Page 4 of 48 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 61 to 80 of 947

Thread: Gran Turismo Sport [+VR content]

  1. #61
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default






  2. #62
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά γενικά βλέπω στην τρέχουσα γενιά τα racing games να έχουν πάρει την κατιούσα. Και όχι τόσο από πωλήσεις, αλλά από το ενδιαφέρον του κόσμου. Δηλαδή παλιά σε ανακοινώσεις GT ήταν όλος ο κόσμος ενθουσιασμένος, τώρα τίποτα.
    Θεωρώ πως στην προηγούμενη γενιά τα racing games έφτασαν στο pick τους από πλευράς gameplay και πλέον θα βλέπουμε μικρές βελτιώσεις. Πχ η απεικόνιση των πιστών ήταν ήδη άρτια, η φυσική του αμαξιού ρε πάρα πολύ καλά επίπεδα κλπ.
    Επομένως ο κόσμος περιμένει κάτι το τρομερό να δει στην καινούρια γενιά, αλλά δεν το βλέπει. Θα δει ωραία γραφικά λίγο καλύτερο gameplay και μέχρι εκεί και "απογοητεύεται" και φεύγει πολύ γρήγορα ο ενθουσιασμός για κάτι καινούριο και φρέσκο στον χώρο των racing games. Το ίδιο ισχύει και για τα ποδοσφαιράκια.

    Ξαναλέω ίσως να έχω άδικο μιας και δεν είμαι ειδικός στα racing games, αλλά αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί..
    Spoiler!

  3. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    trabakoulas (21-05-2016)

  4. #63

    Default

    Τα "καλογυαλισμένα" racing games με το ίδιο gameplay και τις ίδιες πίστες δεν έχουν να προσφέρουν κάτι πλέον......δώστε στον λαό ένα νέο Motorstorm ρεεεεεεεεεεεεεε.


  5. The Following 2 Users Say Thank You to nikon For This Useful Post:

    Error Flynn (20-05-2016),PDS (20-05-2016)

  6. #64
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Δεν ξερω μου φαινεται οτι αν ειχε τα απιστευτα γραφικα που ολοι περιμεναν αμεσως θα το ελεγαν το καλυτερο racing που βγηκε ποτε. Τωρα εδειξαν online, δεν ειδα πουθενα ετσι κατι σε νυχτα , σε καιρικεσ συνθηκες, σε τρακαρισματα, ολα αυτα που δειχνουν γενικως στα trailers και τα κανουν πιο ελκυστικα. Η nurburgring ειναι η ιδια οπως στο 6 αλλα πραγματικα ηταν ηδη αψογη σαν πιστα. Δδλ τι αλλο να κανεις δεν ξερω. Εδειξαν και μια οβαλ... δλδ ψιλομαπα το trailer σαν trailer μου μυριζει εμενα.
    Γενικα εχει την ταση να μεταφερει αυτο το μοναχικο και το ερημο που εχουν οι πιστες ταχυτητας παρα τα πολλα πολλα που εχουν αλλα παιχνιδια. Και βασικα δεν ειδα και να υστερει και καπου εδω που τα λεμε απο το final product αλλων παιχνιδιων πλην του Driveclub το οποιο ειναι φοβερο αποσο εχω δει. ΑΛλα ειναι αλλου τυπου παιχνιδι εντελως.
    Κραταω αρκετες πισινές για το πως θα ειναι το συγκεκριμενο παιχνιδι στο τελικο σταδιο.
    ΤΟ παιχνιδι απο το 5 και μετα εστιαζει στο online οπου μπορεις να στησεις οτι ειδους αγωνα θελεις με τους φιλους σου. Το challenge εκει ειναι μεγαλο...Δεν ισχυριζομαι οτι ειναι το τελειο παιχνιδι (ακομη και το Online ειχαμε ριξει πολλα καντηλια), αλλα ειναι πραγματικα καποιες λεπτομερειες και η αισθηση της οδηγησης που σου δινει που το κανουν πολυ στιβαρο και αξεπεραστο. Η διαρθρωση του offline εμενα δεν με πειραξε ποτε. Εβαλαν τωρα και αυτο που ζητουσαν ΟΛΟΙ απο το 5...να μπορεις να κανεις custom χρωματα σχεδια κλπ στα αυτοκινητα. Το ζητουσαν σε βαθμο απελπισιας. Αυτο που θα πουν τωρα ειναι το μοντελο ζημιων παω και στοιχημα το οποιο μαλλον θα ειναι εντελως ανυπαρκτο. Ουτε αυτο με ενοχλει παλι προσωπικα. Πολυ κοσμο τον χαλαει βεβαια. Αλλα οσες φορες απλα πατας στο γρασιδι και χανεις προσφυση εκει ηταν το ζουμι του παιχνιδιου. Πανω που εισαι συγκεντρωμενος να γραψεις χρονο και κανεις το λαθος και ξενερωνεις απο ενα μικρο λαθακι.
    Προσωπικες αποψεις φυσικα αυτες... εγω χαιρομαι που βλεπω οτι εβγαλαν ημερομηνια κυκλοφοριας...αν και δεν βλεπω να την τηρησουν...ειδικα αν τα παραπονα μεγαλωσουν....θα το καθυστερησουν κιαλλο πολυ.
    Το θεμα δεν ειναι τοσο τα γραφικα, αν και εχεισ δικιο οτι αν ηταν τουμπανο τα γραφικα ολοι θα γλυφανε τα δαχτυλα τους. Βεβαια δεν μπορεις να μην εισαι κατι τοις απογοητευμενος απο τον οπτικο τομεα που δειχνει σαν remastered παιχνιδι του PS3... οι ηχοι των αυτοκινητων ειναι οι ιδιοι μουντοι βαρετοι ακι αψυχοι που ηταν μια ζωη (και ειναι πολυ σημαντικο κομματι ο ηχος σε ενα racing παιχνιδι γαμωτη μου), τα λαστιχα εχουν τα ιδια σχεδον ηχητικα εφφε που ειχαν στο PS1-2 ... ειναι λιγο tragic το σκηνικο... αλλα δεν ειναι αυτο το χειροτερο...

    Το βασικο προβλημα για εμενα με το GT ειναι η συνταγη του. Ειναι ενα εξαιρετικο ως προς την οδηγηση παιχνιδι, αλλα ειναι απαρχαιωμενο ως προς το design του που καταληγεις να σπαταλας ωωωωρες ατελειωτες για να κανεις farming τα ιδια events τα οποια δεν εχουν καθολου ενδιαφερον απο αποψης racing και skill γιατι το Α.Ι. ειναι απλα για τα μπαζα. Μπορεις να αγκαλιαζεις τους τοιχους στις στροφες και να τις παιρνεις με 200 χλμ κλπ κλπ.

    Δεν ειναι racing game αυτο με τα τωρινα δεδομενα. Φυσικα θα μου πεις οτι -κατσε ρε Valkyre δεν ξερουμε πως θα ειναι το design του παιχνιδιου, μπορει να ειναι βελτιωμενο σε ολα αυτα που λες-. Και θα εχεις δικιο. Εν μερει ομως.

    Διοτι το Eurogamer και καποιοι αλλοι που το επαιξαν (σε αυτην την μορφη του) αυτα που ειχαν να πουν ηταν αποκαρδιωτικα. Οτι μοιαζει να ειναι ενα GT6 και τιποτα παραπανω. Παιζει το ιδιο, εχει την ιδια φιλοσοφια, το ιδιο στησιμο. Η διαφορα ειναι οτι τωρα θελουν να το περασουν σαν ενα καινουργιο... eSport... εξου και το πιο βαρετο live streaming που μας εδειχνε 1 ωρα (!!!!) αγωνα στο Ring με σχολιασμους...

    ΑΚομα δεν μπορω να πιστεψω ποιος θεωρησε οτι αυτο το πραγμα ειναι ενδιαφερον να το βλεπει κανεις για 1 ωρα... τι να πω...

    Και να πω οτι κατι εβλεπα, παει στο καλο. Γραφικα μετριοτατα, το Forza το σκιζει στα τεσσερα απο αυτο που ειδα εκτος και αν ξεγελαει τοσο το youtube, ειχε και screen tearing και jaggies, η ζημια των αυτοκινητων ειναι τουλαχιστον αστεια για την γενια που ειμαστε, κανενα νεο για καιρικες συνθηκες, καμμια ιδεα για εναλλαγη μερας νυχτας, τιποτα απολυτως.

    Πρεπει με διαφορα να ειναι το χειροτερο reveal για major AAA franchise που εχω δει απο μεριας Sony. Οχι μονο δεν με κανει να σκεφτομαι να το παρω, με κανει να μην εχω καν την περιεργεια να δω ξανα footage απο αυτο το παιχνιδι. (θα δω εννοειται, απλα για το feeling μιλαω τωρα)

    4-5 χρονια αναπτυξη και αυτο ειναι το καλυτερο που εχουν να δειξουν?? Αυτο??!!? Απλα απιστευτο.

    Μακαρι να ειναι τελειως διαφορετικο το τελικο αποτελεσμα. Τελειως ομως.

  7. #65
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Και βασικα δεν ειδα και να υστερει και καπου εδω που τα λεμε απο το final product αλλων παιχνιδιων πλην του Driveclub το οποιο ειναι φοβερο αποσο εχω δει. ΑΛλα ειναι αλλου τυπου παιχνιδι εντελως.
    Κοιτα υστερει απ'ολα τα racing παιχνιδια που εχω δει σε αυτη την γενια, ανεξαρτητως πλατφοορμας. Με το driveclub απλα η διαφορα δειχνει τοσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ μιας και αυτο ειναι επισης αποκλειστικο του PS4, Και βγηκε πριν απο 2 ΧΡΟΝΙΑ!!!! Επισης το οτι ειναι αλλου τυπου racing οδηγικα, δεν αποτελει δικαιολογια για τα γραφικα. Και τα δυο παιχνιδια σε κλειστες πιστες ειναι, δεν ειναι open world racing ας πουμε που θα υπηρχε ετσι μια δικαιολογια. Ειλικρινα δεν ξερω που μπορει να αποδοθει αυτο το αποτελεσμα, το πιο πιθανο ισως να ειναι οτι χρησιμοποιουν το ιδιο engine απο το Ps3, το οποιο ομως ηταν φτιαγμενο για το hardware του, οποτε δεν κανει καλο scale up στο PS4.

  8. #66
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Παντως ειναι λιγο αδικο να το συγκρινουμε με το driveclub καθως μονο οτι το ενα ειναι 30 και το αλλο 60fps ειναι μεγαλη διαφορα που απαιτει πορους απο το gt για να το κανει. Παντως σαν πρωτη εντυπωση και εγω το περιμενα καλυτερο. Αυτο που μου αρεσε ηταν ο φωτισμος απο το λιγο που ειδα που νομιζω πως ειναι hdr lighting και εκανε λιγο αισθηση για παραδειγμα οταν εβγαινες απο ενα τουνελ με την εναλλαγη του φωτος. Λογικα θα βελτιωθει και αλλο αλλα αν μη τι αλλο μετα απο τοσο καιρο η polyphony επρεπε να ηταν σε ποιο προχωρημενο σταδιο.

  9. #67
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default



    Ναι το καινουργιο GT ειναι αυτο, του PS4, οχι του PS3!

  10. #68
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Τελείως αποτυχία για εμένα... online focused γραφικά και ήχος γενιάς πίσω και τα physics που είδα ήταν σαν του GT5-6 που για εμένα ΔΕΝ. Forza 6 για εμένα θα παίζει μπάλα μόνο του μέχρι το επόμενο forza, πόσο χαίρομαι που πήρα xbone με το forza 6.
    Απογοητεύσει το GT αν και φανατικός απο το 1 μέχρι το 4.

  11. The Following User Says Thank You to Nerven For This Useful Post:

    spartan (20-05-2016)

  12. #69
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by mtifosi View Post
    Παντως ειναι λιγο αδικο να το συγκρινουμε με το driveclub καθως μονο οτι το ενα ειναι 30 και το αλλο 60fps ειναι μεγαλη διαφορα που απαιτει πορους απο το gt για να το κανει.
    Σου εχω ασχημα νεα , το Driveclub για το PSVR ειναι στα 60, με πολυ μικρες θυσιες στον οπτικο τομεα.
    http://www.eurogamer.net/articles/20...ily-impressive

    αλλα οπως ηδη ειπαν και αλλοι, και το Forza που ειναι επισης στα 60, ειναι καλυτερο. Το προβλημα μας ειναι οτι το παιχνιδι πραγματικα δεν μοιαζει για Ps4 παιχνιδι, αλλα για ps3 remaster στην καλυτερη περιπτωση.

  13. #70
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Και το δικό μου ξεχεσιματάκι / άποψη...(δεν άντεξα, έπρεπε να πω τα κακώς κείμενα όσο πιο "απαλά" μπορούσα).

    http://www.zougla.gr/technology/paro...otes-entiposis

  14. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (20-05-2016),Dragonpaul (20-05-2016),Fivos (20-05-2016),odytsak (20-05-2016)

  15. #71
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ειμαι ειδικος στα ραλακια ομως εχω παιξει στο one κανενα 20ωρο Forza 6 (παραπανω βαριεμαι ) και εχω να πω οτι αυτο που βλεπω στο GT ειναι χαλι μαυρο .

    Spoiler!

  16. #72
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Η σειρά Gran Turismo έχει μείνει 20 χρόνια πίσω. Ποια είναι η διαφορά αυτού του παιχνιδιού σε σχέση με το GT1 ; Τα γραφικά! Αν είναι δυνατόν στο έτος 2016 να μην υπάρχει ένα υποτυπώδες μοντέλο ζημιών και μηχανικών βλαβών.

  17. The Following User Says Thank You to pictorino For This Useful Post:

    nikon (20-05-2016)

  18. #73
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ακυρωθηκε η beta . Λενε οτι δεν ειχαν χρονο και θα πηγαινε πισω η κυκλοφορια. Εγω που ειμαι κακοπροαιρετος λεω οτι μετα τις πρωτες αντιδρασεις απο το τρειλερ ειπαν να μην κανουν beta και θαψουν τις πωλησεις.

    Spoiler!

  19. #74
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν είσαι κακοπροαίρετος. Αντίθετα η κοινή λογική αυτό ερμηνεύει.

    "Ακούσαμε ότι τα κάναμε σκατά, οπότε άστη beta, πάμε για έκδοση μαζί με το PSVR, μπας και βοηθήσει το ένα το άλλο στις πωλήσεις".

  20. #75
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Εντάξει, διαβάζω τόση ώρα βαρύγδουπες απόψεις για τη στασιμότητα και την κατάντια του GT. Και στο τελος δεν είμαι ειδικός κλπ. Δεν αναφέρομαι για το καινούριο, αλλά ως ειδικός της κατηγορίας (πάντα υπάρχει τιμόνι κορυφής ) το παιχνίδι ανέκαθεν άγγιζε την τελειότητα στο θέμα του gameplay, ενώ τα γραφικά του ήταν πρωτοπόρα. Σεμνά και ταπεινά από κάποιον που ξέρει...

    Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  21. The Following 2 Users Say Thank You to klark71 For This Useful Post:

    AWD_POWER (20-05-2016),MajereMP44 (20-05-2016)

  22. #76
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by klark71 View Post
    Εντάξει, διαβάζω τόση ώρα βαρύγδουπες απόψεις για τη στασιμότητα και την κατάντια του GT. Και στο τελος δεν είμαι ειδικός κλπ. Δεν αναφέρομαι για το καινούριο, αλλά ως ειδικός της κατηγορίας (πάντα υπάρχει τιμόνι κορυφής ) το παιχνίδι ανέκαθεν άγγιζε την τελειότητα στο θέμα του gameplay, ενώ τα γραφικά του ήταν πρωτοπόρα. Σεμνά και ταπεινά από κάποιον που ξέρει...

    Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Να πιαστω απο αυτο, και να πω μερικα λογια για την σταση καποιων , τοσο εδω οσο και στο neogaf που διαβαζα το πρωι. Γιατι εχετε προβλημα να πειτε οτι το αγαπημενο σας παιχνιδι εχει θεματα? Ειπε κανεις οτι το gameplay (οδηγηση δηλαδη) εχει προβλημα? λεμε οτι μαλλον εχει ακομα χαλια ηχο, εχει για πρωτη φορα σημαντικα υποδυεστερα γραφικα απο τον ανταγωνισμο, και καποια πραγματα οπως η ζημια και η φυσικη κρουσεων, ειναι απλα για γελια.

    Δεν θα ηθελες ενα GT που να εχει διορθωσει ολα τα παραπανω? εσυ εισαι 100% ικανοποιημενος απο αυτα που ειδες και εμαθες για το παιχνιδι?

    Υ.Γ. Τα ιδια ακριβως θυμαμαι για για το fallout 4, οπου καποιοι δεν μπορουσαν απλα να παραδεχτουν οτι ειχε τα χειροτερα γραφικα στο Ps4, και μας ελεγαν για το gameplay, λες και τους ειχε πει καποιος κατι ασχημο για το gameplay.

  23. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    teras1 (20-05-2016)

  24. #77
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Εντάξει, δεν είμαι και τόσο φανατικός gamer ώστε να μην δέχομαι μύγα στο σπαθί μου! Νομίζω ότι πέραν των ζημιών, το παιχνίδι έπαιρνε υψηλότατες βαθμολογίες και δικαίως. Το πιο βασικό στα racing είναι ο χειρισμός, όπου το GT απήχε μέχρι τώρα παρασάγκας. Το ότι το επικείμενο φαίνεται κατώτερο των προσδοκιών, δεν αναιρεί την προϊστορία του. Ήταν το μοναδικό (μαζί με το Richard Burns Rally) που ήταν sim. Κάθε νεότερο έβγαινε καλύτερο . Τώρα, αν οι τύποι επαναπαυθούν στις δάφνες του παρελθόντος, θ' αποτύχουν διότι θα έχουν βγει ήδη πολύ καλά racing ( Assetto και Dirt).

    Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  25. The Following 2 Users Say Thank You to klark71 For This Useful Post:

    MajereMP44 (20-05-2016),teras1 (20-05-2016)

  26. #78
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Βασικα αυτοι που αγαπαμε το GT χροοονια τωρα και παιζαμε καθημερινα ωρες επι ωρων και καναμε φιλους στο ιντερνετ και στα πρωταθληματα κλπ
    ΠΡΩΤΟΙ εμεις ξεραμε τα κακα που εχουν και τα κραζαμε και τα λεγαμε μεταξυ μας και τα ξερουμε και αποσυνδεσεις ειχαμε και bugs ενω σωρο χαμος.... Ουδεποτε ειπαμε οτι ειναι το τελειο παιχνιδι που φτιαχτηκε ποτε και αυτο ειναι και αλλο δεν ειναι. Απλα σε θεμα gameplay καθαρα και ξαστερα ηταν τοπ. Εγω παρακαλαω να ειναι και το GT Sport τοπ απο θεμα gameplay πανω απολα.
    Οπως επισης αν ισχυει η εικασια οτι δεν ειναι το ¨κανονικο¨ GT αυτο αλλα ενας ενδιαμεσος σταθμος....και σε συνδυασμο με το γεγονος οτι το παιχνιδι εχει ακομη 6 μηνες (ξαναλεω δεν το πιστευω..θα φαει καθυστερησεις) μεχρι να κυκλοφορησει....εμενα μου αρκει. Και μιας μεριδας τελοσπαντων που παιζουν φανατικα αυτο το παιχνιδι τους αρκουν για να μην το αφορίσουν... αυτο ειναι όλο παιδια.... και στο Slay αναφερομαι και στο Valkyre γτ δεν ειχα και πολυ χρονο να απαντησω με quotes.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  27. The Following 3 Users Say Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    AWD_POWER (20-05-2016),Christos33 (20-05-2016),klark71 (20-05-2016)

  28. #79
    Elite AWD_POWER's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    743
    PSN ID
    AWD_POWER
    Name
    Ηλίας

    Default

    Θα το δοκιμάσουμε, θα κάνουμε και μερικά πρωταθλήματα και τότε θα το κρίνουμε, έχοντας πλέον ολοκληρωμένη άποψή γιατί έχουμε χορτάσει από τα ωραιοποίημενα trailer των υπολοίπων τίτλων άλλα στο ρεζουμέ, Τζίφος..
    Racing. Because football, basketball, baseball, bowling & golf require ONLY one ball...

  29. The Following 2 Users Say Thank You to AWD_POWER For This Useful Post:

    klark71 (20-05-2016),MajereMP44 (20-05-2016)

  30. #80
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Πιστεύω λόγω του VR θα κυκλοφορήσει στην ώρα του (για 1η φορά)!

    Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Page 4 of 48 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •