Page 25 of 28 FirstFirst ... 152122232425262728 LastLast
Results 481 to 500 of 542

Thread: Final Fantasy VII Remake

  1. #481
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Απλά αναφερόμουν σε εντελώς απλή έκδοση πχ οπως στα ξεκλείδωτα παιχνίδια που στο ps5 τρέχουν 60αρια. Και μία απορία μιας και μιλάμε για FF. Στο XV αν διαλέξεις lite mode που πιάνει 60fps χάνεις σε γραφικά ή ανάλυση? Ακολουθεί δηλ την PS4pro φιλοσοφία?

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, στην περίπτωση του 7 δεν το ξεκλείδωσαν ποτέ για να τρέχει στα 60. Είναι πάντα στα 30fps.

    Στο XV είχες την επιλογή ανάμεσα σε υψηλότερα fps ή ανάλυση, αναλόγως τι σε βόλευε.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #482
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, στην περίπτωση του 7 δεν το ξεκλείδωσαν ποτέ για να τρέχει στα 60. Είναι πάντα στα 30fps.

    Στο XV είχες την επιλογή ανάμεσα σε υψηλότερα fps ή ανάλυση, αναλόγως τι σε βόλευε.
    Σε μπέρδεψα συγγνώμη. Απλά ρωτάω επειδή δεν έχω παίξει κανένα απο τα δύο και σκέφτομαι να ξεκινήσω από το FFxv αν βάλω το lite mode που πιάνει 60fps η ανάλυση ειναι1080? ή λόγο PS5 τρέχει σε μεγαλύτερη?

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #483
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Η ανάλυση δεν αλλάζει, εκτός αν ήταν dynamic εξαρχής.

  4. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (27-02-2021)

  5. #484

    Default

    Μισες δουλειες αυτη η εταιρεια δυστηχως στο κομματι Final Fantasy.
    Δινει δωρεαν το remake αλλα αν θες να τρεχει καλυτερα στο ps5 πρεπει να πληρωσεις....
    Επισης καλως ή κακως αποφασισε να πουλησει το FF7 remake σε επεισοδια ζητωντας 70ευρω για το πρωτο μερος,και παει τωρα και βγαζει και Dlc επι πληρωμη σε αυτο.

    Ιδιες ταρζανιες που εκανε με το FF15 με τα dlc αυτου,την royal edition και το episode ardyn ή με το Dragon Quest XI με την απλη και την Definitive εκδοση.

  6. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    cocous (28-02-2021)

  7. #485
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    180 κομματια το full OST του παιχνιδιου... αγοραφοβια με επιασε... μπορει καποιος να μου προτεινει μια λιστα με τα best of? Γιατι πραγματικα να ακουσω 180 κομματια για να φιλτραρω ενα playlist για το κινητο μου ακουγεται γολγοθας lol

  8. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    enstikto (02-03-2021)

  9. #486
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι και εγώ θέλω. Έχω ακούσει τα πρώτα 20 (που και αυτά θέλουν λίγο ξεσκαρτάρισμα) αλλά μετά κουράζομαι.
    Εντωμεταξύ στο spotify τα ονόματα είναι στα Ιαπωνικά ffs... Οπότε έχω ανοιχτό και αυτό δίπλα: https://www.jp.square-enix.com/music...SQEX_10768_75/

  10. #487
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    + 106 tracks από το Soundtrack Plus που δεν έχουν μπει ακόμα στις streaming υπηρεσίες.. :Ρ

    Δεν μπορώ να βοηθήσω δυστυχώς αν και τα έχω ακουσει, δεν έχω κρατήσει κάποια best of
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #488
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Νομιζα οτι επειδη ειδα το τρεηλερ του Intergrade (μα καλα που στο καλο τους ερχονται αυτα τα ονοματα πραγματικα) απο το κινητο οτι ειναι λογικο να μην βλεπω ιδιαιτερες διαφορες με το ps4 εκτος απο τα καρε φυσικα. Ε το εβαλα στην τιβι να δω το τρεηλερ και τι στο καλο δεν ξερω αν η squarenix το εκανε επιτηδες αλλα οι διαφορες μου φανηκαν αστειες εντελως. Εν τω μεταξυ κατι ατμοσφαιρικα εφφε ομιχλης ΙΜΟ παντα το κανουν να δειχνει σε καποιες φασεις χειροτερο (καλλιτεχνικα) απο το ps4.

    Περιμενω βεβαια το dlc με ιδιαιτερο ενδιαφερον.

  12. #489
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Νομιζα οτι επειδη ειδα το τρεηλερ του Intergrade (μα καλα που στο καλο τους ερχονται αυτα τα ονοματα πραγματικα) απο το κινητο οτι ειναι λογικο να μην βλεπω ιδιαιτερες διαφορες με το ps4 εκτος απο τα καρε φυσικα. Ε το εβαλα στην τιβι να δω το τρεηλερ και τι στο καλο δεν ξερω αν η squarenix το εκανε επιτηδες αλλα οι διαφορες μου φανηκαν αστειες εντελως. Εν τω μεταξυ κατι ατμοσφαιρικα εφφε ομιχλης ΙΜΟ παντα το κανουν να δειχνει σε καποιες φασεις χειροτερο (καλλιτεχνικα) απο το ps4.

    Περιμενω βεβαια το dlc με ιδιαιτερο ενδιαφερον.
    LOL οντως το ονομα ειναι λιγο καπως απλα αν διαβασα καπου καλα ειναι συνδιασμος του International & Upgrade.

    Το international κολλαει στο οτι η SE βγαζει International Editions μια διαφορες προσθηκες/διαφορες σε σχεση με τις πρωτοτυπες εκδοσεις k προφανως upgrade λογω next gen κ εγενετο το Intergrade...!

    Οσο για το game θελω να ελπιζω τα Χριστουγεννα που θα μας ερθουν να ζησω την εμπειρια αυτη στο PS5 αν με το καλο μπορεσω να το βρω.

    H Yuffie ηταν απο τις μεγαλυτερες εκπληξεις οπως φυσικα κ ο Vincent κ παντα η SE προσπαθουσε να δωσει μεγαλυτερο βαθος στο lore της αλλα κ της Wutai τοσο στο Crisis Core οσο κ σε αλλα games που εχουν σχεση με το FF VII.

    Yuffie FTW !
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  13. #490
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  14. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    geogoku (21-03-2021)

  15. #491
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default


  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (22-03-2021)

  17. #492
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Να ρωτήσω κάτι σε όσους το τελείωσαν. Ειναι και αυτό όπως το XV που μετά απο κάποιο συγκεκριμένο σημείο δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω να αναβαθμιστείς να αγοράσεις πράγματα κτλ? Διότι στο XV έφτασα στα τελευταία κατά σειρά boss αλλά μου έσπασε τα νεύρα και το διέγραψα.
    Διότι 40lvl που ήμουν χωρίς πολλά αντικείμενα που βοηθάνε στις μάχες ήταν αδύνατο να τα βγάλω όλα. Και το κακό είναι όπως είπα ότι απο την ώρα που μπαίνεις στο τρένο δεν υπάρχει πισωγύρισμα και παίζεις αρκετά μέχρι το τέλος. Απλά αν είναι και αυτό έτσι καλύτερα να μην το ξεκινήσω. Πρώτη φορά μου συνέβη αυτό να παρατήσω παιχνίδι στο τέλος. Και η αλήθεια είναι ότι δεν είχα εντυπωσιαστεί ιδιαίτερα. Αλλά για το VII διαβάζω καλύτερες κριτικές.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. #493
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Να ρωτήσω κάτι σε όσους το τελείωσαν. Ειναι και αυτό όπως το XV που μετά απο κάποιο συγκεκριμένο σημείο δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω να αναβαθμιστείς να αγοράσεις πράγματα κτλ? Διότι στο XV έφτασα στα τελευταία κατά σειρά boss αλλά μου έσπασε τα νεύρα και το διέγραψα.
    Διότι 40lvl που ήμουν χωρίς πολλά αντικείμενα που βοηθάνε στις μάχες ήταν αδύνατο να τα βγάλω όλα. Και το κακό είναι όπως είπα ότι απο την ώρα που μπαίνεις στο τρένο δεν υπάρχει πισωγύρισμα και παίζεις αρκετά μέχρι το τέλος. Απλά αν είναι και αυτό έτσι καλύτερα να μην το ξεκινήσω. Πρώτη φορά μου συνέβη αυτό να παρατήσω παιχνίδι στο τέλος. Και η αλήθεια είναι ότι δεν είχα εντυπωσιαστεί ιδιαίτερα. Αλλά για το VII διαβάζω καλύτερες κριτικές.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αν τα θυμάμαι καλά γιατί έχει περάσει και χρόνος...

    Το 7 δεν είναι open world, είναι πολύ linear. Στην ουσία έχεις κεφάλαια με περιοχές και όταν τελειώνεις το κεφάλαιο περνάς σε άλλη περιοχή οπότε δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω (μόνο με chapter select μετά το τέλος της ιστορίας).

    Γενικά είναι στημένο με τέτοιο τρόπο πάντως που δεν θυμάμαι να μου ξέφυγε κάτι συγκεκριμένο από κάποιο κεφάλαιο.

    Τα όπλα κτλ νμζ ότι στα ξεκλειδώνει σταδιακά από κάποιο κεφάλαιο και μετά.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    cocous (02-04-2021)

  20. #494
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Αν τα θυμάμαι καλά γιατί έχει περάσει και χρόνος...

    Το 7 δεν είναι open world, είναι πολύ linear. Στην ουσία έχεις κεφάλαια με περιοχές και όταν τελειώνεις το κεφάλαιο περνάς σε άλλη περιοχή οπότε δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω (μόνο με chapter select μετά το τέλος της ιστορίας).

    Γενικά είναι στημένο με τέτοιο τρόπο πάντως που δεν θυμάμαι να μου ξέφυγε κάτι συγκεκριμένο από κάποιο κεφάλαιο.

    Τα όπλα κτλ νμζ ότι στα ξεκλειδώνει σταδιακά από κάποιο κεφάλαιο και μετά.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Οπότε εύχομαι να μην έχει αυτό το χάλι όπως το XV. Πρώτη φορά την πάτησα έτσι. Συνήθως προσπαθώ να γίνω τούμπανο πριν πάω στα βαθιά και εδώ αιφνιδιάστηκα και αυτό επειδή δεν με κέρδισε τόσο όσο έπρεπε ώστε να αποφασίσω να τα πάρω όλα σβάρνα ανεβαίνοντας lvl κτλ. Πέρα το οτι εάν γνώριζα ότι υπήρχε τόσο μεγάλο μέρος του παιχνιδιού που μένεις στάσιμος χωρίς την δυνατότητα να αναβαθμιστείς θα το διαχειριζόμουν διαφορετικά. Τώρα πήγαν όλα χαμένα.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  21. #495
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ασχετο αλλα σιγουρα υπαρχει τροπος να γυρισεις πισω στο FFXV. Υπαρχουν sleep points σε διαφορα σημεια στην πολη. Εκει μπορεις να ταξιδεψεις πισω στην Altissia (δηλαδη το open world κομματι).

  22. #496
    Senior Member Cypher's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    121
    PSN ID
    ask me

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Να ρωτήσω κάτι σε όσους το τελείωσαν. Ειναι και αυτό όπως το XV που μετά απο κάποιο συγκεκριμένο σημείο δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω να αναβαθμιστείς να αγοράσεις πράγματα κτλ? Διότι στο XV έφτασα στα τελευταία κατά σειρά boss αλλά μου έσπασε τα νεύρα και το διέγραψα.
    Διότι 40lvl που ήμουν χωρίς πολλά αντικείμενα που βοηθάνε στις μάχες ήταν αδύνατο να τα βγάλω όλα. Και το κακό είναι όπως είπα ότι απο την ώρα που μπαίνεις στο τρένο δεν υπάρχει πισωγύρισμα και παίζεις αρκετά μέχρι το τέλος. Απλά αν είναι και αυτό έτσι καλύτερα να μην το ξεκινήσω. Πρώτη φορά μου συνέβη αυτό να παρατήσω παιχνίδι στο τέλος. Και η αλήθεια είναι ότι δεν είχα εντυπωσιαστεί ιδιαίτερα. Αλλά για το VII διαβάζω καλύτερες κριτικές.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Το τελειωσα προσφατα level 50 και με τον Bahamut. Απο τη στιγμη που θα σκαρφαλωσεις τον τοιχο για να φτασεις στο κτηριο της Shinra δε μπορεις να γυρισεις πισω. Εκτος αν το τελειωσεις και ξεκλειδωσεις το chapter select οπως ειπε κι ο Leon_Diz. Υπαρχουν δυο σημεια που ισως θες να επαναλαβεις για να ανεβεις επιπεδο, το κολοσσαιο του Don Corneo (το οποιο αν προχωρησεις το χανεις) και το battle simulator του Chadley (που υπαρχει και μεσα στο κτηριο της Shinra).

  23. #497
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Cypher View Post
    Το τελειωσα προσφατα level 50 και με τον Bahamut. Απο τη στιγμη που θα σκαρφαλωσεις τον τοιχο για να φτασεις στο κτηριο της Shinra δε μπορεις να γυρισεις πισω. Εκτος αν το τελειωσεις και ξεκλειδωσεις το chapter select οπως ειπε κι ο Leon_Diz. Υπαρχουν δυο σημεια που ισως θες να επαναλαβεις για να ανεβεις επιπεδο, το κολοσσαιο του Don Corneo (το οποιο αν προχωρησεις το χανεις) και το battle simulator του Chadley (που υπαρχει και μεσα στο κτηριο της Shinra).
    Εγω την πάτησα. Τώρα δεν ξέρω αν μπορέσω να το ψάξω μπας και γυρίσω πίσω. Το έβαλα να ξανα κατέβει διότι απο τα νεύρα μου το έσβησα. Αλλιώς δεν ξέρω τι να κάνω άλλο αλλά απο την αρχή δεν το ξαναπαιζω.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  24. #498
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να κανω μια ερωτηση? Εχουν πει τιποτα για το αν θα υπαρχει ανανεωση στη μηχανη γραφικων που θα χρησιμοποιηθει για το Part 2? Αντιλαμβανομαι οτι η λογικη λεει οτι κατα 99% θα χρησιμοποιησουν την ιδια μηχανη, αλλα οσο ναναι θελω να το ρωτησω γιατι τα ατοπηματα της U4 (streaming/textures κλπ) φανηκαν παρα πολυ σε αυτο το παιχνιδι δυστυχως.

    Kαι πιο πολυ το ρωταω γιατι καπου θυμαμαι να διαβαζω οτι οι devs μπορουν πολυ ευκολα να μεταφερουν την U4 δουλεια στην U5 μηχανη... και λεω μπας και...

  25. #499
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Να κανω μια ερωτηση? Εχουν πει τιποτα για το αν θα υπαρχει ανανεωση στη μηχανη γραφικων που θα χρησιμοποιηθει για το Part 2? Αντιλαμβανομαι οτι η λογικη λεει οτι κατα 99% θα χρησιμοποιησουν την ιδια μηχανη, αλλα οσο ναναι θελω να το ρωτησω γιατι τα ατοπηματα της U4 (streaming/textures κλπ) φανηκαν παρα πολυ σε αυτο το παιχνιδι δυστυχως.
    Δεν ξέρω αν ήταν ατόπημα της μηχανης γραφικών. Κάποια textures που ειχε το παιχνίδι πολύ απλά δεν δικαιολογούνται.

    Κάτσε να δούμε τι θα γίνει με την έκδοση του PS5 και πως θα είναι αυτή. Δεν έχουν πει κάτι για τη μηχανή γρσφικων, λογικά σε unreal θα συνεχίσουν και ελπίζω να κάνουν port από την 4 στην 5 όταν κυκλοφορήσει
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  26. #500
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Aυτο το τελευταιο που λες. Εκανα edit πιο πανω. Ελπιζω πραγματικα να μπορουν να μεταφερουν ευκολα την δουλεια απο U4 σε U5, αν και πιστευω οτι μαλλον για το part 3 την βλεπω να γινεται αυτη η δουλεια...

    Τα textures αυτα καθεαυτα σιγουρα δεν δικαιολογουνται. Και χωρις φυσικα να μπορω να κρινω απο youtube δεν βλεπω ιδιαιτερη διαφορα στο PS5. Σιγουρα θα ειναι καλυτερα, αλλα δεν νομιζω οτι θα ειναι κατι τρομερο. Πιο πολυ το ανεφερα εγω στο θεμα που εχει η Unreal 4 με το streaming των textures. Στο παιχνιδι δεν φτανει που πολλα textures ειναι χαλια, αργουσαν πολυ και να φορτωσουν οσο προχωραγες στις πολεις.


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •