Page 22 of 109 FirstFirst ... 121819202122232425263272 ... LastLast
Results 421 to 440 of 2176

Thread: The Last of Us: Part II [SPOILER tag για SPOILERS]

  1. #421
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Χμμμμμμ.....οκ έτσι όπως το θέτεις (τώρα κατάλαβα τι εννοείς).

    Ξέρεις που βρίσκεται το θέμα; Ότι όταν κάποιος γνωρίζει περί hardware, σκέφτεται και διαφορετικά. Με εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης, άλλη εντελώς αλληλουχία! Γι' αυτό δεν κατάλαβα που κολλάει το TLOU1 σε PS3 και PS4, σε σχέση με το TLOU2 σε PS4 και ίσως σε PS5 (γιατί βάσει του hardware που γνωρίζω, τέλος πάντων όσο το γνωρίζω, και το πόσο διαφορετικό είναι.........δεν μπορούσα να καταλάβω που στέκει/κολλάει το παράδειγμα με το TLOU1 PS4 remastered!)

    Κατάλαβα τι θες να πεις, αλλά έτσι για το αστείο τεχνολογικές συζητήσεις δεν γίνονται στα συνέδρια της Google (εκεί ακούς ένα κάρο μαλακίες του μάρκετινγκ) αλλά σε κάτι άλλα λιγότερο γνωστά συνέδρια πχ. Siggraph (απλό το παράδειγμα).

    Επίσης, εμείς/εγώ δεν είμαστε εδώ για να διορθώνουμε αλλά για να λέμε τις απόψεις μας και κυριότερα (μιλάω καθαρά για εμένα τώρα) να μεταβιβάζουμε τις όποιες γνώσεις έχουμε με κατανοητά λόγια και όχι υπερφίαλες διατυπώσεις που δεν καταλαβαίνει κανένας. Δεν είμαι εγώ (συνεχίζω και μιλάω αποκλειστικά για εμένα / το λέω για να μην παρερμηνευθώ) εδώ πέρα για να διορθώνω κόσμο.
    Αλλά θα πρέπει να υπάρχει και δέκτης. Σκέτος "πομπός" να είναι κάποιος αλλά να μην υπάρχει "δέκτης" από την άλλη μεριά, δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.

    Τέλος πάντων, για να μην ξεφεύγουμε εντελώς από το θρεντ, όσο πιο πολλά γνωρίζουμε από τεχνολογία, όσο πιο πολλά γνωρίζουμε από το πως λειτουργούν οι μεγάλες εταιρίες (όχι να υποψιαζόμαστε το πως λειτουργούν, αλλά να καθόμαστε να τις μελετάμε ενδελεχώς κάτι που απαιτεί αρκετά χρόνια), μας κάνει τόσο ως gamers αλλά και τόσο ως καταναλωτές να μπορούμε να "αντιληφθούμε" γιατί κάνουν ότι κάνουν. Για ποιο λόγο πχ βγήκε όπως βγήκε το Control της Remedy, για ποιον λόγο καθυστερεί το TLOU2 ακριβώς ένα μήνα μετά την ανακοίνωση της επίσημης κυκλοφορίας κλπκλπ.

    Το είχα ξαναπεί: η Σονυ ακόμα ΔΕΝ έχει οριστικοποιήσει ποιο θα είναι και πως θα το υλοποιήσει το μάρκετινγκ γύρω από το PS5, γύρω από τα 25 χρόνια της πλατφόρμας που τα κλείνει το 2020 και πως όλα αυτά θα συνδεθούν με το PS4.
    Επειδή βρίσκεται ακόμα υπό κατάσταση ζυμώσεων, εκτιμήσεων και ταυτόχρονα απέχει πολύ από την επίσημη κυκλοφορία του PS5, τα πάντα είναι ρευστά. Όπου στο "ρευστά" συμπεριλαμβάνεται και το οτιδήποτε έχει σχέση με PS4.
    Last edited by Lefteris_X; 25-10-2019 at 01:54.

  2. #422

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Για αυτό εισαστε εδώ εσεις με τις περισσοτερες γνωσεις από εμας,για να διορθώνετε τα λαθη μας,
    Ποιες περισσοτερες γνωσεις ρε συ Spartan,αφου ουτως ή αλλως στο κομματι του Performance παντα το DigitalFoundry αναφερεται που δειχνει αναλυτικα στο video και σε τι αναλυση τρεχει το τι παιχνιδι,και κυριως τα frame rates αυτου.

    Και ασε που οταν μιλαμε για last of Us,το Α και το Ω που αφορα τον τιτλο αυτο δεν ειναι το performance του,αλλα το αν το ιδιο το παιχνιδι ειναι καλο και αξιος διαδοχος του πρωτου παιχνιδιου.

    Αυτο ενδιαφερει την πλειοψηφια του κοσμου,και οχι το πως θα τρεχει το εν λογω παιχνιδι στο PS5.

    Και το Performance του πρωτου last of us δεν ηταν οτι το καλυτερο,αλλα το παιχνιδι εκανε τεραστια αισθηση στην προηγουμενη γενια.

    Εγω προσωπικα ειμαι χαρουμενος που εφαγε delay το παιχνιδι,μονο και μονο για να μην πεσει σε αλλες γνωστες κυκλοφοριες που εχουν ανακοινωθει για του χρονου οπως Final fantasy και Cyberpunk μεταξυ αλλων.

  3. #423
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γούστα είναι αυτά Fulgore. Εμένα το TLOU1 δεν με τράβηξε ποτέ, δεν το αγόρασα στο PS3, δεν το αγόρασα ως remastered στο PS4........και όταν το έδωσε το Plus ασχολήθηκα κανά 20λεπτο, σκυλοβαρέθηκα με την καταθλιψάρα και το έσβησα απευθείας από το σκληρό δίσκο. Έχω αρκετούς φίλους που είναι της ίδιας άποψης, προσπέρασαν τον τίτλο πανεύκολα (χωρίς δεύτερη σκέψη), όπως θα προσπεράσουν και το Νο 2.

  4. #424
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ολιγον πατατα απο την ND... πριν περιπου ενα ( ; ) μηνα ανακοινωσαν την επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας; Τι στο καλο τοσο χαλια τα υπολογισαν σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα; 5 χρονια δεν εκαναν κοχ για ημερομηνια κυκλοφοριας μονο και μονο για να την ανακοινωσουν και λιγες βδομαδες μετα να κανουν delay... ε ειναι πατατα οπως και να το κανεις.
    Όντως πατάτα, αλλά οκ δεν πειράζει. Τους αγαπάμε και ας κάνουν τέτοια λάθη. Όσο χρόνο θέλουν τα παιδιά, φτάνει να είναι καλό.

  5. #425
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ποιες περισσοτερες γνωσεις ρε συ Spartan,αφου ουτως ή αλλως στο κομματι του Performance παντα το DigitalFoundry αναφερεται που δειχνει αναλυτικα στο video και σε τι αναλυση τρεχει το τι παιχνιδι,και κυριως τα frame rates αυτου.

    Και ασε που οταν μιλαμε για last of Us,το Α και το Ω που αφορα τον τιτλο αυτο δεν ειναι το performance του,αλλα το αν το ιδιο το παιχνιδι ειναι καλο και αξιος διαδοχος του πρωτου παιχνιδιου.

    Αυτο ενδιαφερει την πλειοψηφια του κοσμου,και οχι το πως θα τρεχει το εν λογω παιχνιδι στο PS5.

    Και το Performance του πρωτου last of us δεν ηταν οτι το καλυτερο,αλλα το παιχνιδι εκανε τεραστια αισθηση στην προηγουμενη γενια.

    Εγω προσωπικα ειμαι χαρουμενος που εφαγε delay το παιχνιδι,μονο και μονο για να μην πεσει σε αλλες γνωστες κυκλοφοριες που εχουν ανακοινωθει για του χρονου οπως Final fantasy και Cyberpunk μεταξυ αλλων.
    Μωρε σιγουρα.Απλα εγω με τον λευτερη είχαμε μια διαφορετικη συζητηση πανω σε αυτό το θεμα.Δεν νομιζω να σε χαλαγε να ξαναπαιζες ένα παιχνιδι επιπεδου last of us (με καλυτερο performance και καλυτερα γραφικα)στο ps5

  6. #426
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Συμφωνω απολυτα με Valkyre, το θεμα δεν ειναι η καθυστερηση, προφανως θα υπαρχουν λογοι ειτε τεχνικοι ειτε στρατηγικης ειτε δεν ξερω εγω τι. Το θεμα ειναι οτι υποτιθεται οτι τοσο καιρο δεν ελεγαν απολυτως τιποτα για να αποφυγουν αυτο που εγινε με το Uncharted δλδ το να πουν και να ξε-πουν. Οπως και να το κανεις ειναι πατατα να καθυστερεις τοσο καιρο την ανακοινωση για να εισαι υποτιθεται σιγουρος και λιγες μερες μετα να το ακυρωνεις. Ισως ειναι καθαρα θεμα Sony αλλα και παλι, γκαφα.


  7. #427
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Συμφωνω απολυτα με Valkyre, το θεμα δεν ειναι η καθυστερηση, προφανως θα υπαρχουν λογοι ειτε τεχνικοι ειτε στρατηγικης ειτε δεν ξερω εγω τι. Το θεμα ειναι οτι υποτιθεται οτι τοσο καιρο δεν ελεγαν απολυτως τιποτα για να αποφυγουν αυτο που εγινε με το Uncharted δλδ το να πουν και να ξε-πουν. Οπως και να το κανεις ειναι πατατα να καθυστερεις τοσο καιρο την ανακοινωση για να εισαι υποτιθεται σιγουρος και λιγες μερες μετα να το ακυρωνεις. Ισως ειναι καθαρα θεμα Sony αλλα και παλι, γκαφα.
    Δεν πειραζει,Μην ξεχναμε ότι το πρωτο τριμηνο(τετραμηνο)του καινουργιου ετους)Είναι γεματο αξιολογια παιχνιδια

  8. #428
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εμ έτσι είναι όταν πας να βγάλεις από την μύγα ξύγκι.

    Ενδέχεται να ακούσουμε διάφορα περί του development του TLOU2 μετά από καιρό.

    Μπορεί να ακούσουμε ότι παραιτήθηκαν κάποια άτομα και πήγε πίσω η ανάπτυξη.
    Μάγος είσαι?


  9. #429
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Μάγος είσαι?

    Θυμαμαι οτι καποτε ειχε φυγει ξανα ο βασικος animator απο ND και ηρθε ενας που ειχε ασχοληθει με animation στα Assasins creed. Tα σχολια τοτε στο insomnia ηταν ''ND is doomed'' etc.

    Απο ενα προχειρο search βλεπω οτι αυτος που φευγει ειναι αυτος των assasins creed...

    Οποτε τι εγινε τελικα? Οταν ηρθε ηταν κακο για την ΝD, τωρα που φευγει ειναι παλι κακο?

    Τιποτα δεν ισχυει, γιατι το animation ηταν τοπ και χωρις αυτον (U1,2,3 και the last of us) και με αυτον(U4, TLOUS2). Σε αυτην την εταιρια εχουν χτισει γερα θεμελια. Προσωπικα την πατησα μια φορα με την Χενινγκ(πιστευα οτι εκαναν λαθος που εφυγε, αλλα τελικα η ND ανεβηκε επιπεδα απο τοτε). Οποια αλλαγη γινεται στην ND ομως αποδεικνυεται σταθερα οτι γινεται μονο για καλο.


    Γενικα σε καθε αρχη γενιας και οχι μονο υπαρχει το ''sony is doomed'' γιατι εφυγε ο ενας ηρθε ο αλλος κτλ. Και ποτε δεν γινεται κατι τετοιο.
    Καποια στιγμη θα γινει, γιατι ετσι ειναι η ζωη. Αλλα οταν γινει δεν θα δικαιωθουν αυτοι που προεβλεπαν καταστροφη, γιατι παντα το εβλεπαν. Οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα αλλωστε.


    ΥΓ. Παρε PS5
    .

  10. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    spartan (29-10-2019)

  11. #430

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post

    Γενικα σε καθε αρχη γενιας και οχι μονο υπαρχει το ''sony is doomed'' γιατι εφυγε ο ενας ηρθε ο αλλος κτλ. Και ποτε δεν γινεται κατι τετοιο.
    Καποια στιγμη θα γινει, γιατι ετσι ειναι η ζωη. Αλλα οταν γινει δεν θα δικαιωθουν αυτοι που προεβλεπαν καταστροφη, γιατι παντα το εβλεπαν. Οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα αλλωστε.


    ΥΓ. Παρε PS5
    Καλά τα λες αλλά το Uncharted 4 πέραν των γραφικών ήταν για μένα το πιο αδιάφορο της σειράς μακραν από το αμέσως επόμενο δλδ το πρώτο. Όποτε κρατάω μια πισινή μιας και το TLOU παραμένει ο αγαπημένος μου τίτλος ever και δεν θα δεχτώ τίποτα το λιγότερο από "bigger, stronger n faster".

  12. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    panos74gr (28-10-2019)

  13. #431
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Καλά τα λες αλλά το Uncharted 4 πέραν των γραφικών ήταν για μένα το πιο αδιάφορο της σειράς μακραν από το αμέσως επόμενο δλδ το πρώτο. Όποτε κρατάω μια πισινή μιας και το TLOU παραμένει ο αγαπημένος μου τίτλος ever και δεν θα δεχτώ τίποτα το λιγότερο από "bigger, stronger n faster".
    Για μενα το Uncharted 4 ειναι μακραν το καλυτερο Uncharted και το πρωτο ειναι το αγαπημενο Uncharted.
    Οποτε ειναι θεμα taste περισσοτερο.

    Γενικα ολα μου αρεσαν πολυ, αλλα σιγουρα αυτα τα 2 μου εχουν μεινει περισσοτερο.
    .

  14. #432
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Και για μένα το U4 ήταν το χειρότερο από όλα (μόνο τον τεχνικό τομέα εκτίμησα). Για ΠΑΡΑ πολλούς λόγους κιόλας, όμως μια τέτοια συζήτηση δεν έχει σχέση με το παρόν θρεντ. Προφανώς έχω τα ίδια γούστα με τον Taurus.

    Το 1ο Uncharted επίσης δεν μου έκανε καθόλου εντύπωση, μα καθόλου όμως. Συγκεκριμένα το είχα χαρακτηρίσει: "Μια αρσενική Λάρα, με πολύ υψηλότερο κόστος παραγωγής ώστε να φαίνεται Χολυγουντιανού επιπέδου, για να ξεγελάσει τον χρήστη ότι ουσιαστικά βιώνει gameplay των 90s με περιτύλιγμα φανταχτερό".

    Τεσπα, το θρεντ αφορά το TLOU2. Σορρυ για το οφφτοπικ.

  15. #433
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Αν το δουμε καθαρα σε συγκριση ενα προς ενα και οχι με βαση το ποτε κυκλοφορησαν και τι αισθηση προκαλεσαν, τo Uncharted 1 θα ειναι ουσιαστικα το χειροτερο. Αλλο που για μενα ειναι αγαπημενο για Χ λογους. Το τεταρτο μερος απο την αλλη ειναι το καλυτερο, γιατι βελτιωσε πραγματικα τα παντα για μενα σε επιπεδα μεγαλυτερα απο το 1 στο 2.

    Τωρα για το The last of us part 2 και εγω εχω τεραστιες προσδοκιες, αλλα ακομα και την χειροτερη δουλεια τους να παρουσιασουν ειναι βεβαιο οτι θα μου αρεσει.
    .

  16. #434
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα PDS. Είναι θέμα γούστου καθαρά και τίποτα άλλο. Εσένα σου άρεσε το 4, εμένα όχι.
    Όπως επίσης πολλοί βρήκαν το LBPlanet εξαιρετικό, εγώ το βρήκα άθλιο. Όπως είπα, είναι θέμα γούστου.

    Τεσπα, επιστροφή στο TLOU2 ώστε να μην εκτραχύνουμε εντελώς το θρέντ

  17. #435
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Μάγος είσαι?

    Εγω δεν θυμαμαι ΠΟΤΕ (τουλαχιστον οσο αρχισα να τα παρακολουθω με PS3 και μετα), παιχνιδι της Naughty Dog να ειναι προ των πυλων και να μην εχουν φυγει υψηλα υσταμενα στελεχη. Πολλες φορες νομιζω ψαχνουμε να βρουμε και λιγο δραμα σε μια απολυτως φυσιολογικη κατασταση.

    Χωρις να εξεταζω την συγκεκριμενη περιπτωση καθολου και απλα παιρνοντας την ως αφορμη για να πω αυτο που θελω, οταν δουλευεις στην Naughty Dog και εισαι Lead Animator το βιογραφικο σου ΣΠΕΡΝΕΙ. Στην Naughty Dog επιασες το ταβανι σου. Δεν πας παρακατω ως καρριερα. Αλλα σου δινεται η δυνατοτητα να ανεβεις πολυ σε αλλα στουντιο ή (αυτο που κανουν αρκετοι) να στησεις το δικο σου στουντιο.

    Με το Uncharted 4 θυμαμαι πριν την κυκλοφορια του πρεπει να ειχαν φυγει τα μισα ατομα απο μεγαλες θεσεις (τροπος του λεγειν αυτο). Και? Εμενα μια χαρα μου φανηκε το παιχνιδι ποιοτικα και απο οτι φαινεται στην συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου.

    Δεν το βρισκω παραξενο. Ο Lead Animator σιγουρα εχει ολοκληρωσει την δουλεια του στο Last of Us 2. Και μαλιστα πρεπει να την εχει τελειωσει εδω και παρα πολυ καιρο. Απλα οτι κανουν τωρα ειναι Polishing, κατι που χαλαρα μπορει να το κανει ο second in command.

    Θυμαστε που ηταν ο Neil Druckman στην Naughty Dog και που ειναι τωρα? Θυμαστε το Balestra? Θυμαστε με την CD Projekt ποσοι μπαινοβγαινανε κατα την διαρκεια του Witcher 3 και ποσοι τωρα με το Cyberpunk? Το reshuffling ειναι φυσιολογικοτατο και βεβαιως ισχυει οτι οι πολυ δυσκολες συνθηκες εργασιας και η πιεση παιζουν τον ρολο τους. Αυτο ασυζητητι, αλλα ειναι κατι που ισχυει για ΟΛΟΥΣ τους top tier developers.

  18. #436

    Default The Last of Us: Part II

    Σάββατο βράδυ είπα να γίνω λίγο κακός.... μη δίνετε σημασία έναν αυθαίρετο παραλληλισμό κάνω

    ND του 2019 με τα μισά στελέχη να έχουν φύγει:

    https://www.playstationlifestyle.net...cosplay-guide/

    ND του 2009:

    Spoiler!

  19. #437
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Η ND εχει ανεβει πολλα επιπεδα απο το 2009. Παραλληλα τα παιχνιδια της πουλανε υπερδιπλασια απο τοτε. Αν συνεχισει ετσι θα βγουν και καθημερινα ρουχα Ellie/Joel μεχρι και σωβρακα.

    Δεν ξερω γιατι σου κανει τοσο εντυπωση.

    Eπισης συνεντευξεις σαν αυτη για το U2 υπαρχουν αμετρητες για τα παιχνιδια της πλεον. Πιστευω περισσοτερες απο τοτε.
    .

  20. #438

    Default The Last of Us: Part II

    Μακάρι πάντως να υπήρχαν βίντεο από ND με αντίστοιχο ξεζουμισμα του Jaguar και GPGPU. Εντάξει οι 2πλασιες πωλήσεις είναι κάτι αναμενόμενο όταν είσαι επιτυχημένη κονσόλα day 1 και έχεις διπλάσια εγκατεστημένη βάση.
    Last edited by DJTaurus; 03-11-2019 at 00:07.

  21. #439
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Consept art
    Spoiler!


    .

  22. #440
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    29 Μαΐου μας έρχεται


  23. The Following 2 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    Nikos326_GR (03-01-2020),nikosgnr (06-01-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •