Page 18 of 28 FirstFirst ... 8141516171819202122 ... LastLast
Results 341 to 360 of 542

Thread: Final Fantasy VII Remake

  1. #341
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Ισως το κανουν όπως με το ff13 και το ff13-2 που ηταν συνέχειες αλλα πιανουν σαν ξεχωριστα παιχνιδια. Γιατι το ff7 εχει τροπαιο να φτανεις μεχρι level 50, αμα βγει η συνέχεια του, μου φαίνεται περίεργο να ξεκινας απο level 50. Ειδικα αμα εχει και πιο πολλα επεισόδια θα φτάσεις level 200 στο τέλος
    Χμμμ. Δεν εχω παιξει το ΧΙΙΙ-2. Αλλα η περιπτωση του 7 ειναι λιγο διαφορετικη γιατι προκειται για ενα παιχνιδι που το χωριζουν σε διαφορετικα επεισοδια. Οσοι εχουν παιξει το οριτζιναλ, οι περισσοτεροι δηλαδη θα το εχουν στο μυαλο τους σαν μια ιστορια. Εγω προσωπικα θα περιμενω μια συνεχη εξελιξη στη διαμορφωση των χαρακτηρων βασει της επιρροης απο τα τεκταινομενα στο παιχνιδι. Οσα επεισοδια και αν κανουν. Και μεσα σε αυτο θα περιμενω να εχω μαζεψει καποια σπανια materia και εξοπλισμο, ειδικα εξω απο τη Midgar και θα ηθελα να τα διατηρω μεταξυ των διαφορετικων επεισοδιων. Αν το κανουν σε 2 επεισοδια τοτε ισως να μην χτυπαει υπερβολικα ασχημα αν δεν συνεχιζεις με το save σου. Δεν το προτιμω αλλα δεν θα ειναι και τρομερα ασχημο. Αν το σπασουν σε 3 η περισσοτερα επεισοδια τοτε νομιζω θα χαλασει η συνοχη. Παντως νομιζω αυτο θα ηταν μια πολυ ευλογη ερωτηση και θα ηθελα να την κανουν αν παρουν συνέντευξη απο καναν Nomura η Kitase...


  2. #342
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,273
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Τα textures στο κεφάλαιο 8... Jesus...

    Και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι bug.
    Σιγουρα θα κανουν κατι πιστευω. Ο λογος που χτυπανε τοσο πολυ στο ματι ειναι οτι γενικα το παιχνιδι εχει ενα αρκετα ρεαλιστικο look με εξαιρετικο φωτισμο και χαρακτηρες και η αληθεια ειναι οτι στο κεφαλαιο 8 το βραχωδες περιβαλλον εχει αρκετη γεωμετρια. Οχι ομως οτι δεν μπορει να δωσει καλυτερα textures κι ας ειναι unreal engine.

    Οπως και να εχει επαψα να δινω προσοχη και δεν με πειραζει. Το παιχνιδι το διασκεδαζω παρα πολυ (και εχει και αλλα μειονεκτηματα που φυσικα θα αναφερω, οπως πχ η καμερα στη μαχη). Απο προχθες εχω παιξει 17 ωρες φορ φακ σεηκ! Παντρεμενος με παιδι... δε θυμαμαι ποτε το εκανα αυτο το πραγμα τελευταια φορα...!

    Οσο για το ποσα μερη ακομα θα δωσουν στο παιχνιδι, πιστευω με 2 θα γινει. Και ξερω που θα μπορουσαν να κοψουν το δευτερο. Βεβαια υπαρχει η περιπτωση να το κανουν και μονο σε ενα ακομα παιχνιδι που και αυτο βολευει αν φυσικα δεν θελουν να μιλκαρουν τελειως τη φαση. Ουτως η αλλως οι νεες κονσολες θα δωσουν μεγαλυτερες ευκολιες και ο κοσμος μπορει να γινει ενιαιος. Ελπιζω μοναχα να δωσουν (κι ας μην το εκανε το οριτζιναλ) μια Α προσβαση στο midgar.

    Με τα λεβελ θα κανουν αυτο που εκανε το Mass Effect στην default φαση του (οταν δηλαδη δεν ειχες save απο το προηγουμενο παιχνιδι). Και αυτο θα ειναι να φιξαρει το λεβελ και τα abilities/materia.

    Δηλαδη για πχ θα ξεκινας level 30 και ας πουμε τα spells θα ειναι level 2 δηλαδη thundara/fira κλπ. Αποκλειεται να σε αφηνουν να ξεκινας μαξαρισμενος οπως θα εισαι μετα το τελος του part1. Θα εισαι τιγκα overpowered και θα στερησουν σε τεραστιο βαθμο το character progression σε ενα παιχνιδι που προβλέπεται ακομα μεγαλυτερο απο αυτο εδω.

  3. #343
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το παιχνίδι έχει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ cutscene direction.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #344
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,273
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μπορει να εχει σε καποια σημεια τα θεματακια του με τα textures παρολαυτα το παιχνιδι ειναι πανεμορφο... ιδιως σε καποια σημεια απλα ουαο! Just saying...

  5. #345
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,273
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ρε μαγκες το soundtrack... for fuck sake... ειναι σοκαριστικα καλο..!

    Μιλαμε δεν υπαρχουν τα κομματια ειναι ενα προς ενα...μου αρεσει παρα πολυ που τα κομματια της μαχης εχουν ολα και ενα out of battle tempo (α λα Metal Gear) δηλαδη η μουσικη συγχρονιζεται με αυτο που συμβαινει στην οθονη και με το που μπεις σε μαχη ανεβαινει το tempo με πολυ πορωτικο τροπο...

    Να ακους το παρακατω σε boss fight να εισαι μια τριχα πριν τα τιναξεις και στο 00:55 σημειο ακριβως να κανεις τα εξης: Healing Wind, Cross Slash, Hellfire... ανατριχιλα!



    Ενα απο τα καλυτερα (παιζει και το καλυτερο) battle theme για μενα παντα...

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Aphelian (13-04-2020),PDS (12-04-2020),WolfRathmA (14-04-2020)

  7. #346
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Τρέμω την ώρα που θα το τελειώσω. Νομίζω ότι θα γίνει άνετα από τα highlights του PS4.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    chronohill (13-04-2020)

  9. #347
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,114
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Παλευω να τελειωσω το Ni oh 2 και μετα παιρνει σειρα.
    σε κατέστρεψα τελικα.

  10. #348
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,273
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σποιλερς για το κεφαλαιο στο Wall market με τον Don Corneo, μην το ανοιξετε (νομιζω ειναι το κεφαλιο 11? δεν ειμαι σιγουρος)

    Spoiler!

  11. #349
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Αυτα που συμβαίνουν, παιδιά, στην οθόνη της τηλεόρασής μου ειναι απίστευτα!!!! Ειναι αλλού το παιχνίδι, πραγματικά!!!!!

    Προς τα παρόν τρώω τρελό ξύλο απο τον
    Spoiler!

  12. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Leon_DiZ (13-04-2020)

  13. #350
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,273
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω δεν εχω χασει πολλες φορες, αλλα πιστευω στο hard επιπεδο θα πεφτει πολυ ξυλο. Εχω πολλες φορες βγαλει μαχες ισα ισα. Και χρειαζεται hard playthrough για την πλατινα. Βεβαια εχεις το πλεονεκτημα οτι πλεον ξερεις τις αδυναμιες των εχθρων σου μετα το πρωτο playthrough.

    Γενικα παντως να χρησιμοποιειτε παντα το assess σε καθε νεο εχθρο. Θα σας δωσει οχι μονο σημαντικες πληροφοριες για το τι να κανετε στη μαχη αλλα και πανισχυρα materia στην πορεια του παιχνιδιου μεσω quest.

  14. #351
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σας ζηλεύω πραγματικά παιδιά!!!
    Μια ερώτηση αν έχετε καταλάβει. Επειδή έχω διαβάσει το hard επίπεδο ξεκλειδώνει αφού το τερματίσεις, αν παίξω 2ο playthrough σε hard ποιο save μου θα κρατήσει το παιχνίδι για το επόμενο part;
    Το normal η το hard;

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  15. #352
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το παιχνίδι στην ουσία έχει new game plus οπότε κρατάς τα πράγματα που έχεις μάθει από το πρώτο. Δεν βγαίνει αλλιώς.

    Δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί βέβαια
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (13-04-2020)

  17. #353
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Σας ζηλεύω πραγματικά παιδιά!!!
    Μια ερώτηση αν έχετε καταλάβει. Επειδή έχω διαβάσει το hard επίπεδο ξεκλειδώνει αφού το τερματίσεις, αν παίξω 2ο playthrough σε hard ποιο save μου θα κρατήσει το παιχνίδι για το επόμενο part;
    Το normal η το hard;

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Κάτσε να δούμε αν και τι θα κρατήσει για το part 2
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (13-04-2020)

  19. #354
    Elite Aphelian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Piraeus
    Posts
    866
    PSN ID
    Aphelian
    Name
    Γιώργος

    Default

    Ειμαι ηδη στις 28 ωρες μεσα στο ΣΚ, το παιχνιδι ειναι εντελως αλλο level, σιγουρα η νοσταλγια βαραει κοκκινο αλλα ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καταπληκτικο παιχνιδι. Σε φαση, εχω στεναχωρηθει που δεν ειναι "ολο".

    Στο ηχητικο κομματι, η δυναμικη ειναι ασυγκριτη, το πως δενουν τα θεματα αναλογα με το τι γινεται ειναι εξωπραγματικο. Ενα ακομη θεμα που "ξεχωριζει", μεσα στο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ soundtrack:


  20. #355
    Elite Aphelian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Piraeus
    Posts
    866
    PSN ID
    Aphelian
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Σας ζηλεύω πραγματικά παιδιά!!!
    Μια ερώτηση αν έχετε καταλάβει. Επειδή έχω διαβάσει το hard επίπεδο ξεκλειδώνει αφού το τερματίσεις, αν παίξω 2ο playthrough σε hard ποιο save μου θα κρατήσει το παιχνίδι για το επόμενο part;
    Το normal η το hard;

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν λειτουργει ακριβως ετσι, οταν τελειωσεις το παιχνιδι ξεκλειδωνει το Hard mode, αλλα και το Chapter select. Μπορεις δλδ να κανεις jump around σε οποιο chapter θελεις, σου γλυτωνει πολυ χρονο αν θες πχ να ξεμπερδεψεις με καποια collectibles (υπαρχουν πχ επιλογες στο Chapter 3 που επηρεαζουν καπως το chapter 9, οποτε μπορεις να παιξεις το chapter 3 στο very easy πχ, να κανεις την Χ επιλογη (που δεν ειχες κανει στο κανονικο σου playthrough) και μετα να πας κατευθειαν στο chapter 9 να ξεκλειδωσεις την καινουρια "εκβαση" κλπ κλπ.)

    Οποτε και να συνεχιζει καπως το 2ο μερος οταν με το καλο βγει, σιγουρα θα ειναι σε παρομοιο setup, δλδ θα σε ξεκινησει με normal σαν τη δυσκολοτερη επιλογη και θα ανοιξει το hard μολις τελειωσεις.

  21. #356
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,273
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια οπως εχω ξαναπει, μην περιμενετε να κρατησει κατι... δεν ειναι Mass Effect το παιχνιδι, δεν κανεις καμμια επιλογη στην ιστορια ή στους χαρακτηρες που να πεις δεν θελω να το χασω.

    Το να ξεκινησουμε ολοι overpowered το part 2 θα ειναι μεγαλη χαζομαρα ΙΜΟ. Να εχουμε δηλαδη 10 summons και lvl 4 spells κλπ.

    Η πιο σωστη επιλογη μου φαινεται εμενα να υπαρχει ενα πλαφον ενα fixed σκηνικο που ξεκινας το part 2. Δηλαδη ας πουμε level 30 χαρακτηρες με lvl 2 spells και 5-6 βασικα summons. Παραλληλα θα μπουν και νεα spells materia (flare ξερω γω κλπ) και καπως ετσι θα εξισορροπηθει η φαση. Και στο ενδεχομενο Part 3 θα ανεβουν αναλογως τα υπολοιπα.

    Δεν νομιζω να τιθεται καν θεμα "πηγε ο κοπος μου στραφι στο part 1", ειναι σαν να παραπονιεσαι που στο οποιοδηποτε sequel ενος παιχνιδιου δεν ξεκινησες με ολα τα αντικειμενα που ειχες στο προηογουμενο παιχνιδι. Doesnt make sense to me. Μονο αλλαγες σε στορυ εχουν ουσια στο να μεταβιβαστουν σε sequel.

  22. #357
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Μονο αλλαγες σε στορυ εχουν ουσια στο να μεταβιβαστουν σε sequel.
    Μα για αυτό ρωτάω. Αυτό με ενδιαφέρει για τις αλλαγές στο story. Δεν ξέρω αν επηρεάζεται κάπως το story αλλά αν επηρεάζεται θέλω να συνεχίσω στο part 2 με όποιες επιλογές έκανα στο πρώτο μου playthrough.
    Αν όμως για κάποιο λόγο ισχύουν οι επιλογές του δεύτερου playthrough θα φροντίσω να μην κάνω.
    Πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω μιας και γενικά δεν ψάχνω τίποτα για το παιχνίδι μην φάω κανένα σποιλερ.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  23. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (13-04-2020)

  24. #358
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,273
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Μα για αυτό ρωτάω. Αυτό με ενδιαφέρει για τις αλλαγές στο story. Δεν ξέρω αν επηρεάζεται κάπως το story αλλά αν επηρεάζεται θέλω να συνεχίσω στο part 2 με όποιες επιλογές έκανα στο πρώτο μου playthrough.
    Αν όμως για κάποιο λόγο ισχύουν οι επιλογές του δεύτερου playthrough θα φροντίσω να μην κάνω.
    Πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω μιας και γενικά δεν ψάχνω τίποτα για το παιχνίδι μην φάω κανένα σποιλερ.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    A sorry, δεν ηξερα οτι δεν το γνωριζεις το παιχνιδι. Οχι -τουλαχιστον οσο εχω παιξει αλλα και βασει του original- δεν υπαρχει κατι απο θεμα επιλογων. Κανεις κατι απλες επιλογες αλλα δεν επηρεαζουν σε τιποτα απολυτως. Ειναι Linear η πλοκη του.

  25. #359
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    A sorry, δεν ηξερα οτι δεν το γνωριζεις το παιχνιδι. Οχι -τουλαχιστον οσο εχω παιξει αλλα και βασει του original- δεν υπαρχει κατι απο θεμα επιλογων. Κανεις κατι απλες επιλογες αλλα δεν επηρεαζουν σε τιποτα απολυτως. Ειναι Linear η πλοκη του.
    To original το έχω και αρκετές φορές μάλιστα.
    Απλά δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει κάτι στο Remake.
    Αν ισχύουν όπως και στο original οκ φαντάζομαι δεν παίζει κανένα ρόλο όσα playthrough και να κάνεις.
    Οπωσδήποτε δεν θέλω να είμαι op στο επόμενο μέρος του remake.
    Απλά δεν ήξερα να έχουν βάλει και επιλογές ότι επηρεάζουν το Story

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  26. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (13-04-2020)

  27. #360
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Γενικα παντως να χρησιμοποιειτε παντα το assess σε καθε νεο εχθρο. Θα σας δωσει οχι μονο σημαντικες πληροφοριες για το τι να κανετε στη μαχη αλλα και πανισχυρα materia στην πορεια του παιχνιδιου μεσω quest.
    Xmmm... Η αλήθεια ειναι οτι το εχω χρησιμοποιήσει μόνο περιστασιακά, κυρίως για να ολοκληρώσω το sidequest στα slums. Πρέπει να το έχει μόνο ο Cloud? Όταν το χρησιμοποίησα κάποια στιγμή με την Tifa, ο τυπάκος έκανε σα να μην είχα τις πληροφορίες.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •