Page 4 of 14 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 61 to 80 of 273

Thread: NIOH

  1. #61
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ελεγα να περιμένω αλλα απο αυτα που βλέπω στα reviews, δεν μπορώ. Μονο αυτο με την δυσκολία φοβάμαι, μην το παρατήσω που ειναι πολυ πιο δύσκολο απο τα soulsborne games και ότι θα πρέπει να συνηθίσω το σύστημα με το Ki που δεν μου άρεσε


  2. #62
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    H διαρκεια (περιπου 70 ωρες για το βασικο playthough) και η δυσκολια του συγκεκριμενου τιτλου αναμενεται να μας κρατησει απασχολημενους για αρκετες εβδομαδες
    Πολλα review θα καθυστερησουν να βγουν λογω της δυσκολιας και της διαρκειας του παιχνιδιου
    Προβλεπεται να πεφτει πολυ ξυλο απο την ερχομενη τεταρτη που κυκλοφορει
    Last edited by captainjacko; 02-02-2017 at 14:25.

  3. #63

    Default

    http://www.metacritic.com/game/plays...critic-reviews

    Εμενα μου προκαλει εντυπωση παντως πως αν ειναι τοσο μεγαλο το παιχνιδι αρκετα site,Ελληνικα και ξενα,εχουν ηδη ανεβασει review.

  4. #64
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καμία απορια , επαιξαν κανενα 6ωρο και εκαναν review.Πρωτη φορα ειναι? Σοβαρο youtuber να εχει ανεβασει review δεν εχω δει ακομα παντως.

    Spoiler!

  5. #65
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    http://www.metacritic.com/game/plays...critic-reviews

    Εμενα μου προκαλει εντυπωση παντως πως αν ειναι τοσο μεγαλο το παιχνιδι αρκετα site,Ελληνικα και ξενα,εχουν ηδη ανεβασει review.
    Ανάλογα με το πότε πήραν το παιχνίδι στα χέρια τους. Λογικά το έχουν αρκετές μέρες. Εγώ βλέπω και στη friend list Μου κάποιους reviewers που εδώ και 5-6 μέρες το λιώνουν.
    Spoiler!

  6. #66

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Έχουμε και τα πρώτα review από Ελλάδα τα οποία είναι πολύ θετικά. Κάποια στιγμή μάλλον θα το αγοράσω και εγώ, αλλά με έχει τρομάξει λίγο η δυσκολία του όταν έπαιξα το πρώτο demo.

    http://www.vg24.gr/nioh-review/#.WJLoPiwjgro.facebook

    http://busted.gr/nioh-review/
    Ψιλο οτι να ναι το review απο το δευτερο παντως. Καμια αναφορα πως τρεχει το παιχνιδι στο απλο ps4 που εχουν οι περισσοτεροι(και αρα ενδιαφερει και τους περισσοτερους),εχει ψιλο μπερδεψει τα θετικα με τα αρνητικα,καμια αναφορα στην διαρκεια του παιχνιδιου,καμια αναφορα σε bosses(σε online φανταζομαι δεν εχουν προσβαση οσοι το εχουν ηδη το παιχνιδι)και γενικα πιο πολυ σαν ''Πρωτες εντυπωσεις''μου εβγαλε παρα για review.\

    Το πρωτο το βρηκα σαφως πιο ολοκληρωμενο και αναλυτικο εκει που πρεπει.Σωστες αναφορες σε αποδοση συστηματος και ρυθμισεις,διαρκεια,ιστορια/πλοκη κλπ.

  7. #67
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ψιλο οτι να ναι το review απο το δευτερο παντως. Καμια αναφορα πως τρεχει το παιχνιδι στο απλο ps4 που εχουν οι περισσοτεροι(και αρα ενδιαφερει και τους περισσοτερους),εχει ψιλο μπερδεψει τα θετικα με τα αρνητικα,καμια αναφορα στην διαρκεια του παιχνιδιου,καμια αναφορα σε bosses(σε online φανταζομαι δεν εχουν προσβαση οσοι το εχουν ηδη το παιχνιδι)και γενικα πιο πολυ σαν ''Πρωτες εντυπωσεις''μου εβγαλε παρα για review.\

    Το πρωτο το βρηκα σαφως πιο ολοκληρωμενο και αναλυτικο εκει που πρεπει.Σωστες αναφορες σε αποδοση συστηματος και ρυθμισεις,διαρκεια,ιστορια/πλοκη κλπ.
    Θα συμφωνήσω. Το πρώτο review είναι πολύ αναλυτικό και φαίνεται πως το έχει ολοκληρώσει ο reviewer, το δεύτερο είναι πιο πολύ στο "πόδι", πιο πολύ ενδιέφερε τον reviewer να βγαλει το review με τη λήξη του εμπάργκο παρά να έχει μια ολοκληρωμένη άποψη για το παιχνίδι.
    Πάντως γενικά ακούγονται πολύ καλά λόγια για το παιχνίδι και αυτό είναι ευχάριστο.
    Spoiler!

  8. #68

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Καμία απορια , επαιξαν κανενα 6ωρο και εκαναν review.Πρωτη φορα ειναι? Σοβαρο youtuber να εχει ανεβασει review δεν εχω δει ακομα παντως.
    Καλα και οι youtubers εν μερη στην ιδια μοιρα με τα μεγαλα site ειναι,ειδικα οι πιο γνωστοι(οχι ολοι βεβαια).Το μονο θετικο που εχουν ειναι οτι αφιερωνουν παραπανω χρονο στα review τους.

    Για μενα οπως αναφερθηκε και αλλου,το καλυτερο ειναι το video review να εχει δηλαδη ο αναγνωστης την δυνατοτητα να κρινει τι ακριβως λεει ο reviewer/youtuber με βαση αυτα που βλεπει ο ιδιος.

    Για παραδειγμα διαβαζω για την μουσικη πχ ή για τα γραφικα. Ιδιο ειναι να το βλεπεις/ακους σε video review,με το να το διαβαζεις στον γραπτο λογο?

  9. #69
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Καλα και οι youtubers εν μερη στην ιδια μοιρα με τα μεγαλα site ειναι,ειδικα οι πιο γνωστοι(οχι ολοι βεβαια).Το μονο θετικο που εχουν ειναι οτι αφιερωνουν παραπανω χρονο στα review τους.

    Για μενα οπως αναφερθηκε και αλλου,το καλυτερο ειναι το video review να εχει δηλαδη ο αναγνωστης την δυνατοτητα να κρινει τι ακριβως λεει ο reviewer/youtuber με βαση αυτα που βλεπει ο ιδιος.

    Για παραδειγμα διαβαζω για την μουσικη πχ ή για τα γραφικα. Ιδιο ειναι να το βλεπεις/ακους σε video review,με το να το διαβαζεις στον γραπτο λογο?
    Οχι βεβαια. Εχω ξαναπει οτι με τοση πληροφορια δεν χρειαζομαι κανεναν youtuber ή reviewer να μου πει που θα δωσω τα λεφτα μου. Εχω σχηματισει αποψη πριν την κυκλοφορια ποσο μαλλον στο Nioh που επαιξα και την beta. Ειναι παντως ενας και μοναδικος που παρακολουθω στο youtube, ειναι γνωστης απο οσα εχω δει και κανει video review τυπου Buy, Rent or Pass για καθε παιχνιδι και δεν κραταει πανω απο 10 λεπτα και πολλα λεω.

    Για το παιχνιδι που μιλαμε παντως τα γραφικα φαινοντουσαν οτι δεν θα ειναι εντυπωσιακα απο την προσφατη beta. Αλλα οτι μοιαζει με souls τραβαει κοσμο πια και θα το δοκιμασουμε να δουμε τι λεει τελικα.

    Spoiler!

  10. #70

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Θα συμφωνήσω. Το πρώτο review είναι πολύ αναλυτικό και φαίνεται πως το έχει ολοκληρώσει ο reviewer, το δεύτερο είναι πιο πολύ στο "πόδι", πιο πολύ ενδιέφερε τον reviewer να βγαλει το review με τη λήξη του εμπάργκο παρά να έχει μια ολοκληρωμένη άποψη για το παιχνίδι.
    Πάντως γενικά ακούγονται πολύ καλά λόγια για το παιχνίδι και αυτό είναι ευχάριστο.
    Εμενα αυτο που με ενδιεφερε ειναι να εβλεπα ποια ειναι η γενικη εικονα του παιχνιδιου και αν αξιζει της προσοχης μου.Τωρα κατι 9/10 και παραπανω τα κραταω με πολυ μικρο καλαθι,γιατι και στο Dark Souls 3 πχ που βαζανε ορισμενοι(10/10 το unboxholics απλα ελεος....),αν βαλουμε στην ακρη τον οπτικο τομεα σε σχεση με το 2 το παιχνιδι ηταν κυριολεκτικα ενα 7.5-8/10 σε σχεση με τα προηγουμενα.

  11. #71
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Εμενα αυτο που με ενδιεφερε ειναι να εβλεπα ποια ειναι η γενικη εικονα του παιχνιδιου και αν αξιζει της προσοχης μου.Τωρα κατι 9/10 και παραπανω τα κραταω με πολυ μικρο καλαθι,γιατι και στο Dark Souls 3 πχ που βαζανε ορισμενοι(10/10 το unboxholics απλα ελεος....),αν βαλουμε στην ακρη τον οπτικο τομεα σε σχεση με το 2 το παιχνιδι ηταν κυριολεκτικα ενα 7.5-8/10 σε σχεση με τα προηγουμενα.
    Το είχαμε ξαναπεί και για το Last Guardian. Μη δίνεις σημασία στις βαθμολογίες. Τουλάχιστον εγώ δεν δίνω. Τώρα αν ένα παιχνίδι πάρει είτε 7 είτε 10 δεν μου λέει προσωπικά κάτι.
    Τo Nioh είναι στα παιχνίδια που έχω υπόψιν μου αλλά λόγω χρόνου και επειδή στην Alpha (Beta δεν κατάφερα να παίξω) μου φάνηκε πολύ δύσκολο και άδικο με τον παίκτη οπότε δεν του είχα δώσει σημασία.
    Από τα review φαίνεται πως αξίζει να του δώσουμε μια ευκαιρία. Οπότε προσωπικά μέσα στους επόμενους μήνες θα φροντίσω να το αγοράσω.
    Spoiler!

  12. #72

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Αλλα οτι μοιαζει με souls τραβαει κοσμο πια και θα το δοκιμασουμε να δουμε τι λεει τελικα.
    Το οτι μοιαζει με Souls παιχνιδι ισχυει(αν και δεν βλεπω να εχει την ατμοσφαιρα τους απο τα οσα εχω δει ως τωρα),αλλα δεν βλεπω να υπαρχουν αλλα στοιχεια οπως μαγειες,miracles κλπ

    Παντως αναλογο σκηνικο με σαμουραι,δαιμονες 3ου προσωπου εχουμε ξαναδει και στο Onimusha,βεβαια δεν ξερω αν μαρεσει το περι combo που διαβαζω....

  13. #73
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	Nioh-Provisional-Review.jpg 
Views:	54 
Size:	23.8 KB 
ID:	9645

    Απο καποια Review in Progress απο IGN (30 ωρες in) και GameSpot (40 ωρες in) φαινεται να πηγαινει για υψηλη βαθμολογια

    http://www.ign.com/articles/2017/02/02/nioh-review

    http://www.gamespot.com/articles/nio.../1100-6447481/

  14. #74

    Default

    Ο λογος που κραταω μικρο καλαθι ειναι λογω playstation exclusive με οτι αυτο συνεπαγεται.Αν ειναι κατι που απορω παντως ειναι απο την τεραστια διαρκεια. Το τελευταιο Dark Souls 3,αλλα και τα προηγουμενα,δεν νομιζω να εβγαζαν στο πρωτο playthrough τοσες ωρες στους reviewers.

    Επισης απο οτι καταλαβα μαλλον δεν θα γινει λογος στο online του αφου το παιχνιδι δεν εχει αυτη την στιγμη προφανως αφου δεν εχει κυκλοφορησει επισημα.

  15. #75
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Καμία απορια , επαιξαν κανενα 6ωρο και εκαναν review.Πρωτη φορα ειναι? Σοβαρο youtuber να εχει ανεβασει review δεν εχω δει ακομα παντως.
    Το παιχνιδι το εχουν ειδη στην κατοχη του εδω και μια εβδομαδα απο οτι διαβασα(Οπωτε αποκλειετε να εχουν παιξει μονο ενα 6ωρο μεχρι στιγμης)

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ο λογος που κραταω μικρο καλαθι ειναι λογω playstation exclusive με οτι αυτο συνεπαγεται.Αν ειναι κατι που απορω παντως ειναι απο την τεραστια διαρκεια. Το τελευταιο Dark Souls 3,αλλα και τα προηγουμενα,δεν νομιζω να εβγαζαν στο πρωτο playthrough τοσες ωρες στους reviewers.

    Επισης απο οτι καταλαβα μαλλον δεν θα γινει λογος στο online του αφου το παιχνιδι δεν εχει αυτη την στιγμη προφανως αφου δεν εχει κυκλοφορησει επισημα.
    Και για πιο λογο κρατας μικρο καλαθι επειδη ειναι ps4 exclusive το συγκεκριμενο?

  16. #76

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Το παιχνιδι το εχουν ειδη στην κατοχη του εδω και μια εβδομαδα απο οτι διαβασα(Οπωτε αποκλειετε να εχουν παιξει μονο ενα 6ωρο μεχρι στιγμης)

    - - - Updated - - -

    Και για πιο λογο κρατας μικρο καλαθι επειδη ειναι ps4 exclusive το συγκεκριμενο?
    Δεν θα ηταν η πρωτη φορα να βλεπαμε πολυ υψηλες βαθμολογιες σε ενα παιχνιδι επειδη ειναι exclusive.Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωτικα κακο ή οτι δεν αξιζει.
    Απλα δεν θελω προσωπικα να πεφτω θυμα του hype,ειδικα οσον αφορα σε exclusive παιχνιδια(ανεξαρτητως πλατφορμας φυσικα).

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Το είχαμε ξαναπεί και για το Last Guardian. Μη δίνεις σημασία στις βαθμολογίες.
    Δινω σημασια στις βαθμολογιες οπως ειπα,καθαρα για να ξερω ποια παιχνιδια ειναι να κοιταξω και ποια οχι.
    Δεν παιρνει τις μετρητοις οτι γραφεται γιατι φυσικα ο καλυτερος κριτης ειναι ο εαυτος μας.Αλλα απο την στιγμη που δεν μπορω να αγορασω ολα τα παιχνιδια που μου τραβανε εστω και λιγο το ενδιαφερον day one(γιατι μιλαμε για παρα πολλα χρηματα ή αλλιως θα πρεπει να ελιωνα στις αγγελιες που δεν μαρεσει),πρεπει να εχω ενα μετρο συγκρισης σε αυτον τον τομεα χωρις να σημαινει οτι αν ενα παιχνιδι παρει 7.5 δεν θα το παρω και θα προτιμησω ενα που πηρε 9 και 10.

    - - - Updated - - -

    Το gameplay του φενεται παντως ωραιο,αλλα εξακολουθω να απογοητευομαι απο την ατμοσφαιρα/γραφικα,ειδικα σε σχεση με Bloodborne και DS3(μην πω ακομα και με Lords of the fallen σε αυτο τον τομεα)

    Το οτι θα το παιξω το παιχνιδι(επειδη μαρεσουν και τα Souls παιχνιδια)ειναι σιγουρο.Το πως/ποτε/σε ποιον παλι οχι

  17. #77
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δεν θα ηταν η πρωτη φορα να βλεπαμε πολυ υψηλες βαθμολογιες σε ενα παιχνιδι επειδη ειναι exclusive.Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωτικα κακο ή οτι δεν αξιζει.
    Απλα δεν θελω προσωπικα να πεφτω θυμα του hype,ειδικα οσον αφορα σε exclusive παιχνιδια(ανεξαρτητως πλατφορμας φυσικα).
    Δεν το εχω δει ποτε αυτο παντως με τις βαθμολογιες. Ισα ισα καποιοι εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις απο τα exclusives και τα βαθμολογουν χαμηλοτερα.. Βλεπε το 6αρι του the order κ.α.

    Ασε που ειναι πιθανοτερο(αν οχι βεβαιο) οτι θα δεις καλυτερο optimization στα exclusives. Καλυτερο αποτελεσμα στο τεχνικο κομματι. Και ειναι και λογικο γιατι επικεντρωνονται στα +- ενος συστηματος μονο.
    .

  18. #78
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Δινω σημασια στις βαθμολογιες οπως ειπα,καθαρα για να ξερω ποια παιχνιδια ειναι να κοιταξω και ποια οχι.
    Δεν παιρνει τις μετρητοις οτι γραφεται γιατι φυσικα ο καλυτερος κριτης ειναι ο εαυτος μας.Αλλα απο την στιγμη που δεν μπορω να αγορασω ολα τα παιχνιδια που μου τραβανε εστω και λιγο το ενδιαφερον day one(γιατι μιλαμε για παρα πολλα χρηματα ή αλλιως θα πρεπει να ελιωνα στις αγγελιες που δεν μαρεσει),πρεπει να εχω ενα μετρο συγκρισης σε αυτον τον τομεα χωρις να σημαινει οτι αν ενα παιχνιδι παρει 7.5 δεν θα το παρω και θα προτιμησω ενα που πηρε 9 και 10.
    Δεκτό, αν και συμφωνώ εδώ με τον James. Πλέον χάρις το internet δεν έχουμε ανάγκη τα review για να καταλάβουμε αν ένα παιχνίδι θα μας αρέσει. Προσωπικά σχεδόν ο,τι παιχνίδι έχω αγοράσει ήξερα πάνω κάτω πόσο θα μου αρέσει.
    Day One και εγώ ελάχιστα παιχνίδια και αυτά μόνο σε collectors εκδόσεις ή steelbook. Αλλιώς περιμένω να πέσει στα 20-30 ευρώ.
    Εμένα προσωπικά μου αρέσει να διαβάζω review, αλλά δεν δίνω καμία σημασία στην βαθμολογία. Μένω στο κείμενο.
    Spoiler!

  19. #79

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δεν το εχω δει ποτε αυτο παντως με τις βαθμολογιες. Ισα ισα καποιοι εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις απο τα exclusives και τα βαθμολογουν χαμηλοτερα.. Βλεπε το 6αρι του the order κ.α.

    Ασε που ειναι πιθανοτερο(αν οχι βεβαιο) οτι θα δεις καλυτερο optimization στα exclusives. Καλυτερο αποτελεσμα στο τεχνικο κομματι. Και ειναι και λογικο γιατι επικεντρωνονται στα +- ενος συστηματος μονο.
    Ισα ισα που το 6ρι και το 7ρι αρκετοι θα το βρουν υψηλη βαθμολογια(μεταξυ αυτων και εγω)για το Order περαν των γραφικων αλλα τελος παντων.

    Για το δευτερο κομματι δεν διαφωνω αλλα δεν ισχυει παντα φυσικα.

  20. #80

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Δεκτό, αν και συμφωνώ εδώ με τον James. Πλέον χάρις το internet δεν έχουμε ανάγκη τα review για να καταλάβουμε αν ένα παιχνίδι θα μας αρέσει. Προσωπικά σχεδόν ο,τι παιχνίδι έχω αγοράσει ήξερα πάνω κάτω πόσο θα μου αρέσει.
    Day One και εγώ ελάχιστα παιχνίδια και αυτά μόνο σε collectors εκδόσεις ή steelbook. Αλλιώς περιμένω να πέσει στα 20-30 ευρώ.
    Εμένα προσωπικά μου αρέσει να διαβάζω review, αλλά δεν δίνω καμία σημασία στην βαθμολογία. Μένω στο κείμενο.
    Φυσικα και δεν διαφωνω για τα περι Internet,αλλωστε μια μορφη αυτου ειναι και τα forums που σχολιαζουμε καλη ωρα

  21. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    mihalis13 (02-02-2017)

Page 4 of 14 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •