αυτου του στυλ.

    Ωραια μουσικη απο τα πρωτα δειγματα.

    fast travel ξεκλειδωμα με το καλημερα.

    Τι δεν μαρεσε
    Η εισαγωγη και συγκεκριμενα πως βρεθηκε ο Roland με τον Evan. Ενταξυ δεν περιμενα να δω κατι αντιστοιχο σαν του πρωτου παιχνιδιου αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι ψιλο απογοητευση αυτο,υποτιθεται για single player jrpg να μην ξεχωριζει η ιστορια του.Βεβαια αρχη ειναι ακομα και αρα δεν εχω ακομα πληρη εικονα για αυτο.

    Το οτι ειναι πολυ ευκολο. Εδω να ξεκαθαρισω οτι δεν με πειραζει προσωπικα που δεν ειναι δυσκολο μιας και δεν ψαχνω προσωπικα σε αυτο το παιχνιδι την οποια προκληση αλλα απο την αλλη θα ηθελα να υπηρχε η επιλογη για αλλο ενα δυσκολοτερο επιπεδο δυσκολιας.Οπως παντα η ποικιλια ποτε δεν κανει κακο.Επισης αν και αρχη αλλα μου φανηκε ψιλο αχρηστο το range weapon του roland.

    Γενικα μου αφησε αρκετα καλες εντυπωσεις η αρχη.Βεβαια δεν ξερω αν θελω να ασχοληθω παραπανω τωρα ή να περιμενω μετα το God Of War.

    Μου κανει παντως εντυπωση πως δεν υπαρχει στο θεμα του μεγαλη συμμετοχη,δεδομενου οτι και καλες κριτικες πηρε και ειναι και console exclusive και το προηγουμενο παιχνιδι ειναι αρκετα γνωστο.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Leon_DiZ (30-03-2018),Valkyre (03-04-2018)

  8. #66
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Το track των credits που έψαχνα (AKA "Joe Hisaishi on Acid") είναι το track 31 (2:03:10) (όχι ότι ρώτησε κανείς)
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #67

    Default

    Μολις τελειωσα και το chapter 3 και σιγα σιγα αρχιζω να βλεπω αρκετα εντονα αυτα τα οποια ειχε αναφερει ο συμφορουμιτης Λεωνιδας στο review του αλλα ορισμενα απο αυτα με εχουν πειραξει αρκετα οπως

    η ιστορια(συνολικα που την βρισκω ψιλο μετρια).Δεν βοηθαει καθολου το γεγονος οτι οι περισσοτερες ομιλιες των χαρακτηρων ειναι χωρις φωνες,κοινως απλα διαβαζεις το κειμενο.

    οι χαρακτηρες περαν των
    Spoiler!


    Το γεγονος οτι μαζευεις απιστευτη σαβουρα απο κατω(σχεδον καθε 5 βηματα που κανεις βρισκεις και ενα αντικειμενο)

    το Diablo συστημα με τα οπλα που εν μερη δεν χρειαζεται να αγορασεις κανενα οπλο(επειδη πεφτουν παρα πολλα απο τις μαχες οι οποιες κιολας ειναι ευκολες)μιας και πρεπει να ανοιγεις το μενου καθε 3 και λιγο να δεις τι επεσε.
    θΑ ηθελα επισης ο evan να ηταν κυριως μαγος/support χαρακτηρας.Δεν γινεται στην αρχη του παιχνιδιου να
    Spoiler!
    .Απλα δεν του ταιριαζει και δεν κολλαει και καθολου.

    Και τελος οι ιδιες οι μαχες.Βασικα με τον Roland ειδα οτι ειναι τελειως αχρηστο το 2ρο οπλο που εχει(πιστολι)οταν με 1 hit απο το σπαθι κανεις παραπανω ζημια .Δυστηχως η παρα πολυ χαμηλη δυσκολια χτυπαει πολυ ασχημα γιατι το παιχνιδι μετατρεπεται σε '''σπαμαρε το τετραγωνο του dualshock για να κερδισεις ολες τις random μαχες στον χαρτη και τα περισσοτερα bosses.Και τα Higgledies μονο στα μεγαλα bosses με μεγαλη ζωη αν προλαβω να τα ενεργοποιησω.

    Βεβαια εχει και πολλα σημεια που μαρεσαν οπως

    το ολο σκηνικο στο
    Spoiler!

    τα skirmish τα οποια αν και δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο προσφερουν κατι το διαφορετικο για να σπαει καπως η ρουτινα
    το 1 trial
    Spoiler!

    ο ανοιχτος χαρτης με τα πολλα teleport σημεια που δεν κουραζει οπως σε αλλα παιχνιδια(ειναι βεβαια πιστη αντιγραφη του world of final fantasy)
    και φυσικα ο τεχνικος τομεας και το ολο art direction του παιχνιδιου που εξακολουθει να εντυπωσιαζει συνεχεια οπως και η ωραια μουσικη που το συνοδευει.

    Για kingdom building δεν μπορω να πω κατι γιατι δεν ειναι ακομα διαθεσιμο οπως και για τα bounty hunts που ειναι για μεγαλυτερα levels.
    Ουτε για τον τομεα αποδοσης μπορω να αναφερω κατι μιας και παιζω την εκδοση για pc.
    Last edited by Fulgore; 31-03-2018 at 18:31.

  10. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Leon_DiZ (02-04-2018)

  11. #68

    Default

    Ερωτηση προς τον συμφορουμιτη Λεωνιδα ή οποιον αλλο εχει βγαλει ολο το παιχνιδι ή ειναι στα ιδια με εμενα? Εκανες καθολου grind στο παιχνιδι πριν φτασεις στα τελευταια chapters?
    Κατι τετοιο βλεπω αναφερει και το γνωστο Kotaku https://www.kotaku.com.au/2018/03/ti...ni-no-kuni-ii/

    Μολις τωρα μπηκα στο Chapter 7 αλλα απο το chapter 4 με chapter 5 και μετα,ξαφνικα ειμαι αρκετα under leveled σε σχεση με τα τερατα που πετυχαινω.

    Ενδεικτικα να πω οτι ο Roland που ειναι απο τους βασικους που παιζω τελειωσε το chapter 6 σχεδον level 38 με το boss να ειναι level 51,και ακομα και οταν μπηκα στο chapter 6 ειδικα ημουν κοντα level 32-34 και τα τερατα level 40 και πανω.

    Ναι θα ανεβασω στο Kingdom το αντιστοιχο για exp απλα μου εκανε εντυπωση αυτο το τεραστιο αλμα/διαφορα στα levels απο το πουθενα.
    Last edited by Fulgore; 02-04-2018 at 21:44.

  12. #69
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ερωτηση προς τον συμφορουμιτη Λεωνιδα ή οποιον αλλο εχει βγαλει ολο το παιχνιδι ή ειναι στα ιδια με εμενα? Εκανες καθολου grind στο παιχνιδι πριν φτασεις στα τελευταια chapters?

    Μολις τωρα μπηκα στο Chapter 7 αλλα απο το chapter 4 με chapter 5 και μετα,ξαφνικα ειμαι αρκετα under leveled σε σχεση με τα τερατα που πετυχαινω.

    Ενδεικτικα να πω οτι ο Roland που ειναι απο τους βασικους που παιζω τελειωσε το chapter 6 σχεδον level 38 με το boss να ειναι level 51,και ακομα και οταν μπηκα στο chapter 6 ειδικα ημουν κοντα level 32-34 και τα τερατα level 40 και πανω.

    Ναι θα ανεβασω στο Kingdom το αντιστοιχο για exp απλα μου εκανε εντυπωση αυτο το τεραστιο αλμα/διαφορα στα levels απο το πουθενα.
    Grind, τουλάχιστον συνειδητά, έκανα μόνο στο τέλος και αυτό τελικά δεν χρειαζόταν. Underleveled δεν θυμάμαι να ήμουν καθόλου, . αλλά σίγουρα σίγουρα είχα επενδύσει από νωρίς στο facility για το experience στο combat (training ground νμζ). Γενικά νμζ ότι οι αντίπαλοι ήταν +- 2-3 levels συγκριτικά με μένα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #70

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Grind, τουλάχιστον συνειδητά, έκανα μόνο στο τέλος και αυτό τελικά δεν χρειαζόταν. Underleveled δεν θυμάμαι να ήμουν καθόλου, . αλλά σίγουρα σίγουρα είχα επενδύσει από νωρίς στο facility για το experience στο combat (training ground νμζ). Γενικά νμζ ότι οι αντίπαλοι ήταν +- 2-3 levels συγκριτικά με μένα.
    Ναι το φανταστηκα αυτο(τωρα περιμενω να μαζεψω KG για να το φτιαξω γιατι ειναι ακριβο).Βεβαια δεν εκανα και πολλα quests και πολυ explore μιας και πηγα με την νοοτροπια να τα κανω ολα αυτα αργοτερα με το καλο προς το τελος οπως και στα περισσοτερα rpg που βγαινουν πιο ευκολα/ανετα(το ιδιο και τα beasts καλη ωρα).

    Για να σου δωσω να καταλαβεις και απο πλευρας χρονου ειμαι στις 15.5 ωρες και μολις μπηκα chapter 7.

  14. #71
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ναι το φανταστηκα αυτο(τωρα περιμενω να μαζεψω KG για να το φτιαξω γιατι ειναι ακριβο).Βεβαια δεν εκανα και πολλα quests και πολυ explore μιας και πηγα με την νοοτροπια να τα κανω ολα αυτα αργοτερα με το καλο προς το τελος οπως και στα περισσοτερα rpg που βγαινουν πιο ευκολα/ανετα(το ιδιο και τα beasts καλη ωρα).

    Για να σου δωσω να καταλαβεις και απο πλευρας χρονου ειμαι στις 15.5 ωρες και μολις μπηκα chapter 7.
    Speed run κανειςΝΎ :Ρ νομίζω ότι το παίζεις λάθος :Ρ δλδ στο τέλος, αν θες ρε παιδί μου να κάνεις και όλες τις αναβαθμίσεις κτλ θα χρειαστεί οι υπηκοοι σου να έχουν ένα Α βαθμό εμπειρίας. Αν το αφήσεις για το τέλος, θα πρέπει να περιμένεις 800 ώρες μέχρι να γίνουν Masters.

    εγώ τα έκανα παράλληλα, δεν τα άφησα για το τέλος. Γενικά έκανα λίγες αποστολές, λίγο kingdom building, λίγες μαχες. Πότε μόνο main story πχ. Οι αποστολές αν θυμάμαι καλά σου λένε κιόλας τι level θέλουν να είσαι. Το βασικό που ηθελα και πρόσεχα μονίμως ήταν να κάνουν πάντα κάτι τα κτήρια μου έτσι ώστε να "κερδίσω χρόνο".


    Κοίτα να έχεις αυτό που σου φτιαχνει τα όπλα level 4, νμζ το θέλει η ιστορία.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #72

    Default

    Το φανταστηκα οτι κατι εκανα λαθος. Βασικα μεχρι και το chapter 4 περιπου οντως ολα εβγαιναν αερα πατερα και γιαυτο και δεν ασχοληθηκα με εξτρα πραγματα ταυτοχρονα απο side quests πχ.
    Ισως το ξαναξεκινησω απο την αρχη,θα δειξει(ουτως ή αλλως εχουμε ακομα μεχρι να βγει το god of war αρκετες μερες).

  16. #73

    Default

    Για οποιον ψαχνει μονο την συλλεκτικη του παιχνιδιου χωρις το παιχνιδι μεσα,μια ενδιαφερουσα τιμη ειναι η παρακατω στα 95ευρω
    https://www.gameland.com.gr/index.ph...roduct_id=7598

    Εγω θα το αφησω το παιχνιδι για οταν βγουν και τα dlc του .

    Οι ως τωρα εντυπωσεις μου μεχρι το Chapter 7,ειναι οτι το παιχνιδι περαν του πλουσιου συνολικου περιεχομενου(skirmishes,kingdom building,side quests,tainted beasts)και του πανεμορφου art direction,σε ολα τα αλλα πραγματα ειναι μετριο. Και οταν εννοω αλλα πραγματα εννοω χαρακτηρες,ιστορια,συστημα μαχης(λογω δυσκολιας).Προσωπικα περιμενα παραπανω ακριβως μιας και το πρωτο παιχνιδι ηταν περισσοτερο memorable(αξιο μνημονευτο),ενω το συγκεκριμενο ουτε ενα μηνα που βγηκε και ηδη οπως βλεπουμε αν και με θετικες βαθμολογιες περασε απαρατηρητο απο τους περισσοτερους.
    Θα του δωσω αλλη μια προσπεθεια ελπιζοντας να αλλαξει κατι προς το καλυτερο με τα dlc του οταν βγουν με το καλο(να το ξαναξεκινησω απο την αρχη μιας και επαιξα λαθος οπως με διορθωσε ο συμφορουμιτης πιο πανω και το φανταστηκα)αλλα η γνωμη μου ειναι οτι το Ni No Kuni 2 απο τα οσα ειδα ως τωρα ειναι Good but not great που λεμε.
    Εδω και ορισμενα αλλα αναλογα σχολια https://steamcommunity.com/app/589360/negativereviews/?

    Οποιος σκεφτεται να το αγορασει θα του προτεινα να περιμενει λιγο να πεσει η τιμη του ή αν δεν μπορει/θελει να περιμενει να κοιταξει σε μτχ.
    Last edited by Fulgore; 08-04-2018 at 20:40.

  17. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    panos74gr (09-04-2018)

  18. #74
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Έχω παίξει και εγώ 20 ώρες. Το παιχνίδι είναι πολύ μέτριο σε σχέση με το προηγούμενο.

    Το σύστημα μάχης ενώ έχει αρκετό βάθος δεν το χρησιμοποιείς γιατί οι μάχες είναι πανεύκολες.

    Η ιστορία είναι εντελώς μέτρια μέχρι εκεί που έχω παίξει. Επίσης μετά από τόσες ώρες και ακόμα νομίζω ότι είμαι σε ένα μεγάλο tutorial. Δεν έχω νιώσει καμία ελευθερία ούτε θέληση να εξερευνήσω τον κόσμο του.

    Το σώζουν τα τέλεια γραφικά και η μουσική.

  19. #75

    Default

    Το μονο σημειο στο οποιο μου αρεσε η μουσικη προσωπικα πολυ ειναι στο 3ο βασιλειο με την blacken που ταιριαζει πολυ. Στο open world κομματι του παιχνιδι και σε μεγαλο σημειο χρησιμοποιειται συνεχεια το ιδιο κομματι(με μικρες αλλαγες)απο το αρχικο παιχνιδι.

    Για την ιστορια δεν την βρηκα συνολικα μετρια γιατι το ολο στυλακι με τα βασιλεια που πηγαινες μαρεσε,απλα σε σχεση με το πρωτο ειναι ψιλο απογοητευση και δεν ειναι καθολου memorable κυριως το αρχικο κομματι της οπως και στους χαρακτηρες.
    Μια που τους συναντας αρχικα και τους βοηθας πριν μπουν στην ομαδα σου,μια που μετα γινονται κομπαρσοι.
    Σε αυτο ηταν αισθητα καλυτερο το αρχικο παιχνιδι που ειχε μικρο cast που αρα ειχαν περισσοτερο χρονο στην οθονη.

    Το αλλο καλο ειναι οτι οσον αφορα την μαχη αν και ειχα τις οποιες αμφιβολιες,τελικα μαρεσε το ολο συστημα μαχης αλλα ειναι αληθεια οτι αν εισαι στα ιδια level με τον αντιπαλο(περαν των tainted beasts)δεν γινεται να χασεις. Το γεγονος οτι κουτσα στραβα καταφερα και εφαγα boss που ειχε 14level διαφορα απο μενα λεει πολλα .

    Βεβαια ολα αυτα ειναι αναλογα το ποσο βαρος δινει ο καθενας φυσικα,αλλα δυστηχως δεν υπαρχει μεγαλη συμμετοχη στο θεμα(παρολο που το αρχικο παιχνιδι εχει στο forum 30 σελιδες μαζεψει)για να γνωριζουμε αποψεις και απο αλλους.
    Αφηνω ενα μικρο παραθυρο για οταν με το καλο βγουν και τα 2 dlc και το ξαναπαιξω απο την αρχη μηπως εχει βελτιωθει η κατασταση με κανενα update(πχ στην δυσκολια).
    Last edited by Fulgore; 09-04-2018 at 15:20.

  20. #76
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Το πρώτο παιχνίδι είχε πολύ καλύτερο σενάριο για μένα. Είχε βασικά αυτό μαγικό στοιχείο που έχουν οι ταινίες του Studio Ghibli. Ενώ είναι φαινομενικά για παιδιά έχουν ένα δεύτερο επίπεδο που μιλά και σε έναν ενήλικα.

    Στο ni no Kuni 2 δεν έχω δει να υπάρχει κάποιο άλλο επίπεδο προς το παρόν.

  21. #77

    Default

    Ελπιζω το Dragon Quest να ειναι καλυτερο φετος.

  22. #78
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Patch για την ιαπωνική έκδοση

    https://www.resetera.com/threads/ni-...6#post-6759942
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  23. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Fulgore (15-04-2018)

  24. #79

    Default

    Καλα νεα για το παιχνιδι και λογω και του season pass περιμενω να το βελτιωσουν και αλλο σε καποια κομματια.

  25. #80
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Βγήκε το patch και για εμάς

    Check out @RPGSite’s Tweet: https://twitter.com/RPGSite/status/9...621201920?s=09
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •