Page 27 of 28 FirstFirst ... 17232425262728 LastLast
Results 521 to 540 of 542

Thread: Final Fantasy VII Remake

  1. #521
    Cool Member fistikis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    226
    PSN ID
    John_Fistikis2

    Default

    Να προσθέσω και εγώ με την σειρά μου οτι τα loading times είναι επιπέδου RE 8 (σχεδόν ανύπαρκτα) και το μέγεθος του κάποια GB μικρότερο από την PS4 έκδοση.

    Επίσης textures στην πόρτα!!!
    Click image for larger version. 

Name:	FINAL FANTASY VII REMAKE_20210610110746.jpg 
Views:	162 
Size:	357.5 KB 
ID:	12777

  2. #522
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    - The PS5 quality mode reaches 2160p, while the FPS mode drops to 1620p. PS4 at 1080p and PS4 Pro at 1620p.
    - I have not detected any framerate problem. The game runs at 2160p/30fps or 1620p/60fps with no issues.
    - There is a substantial improvement in global illumination, although some points of light still do not cast shadow on the character.
    - FOG has been added on PS5.
    - Numerous textures have been fixed and improved on PS5. I suspect these are the original textures, but they had to be trimmed on the PS4 versions.
    - The shadows have undergone slight changes.
    - Substantial improvement in loading times. We went from 40 seconds to 2 seconds on PS5.
    - Pop-in has been considerably reduced, giving greater stability to the visual set.
    Καλό upgrade σε όλα τα σημεία που αφορά, κρίμα που κάποια textures παραμένουν κακής ποιότητας.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #523
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν μπορω να δεχθω οτι το PS4 Pro δεν μπορει να βγαλει καλυτερα textures σε αυτο το παιχνιδι απο αυτα που εχει τωρα... δηλαδη πραγματικα ελεος...

  4. #524
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Έχει βγει πακέτο στο store με τα preorder DLC που είχε το παιχνίδι και είναι δωρεάν.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #525
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αρκετα βελτιωμενα τα textures συγκεκριμενα στο chapter 8 που εβγαζαν ματι. Τωρα υπαρχει μια Α αξιοπρεπεια.

  6. #526
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #527
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post

    Ολα καλα αλλα δυστυχως εμενα οπου εχουν βαλει εφφε ομιχλης δεν μου αρεσει το οπτικο αποτελεσμα σε σχεση με το original... Ιδιως στο train graveyard, νομιζω το αποτελεσμα ειναι πολυ χειροτερο. Μακαρι να το εκαναν tone down σε επερχομενο patch.


  8. #528
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Ανέφερε ο Nomura ότι τον επόμενο μήνα θα έχουμε νέα για τον εορτασμό της επετείου των 25 χρόνων του original




    Ελπίζω να σκάσουν μαζί με το XVI σε καμία παρουσίαση της Sony και μετά αναλυτικότερα σε event της Square
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #529
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #530
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Ρε παιδια λιγο βοηθεια καθοτι νεος κατοχος PS5. Εχω το παιχνιδι για PS4, disc version. Το κανω install στο PS5 που απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεται περα απο το να κανω upload τα saves. Κατεβάζω από το store την εκδοση για PS5. Τρέχω την έκδοση για PS4, κανω upload το πρωτο save μου. Ανοίγω την έκδοση για PS5, πάω να κάνω download και είναι άδεια η λίστα με τα saves. Τι σκατά κάνω λάθος?

  11. #531
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Ρε παιδια λιγο βοηθεια καθοτι νεος κατοχος PS5. Εχω το παιχνιδι για PS4, disc version. Το κανω install στο PS5 που απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεται περα απο το να κανω upload τα saves. Κατεβάζω από το store την εκδοση για PS5. Τρέχω την έκδοση για PS4, κανω upload το πρωτο save μου. Ανοίγω την έκδοση για PS5, πάω να κάνω download και είναι άδεια η λίστα με τα saves. Τι σκατά κάνω λάθος?
    Το upload το κάνεις από το menu του παιχνιδιού έτσι, όχι από το PS Plus.

    Επίσης, το δισκάκι με αυτό που κατεβάζεις είναι ίδιο region; Είναι δλδ "ελληνικό "το δισκάκι και κάνεις update από το choose version ή έχεις ελληνικό δισκάκι και κατεβάζεις την έκδοση του plus από αγγλικό λογαριασμό;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #532
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Το upload το κάνεις από το menu του παιχνιδιού έτσι, όχι από το PS Plus.

    Επίσης, το δισκάκι με αυτό που κατεβάζεις είναι ίδιο region; Είναι δλδ "ελληνικό "το δισκάκι και κάνεις update από το choose version ή έχεις ελληνικό δισκάκι και κατεβάζεις την έκδοση του plus από αγγλικό λογαριασμό;
    A γεια σου. Λογικά το region φταιει. Κατεβασα το game απο το ελληνικο store αλλα το δισκακι ειναι Ιαπωνικο. Οπότε ξεκινάω κατέβασμα ξανα απο το Ιαπωνικό store. Ξεχάστηκα εντελώς επειδή το έπαιζα στα Αγγλικά το παιχνίδι

    Edit: Αστειο αλλα για ολα τα regions ειναι δωρεαν, στην Ιαπωνία ζητάνε 100 JPY / 0.7 EUR

    Edit 2: Τελικά αυτό ήταν. Δούλεψε στο ιαπωνικό. Δεν μπορώ ακόμα να φορτώσω το save από το τέλος βέβαια, πρέπει να περιμένω να κατέβει ολόκληρο το παιχνίδι. Thanks!
    Last edited by muku; 06-02-2023 at 11:10.

  13. #533
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    A γεια σου. Λογικά το region φταιει. Κατεβασα το game απο το ελληνικο store αλλα το δισκακι ειναι Ιαπωνικο. Οπότε ξεκινάω κατέβασμα ξανα απο το Ιαπωνικό store. Ξεχάστηκα εντελώς επειδή το έπαιζα στα Αγγλικά το παιχνίδι

    Edit: Αστειο αλλα για ολα τα regions ειναι δωρεαν, στην Ιαπωνία ζητάνε 100 JPY / 0.7 EUR
    Ναι το θυμάμαι, έχουν κάποιο νόμο και δεν μπορούν να τα δώσουν δωρεάν.

    Εγώ το είχα αγόρασει από Σιγκαπούρη, έκανα το transfer, πήρα απευθείας πλατίνα και μετά κατέβασα από το ελληνικό Plus όλο το intergrade και έπαιξα το main + DLC.

    Τώρα θα ξεκινήσω το Reunion και μετά ίσως πιάσω το X. FF overdose!!
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. #534
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Με αφορμη το ποστ του φιλου Muku μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι καθε φορα που τρεχω παιχνιδι του PS4 upgraded σε PS5 αλλα με το δισκακι του PS4 μεσα, προσπαθει ΣΥΝΕΧΕΙΑ να μου κανει Install την PS4 version??? Πολυ εκνευριστικο ρε σεις... δηλαδη ημαρτον η Sony δεν μπορει να το λυσει αυτο?

    Παιζω Witcher 3 πεταγεται το εικονιδιο της PS4 version, παιζω Ghost of Tsushima, τα ιδια... ελεος ρε Sony...

  15. #535
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Ωχ παίζει τέτοιο θέμα? Δηλαδή μόλις σβήσω το PS4 version θα αρχίσει να κάνει install καθέ φορά? Έλεος.

  16. #536
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Tι να σου πω δεν ξερω... μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση κατι που δεν γνωριζω? Μου φαινεται πολυ περιεργο και ενοχλητικο. Καθε φορα πριν παιξω τρεχω και σταματαω/σβηνω το εικονιδιο της εκδοσης του PS4...

  17. #537
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Tι να σου πω δεν ξερω... μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση κατι που δεν γνωριζω? Μου φαινεται πολυ περιεργο και ενοχλητικο. Καθε φορα πριν παιξω τρεχω και σταματαω/σβηνω το εικονιδιο της εκδοσης του PS4...
    Βρηκα ενα ποστ εδω που λεει οτι το φτιαξανε τον Φεβρουαριο του '21 και απο κατω στα comments ολοι λενε οτι συνεχιζει το bug. Τι να πεις.

    Εν τω μεταξυ για καποιο λογο το τελευταιο save που εχω στο FF VII ειναι chapter 16 ενω το ειχα τερματισει το παιχνίδι στο ps4. Για να παιξω το DLC πρεπει να εχω καποιο end game save? Ή και να μην ειναι αναγκαστικο, αλλάζει η εμπειρία αν το εχω? Γιατι με βλεπω να πρεπει να το ξανατερματισω...

  18. #538
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ακομα δεν εχω παιξει το DLC αλλα βλεπω να λενε οτι μολις το κατεβασεις, το ξεκινας απο το κεντρικο μενου του παιχνιδιου, οποτε θεωρητικα εισαι κομπλε.

  19. #539
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Για το DLC το επιλεγεις απο το κεντρικο μενου ναι, δεν εχει σημασια αν εχεις τερματισει το κεντρικο στορυ, ειναι ξεχωριστο.

  20. #540
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Βρηκα ενα ποστ εδω που λεει οτι το φτιαξανε τον Φεβρουαριο του '21 και απο κατω στα comments ολοι λενε οτι συνεχιζει το bug. Τι να πεις.

    Εν τω μεταξυ για καποιο λογο το τελευταιο save που εχω στο FF VII ειναι chapter 16 ενω το ειχα τερματισει το παιχνίδι στο ps4. Για να παιξω το DLC πρεπει να εχω καποιο end game save? Ή και να μην ειναι αναγκαστικο, αλλάζει η εμπειρία αν το εχω? Γιατι με βλεπω να πρεπει να το ξανατερματισω...

    Μήπως ήσουν στο 16 αλλά με chapter select. Αν θες να κάνεις τα πάντα στο DLC ναι μεν είναι ανεξάρτητο αλλά σου βγάζει ένα end game boss στο main παιχνίδι που θέλει να έχεις δυνατή ομάδα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •