Page 4 of 10 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 61 to 80 of 186

Thread: NieR: Automata

  1. #61
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ε παιζουμε Horizon,

    Γραψε ομως εντυπωσεις κτλ να διαβασουμε. Εγω επαιξα το ντεμο και ηταν ενδιαφερον θα ελεγα. Αργοτερα ισως το σκεφτω για αγορα.

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  2. #62
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ειμαι ο μονος που το παιζει το πηρε το παιχνιδι να υποθεσω,μιας και δεν βλεπ μεγαλο ενδιαφερον στο παρον θεμα
    Εμένα με έψησε πολύ το demo, αλλά το έχω αφήσει για αργότερα για να το βρω σε καμιά καλή τιμή ή μεταχειρισμένο
    Spoiler!

  3. #63
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ειμαι ο μονος που το παιζει το πηρε το παιχνιδι να υποθεσω,μιας και δεν βλεπ μεγαλο ενδιαφερον στο παρον θεμα
    Και εγω αργότερα θα το παρω
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #64

    Default

    Καλα δεν περιμενα να το ειχαν παρει και πολλοι,απλα ελεγα οτι μιας και πεσανε και υψηλες βαθμολογιες ολο και καποιος απο το forum θα το ειχε παρει και θα ειχε γραψει τιποτα περαν απο μενα

    Απο τα οσα εχω δει ως τωρα στην αρχη που ειμαι(3ωρες περιπου) το παιχνιδι ειναι στα επιπεδα bayonetta 2 ,αρα απο πλευρας gameplay πεταει. Αρκετα οπλα για να διαλεξεις εχει και καποια στοιχεια open world και rpg που δεν εχουμε πολυ δει σε παιχνιδια της platinum games. Λιγο η ιστορια κλασσικα ειναι ψιλο ανυπαρκτη τωρα στην αρχη(περαν των βασικων του που βρισκομαστε και τι παιζει)και εχει και καποια side quest(βρες τον ταδε,μαζεψε τα ταδε αντικειμενα,παρεδωσε το χ αντικειμενο εκει).

    Πολυ ωραια ειναι και η επιλογη που υπαρχει για ιαπωνεζικη γλωσσα(που οι λατρεις των anime θα εκτιμησουν σιγουρα) και φυσικα η μουσικη στις πρωτες ωρες που εχω παιξει ειναι οντως παρα πολυ καλη οπως λεγανε τα reviews με αρκετα Ιαπωνεζικα τραγουδια που δενουν πολυ ωραια. Βεβαια το παιχνιδι με 26διαφορετικα τελη και 3 playthrough που θελει για να δεις τα παντα εχει ψωμι ακομα αναμενω για την συνεχεια.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Εγω επαιξα το ντεμο και ηταν ενδιαφερον θα ελεγα.
    Το demo θεωρω οτι το αδικει το παιχνιδι αρκετα

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Leon_DiZ (14-03-2017)

  6. #65
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    - Updated - - -
    Το demo θεωρω οτι το αδικει το παιχνιδι αρκετα

    Από ποια άποψη;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #66

    Default

    Με βαση το demo καταλαβαινει καποιος το hack n slash του παιχνιδιου,αλλα δεν βοηθαει πολυ απο πλευρας ιστοριας/χαρακτηρων,οπλων,αντικειμενων κλπ Καταλαβαινω βεβαια οτι σε hack n slash παιχνιδια δεν μπορουν να μπουν μεγαλα demo γιαυτο και ειπα οτι το αδικει το demo μιας και δεν μπορουν να βγουν πολλα συμπερασματα περαν του hack n slash στοιχειου.

  8. #67
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Με βαση το demo καταλαβαινει καποιος το hack n slash του παιχνιδιου,αλλα δεν βοηθαει πολυ απο πλευρας ιστοριας/χαρακτηρων,οπλων,αντικειμενων κλπ Καταλαβαινω βεβαια οτι σε hack n slash παιχνιδια δεν μπορουν να μπουν μεγαλα demo γιαυτο και ειπα οτι το αδικει το demo μιας και δεν μπορουν να βγουν πολλα συμπερασματα περαν του hack n slash στοιχειου.
    Να σε ρωτήσω, μέχρι εκεί που έχεις δει, έχει κάποιο skill tree το παιχνίδι; Να ξεκλειδώνεις πχ μια ικανότητα και να μεγαλώνουν τα combos κτλ ή είναι αναλόγως με τον εξοπλισμό που έχεις;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #68

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Να σε ρωτήσω, μέχρι εκεί που έχεις δει, έχει κάποιο skill tree το παιχνίδι; Να ξεκλειδώνεις πχ μια ικανότητα και να μεγαλώνουν τα combos κτλ ή είναι αναλόγως με τον εξοπλισμό που έχεις;
    skill tree οπως στο horizon ή στο tomb raider καλη ωρα δεν εχει οχι. Υπαρχει βεβαια η δυνατοτητα για αυξηση του drop rate των τερατων,του critical chance,του hp,του movement κλπ μεσω καποιον chip λεγονται στο παιχνιδι αλλα ειναι κατι σαν modules κοινως εσυ διαλεγεις τι να βαλεις/βγαλεις.

    Για combo ετσι οπως το εννοεις τουλαχιστον οχι δεν εχει το παιχνιδι,αν και εχει αρκετα μεγαλη ποικιλια οπλων απο οτι ειδα. Το ρομποτακι που στην ουσια εξυπηρετει τον σκοπο των πιστολιων σε αλλα παιχνιδια για εξ αποστασεως αντιπαλους εχει και αυτο ρυθμισεις με διαφορετικους τυπους οπλων ή εφε(πχ αντι για το laser υπαρχει module που τραβαει τους εχθρους γυρω σου σαν gravity ή που σου δινει barrier και σε προστατευει απο επιθεσεις).

    Δεν ειναι 100% hack n slash οπως το bayonetta/dmc,εχει και ενα μικρο explore και εχει και side quests.

  10. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Leon_DiZ (14-03-2017)

  11. #69

    Default

    Τελος απο μενα το Nier (το ειχα παρει 9 του μηνος απο σκρουτζομαγαζο).Ο χρονος σε normal εγραψε 35ωρες περιπου και μου εχουν μεινει και λιγα trophies(το κλασσικο grinding για οπλα/αρχεια/sidequests/διαφορετικα τελη).
    Μετα την μεγαλη εκπληξη του Horizon κυριολεκτικα δεν περιμενα πολλα απο το Nier(δεν με ειχε εντυπωσιασει το demo για καποιο λογο)αλλα ειχα την απορια για το πως γινεται να βλεπουμε σε metacritic κοινο και κριτικους να συμφωνουν(σπανιο γενικα ακομα και για τα δεδομενα του metacritic.

    Θυμαμαι πριν λιγα χρονια αρκετους που ειχαν ξενερωσει για την αποκλειστικοτητα του bayonetta 2.Επειδη το επαιξα το bayonetta 2 οταν βγηκε, 10 φορες καλυτερα που οι κατοχοι Ps4 εχουν το Nier Automata σε σχεση με το bayonetta .

    Προσωπικα δεν ξερω αν εχω ξαναπαιξει τετοιο στυλ παιχνιδιου με τα διαφορετικα playthrough ,αλλα πραγματικα το Nier μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις (σε σημειο να με βασει σε σκεψεις αν το θεωρω καλυτερο απο το ηδη πολυ καλο Horizon),παρολο που απο πλευρας ηχου και Soundtrack το τοποθετω προσωπικα ως το καλυτερο της χρονιας με διαφορα ως τωρα.
    Σιγουρα υποψηφιο για παιχνιδι της χρονιας,και σιγουρα καποια στιγμη(κυριως σε εκπτωση)ελπιζω περισσοτεροι να το παιξουν το παιχνιδι και να μην γινει και αυτο ενα δευτερο Vanguish.

    Εχει δυστηχως πολυ κακο timing κυκλοφοριας και ελαχιστη προβολη/διαφημιση.

    Οσον αφορα θεματακια απο πλευρας αποδοσης το επαιξα σε ps4 pro. Ναι εχει frame drops(οπως γενικα τα παιχνιδια αυτης της εταιρειας)κλασσικα οταν μαζευονται πολλα ρομποτ/εχθροιι και εφαγα και 2 hard crash στο 1ο run,αλλα κατι αλλο αξιο αναφορας δεν πετυχα.

  12. The Following 7 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    chronohill (17-03-2017),king2009 (24-03-2017),Leon_DiZ (17-03-2017),Snk (17-03-2017),spartan (17-03-2017),teras1 (17-03-2017)

  13. #70
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Χαίρομαι που ακούω καλά λόγια. Εγώ λογικά προς καλοκαίρι μεριά θα το τιμήσω που λογικά θα έχει πέσει και η τιμή του.
    Τώρα έχω αρκετά παιχνίδια που περιμένουν και δεν προλαβαίνω.
    Από δυσκολία τι έλεγε; Στο demo το έβαλα στην αρχή σε Normal και ήταν οκ, μετά το έβαλα και σε Hard, αλλά δυσκολεύτηκα πολύ και δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω. Οπως και το transformers σε Hard δεν μπορούσα ούτε το πρώτο boss να ρίξω.
    Επίσης η διάρκεια του τίτλου πόσο είναι;;
    Spoiler!

  14. #71

    Default

    Οποιος θελει λιγο παραπανω προκληση τοτε καλυτερα να ξεκινησει στο hard με το καλημερα.Προσωπικα το επαιξα στο normal γιατι ηθελα να δω το story του κυριως τι λεει.

    Οσον αφορα την διαρκεια τωρα το πρωτο run πρεπει να μου πηρε γυρω στις 12-14ωρες κανοντας και μερικα side quest και με λιγο προς μετριο ψαξιμο,το δευτερο run πρεπει να το εβγαλα στις περιπου 22ωρες με λιγο ψαξιμο και side quest αυτη τη φορα,και το 3ο playthrough μου τελειωσε γυρω στις 34ωρες περιπου αν θυμαμαι καλα.

    Για οσους εχουν παιξει το demo,στο πρωτο run παιζεις με την κοπελια ονοματι 2Β,στο δευτερο run παιζεις
    Spoiler!
    αυτη την φορα και στο 3ο run το αφηνω για εκπληξη λογω spoiler με ποιον παιζεις.

    Το δευτερο run το βρηκα ελαχιστα βαρετο μιας και ξαναεπισκεφτεσαι τις περισσοτερες απο τις περιοχες του αρχικου run και εν μερη κανεις παλι τα ιδια. Στο 3ο run βεβαια ειναι που παιρνει μπροστα πολυ η σειρα.

    Δεν ειναι απο τα παιχνιδια που οπως στις περισσοτερες ταινιες τις βλεπεις και λες οτι στο τελος κλασσικα θα εχουν happy ending. Δεν θελω να πω πολλα λογω spoiler παντα ,αλλα το Nier Automata το βρισκω το πιο ενδιαφερον hack n slash παιχνιδι των τελευταιων ετων λογω της παρα πολυ ιδιαιτερης ιστοριας που σε hack n slash παιχνιδια δεν εχουν συνηθισει. Αυτο που ξεχωρισα παντως ηταν η μουσικη αν ηταν να βγαλω mvp του παιχνιδιου με διαφορα. Απο διαλογους το επαιξα στα ιαπωνικα εγω προσωπικα

    Αν στο μελλον εβγαινε ανακοινωση για anime μεταφορα δεν θα μου εκανε εντυπωση,φερνει αρκετα σε αυτο στο συνολο του.

    Το μονο που μπορω να πω σαν hint ειναι οτι γενικα εχει σχεση με ''συναισθηματα'' ανδροειδων και μηχανων εν μερη το παιχνιδι.

    - - - Updated - - -

    Βεβαια επρεπε να πεταχτουν τελευταια στιγμη 2 τελευταια reviews απο το πουθενα να ριξουν την συνολικη βαθμολογια αλιμονο
    http://www.metacritic.com/game/plays...critic-reviews

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    chronohill (17-03-2017),Leon_DiZ (17-03-2017)

  16. #72
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Σευχαριστουμε για τις πολύ χρήσιμες εντυπώσεις...
    Ήθελα να ρωτήσω..Επειδή δεν κάνω εύκολα 2ο playthrough πόσο μάλλον 3ο. Σου δείχνει διαφορετικά πράγματα στο στό στορυ ικανά να σου κρατήσουν το ενδιαφέρον να παίξεις πάλι;Η απλά αλλάζεις παίχτη και έχει αλλαγές το gameplay?

    Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  17. #73

    Default

    Αρχικα να αναφερω οτι τελικα οντως το παιχνιδι εχει μεσα ενα npc το οποιο μολις τελειωσεις επισημα το παιχνιδι στο 3ο playthrough σου ξεκλειδωνει chapter select για να μπορεσεις να τελειωσεις οτι side quest,να βρεις ολα τα οπλα και upgrades,ολα τα αρχεια κλπ αλλα προσωπικα σε ορισμενα απο αυτα το βρηκα περιττο ακριβως επειδη ειχα παιξει εν μερη 2 φορες το παιχνιδι και βαριομουν πραγματικα να τρεξω σε καποιο μερος(μεσω chapter select) να βρω που ειναι πχ τα υπολοιπα οπλα,ανοιγοντας video στο youtube.

    Για μενα βεβαια το καλυτερο ειναι σε παιχνιδια που ο δημιουργος δινει βασει κυριως στο story τους(και αρα να μην σου ζαλισει το κεφαλι με trophies)να βαλει τα περισσοτερα να ειναι story driven και γενικα να ειναι ευκολο να το κανεις platinum(εν μερη οπως τα παιχνιδια της telltales με αυτη τη λογικη αλλα οχι αυτη την υλοποιηση).

    Η αγορα των trophies κοστιζει σε in game gold 20.000,50.000,100.000 και 200.000. Προσωπικα στο τελος του 3ου run ειχα αφθονα gold να αγοραζα οποιο trophy ηθελα πχ. Δεν υπαρχει ευτυχως για αγορα διαθεσιμο το trophy για εναλλακτικα τελη.

    Οσον αφορα τωρα για τα playthrough να το ξεκαθαρισω λιγο παραπανω.

    Στο πρωτο playthrough παιζεις με την συμπαθητικη 2B(η κυρια στο εξωφυλλο)και εχεις σαν βοηθο(που τον ελεγχει το μηχανημα ΑΙ)τον αλλο χαρακτηρα του εξωφυλλου τον 9s.
    Στο δευτερο playthrough παιζεις με τον 9s αυτη την φορα σαν κεντρικο(χαρακτηρα που ελεγχεις δηλαδη) και την 2b σαν δευτερευουσα με αποτελεσμα να εχεις προσβαση σε καποιες διαφορετικες τοποθεσιες,cut scenes και γενικα πληροφοριες.
    Και τα 2 παραπανω playthrough βεβαια σου δειχνουν σε γενικες γραμμες το ιδιο αρχικο story του παιχνιδιου και ο σκοπος τους ειναι να παιξεις απο την πλευρα του καθενος καθε φορα.

    Στο 3ο playthrough το story απο την αρχη συνεχιζει απο εκει που σταματησε στα προηγουμενα δυο και εκει αντι μπαινει στο παιχνιδι και 3ος playable χαρακτηρας η Α2(ειναι η τυπισσα στο εξωφυλλο που κραταει ενα ακοντιο ή στο πισω μερος του κουτιου αναφερεται αρα δεν ειναι spoiler ).

    Με λιγα λογια δεν ξεκινας καθε φορα απο την αρχη το ιδιο παιχνιδι με αλλο χαρακτηρα οπως εν μερη νομιζα και εγω.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    chronohill (17-03-2017),king2009 (24-03-2017)

  19. #74

    Default

    Nier Automata Steelbook edition 48ευρω
    https://www.gamescom.gr/games/ps4/ps...TA%20STEELBOOK

    Επομενη τιμη του απλου
    54ευρω στο σκρουτζ.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    mihalis13 (06-04-2017),tsakali GR (06-04-2017)

  21. #75
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ωραιος!το ειδα και εγω το πρωί, έκανα παραγγελία και ξέχασα να το βάλω εδω.
    Απλά θα ειναι διαθέσιμο απο 10 Απριλίου.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  22. #76
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αυτές τις μέρες λέω να το ξεκινήσω. Ίσως και σήμερα αν βρω χρόνο.
    Σε τι δυσκολία προτείνετε να το βάλω;
    Θυμάμαι στο demo το είχα παίξει σε Normal και το έβγαλα με μια μικρή δυσκολία και μετά το έβαλα στο hard όπου τα βρήκα σκούρα και δεν κατάφερα να το τερματίσω.
    Επίσης μπορώ να αλλάξω δυσκολία κατά τη διάρκεια του campaign;;
    Spoiler!

  23. #77

    Default

    Θα σου προτεινα να ξεκινησεις στο normal και αν δεις οτι κολλας παραπανω απο οσο πρεπει(ή οτι σε ενδιαφερει κυριως να δεις την ιστορια του παιχνιδιου)βαλτο εξ αρχης στο easy.

    Οσον αφορα την δυσκολια φυσικα μπορεις να την αλλαξεις οποιαδηποτε στιγμη θελεις.

    Οταν με το καλο φτασεις να παιξεις το 3ο playthrough και το βγαλεις πιστευω θα καταλαβεις γιατι γενικα θεωρειται απο τα πιο memorable παιχνιδια της χρονιας(μην πω της γενιας αυτης),παρολο που στο gameplay του δεν ειναι τιποτα το απιστευτο.

  24. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    mihalis13 (17-05-2017)

  25. #78
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ωραία, οπότε ξεκινάω normal και βλέπω. Αν και δεν νομίζω να χρειαστεί το easy.
    Και αν παίζοντας μου φανεί πολύ εύκολο, το βάζω σε Hard για να υπάρχει και ένα challenge.
    Spoiler!

  26. #79
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Και αυτό όπως και το Nioh το έχω στη λίστα μου αλλά όταν πέσει η τιμή ή βρω κάνα μεταχειρισμενο.
    Το demo πάντως εμένα μου άρεσε, έχει έναν ξεχωριστό χαρακτήρα και είναι πολύ διασκεδαστικό. Αλλά στην τιμή που είναι ακόμα λέω να περιμενω

  27. #80
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έπαιξα εχθές 1.5 ώρα (στην ουσία έπαιξα το demo και λίγο παρακάτω).
    Έφτασα στο πρώτο camp, έκανα και ένα sidequest και το έκλεισα μιας και δεν είχα πολύ ελεύθερο χρόνο.
    Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να πω τις πρώτες εντυπώσεις. Δηλώνω ακόμα ενθουσιασμένος με το παιχνίδι όπως και με το demo.
    Μου αρέσουν πολύ οι αλλαγές της κάμερας και το πως αλλάζει το Gameplay και λατρεύω τη μουσική του. Πραγματικά όμως είναι απίστευτη η μουσική του παιχνιδιού.
    Εχθές έβαλα τα voice overs στα Γιαπωνέζικα και μου άρεσαν αρκετά, θα δοκιμάσω σήμερα και τα Αγγλικά να δω ποιο θα μου αρέσει περισσότερο.
    Spoiler!

  28. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    chronohill (18-05-2017),teras1 (18-05-2017)

Page 4 of 10 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •