Page 2 of 23 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 21 to 40 of 445

Thread: Resident Evil 2 (Remake)

  1. #21
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Το 7 ηταν πολυ καλυτερο απο πολλα αλλα resident evil της σειρας....μια χαρα παιχνιδαρα ειναι.
    το χειροτερο εκτρωμα fulgore ηταν το resident evil 4 !


  2. #22
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post
    Το 7 ηταν πολυ καλυτερο απο πολλα αλλα resident evil της σειρας....μια χαρα παιχνιδαρα ειναι.
    το χειροτερο εκτρωμα fulgore ηταν το resident evil 4 !
    Γιατί δε αφήνετε να πάω να ξαπλώσω;;; Τι διαβάζω παλι...

  3. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Leon_DiZ (05-06-2018)

  4. #23
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Καλα ναι για αυτο ειπα οτι για μενα ηταν απο τα κορυφαια RE. Δεν σημαινει οτι ειναι για ολους.

    Nαι με νιωθεις για τα γραφικα. Ακριβως αυτο. Τα γραφικα στο τεχνικο κομματι εχουν προχωρησει πολυ ετσι και αλλιως και οταν εχεις αυτη την δυνατοτητα να κοιταξεις ενα τοσο λεπτομερες αντικειμενο απο κοντα ή να δεις πισω απο μια κουρτινα τι παιζει εξω απο το σπιτι, το απογειωνει.

    Εdit. To RE4 ηταν σιγουρα διαφορετικο, για μενα δεν μπαινει το τοπ 3 μου, αλλα το εκτρωμα ειναι αρκετα βαρυς χαρακτηρισμος
    Hταν πολυ προσεγμενο και ενεπνευσε πολλα παιχνιδια στην συνεχεια.
    .

  5. #24
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    Εγω πιστευω μετα την μεγάλη απήχηση που είχε το resident 7 με το VR..θα το τολμήσουν με το resi 2 γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα πουλήσει πολυ...σχεδόν όλοι μας εχουμε παιξει το 2..αλλα σκεφτείτε το να ζήσουμε ξανα μετα απο τόσα χρόνια με VR..!! Και μονο που το σκέφτομαι γουστάρω τρελα!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  6. #25

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Πω διαφωνω εντελως Fulgore.
    To 7 ηταν το καλυτερο RE μετα τα psone games για μενα.
    Spoiler!
    Last edited by Fulgore; 05-06-2018 at 08:58.

  7. #26
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το RE7 για μενα ηταν στροφη προς την νοοτροποια των παλιων. Αλλα οκ ισως το βλεπουμε διαφορετικα.
    Και εγω τα εχω τελειωσει ολα btw εκτος απο το 6 και το 0.
    .

  8. #27

    Default

    ε δε μπορουμε ολοι να εχουμε τα ιδια γουστα.πως θα γινει τωρα.
    για καποιους το 7 ηταν ακυρο κ χαλι για resident evil και για καποιους αλλους οτι καλυτερο εχουν παιξει
    σε resident evil. προσωπικα εμενα μου αρεσε το 7 πολυ κιολας αλλα οντως θα συμφωνησω με το παραπανω σχολιο
    οτι δε θυμιζε κ τοσο resident evil αλλα ενα πολυ καλο survival horror παιχνιδι πρωτου προσωπου.

    προσωπικα το remake του 2 δεν θελω να το δω σε πρωτου προσωπου καμερα γιατι θα ξενερωσω.

  9. #28

    Default

    Μα δεν ειπε κανεις οτι δεν κανει στροφη στα παλια,αυτο ολοι το λενε.

    Αλλα ειναι τα προβληματα που εχει σε σχεση με τα παλια γιατι ειπαμε οτι λεγεται Resident evil 7.
    Ενα παραδειγμα να καταλαβεις τι εννοω απο σχολιο ενος που πετυχα που δεινει με λιγα λογια την εικονα του RE 7 σε σχεση με τα προηγουμενα.

    1. Forced First Person camera
    2. No original cast (minus that meh ending)
    3. Lame jump scares
    4. Lame enemies, and lack of variety
    5. No real connection to previous games
    6..Some of the boss fights are lame....
    7.Short duration


    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    ε δε μπορουμε ολοι να εχουμε τα ιδια γουστα.πως θα γινει τωρα.
    Δεν αντιλεγω αλλα το παραπανω που αναφερεις μπορει να ισχυει ακομα και στα πιο αδυναμα παιχνιδια(κατα γενικα αποψη)μιας σειρας.

    πχ ενας ο οποιος ξεκιναει το gaming απο τελη του ps3 να θεωρει φοβερο το RE 6 και παει λεγοντας.

    Ουτως ή αλλως ημουν ξεκαθαρος στο σχολιο μου απο ποια σκοπια απογοητευτηκα απο το εν λογω παιχνιδι.

  10. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    christos-sonyboy (05-06-2018)

  11. #29
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    1. Forced First Person camera
    2. No original cast (minus that meh ending)
    3. Lame jump scares
    4. Lame enemies, and lack of variety
    5. No real connection to previous games
    6..Some of the boss fights are lame....
    7.Short duration
    1. Δεν ειναι Skyrim τα RE για να μπορεις να εχεις και FP camera και third person(με τα αναλογα κακα αποτελεσματα). Τα RE λογο της linear φυσης τους που αναγκαστικα δινει ταυτοτητα, ειναι αδυνατον να δωσουν τετοιες επιλογες. Αν εβαζαν 3rd person επιλογη θα κατεστρεφαν αυτη την επιλογη. Δεν κολλαει.
    2.Η οικογενεια Βaker ηταν οτι καλυτερο εχω δει σε cast RE. Για μενα ειναι στο τοπ.
    3.Δεν θα το ελεγα, δλδ τι ειχαν τα προηγουμενα?
    4.Θα συμφωνησω οτι εκτος απο την Baker family δεν ειχε κατι αλλο σπουδαιο. Αλλα και τα προηγουμενα RE δεν ειχαν κατι τοσο σπουδαιοτερο.
    5.Αυτο ηταν το γαματο. Ηταν κατι original. Aπο την μια ζηταει original cast και απο την αλλη θελει συνδεση με τα παλια
    6. Συμφωνω οτι εκανε κοιλια.
    7. Κανονικα θα επρεπε να ειναι shorter γιατι το main game ηταν original και ωραια χτισμενο(pace κτλ) που επειδη ηθελαν να το κανουν με το ζορι μεγαλυτερο το χαλασαν. Υπαρχει μια μανια να θελουμε μεγαλη διαρκεια στα games επειδη ακριβως πληρωνουμε τα ιδια χρηματα με παιχνιδια που διαρκουν πολλες ωρες. Κατανοητο σε ενα βαθμο. Ομως καποια παιχνιδια επιβαλεται να τελειωνουν οταν πρεπει να τελειωνουν.
    .

  12. #30

    Default

    1.Αυτο το αναφερουν και αλλοι υπο την εννοια οτι η καμερα πρωτου προσωπου πιο πολυ για οσους δεν επαιξαν το παιχνιδι μεσω PSVR.Αλλοι παλι λενε οτι γιαυτο το παιχνιδι βγηκε πρωτου προσωπου,λογω και της συμφωνιας με την Sony για να σπρωξει το PSVR,γιατι αλλη εμπειρια εχει καποιος παιζοντας το παιχνιδι απλα με το controller και αλλη με το VR.
    Σιγουρα παντως δεν βοηθαει στην ολη ατμοσφαιρα να πρεπει να ριχνεις νερο στον ιπταμενο χερι σου.
    2.Ισχυει βεβαια αυτη ειναι μονο η μια οψη του νομισματος.Η αλλη οψη ειναι ο κεντρικος χαρακτηρας και η κοπελα του αλλα και ο ''κεντρικος κακος'' του παιχνιδιου.
    3.Αυτο παει περισσοτερο στην καμερα πρωτου προσωπου και την επιλογη/ρολο των τερατων μεσα στο παιχνιδι.
    Καμια σχεση με τα crimson heads του remake ή τα lickers του 2 πχ που οταν εμπαινες σε ενα δωματιο μονο που τα ακουγες,τα εκανες πανω σου.
    4.Εδω αυτο συνδεεται και με το 2
    5.Σου φαινεται ομως εσενα λογικο σε παιχνιδι με τιτλο Resident Evil 7(τον τονιζω τον αριθμο υπο την εννοια του sequel)να παιζεις ενα παιχνιδι στο οποιο η ολη ιστορια του παιχνιδιου ειναι ενας ακυρος τυπος που ψαχνει να βρει την κοπελα του?
    7.Εδω νομιζω οτι για την διαρκεια μιλαμε υπο την εννοια αν καποιος δεν ψαξει τα παντα και παει λιγο πιο γρηγορα προς τον τερματισμο(ισως αν το παιξει και σε ευκολη δυσκολια).Ορισμενοι δηλαδη το εβγαζαν και σε 5.5-6ωρες και αρα υπο αυτη την εννοια λενε για την μικρη διαρκεια.
    Και ενω θα συμφωνουσα με την τελευταια προταση που αναφερεις απο την αλλη μου ερχεται στο μυαλο το τελος του παιχνιδιου και δεν μπορω να συμφωνησω(αρχηγος και wtf ending).

  13. #31
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Θα σχολιασω μονο το θεμα τρομου για να μην βγαινουμε πολυ εκτος. Εμενα κανενα RE δεν με εκανε να τρομαξω. Στο RE7 απλα δεν το αντεχα και πεταγα το headset. Τουλαχιστον μεχρι ενα σημειο του παιχνιδιου.
    .

  14. #32
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Βαγγελη εχοντας ασχοληθει εκτενως με το VR και το resiVII συγκεκριμενα (νομιζω το ειχα γραψει στο αντιστοιχο thread) καταλαβαινω τι εννοεις μιας και ηταν μια εκπληκτικη εμπειρια, πλην ομως θα ηθελα να δω κατι τετοιο στην επομενη γενια VR που θα ειναι πιο ετοιμη η τεχνολογια.

    Fulgore φιλε μου δεχομαι την αποψη σου αν και διαφωνω εντελως, εκει που με χανεις λιγο ειναι ο απολυτος τροπος που την εκφραζεις.

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Αν εχεις μεγαλωσει με ολα τα παλια παιχνιδια της εταιρειας,αυτα που την ανεβασαν τοσο πολυ και στα ματια του κοσμου τοτε δεν γινεται να θεωρεις κορυφαιο το 7 που δεν εχει καμια σχεση με τα προηγουμενα.
    Μα φυσικα και γινεται, εχω μεγαλωσει με τα old school RE και εννοειται οτι θεωρω το VII εξαιρετικο παιχνιδι σε αντιθεση με τα 5,6 (και το 4 αλλα αυτο ηταν μια κατηγορια μονο του και classic με το δικο του τροπο). Γιατι να μην γινεται δλδ? Σε επιπεδο σχεδιασμου επεστρεψε στα ιδια μοτιβα, το world building, το progression, το inventory/item handling ειναι απιστευτα κοντα στην αρχικη συνταγη, απλα εκμοντερνισμενα. Μου κανει εντυπωση επισης που αναφερεις συνεχως οτι οι περισσοτεροι λενε/ ο κοσμος το θεωρει ετσι/δεν το θυμαται κανεις κτλ, νομιζω οτι πανω κατω τα ιδια forums διαβαζουμε και τις ιδιες πηγες. Εγω βλεπω το ακριβως αντιθετο απο σενα, το REVII ειχε μια απιστευτα θετικη αποδοχη ανεξαρτητως VR απο παικτες και κριτικους, καθαρα σαν παιχνιδι και σαν Resident Evil. Ειναι η παλια συνταγη μεσα απο ενα διαφορετικο setting και μεσα απο μια first person προοπτικη και ο κοσμος πρωτιστως αναγνωρισε οτι ειναι ενα ποιοτικο παιχνιδι με σεβασμο στο franchise, δευτερευοντως οτι ειχε ενα πολυ εντυπωσιακο VR mode.
    Αλλωστε αν το παιχνιδι δεν αρεσε το VR δεν θα ενδιεφερε κανεναν ουτε θα εκανε τοσο μεγαλο ντορο.
    Επισης επειδη το εχεις αναφερει αρκετες φορες, το οτι δεν εχει καποια σχεση σεναριακα με τα παλια γιατι ειναι αρνητικο ακριβως? Ακομα και σε αυτο το κομματι υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις και δεν εχω διαβασει μονοπλευρα σχολια. Οσο χαλασε καποιους η απουσια γνωστων χαρακτηρων αλλο τοσο ικανοποιησε καποιους αλλους (μεσα σε αυτους και εγω φυσικα). Η κακοδιαχειριση που εχει κανει η Capcom με τα τελευταια installments αλλα και η υπερεκθεση σε αλλα παιχνιδια/media για τα δικα μου γουστα τους εχει κανει απιστευτα βαρετους/κορεσμενους.
    Βρηκα πολυ πιο refreshing το καινουριο cast με καλογραμμενους χαρακτηρες οπως ηταν οι Bakers απο τους ρηχους και χιλιοπαιγμενους χαρακτηρες του παρελθοντος.
    Δεν προσπαθω σε καμια περιπτωση να βγαλω το παιχνιδι αριστουργημα, κουσουρια εχει αρκετα οπως και τα old school RE. Αλλα το οτι δεν εχει καμια σχεση με RE πραγματικα δεν μπορει να σταθει ως επιχειρημα.


  15. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    chronohill (05-06-2018),PDS (05-06-2018)

  16. #33

    Default

    Spoiler!


    Τελος παντων εν αναμονη καποιου επισημου trailer ή ακομα καλυτερα gameplay τωρα στην Ε3 για το Remake.
    Last edited by Fulgore; 05-06-2018 at 08:55.

  17. #34

    Default

    Το 7 προσωπικά το βάζω με τα 1, 2 και 3. Το οτι ειναι first person δεν μου λέει κάτι. Και μετά το 4 ειδικά το 5 και 6 μεταλλαγμένα είναι. Gears of resident evil. Δεν είναι τυχαίο το παρατσούκλι που έχουν βγάλει αλλά πολύ εύστοχο. Ας ελπίσουμε το remake του 2 να μας ξανακαθηλωσει

    Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

  18. #35

    Default

    Quote Originally Posted by trabakoulas View Post
    Και μετά το 4 ειδικά το 5 και 6 μεταλλαγμένα είναι. Gears of resident evil. Δεν είναι τυχαίο το παρατσούκλι που έχουν βγάλει αλλά πολύ εύστοχο. Ας ελπίσουμε το remake του 2 να μας ξανακαθηλωσει

    Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου
    Δεν νομιζω να ειπε κανεις γενικα(ειδικα που εχει παιξει και τα προηγουμενα)οτι τα resident evil 5,6 να ειναι καλυτερα.Το γιατι νομιζω το καταλαβαινει καποιος απλα αν τα παιξει.
    Τα θετικα του RE7 ειναι πολυ γνωστα και εχουν αναφερθει και στο αντιστοιχο θεμα του(και απο μενα κιολας)γιαυτο και σταθηκα κυριως στα αρνητικα ή πιο σωστα στα πραγματα που θα ηθελα να δω στο επομενο.

  19. #36
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    https://www.e-capcom.com/shop/g/gC00002477/
    Μολις η καπκομ ανεβασε στο σαιτ της,αστυνομικο τζακετ για προπαραγγελια με την ονομασια leon s kennedy.Its happening
    Last edited by spartan; 08-06-2018 at 03:55.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to spartan For This Useful Post:

    mihalis13 (09-06-2018)

  21. #37
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    https://www.e-capcom.com/shop/g/gC00002477/
    Μολις η καπκομ ανεβασε στο σαιτ της,αστυνομικο τζακετ για προπαραγγελια με την ονομασια leon s kennedy.Its happening
    Καιρός είναι για το Resi2. Επιτέλους να κάνει την εμφάνισή του. Ανυπομονώ πάρα πολύ να το πιάσω στα χέρια μου μόλις κυκλοφορήσει!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  22. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    spartan (09-06-2018)

  23. #38
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    PDS (12-06-2018),spartan (12-06-2018)

  25. #39

    Default

    το resident evil που ξερω κ οπως ακριβως πρεπει να ειναι ενα resident evil.

  26. #40
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έτσι όπως ξεκινάει το trailer και βλέπεις μέσα από τα μάτια του αρουραίου μήπως μας δίνει ένα tip για VR mode;;
    Το λέω επειδή υπήρχαν τέτοιες φήμες...
    Spoiler!

Page 2 of 23 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •