Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910
Results 181 to 186 of 186

Thread: NieR: Automata

  1. #181
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Πριν δυο χρόνια ο Taro είχε πει ότι στο παιχνίδι είχε μεινει ένα μυστικό το οποίο δεν το είχε βρει κανείς.

    Πριν μερικές μέρες ο Lance McDonald (είναι ο τύπος που ασχολείται πολύ με Souls και είχε modάρει το Bloodborne για να παίζει στα 60fps), ανακοίνωσε ότι βρήκε ποιο ήταν αυτό το μυστικό..



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #182
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Ουφφφ...

    Επιστροφη στα reviews μετα απο παρα πολυ καιρο.

    Οι λογοι καμποσοι.
    1ον μετα την τελευταια καραντινα ο χρονος για gaming μειωθηκε κατα πολυ.
    2ον μετα απο το τελευταιο review του Final Fantasy XV που για μενα ειναι απο τα καλυτερα της γενιας του απο οσα εχω παιξει, μου ειναι πολλες φορες δυσκολα να βρω καποιο game να ξεκινησω κ το παθαινω πολλες φορες μετα απο games που με "σημαδευουν".
    3ον οσα games επελεξα να ξεκινησω δε μου εκατσαν καλα (Valkyria Revolution) ή εχουν γραφτει ηδη πολλα οποτε δε νομιζω οτι μπορουσα να προσφερω κατι με τα γραφομενα μου (GTA V).

    Μετα απο καμποση "μελετη" του backlog μου αποφασισα να παω στα σιγουρα με την επιλογη του Nier Automata αν κ ηθελα να το κρατησω για PS5 κυριως για θεματα αποδοσης κ συγκεκριμενα framerate.

    Αρκετα ομως μετα "δικα μου" κ ας ξεκινησω αυτο το review οπως παντα με το story.

    Η ιστορια λαμβανει χωρα χιλιαδες ετη μετα τα γεγονοτα του πρωτου Nier οπου οι τελευταιοι επιζωντες της Ανθρωποτητας εχουν πλεον μεταναστευσει στο φεγγαρι προκειμενου να γλυτωσουν απο μια επιθεση των "machines".
    Σε μια προσπαθεια τους να επανακτήσουν την γη , ιδρυουν την μοναδα "YoRHa" που αποτελειται απο androids με το αρχηγειο τους να ειναι στην τροχια της γης κ με συνεπεια να εξαπολυουν συνεχεις επιθεσεις.
    Αναλαμβανουμε τον ρολο του μαχητικου android 2B κ με την βοηθεια ενος αλλου μαχητικου android 9S φεροντας εις περας διαφορες αποστολες αλλα γνωριζοντας κ πολλους συμμαχους αλλα κ εχθρους.

    Στο κομματι των γραφικων τωρα.
    Δεν προκειται να διεκδικησει καποιο βραβειο στο κομματι των γραφικων , ομως οπως κ στο προηγουμενo Nier ετσι κ εδω ολα τα λεφτα ειναι το Art Direction. Oι κυριως χαρακτηρες ειναι πολυ ομορφα σχεδιασμενοι ομως υπηρξαν κ καποιοι χαρακτηρες που σε κανουν να απορεις αν παιζεις σε PS4 ή PS3. Φυσικα υπαρχει αρκετη διαφορα σε σχεση με το 1ο Nier αλλα θα ηθελα να δω λιγο περισσοτερη δουλιτσα σε καποια κομματια.
    Βεβαια το κομματι των γραφικων ειναι ο τελευταιος λογος που θα παιξει καποιος το Nier Automata αλλα καλο ειναι να τα λεμε κ ολα...
    Στο κομματι της αποδοσης τωρα τα πραγματα ειναι καπως περιεργα.
    Ενω το framerate ειναι "ξεκλειδωτο" υπαρχουν καμποσα σκαμπανεβασματα κατα την διαρκεια του παιχνιδιου κ το περιεργο ειναι οτι τα περισσοτερα απο αυτα ειναι κατα την διαρκεια του roaming κ οχι κατα την διαρκεια της μαχης.

    Στο κομματι του ηχου τωρα.
    Φυσικα οσοι εχουν παιξει το πρωτο ειναι λογικο να εχουν μεγαλες προσδοκιες απο το Nier Automata κ ειμαι στην ευχαριστη θεση να επιβεβαιωσω οτι συνεχιζει το ιδιο δυνατα στο κομματι του OST. Το μονο ψεγαδι που μπορω να παρατηρησω ειναι πως σε καποια σημεια θα ηθελα λιγακι πιο δυναμικα κομματια κ οχι τοσο "Chill Out" ειδικα κατα την διαρκεια του Free Roaming στον χαρτη του κοσμου.
    Στο κομματι του Voice Acting επισης εχει γινει αριστη δουλεια κ αν δε το συνηθιζω δοκιμασα κ τα Αγγλικα Voice Overs κ μπορω να πω οτι ειναι ενα επιπεδο πανω απο τα Αγγλικα Voice Overs του 1ου Nier.



    Παμε τωρα κ στο κομματι του Gameplay.
    Platinum Games.
    Αυτο.
    Θελετε κατι αλλο;;;
    Περα απο την πλακα εχει γινει φανταστικη δουλεια στο συστημα μαχης.
    Μιλαμε για πολλα επιπεδα παραπανω απο το 1ο Nier το οποιο φυσικα δεν ηταν κακο αλλα οταν εχεις μια απο τις καλυτερες εταιρειες σε Ηack and Slash games με portofolio οπως Bayonetta , Vanquish , MGS:Revengeance αλλα κ πολλα αλλα τοτε ο πηχης ειναι ψηλα.

    Το Nier Automata κραταει την παραδοση του "υβριδιου".
    Το game συνεχιζει να μεταμορφωνεται on the fly απο 3rd Person Hack & Slash σε 2D shooter, απο εκει σε Twin Stick Shooter κ απο εκει σε 2D sidescroller platformer.

    Φυσικα μεσα σε ολα αυτα η ταυτοτητα του ως Action RPG παραμενει οποτε εχουμε τα κλασσικα Upgradable Weapons, εξοπλισμο oποιος ειναι σε μορφη chips κ μπορουμε να παραμετροποιησουμε διαφορα abilities αλλα κ καμποσα sidequests.

    Επειδη ομως οπως σε ολα τα games υπαρχουν κ πραγματα που μας χαλανε ετσι κ εδω εχω να κανω δυο παραπονα τα οποια ειναι παρομοια κ εχουν να κανουν με την διαρκεια κ το Replayability.

    Οι περισσοτεροι ισως γνωριζετε οτι για την full εμπειρια του Nier πρεπει να γινουν παραπανω απο 1 playthrough κ συγκεκριμενα στο Nier Automata ειναι στα 5.
    Ομως αφου εχω τελειωσει το 1ο playthrough σε περιπου 20 ωρες κ με το 90% των sidequests ολοκληρωμενα μου φανηκε πολυ μικρο.
    Πανω που αποφασιζω να παιξω ολα τα playthroughs καθως αισθανθηκα καπως ανικανοποιητος μετα απο μια μικρη ερευνα online μαθαινω πως το 2ο playthrough ειναι σχεδον ιδιο κατα 90% απο αποψη gameplay απλα απο διαφορετικη σκοπια κ εκει μου κοπηκαν τα φτερα κ η ορεξη.
    Ηθελα στο Νier Automata να διορθωθει αυτο το κακο με το παρομοιο playthrough καθως το να πεταξω αλλες 20 ωρες ωστε να δω λιγες σκηνες παραπανω κ να παιξω απλα σαν διαφορετικος χαρακτηρας δε μου λεει κατι.
    Φυσικα τα επομενα playthrough αξιζουν τον χρονο καθως ειναι λες κ παιζεις την πραγματικη συνεχεια της ιστοριας ομως με τον ελαχιστο χρονο στην διαθεση μου αλλα κ πολλα games στο backlog δεν εχω το χρονο κ την υπομονη για ολο αυτο οποτε ολοκληρωσα το story μεσω youtube δυστυχως.
    Ειναι κριμα καθως ηταν μια καλη ευκαιρια να το κανουν καλυτερο με διαφορετικα playthrough ωστε να μην ανακυκλωσουν κομματια του gameplay κ της ιστοριας καθως δεν εχουμε ολοι τον ιδιο χρονο.

    Συνοψιζοντας μιλαμε για οχι μονο εναν αξιο συνεχιστη της σειρας Νier το οποιο ειναι αναβαθμισμενο σχεδον σε ολα τα επιπεδα, αλλα κ με την επιτυχια του δειχνει ποσο μακρια εχει φτασει μια σειρα που ξεκινησε δειλα απο το PS2 με τα Drakengard κ συνεχιζει με τα Nier με καθε entry να κερδιζει ολο κ περισσοτερο κοινο.
    Μπορει να με ξενερωσε προς το τελος με την σχετικα μικρη διαρκεια του αλλα κ με τον τροπο που θελουν να κανουμε τα πολλαπλα playthrough δεν μπορω ομως να μην του αναγνωρισω την δουλεια που εχει γινει σε ολους τους τομεις.
    Αυτη την στιγμη στα 15 ευρω η GOTY Edition ειναι πραγματικα οτι πιο συμφερον για οποιον το σκεφτεται ακομα.

    9/10

    εις το επανιδειν !!!
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  3. The Following 6 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    chronohill (24-08-2021),jk_blue_tiger (24-08-2021),mania (24-08-2021),shadowfax7 (24-08-2021),Stefanos (24-08-2021),toninio (27-02-2022)

  4. #183
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Έχοντας παίξει και το replicant πολύ πρόσφατα και το automata επίσης για 2η φορά ολοκληρωμένο με τα 3 playthroughs του, να πω πως είναι πολύ διαφορετική εμπειρία το 2ο και το 3ο playthrough του automata από τα αντίστοιχα του replicant.Στο replicant δυστυχώς παίζεις το ίδιο μισό παιχνίδι ξανά και ξανά με λίγα cutscenes παραπάνω, το οποίο το βρήκα πολύ κουραστικό, τουλάχιστον για τις μέρες μας και έκανα επίσης την μέθοδο του youtube.

    Για το automata,, το 2ο και 3ο playthrough τα θεωρώ απαραίτητα και τα βλέπω ως ένα κομμάτι,μία ιστορία, αλλιώς είναι σαν να κόβεις ας πούμε μια καλή ιστορία στην μέση και να μην την ζήσεις όλη μέχρι το τέλος. Νομίζω δηλαδή οτι το υλοποίησαν καλύτερα στο automata, αυτό με την άλλη οπτική. Θα σου πρότεινα να παίξεις και τα υπόλοιπα 2 μετά από λίγο καιρό πάντως.

    Η αλήθεια είναι, οτι δεν θα ήθελα να παρουσιάσουν και το επόμενο nier με τον ίδιο τρόπο,νομίζω θα κουράσει.

    Σαν παιχνίδι πάντως μου έμεινε πιο πολύ από ότι άλλο έπαιξα στην προηγούμενη γενιά.Καλά για την μουσική του, δεν υπάρχουν λόγια,πανέμορφη.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to mania For This Useful Post:

    geogoku (25-08-2021),panos74gr (25-08-2021)

  6. #184
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Συμφωνώ, και για μένα ειναι μέσα στα 2-3 παιχνίδια της γενιάς που θα μου μείνουν.

  7. #185
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Ανακοινώθηκε anime adaptation

    Και νέο artwork για τα 5 χρόνια

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. #186
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Επιστροφη για ξανα στο Nier Automata μιας κ γουσταρα να το ξαναπαιξω κυριως για τα 2 ακομα Playthroughs.


    Η Ιστορια αν κ την γνωριζα καθως την ειχα δει στο youtube μετα το 1ο playthroygh ειναι ενα αριστουργημα.
    Τοσο μελαγχολικη ειλικρινα σε κανει κ βλεπεις πολλα πραγματα αλλιως.

    Η μουσικη ειναι πραγματικα στο τοπ 10 OST για video games ολων των εποχων. ΤΕΛΟΣ.
    Δεν θυμαμαι ποσα χρονια εχω να κατσω να ακουσω ξανα κ ξανα τα κομματια αυτα. Τι πραγμα ειναι αυτο. Ειλικρινα μιλαει στην ψυχη σου αυτος ο ιδιαιτερος ηχος.

    Σιγουρα τα γραφικα ειναι το πιο αδυναμο στοιχειο του παιχνιδιου αλλα το εξισορροπείτε απο το πολυ ωραιο art design, τις τοποθεσιες κλπ.

    Το gameplay ειναι το κλασσικο δυναμικο της Platinum αλλα θεωρω οτι ειναι αρκετα ευκολο κ θα μπορουσα σιγουρα μια δυσκολια παραπανω.

    Αφου μπορουσα , εκανα τα playthroughs σε PS5 κ ειναι τεραστια η διαφορα απο το ξεκλειδωμενα Frames του PS4.
    Ενα πραγμα μονο μου συνεβει που μου εσπασε τα νευρα καθως μου κρασαρε σε ενα σημειο κ επρεπε να παιζω ξανα για κανα διωρο καθως δεν το ειχα σωσει οταν επρεπε...

    Οποιος δεν εχει μπει σε αυτη την σειρα να το κανει ΧΘΕΣ !!! το παιχνιδι αυτο το παιζεις για την ιστορια του κ οχι τοσο για τα γραφικα του κλπ.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  9. The Following 2 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    chronohill (10-07-2022),nikosgnr (07-01-2023)

Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •