Page 5 of 28 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 81 to 100 of 542

Thread: Final Fantasy VII Remake

  1. #81

    Default

    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    Μπορει να ειναι εντελως αυθαιρετο αυτο που θα πω αλλα ευχομαι να μην τους ηρθε καμια ιδεα να το κανουν σε μορφη επεισοδιων... μπρρρρ
    Μπορειτε να με λετε Κασσανδρα απο εδω και περα...


  2. #82
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Καλα ουτε που θα μου περναγε απτο μυαλο!εισαι πολυ πανουργος!
    αν και τωρα που εχουμε διαπιστευτήρια οτι εισαι ομοϊδεάτης με αυτους εκει στην SE θα πρεπει να σε μπαναρουμε...!
    Spoiler!

  3. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    AgentPrinny007 (07-12-2015)

  4. #83
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Νομίζω ότι ήταν το τελευταίο πράγμα που περίμενα όταν το διάβασα χτες... Δεν έχω παίξει το VII οπότε δεν μπορώ να φανταστώ πως θα έπρεπε να προσαρμοστεί το παιχνίδι για να βγει σε επεισόδια.

    Το βασικό πρόβλημα νομίζω ότι θα είναι το overworld - το οποίο πάλι δεν ξέρω πως λειτουργεί στον συγκεκριμένο τίτλο και αν θα μπορούσε να προσαρμοστεί.

    Θέλω να είμαι αισιόδοξος..



    Aν διαβάσει κάποιος τις συνεντεύξεις δεν ακούγεται και τόσο άσχημο.. απλά ελπίζω να μην είναι PR talk.




    Quick stuff from interviews

    -they made multi-release since they would have to cut stuff out if they made it in one game. The detail of the game will be so dense, and you will be able to go to various locations within Midgar that you couldn't go before.
    -there will be some stuff that has to be cut, but there will be lots of stuff added. overall volume will be big
    -They are working with various companies outside, including CC2
    -The battle system is real-time, action feel. The degree of action will be "Dissidia > Kingdom Hearts> FF7 remake" It will be more tactical.
    -Although it's action style, it has ATB as well.
    -You can control other party members, but you can keep control one if you want
    -3 party members at a time like the original

    [...]

    some stuff I didn't put in my first summary

    -Character model is supervised by Visual Work's director.
    -They don't want to go with 100% realism for the characters since it might make it hard to recognize certain characters. So they are going as real as possible, while keeping the character's personality.
    -Advent Children model data is over 10 years old so they can't really use it.
    -Everything from the trailer (excluding the stuff that was shown from E3 reveal) was real-time. The end scene where Cloud gets off the train, it transitions directly to the gameplay.
    -Cloud looking sick is partly due to the lighting. Nojima likes that Cloud looks very sick.
    -Cross-dressing is obviously in the game, but Nomura didn't design it yet.
    -All the party member's design is renewed like Barret.
    -At first they thought of going with AC design of Barret, but decided not to.
    -ATB and Limit gauge is there but they are different from the original. ATB turning red is something important.
    -Battle tempo will be similar to Dissidia. Battle is done by people who has experience in both Dissidia and Kingdom Hearts..

    Originally Posted by JeffAtomsky
    A rough translation of http://dengekionline.com/elem/000/001/173/1173362/

    - About the details of splitting the game into episodes, please tell us more.

    Kitase: From the beginning, we have considered it impossible to remake FF7 into one single game. Althought it's impossible to tell you the details about the splitting at the moment, please wait for our further announcement.

    Nomura: If we tried to stuff the whole game into one release, some part of the game would have to appear as digests. We'd have to remove some contents from the game, and it would be difficult to add more to the game. Considering that a full remake of the original game must be achived, we have decided to split the game into episodes.

    Kitase: Taking the No.8 street shown in the video this time, even just this is already highly dense. If we are to remake the content of the original version at that quality, it would have been impossible to do with a single release.

    Splitting the original version into episode with nothing dropped, as well as adding complements, and remaking the game the game in its full volume is what we are thinking.

    - How will the battle system look like?
    Kitase: Unlike the encounter battles in the original version, we were aiming for a seamless active battle like shown in the video.

    Nomura: Regarding the speed of the combat, as well as the sensation of tempo, we have considered something alongside Dissidia FF that you can play without stress. The degree of action would feel like Dissidia FF > KH > FF7 Remake.

    We are trying to make a new action combat system that definitely demand no action technique, and let you consider your strategy during the combat.

    - What would the elements in the battle system from the original version become?
    Nomura: Since the game is based on FF7, elements like ATB gauge and limitbreak will appear but with new useage. Please wait for our further announcements on how they would evolve.

    - Are you going to adjust the story in order to maintain connection to other compilations of the game, as well as adapting to the modern age?
    Nomura: We are planning some mechanism to dig deeper into each episodes. Players who have played the original version surely would know everything from the beginning to the end of the game, including some very important moments. And we are planning to give even such users surprises.

    Kitase: We are not going to remake a game so you only play for nostalgia. We want to make the hearts of the original fans pump. We are adjusting the storyline with this idea in mind.
    http://dengekionline.com/elem/000/001/173/1173362/
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #84
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Για εμενα επειδη εχω ακουσει πολλες παπατζες απο την SE , προς το παρον το ακουω σαν PR Talk και τιποτε περισσοτερο. Ετσι για οσους δεν το ξερουν, το αρχικο παιχνιδι ειχε κυκλοφορησει σε 3 CD, δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν θα μπορουσε να βγει σε 3 blu-ray για παραδειγμα. Η γνωμη μου ειναι οτι απλα ΔΕΝ προλαβαινουν να κανουν και αυτο, και θα το δινουν λιγο, λιγο. Εχουν το XV, το KH3 και το World , και ισως και να ξεχναω και καποιο ακομα, οποτε απλα δεν υπαρχει αρκετος χρονος και χρημα , για κανονικη κυκλοφορια (γυρευε ποτε) του VII remake.

  6. #85
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να πω εγω το χειροτερο αρνητικο του episodic release?

    Μπορουμε να ξεχασουμε απο τωρα το open world κομματι. Δεν γινεται να λειτουργησει με episodic κυκλοφορια ανοιχτος κοσμος με την μορφη που ξεραμε.

  7. #86
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έχω παίξει το αρχικό παιχνίδι στο ps1 πάρα πολλές φορές όταν ήμουν πιτσιρικά και δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να γίνει το συγκεκριμένο παιχνίδι με επεισόδια.
    Μιλάμε για open world game...
    Φοβάμαι μην δεν είναι open και μας το χαλάσουν...
    Παρόλο που δεν είμαι φαν των open world, κάποια παιχνίδια δεν γίνεται να τα παίξεις αλλιώς...
    Spoiler!

  8. #87

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Καλα ουτε που θα μου περναγε απτο μυαλο!
    Ειναι η συνεντευξη που διαβασα και δεν μπορω να θυμηθω που, οτι ηθελαν να δοκιμασουν κατι διαφορετικο/νεο για FF. Ειναι το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλοχωρις να το πιστευω...

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν γινεται να λειτουργησει με episodic κυκλοφορια ανοιχτος κοσμος με την μορφη που ξεραμε.
    To βλεπω μπροστα μου. Εισαι στο Highwind και θες να πεταξεις πισω στον Midgar: Please insert episode 1.
    Μετα θες να πας στο Wutai? Please insert episode 3 κτλ. κτλ.

    Εκτος κι αν γινει καποιο "τεχνολογικο θαυμα" ολως τυχαιως λιγο πριν ολοκληρωθει η σειρα και τα βαλουν ολα σε ενα blu ray...

  9. #88
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    To βλεπω μπροστα μου. Εισαι στο Highwind και θες να πεταξεις πισω στον Midgar: Please insert episode 1.
    Μετα θες να πας στο Wutai? Please insert episode 3 κτλ. κτλ.

    Εκτος κι αν γινει καποιο "τεχνολογικο θαυμα" ολως τυχαιως λιγο πριν ολοκληρωθει η σειρα και τα βαλουν ολα σε ενα blu ray...
    Και 3 BD να χρειαστούν δεν θα αλλάζεις δισκάκια. Αφού κάνεις εγκατάσταση το παιχνίδι θα μπορεί να έχει sections στα οποία να μην μπορείς να πας (για διάφορους λόγους). Το βλέπουμε χρόοοονια αυτό σε παιχνίδια.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #89
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Να πω εγω το χειροτερο αρνητικο του episodic release?

    Μπορουμε να ξεχασουμε απο τωρα το open world κομματι. Δεν γινεται να λειτουργησει με episodic κυκλοφορια ανοιχτος κοσμος με την μορφη που ξεραμε.
    Αν και εχουν περασει πολλα χρονια, εχω την εντυπωση οτι ποτε δεν ηταν open world, τουλαχιστον οχι με την εννοια που εχουμε σημερα. Ηταν 3 νομιζω μεγαλες περιοχες, οποτε εαν γινει σε 3 επισοδεια, πιθανα και να γινεται, αλλα το ολο θεμα βρωμαει ελλειψη χρονου, και προσπαθεια για αρμεγμα, θα δουμε, μακαρι να κανω λαθος.

  11. #90
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Αν και εχουν περασει πολλα χρονια, εχω την εντυπωση οτι ποτε δεν ηταν open world, τουλαχιστον οχι με την εννοια που εχουμε σημερα. Ηταν 3 νομιζω μεγαλες περιοχες, οποτε εαν γινει σε 3 επισοδεια, πιθανα και να γινεται, αλλα το ολο θεμα βρωμαει ελλειψη χρονου, και προσπαθεια για αρμεγμα, θα δουμε, μακαρι να κανω λαθος.
    Ναι δεν ήταν open με σημερινή έννοια, αλλά πήγαινες όπου ήθελες.
    Τώρα δηλαδή θα πηγαίνω μέχρι ένα σημείο και θα περιμένω να βγει το επόμενο επεισόδιο;;
    Και όταν θα ξεκινάει το επεισόδιο θα γράφει previously on FFVII;;;
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι μυαλά κουβαλάνε εκεί πέρα....
    Spoiler!

  12. #91
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Αν και εχουν περασει πολλα χρονια, εχω την εντυπωση οτι ποτε δεν ηταν open world, τουλαχιστον οχι με την εννοια που εχουμε σημερα. Ηταν 3 νομιζω μεγαλες περιοχες, οποτε εαν γινει σε 3 επισοδεια, πιθανα και να γινεται, αλλα το ολο θεμα βρωμαει ελλειψη χρονου, και προσπαθεια για αρμεγμα, θα δουμε, μακαρι να κανω λαθος.
    Υπηρχε το world map το οποιο ηταν διαθεσιμο με το που φυγεις απο το Midgar. Αυτο πρακτικα σημαινε οτι μπορουσες να ταξιδεψεις ελευθερα στον ανοιχτο κοσμο και να επισκεφθεις χωρια και πολεις τα οποια μπορουσες να φτασεις (καποια ηθελαν καραβι η το Highwind και το Submarine).

    Μεσα σε αυτο το world map υπηρχε επι της ουσιας ολο το end game υλικο και ενα καρο side quests, τα οποια μαλιστα ειναι πολυ σημαντικα καθως μιλαμε για εξτρα χαρακτηρες που χωρις το world map exploration απλα δεν μπορεις να αποκτησεις (Yuffie, Vincent).

    Γενικα το exploration του world map ηταν αρρικτα συνδεδεμενο με το στορυ καθως σε πολλες φασεις ο παικτης δεν ειχε σαφης και ξεκαθαρες οδηγιες για το τι πρεπει να κανει. Και απλα ανακαλυπτες τον κοσμο σιγα σιγα.

    Με το που φευγεις απο το Midgar να φανταστεις κατευθειαν οι επομενες κινησεις του στορυ συμβαινουν στο world map (boss fights και story progression). Και οπως ειπα, ολο το end game υλικο ειναι εκει επισης. Summons, ultima weapons , ολα εκει εξω ειναι.

  13. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (07-12-2015)

  14. #92
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    FINAL FANTASY VII REMAKE will be told across a multi-part series, with each entry providing its own unique experience.

    κοινως, episodic, και εκει που λεγαμε οτι ειχε μπει σε μια σειρα η εταιρια, σκατωνει ακομα και το remake.

    http://press.na.square-enix.com/rele...ion-experience
    Τράβα πνίξου Square!!
    Τους έχει πειράξει το όπιο φαίνεται...

  15. The Following User Says Thank You to teras1 For This Useful Post:

    Nikos326_GR (07-12-2015)

  16. #93
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Υπηρχε το world map το οποιο ηταν διαθεσιμο με το που φυγεις απο το Midgar. Αυτο πρακτικα σημαινε οτι μπορουσες να ταξιδεψεις ελευθερα στον ανοιχτο κοσμο και να επισκεφθεις χωρια και πολεις τα οποια μπορουσες να φτασεις (καποια ηθελαν καραβι η το Highwind και το Submarine).

    Μεσα σε αυτο το world map υπηρχε επι της ουσιας ολο το end game υλικο και ενα καρο side quests, τα οποια μαλιστα ειναι πολυ σημαντικα καθως μιλαμε για εξτρα χαρακτηρες που χωρις το world map exploration απλα δεν μπορεις να αποκτησεις (Yuffie, Vincent).

    Γενικα το exploration του world map ηταν αρρικτα συνδεδεμενο με το στορυ καθως σε πολλες φασεις ο παικτης δεν ειχε σαφης και ξεκαθαρες οδηγιες για το τι πρεπει να κανει. Και απλα ανακαλυπτες τον κοσμο σιγα σιγα.

    Με το που φευγεις απο το Midgar να φανταστεις κατευθειαν οι επομενες κινησεις του στορυ συμβαινουν στο world map (boss fights και story progression). Και οπως ειπα, ολο το end game υλικο ειναι εκει επισης. Summons, ultima weapons , ολα εκει εξω ειναι.
    Αν θυμάμαι και καλά είχε και κάποια optional boss fights.
    Αν δεν είναι open world τότε μιλάμε για άλλο παιχνίδι που θα του λείπουν πολλά πράγματα...
    Spoiler!

  17. #94

    Default

    ειναι σεβαστό οτι η square αυτή τη στιγμή αντιμετωπιζει οικονομικά προβλήματα αλλα πιστευω αυτη η τακτική δεν θα της βγεί σε καλό(σ.σ. το ίδιο θα κάνουν και με το επερχόμενο hitman) προσωπικα θα περιμένω (εστω και 1-2 χρόνια μετα την κυκλοφορια των παιχνιδιων) για να τα αγοράσω σε retail εκδοση στην ολοκληρωμένη μορφή τους.

  18. The Following User Says Thank You to Nikos326_GR For This Useful Post:

    teras1 (07-12-2015)

  19. #95
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Αν θυμάμαι και καλά είχε και κάποια optional boss fights.
    Αν δεν είναι open world τότε μιλάμε για άλλο παιχνίδι που θα του λείπουν πολλά πράγματα...
    Nαι αυτα εννοω οταν λεω end game υλικο, ολα τα ultima weapons ειναι στο world map και για να τα φτασεις χρειαζεται exploration.

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (07-12-2015)

  21. #96
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εννοειται οτι δεν παιρνουν φραγκο απο μενα μεχρι να βγουν ολα τα επεισοδια και να δω και εντυπωσεις απο παικτες.

    Ομως δεν γινεται να βγει σε επεισοδια και να ειναι οπως ηταν η δομη του παιχνιδιου. Θα ειναι πιο γραμμικο και φοβαμαι πετσοκομμενο. Αν ειναι ετσι προτιμω να παιξω για χιλιοστη φορα το παλιο οπως ηταν.

    Spoiler!

  22. #97
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Ελπιζω να αλλαξουν γνωμη και να το κανουν οπως το θελουμε ολοι μας.

  23. #98
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Απλα δεν γινεται, απλα δεν ειναι δυνατον οι ανθρωποι αυτοι να παρουσιασουν κατι που να μην βρωμαει απο καπου. Μια αντιγραφουν το cod και τωρα απ οτι φαινεται θελουν να αντιγραψουν την telltale. Ο,το ναναι πραγματικα. Εκπληκτικο φαινεται αλλα episodic ευχαριστω δεν θα παρω


    Sent from my iPhone using Tapatalk


  24. #99
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τωρα λενε οτι το καθε part θα εχει το μεγεθος ενος full sized game...

    Μαλιστα. Αρα πρεπει να μας διευκρινησουν 2 πραγματα:

    Α) Οταν λενε full sized game με ποιο κριτηριο ακριβως το μετρανε; Γιατι full sized game ειναι και το 5αωρο The Order 1886...

    και

    Β) Εφοσον θα ειναι το καθε part οσο ενα full sized game, μηπως λαου λαου μας πετανε το υπονοουμενο οτι καθε part θα κοστισει 60 € ;!;

    Πολυ αοριστα πραγματα SE... Χρειζομαστε περαιτερω διευκρινησεις... Να ξερουμε δηλαδη να μαζευουμε απο τωρα την 200αρα αμα ειναι!

  25. #100
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Εγώ αισιόδοξος δεν είμαι, οπότε λέω να τσιμπήσω το PC port από το PSN για την ώρα

Page 5 of 28 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •