Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 21 to 40 of 144

Thread: PS4 Media Player

  1. #21
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Οντως αμα κανει transcoding θελει δυνατο PC. Εξαρταται βεβαια και απο το αρχειο, το bitrate κτλ. Παιξε λιγο και με το streaming quality (βρισκεται στο Plex/Web/Player).


  2. #22
    Elite Dikakom's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,144
    PSN ID
    kdim87

    Default

    Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα διορθωστε με αν κανω λαθος, μονο σε μενα δεν αρεσει το streaming και το χω σαν εσχατη λυση; αφου δεν εχει ευελιξια οπως fast forward, rewind κ.λ.π.

    Στάλθηκε από το S8Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  3. #23
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εμένα μου φαίνεται σπατάλη ενέργειας το re-encoding/streaming.

  4. #24
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εκανα λιγες περισσοτερες δοκιμες αποψε, το ιδανικο θα ηταν να εχουμε το transcode engine του pms με την παρουσιαση του plex, καθως το plex υστερει κατα πολυ και σαν ποιοτητα και σαν επιλογες, θα δοκιμασω και μεγαλυτερα bitrate αυριο μεσω ethernet γιατι προς το παρον (λογω μη υποστηριξης DNLA) ειχα το καλωδιο στο ps3.

  5. #25
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Εγω παντως χθες που ξανα εκανα δοκιμη, δεν φορτωνε η σελιδα του server απο τον browser του PS4. Ενα error εβγαζε συνεχεια και μαλιστα κολλουσε και ο browser (δεν εβγαινε με το back, μονο με το PS button). Καθαρα προβλημα του browser δηλαδη.

    Για προσωρινη λυση καλο ειναι, μεχρι να υποστηριξει DLNA το PS4 και να μπουν και αλλες λυσεις στο παιχνιδι (serviio-Media browser κτλ).

    Για το θεμα του transcode engine, ο νεος transcoder που εχουν βαλει ειναι σχετικα νεος (ουτε χρονο δεν εχει κλεισει) οποτε σιγουρα θα βελτιωθει.

  6. #26
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    γιατι? ΓΙΑΤΙ?

    οι περισσοτερες τηλεορασεις απο 2012 και μετα παιζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο απλα avi-mp4 μεχρι mkv3d γιατι να θελω να πηγαινω μεσω λαμιας και να μην κουμπωνω πανω στην tv τον εξωτερικο σκληρο και να τα παιζω απο tv.
    Τωρα θα μου πειτε δεν εχω τηλεοραση 2012 κτλ, ε τοτε σιγουρα εχεις mpeg4 αποκωδικοποιητη που ειναι και media player εκτος εαν εδωσες αντι για 40 ευρω 20 και τελικα δεν παιζει mkv και αλλα πιο "δυνατα" αρχεια.

  7. #27
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Οι λυσεις τυπου Plex-XBMC κτλ ειναι (κυριως) για αυτους που εχουν NAS με 5-6 δισκους αρκετων TB ή εχουν HTPC συνδεδεμενο στην TV. Επισης, οταν δεις το UI που εχουν (λειτουργικο και πανεμορφο) και τις ευκολιες να κατεβαζουν αυτοματα εξωφυλλα, υποτιτλους και πολλα αλλα, καταλαβαινεις το γιατι.

    Μην βλεπεις εδω με το PS4 που πρεπει να πας μεσω Λαμιας. Οταν υπαρχει native app (για PC-NAS-Android-iOS-Smart TV) η ολη διαδικασια ειναι 1 κλικ. Ουτε βγαζε-βαζε δισκους, ουτε τιποτα.

    Και εγω για τις Bluray ταινιες, ξεχωριστο media player εχω. Αλλα για τις σειρες (720p) και μουσικη, το Plex μεσω τις Smart TV, ειναι ονειρο.

  8. #28
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Γιατι οπως ειπες ΔΕΝ εχουμε ολοι τηλεορασεις που παιζουν αρχεια, η δικια μου για παραδειγμα ειναι μοντελο το 2006 και δεν εχει καν USB για να καταλαβεις. Ο digitalworld παιζει μεν αρχεια (δεν ξερω τι προβληματα μπορει να εχει) αλλα και παλι πρεπει να μπαινοβγαζεις δισκους καθε φορα που θελεις να δεις κατι νεο.

    Στο Ps3 με το PMS δεν χρειαζεται να κανω τιποτε απο τα παραπανω, παιζει σχεδον τα παντα, η ποιοτητα ειναι πολυ καλη στο transcoding , και το PC ειναι ενα c2q 9400 4-5 χρονων μηχανημα δηλαδη. Επισης απο το ιδιο Pc με την ιδια ευκολια κανω stream και στο e-great (τελικα το εφτιαξα) που εχω στην κρεββατοκαμαρα, και τωρα που εβαλα και το Plex μπορω να κανω stream στο κινητο μου, σε vita (εαν ειχα) η σε tablet (επισης εαν ειχα).

  9. #29
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Βασικά στο θέμα της Sony, πρέπει να υπολογίσουμε ότι έχει μία τεράστια βιομηχανία μουσικής, κινηματογράφου και τηλεόρασης (ταινίες, σειρές, documentaries, κλπ) οπότε προφανώς προσπαθεί με κάποιους "ανόητους" τρόπους να διαφυλάξει τα κέρδη της, κάτι που έως ένα βαθμό δεν απασχολεί τις άλλες εταιρείες (LG/Samsung/Philips/etc). Προσπαθεί παράλληλα να σπρώξει μέσω διαφόρων πλάγιων οδών και τις υπηρεσίες ενοικίασης/πώλησης αυτού του υλικού (βλ. music & video unlimited), για μεγιστοποίηση των εσόδων της. Τώρα, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τί ισχύει με τις τηλεοράσεις/DVDs/etc της Sony, γιατί αν στο PS4 κόβει κάτι που στις Bravia υπάρχει τότε είναι δυο φορές ανόητη και σπαστική απέναντι στους πελάτης της του χώρου του gaming.

  10. #30
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αν ήταν όντως έτσι, τότε γιατί υποστηρίζει avi/mp3 (στο PS3); Και αυτά πειρατικά δεν είναι;

    Όπως και να' χει πάντως, εμένα ΔΕΝ θα με πείσει να δώσω ¤30 για μια Blu-Ray ταινία 2 ωρών, ούτε να πληρώνω συνδρομές για Music Unlimited (άσε που δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα).

  11. #31
    Advanced Member memix's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    422
    PSN ID
    memix74
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μπορεί ακόμη να μην έχει δυνατότητες για media player το PS4 αλλά αν θέλουμε μπορούμε να δούμε ταινίες-σειρές μέσω streaming internet sites.
    Ενα από αυτά είναι το los movies , έχει σχεδόν όλες τις τελευταίες ξένες σειρές και ταινίες .
    Θα πρέπει να διαλέξετε link που είναι φιλικά για ipad λόγω html5 όπως το ishare.
    Αυτά παίζουν κανονικά με μόνη μ@@@@@ οτι ο web browser του PS4 ενώ υπάρχει επιλογή για full screen στο player δεν δουλεύει .
    Ευτυχώς με την βοήθεια του Λευτέρη ( Lefteris_x ) , βρήκε τρόπο να γίνει full screen .
    Διαλέγουμε το link του ishared και όταν ξεκινήσει το stream στην πάνω δεξιά γωνία του video έχει το σήμα iS .
    Πατώντας το μας ανοίγει καινούργια σελίδα στο browser , που είναι το stream από το site του iShared.
    Εκεί στον player το full screen δουλεύει κανονικά .
    Last edited by memix; 07-02-2014 at 10:35.

  12. #32
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    τελικα μπηκες στο site los-mov-ies-/*()!@#$!@%!@&^%$@#%@.gr/htm-net.com?

    χαχαχα trolllloooolllloo

  13. #33
    Advanced Member memix's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    422
    PSN ID
    memix74
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    τελικα μπηκες στο site los-mov-ies-/*()!@#$!@%!@&^%$@#%@.gr/htm-net.com?

    χαχαχα trolllloooolllloo
    Ctrl+C και μετα Ctrl+V

  14. #34
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    γιατι? ΓΙΑΤΙ?

    οι περισσοτερες τηλεορασεις απο 2012 και μετα παιζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο απλα avi-mp4 μεχρι mkv3d γιατι να θελω να πηγαινω μεσω λαμιας και να μην κουμπωνω πανω στην tv τον εξωτερικο σκληρο και να τα παιζω απο tv.
    Τωρα θα μου πειτε δεν εχω τηλεοραση 2012 κτλ, ε τοτε σιγουρα εχεις mpeg4 αποκωδικοποιητη που ειναι και media player εκτος εαν εδωσες αντι για 40 ευρω 20 και τελικα δεν παιζει mkv και αλλα πιο "δυνατα" αρχεια.
    εμένα το setup είναι ένα PC μόνιμα ανοιχτό, που μπαίνω remote απο δουλειά και κατεβάζω ότι θέλω, και όταν πάω σπίτι ανοίγω TV και έχω τα πάντα εκεί μέσω DLNA (της TV) -Serviio οπότε με βολεύει παραπάνω απο το να βάζω-βγάζω δίσκο.

    επίσης παρ όλο που έχω την 55UE8000 και είναι ακριβό μοντέλο 2012, δεν υποστηρίζει τα πάντα μέσω USB ( δε θυμάμαι που είχα πρόβλημα νομίζω σε κάποιο encoding ήχου σε mkv... AC3 ήταν? δε θυμάμαι )

  15. #35
    Banned PS4forums Addict le_71's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,550
    PSN ID
    Sgt-GRECO
    Name
    Λευτέρης

    Default

    Για κάποιο λόγο μετά το 1.70 το plex σταμάτησε να παίζει. Ενεργοποιόντας το Prefer ACC Αudio από το settings-->advanced-->Player, το πρόβλημα λύνεται.

  16. #36
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by le_71 View Post
    Για κάποιο λόγο μετά το 1.70 το plex σταμάτησε να παίζει. Ενεργοποιόντας το Prefer ACC Αudio από το settings-->advanced-->Player, το πρόβλημα λύνεται.
    να συμπληρωσω οτι οχι μονο αυτο αλλα πλεον κολληματα που εκανε σταματησαν. Αυτο που εχω κανει ειναι αρχικα να δωσω μια στατικη intranet IP στο PC μου, μετα απο τον browser παω στο http://192.168.1.200:32400/web/index.html (το http:// το χρειαζεται) και το βλεπω οπως θα το εβλεπα απο το PC. Αρχεια μου παιζει οτι εχω βαλει , με εξαιρεση καποια avi που για καποιο λογο απλα δειχνει να φορτωνει και δεν τα παιζει.

    Θα δοκιμασω παλι με ethernet και full bitrate να δω πως θα τα παει γιατι σε μια ταινια 1080 απο wifi μου εκανε σπασιματα, αλλα μπορει να φταιει απλα το bitrate. Επισης θα κανω δοκιμες και για ηχο απο την οπτικη, και επισης και με αρχειο cinavia να δω τι ακριβως θα κανει, εχω την ελπιδα οτι βαση του τροπου που δουλευει το plex πιθανα δεν θα υπαρχει προβλημα με το cinavia.

    Το μοναδικο προβλημα που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι οτι πολλες φορες δεν σβηνει το DS4 με αποτελεσμα να χαλαω τσαμπα μπαταρια, αλλες φορες παλι σβηνει κανονικα, δεν εχω βρει για ποιο λογο το κανει αυτο.

  17. #37
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Το προβλημα με τη μπαταρια ειναι γενικο,
    απο καποιο update και μετα δεν δουλευει σωστα το power save settings,
    το εχω στα 10 λεπτα το χειριστηριο και τις περισσοτερες φορες επιστρεφω και το βρισκω αναμμενο ακομα.

  18. #38
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Λοιπον οπως υποπτευομουν η προστασια με cinavia δεν ενεργοποιειται μεσω του plex, εκτος και εαν φταιει το γεγονος οτι ακομα επισημα η κονσολα δεν παιζει κανενα αρχειο video περα απο τα captures. Με ethernet το εβαλα στα 20mbit και δεν κανει κολληματα ουτε σε 1080, βασικα δουλευει παρα πολυ καλα, απλα επειδη εχω χαλασμενα τα πισω ηχεια δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι περναει 5.1 ηχο απο την οπτικη, καποιος ας το δοκιμασει και ας μας πει. Επισης στους ελληνικους υποτιτλους με εμφανιζει το κεφαλαιο τονισμενο ¶

  19. #39
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Λοιπον μετα απο μερικες εβδομαδες αποκλειστικης χρησης του Plex ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Αρχικα οπως ειπα παιζει σχεδον τα παντα, Cinavia δεν ενεργοποιειται, υποτιτλοι δουλευουν αλλα δεν εμφανιζει το τονισμενο Α και το κεφαλαιο Λ για καποιο λογο, επισης ειδα οτι δουλευει και με vobsub υποτιτλους (.idx + .sub). Καποια προβληματα υπαρχουν, οπως εαν κανεις seek απο την μπαρα καποιες φορες (αρκετες) δεν δουλευει, δηλαδη ακους τον ηχο αλλα η εικονα μενει κολημενη. Επισης καποια προβληματα υπαρχουν με 1080 αρχεια, αλλα πιθανολογω οτι ισως να μην φτανει η CPU του PC για decode/re-encode. Ακομα δεν εχω καταλαβει πως ακριβως δουλευει εσωτερικα το Plex για να κανω σωστο trouble shooting.

    Σαν interface ειναι σαφως ανωτερο απο το PMS, μιας και βλεπεις κανονικα εξωφυλα, τιτλο επισοδειου , και περιγραφη, και αυτο χωρις να χρειαστει να κανεις καποιο rename στο αρχειο. Δηλαδη μπορεις να εχεις ονομα π.χ. utopia2x03.x264.tla.mkv , αλλα στο interface του θα σου το εμφανισει κανονικα με τον τιτλο του, και με την επισημανση οτι δεν το εχεις δει. Επισης οσα αρχεια και να ανοιξεις (ισως να υπαρχει οριο αλλα δεν το εχω βρει) και καποια στιγμη τα σταματησεις, μπορεις να κανεις οποιαδηποτε στιγμη resume απο το σημειο που σταματησες, ακομα και εαν εχει κανει reboot το PC.

    Γενικα αυτη την στιγμη δεν μου λειπουν καθολου οι λειτουργιες media player που δεν εχει το ps4 καθως το Plex με εχει βολεψει μια χαρα, επισης δουλευει σχετικα πολυ καλα και με παρομοιο τροπο με την εφαρμογη του PS3, και το youtube, εαν πας στην διευθυνση youtube.com/tv . To μονο σημαντικο προβλημα που εχω ειναι οτι το DS4 παραμενει αναμενο οσο βλεπω κατι απο plex εκτος απο καποιες σπανιες περιπτωσεις που κανει αυτο που θα επρεπε να κανει και κλεινει.

  20. #40
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    πάντως επειδή έχω δουλέψει τα πάντα, δοκίμασε και το Serviio, για μένα καλύτερο και του plex. To χρησιμοποιώ κατευθείαν με το DLNA της TV

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •