View Poll Results: Easy, Normal ή Hard

Voters
34. You may not vote on this poll
  • Easy

    2 5.88%
  • Normal

    21 61.76%
  • Hard

    11 32.35%
Results 1 to 20 of 20

Thread: Easy, Normal ή Hard;

  1. #1
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default Easy, Normal ή Hard;

    Ανοιγω αυτο το thread, επειδη παντα ηθελα να δω το επιπεδο δυσκολιας που προτιμα να παιζει ο κοσμος τα παιχνιδια.*

    Θεωρω οτι η επιλογη δυσκολιας σε ενα παιχνιδι, αρχικα εξαρταται απο την ιδιοσυγκρασια και φιλοσοφια του ιδιου του παικτη, δηλαδη το ποσο υπομονη εχει ή δεν εχει, σε ποσον καιρο θελει να "βγαλει" το παιχνιδι, τι τελος θελει να δει κτλ. Τα τελευταια χρονια, επισης, τα παιχνιδια εχουν γινει πιο πολυπλοκα, δεδομενου οτι και η παραπανω δυναμη των κονσολων δινει αυτη τη δυνατοτητα. Εκτος απο τις περιπτωσεις που η δυσκολια ειναι fixed σε ενα παιχνιδι -οπως το Bloodborne για παραδειγμα-, στις υπολοιπες περιπτωσεις η πολυπλοκοτητα του παιχνιδιου ισως αποτελει για καποιους και παραγοντα καθοριστικο για την επιλογη δυσκολιας. Πχ, εαν ενα παιχνιδι εχει να κανεις παρα πολλα και διαδραματιζεται σε εναν τεραστιο κοσμο (αν και αυτα τα παιχνιδια συνηθως δε δινουν επιλογη δυσκολιας), τοτε ισως καποιος δε θελει να εχει και επιπροσθετη δυσκολια. Καποιος αλλος, ομως, να θελει να ασχοληθει με αυτο το παιχνιδι για πολυ καιρο και να επιλεξει το μεγαλυτερο challenge που μπορει... Ενδεχομενως καποιος να θελει απλα να δει την ιστορια του παιχνιδιου και να επιλεξει το easy.
    Επισης, μπαινετε στη διαδικασια να παιξετε την "+" (plus) δυσκολια του παιχνιδιου, οπου αυτη προισφερεται;;;

    Η δικη μου η λογικη ηταν παντα το Normal. Παντα ηθελα να παιζω τα παιχνιδια στην "σωστη" δυσκολια, στο "κανονικο" δηλαδη. Δεν ηθελα ποτε ουτε το πολυ ευκολο, αλλα ουτε και παραπανω δυσκολια. Τελευταιως, ομως, επιλεγω το Hard στα παιχνιδια, διοτι θελω 2-3 εμποδια παραπανω. Ισως τα πολλα χρονια που ασχολουμαι με το "αθλημα" να με εχουν κανει περισσοτερο ικανο να παιξω στο Hard, αν και δηλωνω casual gamer.



    Περιμενω να ακουσω τι επιλεγετε κι εσεις και ποια ειναι η φιλοσοφια σας γενικοτερα. Αλλαζει αναλογα με το ειδος του παιχνιδιου;;; Ή δεν εχει σημασια αυτο;;;

    * Εννοειται πως οταν λεμε "Easy" εννοουμε και "Very Easy" και οπου "Hard" και "Very Hard" κτλ.

  2. #2
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Και εγω το normal επιλεγω, αλλα αυτο εχει να κανει και με το εκαστοτε παιχνιδι, σε αλλα παιχνιδια το Normal ειναι ευκολο, σε αλλα δυσκολο.

  3. #3
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Αυτό που λες ειναι σωστό και ξέχασα να το αναφέρω στο αρχικό ποστ. Οτι, δηλαδή, σε πολλά παιχνίδια υπάρχει αναντιστοιχία των επιπέδων δυσκολιών. Σε κάποια το Normal ειναι Easy, το Hard Normal κλπ. Απλα, εάν δεν έχεις feed-back απο άλλους παίκτες, ειναι λίγο δύσκολο να το ξέρεις απο την αρχή.

  4. #4
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Ξεκινάω με Normal και βλέπω στην πορεία. Αν βλέπω ότι πάει ΠΟΛΥ χαλαρά το αλλάζω.
    Πχ. με το diablo3 σχεδόν αμέσως άλλαξα την δυσκολία στο αμέσως μεγαλύτερο επίπεδο και μετά από λίγο ξανά παραπάνω..
    Οταν το ξαναπαίξω υποχρεωτικά Hard.

  5. #5
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Παλιά έπαιζα σε Normal τα τελευταία χρόνια όμως έχω αρχίσει και επιλέγω το Hard.
    Θα διαβάσω και γνώμες από αλλά παιδιά που έχουν παίξει ήδη κάποιο παιχνίδι. Πχ όταν για το Alien Isolation διάβαζα πως είναι άδικο το Hard και χαλάει την εμπειρία του game δεν το σκέφτηκα και το έβαλα Normal.
    Spoiler!

  6. #6
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Συνήθως προτιμώ normal, αλλά αν υπάρχει τρόπαιο δυσκολίας που είναι διασκεδαστικο και όχι εκνευριστικό, τότε hard

    Ο μονος λογος να παίξω easy είναι άμα το παιχνίδι είναι τεράστια πατάτα και θέλω να ξεμπερδεύω

  7. #7
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Η πρώτη εμπειρία είναι συνήθως στο normal εκτός και αν δω ότι είναι εύκολο. Αν είναι, και μπορώ να αλλάξω δυσκολία, το κάνω.

  8. #8
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default Easy, Normal ή Hard;

    Και εγω απο το normal ξεκινουσα αλλα τωρα τελευταια ξεκιναω απο το hard και αναλογα κρινω παιζοντας!!
    Πχ στο gow ascension το ξεκινησα στο hard γιατι ηθελα να παρω πλατινα και παρολο οτι ειχα παιξει περιπου 3 ωρες το ξεκινησα στο normal απο την αρχη! Το ιδιο επαθα και με uncharted collection remaster το 1ο το εβαλα crushing δυσκολια και ηταν unplayable και με ειχε φτασει σε σημειο να ριχνω αλλα καντηλια οποτε το μειωσα γιατι σκοπος ειναι να σε διασκεδαζει και οχι να σου σπαει τα νευρα!!


    Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

  9. #9
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Γενικά προτιμώ το hard καθώς τα παιχνίδια παραέχουν γίνει εύκολα. Το normal είναι easy δηλαδή και το easy είναι περίπατος. Κρατάει πιό πολύ και το παιχνίδι έτσι και σε αναγκάζει να μάθεις να το παίζεις καλύτερα.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    Desmond (22-10-2015),mihalis13 (22-10-2015)

  11. #10
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Και εγω πλέον ξεκινάω με hard, αν δεν βγαίνει με τίποτα το αλλάζω στο normal

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  12. #11
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Easy αρχικα για να δω ιστορια / συνηθισω Controls και τα σχετικα και μετα.. αναλογα την συνολικη εικονα απο την πρωτη εμπειρια..
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  13. The Following User Says Thank You to Stefanos For This Useful Post:

    the master (08-11-2015)

  14. #12
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post

    Η δικη μου η λογικη ηταν παντα το Normal. Παντα ηθελα να παιζω τα παιχνιδια στην "σωστη" δυσκολια, στο "κανονικο" δηλαδη.
    Aυτη ειναι και η κοινη λογικη αλλα πλεον αμφιβαλλω αν το normal ειναι το κανονικο. Κι αυτο γιατι φαινεται οτι οι εταιρειες πια normal θεωρουν αυτο που δεν θα διωξει τους παικτες παρα αυτο που ανταποκρινεται περισσοτερο σε αυτο που ειχαν στο μυαλο τους σαν ιδεατο οταν εφτιαχναν το παιχνιδι. Γενικα με το συγκεκριμενο θεμα εχω αρκετες ενστασεις, κι αυτο λογω της αποκλισης.
    Προτιμω την universal δυσκολια, για μενα μακαρι να ειχαν ολα τα παιχνιδια μια στανταρ δυσκολια. Ευκολο? Δυσκολο? Μετριο? Ολα δεκτα, αρκει να συναδει αυτο που παιζεις με τα mechanics του παιχνιδιου και τον τροπο που εχει σχεδιαστει να παιζεται ενα παιχνιδι. Κι οταν με το καλο το τελειωσεις, δινει και τις επιλογες για ultra hard η hardcore καταστασεις.


  15. #13
    Forum GOD the master's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,843
    PSN ID
    Kuromajo__
    Name
    リーナ

    Default

    Αν και εβαλα normal, γενικα προτιμω παιχνιδια στα οποια δεν υπαρχει επιλογη για επιπεδο δυσκολιας,νιωθω οτι παιζω το παιχνιδι οπως πρεπει να ειναι... και οχι πιο ευκολο ,πιο δυσκολο κλπ

  16. The Following 2 Users Say Thank You to the master For This Useful Post:

    mihalis13 (09-11-2015),Stefanos (09-11-2015)

  17. #14

    Default

    Εγω παντα παίζω σε normal και χαλαρά το πρωτο playthrough ειδικα οταν παρακολουθώ την ιστορια ενός franchise.

    Παντα ομως υπαρχει και δευτερο playthrough το οποίο παει σε heroic η legendary δυσκολία σε solo ανάλογα το παιχνιδι.

  18. #15
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by the master View Post
    Αν και εβαλα normal, γενικα προτιμω παιχνιδια στα οποια δεν υπαρχει επιλογη για επιπεδο δυσκολιας,νιωθω οτι παιζω το παιχνιδι οπως πρεπει να ειναι... και οχι πιο ευκολο ,πιο δυσκολο κλπ
    Συμφωνώ και εγώ.
    Στα παιχνίδια που δεν έχει να επιλέξεις δυσκολία νοιώθω πως παίζω το παιχνίδι όπως ειναι κανονικά φτιαγμένο.
    Spoiler!

  19. #16
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Στο Normal πλεον τα πιο πολλα δειχνουν πολυ ευκολα νομιζω. Εξαιρεση φυσικα αποτελουν τα games συγκεκριμενων εταιριων!

    Το Βloodborne πχ το ειχα normal.

    Tη Λαρα σημερα πηγα καρφι survivor.

  20. #17
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Aυτη ειναι και η κοινη λογικη αλλα πλεον αμφιβαλλω αν το normal ειναι το κανονικο. Κι αυτο γιατι φαινεται οτι οι εταιρειες πια normal θεωρουν αυτο που δεν θα διωξει τους παικτες παρα αυτο που ανταποκρινεται περισσοτερο σε αυτο που ειχαν στο μυαλο τους σαν ιδεατο οταν εφτιαχναν το παιχνιδι. Γενικα με το συγκεκριμενο θεμα εχω αρκετες ενστασεις, κι αυτο λογω της αποκλισης.
    Προτιμω την universal δυσκολια, για μενα μακαρι να ειχαν ολα τα παιχνιδια μια στανταρ δυσκολια. Ευκολο? Δυσκολο? Μετριο? Ολα δεκτα, αρκει να συναδει αυτο που παιζεις με τα mechanics του παιχνιδιου και τον τροπο που εχει σχεδιαστει να παιζεται ενα παιχνιδι. Κι οταν με το καλο το τελειωσεις, δινει και τις επιλογες για ultra hard η hardcore καταστασεις.
    Θα συμφωνησω απολυτα! Νομιζω οτι, πλεον, το normal ειναι κατατι πιο ευκολο απ'ο,τι ηταν καποτε. Παρολαυτα, εγω συνεχιζω με normal κατα κυριο λογο, αλλα, εξαρταται και απο το παιχνιδι παντα, ενιοτε hard. Ποτε, ομως, κατευθειαν very hard.
    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Στο Normal πλεον τα πιο πολλα δειχνουν πολυ ευκολα νομιζω. Εξαιρεση φυσικα αποτελουν τα games συγκεκριμενων εταιριων!

    Το Βloodborne πχ το ειχα normal.
    Νομιζω οτι το Bloodborne δεν εχει επιλογη δυσκολιας...

  21. #18
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    λογω τροπαιων κ μονο, επιλεγω hard.

    Spoiler!

  22. #19
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Εκ παραδρομής dragonpaul.

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  23. #20

    Default

    Κατα κυριο λογο normal, για να γλυτωσω ds4 controllers απο εκτοξευσεις και τα σχετικα..Ασχετως ομως δυσκολιας, μου την δινει στο κεφαλι πραγματικα οταν το παιχνιδι ειναι τιμωρητικο ( μαλλον ανακαλυψα νεα λεξη ) προς τον παικτη....

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •