Page 29 of 48 FirstFirst ... 1925262728293031323339 ... LastLast
Results 561 to 580 of 947

Thread: Gran Turismo Sport [+VR content]

  1. #561
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @Μιχάλης

    Ε, αυτή η "ελπίδα" που κακώς γεννήθηκε - καθώς ήταν ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ πως θα είναι ο τίτλος, ο συνφορουμίτης Majerre το εξέφρασε ως "καμία επαφή με το περιβάλλον".

    Ελπίζω να έκανα σωστή μετάφραση σε αυτό που εννοούσε ο Majerre.

    Καλό είναι πάντως να έχουμε προσδοκίες, οι οποίες όμως να εμπεριέχουν ενημέρωση και όχι προσωπικές επιθυμίες.

    Κι εγώ θα ήθελα το Horizon να ΜΗΝ είναι open world, ψιλο-RPG όταν πρωτοενημερώθηκα για αυτό (1,5-2 χρόνια πριν) και μάλιστα το είχα σχεδόν δεδομένο προς αγορά.......αλλά όσο προχώραγε ο καιρός και διάβαζα τα RPG/open world στοιχεία, αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να το ακουμπήσω. Και αυτό έκανα. Με είδατε να μπαίνω στο αντίστοιχο θρεντ και να κράζω αυτό που ήδη είχα (πολλάκις) ενημερωθεί ότι θα είναι το παιχνίδι; Όχι.

    Βέβαια, το τι έκανα εγώ δεν σημαίνει, ότι αυτό κάνει κάποιος άλλος.

    Αλλά το συνεχές ranting την στιγμή που κάποιοι απολαμβάνουν το παιχνίδι, μακάρι να μην το πάρετε στραβά αυτό που λέω, χτυπάει κάπως άσχημα στην θετική διάθεση/προσμονή που έχουν κάποιοι άλλοι. (ισχύει όμως και το αντίθετο)

    Τι να πω; Κράξτε μεν ελεύθερα, αλλά ΟΚ, ακούστηκαν οι ενστάσεις μια-δύο-δεκαδύο, ευελπιστώ μην μετατραπεί το θρεντ σε ranting zone. Από εκεί και πέρα, δεν θέτω όρια και περιορισμούς στην ελευθερία έκφρασης, άλλωστε κι εγώ όντας ενθουσιασμένος πλακώθηκα στα υπερ-θετικά ποστ και τώρα τα σταμάτησα, γιατί δεν έχει περαιτέρω νόημα, όλοι κατάλαβαν την διάθεσή μου. Πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και με τις αρνητικές κριτικές. (ο συνφορουμίτης Peteoklis τοποθετήθηκε άριστα)
    Last edited by Lefteris_X; 10-10-2017 at 16:16.

  2. #562
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Quote Originally Posted by Peteoklis View Post
    Βλέπεις να λέει πουθενά ο τίτλος "Online" ?? Τι σχέση έχουν τα σώβρακα με τα καπέλα?
    Κάνε μου τη χάρη και σκέψου τι πας να γράψεις όταν το γράφεις και αναθεώρησε τον τρόπο που γράφεις γιατί νομίζω πως προβάλεις τον κόσμο αν και νομίζω πως δεν είχες κάποια τέτοια πρόθεση και είναι έκφραση που χρησιμοποίησες.

    Επίσης ο χειρισμός του για εμένα είναι μέτριος για προσομοιωτή που θέλει να έχει τα εύσημα της FIA και να λογίζεται μια LEAGUE από μόνο του και σαν πρεσβευτής του νέου "αθλήματος" ενταγμένο στα e-sports.

    Κατά τα άλλα θεωρώ πως έχεις ένα οπαδικό ύφος γύρω από την υπόσταση του GT αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να έχουμε ή να εκφράζουμε διαφορετικές απόψεις και σίγουρα δεν θα φιμώσεις κάποιον.

    Πάντα καλοπροαίρετα.
    Εγω δεν βλεπω να λεει ο τίτλος online. Όχι.
    Εντάξει επομένως λύθηκε,έχετε δίκιο δεν ειναι ενας online καθαρα τίτλος. Αφου δεν το λεει η επικεφαλίδα.

    Ειμαι οπαδός της.ποιοτητας αποπου κ αν προέρχεται.
    Το gt σεμενα φωναζει ποιότητα.
    Αυτα απο εμένα ως προς τις αντιπαραθεσεις.

    Αν απο εκει κ πέρα οπως γραφω κατα καιρούς, πιστεύετε οτι βοηθάτε να ερθει στο PlayStation κατι σαν forza, κατι σαν iracing, κατι σαν pc sim κλπ και η πρόθεση σας ειναι αυτη καθαρά τοτε αλήθεια ζητώ συγγνώμη που δεν αντιλαμβάνομαι τις καλες σας προθέσεις. Μάλλον ειμαι ετσι σαν άνθρωπος. Το κατάλαβες ήδη.
    Το gt για μενα δεν ειναι το show off της κονσόλας (οι πραγματικα φανατικοί του gtplanet ειπαν οτι εχει πx τα καλύτερα γραφικά στο PlayStation).
    Anyway, thumbs-up στο gt sport! Τρομερή προσθήκη στην ιστορία του gt κατεμε!
    Πολλα μπράβο από εμενα στην PD και καλη επιτυχία σε όποιον το παιξει τελικά το παιχνίδι και το βαλει στην καθημερινότητα του και καλη διασκέδαση.
    Θα επανέλθω με ποστ μου καποια στιγμή οταν έχω ασχοληθεί σοβαρά με τον τίτλο για τις λεπτομέρειες!

    Edit
    Ναι Λευτέρη αυτο ακριβώς οπως το είπες. Ερμηνευσες σωστα το.ποστ μου.
    Last edited by MajereMP44; 10-10-2017 at 16:36.

  3. #563
    Elite liberostelios's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    P. Faliro
    Posts
    602
    PSN ID
    liberostelios

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Ναι ο τίτλος είναι GT Sport και σαφώς δεν περιμέναμε να δούμε GT7. Όμως εγώ το θεωρώ μισό παιχνίδι. Ότι κάποιος που μπορεί να λιώσει στο Online και να γράψει 1000 ώρες εμένα δεν μου λέει κάτι.
    Όταν όμως βάζεις απλά κάτι challenges έτσι για το φαίνεσθαι μπας και γλυτώσεις το κράξιμο (γιατί πολύς κόσμος το υποδέχτηκε πολύ ψυχρά το GT Sport όταν πρωτοπαρουσιάστηκε στην Ε3) για μένα δεν έχεις ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι..
    Τώρα αυτό που λες για τα challenges οτι δεν κάνει save. Το έπαθα και εγώ όπως έγραψα παραπάνω. Αλλά εκτός του ότι δεν κάνει save το progress σου, αν τύχει και βγεις στο κεντρικό μενού μετά δεν μπορείς να μπεις πουθενά... Το δοκίμασα εχθές και ούτε σε single race με άφηνε..
    Εσύ μπορεί να το θεωρείς μισό παιχνίδι, όμως η αντίληψη ήταν να γίνει ένα eSports τίτλος και όχι ένα offline παιχνίδι. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα υπάρχει και offline mode. Ο Yamauchi είχε πει σε μία συνέντευξη ότι το online θα είναι το 15% του παιχνιδιού. Οκ, το ότι θα είναι περισσότερο από 15%, νομίζω είναι δεδομένο πια. Αλλά από την άλλη θεωρώ απίθανο το ενδεχόμενο να μην μπορείς να έχεις arcade, challenges, VR, scapes, livery editor κλπ. όταν είσαι offline. Πιστεύω ότι αυτό που έχει γίνει τώρα είναι καθαρά λόγω του demo, προκειμένου να μη γίνεται να παίζει κάποιος όσο θέλει αφού κλείσουν οι servers την Πέμπτη.

    Αν ισχύει δεν είναι έτσι, πάντως, για μένα θα είναι αδιανόητο. Εννοείται ότι είμαι μαζί σου ότι θα είναι απαράδεκτο (και ηλίθιο, κατά την άποψή μου) να απαιτεί να δουλεύουν οι servers για να κάνεις τα στοιχειώδη!

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αν βαλουν 150 challenges και αυτο υποτιθεται θα θεωρειτο το καλυτερο single player υλικο που θα μπορουσαν να σκεφτουν για να βαλουν ως campaign σε ενα racing game, τοτε πραγματικα ειμαι ευτυχισμενος που δεν το εκαναν. Γιατι κατα την γνωμη μου αυτο δεν λεγεται campaign αλλα σκουπιδι.

    Απλα εγω ως Δημητρης ευχομαι οτι μπορουν να κανουν κατι καλυτερο απο driving licences και challenges που ειναι οτι πιο καμμενο μπορει να βαλει κανεις σε single player racing game του 2017. Τωρα οκ αν προσανατολιζεται μοναχα ως esport και τιποτε αλλο, θα μου επιτρεψει ο Καζουνορης να πω ενα τεραστιο "eh?".
    Υποτίθεται ότι το Gran Turismo ως συνταγή είναι γνωστό γι αυτό το είδος gameplay: (σχετικά) mainstream αυτοκίνητα, με δυνατότητες βελτιώσεων και full challenges. Ο κόσμος "γκρινιάζει" επειδή δεν υπάρχει αυτό στο παιχνίδι κι εγώ εξηγώ ότι το να φτιάξουν ένα GT στην κλασική νόρμα που το γνωρίζουμε εδώ και 15 χρόνια θα ήταν ότι πιο εύκολο. Ο σκοπός τους ήταν να δώσουν κάτι διαφορετικό, εξ ου και η αλλαγή ονομασίας. Το αν καλύπτει εσένα ή όχι είναι μία άλλη ιστορία. Τόσα παιχνίδια υπάρχουν εκεί έξω που θα μπορούν να σε καλύψουν, φαντάζομαι. Δεν έχει νόημα να βγει και ένα GT που να κάνει τα ίδια πράγματα.

    Επιπλέον, πιστεύω ότι έχουμε να δούμε αρκετές προσθήκες στο παιχνίδι. Για παράδειγμα έχει ειπωθεί ήδη ότι ο σκοπός είναι να προστεθούν πιο πολλά κλασικά αμάξια στο μέλλον, απλά τη στιγμή της κυκλοφορίας είχε υψηλή προτεραιότητα το να είναι έτοιμες οι κατηγορίες για τα οnline championships κλπ. Και επειδή έχουμε δει ήδη ότι με το GT6 έχουν γίνει πάρα πολλές βελτιώσεις στο μέλλον, πιστεύω ότι θα γίνoυν και στο GT Sports.

    Εμένα οι μόνες μου ανησυχίες είναι στα πιο ουσιώδη ζητήματα: αρκετοί λένε ότι το FFB δεν είναι ιδιαίτερα καλό και αυτό με ανησυχεί. Δεν έχω θέμα με το αν υπάρχουν πολλά challenges ή κάποιο career mode, αλλά θέλω η οδηγική εμπειρία να είναι όσο καλύτερη γίνεται. Ελπίζω να μπορέσω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή σύντομα με τιμόνι για να καταλάβω αν ισχύουν τα θέματα που λένε.
    Last edited by liberostelios; 10-10-2017 at 16:28.

  4. #564
    Elite AWD_POWER's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    743
    PSN ID
    AWD_POWER
    Name
    Ηλίας

    Default

    Εγώ πάλι, χωρίς να θέλω να θίξω απολύτως κανένα, νομίζω ότι έχετε εμπλακεί σε μια σειρά απόψεων που ο καθένας αντιμετωπίζει ως γνώμη και οδηγείστε σε αντιπαράθεση χωρίς στην ουσία να κρίνουμε ένα ολοκληρωμένο προϊόν. Συγχωρείστε μου το σχόλιο αλλά αποκλειστικος σκοπός του είναι να κατευνασει τα πνεύματα. Μου αρέσει πολύ να σας διαβάζω όλους, οποία και αν είναι η άποψη /γνώμη του καθενός απλά με στεναχωρουν όταν εκτροχιαζονται

    Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Racing. Because football, basketball, baseball, bowling & golf require ONLY one ball...

  5. The Following 3 Users Say Thank You to AWD_POWER For This Useful Post:

    MajereMP44 (10-10-2017),mihalis13 (10-10-2017),Peteoklis (10-10-2017)

  6. #565
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Ωραία τα λές Ηλία.

    Θέλετε να μπούμε σήμερα μέσα (όσοι πιστοι) να κάνουμε ένα room μόνο για φίλους και να το δοκιμάσουμε στο terain του ... "online".
    Και ότι είναι το συζητάμε και στο chat χαλαρά.

    Αυτό προτείνω για να δούμε και την εμπειρία που έχει να προσφέρει.

    Υγ. Εκτός αν φοβάστε οτι θα χάσετε ... χαχαχα

  7. The Following User Says Thank You to Peteoklis For This Useful Post:

    AWD_POWER (10-10-2017)

  8. #566
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    @Μιχάλης

    Ε, αυτή η "ελπίδα" που κακώς γεννήθηκε - καθώς ήταν ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ πως θα είναι ο τίτλος, ο συνφορουμίτης Majerre το εξέφρασε ως "καμία επαφή με το περιβάλλον".

    Ελπίζω να έκανα σωστή μετάφραση σε αυτό που εννοούσε ο Majerre.

    Καλό είναι πάντως να έχουμε προσδοκίες, οι οποίες όμως να εμπεριέχουν ενημέρωση και όχι προσωπικές επιθυμίες.

    Κι εγώ θα ήθελα το Horizon να ΜΗΝ είναι open world, ψιλο-RPG όταν πρωτοενημερώθηκα για αυτό (1,5-2 χρόνια πριν) και μάλιστα το είχα σχεδόν δεδομένο προς αγορά.......αλλά όσο προχώραγε ο καιρός και διάβαζα τα RPG/open world στοιχεία, αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να το ακουμπήσω. Και αυτό έκανα. Με είδατε να μπαίνω στο αντίστοιχο θρεντ και να κράζω αυτό που ήδη είχα (πολλάκις) ενημερωθεί ότι θα είναι το παιχνίδι; Όχι.

    Βέβαια, το τι έκανα εγώ δεν σημαίνει, ότι αυτό κάνει κάποιος άλλος.

    Αλλά το συνεχές ranting την στιγμή που κάποιοι απολαμβάνουν το παιχνίδι, μακάρι να μην το πάρετε στραβά αυτό που λέω, χτυπάει κάπως άσχημα στην θετική διάθεση/προσμονή που έχουν κάποιοι άλλοι. (ισχύει όμως και το αντίθετο)

    Τι να πω; Κράξτε μεν ελεύθερα, αλλά ΟΚ, ακούστηκαν οι ενστάσεις μια-δύο-δεκαδύο, ευελπιστώ μην μετατραπεί το θρεντ σε ranting zone. Από εκεί και πέρα, δεν θέτω όρια και περιορισμούς στην ελευθερία έκφρασης, άλλωστε κι εγώ όντας ενθουσιασμένος πλακώθηκα στα υπερ-θετικά ποστ και τώρα τα σταμάτησα, γιατί δεν έχει περαιτέρω νόημα, όλοι κατάλαβαν την διάθεσή μου. Πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και με τις αρνητικές κριτικές. (ο συνφορουμίτης Peteoklis τοποθετήθηκε άριστα)
    Λευτέρη αναρωτήθηκες γιατί δεν υπήρχε αυτή η αντίδραση στις αρχές. Σου λέω οτι υπήρχε και εγώ ήμουν από τους πρώτους που εξέφρασα τους προβληματισμούς μου.
    Τώρα αν μεγάλωσε το τελευταίο διάστημα σου λέω οτι στην αρχή κανένας δεν ήξερε αν θα είναι online only. Υποθέσεις κάναμε.. Τρέξε αν θες στις πρώτες σελίδες του thread για να φρεσκάρεις τη μνήμη σου.
    Μετά δεν ξέρω γιατί και εγώ μπήκα σε περίοδο αναμονής μέχρι να βγει το παιχνίδι και να το τεστάρω εγώ ο ίδιος παρά να βλέπω βίντεο κλπ.
    Και ξαναλέω: Ήξερε κανείς πως αν δεν είσαι Online δεν θα μπορείς να τρέξεις καν το παιχνίδι;; Εγώ προσωπικά το θεωρώ τραγικό αυτό. Πες το ranting πες το όπως θες δεν με ενδιαφέρει.
    Το να αναφέρουμε τα προβλήματα ενός παιχνιδιού (γιατί δεν είναι μόνο το always online) δεν είναι ranting.
    Δηλαδή πρέπει σε ένα thread να μόνο να αποθεώνουμε παιχνίδια και να γράφουμε έχω χεστεί επάνω μου (και καλά έκανες, όπως και εγώ είχα χεστεί επάνω μου με Horizon ZD) και όχι να αναφέρουμε τα προβλήματα;
    Και γιατί εγώ που το παιχνίδι το γουστάρω και ξέρω τι μου προσφέρει και είχα επαφή με το περιβάλλον να επηρεάζομαι από αυτούς που το κράζουν Αλλά το κράζουν επειδή δεν είχαν επαφή με το περιβάλλον. Αυτοί είναι λάθος όχι το παιχνίδι.
    Πριν λίγους μήνες είχα γράψει στο thread του Metal Gear πως το βρήκα το πιο βαρετο παιχνίδι που έχω παίξει. Δεν μου είπε κανένας δεν είχες επαφή με το περιβάλλον ή μην κράζεις το παιχνίδι που εμείς λατρεύουμε. Αντίθετα όσοι το έχουν τερματίσει με συμβούλεψαν να μην το συνεχίσω γιατί δεν έχει να προσφέρει κάτι σε εμένα.
    Όπως εσύ Λευτέρη έχεις δικαίωμα να αποθεώνεις ένα παιχνίδι που μεγάλωσες μαζί του και συνεχίζεις να το λατρεύεις για την στροφή που παίρνει, έτσι και εγώ έχω δικαίωμα να γράφω τους προβληματισμούς μου.
    Μπορεί μετά να διορθωθεί το παιχνίδι, χωρίς να αλλάξει την ταυτότητα του (online races) και να το πάρω και εγώ και να λιώνουμε όλο το φορουμ παρέα με δικά μας πρωταθλήματα. Δεν βγάζουμε κανένα hate προς το παιχνίδι που πολλοί το αγαπάμε (ειδικά ο Peteoklis επειδή είναι καλό φίλος εδώ και πολλά χρόνια, αγόραζε Playstation αποκλειστικά και μόνο για το GT) και θέλουμε να το δούμε καλύτερο.
    Spoiler!

  9. #567
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Ασχοληθηκα με το demo και αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση ηταν ο ρεαλιστικος φωτισμος που πραγματικα σε βαζει μεσα στην πιστα. Οτι καλυτερο εχει μπει σε race game. Προσεγγιζει γραφικα driveclub και μαλιστα με 60fps. Επισης τα μοντελα των αυτοκινητων ειναι εκπληκτικα.Τον χειρισμο επισης τον βρηκα βελτιωμενο, στα rally δυσκολευτηκα λιγο να το συνηθισω. Στα αρνητικα θα ηθελα περισσοτερες κλασικες πιστες οπως spa κλπ και αλλαγη στις καιρικες συνθηκες που μετα απο τοσο καιρο επρεπε να υπαρχουν. Γενικα αν και ημουν αυστηρος μετα απο τοσα χρονια καθυστερησης νομιζω πως ειναι θετικη η αλλαγη στη σειρα.

  10. The Following User Says Thank You to mtifosi For This Useful Post:

    MajereMP44 (10-10-2017)

  11. #568
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Πολύ κράξιμο βλέπω, νομίζω ήταν γνωστό ότι θα είναι ένα διαφορετικό Online GT και όχι μια συνέχεια.
    Δεν ξέρω αν στο μέλλον έχουν σκοπό να βγάλουν συνέχεια με τα προηγούμενα δλδ ένα GT7, εγώ θέλω μια συνεχεία αλλά μέχρι τότε θα απολαύσω κ αυτόν τον τίτλο το μόνο που θέλω να είναι να έχει βάθος κ να μην βαρεθώ σε λίγο καιρό.
    Από το Demo βλέπω πολλά ενδιαφέροντα πράγματα αλλά κ αδιάφορα για μενα (όπως να βγάζεις φωτογραφίες).

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  12. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    MajereMP44 (10-10-2017)

  13. #569
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by liberostelios View Post


    Υποτίθεται ότι το Gran Turismo ως συνταγή είναι γνωστό γι αυτό το είδος gameplay: (σχετικά) mainstream αυτοκίνητα, με δυνατότητες βελτιώσεων και full challenges. Ο κόσμος "γκρινιάζει" επειδή δεν υπάρχει αυτό στο παιχνίδι κι εγώ εξηγώ ότι το να φτιάξουν ένα GT στην κλασική νόρμα που το γνωρίζουμε εδώ και 15 χρόνια θα ήταν ότι πιο εύκολο. Ο σκοπός τους ήταν να δώσουν κάτι διαφορετικό, εξ ου και η αλλαγή ονομασίας. Το αν καλύπτει εσένα ή όχι είναι μία άλλη ιστορία. Τόσα παιχνίδια υπάρχουν εκεί έξω που θα μπορούν να σε καλύψουν, φαντάζομαι. Δεν έχει νόημα να βγει και ένα GT που να κάνει τα ίδια πράγματα.

    Επιπλέον, πιστεύω ότι έχουμε να δούμε αρκετές προσθήκες στο παιχνίδι. Για παράδειγμα έχει ειπωθεί ήδη ότι ο σκοπός είναι να προστεθούν πιο πολλά κλασικά αμάξια στο μέλλον, απλά τη στιγμή της κυκλοφορίας είχε υψηλή προτεραιότητα το να είναι έτοιμες οι κατηγορίες για τα οnline championships κλπ. Και επειδή έχουμε δει ήδη ότι με το GT6 έχουν γίνει πάρα πολλές βελτιώσεις στο μέλλον, πιστεύω ότι θα γίνoυν και στο GT Sports.

    Εμένα οι μόνες μου ανησυχίες είναι στα πιο ουσιώδη ζητήματα: αρκετοί λένε ότι το FFB δεν είναι ιδιαίτερα καλό και αυτό με ανησυχεί. Δεν έχω θέμα με το αν υπάρχουν πολλά challenges ή κάποιο career mode, αλλά θέλω η οδηγική εμπειρία να είναι όσο καλύτερη γίνεται. Ελπίζω να μπορέσω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή σύντομα με τιμόνι για να καταλάβω αν ισχύουν τα θέματα που λένε.
    Στελιο, δεν θα απαντουσα κανονικα γιατι οπως φαινεται δημιουργουνται μεγαλες εντασεις επειδη καποιοι ασκουν κριτικη και οκ χαλανε την ζαχαρενια αλλων, αλλα πρεπει να διευκρινησω κατι που -τουλαχιστον στην περιπτωση μου- καταλαβες λαθος.

    Αν δεις τα πρωτα μου μηνυματα με την ανακοινωση του GT6 αλλα και εδω, θα δεις οτι βασικη κριτικη μου στον Καζουνορι ειναι το γεγονος οτι κραταει την ιδια φορμουλα απο το 1995 μεχρι σημερα. Αυτο λοιπον τωρα μπορει να σου ακουγεται περα για περα αντιφατικο. Τουτεστην γιατι παραπονιεται ο Δημητρης τωρα που εγινε αλλαγη σε αυτην την φορμουλα? Θελει την παλια ενω την κραζει? Και η απαντηση φυσικα ειναι ΟΧΙ, δεν θελω την παλια απαρχαιωμενη single player εμπειρια του GT η οποια εστιαζε στο να κανεις ατελειωτο φαρμινγκ απο credits.

    Aπο την αλλη βεβαια δεν θελω και ξαφνικα να μου κοβεις ενα τοσο μεγαλο κομματι του παιχνιδιου απο εναν τιτλο που δουλευεις μια γενια ολοκληρη φαινομενικα. Και ναι φυσικα κοιταω τι κανει ο ανταγωνισμος. Και ο ανταγωνισμος εχει βρει σπουδαιους τροπους να κανει ενα ενδιαφερον campaign σε racing game που να ειναι πραγματικα rewarding και καινοτομο και φυσικα να προσφερει και multi.

    Μια αλλη κριτικη μου στην Polyphony digital ειναι οτι μαλλον εχει την ιδια αρρωστια που εχει και η Squarenix... τουτεστην κανει focus σε παντελως αχρειαστα και δευτερευοντα features και σπαταλαει πολυτιμες εργατοωρες, ενω θα μπορουσε να τις χρησιμοποιησει για κατι πολυ πιο επουσιωδες απο -ας πουμε- εκατονταδες rendered locations για ... photomode... απλα με αγανακτει εμενα αυτο, να βλεπω καποιον να παλευει 5 χρονια να βγαλει ενα game το οποιο τελικα ειναι always online και το μισο σε features απο αυτο που ηταν, αλλα με 800 locations για να παρω φωτογραφιες...

    Τεσπα εγω κλεινω εδω την "μιζερια" της κριτικης και αφηνω ολους να γραφουν τα υπεροχα λογια εν μεσω του honeymoon που βιωνουν με το παιχνιδι. Απλα ηθελα να κανω σαφη την σταση μου. Ηθελα ενα καινουργιο εκσυγχρονισμενο GT με τα ολα του στα πλαισια της εποχης και του ανταγωνισμου.

  14. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (10-10-2017)

  15. #570
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μιχάλη να σε διορθώσω. Μεγάλωσα με Pole Position, Buggy Boy, Enduro Racer, OutRun και άλλα SEGA ραλλάκια (αγαπημένο το Power Drift).

    Όταν βγήκε το GT1 ήμουν ήδη 22 ετών. Δεν το έχω και τόσο μέσα στην "ψυχή" μου. Δεν είναι κιόλας τυχαίο ότι δεν έχω τερματίσει κανένα. Απλώς το εκτίμησα για αυτό που είναι.
    Και με δεδομένο ότι δεν ακούμπησα ποτέ μου (πλην 2-3 τεστ) το PC Gaming, το GT ήταν μονόδρομος, δυστυχώς - ευτυχώς

  16. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (10-10-2017)

  17. #571
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Μιχάλη.
    Επιμένεις βλέπω οτι μπορώ και έχω το δικαίωμα να μπω στο νημα του horizon zero και να κανω rant επειδή π.x δεν έχει online? Πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερο αν έχει online το horizon( αυτο θελω εγω). Να μπω να.το γραφω καθε μερα δεν θα μου πει κανείς πιστεύεις με το χέρι στην καρδια, ότι φιλε συντονισου λιγο ΔΕΝ πρόκειται να έχει online to horizon το ξέραμε εξαρχής. Απάντησε μου ειλικρινά σαυτο. Με όποιο υφος θέλεις αρκεί να παρω μια αληθινή απάντηση. Και προς θεού δεν συγκρίνω παιχνίδια,μην μ το ξαναπειτε αυτο οτι συγκρίνω αλλους είδους παιχνίδια διότι ΔΕΝ ΚΑΝΩ καμια σύγκριση παιχνιδιών. Εαν δλδ η απάντηση π θα παρω βασιστεί σε αυτό και κολλησουμε εκει...τότε παραιτουμαι απτην συζήτηση όμορφα κ καλα.
    Peteoklis δεν φιμωσα κανέναν απολύτως.
    Ηλία εγω σε ιδιο room μαζι σου δεν.μπαινω διότι δεν.σε προλαβαίνω οτι και να κανω. Χαχαχα και ναι συμφωνώ σε οσα λες και με τον τρόπο που τα λες.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  18. #572
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Μιχάλη.
    Επιμένεις βλέπω οτι μπορώ και έχω το δικαίωμα να μπω στο νημα του horizon zero και να κανω rant επειδή π.x δεν έχει online? Πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερο αν έχει online το horizon( αυτο θελω εγω). Να μπω να.το γραφω καθε μερα δεν θα μου πει κανείς πιστεύεις με το χέρι στην καρδια, ότι φιλε συντονισου λιγο ΔΕΝ πρόκειται να έχει online to horizon το ξέραμε εξαρχής. Απάντησε μου ειλικρινά σαυτο. Με όποιο υφος θέλεις αρκεί να παρω μια αληθινή απάντηση. Και προς θεού δεν συγκρίνω παιχνίδια,μην μ το ξαναπειτε αυτο οτι συγκρίνω αλλους είδους παιχνίδια διότι ΔΕΝ ΚΑΝΩ καμια σύγκριση παιχνιδιών. Εαν δλδ η απάντηση π θα παρω βασιστεί σε αυτό και κολλησουμε εκει...τότε παραιτουμαι απτην συζήτηση όμορφα κ καλα.
    Peteoklis δεν φιμωσα κανέναν απολύτως.
    Ηλία εγω σε ιδιο room μαζι σου δεν.μπαινω διότι δεν.σε προλαβαίνω οτι και να κανω. Χαχαχα και ναι συμφωνώ σε οσα λες και με τον τρόπο που τα λες.
    Με είδες προσωπικά να γκρινιάζω μόνο για αυτό το θέμα;
    Στο θέμα online γκρίνιαξα γιατί δεν έχεις πρόσβαση στο offline περιεχόμενο αν δεν έχεις ιντερνετ. Μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα. Στο Horizon γράψε ότι θες για παράπονο. Άμα θες γράψε και σαν παράπονο την απουσία αυτοκινήτων.
    Εγώ ρώτησα αν είχαν πει ποτέ ότι σε περίπτωση που δεν έχεις ιντερνετ δεν τρέχει το παιχνίδι. Εγώ πάντως πιστεύω οτι πολύς κόσμος θα γκρινιάξει για αυτό και εντέλει θα το διορθώσουν με ένα patch.
    Έχω αναφερθεί στο θέμα του χειρισμού, στα γραφικά, στο άθλιο ράλι που έτρεξα,στην απουσία quick race σε online αγώνες, στο οτι όσο προσπαθούσα να φτιάξω Lobby αυτό ήταν αδύνατον και γενικά οτι το GT Sport σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι υποδεέστερο.
    Αλλά μάλλον απαγορεύεται να αναφέρεις προβλήματα/ελλείψεις σε έναν τίτλο...
    Spoiler!

  19. #573
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδες το Horizon ειναι εσφαλμενη επιλογη για την προκειμενη περιπτωση εαν το αναφερετε ως αναλογικο παραδειγμα. Το Horizon ειναι νεο ΙΡ βγηκε τωρα, δεν ειναι το Ηοrizon 7 οπου τα 6 προηγουμενα ειχαν online και αυτο δεν εχει ή τα 6 προηγουμενα ηταν μονο online και τωρα αφαιρεσανε το multi.

    Παρτε ενα αλλο franchise ξερω γω Uncharted, God of war, Metal Gear κλπ που να ταιριαζει τουλαχιστον σε αναλογια κατι τοις.

    Παρολαυτα στοιχειοθετημενη και καλοπροεραιτη κριτικη ειναι παντα ευπροσδεκτη για καθε τιτλο. Ακομα και αν διαφωνουμε. Δεν ειπαμε οτι πρεπει να συμφωνουμε.Το συζηταμε. Φορουμ συζητησης ειναι. Οχι ανταλλαγη φιλοφρονησεων ή αντιστοιχα κραξιματος.

  20. #574
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Η ερώτηση μου ηταν αλλη ομως εντάξει.
    Λοιπόν δεν έχω πολλα να πω στο κομμάτι των αντιπαράθεσεων. Έχετε άδικο και έχω δίκιο και το αντίστροφο.
    Έχω μάθει να εκτιμώ εναν τίτλο π.χ the last guardian για την ουσια του. Επαθα εγκεφαλικό με το συναίσθημα και δεν με πείραξε που η κάμερα είναι μηδεν.
    Τελοσπαντων, εύχομαι να διορθωθούν τα προβλήματα στην τελική έκδοση του παιχνιδιού με updates πλέον!
    Satan has left his killing floor
    PS4

  21. #575
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το MGS 1 μου άρεσε αλλά με κούρασε σχετικά το μελόδραμα/στορυ.
    Το MGS 2 μου άρεσε περισσότερο από τεχνικής μεριάς, αλλά με κούρασε αρκετά πιο πολύ το μελόδραμα/στόρυ.
    Το MGS 3 με κούρασε αρκετά. (όπως βλέπετε δεν αναφέρω καν ότι μου άρεσε)
    Το MGS 4 αν και αγορασμένο day 1 (ως ψήφος εμπιστοσύνης προς Κοτζίμα), δεν πάλεψα ΚΑΘΟΛΟΥ το gameplay του, παραδύσκολο για εμένα, με πολύ tactical. Πέντε φορές μέσα σε 2 χρόνια πήγα να το ξεκινήσω, στα 20 λεπτά το παρατούσα.

    Το MGS Ground Zeros, αν και τεχνικά θαυμάσιο, δεν πάλεψα το gameplay ούτε για πλάκα. Δεν κατάφερα τίποτα απολύτως. Μετά από 2 μέρες που το πάλεψα το παράτησα.
    Το δε Phantom Pain, το οποίο σαφώς δεν αγόρασα μετά από τις απογοητεύσεις 3-4-GZ σε σχέση με τα γούστα μου, ασχολήθηκα μαζί του τώρα που το έδωσε το PS+ . Ε, περιττό να πω ότι είχα σκυλοβαρεθεί στα 10 λεπτά. Στα 15 λεπτά της ώρας δεν άντεξα και το έκανα delete από το σκληρό δίσκο.

    Έκανα κάποιο ranting; Γιατί δεν το έκανα; Διότι είδα το ΤΕΡΑΣΤΙΟ follow group σε επίπεδα λατρείας και είπα "ε, ας μην τους την χαλάσω, αφού το απολαμβάνουν. Για εμένα είναι επιεικώς αδιάφορο, στα όρια του άθλιου. Αποκρουστικό το gameplay. Αλλά και να το πω τι νόημα έχει; Αφού έτσι είναι το παιχνίδι από το MGS 3 (δηλαδή βαρύ tactical)." Και εν τέλει δεν πόσταρα τίποτα.

    Και ένα τελευταίο. Μιχάλη μην χρησιμοποιείς εκφράσεις "μάλλον απαγορεύεται να αναφέρεις προβλήματα/ελλείψεις σε έναν τίτλο" διότι α) κανείς δεν σου απαγόρεψε (ακριβολογώ στις λέξεις σου) και β) είναι η τεχνική της θυματοποίησης (του εαυτού σου δηλαδή), η οποία έμμεσα δημιουργεί θύτη, κάποιον άλλο συνφορουμίτη. Κάκιστος τρόπος έκφρασης. Κανείς δεν είναι θύτης, κανείς θύμα, κανείς δεν απαγόρευσε τίποτα. Οπότε, κάνω πως δεν το διάβασα.

    Κοινώς, ας πει ο καθένας ότι θέλει.

    Απλώς αγοράκια είμαστε όλοι και έχουμε αχαμνά (για να ελαφρύνω/ να το γελάσουμε λιγάκι αχχαχα), τα οποία "σπάνε" σχετικώς εύκολα με την επαναλαμβανόμενη (του ίδιου περιεχομένου επί πολλαπλά ποστ) μανούρα.

  22. #576
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Ναι ρε παιδιά ας το λήξουμε τι το συνεχίζουμε τώρα, καταλάβαμε τι είχαμε να πούμε ο κάθε ένας και όλα ΟΚ !
    Ρε συ Majere ... φτάνει οκ (το γράφω τώρα γιατι δεν πρόλαβα .. μέχρι να κάνω post έχουν γράψει άλλοι 4 χαχα)

    Λοιπόν ... με αυτά και μ αυτά νομίζω εχτές πως διαπίστωσα κάτι .... μπορείς να φτιάξεις και μηχανικά το αυτοκίνητο !

    Θα σηγουρευτώ και θα σας πώ το βράδυ.
    αλλά όταν πάς στις ρυθμίσεις σε ένα σημείο έχει spec1 spec 2 kai psec 3 αν θυμάμαι καλά...

    Αυτά τα specs ξεκλειδώνονται με λεφτά και να γιατί υπάρχουν credits .... οχι για να μάθετε να μου λέτε ότι κάνω κλάψing δεν ξέρω πως το είπε ο Λευτέρης.

    Εσεις το προσέξατε ?
    ε?

    (χαχαχα)

  23. #577
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ο λογος που σπανε τα αχαμνα εκατεροθεν ειναι γιατι και οι μεν και οι δε δεν αντιμετωπιζουν ευθυς εξαρχης σωστα την κατασταση και το παιρνουν πατριωτικα. Αυτος που κραζει ειναι ο ουρανοκατεβατος τρελος και αυτος που εκθειαζει ειναι ο θετικα φανμπου προκατηλλημενος.

    Αντιμετωπιζοντας οι μεν τους δε κατα τοιουτον τροπο αρχιζουν να σπανε οι μπαλες ολων (μαζι και αυτων που ειναι στο ενδιαμεσο).

    Δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω σε αυτο προφανως.



    Λευτερη σε εχω δει να γραφεις σε παιχνιδια που λατρευω αρνητικα σχολια την περιοδο του honeymoon οπως για καλη ωρα το TLOU και καποια αλλα, αλλα πραγματικα δεν νομιζω οτι ειχαμε ξεφυγει. Θεωρω οτι το ειχαμε αντιμετωπισει καλυτερα.

  24. #578
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Λευτέρη προσωπικά θίχτηκα γιατί ενώ αναφέρω κάμποσα προβλήματα που εγώ είδα, παίρνω μια απάντηση δεν επικοινωνείτε με το περιβάλλον.
    Που ποτέ δεν ανέφερα σαν πρόβλημα το online του θέματος, αλλά οτι στο περιέχομενο που θεωρείται offline δεν έχεις πρόσβαση.
    Είπα και τα άλλα προβλήματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και σύμφωνα με τα προσωπικά μου γούστα.
    Αναρωτιέσαι πως είδα 20 και 30 λεπτά αναμονή για αγώνα και σου απαντάω επακριβώς τι είδα.
    Και μου λες πως έκανα ranting.. Αντιπαράθεση είχαμε. Δεν πόσταρα μόνος μου και να κράζω το παιχνίδι συνεχώς χωρίς λόγο.
    Έλεγες την άποψη σου έλεγα τη δική μου.
    Και ούτε θύμα το παίζω ούτε τίποτα. Όταν θεωρώ πως υπάρχει ειρωνεία προς το πρόσωπο μου θα απαντήσω με ειρωνεία (επειδή ανέφερες το απαγορεύεται)
    Δεν ξέρω αν εσείς έχετε παίξει Project Car, Forza, Asseto Corsa για να τα έχετε σαν μέτρο σύγκρισης αλλά εγώ μιας και έχω παίξει τα 2 πρώτα σαφώς τα συγκρίνω και προσπαθώ να βρω που κερδίζει το GT. Μετά την χθεσινή μου ενασχόληση δεν το είδα κάπου να κερδίζει. Θα βέβαια και σήμερα και αύριο και ίσως αλλάξει η αρχική μου εικόνα για το παιχνίδι.
    Ούτε προσέβαλα κανέναν. Ούτε είπα καλά ρε που τα βλέπετε τα ωραία γραφικά;; Ούτε είπα απορώ αυτό το πράγμα πως το παίζετε ούτε τίποτα.
    Την προσωπική μου άποψη για ένα παιχνίδι είπα. Ούτε είναι σωστή, ούτε λάθος γιατί πολύ απλά βασίζεται αποκλειστικά στα δικά μου γούστα. Θεωρώ πως δεν έθιξα κανέναν και ούτε έκανα κάποιο ranting.
    Spoiler!

  25. #579
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μάλιστα. Σε μια προσπάθεια να πέσουν οι τόνοι, όντως έκραξα την ND για το TLOU, γιατί αλλιώς είχα συνηθίσει την εταιρεία (Crash / Jak / Uncharted) και εν τέλει πήρε μια πορεία που δυστυχώς εμένα με κάνει να απομακρυνθώ από αυτήν (ακόμα και το U4, επειδή ήταν αρκετά πιο open-world δεν μου άρεσε όπως τα προηγούμενα. Το προτιμούσα όπως το 1ο, άντε το 2ο, με πολύ περισσότερο πλατφόρμινγκ και λιγότερο shooting, πόσο μάλλον ψιλο-τάκτικαλ όπως το U4). Παραδέχομαι όμως ότι έκραξα τον τίτλο. Όντως. Και κακώς που έκραξα τόσο πολύ, διότι ίσως να "την χάλασα / έσπασα αχαμνά" (εν αγνοία μου) σε όσους ήταν σε περίοδο "έρωτα" με τον τίτλο.

    Peteoklis στο ranting (κλαψing χααχαχ πέθανα στα γέλια!) δεν αναφερόμουν σε εσένα αλλά στον Μιχάλη.

    Anyway, πιο ψύχραιμα τώρα. Αυτό που εντοπίζω είναι ότι όλοι αγαπάμε το GT. Άτομα που το έχουν γραμμένο στα @@ τους δεν θα έλεγαν τίποτα.
    Όσοι όμως το αγαπούν, "χαλάστηκαν" πάρα πολύ με το online ύφος και τις ελλείψεις συνηθισμένου υλικού του GT Sport και γι' αυτό πιστεύω το έκραξαν.

    Με πιο απλά λόγια, όλοι είμαστε λάτρεις του τίτλου, όλοι έχουμε την ίδια αγάπη. Άλλοι δέχονται το πως εξελίχτηκε (έστω με το στανιό), άλλοι όχι και (νομίζω) ότι με το κράξιμο που ρίχνουν, ουσιαστικά εκφράζουν όχι μίσος αλλά το παράπονο ενός ανθρώπου προς κάτι αγαπημένο που αλλάζει μορφή προς κάτι μη-ελκυστικό για εκείνους.

    Σα να σου άρεσε επί χρόνια μια κοπέλα και τώρα την βλέπεις να έχει γίνει πχ. χιπστερ και να λες "όχι ρε γμτ, πως έγινε έτσι; γαμώτι μου, έγινε χάλια. Κρίμα".

    Τέλος πάντων, ηρέμησαν οι τόνοι πιστεύω.

    Είμαι πάντως περίεργος να δω πως θα πάει από πλευράς πωλήσεων.

  26. #580
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ρε ηρεμήστε σήμερα πώς κάνετε έτσι ένα γάμω παιχνίδι είναι...
    Εχω κ τον πόνο μου ακούω και διαβάζω κ εσάς εδώ...... Αυτό το γάμω PTS στο Division θα ανοίξει σήμερα

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •