Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 69

Thread: Ace Combat 7 [+PSVR content]

  1. #41
    Cool Member jper75's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    249
    PSN ID
    jper75
    Name
    Γιάννης

    Default

    Χωρις VR είναι όντως πολύ εντυπωσιακό! Στο VR δοκίμασα τις 2 πρώτες αποστολές. Το cockpit είναι λεπτομερές. Το περιβάλλον κάπως λιγότερο. Μου φάνηκε λίγο θολό. Πάντως νιώθεις ότι συμμετέχεις στην μάχη κανονικά! Ειδικά στη δεύτερη αποστολή με το καλημέρα γίνονταν πραγματικά της κακομοίρας Όμως... δυστυχώς εμένα με ζάλισε λίγο με το τέλος της 2ης αποστολής. Οι κλειστές αερομαχίες και οι γρήγοροι ελιγμοί του σκάφους και η παράλληλη κίνηση του κεφαλιού δεξιά αριστερά για να βρεις τους αντιπάλους το ζορίζει κάπως το στομάχι Αυτό που με βοηθούσε πάντως ήταν όταν σε ελιγμό εστίαζα πάνω στην οροφή της καλύπτρας. Για κάποιο λόγο ένιωθες ότι έκανε λίγο πιο soft το αίσθημα της στροφής. Γενικώς είναι δυνατή εμπειρία.

  2. The Following User Says Thank You to jper75 For This Useful Post:

    Giannis1979 (19-01-2019)

  3. #42
    Elite Dinos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens - kifisia
    Posts
    793
    PSN ID
    Dinos161079

    Default

    Quote Originally Posted by jper75 View Post
    Χωρις VR είναι όντως πολύ εντυπωσιακό! Στο VR δοκίμασα τις 2 πρώτες αποστολές. Το cockpit είναι λεπτομερές. Το περιβάλλον κάπως λιγότερο. Μου φάνηκε λίγο θολό. Πάντως νιώθεις ότι συμμετέχεις στην μάχη κανονικά! Ειδικά στη δεύτερη αποστολή με το καλημέρα γίνονταν πραγματικά της κακομοίρας Όμως... δυστυχώς εμένα με ζάλισε λίγο με το τέλος της 2ης αποστολής. Οι κλειστές αερομαχίες και οι γρήγοροι ελιγμοί του σκάφους και η παράλληλη κίνηση του κεφαλιού δεξιά αριστερά για να βρεις τους αντιπάλους το ζορίζει κάπως το στομάχι Αυτό που με βοηθούσε πάντως ήταν όταν σε ελιγμό εστίαζα πάνω στην οροφή της καλύπτρας. Για κάποιο λόγο ένιωθες ότι έκανε λίγο πιο soft το αίσθημα της στροφής. Γενικώς είναι δυνατή εμπειρία.
    Ωχ, εγώ που ζαλίζομαι πολύ γενικά με το vr δεν με βλέπω να το παίρνω


  4. #43
    Cool Member jper75's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    249
    PSN ID
    jper75
    Name
    Γιάννης

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι είχα καιρό να δοκιμάσω κάτι με τόσο γρήγορες κινήσεις σε VR. Ελπίζω να το συνηθίσω! Αν το σκεφτείς πάντως το όλο αίσθημα το κάνει και λιγο πιο ρεαλιστικό! Φαντάζομαι ότι αν είχα την δυνατότητα να βρεθώ σε σκάφος που κάνει αντίστοιχους ελιγμούς και στην πραγματικότητα δεν θα ένιωθε και ιδιαίτερα καλύτερα το στομάχι μου.

  5. The Following User Says Thank You to jper75 For This Useful Post:

    Giannis1979 (19-01-2019)

  6. #44

    Default

    Quote Originally Posted by jper75 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι είχα καιρό να δοκιμάσω κάτι με τόσο γρήγορες κινήσεις σε VR. Ελπίζω να το συνηθίσω! Αν το σκεφτείς πάντως το όλο αίσθημα το κάνει και λιγο πιο ρεαλιστικό! Φαντάζομαι ότι αν είχα την δυνατότητα να βρεθώ σε σκάφος που κάνει αντίστοιχους ελιγμούς και στην πραγματικότητα δεν θα ένιωθε και ιδιαίτερα καλύτερα το στομάχι μου.
    Ακριβως.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #45

    Default Ace Combat 7 [+PSVR content]

    Το online ειναι απολαυση. Μπαινουν με normal χειρισμο και μπαινεις με expert και τους κοβεις οπως ο σουβλατζης το γυρο. Πρωτος απο το πρωτο game..
    ΜΗΝ μπειτε multiplayer αν δεν εχετε αφομιωσει ΠΛΗΡΩΣ τα expert χειριστηρια!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #46
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Eχει ενδιαφερον παντως που η καλυτερη version αυτη τη φορα ειναι στο PS4 Pro και οχι στο OneX.

    Tο DF υποθετει οτι αυτο συμβαινει γιατι μπηκαν στην διαδικασια να κανουν optimisation για την PSVR εκδοση και αυτο βοηθησε και την flat εκδοση.
    .

  9. #47
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Έχει άπειρη πλάκα και ενώ το wipeout δεν μπόρεσα να το διαχειριστώ σε vr τούτο εδώ τα σπάει μου φαίνεται πολύ νορμαλ. Χειρισμός οκ arcade αλλά είσαι πολύ απορροφημένος και απτά παιχνίδια που σε βάζουν μέσα στο κλίμα του vr. Τρομερό
    Satan has left his killing floor
    PS4

  10. #48

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Έχει άπειρη πλάκα και ενώ το wipeout δεν μπόρεσα να το διαχειριστώ σε vr τούτο εδώ τα σπάει μου φαίνεται πολύ νορμαλ. Χειρισμός οκ arcade αλλά είσαι πολύ απορροφημένος και απτά παιχνίδια που σε βάζουν μέσα στο κλίμα του vr. Τρομερό
    Αν δεν μαθεις να παιζεις με expert controlls χανεις το 90% της απολαυσης του game. Ειναι αλλο πραγμα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #49
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Έχω επαφή με πραγματικa simulators και γιαυτο το χαρακτήρισα arcade, στο expert παίζω. Βασικά δρν με ενδιαφέρει για το συγκεκριμένο πως θα το χαρακτηρίσει κάποιος διότι προσωπικά είναι απτις αγαπημένες μου σειρές απτό ps1 με air combat κλπ Απείρως διασκεδαστικό και μου φέρνει αναμνήσεις.
    Στα του 7 τώρα οκ δεν έπαιξα ακόμα το κανονικό στορυ διότι έπαιξα μόνο vr. Θα περιμένω λίγο μήπως και το εμπλουτίσουν αλλιώς θα παίξω το κανονικό, για το οποίο ανυπομονώ! Φαίνεται παρά πολύ ποιοτικό και διασκεδαστικό!
    Satan has left his killing floor
    PS4

  12. #50

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Έχω επαφή με πραγματικa simulators και γιαυτο το χαρακτήρισα arcade, στο expert παίζω. Βασικά δρν με ενδιαφέρει για το συγκεκριμένο πως θα το χαρακτηρίσει κάποιος διότι προσωπικά είναι απτις αγαπημένες μου σειρές απτό ps1 με air combat κλπ Απείρως διασκεδαστικό και μου φέρνει αναμνήσεις.
    Στα του 7 τώρα οκ δεν έπαιξα ακόμα το κανονικό στορυ διότι έπαιξα μόνο vr. Θα περιμένω λίγο μήπως και το εμπλουτίσουν αλλιώς θα παίξω το κανονικό, για το οποίο ανυπομονώ! Φαίνεται παρά πολύ ποιοτικό και διασκεδαστικό!
    Α οκ απο αυτο το perspective συμφωνω απολυτα. Και γω μια απ τα ιδια fan της σειρας απο το πρωτο air combat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #51

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Eχει ενδιαφερον παντως που η καλυτερη version αυτη τη φορα ειναι στο PS4 Pro και οχι στο OneX.

    Tο DF υποθετει οτι αυτο συμβαινει γιατι μπηκαν στην διαδικασια να κανουν optimisation για την PSVR εκδοση και αυτο βοηθησε και την flat εκδοση.
    Το 1080p και στα 2 ειναι απογοητευτικο. Απο τη στιγμη ομως που ξεκινησε ως playstation excluse παλι καλα που μας το εδωσαν κ ας μην το φροντισαν κατα τη μεταφορα οπως λενε στο video αναλυσης.
    Διαφορα στο image quality δεν υπαρχει, υπαρχει ομως μια μικρη διαφορα στα frames.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #52
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Διαφορα στο image quality δεν υπαρχει, υπαρχει ομως μια μικρη διαφορα στα frames.
    Στο VR επιβαλεται να ειναι 60 καρφωμενα. Ισως για αυτο επωφελήθηκε εκει η PS version.
    .

  15. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Giannis1979 (20-01-2019)

  16. #53

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Στο VR επιβαλεται να ειναι 60 καρφωμενα. Ισως για αυτο επωφελήθηκε εκει η PS version.
    Ναι το λεει και το df οπως λεει οτι παραμεληθηκε πληρως η one x εκδοση που θα επρεπε να ηταν τουλαχιστον native 2k aka 1440p.
    Παντως τα base συστηματα χαλια και τα 2 και ειδικα το απλο one.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #54
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Native 2K σε 16:9 = 1920x1080p

    2560x1440 σε 16:9 ή 16:10 = 2.5Κ !!!

    Στο VR απαραιτήτως = 120 fps.

    Απλώς η Sony προσφέρει στα 60/90 fps να έχεις φτιάξει το παιχνίδι, όπου μετά το "VR κουτί" προσθέτει fps μέσω interpolation και φτάνει τα 120 fps (καλύτερα βέβαια να το έχεις φτιάξει στα 90 fps και ακόμα καλύτερα στα 120 fps).
    Last edited by Lefteris_X; 20-01-2019 at 12:08.

  18. #55

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Native 2K σε 16:9 = 1920x1080p

    2560x1440 σε 16:9 ή 16:10 = 2.5Κ !!!

    Στο VR απαραιτήτως = 120 fps.

    Απλώς η Sony προσφέρει στα 60/90 fps να έχεις φτιάξει το παιχνίδι, όπου μετά το "VR κουτί" προσθέτει fps μέσω interpolation και φτάνει τα 120 fps (καλύτερα βέβαια να το έχεις φτιάξει στα 90 fps και ακόμα καλύτερα στα 120 fps).
    Δεν λεω αυτο λευτερη, η εκδοση για pro η το απλο ps4 μπορει να ειναι οσο θελει. Λεω οτι δεν εγινε καθολου optimization η xbox one x εκδοση που μπορουσε να ειναι σημαντικα καλυτερη.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #56
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Στο VR απαραιτήτως = 120 fps.

    Απλώς η Sony προσφέρει στα 60/90 fps να έχεις φτιάξει το παιχνίδι, όπου μετά το "VR κουτί" προσθέτει fps μέσω interpolation και φτάνει τα 120 fps (καλύτερα βέβαια να το έχεις φτιάξει στα 90 fps και ακόμα καλύτερα στα 120 fps).
    Ακριβως. Τα περισσοτερα psvr games ''τρεχουν'' στα 120fps(oχι native). Kαποια ειναι στα native 90fps και λιγα στα 120.
    Να πω την αληθεια δεν εχω δει διαφορα. Μια χαρα κανει την δουλεια του το interpolation. Κι αν καταφερουν με καποιο τροπο να το βελτιωσουν στο psvr2, καλυτερα να προτιμουν τα 60fps για εξοικονομηση πορων.
    .

  20. #57
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ναι το λεει και το df οπως λεει οτι παραμεληθηκε πληρως η one x εκδοση που θα επρεπε να ηταν τουλαχιστον native 2k aka 1440p.
    Παντως τα base συστηματα χαλια και τα 2 και ειδικα το απλο one.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Αυτό δεν έγραψες; Ε, αυτό διόρθωσα.
    Επίσης, διευκρίνισα τα περί 60 fps που είπε ο PDS για το VR.

    Δεν εστίασα πουθενά αλλού, περί optimization και σε ποιο μηχάνημα έγινε περισσότερο ή δεν έγινε. (καθώς δεν διαφωνώ)

    Εκεί που θεώρησα ότι διατυπώθηκε κάτι λάθος, εκεί τοποθετήθηκα. Άλλο 2K, άλλο 2.5Κ - άλλο 60 fps, άλλο 120 interpolated (που παράγεται από πηγή 90 fps), κλπ.

    Στα του παιχνιδιού:
    Προφανώς τελευταία στιγμή θα πρέπει να αποφασίστηκε ότι θα γίνει multiplatform.
    Αν θυμάμαι καλά, στην αρχή του development όλο το παιχνίδι θα ήταν σε VR, όχι μόνο 3 αποστολούλες.
    Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να λιώνουν στον κώδικα προγραμματισμού για να πετύχουν υψηλό frame rate, πολύ παραπάνω από 60 fps.
    Για PS4 και PS4 Pro.
    Μετά το budget δεν έβγαινε, οπότε από ολόκληρο το παιχνίδι σε VR, μειώθηκε σε 3 αποστολές.
    Και πιο μετά, επειδή ΔΕΝ θα έβγαιναν τα φράγκα (από τις πωλήσεις) είπαν να το κάνουν multiplatform.

    Ε, απλώς "πέταξαν" τον κώδικα PS4/PS4 Pro σε Xbox με ελαφρές (υποχρεωτικές) αλλαγές και είπαν "ΟΚ, εντάξει είμαστε".

    Τώρα, αν στην πορεία βγάλουν κάποιο patch για Xbone X που να βελτιώνει την απόδοση, είναι άγνωστο. (εικασίες δεν κάνω)

  21. #58
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Οποιος ενδιαφερεται να το δοκιμασει, υπαρχει διαθεσιμο demo για το VR mode στο PS store της Ιαπωνιας.

  22. #59

    Default Ace Combat 7 [+PSVR content]

    Λοιπον ειμαι στη μεση του game (mission 11) και πραγματικα ενω στις 5 πρωτες αποστολες το game ειναι απιστευτα ωραιο απο κει και περα χανεται ολη η ουσια.
    Το παιχνιδι ξεκαθαρα δεν σε αφηνει να το απολαυσεις.
    Χρονικοι περιορισμοι στις αποστολες, ( πχ σε πεταει σε ενα μεγαλο χαρτη και σου ζηταει να κανεις συγκεκριμενο σκορ κυνηγωντας διαφορους στοχους σε 5 η 10 λεπτα) και τρεχεις πανικοβλητος για να προλαβεις, χαζα objectives, και γενικα ειναι σαν να σου βαζει περιορισμο στο πως θα παιξεις το παιχνιδι.
    Απο την αποστολη 5 και μετα παιζω και κανω αγγαρεια αφου το παιχνιδι δεν με αφηνει να το ευχαριστηθω οπως θελω εγω, αλλα με παει με ενα δικο του αχαρο και ακρως απογοητευτικο στυλ.
    Τεραστιο thunbs down για ενα game που περιμενα πιο πολυ και απο το resi 2.
    Ευχομαι να αλλαξει αυτο στη συνεχεια αλλα δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος.
    Πραγματικα απορω με τις θετικες κριτικες.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 24-01-2019 at 03:14.

  23. #60

    Default Ace Combat 7 [+PSVR content]

    Αχταρμας.

    Ο κωδικος του ace combat 6 που ηταν preorder bonus δεν δουλευει, οι καραγκιοζηδες του support μου λεγανε οτι εκανα redeem τον κωδικο με αλλο λογαριασμο, και να ψαξω να τον βρω για να λυθει το θεμα, και τελικα ο τελευταιος μου ομολογησε οτι η αδεια φαινεται κανονικα στο λογαριασμο μου (αφου του εστειλα screenshot οτι δειχνει κανονικα το παιχνιδι ως licenced στον λογαριασμο μου η κονσολα) αλλα ο κωδικος φαινεται να εχει γινει redeem απο αλλον, κατι που προφανως δε μπορει να συμβει.

    Μπορω κανονικα να διαγραφω και να κατεβαζω το ace combat 6, φαινεται κανονικα ως licenced στον λογαριασμο μου, αλλα δεν μπορω να το παιξω γιατι μου λεει οτι δεν μου ανηκει το game. Απιστευτα πραγματα.

    Τραγικο support απο τη ms, εφαγα τη μερα μου αδικα, και δεν μου λεγανε οτι βλεπουν την αδεια στο account μου,και ακομα πιο τραγικο παιχνιδι απο τη bandai.
    Προσπαθω να πετυχω πληρες refund και απομακρινση της μαλακιας απο τα παιχνιδια μου.
    Ολη μερα chatαρω με το support της ms και αναμενω να μου στειλουν στο mail το refund form ωστε να το συμπληρωσω και να πετυχω να μου επιστραφουν τα 70 ευρω.
    Θα ενημερωσω να γνωριζετε αν αντιμετωπιζει και αλλος προβλημα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 25-01-2019 at 05:21.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •