Results 1 to 2 of 2

Thread: Mega Man Legacy Collection

  1. #1
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default Mega Man Legacy Collection

    Mega Man Legacy Collection announced for PS4, Xbox One, PC, 3DS


    Capcom has announced the Mega Man Legacy Collection, a digital-only collection including the original six Mega Man games, due out for PlayStation 4, Xbox One, and PC this summer, and 3DS this winter.

    The $14.99 collection will ship with a new Challenge Mode and a Museum collection of art assets that promises to appeal to both new players and fans.
    Get the trailer and fact sheet below. View the first screenshots at the gallery.
    Overview
    Mega Man Legacy Collection is a celebration of the 8-bit history of Capcom’s iconic Blue Bomber. Featuring faithful reproductions of the series’ origins with the original six Mega Man games, the Legacy Collection will remind long-time fans and introduce newcomers to what made Mega Man such a popular and iconic character. Mega Man Legacy Collection will feature all six games and more for an MSRP of $14.99 this summer as a digital download on PlayStation 4, Xbox One and PC, and this winter on Nintendo 3DS.
    In addition to the six Mega Man games, Mega Man Legacy Collection features new ways to experience the classic games with the Museum Mode and new Challenge Mode. Challenge Mode remixes gameplay segments from all six games, with plenty of scaling difficulty objectives for experienced players to conquer yet serving as a good starting point for new players, too. Museum Mode contains a comprehensive collection of history, high-res art and original concept pieces – a mega treat for any fan of Mega Man and video game history.
    Features

    • Six classic games in one – Play a piece of video game history with the original six Mega Man games and experience the origins of the classic series.
    • 8-bit style with HD flair – The games retain their retro 8-bit style with an added HD finish, giving a crisp, clean look to the charming, classic sprites.
    • Challenge remix mode for new and veteran players – The robust new Challenge Mode remixes gameplay from all six games for a new type of challenge. It provides both increasingly difficult trials for experienced players and also teaches newcomers to become familiar with the style of the games and tackle some of the trickier areas.
    • Museum of the era – The Museum Mode features a massive repository of history and art collected from the era of the games in this collection. Take a look back at the history of Mega Man with loads of information, high-res art, concept pieces, sketches and more in the Museum.
    • Developed with an all-new engine – Using the newly developed Eclipse Engine, Capcom and Digital Eclipse are able to archive these six pieces of video game history with faithful reproductions of the originals for a new generation of gamers.
    • Leaderboards and video replays – Fans will be able to watch video replays of the top players on the leaderboards, showcasing a whole new generation of Mega Man talent.



    <a href="http://gematsu.com/2015/06/mega-man-legacy-collection-announced-ps4-xbox-one-pc-3ds" data-cke-saved-href="http://gematsu.com/2015/06/mega-man-legacy-collection-announced-ps4-xbox-one-pc-3ds">

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Ezio For This Useful Post:

    Daytime Dreamer (09-06-2015),Nikoladim (09-06-2015)

  3. #2
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Στα τελευταια review που ποσταρα στην κοινοτητα μας ετρεχα παραλληλα και ενα "κρυφο project" ενδιαμεσα. Οσοι με εχετε στους φιλους σας στο PSN ισως να ειχατε δει οτι μια στο τοσο παιζω αυτο το παιχνιδι κ φυσικα δεν θα μπορουσε να ειναι αλλο απο το "Mega Man Legacy Collection".
    Λογικο θα μου πειτε αφου ποσταρω στο αναλογο νημα...

    Μετα απο καθε game που τερματιζα - και στην συνεχεια εγραφα review εδω - επαιζα κ 1 απο τα 6 games με σκοπο να τα παιξω κ να τα τερματισω ολα κ να γραψω την γνωμη μου για αυτη την ιστορικη σειρα.
    Η προηγουμενη μου εμπειρια στην σειρα ειναι αρκετα χρονια πισω σε εποχες Gameboy οπου η οθονη δεν το βοηθουσε κ τοσο πολυ αλλα ηταν σχετικα οκ. Αυτο που θυμαμαι περισσοτερο ειναι οτι ηταν αρκετα δυσκολα. Λιγο το οτι ημουν μικρος, λιγο το οτι δεν ειχα υπομονη εεε δεν ηθελα κ πολυ τοτε να τα παρατησω.
    Οταν ειδα οτι η CAPCOM αποφασισε να βγαλει ολη την σειρα το ειδα σαν μια καλη ευκαιρια να δοκιμασω την τυχη μου ξανα αλλα την ιδια στιγμη να εχω κ μια ωραια συλλογη σε ενα BluRay μιας κ τωρα τελευταια μου αρεσει πολυ να μαζευω Collection/Compilation Games.
    Πως ειναι ομως αυτη η συλλογη; Πως ειναι να παιζεις games 30+ χρονων;

    Ξεκιναμε με την ιστορια η οποια φυσικα ειναι σχετικα βασικη λογικο φυσικα για εμας τωρα αλλα φανταζομαι τοτε θα ηταν πολυ πιο πρωτοτυπη.
    Στο ετος 20ΧΧ ολα λειτουργουν με την βοηθεια των ρομποτ τα οποια εχει φτιαξει ο Dr. Light. Ξαφνικα ολα αλλαζουν οταν ολα τα ρομποτ γινονται επιθετικα εναντια στους ανθρωπους με τον εγκεφαλο πισω απο ολα αυτα να ειναι ο ανταγωνιστης του Dr. Light , ο Dr. Wily.
    Ενα πειραματικο ρομποτ στο εργαστηριο του Dr.Light αναλαμβανει την πρωτοβουλια κ προτεινει στον δημιουργο του να τον μετατρεψει σε πολεμιστη ρομποτ κ να σταματησει το σχεδιο του Dr.Wily που εχει σκοπο να κατακτησει τον κοσμο. Κ το ονομα αυτου ;;; Mega Man !!!
    Φυσικα ολα αυτα εξηγουνται πολυ πιο απλα μιας κ την εποχη εκεινη δεν υπηρχαν τα cutscenes με την μορφη που ξερουμε σημερα κ χρειαστηκε να διαβασω κ γω καποια πραγματακια πισω απο την ιδεα της ιστοριας του Mega Man.

    Στα γραφικα δεν εχω να πω πολλα. Οποιος εχει δει ή εχει παιξει 8bit games απο την εποχη του NES/Master System ξερει τι να περιμενει.
    Εχουν το κλασσικο pixelated look αλλα κ ενα flickering που ειχαν παντα ολα τα games του NES. Αυτο που θα ηθελα να προσθεσω ομως ειναι οτι παρ'ολη την ηλικια του εχει κατι charming κ ισως επειδη ειναι κ σε HD δεν με χαλασε καθολου κατα την διαρκεια του παιχνιδιου.
    Εχει ομορφο Art Direction κ δεν ειναι τυχαιο οτι ακομα κ σημερα βλεπουμε τον Mega Man μα κ αλλα assets της σειρας να χρησιμοποιουνται απο youtubers κ old schools gamers.
    Η Capcom μας προσφερει διαφορα filters για εφε αλλα κ aspect ratios για ολα τα γουστα.
    Επελεξα ομως το κλασσικο aspect ratio 4:3 κ χωρις filters μιας κ τα αλλα που δοκιμασα παραμορφωναν πολυ την εικονα κ δεν ηταν στα γουστα μου. Ωραιο touch τα frames με το Artwork του Mega Man οταν παιζεις σε 4:3 αλλα αλλαζουν σε καθε game που παιζεις οποτε μιλαμε μονο για 6 πλαισια. Θα Ηθελα δηλαδη να εχει καμια 20αρια κ να αλλαζουν random μετα απο καθε πιστα κλπ.

    Ο Ηχος ειναι ισως το καλυτερο κομματι του παιχνιδιου κατα την γνωμη μου κ δεν μου κανει καθολου εντυπωση πως μετα απο τοσα χρονια ακομα κραταει δυνατα κ θεωρειται απο πολλους απο τα σημαντικοτερα εκεινης της γενιας αλλα γενικα σε ολη την ιστορια του gaming.
    Δεν λεω πως ολα τα κομματια ειναι ενα κ ενα αλλα εχει πααααρα πολλα κ καλα κομματια που οσο παιζεις σου κολλανε.




    Παμε κ στο gameplay...
    Εχουμε να κανουμε με ενα κλασσικο sidescrolling Platformer το οποιο κανει τα Soulslike games να φαινονται γατακια...
    Ενω ο χειρισμος του ειναι απλος σχετικα κ ευκολος να τον μαθεις το hit detection, τα enemy respawns , one-hit kills αλλα κ αρκετα χαοτικα trial and error boss battles μπορουν να σε λυγισουν πανευκολα κ να τα παρατησεις...
    Εδω θυμηθηκα ξανα πως ηταν καποτε το gaming αλλα σε κανει να καταλαβεις ποσο διαφορετικα εφτιαχναν τα games εκεινης της εποχης.
    Ο λογος ειναι οτι καθε ενα απο αυτα εχει μικρη διαρκεια μεν αλλα μεγαλη δυσκολια ωστε να σε κρατησει αρκετη ωρα κ να σε κανει να μαθεις ολα τα patterns κ weak points των αντιπαλων σου. Το θεμα ειναι ποση υπομονη εχεις...

    Οπως κ το πρωτοπωριακο Zelda για την εποχη του σε αφηνε ελευθερο να εξερευνησεις κ να πας με οποια σειρα θελεις τα περισσοτερα dungeons ετσι κ εδω σου δινει την ελευθερια να ξεκινησεις με οποιο stage θελεις διαλεγοντας στο αρχικο μενου το Master Robot (Boss) που θελεις να παλεψεις κ φυσικα να πας με οποια σειρα θελεις. Επειδη ομως καθε εχθρος κ ειδικα καθε Master Robot εχει συγκεκριμενες αδυναμιες, ο καλυτερος κ ευκολοτερος τροπος ειναι να πας με συγκεκριμενη σειρα να παρεις το οπλο του καθε Master Robot στο τελος της πιστας κ να το χρησιμοποιησεις στο Master Robot που εχει την συγκεκριμενη αδυναμια. Οποτε για να γλυτωσω χρονο συμβουλευτικα λιγακι το internet με ποια σειρα να παω. Επισης να σημειωσω οτι εκτος απο το κλασσικο οπλο του Mega Man το Mega Buster ολα τα υπολοιπα εχουν συγκεκριμενο οριο χρησης (ammo) κ πρεπει να προσεχουμε κατα την χρηση τους καθως για να βρουμε ammo packs πρεπει να πονταρουμε στην τυχη καθως ειναι random drops απο τους εχθρους. Το ιδιο συμβαινει κ με την ενεργεια (Health Bar) του Mega Man οποτε θελει προσοχη.



    Ευτυχως για εμας του ανυπομονους που δεν λησμονουμε τοσο τις εποχες που χαναμε για πλακα η CAPCOM εχει βαλει δυο mechanics που χρησιμοποιησα αρκετα για να μην χασω την υπομονη μου κ θρηνήσουμε θυματα...
    Το πρωτο ειναι οτι εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε save οποιαδηποτε στιγμη κ το δευτερο κ σημαντικοτερο ειναι το Rewind on demand.
    Καποιος θα πει οτι ισως φτανουν στα ορια του cheat κ ισως εχουν δικιο αλλα οταν χανεις απο projectiles που δεν σε χτυπανε και παλαβα patterns εχει μεγαλυτερη σημασια η ψυχικη σου υγεια. Ακομα κ ετσι ομως το παιχνιδι παραμενει παλουκι...

    Το κακο με την σειρα Mega Man ειναι οτι απο game σε game υπαρχουν μικρες αλλαγες και προσθηκες οπως το slide ή το charge shot κ το ιδιο συμβαινει κ με την ιστορια κατι που οπως ειναι λογικο εχει καταντησει να ειναι meme στην gaming κοινοτητα παρ ολα αυτα ακομα κ ετσι βλεπεις τι ειναι αυτο που το κανει να ξεχωριζει κ γιατι εχει αποκτησει τοσους fans.
    Προσωπικα το Mega Man 2 & το Mega Man 6 νομιζω μου αρεσαν περισσοτερο.

    Εκτος απο τα πρωτα 6 entries η συλλογη αυτη περιλαμβανει κ αρκετα εξτραδακια οπως challenge mode με leaderboards, Database με ολους τους εχθρους , Museum με τεραστια συλλογη απο artworks , σκιτσα κλπ σε υψηλη αναλυση & τελευταιο κ καλυτερο ενα music player με ολοκληρο το soundtrack των παιχνιδιων που περιλαμβανονται δηλαδη απο το Mega Man 1 εως και το Mega Man 6.

    Προς μεγαλη μου εκπληξη οταν ανοιξα το κουτακι βρηκα μεσα ενα Voucher για να κατεβασω 18 κομματια απο το Mega Man 1 εως και το Mega Man 6 επιλεγμενα απο την Capcom, αυτοκολλητα με ηρωες της σειρας αλλα κ ενα πλαστικοποιημενο πινακακι ή cheat sheet οπως γραφει με ολα τα Master Robots, τι οπλο κερδιζεις οταν τους νικησεις αλλα κ σε τι οπλο εχουν αδυναμια.
    Οποιος ενδιαφερεται μπορει να το βρει σχετικα οικονομικα στα 25 euro περιπου κ θεωρω οτι αξιζει αν σκεφτει καποιος οτι περιλαμβανει 6 games.
    Εχω στην κατοχη μου κ την το "Mega Man Legacy Collection 2" οποτε ισως συνεχισω την παραδοση κ να δω τι αλλαγες υπαρχουν αλλα κ ποσο εχει προχωρησει η ολη σειρα απο το Mega Man 7 εως το Mega Man 10.

    Fun Fact : Οποτε ξεκινουσα να παιζω ακουγε η κορη μου απο το δωματιο της την μουσικη κ φωναζε "Mega Man" κ ερχοταν διπλα μου κ δεν ξεκολλαγε. Της αρεσε παρα πολυ αυτος ο 8it ηχος κ γενικα η μουσικη ολης της σειρας κ μου ελεγε συνεχεια οτι "ειναι περιεργα τα γραφικα απο τα παλια παιχνιδια αλλα μου αρεσουν πολυ". Ακομα κ τωρα με ρωταει ποτε θα παιξω τα επομενα Mega Man να δει ποσο διαφορετικα ειναι.

    7/10

    Καλα Χριστουγεννα σε ολους σας με υγεια και ευτυχία !!!
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •