Page 12 of 28 FirstFirst ... 2891011121314151622 ... LastLast
Results 221 to 240 of 542

Thread: Final Fantasy VII Remake

  1. #221
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  2. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    dimagic (13-12-2019)

  3. #222

  4. #223
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Για να δούμε. Μακάρι... Όχι πως υπήρχε περίπτωση να μην το πάρω, αλλα κι ενα ντέμο δε θα μας χαλασει καθόλου.


  5. #224

  6. #225
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    1 βδομαδα πριν το cyberpunk, ρισκο τεραστιο

    edit
    την γλυτωσαν


  7. #226
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default





    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    dimagic (31-01-2020),hakoo (31-01-2020),PDS (31-01-2020)

  9. #227

    Default

    Final Fantasy VII Remake will be over 100GB
    https://twitter.com/Nitomatta/status...ko-tou-ps4-sas

  10. #228
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default Final Fantasy VII Remake (10 Απριλίου 2020)

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    hakoo (02-03-2020),Sergio (03-03-2020)

  12. #229
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ολα καλα ολα ωραια και το gameplay καλα κανανε και το αλλαξανε μου αρεσει πολυ.

    αλλα το overall acting και η γλωσσα σωματος ειναι ψιλοτρατζικ... ο Barret... omg... cringe μεχρι τελικης πτωσης... λες και ειναι 8αχρονο που καποιος του πηρε το παγωτο απο το χερι...

    Seriously ξερω οτι το γιαπωνεζικο στυλ ειναι λιγο αφελες να το πω αλλα εδω του δωσανε και καταλαβε... δε ξερω εαν μπορω να το προσπερασω αυτο πλεον.

  13. #230
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ο Μπαρετ απαλευτος. Εψαχνα να βρω Iαπωνικα voice overs.

    Kατα τα αλλα με γυρισε πισω στον χρονο και αυτο του το δινω. Ανατριχιασα στην αρχη. Πολυ ομορφο γενικοτερα και το HDR δινει.
    .

  14. #231

    Default

    Το παιχνιδι οπτικα ειναι ωραιο.Και η μουσικη δειχνει να ειναι σε υψηλα επιπεδα αν και δεν πολυ ακουγοταν στο chapter αυτο λογω μαχης.

    Το ιδιο το συστημα μαχης ευτυχως ειναι βελτιωμενο/αλλαγμενο απο αυτο του 15,αλλα εξακολουθει να ειναι κατωτερο απο το παλιο turn based.

    Σπασε κατι ακυρα κουτια για να γεμισεις mp εκτος μαχης(wtf)
    Δεν μπορεις να εχεις τον πληρη ελεγχο ολων των χαρακτηρων μιας και μπορεις να κουμανταρεις μονο 1,ακομα και οταν δινεις εντολη στον αλλο για τα abilities.
    Τα boss σε υψηλοτερο επιπεδο δυσκολιας θα ειναι απλα meat shields αργοτερα.
    Κακο ui οταν κερδιζεις εχθρους. Ενα κατεβατο οι πληροφοριες απο το exp,τα αντικειμενα που σου δινει ο εχρθος και το level up. Βασικα στην πρωτη φορα που πηρε level ο Cloud δεν το πηρα καν χαμπαρι....

    Το voice acting γενικα δεν με χαλασε τοσο οσο το συστημα μαχης,και ασε που ουτως ή αλλως θα υπαρχει και Γιαπωνεζικο.

    Και βεβαια στα παραπανω βαζουμε το γεγονος οτι το παιχνιδι αυτο καθαυτο θα ειναι μεχρι το 1/4 περιπου του κανονικου FF7 και φυσικα η αστεια τιμη των 60ευρω.

    Πολυ μετριες γενικα οι εντυπωσεις απο μενα,και το original FF7 ειναι απο τα αγαπημενα μου. Κριμα....

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    DJTaurus (03-03-2020),Snk (02-03-2020)

  16. #232
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Ξύπνησα λίγο στραβά σήμερα,οπότε θα ασχοληθώ μόνο με τα στραβά του ντέμο...

    -Σύστημα μάχης:είμαι 40ρης και στην εποχή μου(lol)τα περισσότερα rpg ήταν turn based...και ερωτώ:πάθαμε τίποτα εμείς που μεγαλώσαμε με αυτό το σύστημα μάχης??Γιατί να το αλλάξεις?To Persona 5 δηλαδή που το έχει,έπαθε τίποτα?Παιχνιδάρα δεν είναι?Πατάς εκεί κουμπιά του κουτουρου...Ξενέρα
    -Αν δεν κάνω λάθος,θα κυκλοφορήσει day 1 μόνο το Midgar και σιγά σιγά θα ολοκληρωθεί το παιχνίδι.Το 1/4 του παιχνιδιού όπως είπε ενας φίλος παραπάνω και σιγα σιγα θα ολοκληρωθεί...Και θα πληρώνουμε σαν μ@λ@κες κάθε update?Δε νομίζω...

  17. #233
    Advanced Member v-tidus's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    304
    PSN ID
    v-tidus

    Default

    Ρε παιδιά, γιατί το θάβετε το παιχνίδι χωρίς να το έχετε δει? Ναι δεν θα είναι όλη η original ιστορία στο δισκάκι, αλλά προφανώς θα έχουν βάλει παραπάνω περιεχόμενο και side stories. Επίσης, στο αρχικό παιχνίδι, είχαμε πρόσβαση μόνο σε 1-2 περιοχές του midgar, τώρα ίσως ανοιξουν όλα τα districts. Η ιστορία λέει θα είναι γύρω στις 30 ώρες (μια χαρά) και μετά θα έχει τα αναμενόμενα grinds, farming κτλ.

    Για μένα, καλύτερα να είναι σε επεισόδια και να έχει 60 ώρες pure και γεμάτο νόημα story, παρά να ήταν ένα παιχνίδι με 40 ώρες story μόνο.

    Anyway, περί ορέξεως είναι όλα αυτά, ελπίζω να το ευχαριστηθούμε.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to v-tidus For This Useful Post:

    dimagic (05-03-2020),Dragonpaul (03-03-2020)

  19. #234

    Default

    Quote Originally Posted by v-tidus View Post
    Ρε παιδιά, γιατί το θάβετε το παιχνίδι χωρίς να το έχετε δει? Ναι δεν θα είναι όλη η original ιστορία στο δισκάκι, αλλά προφανώς θα έχουν βάλει παραπάνω περιεχόμενο και side stories. Επίσης, στο αρχικό παιχνίδι, είχαμε πρόσβαση μόνο σε 1-2 περιοχές του midgar, τώρα ίσως ανοιξουν όλα τα districts. Η ιστορία λέει θα είναι γύρω στις 30 ώρες (μια χαρά) και μετά θα έχει τα αναμενόμενα grinds, farming κτλ.

    Για μένα, καλύτερα να είναι σε επεισόδια και να έχει 60 ώρες pure και γεμάτο νόημα story, παρά να ήταν ένα παιχνίδι με 40 ώρες story μόνο.

    Anyway, περί ορέξεως είναι όλα αυτά, ελπίζω να το ευχαριστηθούμε.
    Εγω εγραψα τι εντυπωση μου αφησε το demo,εχοντας παιξει οχι μονο και το original αλλα και ολα τα FF μετα απο αυτο,αλλα και πολλα αλλα Jrpg.

    Και για το συστημα μαχης συγκεκριμενα,μπορω αν θες να στο αναλυσω και αλλο για ποιο λογο το βρηκα μετριο με το να αναφερθω στο AI του δευτερου χαρακτηρα πως συμπεριφερεται,στην καμερα(ειδικα στο boss),στα potions και παει λεγοντας

    Και για την ιστορια των 30ωρων,θελω πολυ να το δω αυτο στην πραξη,γιατι δεν πιστευω τα λογια της καθε εταιρειας. Remake παιχνιδιου ειναι,σιγα μην εχει την διπλασια ωρα σε ιστορια απο αυτο...

    Το παιχνιδι θα πουληθει στην αγορα ως Final Fantasy 7Remake ενω κανονικα επρεπε να πωλειται ως Final Fantasy 7 Remake Chapter 1 στα 60ευρω.

    Οταν ο κοσμος ζητουσε remake του FF7 με συγχρονα γραφικα,σιγουρα δεν ειχε αυτο το πραγμα που παει να σερβιρει η εταιρεια στο μυαλο του,για το οποιο οπως εχει δηλωσει η ιδια η Square Enix,δεν γνωριζουν ουτε οι ιδιοι ποσο καιρο(και ποσα επιπλεον παιχνιδια)θα τους παρει για να ολοκληρωθει.

    Γενικα η σειρα FF μεχρι και το 12 ηταν σταθερη σε αυτα που προσεφερε και μεχρι εκει ειχε και την μεγαλυτερη αναγνωριση. Μετα το 12,η Square Enix τα εχει κανει σαν την μουρη της κυριολεκτικα.
    Last edited by Fulgore; 03-03-2020 at 17:28.

  20. #235

    Default

    παιδες μια ερωτηση:ξερω οτι θα βγει σε 2 chapters το game...το δευτερο θα το πληρώσουμε πάλι 60 ευρω;

  21. #236
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον εχθες το επαιξα για δευτερη φορα, ας πω λιγακι πιο αναλυτικα τι μου αρεσε και τι δεν μου αρεσε και μερικα ερωτηματικα που εχω.

    1) Τι μου αρεσε:
    Ο τεχνικος τομεας ειναι πολυ καλος, το παιχνιδι τρεχει νερο και τα γραφικα ειναι μια χαρα. Δεν επαθα την πλακα της ζωης μου αλλα ειναι παρα πολυ υψηλου επιπεδου. Οποτε τεχνικα το παιχνιδι ειναι τσεκ για εμενα.

    Η μουσικη επενδυση μου αρεσει παρα πολυ. Ολα τα παλια αγαπημενα κομματια εχουν ξαναζωντανεψει με το remake και η συνθεση τους ειναι πολυ πετυχημενη. Επιασα τον εαυτο μου αφου τελειωσα το ντεμο να αφησω το τραγουδι που παιζει (οταν σου λεει να αγορασεις το παιχνιδι) 3-4 φορες σε loop.

    Το gameplay το υποστηριζω. Κατα τη γνωμη μου δεν κολλαει το ΑΤΒ συστημα οπως ηταν παλια με τετοια παρουσιαση. Σε βγαζει εντελως εκτος και οπως και να το κανεις το συστημα δειχνει την ηλικια του σε μεγαλο βαθμο καθως ειναι αργο και οπως ειπα μη ρεαλιστικο ιδιως οταν εχουμε να κανουμε πλεον με τοσο αληθοφανη παρουσιαση. Τη πρωτη φορα που επαιξα το ντεμο μου αρεσε μεν το gameplay αλλα δεν ειχα ακομη εξικοιωθει με τους μηχανισμους του. Στο δευτερο run πραγματικα εδεσε πολυ ομορφα καθως με τα L1+ ability shortcuts το παιχνιδι γινεται απολαυστικο και δεν θεωρω οτι χανει στο στρατηγικο κομματι σε μεγαλο βαθμο. Πολυ καλη δουλεια και εδω.

    2) Τι δεν μου αρεσε
    Το voice acting. Στο μεγαλυτερο μερος του απαλευτο. Ο Barret ειλικρινα mute... δε μπορω να τον δω σοβαρα. Οκ οταν ηταν χαρακτηρας με 10 πολυγωνα ολα και ολα και που εμοιαζε με καρτουν μπορουσες πιο ευκολα να δεχθεις να μιλαει ετσι σε μπλε φουσκες με κειμενο. Live action αυτο το στυλ και με τοσο ρεαλιστικα μοντελα χαρακτηρων απλα δεν κολαει.

    Ελπιζω να μην ειναι ετσι ολο το παιχνιδι αλλα αμφιβαλλω. Επισης δεν μπορω να ακουω συνεχεια αυτα τα "ουχ" "μφφ" "γκκχχ" "μππλλ" καθε φορα που κουνανε το δαχτυλακι τους οι χαρακτηρες. Το κανουν πολυ αυτο τα ιαπωνικα στουντιο, θαρρεις πως ετσι και σηκωσει φρυδι ο χαρακτηρας πρεπει να κανει καποιο επιφωνημα αγκομαχητου...

    Πολυ μικρο interactivity με χαρακτηρες... ελπιζω να ειναι επειδη ειναι η αρχη του παιχνιδιου και οχι αντιπροσωπευτικο. Επισης μικρο interactivity με το περιβαλλον.

    3) Απορριες:

    Ισως μερικες απο τις απορριες μου να εχουν απαντηση, απλα δεν παρακολουθω στενα το παιχνιδι οποτε bear with me.

    Πως ακριβως ειναι η δομη του παιχνιδιου? Θελω να πω ακουω οτι θα εχει side quests. Αυτο σημαινει οτι θα υπαρχει καποιο HUB (πχ avalanche headquarters) και απο εκει θα μπορεις να επισκεπτεσαι καποιες περιοχες του παιχνιδιου στυλ GOW ας πουμε? Αλλιως δεν μπορω να καταλαβω πως θα ενσωματωθουν τα side quests με τροπο που δεν θα τα κανει ευκολα missables.

    Επισης διαβαζω που λεει η SE οτι το παιχνιδι θα ειναι 60 ωρες. Τι στο καλο θα βαλουν μεσα και θα φτασει 60 ωρες? Μου ακουγεται οτι θα ειναι του filler το καγκελο η φαση.... Εχουμε καμμια ενδειξη του τι καινουργιο θα προσφερει? Θα υπαρχουν νεες περιοχες? Θα μπορεις να πας σε αλλα districts που δεν μπορουσες στο original? Τα side quests θα εχουν νοημα ή θα ειναι το ιαπωνικο βδελυγμα παιχνιδιων οπως Ni No Kuni 2? Γιατι να περασω 60 ωρες κανοντας μλκιες δε παιζει με τιποτα.

    Επισης exploration υπαρχει ή εισαι on rails ala FFXIII καθολη την διαρκεια (οπως ηταν και το original στο Midgar)?

    Γενικα οπως ειχα πει στο παρελθον με χαλαει παρα πολυ το episodic σκηνικο. Παει να αρμεξει πολυ τη φαση η SE... και θα κοψει το συγκεκριμενο παιχνιδι σε ενα παντελως αχαρο σημειο.... ομολογω ομως οτι εχουν κανει καλη δουλεια στο ρετουσαρισμα του gameplay και του τεχνικου τομεα.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (04-03-2020),Kane (03-02-2022)

  23. #237
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το παιχνιδι ξεκιναει με ενα σημαντικο μειονεκτημα, ολο αυτο το episodic concept του αφαιρει για παρα πολλους λογους και ειναι σαφες νομιζω. Για να μπει καποιος στη διαδικασια να ασχοληθει θα πρεπει κατ αρχας να ειναι οκ με αυτο. Αν δεν ειναι οκ με αυτο θεωρω οτι δεν εχει νοημα να ασχοληθει γιατι η απογοητευση ειναι δεδομενη.
    Εκανα χθες ενα playthrough στο demo, gameplay wise νομιζω οτι εχουν κανει μια αξιοπρεπεστατη δουλεια, εφαμιλλη με το treatment που πηρε το RE2 remake. Δλδ σεβασμος στο πρωτοτυπο και οσες αλλαγες χρειαζεται για να ειναι μεν το ιδιο παιχνιδι ομως relevant με τα δεδομενα του 2020. Ο καθενας εχει τα γουστα του, προσωπικα δεν μπορω να φανταστω παιχνιδι με τετοιο art style να ειναι turn based, το οτι δουλευει στο persona (με συγκεκριμενη θεματολογια και artstyle) δεν σημαινει οτι μπορει να ειναι οδηγος αυτο το πραγμα. Το συστημα μαχης το βρηκα εξαιρετικα καλοδουλεμενο και σαφως ανωτερο απο το FFXV, οι επιλογες που δινονται καλυπτουν τα περισσοτερα γουστα, μπορει καποιος να το παιξει σαν full action τιτλο, μπορει να χρησιμοποιησει και το slow time για πιο στρατηγικες μαχες (κυριως σε bosses κτλ), το κλασικο option που δεν κινεις τον χαρακτηρα στις μαχες δεν το δοκιμασα καν για να πω την αληθεια, εντελως παρωχημενο για τα δικα μου γουστα.
    Το VO/performance του barret δεν μου αρεσε κι εμενα καθολου, θα μπορουσε να προσαρμοστει λιγο περισσοτερο στα δεδομενα του σημερα. Δεν ταιριαζει καν με τον σχεδιασμο του χαρακτηρα.
    Καποια JRPG στοιχεια εν ετει 2020 ξενιζουν (οι εχθροι γινονται αστεροσκονη μετα τις μαχες, σπας κουτια με loot κτλ) αλλα ο πυρηνας του παιχνιδιου ειναι διασκεδαστικος και φαινεται οτι εχει πεσει αρκετη δουλεια.
    Τα γραφικα προσωπικα τα βρηκα εξαιρετικα, τα μοντελα λεπτομερη, οι φωτισμοι σουπερ, τα particle effects εντυπωσιακα, βεβαια το συγκεκριμενο κομματι ειναι πολυ linear. Eλπιζω να μην ειναι ολο το παιχνιδι ετσι.
    Με επεισε οχι σαν κατι groundbreaking αλλα σαν ενα προιον που εκτος απο nostalgia εχει και gaming στοιχεια να προσφερει.


  24. The Following 3 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    dimagic (07-03-2020),mihalis13 (05-03-2020),Valkyre (05-03-2020)

  25. #238
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ενταξει πες το οτι γινονται αστεροσκονη αποδιδεται στο lifestream που ειναι βασικο στοιχειο της πλοκης του παιχνιδιου. Με αυτο δεν ειχα θεμα. Με τα αλλα συμφωνω.

  26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (06-03-2020)

  27. #239
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default


  28. The Following 3 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    dimagic (13-03-2020),mihalis13 (13-03-2020),spartan (13-03-2020)

  29. #240
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Επίσημα το κυκλοφορούν πιο γρήγορα. Από την προηγούμενη εβδομάδα το έχουν στα χεριά τους κάποιοι

    We had some hard decisions to make during the final few weeks before launch due to disruption to distribution channels caused by the spread of the COVID-19 virus. These unique circumstances have made it very difficult to align timing of our global shipping. Our highest priority is that all of you, including those who live in countries currently facing the biggest disruption, can play the game at launch, so we made the decision to ship the game far earlier than usual to Europe and Australia.
    As a result, there is a greater chance that some of you in these regions will now get a copy of the game prior to the worldwide release date of April 10. For other western regions, including the Americas, copies will be shipped this week and we feel optimistic that most of you will receive the game for launch day. However, due to the challenging situation we cannot provide delivery dates for each country and each retailer
    https://square-enix-games.com/en_GB/...velopment-team

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •