Page 22 of 28 FirstFirst ... 12181920212223242526 ... LastLast
Results 421 to 440 of 542

Thread: Final Fantasy VII Remake

  1. #421
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εν τω μεταξυ παρατηρησατε οτι στα τελευταια κεφαλαια
    Spoiler!



  2. #422
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  3. #423
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εν τω μεταξυ παρατηρησατε οτι στα τελευταια κεφαλαια
    Spoiler!
    Αυτό σίγουρα δεν είναι spoiler!!!

    Το κάνουν πολλά JRPG λόγω spoilers και μερικες φορες λογω πνευκατικων δικαιωματων. Η SE συνήθως μετά από καποιους μήνες βγάζει patch το οποίο άρει τους περιορισμούς
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #424
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Αυτό σίγουρα δεν είναι spoiler!!!

    Το κάνουν πολλά JRPG λόγω spoilers και μερικες φορες λογω πνευκατικων δικαιωματων. Η SE συνήθως μετά από καποιους μήνες βγάζει patch το οποίο άρει τους περιορισμούς
    Spoiler!

  5. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (22-04-2020)

  6. #425
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Δεν αντέχω άλλο με τα spoilers, θέλω να τα ανοίξω να δω τι συμβαίνει στο τέλος που όλοι συζητάνε γι αυτό Προσπαθώ να το παίξω με την ησυχία μου αλλά ήδη βλέπω ότι παίζω πολύ περισσότερο από τους ρυθμούς που ακολουθώ τα τελευταία χρόνια. Δηλαδή είμαι στις 14 ώρες gameplay περίπου από τις 10 Απριλίου, που είναι κατόρθωμα για μένα. Αλλά με όλα τα spoilers που βλέπω να κουβεντιάζετε και τις αντιδράσεις που διαβάζω, κάνω ότι μπορώ να το τελειώσω όσο πιο γρήγορα γίνεται!

  7. #426
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παρε το χρονο σου μη βιαζεσαι και απλα μην μπαινεις στο θρεντ!

  8. #427
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Ναι με το πάσο σου.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #428

    Default

    Tetsuya Nomura and Yoshinori Kitase recently explained that Final Fantasy 7 Remake (FF7R) would be released in small chunks as a means of speeding up development time.
    https://www.vg247.com/2020/04/28/ff7...-remake-parts/

  10. #429
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Σήμερα κυκλοφόρησε το soundtrack. Το θετικό είναι ότι υπάρχει και για αγορά/streaming ψηφιακά.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (27-05-2020)

  12. #430
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Δυστυχώς ακόμα και με 8 δίσκους, το soundtrack δεν έχει αρκετά κομμάτια μέσα..


    https://www.reddit.com/r/FFVIIRemake...m_medium=web2x

    Πολλά από αυτά είναι βασικά themes και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχουν στη συλλογή
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    geogoku (01-06-2020)

  14. #431
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Αφού το τερμάτισα και τα πιο καλά σημεία απ ότι βλεπω έχουν αναφερθεί, θα μείνω λίγο σε αυτά που μου χτύπησαν άσχημα.

    Γενικά μου άρεσε σαν παιχνίδι,όχι όμως σαν Final Fantasy VII.Γι αυτό και τα πιο πολλά που αναφέρω,είναι αρνητικά,τα αναφέρω μόνο επειδή έχουν σχέση με το VII.Αν ήταν πχ το xvi θα το έβλεπα αλλιώς.

    Απλά δεν κατάλαβα τον λόγο που κάνανε remake σε τέτοιο παιχνίδι και με αυτόν τον τρόπο.Οκ, είναι πανέμορφο οπτικά σε πολλά σημεία,η μουσική εννοείται πιάνει τον μοναδικό σκοπό της για μένα,νοσταλγία,δεν βρήκα κάτι που να χρειαζότανε αλλαγή από την φοβερή μουσική του αυθεντικού.Τρεις νότες να παίξουν μόνο απ το Aerith's Theme και λες τι παιχνιδάρα.Οκ,κλασικός νοσταλγικός παράγοντας.

    Από κει και πέρα ακόμα δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης.Να το γνωρίσουν στις νέες γενιές?Νομίζω οτι όσοι το ζήσανε, το ζήσανε τότε,με τα δεδομένα του τότε,δύσκολο να κάνει την ίδια εντύπωση σε κάποιον σήμερα.Γιατί αυτό που έπαιξα,είχε ελάχιστη σχέση με το παλιό.

    Εδω υπάρχει και ο περιορισμός των games σε σχέση με άλλα μέσα.Δυστυχώς τα games δεν γερνάνε το ίδιο ωραία όπως πχ οι ταινίες,τα βιβλία,τα κόμικ.Περιορίζονται από τεχνικά χαρακτηριστικά,frames και ξεψείρισμα αναλύσεων. Δηλαδή ένα game του ps1 η ps2 παίζεται πιο δύσκολα στις νέες γενιές όπως είναι χωρίς remaster και είναι απόλυτα κατανοητό.Με εξαίρεση βέβαια τα 16μπιτα τα οποία ακόμα και σήμερα δείχνουν όμορφα και δεν ενοχλούν το μάτι.

    Έχω παίξει 2 φορές το αυθεντικό, μία όταν βγήκε και μία στην ps3 εποχή.Αξέχαστο και τις 2 φορές.Αυτή δεν μου άφησε τίποτα.Νομίζω η μουσική του αυθεντικού και η βουβαμάρα εκείνης της εποχής των rpg έβγαζαν πιο πολύ συναίσθημα απ τον σημερινό Barret και το μελόδραμα των άλλων.Δεν ξέρω βέβαια πως θα είναι με japanese,ίσως πιο ατμοσφαιρικό.

    Επίσης θεωρώ άκυρο το θέμα των επεισοδίων.Μπορούσε άνετα να μπει όλο το story του αυθεντικού με τα σημερινά δεδομένα σε ένα παιχνίδι και χωρίς αδιάφορα side quests (αν και γέλασα πολυ με τις αποστολές του Johnny!).Πάντως συνέχεια ένιωθα οτι θέλανε να τραβήξουν το παιχνίδι απλά να πιάσει το 35/40ωρο.

    Στα του gameplay, το σύστημα μάχης είναι άψογο, αν και δεν έχω θέμα με τα turn based ακόμα και σε σημερινή εποχή(βλέπε dragon quest xi), εννοείται συμφωνώ με τον τρόπο του ff που το κάνει πιο ευχάριστο και πιο γρήγορο.Τέλειο λοιπόν στις μάχες.

    Σαν χειρισμός γενικά, θα έλεγα πολύ βαρυς σε σημεία, πχ όταν ανεβαίνεις σκάλες ,στενά σημεία κτλ, σε παίρνει εντελώς απ το χέρι το παιχνίδι, ξανά και ξανά.
    Να αναφέρω τρία εκνευριστικά σημεία χωρίς spoiler.
    Reactor 5.Απλά ατελείωτο level.
    Robot arms puzzles.Wtf!!Νόμιζα είχαμε αφήσει το gameplay αυτό σε εποχές ps1 άντε ps2.
    Και τελευταίο καλύτερο, 59Floors!!Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.Απλά,γιατί?

    Οκ, το έκραξα αρκετά μπορώ να πω, μόνο και μόνο όμως επειδή ήμουν fan του παλιού.Αν τα έβαζα δίπλα στα τελευταία ff,δηλαδή xv,θα το έβρισκα πολύ κατώτερο γιατί τουλάχιστον το xv ήταν νέα ιδέα,είχε δικό του χαρακτήρα και πολύ πιο ταιριαστό στη γενιά που είμαστε.

    Ναι, θέλω remake των vii,viii,ix(το αγαπημένο μου),αλλά τα θέλω σε μορφή που να σέβεται αυτό που ήταν.
    Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που μπορώ να δω σε πρόσφατο remake,είναι το A Links awakening,πανέμορφο οπτικά, το οποίο παραμένει κοντά στο αυθεντικό,αλλά καλογυαλισμένο.Φανταστείτε ενα ff με αντίστοιχη απεικόνιση.

    Σαν συμβουλή προς κάποιον που δεν έχει παίξει το παλιό,παίξτε πρώτα εκεινο και μετά το remake.Οπωσδήποτε.Μηπως νιωσετε εστω λιγο γιατι εμεινε αυτο το παιχνιδι τοτε μεχρι και σημερα, γιατι με το καινουριο σιγουρα δεν θα το καταλαβετε.

  15. #432

    Default

    Mania νομιζω οτι αυτο το review πεφτει περισσοτερο σε αυτα που προσπαθεις να πεις(ή και εγω παλιοτερα)στο γιατι αυτη η κατευθυνση δεν βρισκει αρκετο κοσμο συμφωνο,χωρις αυτο να κανει το παιχνιδι κακο προφανως ή να σημαινει οτι ολοι δεν θα περασουν καλα με το παιχνιδι.


    Παντως στα περι πιστου remake που αναφερεις το links awakeking,βλεπω κοσμο να θεωρει επισης πιστο remake αυτο του προσφατου(επισης της Square)Trials of mana(δεν εχω παιξει βεβαια το original για να πω κατα ποσο ισχυει αυτο).

  16. #433
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Ναι,εννοείται όπως είπα και πιο πάνω,γενικά το ευχαριστήθηκα σαν παιχνίδι.Αναφερω μόνο ότι με χάλασε σχετικά με το remake του συγκεκριμένου ονοματος,όχι σαν ff γενικά.Εννοειται ότι ήταν πολύ προσεγμένη δουλεια,πέρασα 35 ωραίες ώρες,αλλά η σύγκριση με το παλιό είναι φυσιολογική.
    Κατά τα άλλα απλά έκανα το ποστ πιο πολύ σαν πρόταση για κάποιον που δεν έχει παίξει κανένα,να ξεκινήσει απ' το πρώτο ώστε να ευχαριστηθεί την ιστορία.

  17. #434
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος από το παιχνίδι (14ο chapter, 27 ώρες).
    Δεν το έχω τελειώσει για έχω ολοκληρωμένη άποψη για το πως δουλεύει σαν πρώτο επεισόδιο, ομολογώ βέβαια πως την πρώτη φορά που είχα ακούσει οτι θα είναι episodic ξενέρωσα..
    Αλλά επειδή το αρχικό παιχνίδι είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ever (το εχω παίξει 7-8 φορές) είπα στον εαυτό δεν γίνεται να χάσω το remake.
    Αλλά η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα με τον ίδιο ενθουσιασμό όπως πριν μάθω πως θα βγει σε επεισόδια.
    Στα του remake τώρα.
    Η μάχη πραγματικά τα σπάει! Είναι τέλεια η υλοποίηση που έχουν κάνει πιστεύω.
    Στο μόνο θέμα που δεν μου έχει κάτσει ιδιαίτερα καλά (αν και τώρα σιγά σιγά το συνηθίζω) είναι τα voiceovers. Δεν λέω πως δεν είναι καλά, μια χαρά για μένα είναι όλοι οι ηθοποιοί (ακόμα και ο Μπάρετ που πολλοί χαλάστηκαν με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα). Σε κάποιους διαλόγους ένιωσα πως οι ηθοποιοί διαβάζουν απλά ένα κομμάτι χαρτί (να σημειώσω πως παίζω με Αγγλικό ήχο) αλλά το μεγαλύτερο θέμα μου είναι πως εγώ που έχω παίξει το αρχικό παιχνίδι που ήταν μόνο κείμενο κάποιους διαλόγους τους είχα αλλιώς στο κεφάλι μου (με άλλη ένταση, παθός κλπ...)
    Σαν να διαβάζεις ένα βιβλίο έχει φτιάξει τους χαρακτήρες στο κεφάλι σου και τελικά στην ταινία βλέπεις κάτι διαφορετικό, όχι κακό όμως.. απλά διαφορετικό.

    Αυτό μόνο που ουσιαστικά δεν είναι θέμα του παιχνιδιού, αλλά δικό μου.
    Πάντως είναι τρομερό συναίσθημα ένα παιχνίδι που γνώρισα πριν 23 χρόνια και αποτελεί από τους βασικούς λόγους που αγάπησα το gaming να το παίζω σήμερα με τρομερά γραφικά και voicovers...

    Για την μουσική δεν χρειάζεται να πω τίποτα.. Μιλάμε για πραγματικό μουσικό έπος!
    Spoiler!

  18. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (02-06-2020)

  19. #435
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

  20. #436

    Default

    Ενα κυριολεκτικα καταπληκτικο video αποψη ενος οπαδου του original παιχνιδιου ο οποιος πηγε με χαμηλες απαιτησεις στο remake,του αρεσε αλλα του δημιουργησε και προβληματισμους για το μελλον της σειρας+καποια πραγματα που δεν του αρεσαν και τοσο και εχουν αναφερθει και στις προηγουμενες σελιδες.
    Μαλιστα αναφερεται και στο συμπαν του FF7(κοινως και τα spin offs/crisis core).

    Τεραστιο σε διαρκεια βεβαια το video(περιεχει και spoilers αρα μην το δει οποιος δεν εχει τελειωσει το παιχνιδι),αλλα δεν νομιζω να εχω πετυχει πιο λεπτομερής αποψη για ενα παιχνιδι απο αυτη


  21. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    mania (03-06-2020),Nodens (03-06-2020)

  22. #437
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εχθές βρέθηκα στο σημείο με τα Pull ups. Ήταν πραγματικά δύσκολο σε φάση που αρκετές φορές το παιχνίδι νόμιζα πως με "έκλεβε".
    Τελικά το έβγαλα μετά από καμιά ώρα...
    Είχα πεισμώσει που δεν σκόπευα να προχωρήσω αν δεν το έβγαζα
    Spoiler!

  23. #438
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Xαρας στο κουραγιο σου. Εγω το αφησα και ηταν το τελευταιο πραγμα που εκανα στο παιχνιδι. F... this shit!

  24. #439
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το θυμόμουν πως σε είχε δυσκολέψει.
    Όντως πολύ σπαστικό, απλά επειδή από την αρχή έφτανα κοντά έχανα για 1-2 pull ups και μου είχε κάτσει πως βγαίνει.
    Έκανα και 2 σερί αλάνθαστα αλλά έχασα 44-43, εκεί είχα τρελαθεί στο ένα μάλιστα στον πρώτο γύρο νίκησα 23-18 και λέω ωραία θα το βγάλω επιτέλους.
    Τελικά νίκησα 38-35...
    Που δεν το περίμενα με τίποτα....
    Spoiler!

  25. #440

    Default

    Πάντως παιδιά εγώ έχω "εθιστεί" με το συγκεκριμένο παιχνίδι! Πρώτη φορά που παίζω κάποιο FF και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί! Η ιστορία, η μουσική, οι χαρακτήρες, οι μάχες, τα γραφικά, όλα μου φαίνονται εκπληκτικά! Δεν ήθελα να τελειώσει! Τώρα το παλεύω στο Hard.

    Για μένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ever!!!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •