Page 27 of 48 FirstFirst ... 1723242526272829303137 ... LastLast
Results 521 to 540 of 947

Thread: Gran Turismo Sport [+VR content]

  1. #521
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Λευτέρη έκαψες εγκεφαλικά κύτταρα σήμερα. ....
    Εννέα ώρες? Εσύ? Ουαου!!!!!

  2. #522
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ, τι λέω τόση ώρα; Κεφάλι = κάρβουνο.

    Και η πλάκα; Πάλι μέσα στο GT είμαι τώρα.

    Ο αθεόφοβος ο Odytsak έβγαλε το γ@μήσι με την Πορσε και τους 30 γύρους. Μπράβο ρε θηρίο!

    Άντε από την επόμενη Τετάρτη να οργανωθούμε εδώ μέσα να φτιάξουμε πρωταθλήματα, όπως παλιά! Περιμένω πως και πως.

  3. #523
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ο Οδυσσέας είναι καλό τιμόνι είναι ο μοναδικός (βέβαια υπάρχουν πολλά γνωστά ονόματα) που θυμάμαι από εδώ μέσα στο GT5. Εγώ βλέπω να ζορίζομαι σε αυτό μιας κ δεν είμαι κ τρελό τιμόνι έχω να παίξω πολύ καιρό κάτι που να έχει σχέση με αμαξια.
    Edit
    Υπάρχει επιλογή να πάρεις αμάξι από άλλον;
    Εννοώ όπως το έχει φτιάξει η της ρυθμίσεις που έχει..
    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 09-10-2017 at 21:56.

    xbox:Christoforo7s

  4. #524
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ο αθεόφοβος ο Odytsak έβγαλε το γ@μήσι με την Πορσε και τους 30 γύρους. Μπράβο ρε θηρίο!

    Άντε από την επόμενη Τετάρτη να οργανωθούμε εδώ μέσα να φτιάξουμε πρωταθλήματα, όπως παλιά! Περιμένω πως και πως.
    Το καραγουσταρα, φοβερος αγωνας και φοβερη πιστα, δεν εχω ξαναδει τετοια κατηφορα, σαν γκρεμος ειναι,
    θελει και λιγακι υπομονη γιατι οταν εισαι με ψιλοφθαρμενα ελαστικα αυτοι που εχουν φρεσκα σε φτανουν και σε πιεζουν να κανεις το λαθος,
    τους πολυ πιεστικους κιολας τους αφηνα να με περνανε για να μην γινει η στραβη σε καμμια στροφη και βρεθω εκτος πιστας. lol

    Τελικως βγηκα 4ος, το εβγαλα μεν αλλα δεν ξεκλειδωνει αλλα σταδιο στο demo.
    Με βλεπω να το αγοραζω.

  5. #525
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κι εγώ για 4ος θα πήγαινα, μην σου πω 3ος, αν δεν είχε τρομπάρει ένας από πίσω μου στον τελευταίο γύρο και με έφερνε σβούρα, σιχτήρι.

    Να δω πότε θα βρω την αντοχή να το ξανακάνω, γιατί είναι τουλάχιστον 1 ώρα αγώνας.

  6. #526
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Η αίσθηση με το τιμόνι τελικά είναι φοβερή. Μερικές αντιδράσεις του αυτονικήτου μου θύμισαν τόσο έντονα αντίστοιχα αντιδράσεις πραγματικού αυτοκινήτου σε περιβάλλον πίστας που ανατρίχιασα. Επίσης, όσο παίζω τα γραφικά μου φαίνονται όλο και καλύτερα. Οι φωτισμοί είναι εκπληκτικοί. Έπαιξα και online, μια χαρά κι εκεί, και μάλιστα είχα έναν πραγματικά συγνλονιστικό αγώνα.
    Δύο-τρια πράγματα στα "αρνητικά". Ακόμη θεωρώ ο ήχος δεν έχει φτάσει το επίπεδο των γραφικών,gameplay. Ναι μεν βελτιωμένος, αλλά θα τον έλεγα απλά υποφερτό/καλό. Με προβληματίζει επίσης το περιορισμένο περιεχόμενο. Οκ, είπαμε 1000 αυτοκίνητα είναι υπερβολή, πόσο μάλλον όταν υπήρχαν πολλά αδιάφορα μοντέλα και 15 διαφορετικά iterations του ίδιου μοντέλου ουσιαστικά, αλλά στο GT sport είναι πολύ περιορισμένα τα πράγματα.
    Ένα άλλο που αναφέρθηκε ήδη είναι το always online? Δηλαδή όταν πέφτουν οι servers δεν μπορείς να παίξεις τπτα(τουλάχιστον σ'αυτή την έκδοση). Ελπίζω στο τελικό παιχνίδι να μν είναι έτσι τα πράγματα.
    Γενικά είναι πολύ θετικές πάντως οι εντυπώσεις μου και αν μαζευτεί κόσμος να ασχοληθεί, θα αξίζει πραγματικά.

  7. #527
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Πρώτες εντυπώσεις από το demo.


    Kαταρχήν τα παιχνίδια τα οποία παίζω μπαίνοντας στο σπίτι χωρίς καν να έχω βγάλει παπούτσια, είναι λίγα, οπότε από μόνο του αυτό με έκανε να καταλάβω πόσο ανυπομονησία υπάρχει για ένα καλό GT.
    Ξεκινώντας στο κεντρικό μενού, είναι ευχάριστο που όλες οι (υπο)κατηγορίες είναι τέρμα αριστερά και τέρμα πάνω, το βρήκα εύχρηστο και γρήγορο. Προς το παρόν έπαιξα μόνο time trial για να ρολλάρω λίγο σε καμιά πίστα.


    Γραφικά
    Στα γραφικά μεταξύ άλλων την παράσταση κλέβει ο απίστευτος φωτισμός και τα ρεαλιστικότατα σε σχεδιασμό αυτοκίνητα. Από κει και πέρα υπάρχουν κάποια επιπλέον θετικά, όπως το ότι τα περιβάλλοντα μέρη (τα βουνά για παράδειγμα, τουλάχιστον στην πίστα που έπαιξα) είναι αληθινά (όπως και τα σύννεφα), κάτι που προσδίδει μία τρομερή αίσθηση πραγματικότητας. Στα αρνητικά θα έβαζα τα κοντινά δέντρα και τις αντανακλάσεις στα καπό, πχ στην Μ4 από την in car cam βλέπεις κάποια ψεγάδια στις αντανακλάσεις μπροστά σου στο καπό. Κάπως ξενίζει αυτό για να το πω έτσι, γιατί το οπτικό αποτέλεσμα κατά τα άλλα είναι σούπερ. Για τα υπόλοιπα πραγματικά η δουλειά είναι φοβερή, η άσφαλτος, τα κερμπ, το γρασίδι κλπ.


    Ήχος
    Ηλεκτρικές σκούπες... τέλος. Καμία σχέση με το παρελθόν. Καθολικό delete στον κακό ήχο των προηγούμενων μερών της σειράς και πλέον έχουμε αυτοκίνητα που μουγκρίζουν, σκασίματα από τις εξατμίσεις, διαφορετική χροιά στο κάθε αυτοκίνητο, πιστότητα τόνου ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα κλπ. Τα ελαστικά ακούγονται σαφώς καλύτερα από το GT6, στο οποίο θυμίζω ότι τσίριζαν στην παραμικρή κίνηση του τιμονιού. Εδώ όχι μόνο δε συμβαίνει αυτό, αλλά ο ήχος τους σχετίζεται άμεσα και με το feeling της πρόσφυσης, όποιος το έχει ήδη δοκιμάσει ή θα το δοκιμάσει καταλαβαίνει/θα καταλάβει τι εννοώ. Τα χτυπήματα στις μπαριέρες είναι κατώτερα των περιστάσεων, αλλά προσωπικώς μου είναι αδιάφορο.


    Gameplay
    Αρχικά να πω ότι δοκίμασα μόνο με DS4 για την ώρα. Βελτιωμένο παντού. Σαφώς πιο... ας μην πω δύσκολος, αλλά πιο ενδιαφέρον χειρισμός. Το GT6 συγχωρούσε και κάποιο λάθος ή παραφωνία στην οδήγηση. Εδώ αν πας να "€œτο χάσεις"€, στις περισσότερες περιπτώσεις τελικά όντως θα €"το χάσεις". Αλλά είναι ακόμα τόσο αρχή, όσο περνούσε η ώρα το μάθαινα όλο και πιο πολύ, όντας παιχνίδι με ακόμα πιο καλοδουλεμένα physics (χαρακτηριστικό το β€œούτηγμဝ της μούρης του Golf στο φρενάρισμα:
    Spoiler!
    ). Θεωρώ ότι τεράστιο ρόλο σε αυτόν τον πιο ενδιαφέρον χειρισμό, εκτός της μικρής αλλαγής στη φιλοσοφία του, παίζει το στήσιμο του αυτοκινήτου, γιατί στα road cars δεν υπάρχουν βελτιωμένα φρένα, αναρτήσεις κλπ, οπότε ως €œ"μαμά"€ αυτοκίνητα θέλουν και περισσότερη προσοχή (ακόμα και με μερικά βοηθήματα on). Σε αντίθεση πάντα με τα race cars, που μόλις δοκίμασει κανείς την αγωνιστική Mercedes θα καταλάβει αμέσως διαφορά μεταξύ δρόμου και αγωνιστικών αυτοκινήτων (ομαλά περάσματα πάνω από τα κερμπ για τα δεύτερα, φρεναρίσματα πολύ πιο αργά κλπ), όχι μόνο λόγω των racing tyres, αλλά και του όλου στησίματος σε αναργήσεις, φρένα, αεροδυναμική.


    Ευτυχώς, οι δυνατότητες αλλαγής σε κιβώτιο, αεροδυναμική, γωνίες κάμπερ κλπ έχουν παραμείνει. Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να "€œπαίξουμε"€ για καλύτερους χρόνους. Θα δείξει στην πράξη πόσο επηρεάζουν και εδώ τους χρόνους οι ρυθμίσεις αυτές. Στο GT6 €"πειράζοντας"€ το Honda HSV, θυμάμαι ότι οι χρόνοι κατέβαιναν ως και δύο δευτερόλεπτα το λεπτό, πράγμα εντυπωσιακό, με μόνη θυσία ότι το αυτοκίνητο γινόταν λίγο πιο hardcore, κάπως ασταθές στα φρένα κυρίως.


    Η κάμερα για μένα ίσως να είναι θέμα. Η hood cam που χρησιμοποιώ πάντα, στα πιο πολλά αυτοκίνητα στο GT Sport είναι στην ουσία roof cam! Χάνεται η αίσθηση του δρόμου, είτε θα πρέπει να τη συνηθίσω, είτε να παίζω από cockpit. Μακάρι εδώ να αλλάξει κάτι, δε γίνεται να είναι τόσο ψηλά, αδυνατώ να το πιστέψω. Το μόνο πράγμα που με έχει ξενερώσει είναι αυτό.




    Για τους λάτρεις του photo mode, θα πω απλώς... χρόνο να'χεις να ασχολείσαι! Έχει σχεδόν τα πάντα η λειτουργία. Φωτογραφίες βγαίνουν και στη διάρκεια του replay, αλλά και από το κεντρικό μενού, επιλέγοντας μία από τις πολλές τοποθεσίες. Μπορούμε να ανάβουμε τα φώτα, τα φλας, να στίβουμε τις ρόδες , να κάνουμε blur το backround, να ρυθμίζουμε διάφραγμα/κλείστρο, να προσθέτουμε ένα σωρό εφέ, να ρυθμίζουμε τις χρωματικές παλέτες και ό,τι βάζει η όρεξη του καθενός.


    Ακολουθούν ένα μικρό βίντεο με αντίπαλο τον εαυτό μου και μερικές φωτογραφίες. Και καλούς μας αγώνες. Αύριο θα έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο, ίσως και σήμερα βράδυ να "€καώ"!




















    Last edited by Gazof; 09-10-2017 at 23:02.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  8. The Following 8 Users Say Thank You to Gazof For This Useful Post:

    BillyFlo81 (09-10-2017),Christos33 (09-10-2017),mihalis13 (10-10-2017),Nek_Food (09-10-2017),nikosgnr (10-10-2017),PDS (09-10-2017),tsakali GR (09-10-2017),Valkyre (10-10-2017)

  9. #528
    Elite AWD_POWER's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    743
    PSN ID
    AWD_POWER
    Name
    Ηλίας

    Default

    Εγώ απλά θα πω ότι αυτό που παίζουμε αυτή τη στιγμή είναι το βήτα ντεμο οπότε νομίζω ότι όταν ξεκλειδώσει και συγχρονιστουν οι σερβερς καλά, τότε θα αρχίσουμε όλοι να παραμιλάμε.

    Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Racing. Because football, basketball, baseball, bowling & golf require ONLY one ball...

  10. #529
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μετά τα τόσα θετικά που έχω διαβάσει σε αυτό το thread είχα και ο ίδιος ανυπομονησία για να δω πόσο βελτιωμένο είναι το GT Sport σε σχέση με την beta που είχα παίξει λίγους μήνες πριν.
    Προσωπικά δεν εντυπωσιάστηκα με κάτι στο παιχνίδι. Τα γραφικά του είναι πανέμορφα αλλά όχι κάτι που δεν έχω ξαναδεί. Οπότε δεν μπορώ να πω πως μάζευα το σαγόνι από το πάτωμα, αλλά όντως έβλεπα πραγματικά πολύ ωραία γραφικά.
    Ο ήχος είναι πολύ βελτιωμένος και νομίζω είναι η μεγαλύτερη βελτίωση στο GT Sport σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς.
    Ο χειρισμός πολύ καλός αλλά και πάλι εδώ για μένα βασιλιάς είναι το Project Cars. Αλλά και στο Gt είναι μια χαρά και ευχάριστος.

    Εμένα αυτό που μου άφησε αρνητική εντύπωση είναι το ελλιπές περιεχόμενο του... Όπως επίσης ότι αν θέλω να παίξω ένα online ματς θα πρέπει να περιμένω 30-40 λεπτά μέχρι αν ξεκινήσει και να τρέχω qualify γύρους...
    Δεν λέω σαν επιλογή πολύ ωραία και ένας που ασχολείται θα κάνει τους γύρους, θα κάνει δοκιμές με τη βενζίνη, τα λάστιχα και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που του προσφέρει το παιχνίδι. Αλλά ρε αδερφέ δώσε μου και ένα quick online match...
    Εκεί όμως που ξενέρωσα τελείως είναι πως αν οι servers είναι κάτω, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στο παιχνίδι.. Ελπίζω αυτό να το διορθώσουν στην τελική έκδοση γιατί είναι σοβαρό θέμα κατά την άποψη μου....
    Spoiler!

  11. The Following 5 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    AWD_POWER (09-10-2017),BillyFlo81 (10-10-2017),Christos33 (09-10-2017),Nek_Food (10-10-2017),Peteoklis (10-10-2017)

  12. #530
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Πεστα! Αφορμή έψαχνα να κάνω το post μου.

    Να πω ότι έχω γράψει άπειρες ώρες από το gt 1 ως και το 6 και με χειριστήριο αλλά πιο πολύ με τιμόνι.
    Για αυτό εδώ απλά θα πω ότι προσπαθούσα να βρω κάτι θετικό να πιαστώ... Αλλά δυστυχώς δεν βρήκα.
    Έχει χάσει τις ρίζες του για εμένα. Δεν έχει όλα τα στοιχεία που το χαρακτήριζαν αν και αποπνέει κάτι από gran turismo.
    Οδηγικα είναι στα ίδια (χωρίς υπερβολή) με το 6. Όποιος το έχει ψάξει θα καταλαβειντι λέω.
    Είναι μακράν υποδεέστερο του projecr cars (ούτε εγώ δεν πιστεύω αυτά που γράφω για το αγαπημένο gt), και χοντρικα αλλά ειδικά στην λεπτομέρεια είναι ανύπαρκτο μπροστά στο pc πόσο μάλλον για το pc2 από ότι έχω δει και μου έχει πει και φίλος που έχει γράψει 500 και 150 ώρες αντίστοιχα.

    Σαν παιχνίδι τώρα... Απλά δεν έχει παιχνίδι... Για full price τουλάχιστον. Θα μπορούσε κάλλιστα να ειναινστα 30 euro. Τότε το συζητάγαμε.
    Το μόνο που έχει να παρουσιάσει για εμένα είναι μια όμορφη απεικόνιση αυτοκινήτων.

    Το pc δυστυχώς για τον Kazunori έχει ανεβάσει τον πήχη ψηλά γι αυτό αυρι το σβήνω, και πάω να αγοράσω το pc2 μιας και το crash test που περίμενα απέτυχε παταγωδώς. Και επειδή τα πήρα θα πάρω και την g29 να ευχαριστηθω οδήγηση.

    Έτσι κι αλλιώς ούτε στο ένα ούτε και στο άλλο μπορείς να έχεις την χαρά που σου έδινε το περιεχόμενο των παραδοσιακών Gt οπότε στο driving felling θα τιμήσω αυτό που πραγματικά το δίνει απλόχερα και με τρελή λεπτομέρεια σε όλα τα aspects.

    Αν ήταν ολόκληρο παιχνίδι το συζητούσαμε αλλά και πάλι θα ήταν πολύ πιο arcade-ish από τον ανταγωνισμό. Τουλάχιστον θα έδινε κάτι...

    Αυτά από εμένα και pass...

  13. #531
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις σε ποιο άλλο racing έχεις δει τέτοια γραφικά, από τεχνικής άποψης - όχι αισθητικής, το τονίζω αυτό. Τεχνικής καθαρά.

    Προσωπικά δεν έχω ξαναδεί σε οποιοδήποτε racing παιχνίδι για PlayStation.

    Απάντησε σε παρακαλώ αποκλειστικά αναφερόμενος στην τεχνική απόδοση σε racing στο PlayStation. Ούτε αν σου άρεσαν = αισθητική = υποκειμενική κρίση, ούτε σε PC/Scorpio δεν ξέρω γω τι.

    Και οι online αγώνες που αναφέρεσαι είναι οι Sports. Έχει κάθε 20 λεπτά αγώνα. Χώρια ότι υπάρχουν πολλά lobby ανθρώπων που μπορείς να παίξεις.

    Σε δεύτερο τόνο παρατηρώ το γνωστό φαινόμενο: εν γένει ο άνθρωπος είναι αντίθετος με την αλλαγή από την φύση του. Άπαξ και είναι εξοικειωμένος με κάτι, κάποιες καταστάσεις, κάποιες συνθήκες, εν προκειμένω ένα παιχνίδι που είχε την ΙΔΙΑ φόρμουλα 1997-2013 (GT1 - GT6), του κάθεται δύσκολο να δεχτεί μια νέα φόρμουλα.

    Δεν πειράζει. Όσοι αντιστέκονται στην αλλαγή, μπορούν κάλλιστα να "ψηφίσουν" αρνητικά με το να μην αγοράσουν το παιχνίδι. Αν είναι πολλοί, τότε θα το "διαβάσει" αυτό η Sony και θα αναλογιστεί τι πρέπει να κάνει. Αν όμως αρκετοί προβούν σε αγορά, και ακόμα περισσότερο αγοράσουν και επερχόμενα DLC, ε, τότε πως να το κάνουμε, tough luck, οι παλαιομοδίτες θα μείνουν με τα παλιά GT ή κάποιο άλλο ραλλάκι (πχ. Project Cars 2). Simple as that.

    Όπως ας πούμε έγινε με εμένα που δεν ακολούθησα την μόδα των FPS / MMORPG και έμεινα πίσω, υπό την έννοια ότι τα περισσότερα παιχνίδια που ο κόσμος αρέσκεται εμένα δεν μου κάνουν ούτε μισό "κλικ" = ασχολούμαι πλέον με απειροελάχιστα παιχνίδια.

    Αλλά θα το ξαναπώ για να μην προσπεραστεί: πες μου που είδες την ίδια τεχνική απόδοση σε α) άλλο racing game, β) του PlayStation αυστηρά.

    ΥΓ: Καιρός είναι να καταλάβουμε όλοι, ότι οδεύουμε σε μια πλήρως online εποχή. Όχι ακόμα στο 100% αλλά σύντομα. Μέχρι το 2020 σχεδόν σίγουρα. Δεν θα μπορείς ούτε να κλάσεις (που λέει ο λόγος) με την κονσόλα σου αν δεν είσαι online, για το οτιδήποτε. Όποιος το δέχεται έχει καλώς. Όποιος δεν το δέχεται, απλώς δεν το δέχεται και λέει bye-bye στο gaming στις κονσόλες. Τα ίδια έγιναν με τον κόσμο που με ρώταγε πριν 10 χρόνια "αν δεν έχω Internet στο σπίτι, δεν θα ευχαριστιέμαι το PS3; " και του απαντούσα "αν δεν έχεις το 2007 Internet στο σπίτι σου, σε λίγα χρόνια τίποτα δεν θα μπορείς να κάνεις, ούτε με την κονσόλα σου, ούτε με τον υπολογιστή σου, ούτε με το κινητό σου τηλέφωνο. Ή το δέχεσαι, ή απλώς δεν ασχολείσαι."

    ΥΓ2: The same always. Όταν είχε βγει το PSX ο κόσμος είχε χαλαστεί που απαιτούσε memory cards για τα save, ενώ μέχρι τότε δεν υπήρχαν καν saves σε home υπολογιστές (ή σπανίως είχε saves στην δισκέτα), ούτε σε κονσόλες (εκτός από λίγα παιχνίδια που είχαν λίγη μνήμη flash rom εντός cartridge ή μερικά παιχνίδια που έδιναν κωδικούς ως save). Κάποια χρονική στιγμή οι αλλαγές από σιγά-σιγά, μετατρέπονται σε ραγδαίες και υποχρεωτικές. Πάντα έτσι ήταν με την τεχνολογία, δυστυχώς - ευτυχώς.
    Last edited by Lefteris_X; 10-10-2017 at 00:42.

  14. #532
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παρένθεση: έπαιξα έναν επίσημο αγώνα Sports. Όταν τελείωσε ο επόμενος ξεκινούσε σε 6,5 λεπτά. Βάλε και τις προσπάθειες για να κάνω καλό χρόνο στο Qualify, ε, δεν περίμενα καθόλου ουσιαστικά να παίξω. Τώρα πως βγήκαν αυτά τα 30-40 λεπτά αναμονής του Μιχάλη, δεν γνωρίζω...


  15. #533
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εντάξει. Ο χαρακτηρισμός "κάηκα" είναι λίγος. ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΣΑ.

    Έχω να παίξω έτσι πάνω από 20 χρόνια, μην πω πάνω από 25 χρόνια. Από τις 11 το πρωί ΣΕΡΙ μέχρι τις 20:30!

    Μάζεψα 450.000 σε χρήματα, 6.200 mileage πόντους, γύρω στα 550 χλμ και είμαι Level 13.

    Έχω βγάλει όλα τα (διαθέσιμα) στο Campaign από το Driving School (9 αγώνες), το Circuit Challenge (3 αγώνες / ο ένας χωμάτινος μου έβγαλε το λάδι για χάλκινα) και το ΥΠΕΡΠΑΛΟΥΚΙ Mission Challenges, όπου έφτασα στο Stage 6, αγώνας νούμερο 9: εκεί παίζεις με Πόρσε (για πρώτη φορά επίσημα σε GT)......επί 30 γύρους! Εννοείται ότι απαιτούνται αλλαγές ελαστικών και γέμισμα βενζίνης. Χάλκινο αν βγεις 9ος, ασημένιο 4ος και 1ος χρυσό. Ήμουν 4ος, στον 26ο γύρο, μου τσιμπάει το πίσω δεξί φτερό ένας μαλάκας, τσουπ έπεσα 20ος. Το παλεύω και φτάνω 7ος. Στον τελευταίο γύρο ξανά κάποιος τρόμπας με έφερε τετ-α-κε και πήγα 14ος. Με νύχια και με δόντια........τερμάτισα 10ος = τζίφος. Έφαγα 1 ώρα και 10 λεπτά μόνο για αυτόν τον αγώνα. ΠΕΘΑΝΑ και αποτέλεσμα ΣΚΑΤΑ.

    Στα 4 χρόνια που έχω PS4, είναι η πρώτη φορά που χαίρομαι την κονσόλα ΤΟΣΟ πολύ. Ειλικρινά. Όσοι με ξέρουν θα γουρλώσουν μάτια που έπαιξα σερί ένα παιχνίδι επί 9 ώρες...



  16. The Following User Says Thank You to nikosgnr For This Useful Post:

    Lefteris_X (10-10-2017)

  17. #534
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    ΟΚ, δεν είμαι εγώ άχρηστος τελικά αλλά τα χειριστήρια μου είναι για πέταμα και δεν δουλεύουν σωστά οι σκανδάλες και το αναλογικό τους δεν πιάνει τέρμα. Λέω και εγώ, γιατί δεν γκαζώνει, γιατί μένω πίσω τόσο εύκολα. Ευτυχώς φόρτισε το καινούργιο μου χειριστήριο και είδα το φως το αληθινό, έτσι ανέβηκε και η γενική μου διάθεση, αφού τα δύσκολα έγιναν εύκολα και ξεπέταξα άνετα τα πρώτα challenges για να τσιμπήσω δωράκι μία Ferrari και μετά επειδή κάποιο milestones έπιασα μου έδωσε και μία Porsche.

    Παρόλα αυτά είχε πρόβλημα με τους servers την ώρα που με έβαζε σε αγώνα ή ολοκλήρωσα κάποιον και αφού πετούσε μήνυμα, έμενε κολλημένο σε μια μαύρη οθόνη με μόνο τον κέρσορα να παίζει με ανάγκαζε τελικώς να κάνω restart το παιχνίδι. Επαναλαμβάνω αν είναι έτσι και το κανονικό, όταν έχουν πρόβλημα οι servers ή το PSN ή το δίκτυο να νεκρώνει ουσιαστικά το παιχνίδι και να μην μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα παρά μόνο να βλέπεις βίντεο παρουσίαση, δεν νομίζω ότι είναι κάτι καλό.

    Γενικά δεν είναι άσχημο και θεωρώ τώρα με ένα σωστό χειριστήριο θα το χαρώ πολύ πολύ περισσότερο, αλλά δεν με διακατέχει ο ενθουσιασμός του Λευτέρη. Δεν ξέρω, το περιεχόμενο ως έχει αυτή την στιγμή (όχι το Demo ή beta αλλά το ανακοινωθέν για το παιχνίδι) μου φέρνει περισσότερο σε ένα εμπλουτισμένο Prologue παρά έναν πλήρη GT τίτλο με κανονική τιμολόγηση. Λογικά θα πήξουμε στα DLC προφανώς με κάποιο season pass και επί πληρωμή, δεν ξέρω αν έχουν ανακοινώσει τίποτα δωρεάν για μελλοντικά. Αυτό και το ότι είναι always online και εξαρτημένο από τους servers, κλπ ακόμη και για τα διπλώματα/"campaign" δεν ξέρω με προβληματίζει (εκτός και έναν δεν ισχύει αυτό τελικά).

  18. #535
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Παρένθεση: έπαιξα έναν επίσημο αγώνα Sports. Όταν τελείωσε ο επόμενος ξεκινούσε σε 6,5 λεπτά. Βάλε και τις προσπάθειες για να κάνω καλό χρόνο στο Qualify, ε, δεν περίμενα καθόλου ουσιαστικά να παίξω. Τώρα πως βγήκαν αυτά τα 30-40 λεπτά αναμονής του Μιχάλη, δεν γνωρίζω...
    Όταν πήγα στο Sports Λευτέρη είχε 3 αγώνες διαθέσιμους. Ο ένας έγραφε 30 λεπτά και οι άλλοι δυο 45 λεπτά για να ξεκινήσουν. Το race entry ήταν κλειδωμένο και μπορούσα να κάνω μόνο qualify.
    Έπαιξα λίγα ακόμα challenges και ξαναμπήκα να δω τους αγώνες.Ηθελε 12 λεπτά να ξεκινήσει ο αγώνας και μου έβγαλε διαθέσιμο το race entry όποτε μπήκα. Εκεί που έκανα 1-2 γύρους μου έστειλε φίλος να δοκιμάζαμε online αγώνα μεταξύ μας. Βγαίνω και πάω στο lobby. Ε πολύ απλά δεν μπορούσαμε να φτιάξουμε έναν αγώνα. Συνέχεια έβγαζε error μηνύματα.
    Τώρα σε αυτό που λέει ο peteoklis ότι το GT Sport είναι μισό παιχνίδι συμφωνώ 100%. Οκ είναι η τάση να είναι online. Αλλά να έχεις βγάλει 100 modes από το παιχνίδι σου και να έχεις κρατήσει μόνο το online και κάποια challenges αυτό για μένα δεν το κάνει ολοκληρωμένο παιχνίδι. Ποσό μάλλον όταν ακόμα δεν δουλεύουν σωστά οι servers σου.
    Εγώ έπαιζα μου έβγαζε μήνυμα για τους server και δεν έδωσα σημασία. Λέω αφού με αφήνει και παίζω όλα οκ, ούτως η άλλως με το offline περιεχόμενο ασχολούμαι. Ε έκανα 5-6 challenges και πάω να βγω στο κεντρικό μενού, μαύρη οθόνη όπως και ο Νεκτάριος. Περίμενα 2-3 λεπτά και με έβγαλε κανονικά στο menu. Μετά κοιτάω ουτε level έχω ανέβει, ούτε credits έχω πάρει ούτε τίποτα.. Και μετά δεν είχα πρόσβαση πουθενά. Ούτε καν σε single race.
    Και σκέφτομαι. Μαζεύομαι εγώ να παίξω με φίλους GT Sport. Κανονίζουμε Παρασκευή μετά τη δουλειά. Πίτσες, μπύρες χαβαλές. Και εκείνη τη στιγμή οι servers είναι under maintenance και τελικά καταλήγουμε να χαζεύουμε μια μαύρη οθόνη. Οκ θα βρεις κάτι να κάνεις με τους φίλους σου για να περάσεις καλά. Αλλά η ξενέρα είναι ξενέρα.
    Οπότε για μένα αν θες only online το παιχνίδι σου στήριξε το και σωστά. Και δεν με ενδιαφέρει που είναι beta. Σε μια βδομάδα κυκλοφορεί το παιχνίδι. Όταν θες να μου το πουλήσεις το προιον σου φρόντισε να δουλεύει σωστά. 70€ μου ζητάς.
    Επίσης ξέρω ότι όταν αποφασίσουν να κλείσουν τους servers εγώ παύω να έχω ουσιαστικά πρόσβαση στο παιχνίδι.


    Επίσης δοκίμασα και ράλι να τρέξω. Εκεί νομίζω το παιχνίδι έχει θέμα. Δεν μπορείς να οδηγήσεις ούτε 10 μέτρα.. Και ούτε τέρμα το γκάζι πάταγα ούτε τίποτα. Ήταν λες και πέταξα ένα αμάξι σε παγωμένη λίμνη.
    Γενικά αυτή τη στιγμή θεωρώ πως το GT σε σχέση με τον ανταγωνισμό (Project Cars, Forza) δεν έχει να προσφέρει το κάτι παραπάνω.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Last edited by mihalis13; 10-10-2017 at 09:21.
    Spoiler!

  19. #536
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Για να μην παρεξηγηθώ, να δώσω το εξής διότι ο καθένας επιζητα κάτι διαφορετικό ίσως.
    Το παιχνίδι παίζεται πολύ άνετα και ξεκούραστα με το χειριστήριο σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Εγώ για παράδειγμα μετά από λίγο έπαιζα και με X και τετράγωνο και τον σταυρό παραδοσιακά όπως παλιά. Αυτό όμως δείχνει ότι έχει και πιο arcade χαρακτήρα από αλλά όπως pc χωρίς να είναι κακό αυτό αρκεί να μην μας το πασάρει σαν τέλειο sim με συνεργασία από την Fia και always online γιατί κάνουμε σοβαρή δουλειά εδώ κλπ.

    Άσε ρε φιλε, αφού είναι παιχνιδάκι κρατά χαρακτήρα. Και μη μας πουλάς φουμαρα. Όσο για τον τεχνικό τομέα του παιχνιδιού και τα γραφικά που αναφέρει και ο Λευτέρης όντως πρέπει να του αποδώσουμε την προσπάθεια και το πολύ καλό αποτέλεσμα. Και το driveclub όμως είχε φοβερά γραφικά και online αγώνες και σύστημα επιβράβευσης κλπ. Διαφορετικό μεν χειρισμό. Κάπως έτσι είναι σε σχέση με ένα πραγματικό simulator.

    Για να το πω απλά.. Δεν μπορεί να μην έχει εξελίξει την φυσική των αυτοκινήτων εδώ και 5 χρόνια ενώ ο ανταγωνισμός κάνει όργια και να βγαίνει μετά και να μου τον κουνάει...

    Αυτό με το always online δεν το έκανε για την νέα αποχή και τετοια. Το έκανε για να είναι όλα τα saves online και να μη χακαρει κάποιος το save του. Κι εγώ το είχα κάνει στο Gt5. Οπότε αυτό ήταν άδικο για το online. Καλά κάποιοι έκαναν τραβηγμένα πράγματα....

    Τελικά έτσι όπως το βλέπω εγώ, παιχνίδι που μπορώ να παίξω, να ευχαριστηθώ, να χαλαρώσω, δεν είναι. Απόλυτο sim με προσανατολισμο, δεν είναι (παίζω με χι τετράγωνο). Είναι κάτι οπότε που μπορεί να βρει το κοινό του και εγώ δεν είμαι σε αυτό! Eπιπλέον αν το αγόραζα θα ήθελα να παιξω οπότε θέλω και να παίξω σε περιεχόμενο εναντίον μιας καλοφτιαγμενης AI που εδώ απουσιάζει πλήρως εκτός από λίγα challenges όπου είναι ολόιδια με gt5 που το ξέρω απ έξω το στυλ του.

    Ακόμα και μια Veyron '13 κίτρινη, είναι απο το GT5. Και θα δείτε ότι όλα τα αυτοκίνητα του GT6 ερθουν κι εδώ ΚΑΙ ξαναλέω δεν είναι κακό αυτό απλά εχω απογοητευτεί γιατί
    α)δεν είναι κάτι καινούριο !
    β)δεν έχει βελτιωθεί από το παρελθόν του (εξαίρεση αποτελεί ο ήχος)!
    γ)δεν είναι ολόκληρο (κατ εμέ είναι 1/5 του παιχνιδιού ούτε καν το μισό)!
    δ)ο ανταγωνισμός έχει σκληρύνει και το αγαπημένο GT κάνει πως δεν το βλέπει.
    Last edited by Peteoklis; 10-10-2017 at 09:12.

  20. The Following User Says Thank You to Peteoklis For This Useful Post:

    BillyFlo81 (10-10-2017)

  21. #537
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Επίσης, θα ήθελα να αναφερθώ σε αυτή την νέα τάση για το always online, που και καλά είναι το μέλλον.
    Υπάρχουν άλλα παιχνίδια που είναι για online και άλλα για offline και άλλα που είναι εξίσου ωραία και διασκεδαστικά και στα 2 !!!
    Τέτοιο ήταν κατ εμε το Gran Turismo.

    Γιατί όμως να μου αφαιρείται η δυνατότητα να παίζω μόνος μου με local save όταν θέλω. Ρωτάω γιατί και στο NBA 2k online πρέπει να είσαι στην ουσία, αλλά αν για οποιονδήποτε λόγο έχω καλέσει φίλους σπίτι με μπύρες πίτσες κλπ για να δούμε το νέο GT και να γράψουμε χρόνους ο ένας με τον άλλο κλπ. και εκείνη την ώρα ανοίγω και βλέπω " Servers Under Maintenance " !!!

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ! Η διάλυση αυτής της στιγμής που δύσκολα την πετυχαίνουμε πλέον ... δεν είμαστε 20 ούτε 25 χρονών.
    Και στο τέλος τέλος θα ήθελα παρακαλώ και συγνώμη αν κούρασα, να μου πει κάποιος αυτο με το always online που χρησιμεύει.
    Θα ήθελα ένα αίτιο και όχι είναι η τάση πλέον, όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά επειδή πραγματικά το λέω... δεν το καταλαβαίνω!

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

  22. #538
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια ειμαι ο τελευταιος που θα μιλησει για ραλακια αλλα οχι και να διαβαζω δικαιολογιες για το always online . Πριν μερικα χρονια αλλα ακομη και τωρα οποτε παει η κουβεντα στο xbox , τους εχουμε/εχει ξεχεσει ολος ο πλανητης για το συγκεκριμενο. Τωρα ξαφνικα γινεται νορμαλ και "εκει παει το gaming" και "οποιος δεν εχει ιντερνετ τη σημερον ημερα ας μεινει με το ps3"?

    Αυτον που κοροϊδεύατε ασπαζεστε?




    Επισης πρεπει να καταλαβετε καποιοι οτι η νοσταλγια και η συνηθεια μετρανε περισσοτερο στη συνειδηση του gamer απο τους νεωτερισμους. Τα παραδειγματα ειναι παμπολλα. Γιατι μας κρατουσε το gt τοσα χρονια ? Ας πω εγω τα διπλωματα πχ. Ας πω καποιες συγκεκριμενες πιστες οπως η laguna sega. Αν τα αλλαξεις αυτα δεν εισαι gran turismo και πιστεψτε με πολλα απο αυτα που θελει να αλλαξει ο κουζουνορις τα κανει το forza πολυ καλυτερα.

    Ας μην πλατιασω γιατι απο αυτοκινητα ξερω μονο οτι εχουν γκαζι φρενο και τιμονι, ας μιλησουν οι ειδικοι.

    Spoiler!

  23. The Following 7 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    Error Flynn (10-10-2017),mihalis13 (10-10-2017),Nek_Food (10-10-2017),nikosgnr (10-10-2017),Peteoklis (10-10-2017),psx3 (10-10-2017)

  24. #539
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κατεβασα κι εγω το ντεμο αλλα δεν εβαλα ακομα να παιξω. Οποτε πριν παιξω δεν μπορω να εκφερω τελικη αποψη, αλλα απο τα βιντεο που εχω δει εγω προσωπικα δεν μπορω να πω οτι ακομα με εχει "κερδισει" τεχνικα στο να το βαλω στην κορυφη.

    Σαφως και ειναι ενα πολυ ομορφο παιχνιδι, τρεχει στα 60 καρε το οποιο απο μονο του του δινει πολλους ποντους για το τεχνικο κομματι, ο φωτισμος ειναι πολυ καλος, τα αυτοκινητα πολυ καλα.

    Απο εκει και περα ομως η θυσια των 60 καρε γινεται για εμενα αντιληπτη δια γυμνου οφθαλμου που λεμε. Πληρης απουσια σκιων στον περιβαλλοντα χωρο, δειτε τις μπαρριερες, τα δεντρα στα replay κλπ, textures και υφες που δεν ειναι τοσο sharp και λεπτομερεις, αντανακλασεις και αρκετα αλλα. Φυσικα δεν σημαινει αυτο οτι το παιχνιδι ειναι ασχημο, ξαναλεω ειναι πανεμορφο.

    Εξακολουθω να πιστευω οτι στο καθαρα τεχνικο κομματι, αυτο που εκανε το Driveclub ειναι αξεπεραστο. Ναι το Driveclub εχει θεμα με τα jaggies (κατι που με ενα απλο Pro patch θα λυνοταν.... αλλα... ) και εχει 30 καρε.

    Ομως απο εκει και περα κανει πραγματα που ειναι πολυ μπροστα απο οτιδηποτε εχω δει σε racing. Πρωτα απο ολα η γεωμετρια των πιστων, η πολυπλοκοτητα τους, και το επιπεδο της λεπτομερειας ειναι εξωφρενικο. Οποιος θελει μπορει να παει μια βολτα απο το θρεντ φωτογραφιας στο Neogaf για να παρει μια ιδεα. Καλυβες που ειναι τερμα στο θεο μακρια απο τον αγωνιστικο χωρο του παικτη εχουν κανονικη λεπτομερεια στο εσωτερικο τους... μονο με photomode μπορει καποιος να τα δει αυτα. Τα δεντρα ειναι τρισδιαστατα . Ο φωτισμος ειναι τρομερα ρεαλιστικος, δυναμικος, με fully rendered συννεφα τα οποια επηρεαζουν αναλογα τον φωτισμο της πιστας + το global illumination. Και φυσικα εχουμε τα ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΑ weather effects που μοιαζουν μια γενια μπροστα απο οποιοδηποτε αλλο racing παιχνιδι σημερα. Απλα η βροχη τα λεει ολα.

    Δεν εχω δει οπως ειπα το GT Sport να τρεχει στο Ps4 μου. Και ξερω οτι ειναι ενα πανεμορφο παιχνιδι. Απλα αμφισβητω οτι ξεπερναει τον -κατ εμενα- Βασιλια των racing games σε τεχνικο επιπεδο.

    Απλα ειπα να ποσταρω επειδη εγινε τεχνικη κουβεντα. Το GT Sport δεν θα κριθει το ποσο καλο ειναι απο τον τεχνικο τομεα, αλλα απο την αισθηση οδηγησης και το τι εχει να προσφερει σε θεμα campaign (το οποιο ειναι αυτο που εμενα με προβληματιζει κυριως) και φυσικα multiplayer.

  25. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Error Flynn (10-10-2017),Nek_Food (10-10-2017)

  26. #540
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Υποτίθεται ότι πέραν της online γενικής φιλοσοφίας που έχει υιοθετήσει σκληρά το GT Sports για τους δικούς του λόγους, με τις συνεργασίες και τα πρωταθλήματα, το κάνει προφανώς για να σε βαθμολογεί real time στις διάφορες κατηγορίες ικανότητας και οδήγησης. Αυτό βέβαια το έχει κάνει από καιρό η Turn 10 και είναι ανόητο να μην μπορείς να παίξεις offline για τους δικούς σου λόγους (ή δικούς τους λόγω διαθεσιμότητας διακομιστών). Θα μπορούσε δηλαδή κάλλιστα (αν δεν είναι όντως έτσι, αν και τα μηνύματα είναι μάλλον αποθαρρυντικά) να παίζεις όσο και ό,τι θέλεις από arcade/campaign offline και μετά στην πρώτη σύνδεση με τους διακομιστές του παιχνιδιού να κάνει αυτόματα την όποια ενημέρωση του γενικού profile σου.

    Δεν με νοιάζει να είναι όντως always online σαν παιχνίδι, αλλά προσωπικά αυτού του είδους τα παιχνίδια δεν τα θεωρώ πλήρη retail price worthy παιχνίδια. Δηλαδή σαν το Destiny σήμερα είναι, αύριο δεν είναι κατεβάζει ρολά η εταιρεία και μένεις με ένα ακόμη σουβεράκι στο χέρι. Θα μου πεις αν παίξεις τις άπειρες ώρες με τους φίλους σου (διαδικτυακά κυρίως) έχεις κάνει απόσβεση τα λεφτά σου, ειδικά σε μια εποχή όπου όλα τείνουν να είναι διαδικτυακά και πρόσκαιρα (ακόμη και οι αγορές μας). Όμως όσο και αν είμαι always online και παίζω τέτοιο παιχνίδι χρόνια τώρα, δεν είμαι απόλυτα σύμφωνος με το φαινόμενο αυτό να γίνει απόλυτο και κανόνας.

    Κατά τα άλλα χθες, έκανα και μία πρόχειρη βολτίτσα στα μουσεία, γενικές παρουσιάσεις, είδα και κάνα δυο βίντεο (και αυτά online stream από youtube αν αντιλήφθηκα καλά), έκανα και τον φωτογράφο και επικεντρώθηκα και στο προφίλ μου να αλλάξω χρωματάκι και να βάλω εικονίτσα στο προφίλ μου... Μου αρέσει που έχει διάφορα εκτός της ρουτίνας του μπαίνω και κάνω αγώνα, δηλαδή ιστορία κλπ μου αρέσει αυτό στα παιχνίδια. Λέω σήμερα να ξεπετάξω τα υπόλοιπα από διπλώματα/μαθήματα/δοκιμασίες και να δω μπας και κάνω κανέναν αγώνα της προκοπής online.

    Ξέρουμε:
    α) Μέχρι πότε είναι η beta, πότε κατεβαίνουν οριστικά οι servers της;
    β) Αν θα μεταφερθεί η όποια πρόοδος και κεκτημένα μας στο retail παιχνίδι; (λογικά online save στους servers της είναι, account based, κανονικά θα έπρεπε να τα κρατήσεις όλα όσα έχεις κάνει).

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •