Page 20 of 28 FirstFirst ... 10161718192021222324 ... LastLast
Results 381 to 400 of 542

Thread: Final Fantasy VII Remake

  1. #381
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Λεωνιδα... εχεις καταφερει το γμημενο το τροπαιο με τα pull ups... ρε εχω τρελαθει... εχω ριξει ΤΑ ΚΑΝΤΗΛΙΑ λεμε... το παρατησα γιατι αρχιζε να μου καταστρεφει την εμπειρια... 1 ωρα για ονομα... ενταξει ειναι broken η φαση... ελπιζω να το πατσαρουν πολυ unfair.
    Ναι το έκανα. Δεν ξέρω πως αλλά το έκανα στις 5 τα ξημερώματα :/

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #382
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ μου φαινεται αδιανοητο να το καταφερω προσωπικα. Μου εσπασε τα νευρα σε απιστευτο βαθμο... ειλικρινα φοβαμαι οτι δεν θα παρω πλατινα εξαιτιας αυτης της βλακειας...

  3. #383
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ μου φαινεται αδιανοητο να το καταφερω προσωπικα. Μου εσπασε τα νευρα σε απιστευτο βαθμο... ειλικρινα φοβαμαι οτι δεν θα παρω πλατινα εξαιτιας αυτης της βλακειας...
    Προσπαθούσα να κάνω 23 στον πρώτο γύρο και προφανώς να μην πέσω καθόλου αλλά και να μην καθυστερήσω εκεί που έλεγε να πατάς ένα συγκεκριμένο κουμπί. Έχω διαβάσει ότι παίζει να είναι και λίγο RNG το πόσο γρήγορα θα κάνει ο Jules.

    Πρέπει να εχασα 8 φορές 42/44.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #384
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι ειναι RNG. Υπαρχουν φορες που στο πρωτο γυρο κανει 16 και αλλες 21. Κι ας πεφτει παντα 1 φορα. Και το loading καθε φορα που κανεις retry το κανει ακομα πιο painful... ποιος το σκεφτηκε αυτο το πραγμα ffs... φοβαμαι μην την πληρωσει κανα χειρηστηριο στο τελος λολ

  5. #385

    Default

    Προσπαθήστε να πηγαίνουν τα δάχτυλα με σταθερό Ρυθμό κ όσο ανεβαίνει ο Ρυθμός της μουσικής να ανεβαίνει Ελαχιστα κ η ταχύτητα στα δάχτυλα χωρίς ομως να το παρακανετε. Αν παρατηρήσετε εχει να κάνει κ σε τη στάση είναι το κορμί του cloud. Κ μη κοιτάτε καθόλου τι κάνει ο αντίπαλος. τους πρώτους 2 τους έβγαλα πολύ εύκολα έτσι, στον τελευταίο τον έβγαλα στην 6 φορα

    Sent from my SGP621 using Tapatalk

  6. #386
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δεν ειμαι σιγουρος οτι μιλαμε για το ακριβως ιδιο minigame! Αλλο τα squats αλλο τα pull ups. Τα squats μου φανηκαν πανευκολα. Τα pull ups με διελυσαν...

  7. #387
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Τι πρέπει να κανεις για να πάρεις το τρόπαιο αυτο;

    EDIT: άκυρο, νόμιζα έλεγες για τα squats

  8. #388
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ειναι απο τα χειροτερα τροπαια εβερ. Μου θυμιζει ενα του watchdogs με ενα drinking game το οποιο ηταν τοσο ridiculously hard (χειροτερο απο αυτο στο ffvii) που η Ubisoft το πατσαρε στο τελος...

  9. #389
    Elite Aphelian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Piraeus
    Posts
    866
    PSN ID
    Aphelian
    Name
    Γιώργος

    Default

    @Valkyre το εκανα εχθες το βραδυ, ενα κολπο μονο που μπορω να σου πω (γιατι εχασα περιπου 5 φορες με 1 Pull-up διαφορα/ισοπαλια) ειναι να βρεις ενα σταθερο ρυθμο και να προσπαθεις να εισαι κοντα του παντα (εγω ακομα στα χρυσα tries τελειωνα το first round με 21-17 lead, στο δευτερο round o τυπος επαιρνε φωτια και με εφτανε για πλακα) μολις καταφερεις και κανεις ενα πολυ καλο/τελειο try, ακομα και αν αυτος δεν πεσει ποτε, στον 2ο γυρο ΠΑΝΤΑ πεφτει 3-4 seconds ΠΡΙΝ το τελοςκαι εκει αν εισαι κοντα τον περνας.

    Εκει ηταν για εμενα το κολπο, ΜΗΝ βιαστεις γιατι εχασα 3 παιχνιδια επειδη το εκανα υπερβολικα γρηγορα κι επεσα μολις τον ειδα να πεφτει. Αν επαναλαμβανεις απο μεσα σου τα κουμπια στο κανει λιγο ευκολοτερο και θελει και τυχη με τους συνδιασμους αλλα το βασικοτερο, θελει ψυχραιμια στα 3-4 τελευταια δευτερολεπτα που σου δινει το μικρο παραθυρο να κερδισεις.

    PS Pro tip: Κι εγω στις 5 το πρωι, μαλλον ειχε κουραστει ο τυπος
    Last edited by Aphelian; 16-04-2020 at 17:05.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Aphelian For This Useful Post:

    Leon_DiZ (16-04-2020),Valkyre (16-04-2020)

  11. #390
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σε ευχαριστω φιλε. Θα το ξαναπροσπαθησω αλλη μια φορα οταν τελειωσω το παιχνιδι για να μη μου χαλασει τη διαθεση. Αλλα πλεον κατι με πιανει με τετοιες διαδικασιες. Τις βρισκω τρομερο χασιμο χρονου και πραγματικα χωρις το πραγματικο νοημα. Θα μου πεις γιατι ασχολεισαι ε και θα σου πω εχεις χιλια δικια αλλα αυτο το OCD με πιανει με καποια παιχνιδια που τα θεωρω ιδιαιτερα οπως ειναι το FFVII. Δεν ειμαι κανας σοβαρος τροπαιοφαγος αλλα εχω τα χουγια μου κι εγω!

  12. #391
    Advanced Member v-tidus's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    304
    PSN ID
    v-tidus

    Default

    Είχα κι εγώ πρόβλημα με το συγκεκριμένο, έκανα 3 φορές 44, τις 2 φορές ισοπαλία και την 3η έκανε ο αντίπαλος 43.

    Το κόλπο για εμένα ήταν να κοιτάω την Tifa και να πατάω με το που βλέπω οτι τελείωσε την κίνηση της. Επίσης είναι ρυθμικό, προσπάθησε να κάνεις μια ρουτίνα την οποία θα την πας όλο και πιο γρήγορα. Μην το σκέφτεσαι, τσακ τσακ τσακ τσακ. Ρομποτικά!

    Μου έχουν μείνει τα 2 τελευταία κεφάλαια στο hard για πλατίνα. Περίπου 57 ώρες μέχρι τώρα. Δυστυχώς θα περιμένουμε τώρα για το 2!!!

  13. #392
    Advanced Member v-tidus's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    304
    PSN ID
    v-tidus

    Default

    Sorry for double posting.

    Το πλατίναρα στις 62 ώρες. Το τελικό boss ακόμα και με φουλ materia και accessory optimization με πέθανε!

    Τρομερό το παιχνιδι, δοκιμάστε το και στο hard, αξίζει!

  14. The Following User Says Thank You to v-tidus For This Useful Post:

    mihalis13 (18-04-2020)

  15. #393
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μολις τελειωσα το παιχνιδι... δεν θα πω πολλα γιατι πρεπει να το επεξεργαστω... απλα θα πω ενα πραγμα και τιποτε αλλο

    Spoiler!


    νομιζω θα χασω τον υπνο μου. Ειναι σχεδον αδυνατον να μιλησεις χωρις σποιλερ θα προσπαθησω να το κανω ομως αυριο.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (18-04-2020)

  17. #394
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Μολις τελειωσα το παιχνιδι... δεν θα πω πολλα γιατι πρεπει να το επεξεργαστω... απλα θα πω ενα πραγμα και τιποτε αλλο

    Spoiler!


    νομιζω θα χασω τον υπνο μου. Ειναι σχεδον αδυνατον να μιλησεις χωρις σποιλερ θα προσπαθησω να το κανω ομως αυριο.
    Όντως;;;;;
    Spoiler!


    Και ναι είναι πρακτικά αδύνατο να το συζητήσεις με άλλους χωρίς spoiler
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. #395
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Όντως;;;;;
    Spoiler!


    Και ναι είναι πρακτικά αδύνατο να το συζητήσεις με άλλους χωρίς spoiler
    Spoiler!

  19. #396
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Spoiler!
    Για story λεω. Ήμουν στην ακριβώς αντίθετη κατασταση από εσένα. Θα κάτσω και εγώ να το αναλυσω περισσότερο αύριο.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #397
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιποοοον. Πως μιλας γι αυτο το παιχνιδι τωρα? Ας προσπαθησω χωρις σποιλερ και μετα με σποιλερ...

    Να πω οτι με το πασο μου, προσπαθωντας να κανω οτι βλεπω μπροστα μου, μου πηρε γυρω στις 50 ωρες.

    ΘΕΤΙΚΑ:
    Το παιχνιδι ειναι τεραστια παραγωγη. Ναι υπαρχουν κατι textures που σου βγαζουν τα ματια ωρες ωρες αλλα ειλικρινα δεν ειναι κατι που χαλαει την εμπειρια. Τουλαχιστον οχι σε εμενα. Με το που τελειωνεις το παιχνιδι δεν απορρεις γιατι ηταν 2 δισκακια και 100GB data... Η παρουσιαση στο συνολο κινειται σε πολυ υψηλα επιπεδα και το blend cutscene / gameplay ειναι απο τα καλυτερα που εχουμε δει ποτε. Tα δε CGI cutscenes ειναι τοσο καλα που σε κανεις να ξεχασεις το ποσο μπορει να τα χρειαζομαστε ακομα, το ετος 2020. Το animation επισης ειναι παρα πολυ καλο ιδιως την ωρα της μαχης, οπως και το lip sync που ειναι απο τις λιγες φορες που η SE το κανει στα παιχνιδια της.

    Το soundtrack... omg... το soundtrack... ηταν που ηταν classic το original, τωρα ηρθε αυτο εδω και πραγματικα μπαινει ανετα στο τοπ 5 ολων των εποχων μου. Ασυλληπτη δουλεια. Ολα τα αγαπημενα κομματια ειναι διασκευασμενα με μερακι, με τον πλεον πορωτικο τροπο. Κυριολεκτικα με επιανε ανατριχιλα σε πολλες στιγμες στο παιχνιδι. Και δεν ειναι να πεις οτι ενα κομματι το πετυχαν και αλλα 2 τα απετυχαν. Οχι. Ολα τα κομματια ειναι πραγματικα βελτιωμενα και ανανεωμενα εξισου Τα θερμα μου συγχαρητηρια.

    Gameplay. Οι επιλογες στο νεο συστημα μαχης μου αρεσαν παρα πολυ. Το συστημα με τα materia εχει ενσωματωθει με ωραιοτατο τροπο που λειτουργει πανω κατω οπως παλια, αλλα με μια τελειως διαφορετικη προσεγγιση στον τροπο που παιζεται το παιχνιδι. Οποιος φοβαται οτι το παιχνιδι ειναι action hack and slash κανει μεγαλο λαθος. Το παιχνιδι απαιτει να χρησιμοποιησεις τα abilities σου και τα weaknesses των εχθρων σου για να μπορεσεις να τα βγαλεις περα. Ειναι ενα εξαιρετικο mix action και strategy. Το δε αποτελεσμα στην οθονη σου πολλες φορες ειναι εκθαμβωτικο. Σε τετοιο βαθμο που χανεις ακομα και την μπαλα. Εγω προσωπικα το καταευχαριστηθηκα. Το παιχνιδι γενικα ακολουθει την φιλοσοφια και το στυλ του Advent Children και πιστευω οτι το πετυχαν αυτο που ηθελαν. Ειναι φυσικα over the top αλλα δεν νομιζω κανενας να ενοχληθει ιδιαιτερως. Point is αν το παιχνιδι ηταν οπως παλια με στατικο turn based συστημα (που στην ουσια και εδω... turn based ειναι σε μεγαλο βαθμο) δε θα γινοταν η δουλεια. IMO παντα.

    Story: Δεν μπορω να πω πολλα. Ακολουθει spoiler section πιο κατω γι αυτον τον σκοπο. Παντως το παιχνιδι για εμενα εχει πολυ καλη σκηνοθεσια και θεωρω οτι ως επι το πλειστον οι διαλογοι και η γενικη πλοκη με αφησαν ικανοποιημενο.

    Να πω τωρα και κατι για το ολο στησιμο του παιχνιδιου, γι αυτους που φοβουνται οτι το παιχνιδι ειναι αρπαχτη, οτι απλα το μιλκαρουν και το ξεχειλωνουν κλπ. Οχι. Οχι οχι οχι οχι. Το παιχνιδι δεν ειναι τιποτα απο αυτα. Ειναι ενα ολοκληρωμενο παιχνιδι απο την αρχη μεχρι το τελος. Κυριολεκτικα. Ο καθε χαρακτηρας εχει την πορεια του και το arc του, πρωτη φορα θα δειτε το Midgar ετσι οπως ειναι στο παιχνιδι και γενικα να μην σας ανησυχει αυτο το θεμα. Το παιχνιδι εχει ξεκαθαρη αρχη, μεση και τελος. Ξαναλεω και τονιζω: Ξεκαθαρα.

    Η εμπειρια ειναι πλουσια, οι χαρακτηρες ειναι ανεπτυγμενοι σωστα και οκ τα sidequests ποικιλουν απο ενδιαφεροντα σε απλα fetch quests. Παντως εχει πολυ υλικο το παιχνιδι, δηλαδη ακομα και τωρα μου λειπουν πολλα πραγματα.

    ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
    Το νο1 αρνητικο του παιχνιδιου για εμενα ειναι η καμερα του... ακριβως επειδη κινειται σε φιλοσοφια Advent Children και εχει φρενηρη ρυθμο και πολλα aerial combats η καμερα για μια ακομη φορα (βλεπε FFXV) δεν μπορει να ακολουθησει. Θα περιμενε κανεις οτι μετα το FFXV η SE θα εμαθε κατι παραπανω, αλλα δυστυχως ειναι τα ιδια πραγματα. Πολλες φορες απλα δεν μπορεις να καταλαβεις τι στο καλο γινεται την ωρα της μαχης και απλα κοιτας τις μπαρες ΑΤΒ και την ενεργεια σου για να τα βγαλεις περα. Δεν μπορω να καταλαβω επισης αφου ξερουν οτι η καμερα ειναι ετσι γιατι βαζουν εναεριους εχθρους σε χαμηλοταβανα levels...

    Ενα αλλο αρνητικο σχετικα με το pacing του παιχνιδιου ειναι οτι καποιες φορες σου ριχνει πολλα και ισως μπουχτιζεις λιγακι. Ενω γενικα ειναι καλο, καποιες φορες το τραβανε αρκετα και η δραση ειναι ακαταπαυστη για αρκετη ωρα. Με κουρασε λιγακι αυτο.

    Αληθεια προσπαθω αλλα δεν μπορω να βρω ευκολα αλλα πραγματα που να μη μου αρεσαν. Σιγουρα υπαρχουν κι αλλα οπως τα textures ας πουμε ή καποια sidequests ή καποιες αλλαγες πιο ιδιαιτερες που εχω ηδη αναφερει.

    Το ζουμι ομως ειναι το στορυ. FULL SPOILERS AHEAD:

    Spoiler!


    Καιρο ειχα να παιξω τοσο καλο παιχνιδι απο την SE. Ο τροπος ολος που ειναι στημενο το παιχνιδι μου θυμισε παλια καλη παραδοσιακη Square (οχι SE).

    ΥΓ: Παρολο που το παιχνιδι δεν χρειαζεται να εχεις παιξει το οριτζιναλ για να καταλαβεις το 95% αυτου που βλεπεις, η αληθεια ειναι οτι -for better or worse- αν δεν εχεις παιξει το original χανεις αρκετα απο την εμπειρια.

  21. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (18-04-2020),Leon_DiZ (18-04-2020),PDS (18-04-2020),Snk (18-04-2020)

  22. #398
    Elite dspug7's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Κερατεα
    Posts
    929
    PSN ID
    dspug7
    Name
    Διαμαντης

    Default

    εξηγει πολλα, εννοείται τιγκα στα σποιλερ

    https://www.gamespot.com/articles/wh.../1100-6475982/

  23. #399
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Αφού έχουν περάσει αρκετές μέρες πλέον από τότε που το τελείωσα και έχω ξεπεράσει το σοκ θα πω και εγώ πω μου φάνηκε

    Spoilers για το τέλος του παιχνιδιού

    Spoiler!




    Val σχετικα με τα σχόλια για το Resetera.


    Spoiler!
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Valkyre (18-04-2020)

  25. #400
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Αφού έχουν περάσει αρκετές μέρες πλέον από τότε που το τελείωσα και έχω ξεπεράσει το σοκ θα πω και εγώ πω μου φάνηκε

    Spoilers για το τέλος του παιχνιδιού

    Spoiler!




    Val σχετικα με τα σχόλια για το Resetera.


    Spoiler!
    Spoiler!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •