Page 8 of 14 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 141 to 160 of 273

Thread: NIOH

  1. #141
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αμα μαθεις τους μηχανισμούς της μαχης είναι νομίζω λίγο πιο εύκολο

  2. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    nikosgnr (17-02-2017)

  3. #142
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by nikosgnr View Post
    Τελικά το παιχνίδι πόσο πιο δύσκολο σε σχέση με τα Souls/Bloodborne?

    Γιατί αν είναι να μου σπάσει περισσότερο τα νεύρα, να μη μπλέξω.
    Δεν θα έχεις πρόβλημα προχωρα άφοβα όπως έχω πει και σε προηγούμενα ποστ θεωρώ ότι έχουν ρίξει πολύ τη δυσκολία
    του παιχνιδιού σε σχέση με τη Beta

  4. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    nikosgnr (18-02-2017)

  5. #143
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Mission #11 μια περιοχή με πολλούς νίντζα καλά κρυμμένους να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη όταν πετάγονται από το πουθενά λολ , καλό Boss fight στο τελείωμα


  6. #144
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Αμα μαθεις τους μηχανισμούς της μαχης είναι νομίζω λίγο πιο εύκολο
    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Δεν θα έχεις πρόβλημα προχωρα άφοβα όπως έχω πει και σε προηγούμενα ποστ θεωρώ ότι έχουν ρίξει πολύ τη δυσκολία
    του παιχνιδιού σε σχέση με τη Beta
    Τέλεια. Αυτό ήθελα να ακούσω. Thnx και στους 2..!

  7. #145
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Είχα μπόλικο χρόνο χθες όποτε πρόλαβα να κάνω δυο mission 12 + 13




  8. #146
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Προχωράμε 3 νέα Boss






  9. #147
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Να γράψω κι εγώ δυο λόγια μιας και είμαι λίγο μετά τα μισά με πάνω από πενήντα ώρες. Γενικότερα το παιχνίδι είναι πραγματικά καλό και τρομερααα εθιστικό, φοβερό gameplay/μηχανισμοί με τεράστιο βάθος. Παίζω ασταμάτητα τις τελευταίες μέρες. Για όσους το σκέφτονται πώς είναι σε σχέση με souls, ναι είναι επηρεασμένο, αλλά έχει καθαρά δικό του στυλ, σε δυσκολία δεν μπορώ να πω με σιγουριά πιο είναι πoιο δύσκολο, μιας και στην αρχή δυσκολευόμουν αρκετά στο Nioh, τώρα μου φαίνεται αρκετά βατό που το έμαθα.

    Δυο πραγματάκια που μπορεί να βοηθήσουν κάποιους:
    - Τα spirit stones μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να κάνετε charge το living weapon, οπότε μν τα χρησιμοποιείτε απλά για να πάρετε amrita, συνδυάστε το.
    - Το combo με την κλωτσιά στο τέλος είναι τρομερά σημαντικό, μν το αφήσετε γιατί μπορεί να μν φαίνεται "ωραίο". Γενικά το Ki του εχθρού είναι τρομερά σημαντικό. Μεγάλοι εχθροί αλλά και bosses που δεν έχουν Kι μπορείτε να τους πιέσετε τρομερά εκείνη την ώρα, μν φεύτετε μακριά.
    - Υπάρχουν αντικέιμενα που έχουν πάνω ένα ξεχωριστό "bonus" κάτι του στυλ: "Warrior of the West's Honour" και δίπλα μπορεί να λέει 2 pieces κτλ. Όσο περισσότερα αντικείμενα αυτής της κατηγορίας φοράτε τόσα περισσότερα bonus αυτού του attribute ξεκλειδώνετε. Δλδ αν βάλετε όλο το set "Warrior of the West's Honour" έχετε σημαντικά οφέλη.
    - Στο Yokai Illustrations έχει σημαντικές πληροφορίες για τον κάθε εχθρό(ακόμα και weaknesses, resistances) αλλά και άλλα, είναι σημαντικό να έχετε μια ιδέα από αυτό.
    - Μην ξεχνάτε το Guardian Spirit, χρησιμοποιήστε το τακτικά, φορτίζει σχετικά γρήγορα.

    Λίγο περισσότερη φαντασία θα ήθελα να είχαν βάλει στα σκηνικά/τοπία και λίγο μεγαλύτερη ποικιλία εχθρών. Κατα τ' αλλα μέχρι τώρα είναι τρομερό.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    captainjacko (22-02-2017),christos-sonyboy (22-02-2017)

  11. #148
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Αρκετα προβληματικο το συγκεκριμενο Boss με την καμερα αλλα ξεπεραστηκε και αυτο το εμποδιο



    Πολυ ωραια περιοχη αλλα και πολυ σπαστικη παραληλα με πολλους γκρεμους και η μαχη να γινεται σε χωρο ενα επι ενα


  12. #149
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Δεν προλαβα να παιξω καθολου την Τεταρτη χθες ομως καταφερα να ξεκλεψω λιγο χρονο
    Ωραια περιοχη με πολυ ψαξιμο και ενα ευκολο Boss στο τελειωμα


  13. #150
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πήρα φορα και περασα μερικα boss μαζεμένα


    Nue
    Η Nue με δυσκόλεψε παρα πολυ και εχασα 200 φορες γιατι δεν ειχα υπομονη και βιαζομουν. Τελικα παίζοντας λιγο πιο προσεκτικά και κανοντας συνεχεια μια συγκεκριμένη κίνηση την νικησα





    Tachibana Muneshige
    Πολυ ευκολο boss που το εβγαλα με την 2η κανοντας συνέχεια την ιδια κινηση με την Nue. Αυτη η ευκολια που ειχε εδω με ξεγέλασε για την side mission οπου μου άλλαξε τα φωτα. Τον νίκησα τελικα κι εκει με λιγο cheat τροπο, χτυπώντας μια και γυρίζοντας 10 ωρες γυρω γυρω απο την πέτρα





    Great Centipede
    Με επιασε στον υπνο αυτος ο σκουληκαντερας. Δεν περιμενα οτι εκει που βγήκε θα ειχε boss και ημουν εντελώς απροετοίμαστος και σε κάποιες φασεις δεν ηξερα τι εκανα απο τον πανικό μου. Βγηκε με την πρωτη αλλα με παρα πολυ τυχη, ειδικα σε πολλά σημεία οριακά δεν εχασα





    Umi-bozu
    Αν εχεις κανει αυτα που πρεπει πριν μπεις να τον πολεμήσεις ειναι ισως το πιο ευκολο boss απο ολα. Η μόνη δυσκολία που εχει ειναι οι τρυπες που υπαρχουν εκει και οτι μπαγκαρει πολλες φορες οταν εισαι κοντα του και πέφτεις κάτω





    Joro-Gumo
    Ακομα ενα εύκολο boss που βγήκε με την πρώτη. Με βόλεψε πολυ που ο εξοπλισμός που ειχα βρει, ειχε πολυ καλα stats και μου έριχνε το equip load στο 22%, με αποτέλεσμα και να αποφεύγω γρήγορα και να χτυπάω γρήγορα


  14. The Following 5 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    chronohill (25-02-2017),nikosgnr (27-02-2017),ntsmrtz (26-02-2017),WolfRathmA (24-02-2017)

  15. #151
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Οποιος δεν το ειδε, με το τελευταίο update μας έδωσαν δώρο μια πανοπλία για να γιορτάσουν τις 1m πωλήσεις που έκανε το παιχνίδι. Την βρίσκουμε στο shrine στα boons

    Click image for larger version. 

Name:	cqFWAAe.jpg 
Views:	147 
Size:	397.6 KB 
ID:	9693


  16. #152
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Μόλις τελείωσα το game όλα τα main και όλα τα sub mission
    Με 110 ώρες gameplay δεν ξέρω τι να πρωτογραψω "τόνοι" διασκαδεσης , απολαυστικό σύστημα μάχης ,όμορφα τοπία και μουσική παρά πολλά Boss fights και άπειρο customization και loot κάνουν το Nioh ένα από τα ποιο εθιστικά game που έχουν κυκλοφορήσει.Υπαρχουν κάποια πραγματάκια που θα μπορούσαν να είναι καλύτερα και κυρίως οι εχθροί που από τη μέση και μετά αρχίζουν να επαναλαμβάνονται , δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε αυτό το κομμάτι
    Παρολα αυτά το εθιστικό gameplay και το βάθος στο σύστημα μάχης κάνουν το μακρύ αυτό ταξίδι τόσο απολαυστικό που
    ακόμα και μετά από 110 ωρες σε κάνει να θες περισσότερο
    Εαν τα τρία Dlc που κυκλοφορήσουν είναι εξίσου καλά και με κάποιες βελτιώσεις τότε το Nioh θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για game of the year
    Η δυσκολία σε σχέση με souls είναι υποκειμενική και αυτό γιατί σου παρέχει πολλά πράγματα το παιχνίδι που το κάνουν να μοιάζει αρκετά ποιο εύκολο για παράδειγμα μπορείς να πας σε ένα boss fight να φτάσεις τον αρχηγό γύρω στο 50% και το
    υπολοιπο 50% να το καθαρίσεις με το guardian spirit η να χρησιμοποιήσεις κάποια πολύ δυνατά spells που πραγματικά κάνουν τα boss fights γελοία σε αντίθεση με τα souls όπου μπορείς να φτάσεις τα skill σου μέχρι ένα ποιο περιορισμένο όριο και από εκεί και πέρα είναι ποιο πολύ dodge + hit
    Περίμενα ότι θα είχαν κάνει nerf ορισμένα πράγματα μετά από 1 μήνα αλλά ακόμα τίποτα από την άλλη όμως μου αρέσει
    που δίνονται τόσες επιλογές σε ένα παίχτη στην τελική ο καθένας μπορεί να επιλέξει σε τη δυσκολία θέλει να παίξει το
    παιχνιδι
    Όλες αυτές οι υψηλές βαθμολογίες που μάζεψε το Nioh από κοινό και κριτικούς τις αξίζει και με το παραπάνω
    Τα τέσσερα τελευταία Boss fights











  17. The Following 4 Users Say Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    chronohill (26-02-2017),Fulgore (27-02-2017),ntsmrtz (26-02-2017),Snk (26-02-2017)

  18. #153
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Αφού τελειώσετε όλα τα main mission εμφανίζονται στο χάρτη 2 νέα Sub Mission
    Έχασα πραγματικά το μέτρημα το πόσες φορές πέθανα για να μπορέσω να τα βγάλω χωρίς guardian spirit και overpowered spells όπως έκανα και με τα προηγούμενα Boss fights
    Η δυσκολία αυτών των δυο mission είναι απερίγραπτη μακραν ότι ποιο δύσκολο έχω συναντήσει ποτέ σε παιχνίδι
    Οποίος νιώθει δυνατός και έχει καβάτζα κανα δυο έξτρα χειριστήρια γιατί το ένα θα φύγει σίγουρα από το μπαλκόνι ας τα
    δοκιμασει , έχεις να αντιμετωπίσεις Δυο Boss ταυτόχρονα , το ξύλο που πέφτει δεν έχει προηγούμενο λολ





  19. #154

    Default

    Αντε να βγει το Horizon Μπας και πεσει λιγο παραπανω η τιμη του nioh να το παρουμε και εμεις οι υπολοιποι Μαρεσαν πολυ αυτα που διαβασα παραπανω αλλα προσωπικα 100ευρω για παιχνιδι(μαζι με τα dlc)δεν δινω οσο καλο και μεγαλο να ειναι.

  20. #155
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Yuki-onna
    Το αγαπημένο μου boss μεχρι τωρα. Με παίδεψε αρκετα αλλα καθε φορα που έχανα δεν με πείραζε να ξεκινάω παλι την μαχη. Εχει πολλες διαφορετικές επιθέσεις και θελει να κινείσαι γρήγορα αλλιώς δεν εχεις ελπιδα






    White Tiger
    Μαλλον ήμουν τυχερος οταν αντιμετώπισα αυτο το boss πρωτη φορα. Μου φανηκε τοσο ευκολο που περιμενα να βγει και 2ο boss στην ιδια μαχη. Σε μια side mission ομως που το συνάντησα παλι, δεν μου φάνηκε τοσο ευκολο γιατι μου εκανε κάποιες κινήσεις που δεν είχα δει καν την πρωτη φορα






    Giant Toad
    Μου κανει εντύπωση που ολες σχεδόν τις φορες που έπαιξα online ολοι ηθελαν βοηθεια σε αυτο το boss. Δεν ειναι ευκολο αλλα οχι και τιποτα δυσκολο. Εχει κάποιες επιθεσεις που κανουν πολυ damage αλλα νομιζω αμα κάθεσαι κοντα του και αποφεύγεις την κίνηση που χοροπηδάει, δεν εχεις πρόβλημα






    Ogress
    Στην beta δεν ειχα καταφέρει να νικήσω την Ogress αλλα εδω βγηκε με την πρωτη. Δεν ειναι τιποτα ιδιαίτερο σαν boss απλα θελει σωστο timing στο να αποφεύγουμε τις επιθέσεις της



  21. #156
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Μόλις το τελείωσα κι εγώ με τα κοντέρ να γράφει κοντά στις 90 ώρες! Τα 2 missions που λέει ο @captainjacko είναι πραγματικά απερίγραπτα δύσκολα, αλλά πολύ επικά, θέλουν πολύ ψυχραιμία για να βγουν. Το παιχνίδι πάντως σου αφήνει το στίγμα του, με απολαυστικότατα boss fights και το gameplay του τολμώ να πω από τα καλύτερα στο είδος του, σε βαθμό που με δυσκολεύει αρχικά να συνηθίσω σε κάτι άλλο. Έχει μικρολεπτομέρειες που έπαιρναν βελτίωση(στο UI, μενού κτλ) αλλά καμία απ' αυτές δε χαλάει τη γενική εικόνα του παιχνιδιού! Μπράβο στην Team Ninja!

  22. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    captainjacko (08-03-2017)

  23. #157
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πραγματικά χαίρομαι που έχει τόσο καλό παιχνίδι. Δυστυχώς δεν κατάφερα να το αγοράσω όταν βγήκε. Τώρα δεν ξέρω αν θα περιμένω να βγει μια Goty έκδοση ή σε κάποια καλή τιμή.
    Έχω τώρα Horizon ZD και μετά πρέπει να ασχοληθώ επιτέλους με το DSIII που κοντεύει ένα χρόνο που κάθεται
    Spoiler!

  24. #158

    Default

    αυτο το κωλοπαιχνιδο εχει καρφωθει στα 58 καιρο τωρα κ δε λεει να πεσει ουτε μισο ευρω.

  25. #159
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    το gameplay του τολμώ να πω από τα καλύτερα στο είδος του, σε βαθμό που με δυσκολεύει αρχικά να συνηθίσω σε κάτι άλλο.
    Ετσι ακριβως οπως το λες ειναι gonzalez το gameplay και το συστημα μαχης αυτου του παιχνιδιου σου αφηνει το στιγμα του
    Ειμαι λατρης της σειρας Soulsborne το μοναδικο platinum trophie που εχω ειναι στο πολυαγαπημενο Bloodborne , η ατμοσφαιρα και το lore αυτων των παιχνιδιων δεν συγκρινετε
    με τιποτα αλλο σε καμια περιπτωση το Nioh δεν μπορει να πλησιασει αυτα τα παιχνιδια σε αυτα τα δυο κομματια , το συστημα μαχης ομως ειναι μια αλλη εντελως διαφορετικη κουβεντα
    Εβαλα χθες να παιξω λιγο DS3 για να προετοιμαστω για το Dlc που ερχεται και το περιμενω πως και πως , ομολογω οτι σοκαριστηκα!
    Μετα απο 110 ωρες gameplay στο Nioh στα 60fps και τον ξεφρενο ρυθμο μαχης του εκλεισα το Ds3 σε μολις 5 λεπτα , ενοιωθα οτι ζαλιζομαι οπως καποιος που φοραει
    μασκα εικονικης πραγματικοτητας για πρωτη φορα.Ενοιωθα οτι ολα γινοντουσαν σε slow motion και οτι υπηρχε ενα ασταματητο lag στο παιχνιδι και αυτο με ζαλισε απιστευτα
    Εχω τρεις χαρακτηρες σε Ds3 εψαξα να βρω το ποιο γρηγορο οπλο μεχρι και ολη την πανοπλια του χαρακτηρα μου εβγαλα για να σταματησω αυτο το slow motion αλλα δεν καταφερα τιποτα το ποιο γρηγορο οπλο σε Ds3 ειναι πεντε φορες ποιο αργο απο το ποιο βαρυ οπλο στο Nioh
    Ευτυχως ξεκινησα το Horizon Zero Dawn και επανηλθα σε εναν κανονικο ρυθμο μαχης μετα απο το σοκ που εφαγα (αν εξαιρεσεις και εδω οτι μου πηρε κανα τριωρο μεχρι να σταματησω να παταω το "Χ" για να κανω dodge λολ)
    Με λιγα λογια το Nioh εχει πολλα πραγματα που θελουν βελτιωση και οσο "μικρο" μπορει να δειχνει σε ατμοσφαιρα και lore σε σχεση με τα επιτευγματα του Miyazaki αλλο τοσο τεραστιο ειναι στο συστημα μαχης και το βαθος που εχει το gameplay του σε τοσο μεγαλο βαθμο που κανει το Ds3 πλεον να φαινεται σαν να χρησιμοποιει ενα "απαρχαιομενο" πλεον συστημα μαχης

  26. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    gonzalez (08-03-2017)

  27. #160
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Πραγματικά χαίρομαι που έχει τόσο καλό παιχνίδι. Δυστυχώς δεν κατάφερα να το αγοράσω όταν βγήκε. Τώρα δεν ξέρω αν θα περιμένω να βγει μια Goty έκδοση ή σε κάποια καλή τιμή.
    Έχω τώρα Horizon ZD και μετά πρέπει να ασχοληθώ επιτέλους με το DSIII που κοντεύει ένα χρόνο που κάθεται
    Μην κανεις το λαθος και ξεκινησεις με Nioh πρωτα, οπως το ειπες ξεκινα με Ds3 και στο τελος Nioh γιατι θα εχεις θεμα για τους λογους που προανεφερα

Page 8 of 14 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •