Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 81 to 100 of 144

Thread: PS4 Media Player

  1. #81
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default PS4 firmware updates (current version 2.51)

    ExFAT δεν θα υποστηρίζει; Το extended fat παίρνει αρχεία πάνω από 4GB

    Last edited by panos74gr; 16-06-2015 at 10:24.

  2. #82
    Member dream21's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Athens
    Posts
    61
    PSN ID
    dream21

    Default

    Παντος την δουλεια του την κανει μεσω NAS και στριμάρει μια χαρα τα παντα απο το γνωστό ελληνικό μαγαζι

  3. #83
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Δεν ξέρω αν είναι το σωστό thread αλλά....


    Ειναι ηδη διαθεσιμο. Απο neogaf:

    It's up. Just restart your PS4.

  4. #84
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ήδη έχω μπει στην διαδικασία τσεκαρίσματος.

    Από 4GB USB Stick (FAT32), είδα εικόνες jpeg/png, άκουσα mp3, είδα βίντεο mp4 - mkv. Επίσης, έχει υπότιτλους, αλλά αγγλικούς - ελληνικά όχι (δεν αντιλαμβάνεται το codepage). Επίσης, οι υπότιτλοι έχουν μαύρο φόντο, εξαιρετικά σπαστικό για τα γούστα μου. Ταινίες με Cinavia εν γένει αποφεύγω οπότε έχω μόνο μια, αλλά δεν την τσέκαρα γιατί είναι σε έναν καταχωνιασμένο (κάπου, που όμως; ) σκληρό δίσκο, θα τσεκάρω αργότερα.

    Περνώντας στα media server θέματα, να πω ότι χρησιμοποιώ τον παλιό, αλλά άριστο PS3 Media Server 1.90.1 στον Mac.
    Να σημειώσω, πως Mac/PS3 Media Server <-> PlayStation 3, συνεργάζονται εδώ και χρόνια ΑΨΟΓΑ. Υπότιτλοι (ελληνικά / αγγλικά χωρίς φόντο και με antialias μάλιστα), τέλειο playback, άψογος ήχος. Ότι έχω "πει" στο PS3 να παίξει μέσω DLNA/Mac, το έχει παίξει μια χαρά: είτε λέγεται εικόνες διαφόρων format, είτε βίντεο (ακόμα και flv), είτε μουσική.

    Στο PS4 όμως, είχα τεράστια προβλήματα με το εν λόγω media server. Τα περισσότερα αρχεία δεν τα έκανε playback. Ναι μεν PS4 - Mac επικοινωνούσαν επιτυχώς (handshaking), αλλά το playback δεν ξεκίναγε. Φαινόταν στην μεριά του Mac ότι είχε ξεκινήσει το transcoding αλλά στο τοπικό δίκτυο δεν μεταφέρονταν καθόλου data. Δοκιμές έκανα με mp4, avi, mkv, flv τόσο με υπότιτλους (αγγλικούς) όσο και χωρίς. Απεναντίας mp3 έπαιξαν μια χαρά.

    Επίσης, το control set του PS4 media player είναι εξαιρετικά φτωχό, δεν πιάνει "μια" μπροστά σε αυτό του PS3. Δεν υπάρχουν ρυθμίσεις για φίλτρα, για κανάλια left-right, γενικότερα πέρα από playback/pause/rewind/forward/continuous play/add favourite/closed captions δεν υπάρχει τίποτε άλλο. Λες και βλέπεις media player των 90s.

    Δεν έχω δοκιμάσει DLNA με κάποιο άλλο media server στον Mac, γιατί στο παρελθόν έχοντας δοκιμάσει Plex και Universal Media Player, μου έτρωγαν απίστευτους πώρους (resource hogs) και τους απέφευγα. Θα περιμένω να δω τι θα γίνει στο Διαδίκτυο, μπας και βρω την άκρη με τον PS3 media server πρόγραμμα και λυθεί το πρόβλημα στο στρημινγκ, ειδάλλως δεν με βλέπω να το παλεύω άλλο.

    Μέσες άκρες λοιπόν, πτωχότατος ο media player του PS4, απουσία υποστήριξης ελληνικών υποτίτλων (υποστηρίζει όμως αγγλικούς), περίεργο DLNA. Ξέχασα να πω ότι ακόμα και μέσω DLNA, που κατάφερα να παίξω ένα ελαφρύ mp4 (480p) με ελληνικούς υπότιτλους (The Big Bang Theory)......δεν αντιλαμβανόταν το PS4 την κωδικοσελίδα των ελληνικών (codepage) με αποτέλεσμα να μην φαίνονται στην τηλεόραση.

    Έτσι, το PS3 + Mac + PS3 Media Server 1.90.1 παραμένει ο καλύτερος συνδυασμός - τουλάχιστο για το παρόν.

    ΥΓ: Οι υπότιτλοι που έκανα τα τεστ, ήταν σε μορφή .srt.
    Last edited by Lefteris_X; 16-06-2015 at 11:59.

  5. #85
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Τετοια παπατζα μονο η Sony θα μπορουσε να κανει:
    Εν ετη 2015 ο media player να μην υποστηριζει ntfs.
    Καλυτερα να μην τον εβγαζαν καθολου παρα αυτο το χαλι.

    Διαβαζω οτι εχει και αλλα προβληματα.
    Ηθελα να ξερα με ποιο σκεπτικο κυκλοφορουν μισοτελειωμενα apps.
    Πραγματικα με ξεπερναει...
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  6. #86
    PS4forums Fanatic three_brothers1's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki sykies
    Posts
    2,425
    PSN ID
    three_brothers1

    Default

    δοκιμασα το media server με serviio.Ενω στην αρχη εβλεπε τις ταινιες (οχι τους υποτιτλους) μετα για καποιον λογο σταματησε εντελως να τις βλεπει..εβαλα και το universal media server που ειναι ακριβως ιδιο με το ps3 media server που ειπε ο Lefteris_X αλλα επισης δεν ξεκινουσε καν την ταινια ενω στο προγραμμα εδειχνε οτι στελνει data..
    ενα αρχειο ταινιας που δοκιμασα με fat32 usb δεν το ειδε καν..
    NBA 2K LIKE A BOSS!

  7. #87
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    To δοκιμασα μολις με plex, δεν ειχε υποτιτλους (ελληνικους σε SRT, ουτε αγγλικους ενσωματωμενους) οποτε για μενα αχρηστο προς το παρον.

  8. #88
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    εχει προβλημα σε μενα δεν επαιξε σχεδον πραγματα που ο player του one τα παιζει ελπιζω να το φτιαξουν προς το παρον ειναι broken

  9. #89
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Διαβάζεις κανά προηγούμενο ποστ ρε συ;; Δεν έχει μόνο σε εσένα πρόβλημα, σε όλους έχει.


    ΥΓ: Κλασικά, όσοι δοκιμάζετε βίντεο μέσω USB Stick θα πρέπει να είναι μέσα σε φάκελο FOLDER. Πάντως εμένα μου τα έπαιζε κανονικά και εκτός φακέλου. Οπωσδήποτε πρέπει να είναι σε FAT32 ή exFAT (οι δοκιμές μου έγιναν με FAT32).

  10. #90

    Default

    για να παιζει υποτιτλους πρεπει να πας settings/accesibility/closed captions και να τσεκαρεις την επιλογη

    μετα στα optios κατα την αναπαραγωγη της ταινια θα εμφανιστει το cc

    αν οι υποτιτλοι ειναι σε coding utf8 υποστηριζει και ελληνικα(ανοιγεις τους υποτιτλους με το notepad και κανεις save as, κωδικοποιηση utf8 αντι για ansi)

    στις ρυθμισεις του closed captions μπορεις να απενεργοποιησεις το μαυρο background, αλλα αμα το κανεις μετα δεν δειχνει τους ελληνικους υποτιτλους για καποιο λογο...δοκιμασα 4-5 απο τις γραμματοσειρες που ειχε διαθεσιμες

    αμα καποιος μπορεσει να βγαλει το μαυρο background απο τους ελληνικους υποτιτλους για μενα ειναι μια χαρα player, οτι ταινια του εριξα, mkv, avi τα επαιζε κανονικα

    δεν παιζει ενσωματωμενους υποτιτλους σε mkv οποτε fansubbed anime δεν εμφανιζουν υποτιτλους...μλκια

    ακουω οτι εχει θεμα με οσα αρχεια εχουν dts

    μου αρεσει οτι το playback ειναι πολυ γρηγορο, φορτωμα, μπροστα πισω κτλ

    ξερει κανεις αν υποστηριζει exfat?αν ναι τοτε δεν χρειαζεται το ntfs
    Last edited by tomic20; 19-06-2015 at 07:26.

  11. #91
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    για να παιζει υποτιτλους πρεπει να πας settings/accesibility/closed captions και να τσεκαρεις την επιλογη

    μετα στα optios κατα την αναπαραγωγη της ταινια θα εμφανιστει το cc

    αν οι υποτιτλοι ειναι σε coding utf8 υποστηριζει και ελληνικα(ανοιγεις τους υποτιτλους με το notepad και κανεις save as, κωδικοποιηση utf8 αντι για ansi)
    τα εκανα τα παραπανω, και σε μια δοκιμη που εκανα παλι δεν επαιξε. anyway οταν το φτιαξουν θα ασχοληθω μαζι του ξανα, γιατι ουτε re-encode τον ηχο προκειται να κανω, ουτε βεβαια να κανω save as καθε υποτιτλο, προς το παρον μια χαρα με εχει βολεψει το plex μεσα απο τον browser του ps4.

  12. #92
    PS4forums Fanatic three_brothers1's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki sykies
    Posts
    2,425
    PSN ID
    three_brothers1

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    για να παιζει υποτιτλους πρεπει να πας settings/accesibility/closed captions και να τσεκαρεις την επιλογη

    μετα στα optios κατα την αναπαραγωγη της ταινια θα εμφανιστει το cc

    αν οι υποτιτλοι ειναι σε coding utf8 υποστηριζει και ελληνικα(ανοιγεις τους υποτιτλους με το notepad και κανεις save as, κωδικοποιηση utf8 αντι για ansi)

    στις ρυθμισεις του closed captions μπορεις να απενεργοποιησεις το μαυρο background, αλλα αμα το κανεις μετα δεν δειχνει τους ελληνικους υποτιτλους για καποιο λογο...δοκιμασα 4-5 απο τις γραμματοσειρες που ειχε διαθεσιμες

    αμα καποιος μπορεσει να βγαλει το μαυρο background απο τους ελληνικους υποτιτλους για μενα ειναι μια χαρα player, οτι ταινια του εριξα, mkv, avi τα επαιζε κανονικα

    δεν παιζει ενσωματωμενους υποτιτλους σε mkv οποτε fansubbed anime δεν εμφανιζουν υποτιτλους...μλκια

    ακουω οτι εχει θεμα με οσα αρχεια εχουν dts

    μου αρεσει οτι το playback ειναι πολυ γρηγορο, φορτωμα, μπροστα πισω κτλ

    ξερει κανεις αν υποστηριζει exfat?αν ναι τοτε δεν χρειαζεται το ntfs
    σιγα μην κανουμε ολη αυτην την διαδικασια για να δουμε μια ταινια..και δεν ενσωματωνουμε τους υποτιτλους με ενα προγραμμα και τελος;
    το θεμα ειναι οτι σαν το media server του ps3 δεν ειναι..πολυ απλα θα μπορουσαν να το κανουν port για το ps4 και ολα καλα..σκοπιμα γινονται ολα αυτα...δεν μπορεις ετσι απλα να βγαζεις στην κυκλοφορια μια broken εφαρμογη.
    NBA 2K LIKE A BOSS!

  13. #93
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Από τον PS3 Media Player 1.90.1 (Mac) ότι και να έκανα στις ρυθμίσεις του, δεν κατάφερα να κάνω streaming ουδένα format ταινίας. Πάπαλα, μας τελείωσε αυτό. Έχω κάποιες υποψίες για το τι φταίει, αλλά δεν είναι του παρόντος.

    Περνάμε σε περαιτέρω τέστινγκ μέσω USB Stick 4GB FAT32, φάκελος VIDEO και εντός αυτού διάφορες ταινίες.

    Επιβεβαιώνω πως οι ελληνικοί υπότιτλοι είναι σε UTF-8, τότε φαίνονται μια χαρά στο PS4 media player.

    Εντούτοις, δεν βρήκα πουθενά ρυθμίσεις, όσο κι αν έψαξα, στον PS4 media player για το πως μπορώ να αφαιρέσω το φόντο. Να πεις κιόλας ότι έχει πολλαπλές ρυθμίσεις, hell, πατάς το κουμπί Options και σου βγάζει ένα μικρό παραθυράκι με playback controls, προσθαφαίρεση favourite και closed captions. Ε, στο τελευταίο, δεν μπόρεσα να βρω ρυθμίσεις.

    Και ειλικρινά........να βλέπω υπότιτλους με μαύρο φόντο, με πηγαίνουν σε υποτιτλισμό εποχής ΥΕΝΝΕΔ. Έλεος.

    Όποιος ξέρει να με διαφωτίσει, θα του ήμουν υπόχρεος.

    Επαναλαμβάνω, ώστε να μην με διαφωτίσει κάποιος περί μαύρου φόντου/υποτίτλων μέσω DLNA: δεν stream-άρεται ταινία με την καμία Παναγία από τον Μακ μου, οπότε όποιος έχει πρόταση περί φόντου, ας τοποθετηθεί για playback μέσω USB Stick FAT32.

  14. #94

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Από τον PS3 Media Player 1.90.1 (Mac) ότι και να έκανα στις ρυθμίσεις του, δεν κατάφερα να κάνω streaming ουδένα format ταινίας. Πάπαλα, μας τελείωσε αυτό. Έχω κάποιες υποψίες για το τι φταίει, αλλά δεν είναι του παρόντος.

    Περνάμε σε περαιτέρω τέστινγκ μέσω USB Stick 4GB FAT32, φάκελος VIDEO και εντός αυτού διάφορες ταινίες.

    Επιβεβαιώνω πως οι ελληνικοί υπότιτλοι είναι σε UTF-8, τότε φαίνονται μια χαρά στο PS4 media player.

    Εντούτοις, δεν βρήκα πουθενά ρυθμίσεις, όσο κι αν έψαξα, στον PS4 media player για το πως μπορώ να αφαιρέσω το φόντο. Να πεις κιόλας ότι έχει πολλαπλές ρυθμίσεις, hell, πατάς το κουμπί Options και σου βγάζει ένα μικρό παραθυράκι με playback controls, προσθαφαίρεση favourite και closed captions. Ε, στο τελευταίο, δεν μπόρεσα να βρω ρυθμίσεις.

    Και ειλικρινά........να βλέπω υπότιτλους με μαύρο φόντο, με πηγαίνουν σε υποτιτλισμό εποχής ΥΕΝΝΕΔ. Έλεος.

    Όποιος ξέρει να με διαφωτίσει, θα του ήμουν υπόχρεος.

    Επαναλαμβάνω, ώστε να μην με διαφωτίσει κάποιος περί μαύρου φόντου/υποτίτλων μέσω DLNA: δεν stream-άρεται ταινία με την καμία Παναγία από τον Μακ μου, οπότε όποιος έχει πρόταση περί φόντου, ας τοποθετηθεί για playback μέσω USB Stick FAT32.

    settings/accesibility/closed captions/closed caption settings ξετσεκαρεις το display closed captions as specified by content

    αν βαλεις 0% στο captions/background opacity το μαυρο background φευγει, αλλα μετα δεν εμφανιζει τους ελληνικους υποτιτλους, με αγγλικους δουλευει κανονικα, κατι παιζει με το coding των fonts

  15. #95

    Default

    το plex απο το browser μπορει να παιξει υποτιτλους κατεβασμενους απο το opensubtitles κτλ. οταν επιλεγω τους υποτιτλους δεν φορτωνει το βιντεο

  16. #96
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ναι εμένα μια χαρά τους δείχνει, εκτός από το τονισμενο Α

  17. #97
    PS4forums Addict rookie's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    XALANDRI
    Posts
    1,746
    PSN ID
    l_imperi_UM
    Name
    ΛΥΜΠΕΡΗΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Ναι εμένα μια χαρά τους δείχνει, εκτός από το τονισμενο Α
    Ti einai to plex?
    (Mh me baresete oloi mazi e?)



    Τίποτα το ανθρώπινο δεν μου είναι ξένο

  18. #98
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Στην λίστα δεν μου εμφανίζει τον MAC ενώ το PC laptop της γυναίκας το βλέπει κανονικά. Έχει να κάνει με firewall ρυθμίσεις;
    Last edited by Nerven; 21-06-2015 at 16:15.

  19. #99
    PS4forums Addict criter's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,873
    PSN ID
    criter

    Default

    Για stream απο Mac σε PS3, χρησιμοποιουσα το PS3 Media Server αυτο χρησιμοποιω ακομα και στο PS4. Αυτο για το app του PS4 Media Player, οχι για το plex.


    Quote Originally Posted by rookie View Post
    Ti einai to plex?
    (Mh me baresete oloi mazi e?)
    To plex ειναι συνδρομητικο και κανει το ιδιο πραγμα, δημιουργει εναν sever απο οπου μπορεις να στελνεις εικονα και ηχο σε αλλες συσκευες, tablets και PS4. Δες στην προηγουμενη σελιδα για περισσοτερες λεπτομερειες.

    Το Media Player το δοκιμασα, πολυ καλο ειναι, πολυ γρηγορο δεν κολλαει, τις ταινιες ομως δεν τις παιζει ολες ουτε υποτιτλους δειχνει.

  20. #100
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    να πω μονο οτι ΔΕΝ χρειαζεσαι το συνδρομητικο app του Ps4, μπορεις να τρεχεις τον server δωρεαν στο Pc, και να τα βλεπεις απο τον browser του Ps4.

Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •