Page 5 of 109 FirstFirst 1234567891555105 ... LastLast
Results 81 to 100 of 2176

Thread: The Last of Us: Part II [SPOILER tag για SPOILERS]

  1. #81

    Default The Last of Us: Part II

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Για teaser trailer τον σκοπο του μια χαρα τον πετυχε παντως και εννοειται οτι ειναι απο τους πιο αναμενομενους τιτλους μαλλον τελη του 2018 με μεσα 2019 που πιστευω οτι θα βγει.
    Ότι και να έδειχναν για teaser ακόμα και σκέτο τον τίτλο LoU 2,το ίδιο ακριβώς θα πετύχαιναν και δικαιότατα.

    Το παιχνίδι έχει καταπληκτικό story που παραπέμπει σε άλλες εποχές,προσωπικά έχω βαρεθεί να παίζω παιχνίδια που απλά καλυβεσαι σκοτώνεις κ προχωράς.

    Λατρευω τις δυνατές ιστορίες και το άρτιο storytelling.

    Υπήρχαν εποχές που έπαιζα παιχνίδια και έγραφα τα hints για το story σε χαρτί για να μην τα ξέχασω και να τα δέσω στο μυαλό μου στο τέλος γιατί αυτά ήταν πολλά κ η ιστορία είχε παρά πολλές πτυχές.

    Αυτά πλέον ούτε Γ αστείο.

    Το LoU είναι το καλύτερο νέο franchise της τελευταίας δεκαετίας.

    Άνετα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 05-12-2016 at 11:06.

  2. The Following 7 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    king2009 (06-12-2016),mihalis13 (05-12-2016),Nikos326_GR (05-12-2016),panos74gr (05-12-2016),PDS (05-12-2016),Slay (06-12-2016)

  3. #82
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ότι και να έδειχναν για teaser ακόμα και σκέτο τον τίτλο LoU 2,το ίδιο ακριβώς θα πετύχαιναν και δικαιότατα.
    Αυτό ακριβώς. Μπορούσε να βγει απλά ο Druckmann και να έλεγε: The Last Of Us Part II is coming on PS4, να πέταγε το μικρόφωνο και να έφευγε. Χωρίς καν να δείξει κάποια φωτό
    Και πάλι χαμός θα γινότανε
    Last edited by mihalis13; 05-12-2016 at 13:25.
    Spoiler!

  4. The Following 6 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Giannis1979 (05-12-2016),king2009 (06-12-2016),nikosgnr (05-12-2016),ntsmrtz (06-12-2016),panos74gr (05-12-2016),teras1 (05-12-2016)

  5. #83
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Αυτό ακριβώς. Μπορούσε να βγει απλά ο Druckmann και να έλεγε: The Last Of Us Part II is coming on PS4, να πέταγε το μικρόφωνο και να έφευγε. Χωρίς καν να δείξει κάποια φωτό
    Και πάλι χαμός θα γινότανε

    Spoiler!


  6. The Following 3 Users Say Thank You to nikosgnr For This Useful Post:

    mihalis13 (05-12-2016),teras1 (05-12-2016)

  7. #84
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by nikosgnr View Post

    Spoiler!


    χαχαχαχα!! Ακριβώς έτσι!!!
    Spoiler!

  8. #85
    Senior Member Antonis_Cupra's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Posts
    119
    PSN ID
    An7oN15_GR

    Default

    Πωωωω, σχεδον δάκρυσα ρε....
    If everything seems under control, you are not going fast enough..

  9. #86

    Default

    Περιμενουμε πολλα απο τον εν λογω τιτλο παντως αυτο ειναι το σιγουρο.

  10. #87
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Μα γιαυτό ακριβώς είπα ότι δεν ήθελα την Έλη για main διότι ήταν κάπως κλισέ .. προφανές..και αναμενόμενο!! Είμαι σίγουρος όμως για κάποιο twist δεν μπορεί...
    Καλα o Joel μονο bad ass guy δεν ειναι..ισα ισα..μου θυμιζει εναν απλο καθημερινο ανθρωπο!!
    Εναν απο εμας..!!Μιλαω παντα για εμας τους 40ριδες

  11. The Following User Says Thank You to obione For This Useful Post:

    Giannis1979 (06-12-2016)

  12. #88

    Default

    Γιαυτο εγω ειπα οτι μου θυμιζει λιγο η φαση την Clementine του walking dead της Telltales

  13. #89

    Default

    Σίγουρα θα είναι παιχνιδάρα (για Naughty Dog πρόκειται), αλλά πάντοτε σε αυτές τις περιπτώσεις (που ακολουθεί sequel παιχνιδιού που έκανε μπαμ και αφήνει ιστορία στο χώρο), είναι δύσκολη η αποστολή των developers, γιατί στο τέλος σχεδόν πάντα λέμε "καλό και το δεύτερο, αλλά σαν το πρώτο...". Με τα Uncharted τα κατάφεραν βέβαια, αλλά εδώ είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση. Πάντως, είναι έξυπνοι και ικανοί, και λογικά θα δώσουν πολλά στην ιστορία και στην ατμόσφαιρα, παραπάνω από το 1. Ίδωμεν.....

  14. #90
    Elite Vicarious's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    963
    PSN ID
    Vicarious_GR
    Name
    Geo

    Default

    πάντως αν αυτό που είπε κάποιος παραπάνω βγει αληθινό, και ο Joel είναι όντως νεκρός,
    από fireflies λογικά, και τo θέματου παιχνιδιού είναι η Ellie να πάρει εκδίκηση για το θανατό του,
    τότε θα γίνει κλισέ το story. Μπορεί να βγεί γαμάτο δε λέω, αλλά κλισέ ρε παιδί μου.

    Και φαντάζομαι ότι αν γίνει έτσι, ο θάνατος του joel θα γίνει στο prologue του παιχνιδιού, ή στην πολύ αρχή για να μας ταρακουνήσει.
    Όπως και στο πρώτο.

    Τόσα παρόμοια story κυκλοφορούν, περί εκδίκησης σε videogames, αλλά και σε ταινίες, comic, anime whatever.
    Ας μην είναι κι αυτό ένα απ αυτά.

    Για μένα καλύτερο θα ήταν η σχέση μίσους να είναι ανάμεσα σε ellie-joel. Κάτι το διαφορετικό τελοσπάντων..

  15. The Following User Says Thank You to Vicarious For This Useful Post:

    Giannis1979 (06-12-2016)

  16. #91
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Προσωπικά δεν δίνω και πολλή βάση στο σενάριο. Το πρώτο μέρος δεν διεκδικούσε δάφνες σεναρίου. Η μαεστρία της ND είναι στον τρόπο εξέλιξής του και όχι στη θεματολογία του. Και κλισέ να είναι το σενάριο του δευτέρου μέρους, είμαι σίγουρος ότι ο τρόπος με τον οποίο αυτό θα πλέκεται, θα είναι καθηλωτικός.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  17. The Following 6 Users Say Thank You to Gazof For This Useful Post:

    Dragonpaul (06-12-2016),hakoo (06-12-2016),kostasb13 (06-12-2016),mihalis13 (06-12-2016),panos74gr (07-12-2016),toninio (07-12-2016)

  18. #92
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Gazof View Post
    Προσωπικά δεν δίνω και πολλή βάση στο σενάριο. Το πρώτο μέρος δεν διεκδικούσε δάφνες σεναρίου. Η μαεστρία της ND είναι στον τρόπο εξέλιξής του και όχι στη θεματολογία του. Και κλισέ να είναι το σενάριο του δευτέρου μέρους, είμαι σίγουρος ότι ο τρόπος με τον οποίο αυτό θα πλέκεται, θα είναι καθηλωτικός.
    Συμφωνω απολυτα, ακομα και η πιο απλη ιστορια μπορει να ειπωθει με καθηλωτικο τροπο απο καποιον που ξερει να λεει ιστοριες.
    Δεν πιστευω οτι συμβαινει αυτο βεβαια, προφανως κατι εχει παιχτει με τους fireflies και η Ellie τα εχει παρει κρανα. Eμενα γενικα οι ιστοριες με hatred μου φαινονται καπως κλισε αλλα στο συγκεκριμενο απλα δεν με απασχολει. Ειμαι σιγουρος οτι με ο,τι και αν ασχοληθουν story wise θα ειναι καλογραμμενο και καλοδουλεμενο.
    Οσο για το reveal που συζητατε παραπανω, οκ σιγουρα θα γινοταν θεμα η ανακοινωση του Lou 2 ακομα και με ενα απλο logo αλλα reveal με reveal εχει διαφορα. Ο κοσμος ενθουσιαστηκε παραπανω γιατι το trailer ηταν πολυ ξεχωριστο και original.
    Ειμαι περιεργος να δω και τα αποτελεσματα της νεας μηχανης (η ιδια modified για την ακριβεια), ποσο ανωτερο απο τον Uncharted θα ειναι δλδ. Ηδη παντως απο αυτο το in engine cutscene φαινεται οτι τα γραφικα ειναι κατα πολυ ανωτερα απο τα in engine cinematics του Uncharted 4.


  19. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Gazof (07-12-2016),PDS (06-12-2016)

  20. #93
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Η βασική ιδέα μπορεί να είναι κλισέ (όποια τέλος πάντων είναι η βασική ιδέα του σεναρίου), αλλά μετά από τόσα χρόνια δημιουργίας βιντεοπαιχνιδιών, βιβλίων, ταινιών κτλ. δεν νομίζω να υπάρχει θέμα που να μην έχει χιλιοειπωθεί. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ένα κοινότυπο θέμα δεν μπορεί να βγάλει ένα αριστούργημα. Για παράδειγμα, ο Ερωτόκριτος σαν ιδέα δεν είναι κάτι το πρωτότυπο. Το V for Vendetta θυμίζει πολλές άλλες δημιουργίες. Και τα δύο όμως είναι αριστουργήματα.

  21. The Following User Says Thank You to Ezio For This Useful Post:

    toninio (07-12-2016)

  22. #94

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Σίγουρα θα είναι παιχνιδάρα (για Naughty Dog πρόκειται), αλλά πάντοτε σε αυτές τις περιπτώσεις (που ακολουθεί sequel παιχνιδιού που έκανε μπαμ και αφήνει ιστορία στο χώρο), είναι δύσκολη η αποστολή των developers, γιατί στο τέλος σχεδόν πάντα λέμε "καλό και το δεύτερο, αλλά σαν το πρώτο...". Με τα Uncharted τα κατάφεραν βέβαια, αλλά εδώ είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση. Πάντως, είναι έξυπνοι και ικανοί, και λογικά θα δώσουν πολλά στην ιστορία και στην ατμόσφαιρα, παραπάνω από το 1. Ίδωμεν.....
    Το uncharted είναι σειρά με αυτοτελή επεισόδια που το ένα μέρος με το άλλο δεν έχουν καμμία σχεςη ως προς την ιςτορια και το Lou σειρά που από επεισόδιο σε επεισόδιο εξελίσσεται η ίδια ιστορία,δε μπορεί να υπάρξει καμμία σύγκριση.




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #95

    Default

    Quote Originally Posted by Gazof View Post
    Προσωπικά δεν δίνω και πολλή βάση στο σενάριο. Το πρώτο μέρος δεν διεκδικούσε δάφνες σεναρίου. Η μαεστρία της ND είναι στον τρόπο εξέλιξής του και όχι στη θεματολογία του. Και κλισέ να είναι το σενάριο του δευτέρου μέρους, είμαι σίγουρος ότι ο τρόπος με τον οποίο αυτό θα πλέκεται, θα είναι καθηλωτικός.
    Θα πάω κόντρα και θα διαφωνήσω.

    Το παιχνίδι έχει καταπληκτικό σενάριο και πολύ καλά αφηγημενο story.

    Το μυστικό της επιτυχίας όμως είναι το πως παντρευτείς όλα τα συστατικά,ιστορία-gameplay-μουσική etc.

    Στο συγκεκριμένο project η NG ήθελε να φτιάξει ένα ΣΟΒΑΡΟ και φορτισμένο συναισθηματικά περιβάλλον με πρωταγωνιστες ανθρώπους της διπλανής πόρτας και όχι commandos η εξειδικευμένους σε αυτό που κάνουν ήρωες.

    Και το πέτυχε στον απόλυτο βαθμό.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #96
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Spoiler!


  25. The Following 8 Users Say Thank You to nikosgnr For This Useful Post:

    DJTaurus (07-12-2016),Gazof (07-12-2016),Giannis1979 (07-12-2016),manny calavera (08-12-2016),panos74gr (07-12-2016),PDS (07-12-2016),Sparrow71993 (07-12-2016),toninio (07-12-2016)

  26. #97

    Default

    Σωστός ο nikosgnr, ποιός να το θυμόταν αυτό;
    Συμφωνώ με τους περισσότερους. Η άποψή μου γενικώς είναι ότι θα προτιμούσα η Naughty Dog να φτιάξει κάτι άλλο, νέο παιχνίδι, μιας και το TLoU ήταν κάτι ολοκληρωμένο, από κάθε άποψη. Δεν έχει σημασία τί απέγιναν μετά οι δύο πρωταγωνιστές, τι έγινε με τον ιό κλπ. Η ουσία του παιχνιδιού ήταν ο Joel, η Ellie και η κοινή τους πορεία. Προσωπικά δεν αισθάνομαι την ανάγκη για συνέχεια, γιατί το παιχνίδι με κάλυψε. Κατανοητό όμως, και μέρος του παιχνιδιού της βιομηχανίας, ότι πρόκειται για εταιρεία που επιδιώκει το κέρδος, όπως όλες, επομένως λογικό να πατήσει στο όνομα του πρώτου και να δώσει μία συνέχεια (σίγουρη επιτυχία, σίγουρα έσοδα). Είναι μία τίμια εταιρεία, από την άποψη ότι δίνει πολύ ποιοτικά παιχνίδια, που κάνουν μπαμ από χιλιόμετρο ότι έχουν δουλευτεί με όρεξη και έμπνευση. Θα είναι σίγουρα ένα πολύ καλό παιχνίδι, δεν νομίζω η συγκεκριμένη ομάδα να δώσει κάτι μέτριο. Από εκεί και πέρα, αφού θα το βγάλουν, θα ήθελα να έχει ακόμα πιο πλούσιο gameplay (εάν είναι εφικτό), μιας και δεδομένα από ατμόσφαιρα και συναισθήματα θα σκίζει.

  27. #98
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default






  28. The Following 2 Users Say Thank You to nikosgnr For This Useful Post:

    manny calavera (08-12-2016),Sparrow71993 (08-12-2016)

  29. #99
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια νομιζω εχετε μπερδεψει το σεναριο με την θεματολογια/setting ως ορισμους...

    Αν κατι μπορει να πει καποιος οτι ειναι "κλισε" στο Last of Us ειναι η θεματολογια/setting του, τουτεστην ιογενης επιδημια η οποια προσβαλλει τον ανθρωπο και εχει οδηγησει στην καταρρευση της κοινωνιας οπως την γνωριζουμε. Εν συνεχεια φυσικα μπορει να θεωρηθει κλισε το γεγονος οτι υπαρχει ενας ανθρωπος ο οποιος φαινομενικα εχει ανοσια στον ιο αυτο.

    Το σεναριο του ομως εχει να κανει με την εξελιξη της πλοκης μεσα σε αυτα τα πλαισια, με τους διαλογους των χαρακτηρων, την αναπτυξη τους και την πορεια τους κατα την διαρκεια του παιχνιδιου.

    Κατ εμε, το σεναριο του Last of Us ειναι υποδειγματικο. Αποφευγει παρα πολλα κλισε που συνηθως βλεπουμε στις ταινιες, και εχει ενα τελος μοναδικο, που εγω προσωπικα δεν εχω βρει ουτε ταινια, ουτε βιβλιο να το εχει χρησιμοποιησει ποτε.

    Μπορει η ολη ιδεα της ιστοριας να εχει σαν βαση κατι που εχουμε δει πολλες φορες, ομως ο τροπος με τον οποιο εκτελειται η ιστορια και η καταληξη αυτης, και των χαρακτηρων ειναι υποδειγματικοτατη.

  30. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    jimspy (08-12-2016),mihalis13 (08-12-2016),PDS (08-12-2016),toninio (08-12-2016)

  31. #100
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Συμφωνώ με τον Val.
    Εμένα μου είχε κάνει εντύπωση και ο ιος που μόλυνε τους ανθρώπους που στην ουσία ήταν μια μετάλλαξη/εξέλιξη του cordyceps. Για τον οποίο ιο μετά είδα πως όντως υπάρχει αλλά μολύνει διάφορα έντομα.
    Ήταν δηλαδή η φύση που βρήκε τον τρόπο να εκδικηθεί τον άνθρωπο για όλα αυτά που της έχει προκαλέσει. Και στην ουσία βλέπαμε την ανθρωπότητα να καταρρέει σε αντίθεση με την φύση που άκμαζε..
    Spoiler!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •