Page 23 of 28 FirstFirst ... 13192021222324252627 ... LastLast
Results 441 to 460 of 542

Thread: Final Fantasy VII Remake

  1. #441
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Παίζω το original και είμαι κοντά στο τέλος...

    Ένα σχόλιο της Tifa που μου έκανε εντύπωση

    Spoiler!


    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #442
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ dafaq!!! Γιατι δεν το ειδα πουθενα να αναφερεται αυτο τις τελευταιες μερες?

  3. #443
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πλέον είμαι στο 17ο κεφάλαιο γύρω στις 42 ώρες και νομίζω πως πλησιάζω στον τερματισμό.
    Δεν έχω αλλάξει γενικά άποψη με το προηγούμενο post μου, η ιστορία βέβαια αρχίζει και βελτιώνεται αρκετά (όχι πως δεν μου άρεσε στην αρχή).
    Υπήρξαν δεν και ορισμένα σημεία που πραγματικά συγκινήθηκα πολύ
    Spoiler!


    Πάντως νομίζω πως σίγουρα θα κρατάει το save για το επόμενο μέρος.Ο κάθε παίχτης έχει επενδύσει σε διαφορετικά materia πχ, έχει αναβαθμίσει διαφορετικά τα όπλα του (μερικά ίσως να μην τα έχει βρει κιόλας..)
    Οπότε δεν γίνεται να σου πει στο δεύτερο μέρος πάει όποια πρόοδο έκανες, έτσι θα είναι ο χαρακτήρας σου. Και σαφώς για κάποιον που δεν έχει παιξει το πρώτο μέρος θα σου έχει τους χαρακτήρες σε ένα level που θα είναι οκ για να μπορείς να παίξεις το παιχνίδι.
    Νομίζω θα υπάρχουν και οι 2 επιλογές
    Spoiler!

  4. #444
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Πλέον είμαι στο 17ο κεφάλαιο γύρω στις 42 ώρες και νομίζω πως πλησιάζω στον τερματισμό.
    Δεν έχω αλλάξει γενικά άποψη με το προηγούμενο post μου, η ιστορία βέβαια αρχίζει και βελτιώνεται αρκετά (όχι πως δεν μου άρεσε στην αρχή).
    Υπήρξαν δεν και ορισμένα σημεία που πραγματικά συγκινήθηκα πολύ
    Spoiler!


    Πάντως νομίζω πως σίγουρα θα κρατάει το save για το επόμενο μέρος.Ο κάθε παίχτης έχει επενδύσει σε διαφορετικά materia πχ, έχει αναβαθμίσει διαφορετικά τα όπλα του (μερικά ίσως να μην τα έχει βρει κιόλας..)
    Οπότε δεν γίνεται να σου πει στο δεύτερο μέρος πάει όποια πρόοδο έκανες, έτσι θα είναι ο χαρακτήρας σου. Και σαφώς για κάποιον που δεν έχει παιξει το πρώτο μέρος θα σου έχει τους χαρακτήρες σε ένα level που θα είναι οκ για να μπορείς να παίξεις το παιχνίδι.
    Νομίζω θα υπάρχουν και οι 2 επιλογές
    Υπαρχουν καποια end game αντικειμενα στο παιχνιδι, που αν μεταφερθουν αυτουσια ως προοδος στο δευτερο μερος, τοτε αυτοματως θα γινει broken το γενικοτερο gameplay του 2ου μερους ή απλα το mechanic του αντικειμενου αυτου (που ειναι βασικο element του combat) θα παψει να εχει γενικα νοημα στο 2ο παιχνιδι, πραγμα που δεν παιζει να συμβει. Μην το ψαχνεις. Αποκλειεται να μεταφερθουν ολα.

    Εγω δεν βρισκω προβλημα με αυτο παντως. Τοσα sequels εχουμε παιξει που στην ουσια ξεκιναμε απο το μηδεν. Δεν θα μου χαλασει το immersion. Θα υπαρχει ενα βασικο set abilities (πανω κατω αυτα που οντως πηραμε στο παιχνιδι) και απο εκει και περα ολα τα endgame stuff θα αφαιρεθουν.

  5. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (09-06-2020)

  6. #445
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Υπαρχουν καποια end game αντικειμενα στο παιχνιδι, που αν μεταφερθουν αυτουσια ως προοδος στο δευτερο μερος, τοτε αυτοματως θα γινει broken το γενικοτερο gameplay του 2ου μερους ή απλα το mechanic του αντικειμενου αυτου (που ειναι βασικο element του combat) θα παψει να εχει γενικα νοημα στο 2ο παιχνιδι, πραγμα που δεν παιζει να συμβει. Μην το ψαχνεις. Αποκλειεται να μεταφερθουν ολα.

    Εγω δεν βρισκω προβλημα με αυτο παντως. Τοσα sequels εχουμε παιξει που στην ουσια ξεκιναμε απο το μηδεν. Δεν θα μου χαλασει το immersion. Θα υπαρχει ενα βασικο set abilities (πανω κατω αυτα που οντως πηραμε στο παιχνιδι) και απο εκει και περα ολα τα endgame stuff θα αφαιρεθουν.
    Δεν ξέρω τι end game αντικείμενα θα υπάρχουν. Δεν ξέρω καν πως θα διαχειριστούν την συνέχεια.
    Στο μυαλό μου το έχω όπως στο αρχικό παιχνίδι, υπάρχει μια συνέχεια.
    Πάντως για μένα είναι λάθος αυτό αν το κάνουν. Έχω φάει κάποιες ώρες που έχω επενδύσει σε χαρακτήρα κλπ, δεν γίνεται αυτά να αφαιρεθούν...
    Ίσως να λείπουν τα end game αντικείμενα, δεν ξέρω.
    Ειδικά κάποια materia θέλουν πολύ ώρα για ανεβάσουν τα στατιστικά τους, δεν γίνεται να με γυρίσει στο μηδέν ή σε κάποιο υποτιθέμενο σημείο..
    Ίσως μόλις το τερματίσω καταλάβω και καλύτερα, αλλά γενικά όλο αυτό το επεισοδιακό που κάνανε εμένα με προβλημάτιζε από την αρχή και συνεχίζει να με προβληματίζει.

    Σε αυτό που λες Δημήτρη με τα sequels διαφωνώ εντελώς. Είναι τελείως διαφορετικό πράγματα η συνέχεια εδώ από ένα sequel
    Spoiler!

  7. #446
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δε θα σε γυρισει στο μηδεν. Πχ δεν προκειται να σε βαλει να είσαι με thunder spell στο 2ο μερος. Πολύ πιθανό να σε βάλει κανονικά με thundaga (αν και πιο λογικο μου φαινεται να σε εχει με thundara) και απλα να σου κανει expand το materia με την εισαγωγη του thundaja. Φυσικα θα ερθουν και νεα materia που υπηρχαν στο original και δεν ειδαμε ποτε, flare, holly κλπ εχουν πολλα πραγματα να κανουν αν θελουν.

    Το θεμα ομως ειναι οτι καποια αντικειμενα σου δινουν προσβαση σε βασικα mechanics του combat που στην ουσια ή θα γελοιοποιησουν πληρως το δευτερο μερος εαν τα κρατησεις ή θα γελοιοποιηθει το εν λογω mechanic. Και τα δυο πρεπει να αποφευχθουν παση θυσια.

  8. #447
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα γελοιοποιήσουν το 2ο μέρος με βάση ο,τι έχω δει μέχρι στιγμής..
    Θα περιμένω να το τερματίσω και θα δω τι γίνεται στο τέλος του πρώτου μέρους και τι παίζει και με το end game περιεχόμενο...
    Spoiler!

  9. #448

    Default

    Μιχαλη,θα σου προτεινα να κρατας μικρο καλαθι για τα περι save.

    Δεν ειναι τυχαιο οτι μεχρι και σημερα η Square δεν εχει τοποθετηθει επισημα στο θεμα του save και τι θα μεταφερεται και τι οχι(πολυ κακως),μαλλον γιατι ουτε οι ιδιοι δεν εχουν ιδεα τι θα κανουν στο part 2.

    Επισης μην ξεχνας οτι περαν απο αυτο,ακομα ειναι αγνωστο σε ποσα parts θα ολοκληρωθει το παιχνιδι τελικα. Η προσφατη δηλωση της εταιρειας οτι θα προτιμησει να βγαζει μικροτερα parts αλλα πιο γρηγορα, δειχνει οτι ισως μιλαμε και για πανω απο 3Parts συνολικα.

  10. #449
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μιχαλη,θα σου προτεινα να κρατας μικρο καλαθι για τα περι save.

    Δεν ειναι τυχαιο οτι μεχρι και σημερα η Square δεν εχει τοποθετηθει επισημα στο θεμα του save και τι θα μεταφερεται και τι οχι(πολυ κακως),μαλλον γιατι ουτε οι ιδιοι δεν εχουν ιδεα τι θα κανουν στο part 2.

    Επισης μην ξεχνας οτι περαν απο αυτο,ακομα ειναι αγνωστο σε ποσα parts θα ολοκληρωθει το παιχνιδι τελικα. Η προσφατη δηλωση της εταιρειας οτι θα προτιμησει να βγαζει μικροτερα parts αλλα πιο γρηγορα, δειχνει οτι ισως μιλαμε και για πανω απο 3Parts συνολικα.
    Κάτω από 3 μέρη η αλήθεια είναι πως δεν το περιμένω με τίποτα, ειδικά από όταν έμαθα πως το πρώτο μέρος είναι μόνο η Midgar.
    Γενικά αυτό με τα saves μου φαίνεται περίεργο να μην ισχύει.
    Υπάρχουν όπλα που μπορεί να μην βρεις, αν εγώ το έχω βρει και με βολεύει γιατί να το χάσω; ή απλά θα έχουμε όλα τα όπλα στο επόμενο μέρος άσχετα αν τα έχουμε βρει ή όχι;
    Εφόσον το έκαναν επεισοδιακό, λογικό να δημιουργούνται τέτοιες απορίες.
    Και όπως έχω καταλάβει ούτε η Square ξέρει τι θα κάνει από ότι δηλώσεις έχει κάνει.
    Spoiler!

  11. #450
    Advanced Member v-tidus's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    304
    PSN ID
    v-tidus

    Default

    Καλή λύση θα ήταν κάτι του στιλ ratchet and clank όπου αν είχες save από το προηγούμενο παιχνίδι, κάποια όπλα στα έδινε δωρεάν ή με έκπτωση. Το σήμειο που στα έδινε ήταν περίπου στη μέση του παιχνιδιού, οπότε δεν γινόσουν και overpowered νωρίς. Το ίδιο μπορεί να γίνει για armor, weapons, materia στο Final Fantasy.

  12. #451

    Default

    Εγω αυτο στο λεω για να εχεις υποψη σου οτι οχι μονο τα materia και τα οπλα δεν ειναι σιγουρα,αλλα ουτε το ιδιο το level που εχεις/θα εχεις,ειδικα αν μιλαμε για 4 και 5 parts.

  13. #452
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εχθές το τερμάτισα και εγώ μετά από 45 ώρες. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι το βρήκα αρκετά καλό. Σαφώς όχι όπως όταν έπαιξα για πρώτη φορά το original παιχνίδι, αλλά αυτό είναι λογικό. Τότε ήταν πραγματικά κάτι εντελώς καινούριο για μένα.
    Μάχη, μουσική και γραφικά νομίζω δεν μπορεί κάποιος να μην πει πως δεν είναι κορυφαία. Ειδικά η μάχη του παιχνιδιού για μένα ήταν απολαυστική.
    Το παιχνίδι βέβαια στο normal το βρήκα αρκετά εύκολο (3 φορές είδα μόνο gameover σε όλο το game). Γενικά αν καταλάβεις το νόημα της μάχης νομίζω πως δεν χάνεις εύκολα. Στο hard σαφώς θα είναι αρκετά πιο challenging πιστεύω.
    Δύσκολο να πεις τις εντυπώσεις σου χωρίς spoiler για το συγκεκριμένο παιχνίδι, οπότε μπαίνω στο ζουμί

    Spoiler!


    Δεν έχω προλάβει να διαβάσω εντυπώσεις άλλων, ούτε εδώ στο φόρουμ αλλά ούτε και γενικά στο internet.. Ελπίζω το απόγευμα να μπορέσω να δω γενικά τις εντυπώσεις του κόσμου...
    Last edited by mihalis13; 10-06-2020 at 11:11.
    Spoiler!

  14. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (10-06-2020)

  15. #453
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Εχθές το τερμάτισα και εγώ μετά από 45 ώρες. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι το βρήκα αρκετά καλό. Σαφώς όχι όπως όταν έπαιξα για πρώτη φορά το original παιχνίδι, αλλά αυτό είναι λογικό. Τότε ήταν πραγματικά κάτι εντελώς καινούριο για μένα.
    Μάχη, μουσική και γραφικά νομίζω δεν μπορεί κάποιος να μην πει πως δεν είναι κορυφαία. Ειδικά η μάχη του παιχνιδιού για μένα ήταν απολαυστική.
    Το παιχνίδι βέβαια στο normal το βρήκα αρκετά εύκολο (3 φορές είδα μόνο gameover σε όλο το game). Γενικά αν καταλάβεις το νόημα της μάχης νομίζω πως δεν χάνεις εύκολα. Στο hard σαφώς θα είναι αρκετά πιο challenging πιστεύω.
    Δύσκολο να πεις τις εντυπώσεις σου χωρίς spoiler για το συγκεκριμένο παιχνίδι, οπότε μπαίνω στο ζουμί

    Spoiler!


    Δεν έχω προλάβει να διαβάσω εντυπώσεις άλλων, ούτε εδώ στο φόρουμ αλλά ούτε και γενικά στο internet.. Ελπίζω το απόγευμα να μπορέσω να δω γενικά τις εντυπώσεις του κόσμου...
    Η σκηνή με την Tifa που λες είναι μια από τις 3 πιθανές. Και οι άλλες είναι πολύ καλές, η αγαπημένη μου είναι της Aerith.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (10-06-2020)

  17. #454
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δημήτρη και Λεωνίδα διάβασα τις εντυπώσεις σας για το παιχνίδι


    Spoiler!


    Επίσης άλλη μία απορία

    Spoiler!
    Spoiler!

  18. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (10-06-2020)

  19. #455
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ φανταζομαι οτι
    Spoiler!

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (10-06-2020)

  21. #456
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ φανταζομαι οτι
    Spoiler!

    Ναι έχει μια λογική αυτό
    Spoiler!

  22. #457

    Default

    Αυτην ειναι οντως η επισημη τοποθετηση σε παλιοτερη συνεντευξη
    https://www.vg247.com/2020/03/02/fin...est-character/

  23. #458
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Δημήτρη και Λεωνίδα διάβασα τις εντυπώσεις σας για το παιχνίδι


    Spoiler!
    Σκέψου ότι μετά το Remake έπαιξα τα XII και το 7 που δεν τα είχα παίξει ποτέ μου.

    Έχοντας πολύ πρόσφατα και τα 2, μου αρέσει ακόμα περισσότερο το remake του Midgar σε σύγκριση με το original. Μου φαίνεται εξαιρετικά καλοφτιαγμένο και το ότι έχουν δώσει περισσότερη έμφαση στους χαρακτήρες είναι τεράστιο ατού για εμένα. Τα περιβάλλοντα, η μουσική, το backstory ήταν πραγματικά αυτό που έπρεπε! Το original μου φάνηκε φτωχό συγκριτικά, σαν να έπαιζα μια απλή περίληψη του remake.

    Spoiler!
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    dimagic (13-06-2020),enstikto (11-06-2020)

  25. #459
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Εντελώς απροσδόκητα συγγενικό μου πρόσωπο είχε παραγγείλει την collectors και επειδή έστειλε παράπονα στην Square enix με κάποια σπασιματακια και χτυπηματακια της στείλανε άλλη...και επειδή είμαι τυχερός μου έδωσε την ελλατωματικη!που δεν είναι τρελά αυτά που έχει!
    Δεν είμαι σουπερ φανατικός του ff ,το 7 το είχα παίξει λύκειο και όντως μου αρεσε πολύ αλλά δεν θα πω όχι σε τέτοιο ντερεκι συλλεκτική..η μηχανή είναι τεράστια και βαριά...πολύ καλή κατασκευή...
    Και αφού έγραψα να πω ότι και γω το έπαιξα το παιχνίδι το τερματισα...η αλήθεια είναι ότι μαρεσε πολύ..κάνανε πολύ καλή δουλειά αλλά σε κάποια σημεία το πηγαινελα και τα copy paste σημεία μου έβγαζαν από μέσα μου το "οκ μήπως το εκμεταλευεστε"?
    Παρόλα αυτά ήταν πολύ καλό και απολαυστικό...το φινάλε βέβαια ήταν ατέλειωτο αλλά πολύ καλή δουλειά γενικά!
    Θα χαζεύω την συλλεκτική και θα το θυμάμαι!
    Λευτέρη περιμένω τις παρατηρήσεις σου με τα περιβάλλοντα της φωτογράφισης !χαχαχα


    Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  26. The Following 5 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    geogoku (17-06-2020),mihalis13 (17-06-2020),Snk (17-06-2020),spartan (18-06-2020),tonybsg (17-06-2020)

  27. #460
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    https://docs.google.com/spreadsheets...#gid=801888658

    Βρήκα μια λίστα η οποία καταγράφει ποια κομμάτια υπάρχουν στο παιχνίδι αλλά δεν υπάρχουν στο original soundtrack που κυκλοφόρησε.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  28. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Valkyre (21-07-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •