Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 29 of 29

Thread: Tv calibration

  1. #21
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Nope!!!!!! Αρκετά έξοδα εχω και η τηλεόραση ειναι μολις ενός έτους και κάτι. So, no....
    Αυτο που αναρωτιέμαι ειναι εαν ενα PS4 pro έκανε τη διαφορα. Αν και δε βλέπω πως...
    Και έξοδα να μην είχες κάτσε εκεί που κάθεσαι και μείνε μακρυά από OLED.



    Παύλο, ας μιλήσουμε αύριο στο τηλεφωνο αν βγαίνει στους χρόνους μας να συγκρίνουμε ρυθμίσεις που έχουμε κάνει.
    Εγω βλέπω αισθητά τη διαφορά σε HDR και μη HDR.

    Για τα ελληνικά που λες στο GOW, μήπως έχεις ελληνική γλώσσα επιλέξει για το UI του PS4?
    Στο ρωτώ γιατί παίζω το Spider-Man στα αγγλικά και έλεγα σε έναν φίλο πως δεν έχει επιλογή για ελληνικά και μου είπε πως αν στις επιλογές γλώσσας για το UI του PS4 βάλω να είναι στα ελληνικά τότε και το παιχνίδι αυτόματα θα γυρισει στην ελληνική γλώσσα χωρίς να έχεις επιλογή. (!)

  2. #22
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Και έξοδα να μην είχες κάτσε εκεί που κάθεσαι και μείνε μακρυά από OLED.

    Παύλο, ας μιλήσουμε αύριο στο τηλεφωνο αν βγαίνει στους χρόνους μας να συγκρίνουμε ρυθμίσεις που έχουμε κάνει.
    Εγω βλέπω αισθητά τη διαφορά σε HDR και μη HDR.

    Για τα ελληνικά που λες στο GOW, μήπως έχεις ελληνική γλώσσα επιλέξει για το UI του PS4?
    Στο ρωτώ γιατί παίζω το Spider-Man στα αγγλικά και έλεγα σε έναν φίλο πως δεν έχει επιλογή για ελληνικά και μου είπε πως αν στις επιλογές γλώσσας για το UI του PS4 βάλω να είναι στα ελληνικά τότε και το παιχνίδι αυτόματα θα γυρισει στην ελληνική γλώσσα χωρίς να έχεις επιλογή. (!)
    Ναι Βασίλη, αν δεν ειναι κόπος θα το ηθελα, οχι και τιποτα αλλο, να μου φύγει και αυτη η σκέψη.
    Όσον αφορά στα ελληνικα, ναι, το UI ειναι στα ελληνικα, αλλα ετσι ηταν και πριν. Δεν εχω αλλάξει κατι...

  3. #23
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Η KS7000 έχει ακριβώς ίδιο πάνελ με την KS8000 που είχα και εγώ.

    Τώρα επειδή έχεις το base PS4 όπως κατάλαβα, δεν ξέρω μπας και παίζει κανένα θέμα απόδοσης από εκεί. Εγώ με το Pro δεν είχα κανένα θέμα με το HDR πριν την αλλάξω. Μια χαρά ήταν. Από εκεί και έπειτα, όταν άλλαξα σε OLED, είδα το φως το αληθινό και την μέρα με την νύχτα σε απόδοση. Ειδικά σε περιεχόμενο με Dolby Vision σε σειρές/ταινίες (άσχετο με το gaming).
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  4. #24
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    To game mode το έχετε πάντα ενεργο;
    Εγώ το έχω ενεργό έχοντας δει όλους να λένε ότι είναι απαραίτητο αλλά να πω την αλήθεια βγάζοντας το έχω καλύτερη, πιο καθαρή εικόνα και δεν βλέπω και καμία διαφορά στο lag. Έχοντας βέβαια τα διάφορα εφέ στο off. Η tv μου είναι μια samsung ks8000.

  5. #25
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ πάντα σε game mode παίζω.
    Και στην προηγούμενη μου tv και τώρα. Προσωπικά θεωρώ πως έχει καλύτερη απόκριση ο χειρισμός.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  6. #26
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    To game mode το έχετε πάντα ενεργο;
    Εγώ το έχω ενεργό έχοντας δει όλους να λένε ότι είναι απαραίτητο αλλά να πω την αλήθεια βγάζοντας το έχω καλύτερη, πιο καθαρή εικόνα και δεν βλέπω και καμία διαφορά στο lag. Έχοντας βέβαια τα διάφορα εφέ στο off. Η tv μου είναι μια samsung ks8000.
    Έχουμε την ίδια τηλεόραση. Έχεις καλύτερη εικόνα απενεργοποιώντας το Game mode όταν παίζεις PS4;;;;; Σε εμένα ειναι τρισχειροτερη σε ΟΛΑ τα αλλα modes!!!!!!!!! Hands down!!!!!

  7. #27
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Παύλο και εγώ σε gaming mode παίζω. Απλά κάνω κάποιες δοκιμές που και που οπως τώρα που παίζω spiderman και παρατηρώ αυτό που λέω πιο πάνω. Η εικόνα είναι πιο crisp, φαίνεται να παίζω σε λίγο υψηλότερη ανάλυση. Με τα ίδια ακριβώς settings, έχοντας απενεργοποιημένα τα διαφορά εφέ που δημιουργούν πρόβλημα, μόνο το dynamic contrast έχω ενεργό. Σε τυπικό mode, όχι cinema, φυσική εικόνα κτλ και πάντα ουδέτερο χρώμα. Το ίδιο είχα παρατηρήσει και όταν έπαιξα το AC Origins στο xbox X, η εικόνα φαινόταν πιο crisp.
    Επειδή εγώ παίζω στο pro και απ' ότι είδα πιο πάνω εσύ έχεις το base ps4, μήπως παίζει αυτό κάποιο ρόλο, δεν ξέρω.
    Πάντως μάλλον θα το αφησω σε game mode, αφού λένε όλοι ότι αυτό είναι το σωστό.
    Last edited by kostasb13; 12-09-2018 at 20:40.

  8. The Following User Says Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (12-09-2018)

  9. #28
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Πάντως μάλλον θα το αφησω σε game mode, αφού λένε όλοι ότι αυτό είναι το σωστό.
    Και αυτό είναι οτι πιο λάθος θα μπορούσες να κάνεις σε θέματα εικόνας, ήχου και... whisky. Οι προτεινόμενες online ρυθμίσεις σαφώς και αποτελούν μπούσουλα αλλά μέχρι εκεί καθώς εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να ληφθούν υπόψιν υποκειμενικοί παράγοντες όπως ο χώρος σου, η φωτεινότητά του και κυρίως τα μάτια σου.

  10. #29
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Μπορει να πω κ βλακεια, τι καλωδιο hdmi εχεις? Αυτο τις κονσολας ή καποιο αλλο 1.4 εκδοση?
    Μηπως να δοκιμασεις τα version 2.0? Εχω την εντυπωση πως αυτα εκμεταλλευονται το hdr-uhd. Η γενικα καποιο που να υποστηριζει 4Κ

    Spoiler!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •