Page 10 of 109 FirstFirst ... 678910111213142060 ... LastLast
Results 181 to 200 of 2176

Thread: The Last of Us: Part II [SPOILER tag για SPOILERS]

  1. #181
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Επίτηδες επέλεξα να παρακολουθήσω από το βίντεο μικρά κομμάτια των 20'' και εννοείται με random click για να μην αντιληφθώ τίποτα της ιστορίας, παρά μονο να πάρω μια γεύση....



    Το ΚΑΛΥΤΕΡΟ παιχνίδι στην ιστορία του gaming επανέρχεται με δεύτερο μέρος... Θα αργήσει πιστεύω και εγω, αλλά που θα παει..

    Όσον αφορά την σχέση της Ellie με την φιλη της απο το left behind, θεωρώ καταρχήν πως είναι full στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού καθώς στην ιστορία του left behind τονίζεται πως η Ellie έμεινε χωρίς την κολλητή της, ταυτόχρονα όμως υπονοείται πως δεν υπήρχαν και επιλογές, ούτε γνωριμίες ηλικιακά συμβατές. Οπότε στην ατμόσφαιρα θεωρείται φυσικό επακόλουθο πως ένα κορίτσι μπορεί να νοιώσει ταυτόχρονα φιλία,εμπιστοσύνη, έρωτα για ένα άλλο. Σαν άνθρωποι ασφαλώς έχουμε ανάγκη να τα μοιραζόμαστε όλα αυτά, πόσο μάλλον σαν έφηβοι σε ένα κόσμο κατεστραμένο και στην ατμόσφαιρα του TLOU 1. Επίσης η όλη συμπεριφορά της Ellie σαν χαρακτήρας μας ανέδειξε πολλές ποιότητες αλλά και ανθρώπινες ευαισθησίες.

  2. #182
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Οπως και να χει, για μενα ηταν ακυρο το πρωτο και το τελευταιο κομματι στο trailer. Δεν χρειαζοταν.

    Kατα τα αλλα. Το gameplay και τα γραφικα ειναι τοπ οπως αναμενοταν.
    Εγω πιστευω ακριβώς το αντίθετο. Τα κομμάτια αυτά είναι απόλυτα ουσιαστικά στο να καταλάβουμε που κυμαίνεται το παιχνίδι. Κάνουν όλο αυτό το μακελειό που βλέπουμε μετά να έχει νόημα. Δείχνουν την ανθρώπινη πλευρά της Ellie για να δείξουν μετά και που μπορεί να φτάσει κάτω από άλλες συνθήκες.

    Από το τρυφερό συναίσθημα, στο ακραίο brutality.

    Το part II όπως και το πρώτο δεν έμεινε στην ιστορία γιατί είχε ωραία δράση. Έμεινε γιατί έλεγε μια πολύ ωραία ιστορία, πρωτοφανώς ανθρώπινη και γειωμένη, κάτι τελείως διαφορετικό με ότι είχαμε δει σε video game μέχρι τοτε (και ακόμα και τώρα δεν νομίζω ότι έχω δει ξανά κάτι αντίστοιχο)

    Κανεις δεν θα το θυμούνταν αν έλειπε αυτή η ιστορία που έδινε βάρος και ουσία στο gameplay.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    chronohill (12-06-2018),Dimitris_ (12-06-2018),Valkyre (12-06-2018)

  4. #183
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    https://twitter.com/GameAnim/status/1006576990529306624


    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #184
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    @ Chronohill Υπαρχουν πολλες ερμηνειες οπως και αυτη που εδωσες ειναι μια. Μια αλλη ειναι οτι το ολο i am just a girl no threat πηγαινει στο "δεν αποτελω απειλη εδω μεσα για καποιον αντρα (που θελει να ειναι μαζι σου Ντινα), διοτι λογικα σου αρεσουν οι αντρες" και φυσικα μετα η Ντινα της δινει να καταλαβει οτι ολοι οι αντρες θα πρεπει να την φοβουνται μιας και ειναι φουλ καψουρεμενη και αυτη με την Ellie.

    Οπως ειπα θελω λιγο παραπανω context. Αν ειναι κατι οπως το παραπανω που εγραψα μπορω να πω οτι με καλυπτει.

    Για μένα είναι ξεκάθαρο πάντως ότι σε αυτό αναφέρεται στην συγκεκριμένη σκηνή...

    Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το ότι είναι πολύ πιθανό να λειτουργεί και σαν αντιπαραβολή με την συνέχεια του βίντεο και το πόσο ικανή είναι η Ellie


  6. #185
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    https://twitter.com/GameAnim/status/1006576990529306624



    Απαράδεκτος απλά!

    Εγώ το λέω, ότι αυτό το Tomb Raider μου έχει κάτσει στο λαιμό το γαμημ^νο!

    Δεν ξέρω, αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά από τότε που έμαθα ότι δεν το αναλαμβάνει η Crystal Dynamics.


    Edit:

    Το έσβησε και έγραψε αυτό

    Last edited by WolfRathmA; 12-06-2018 at 21:52.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  7. #186
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Εγω πιστευω ακριβώς το αντίθετο. Τα κομμάτια αυτά είναι απόλυτα ουσιαστικά στο να καταλάβουμε που κυμαίνεται το παιχνίδι. Κάνουν όλο αυτό το μακελειό που βλέπουμε μετά να έχει νόημα. Δείχνουν την ανθρώπινη πλευρά της Ellie για να δείξουν μετά και που μπορεί να φτάσει κάτω από άλλες συνθήκες.

    Από το τρυφερό συναίσθημα, στο ακραίο brutality.

    Το part II όπως και το πρώτο δεν έμεινε στην ιστορία γιατί είχε ωραία δράση. Έμεινε γιατί έλεγε μια πολύ ωραία ιστορία, πρωτοφανώς ανθρώπινη και γειωμένη, κάτι τελείως διαφορετικό με ότι είχαμε δει σε video game μέχρι τοτε (και ακόμα και τώρα δεν νομίζω ότι έχω δει ξανά κάτι αντίστοιχο)

    Κανεις δεν θα το θυμούνταν αν έλειπε αυτή η ιστορία που έδινε βάρος και ουσία στο gameplay.
    Mαζι σου οσον αφορα το γιατι εγινε ετσι. Απλα για μενα υπηρχαν κι αλλοι δρομοι για να καταφερεις το ιδιο πραγμα.
    .

  8. #187
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Όλα υπέροχα, τα εκπληκτικα γραφικά και animation, καρφί δεν μου καίγεται για το φιλί και όλη αυτή την υποκρισία και ομοφοβια που βλέπω σε σχόλια στο YouTube κτλ, ένα πράγμα δεν μου έχει κάτσει πολυ καλά από το τρέιλερ....Η Ellie είναι διαφορετική....εννοώ το πρόσωπο της, δεν μοιάζει τόσο με αυτό στο πρώτο τρέιλερ. Δεν ξέρω, στο πρώτο τρέιλερ έβλεπα την Ellie 5 χρόνια πιο μεγάλη, κάτι που δεν συμβαίνει εδώ, όχι τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    DJTaurus (13-06-2018),Leon_DiZ (12-06-2018),ramin231 (12-06-2018)

  10. #188
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Ειδανε το TLOU trailer στη ubisoft και τους πεταχτηκαν τα ματια εξω! σου λεει τι κανουμε εμεις εδω?
    χαχααχχα

  11. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    Dimitris_ (13-06-2018)

  12. #189

    Default

    1. Τι εννοούσε ο άλλος που λέει ότι είναι fake?
    2.Άμα έχεις τα παπαρια να το πεις να έχεις κ τα παπαρια
    να το υποστηρίξεις κ όχι να τα μαζεύεις μετά σα γκομενιτσα.

  13. #190
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Πόσο καιρό θα τους πάρει για να καταλάβουν τι εστί ND;....Αυτός ο αστείος τυπάκος του tomb raider και όλοι όσοι γράφουν για fake κτλ.
    Πόσα χρόνια ακόμα πρέπει να περάσουν και πόσα παιχνίδια ακομα πρέπει να φτιάξει η ΝD για να καταλαβουν;

  14. #191
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Νταξει δεν το έβαλα για να τον σουβλισουμε, απλά μου φάνηκε πολύ κακο ως σχολιο. Παιδιάστικο.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #192

    Default

    μα δεν καταλαβαινω τι εννοει fake,γι 'αυτο πιο πολυ ρωτησα. αν εννοει fake το φιλι,μαλλον θα ηθελε να δει κ τιποτα ψαλιδια για να πειστει.

  16. #193
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    αν εννοει fake το φιλι,μαλλον θα ηθελε να δει κ τιποτα ψαλιδια για να πειστει.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #194
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    απο resetera

    -You can go prone
    -They added a jump button
    -Lots of hiding places
    -New classes of infected
    -You are not completely hiding in the grass depends on the height
    -You can craft ammo now
    -The AI will do alot of communication like whistling to try and find you
    -They expended the AI to accommodate for the new prone they added
    -Biggest game yet still wide linear but expanded even more
    -That was just one possible play through in that vast space
    -They wanted to blur the line between what is consider a combat space and an exploration space, they wanted every place to feel like it can have combat in it.

    Και σε spoiler(αν και νομιζω το γνωριζουμε ολοι)
    Spoiler!
    .

  18. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Leon_DiZ (12-06-2018)

  19. #195
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Υποθέτω ότι τα παραπάνω τα πήραν από εδώ.

    (δεν το έχω δει ακόμα)

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Valkyre (13-06-2018)

  21. #196
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Όλα υπέροχα, τα εκπληκτικα γραφικά και animation, καρφί δεν μου καίγεται για το φιλί και όλη αυτή την υποκρισία και ομοφοβια που βλέπω σε σχόλια στο YouTube κτλ, ένα πράγμα δεν μου έχει κάτσει πολυ καλά από το τρέιλερ....Η Ellie είναι διαφορετική....εννοώ το πρόσωπο της, δεν μοιάζει τόσο με αυτό στο πρώτο τρέιλερ. Δεν ξέρω, στο πρώτο τρέιλερ έβλεπα την Ellie 5 χρόνια πιο μεγάλη, κάτι που δεν συμβαίνει εδώ, όχι τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό.
    Εχω δει και αλλους να το λενε αυτο και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι. Δηλαδη εμενα μου φαινεται οτι μοιαζει παρα πολυ στο κοριτσακι που ηταν. Προφανως μεγαλωσε και αλλαξε αλλα τα χαρακτηριστικα της μου φαινονται αναγνωρισιμα.

    Οι νεες λεπτομερειες για την ΑΙ και το μεγεθος των επιπεδων και τις πολλαπλες διαδρομες με εξιταρουν πολυ!

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (13-06-2018)

  23. #197
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    απο resetera

    -You can go prone
    -They added a jump button
    -Lots of hiding places
    -New classes of infected
    -You are not completely hiding in the grass depends on the height
    -You can craft ammo now
    -The AI will do alot of communication like whistling to try and find you
    -They expended the AI to accommodate for the new prone they added
    -Biggest game yet still wide linear but expanded even more
    -That was just one possible play through in that vast space
    -They wanted to blur the line between what is consider a combat space and an exploration space, they wanted every place to feel like it can have combat in it.

    Και σε spoiler(αν και νομιζω το γνωριζουμε ολοι)
    Spoiler!
    Επίσης είπαν
    Spoiler!


    Το τελευταίο που είπα το αναφέρει και το resetera.

  24. #198
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Υποθέτω ότι τα παραπάνω τα πήραν από εδώ.

    (δεν το έχω δει ακόμα)

    Ενταξει μετα απο αυτο το πανελ πλεον εχει φυγει οποιαδηποτε ανησυχια ειχα. Οι τυποι εχουν ριξει τρομερη δουλεια και πραγματικα δειχνουν μεγαλη αγαπη σε αυτο που δημιουργουν. Οι λεπτομερειες που αναφερουν τα νεα στοιχεια (οπως το dodge που ελεγα) δειχνουν οτι εχουμε να κανουμε με νεο στανταρ στη βιομηχανια.

    Επισης λολ για τον dev απο το Tomb Raider... φανταστειτε ομως για να μην το πιστευει ακομα και αυτος, ο οποιος εμπλεκεται στην δημιουργια ενος πολυ ομορφου τεχνικα παιχνιδιου... απλα φανταστειτε σε τι επιπεδο εχουν φτασει εκει στην naughty Dog...

  25. #199
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Μάζεψα κάτι πραγματάκια που μου άρεσαν από την ομιλία, μόνο 2-3 νμζ ότι τα έβαλε και ο Βαγγέλης


    - οι εχθροί που είδαμε ήταν αυτοί που είχαμε ξαναδεί στο Paris trailer
    - η φιλοσοφία πίσω από το gameplay είναι "tension"
    - οι εχθροί φωνάζουν ο ένας τον άλλο με τα ονόματά τους (καινούργια τεχνολογία)
    - ρίχνει hints ο Druckman ότι δεν θα είναι linear η ιστορία
    - μπορούμε να κάνουμε dodge
    - ποτέ δεν είσαι εντελώς κρυμμένος, παίζει ρόλο η στάση σου, πόσο πυκνή είναι η βλάστηση κτλ
    - πολλές αλλαγές (όπως το να στριμώχνεσαι στο περιβάλλον) ακούγονται μικρές σαν αλλαγές αλλά στην πράξη αλλάζουν εντελώς το παιχνίδι
    - ολοκαίνουργιο σύστημα core animation, το οποίο το χρησιμοποιεί και η Ellie και οι εχθροί. Πιο ρεαλιστικό, δεν φαίνεται όταν περνάνε από την μια "στάση" στην άλλη
    - καινούργια classes εχθρών
    - είμαστε στο Jackson, 4 χρόνια μετά το πρώτο
    - το παιχνίδι δεν ξεκινάει εκεί που έδειξαν στο demo
    - facial capture more advanced than Uncharted 4
    - η Ellie μοιάζει ποιο πολύ με την Ashley. Στην ουσία φτιάξαν 2 μοντέλα, μια μεγαλύτερη Ellie και μια ψηφιακή Ashley. Το τελικό κράμα είναι 40% Ashley και 60 Ellie
    - δεν θα πουν πότε θα κυκλοφορήσει μέχρι να είναι κοντά η ημερομηνία
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  26. The Following 3 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    DJTaurus (13-06-2018),PDS (13-06-2018),WolfRathmA (13-06-2018)

  27. #200

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    δεν θα πουν πότε θα κυκλοφορήσει μέχρι να είναι κοντά η ημερομηνία
    ευγε! να κοιταξουν να το κανουν κ αλλοι αυτο.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •