Page 15 of 16 FirstFirst ... 5111213141516 LastLast
Results 281 to 300 of 301

Thread: Uncharted: The Nathan Drake Collection

  1. #281

    Default

    Και τα 3 παιχνιδια τα επαιξα στο ps3 ναι αν και το πρωτο uncharted πρεπει να το επαιξα αργοτερα μετα το Killzone 2.

  2. #282

    Default

    καλημερα σας! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, επειδη τωρα θα αγορασω ps4. η σειρα αυτη ειναι remastered? η πρεπει να παρω και τα τρια παιχνιδια ξεχωριστα? ευχαριστώ.

  3. #283
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by PETROS4714 View Post
    καλημερα σας! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, επειδη τωρα θα αγορασω ps4. η σειρα αυτη ειναι remastered? η πρεπει να παρω και τα τρια παιχνιδια ξεχωριστα? ευχαριστώ.
    Η σειρά έχει γίνει remastered, αυτό δεν έχει να κάνει με το αν κυκλοφορούν και τα τρία παιχνίδια σε ένα δισκάκι ή όχι. Μπορείς να βρεις τα παιχνίδια είτε σε ένα δισκάκι όλα μαζί ή να τα αγοράσεις ξεχωριστά. Στο skroutz βλέπω ότι υπάρχει το The Nathan Drake Collection, δηλαδή και τα τρία παιχνίδια του ps3 μαζί.

  4. #284
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Πάρε το πακετάκι The Nathan Drake Collection που είναι σε εξευτελιστική τιμή (βγαίνει και πολύ πιο φτηνά από το να πάρεις τα παιχνίδια χωριστά) και δεν θα έχεις να αλλάζεις και δίσκους στην κονσόλα. Βάλε τα με την σειρά, και τα τρία παιχνίδια είναι υπέροχα και θα δεις και την διαφορά που έγινε από το ένα παιχνίδι στο άλλο (περισσότερο από το πρώτο στο δεύτερο, λιγότερο από το δεύτερο στο τρίτο). Από τις αγαπημένες μου σειρές στο gaming. Μετά τσιμπάς και το A Thief's End (Uncharted 4) και Lost Legacy (το τελευταίο είναι σαν spin off) και ολοκληρώνεις το μαγικό ταξίδι στον κόσμο του Uncharted. Τι τυχερός που είσαι που θα τα παίξεις πρώτη φορά.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Dimitris_ (15-10-2019),toninio (16-10-2019)

  6. #285

    Default

    Φίλε PETROS4714, όταν σου περισσέψει ένα 20άρικο (τόσο βρίσκεις νομίζω τη remastered τριλογία), απλά πάρε τη συλλογή. Θα 'χεις κλέψει εκκλησία, αγοράζοντας με 20 μόνο ευρώπουλα τρεις ανεπανάληπτες παιχνιδάρες και θα μπεις στον κόσμο του Uncharted, που όλοι εμείς θα πληρώναμε για να γίνει ένα μίνι....delete στο συγκεκριμένο τμήμα του εγκεφάλου μας, ώστε να τα παίξουμε για πρώτη φορά. Όπως λέει και Nek_Food από πάνω, σε ζηλεύουμε που θα τα παίξεις για πρώτη φορά.
    Τί ήθελα και μπήκα στο τόπικ! Τώρα πάλι νοσταλγία και να θέλω να τα παίξω από την αρχή, κι έχω τόσα που περιμένουν ακόμα, άπαικτα. Με το Uncharted 1, καταλαβαίνω εν μέρει τη γυναικεία φύση, που "ο πρώτος έρωτας είναι και ο παντοτινός" για αυτές. Μπορεί να είναι το πιο γερασμένο και τα επόμενα να ήταν καλύτερα σε όλα τους, αλλά η "ζεστασιά" που αισθάνομαι, ενθυμούμενος το πρώτο, δεν συγκρίνεται. Νομίζω αυτό ισχύει σε ένα βαθμό στους περισσότερούς μας. Το βάπτισμα του πυρός, η εισαγωγή στον κόσμο του Uncharted για πρώτη φορά, είναι λογικό να μένει πιο έντονα στο μυαλό. Έχω παίξει 2 φορές το 1 και το 3, γιατί τα έχω. Το 2 μου το χε δώσει φίλος και μετά του το γύρισα. Το 4 επίσης μία φορά. Νομίζω ένα ακόμα ολοκληρωτικό playthrough επιβάλλεται (ή τουλάχιστον του 2), αν και, όπως ανέφερε άλλος φίλος πριν, συχνά λέω "άσε το", για να τα έχω στο μυαλό, όπως έχουν γραφτεί, να μην χαλάσω την ανάμνηση, και καλά (που ίσως δεν ισχύει καν κάτι τέτοιο). Άσε που συχνά πυκνά παρακαλάω να δω ανακοίνωση ή είδηση για κάποιο πιθανό επόμενο Uncharted (που μπορεί και να είναι λάθος).......

    Update: συγγνώμη αν έχει ήδη αναφερθεί, αλλά έως και τις 17 Οκτωβρίου (αύριο), η συλλογή στο Ps Store είναι στα 12,99. Μιλάμε κλέβεις εκκλησία συν το διπλανό ορφανοτροφείο και παίρνεις και δημόσιο έπαινο.
    Last edited by toninio; 16-10-2019 at 06:21.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Kane (16-10-2019),PDS (16-10-2019)

  8. #286

    Default

    Επιβεβαιώνω όλα τα παραπάνω!

    Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου


  9. #287
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Διαβάζοντας τα παραπάνω,τσίμπησα την τριλογία στα 13 ευρώ...Δεν εχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με την σειρά,είχα πάντα άλλες προτεραιότητες...Για να δούμε

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Sergio For This Useful Post:

    PDS (18-10-2019),toninio (18-10-2019)

  11. #288

    Default

    Με γειά λοιπόν φίλε και καλοπαίχνιδα. Σου εύχομαι να τα ευχαριστηθείς όσο πάει, που είμαι σίγουρος πως ναι. Τα τσίμπησες και σε σούπερ τιμή. Κι επειδή με όλα αυτά που διάβασες, μπορεί το hype σου να έχει πιάσει επίπεδα στρατόσφαιρας, ασφαλώς είναι...παιχνίδια, που έχουν κι αυτά αδυναμίες και ελαττώματα. Έχουν όμως ξεχωριστή προσωπικότητα, είναι άψογες παραγωγές, πολύ διασκεδαστικό gameplay, και θα βλέπεις, από το ένα παιχνίδι στο επόμενο, την εξέλιξη της σειράς και των χαρακτήρων, με αποκορύφωμα το 4.
    Άντε, καλή αρχή.

    ΥΓ: Χαχα, προς στιγμήν μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι ήσουν ο φίλος πιο πάνω (PETROS) που ρώταγε αν πρέπει να τα πάρει χωριστά.
    Sergio, ποτέ δεν είναι αργά για να παίξει κανείς Uncharted...
    Last edited by toninio; 18-10-2019 at 06:40.

  12. #289
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Με γειά λοιπόν φίλε και καλοπαίχνιδα. Σου εύχομαι να τα ευχαριστηθείς όσο πάει, που είμαι σίγουρος πως ναι. Τα τσίμπησες και σε σούπερ τιμή. Κι επειδή με όλα αυτά που διάβασες, μπορεί το hype σου να έχει πιάσει επίπεδα στρατόσφαιρας, ασφαλώς είναι...παιχνίδια, που έχουν κι αυτά αδυναμίες και ελαττώματα. Έχουν όμως ξεχωριστή προσωπικότητα, είναι άψογες παραγωγές, πολύ διασκεδαστικό gameplay, και θα βλέπεις, από το ένα παιχνίδι στο επόμενο, την εξέλιξη της σειράς και των χαρακτήρων, με αποκορύφωμα το 4.
    Άντε, καλή αρχή.

    ΥΓ: Χαχα, προς στιγμήν μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι ήσουν ο φίλος πιο πάνω (PETROS) που ρώταγε αν πρέπει να τα πάρει χωριστά.
    Sergio, ποτέ δεν είναι αργά για να παίξει κανείς Uncharted...

    No problem!Παρεπιμπτόντως,τσίμπησα και το 4!Το βρήκα σε τιμή χώμα και είπα να το πάρω ώστε να είναι ολοκληρωμένη η συλλογή...

  13. The Following User Says Thank You to Sergio For This Useful Post:

    PDS (18-10-2019)

  14. #290

  15. #291

    Default Uncharted: The Nathan Drake Collection

    Η απλότητα είναι η υπέρτατη σοφιστεία είπε ένας μεγάλος.....

    https://www.cbr.com/stop-aping-uncha...-fallen-order/

  16. #292
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Μετά το Witcher 3 που τελείωσα την προηγούμενη εβδομάδα με το σπαθί μου κυριολεκτικά, είπα να ασχοληθώ με κάτι πιο ανάλαφρο, πιο σύγχρονο, πιο σύντομο σε διάρκεια. Λέω δεν πιάνω ξανά τα Uncharted μιας και τα έχω εγκατεστημένο ήδη στον δίσκο, άμα είναι και τα τελειώσω μετά θα τα σβήσω να αδειάσει λίγο και ο χώρος (οοχι ότι πιάνουν τον περίσσιο δηλαδή).

    Η αρχή φυσικά με το Drake's Fortune. Παλιό και αγαπημένο, μην πω και χιλιοπαιγμενο. Μια χωρίς trophies, μια με αυτά μετά το update, μιας στην ανώτερη δυσκολία. Μια για την συλλογή όλων τροπαιων που έλειπαν και πλατίνα. Μπορεί να πει κανείς ότι το είχα λιώσει στο παρελθόν. Η μεταφορά μεν αξιόλογη, το παιχνίδι από την άλλη δείχνει τα χρονάκια του. Παραμένει διασκεδαστικο και σχετικά όμορφο ακόμη, μετα από τόσο καιρό όμως δείχνει τα ελαττώματα του και μετά τις βελτιώσεις που έχουμε ζήσει είτε μετά από τα παιχνίδια της εταιρείας, είτε από παιχνίδια άλλων εταιρειών, κάποια είναι πιο έντονα ίσως. Κάτι ή ασάφεια του χειρισμού ειδικά στο platforming, κάτι η διάρκεια του παιχνιδιού, κάτι σφάλματα που προστέθηκαν και δεν υπήρχαν στο αρχικό παιχνίδι (τρόπαια που δεν ξεκλειδώνουν, προβλήματα στον ήχο μετά από reloads), όχι πράγματα σοβαρά ή που να χαλάνε την απόλαυση πολύ αλλά αρκετά για να μας θυμίσουν το ποσό έχει βελτιωθεί ο χώρος και οι παραγωγές (αν και κάποια από τα σφάλματα που ανέφερα καθ αστείο τρόπο δεν είναι σφάλματα του μακρινού παρελθόντος). Το τέλος βέβαια ήταν σύντομο, χωρίς αυτή την τεράστια κλιμάκωση που έχουμε συνηθίσει από αλλά παιχνίδια, ένα τέλος απλό, λιτό όμως αρκετά όμορφο.

    Το παιχνίδι παραμένει πάντως απολαυστικό και για μένα που ήθελα αφενως να θυμηθώ ξανά το μαγικό ταξίδι με έναν αγαπημένο χαρακτήρα από την αρχή μέχρι τέλους, χωρίς να ασχοληθώ όπως παλιά με μέγιστες δυσκολίες, συλλογή όλων των τροπαιων, κλπ ήθελα απλά την καθαρή απόλαυση και μου πρόσφερε πλήρως αυτό που επιθυμούσα.

  17. The Following 5 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    mihalis13 (06-05-2020),obione (06-05-2020),PDS (06-05-2020),toninio (08-05-2020),tsakali GR (22-05-2020)

  18. #293
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Από το ανωτέρω προηγούμενο μου μήνυμα, κατάφερα και τελείωσα και τα άλλα δύο παιχνίδια του πακέτου και θυμήθηκα τα παλιά. ΟΚ, έχει περάσει καιρός και τα παιχνίδια έχουν χάσει αυτή την φρεσκάδα που είχαν και το ουάου factor όταν πρωτοβγήκαν, αλλά παραμένουν πανέμορφα και απολαυστικά παιχνίδια.

    Εάν μέχρι πριν λίγο καιρό με ρωτούσε κάποιος, ποιο είναι το αγαπημένο σου παιχνίδι της σειρά, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη θα απαντούσα το δεύτερο, καθώς εκεί έγινε νομίζω το μεγάλο μπαμ και απογειώθηκε ο τίτλος. Οι διαφορές και οι βελτιώσεις σε σχέση με το πρώτο πολλές είτε από πλευράς γραφικών και gameplay, είτε από πλευράς ιστορίας και καλλιτεχνικής επιμέλειας, κάπως έτσι λοιπόν νομίζω ότι χαράχθηκε στην καρδιά και έπειτα στην μνήμη πολλών από εμάς ως το καλύτερο παιχνίδι της σειράς. Ακολούθησε σύντομα το 3 το οποίο τότε στα μάτια μου έμοιαζε πολύ με το 2, καθώς πολλά κομμάτια του στον τρόπο εξέλιξης της ιστορίας (ακόμη και κεφάλαια) έμοιαζαν απλά reskins του. Δεν έχω άδικο να το πιστεύω αυτό, αλλά από την άλλη παίζοντας το back 2 back διαπίστωσα εκ νέου βελτιώσεις σε όλα τα επίπεδα, από το gameplay, στα γραφικά, στους γρίφους, ακόμη και στο παρόμοιο αλλά πιο δεμένο storytelling. Πλέον είμαι οριακός στην επιλογή, αλλά μάλλον το Among Thieves παραμένει σε ξεχωριστή θέση στο μυαλό μου απλά το Drake's Deception έχει ανέβει τρομερά σε σχέση με το τι πίστευα παλιά.

    Τα δύο αυτά παιχνίδια αν και κράτησαν μία σταθερά στον ρυθμό παραγωγής από το πρώτο στο δεύτερο και μετά στο τρίτο ανά διετία, έκαναν συνεχείς και σημαντικές βελτιώσεις και είναι νομίζω πραγματικά θαύμα από την ND και την Sony το να έχει μέσα σε μία γενιά τρία παιχνίδια τόσο όμορφα στο σύνολο τους και πετυχημένα. Τα set pieces, η ιστορία τους κινηματογραφικού σχεδόν επιπέδου ώρες - ώρες, αν μπορεί κάποιος να το πει αυτό, σου προσφέρουν απλόχερα διασκέδαση και απόλαυση άλλου επιπέδου. Μέτά από δέκα χρόνια παραμένουν υπέροχα και μέτρο σύγκρισης αν και ως είναι αναμενόμενο τα δείχνουν τα χρονάκια τους.

    Θα κάνω ένα μικρό διάλειμμα από την σειρά, αφού έχω πάρει ένα σκασμό παιχνίδια (ξεκίνησα το The Order 1886 και σε αντίθεση με το τι περίμενα με ένα near launch PS4 τίτλο, ώρες ώρες ψάχνω το σαγόνι μου) αλλά μετά θα επιστρέψω στην σειρά με το Uncharted 4 καθώς θεωρώ ότι είναι από μέρους μου το πιο αδικημένο, επειδή όταν το έπαιζα μάλλον ήμουν σε λάθος διάθεση και δεν θυμάμαι να το είχα απολαύσει τόσο όσο θα έπρεπε.

    Όσο και να θεωρώ ότι έχει κλείσει τον κύκλο της όμορφα και με στυλ, όπως αξίζει σε όλα τα όμορφα πράγματα, νομίζω ότι θα ήθελα μία επιστροφή του Nate στην οθόνη μου για ένα ακόμη παιχνίδι στο PS5 πια, καθώς θεωρώ ότι μου πραγματικά μου έχει λείψει μία νέα περιπέτεια μαζί του.

    Υ.Γ.: δεν ξέρω τι στο καλό παίκτης ήμουν πριν μία δεκαετία, να καθαρίζω σώας τα φρένας σε crushing, veteran, brutal, fubar παιχνίδια, αλλά πλέον ακόμη και στο Normal επίπεδο πια ώρες ώρες φτύνω αίμα να περάσω κάποια σημεία. Το άλλο δε, να ψάχνω τα πάντα, να κάνω τα πάντα, να κυνηγώ τρόπαια με μανία... Πλέον παίζω χαλαρά, για την απόλαυση να ζήσω (ή να ξαναζήσω) νέους κόσμους, νέους χαρακτήρες, νέες ιστορίες χωρίς να δίνω ιδιαίτερη σημασία σε τρόπαια, collectibles, κλπ παρόμοια που μοιάζουν πια περισσότερο αγγαρεία παρά πρόκληση. Ό,τι τυχόν έρθει στην πορεία καλώς, ελάχιστες φορές θα αφιερώσω πια χρόνο για όλα αυτά, μόνο αν μου αρέσει το παιχνίδι και δεν πρόκειται να μου αλλοιώσει εντελώς την εμπειρία της ιστορίας. Βέβαια σε κάτι open world κυρίως παιχνίδια με χάρτες γεμάτους σημαδάκια με πιάνει ακόμη ένα κάτιτι, ξυπνάει το OCD μέσα μου, αλλά προσπαθώ να κυριαρχήσω από ένα σημείο και μετά επάνω του.

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    nikosgnr (01-06-2020),PDS (01-06-2020)

  20. #294
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ετσι γατάκια για να δείτε πως είναι τα Uncharted platinum στο PS5

    Είχα την εντύπωση πως το 2 είναι καλύτερο από το 3 αλλά τώρα που τα ξαναέπαιξα το 3 μ' άρεσε περισσότερο.
    Δύσκολο πάντως να τα παίξεις εν έτει 2021 στο PS5, τα παιχνίδια τα δείχνουν τα χρονάκια τους.
    Εβαλα μετά το 4 και παρότι είναι 5 ετών παιχνίδι είναι η νύχτα με τη μέρα σε ποιότητα γραφικών, χειρισμού κλπ






  21. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    psx3 (18-03-2021)

  22. #295
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το 1 έχει το καλύτερο boss fight, το πιο "gamey" κατ' εμέ. Είναι επίσης και το πιο ατμοσφαιρικό της σειράς (είχε μια περίεργη ατμόσφαιρα μυστηρίου, ενώ από το 2 και μετά υιοθέτησαν μια πιο χολυγουντιανή/blockbuster ατμόσφαιρα). Είναι όμως unpolished gem (tearing στην OG PS3 έκδοση και μόνο 30% SPU usage). Από άποψη GPU είχε εκπληκτική χρήση των pixel shaders στο νερό (βασικό -tech demo- στοιχείο του παιχνιδιού, όπως το χιόνι στο UC2 και η άμμος στο UC3). Μου άρεσε πάντως, παρ' όλο που το έπαιξα μετά το 2. Καμία σχέση με Golden Abyss.

    Τότε (2005) ήταν η τελευταία φορά που η ND (ICE Team) έγραψε from scratch όλη την μηχανή γραφικών... έκτοτε κάνουν iterations πάνω στην υπάρχουσα μηχανή.

    Όντως δείχνουν λίγο γερασμένα (π.χ. ο χαμηλός αριθμός god rays στο UC3, που όμως τότε ήταν πρωτοπορία για τα δεδομένα του hardware) σε σχέση με τα στάνταρ του PS4, όμως θεωρώ ότι γέρασαν πολύ καλύτερα σε σχέση με άλλα παιχνίδια (κυρίως 3rd party/multiplatform) εκείνης της εποχής. Βοηθάει σε αυτό και το καλοδουλεμένο, πολύχρωμο art style και το top optimization (100% SPUs στα UC2-3).

    Δυστυχώς μεγάλη απώλεια (ξέρω ότι δεν θα συμφωνήσουν όσοι προτιμούν τα mainstream MP τύπου CoD/Fortnite ) το πετσόκομμα του MP. Το οποίο MP στο UC3 είχε μέχρι και splitscreen και LAN mode (μπορείς να παίξεις offline αν έχεις το δισκάκι).

    Θεωρώ ότι Sony/ND έχουν χάσει τεράστια ευκαιρία να πάνε ταμείο, αν έδιναν λίγη παραπάνω προσοχή στο MP κομμάτι. Ταμείο το οποίο αν το χειριστούν σωστά, μπορεί να χρηματοδοτήσει έναν σκασμό AAA PS5 exclusives (χωρίς ανάγκη για 80άρια, ούτε PC ports).

    Ιδανικά θα ήθελα να δω ένα Uncharted MP που να συνδυάζει τα καλύτερα στοιχεία από το καθένα: την απλότητα του 2, το πλήθος περιεχομένου/modes του 3 και τα rope swings του 4. Υπάρχει άφθονο content/lore να βγάζουν updates & events αν θέλουν.

    Δεν θα υπήρχε Fortnite σήμερα, ούτε γιγαντωμένη Epic Games να το παίζει καμπόσος ο Tim Sweeney, αν είχε δοθεί παραπάνω προσοχή σε ό,τι είπα.

    Είναι τραγελαφικό να βλέπεις πιτσιρίκια να θεωρούν «ινοβέησο» τα emotes του Fortnite, όταν η ND τα είχε αυτά ήδη από το 2009 (και μάλιστα χωρίς να ζητάει πραγματικά λεφτά)!

    Τι να λέμε τώρα, εδώ υπάρχει κόσμος που θεωρεi ινοβέησο το proximity chat του Sea of Thieves, ενώ κάποτε -λόγω αυτού- είχαμε μάθει απέξω κι ανακατωτά όλα τα «κοπλιμέντα» (puta madre, cabron) των Λατινόφωνων...

    ΥΓ: Αυτός που έβαλε Soulsborne-style difficulty (Brutal 1HK deaths, φεύγεις «μονόχιτος» όπως λένε οι RPGάδες) στο remaster θέλει κρέμασμα!!! Πιο unbalanced δυσκολία και πιο δύσκολο τρόπαιο δεν μπορώ να θυμηθώ.

  23. #296

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Ετσι γατάκια για να δείτε πως είναι τα Uncharted platinum στο PS5

    Είχα την εντύπωση πως το 2 είναι καλύτερο από το 3 αλλά τώρα που τα ξαναέπαιξα το 3 μ' άρεσε περισσότερο.
    Δύσκολο πάντως να τα παίξεις εν έτει 2021 στο PS5, τα παιχνίδια τα δείχνουν τα χρονάκια τους.
    Εβαλα μετά το 4 και παρότι είναι 5 ετών παιχνίδι είναι η νύχτα με τη μέρα σε ποιότητα γραφικών, χειρισμού κλπ





    Το τερματισες στο Brutal difficulty ρε θηριο; Εγω το ειχα παλεψει καποιες ωρες, εφτασα μεχρι ενος σημειου και κολλησα.

    Στο πρωτο uncharted, μονο αυτο μου ειχε μεινει για πλατινα. Πραγματικα για εμενα ηταν αδυνατον και ειχα κολλησει σε ενα σημειο που στο hard το περασα σχετικα ευκολα, οποτε φανταζομαι τι θα γινοταν προς το τελος που τα πραγματα δυσκολευουν κι αλλο.

    Πρεπει να εχεις 80% headshot στο shooting.

  24. #297
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δυστυχως η δυσκολια στα παιχνιδια Uncharted ειναι -για εμενα- ΜΑΚΡΑΝ το χειροτερο στοιχειο των παιχνιδιων αυτων. Με το ζορι τερματησα τα U4 & Lost Legacy στο υψηλοτερο επιπεδο δυσκολιας. ΙΜΟ κανουν το παιχνιδι πληρως unenjoyable και αδικο. Πως ελεγα στο Demon Souls οτι υπαρχουν δικαια και αδικα παιχνιδια? Ε το Uncharted ειναι αθλιο στο θεμα αυτο. Οσο και να λατρευω τα παιχνιδια δεν μπορω να μην το δηλωσω...ξανα.

    Να με πρυοβολαει απο τα 200 μετρα με το πιστολακι του ο αγροικος ο πειρατης ενω εγω πηγαινοερχομαι στον αερα με ενα σκοινι σαν τον ταρζαν και παρολαυτα να εχει ποσοστο ευστοχιας 95% ειναι προσβλητικο και ηλιθιο...

    Κανε τη δυσκολια τιμια. Οχι αυτο το πραγμα. Να σε πετυχαινουν απο κλειδαροτρυπες και σαν να μην φτανει αυτο να θελεις 2-3 σφαιρες για να ψοφησεις ενω οι αλλοι 45...

    Ευχομαι αν υπαρξει καινουργιο Uncharted να το διευθετησουν αυτο το θεμα καπως. Καταλαβαινω οτι ειναι παραδοση πλεον, αλλα οχι ετσι... ειπαμε.

  25. #298
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δυστυχως η δυσκολια στα παιχνιδια Uncharted ειναι -για εμενα- ΜΑΚΡΑΝ το χειροτερο στοιχειο των παιχνιδιων αυτων. Με το ζορι τερματησα τα U4 & Lost Legacy στο υψηλοτερο επιπεδο δυσκολιας. ΙΜΟ κανουν το παιχνιδι πληρως unenjoyable και αδικο. Πως ελεγα στο Demon Souls οτι υπαρχουν δικαια και αδικα παιχνιδια? Ε το Uncharted ειναι αθλιο στο θεμα αυτο. Οσο και να λατρευω τα παιχνιδια δεν μπορω να μην το δηλωσω...ξανα.

    Να με πρυοβολαει απο τα 200 μετρα με το πιστολακι του ο αγροικος ο πειρατης ενω εγω πηγαινοερχομαι στον αερα με ενα σκοινι σαν τον ταρζαν και παρολαυτα να εχει ποσοστο ευστοχιας 95% ειναι προσβλητικο και ηλιθιο...

    Κανε τη δυσκολια τιμια. Οχι αυτο το πραγμα. Να σε πετυχαινουν απο κλειδαροτρυπες και σαν να μην φτανει αυτο να θελεις 2-3 σφαιρες για να ψοφησεις ενω οι αλλοι 45...

    Ευχομαι αν υπαρξει καινουργιο Uncharted να το διευθετησουν αυτο το θεμα καπως. Καταλαβαινω οτι ειναι παραδοση πλεον, αλλα οχι ετσι... ειπαμε.
    Να σου πω την αλήθεια κι εμένα κάτι με χάλασε στο Crushing του UC4, σε αντίθεση με τα 3 προηγούμενα που το πάω σχεδόν νερό το Crushing (ακόμα πιο άνετα στα 60 fps, το Crushing του remaster μου φαίνεται όσο δύσκολο το Hard του PS3 στα 30 fps).

    Κάτι άλλαξαν στην AI (υποθέτω λόγω της ανεβασμένης ιπποδύναμης της Jaguar CPU σε general-purpose processing) και την έκαναν πιο ρεαλιστική (?).

    Δεν μπορείς να παίξεις 100% ελεύθερα σε Crushing και να χρησιμοποιείς rope swings κλπ. Αναγκαστικά γίνεται πιο «καμπέρικο» το παιχνίδι. Περισσότερο κολλάει το καμπέρωμα στο TLOU, παρά στο Uncharted.

    Καλά, για το Brutal δεν συζητάμε καν. Μπορεί τα 1HK deaths να είναι αποδεκτά στο Demon's Souls (δεν ξέρω, δεν είμαι fan), αλλά εδώ πέρα σπάνε νεύρα κυριολεκτικά!

    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    Το τερματισες στο Brutal difficulty ρε θηριο; Εγω το ειχα παλεψει καποιες ωρες, εφτασα μεχρι ενος σημειου και κολλησα.

    Στο πρωτο uncharted, μονο αυτο μου ειχε μεινει για πλατινα. Πραγματικα για εμενα ηταν αδυνατον και ειχα κολλησει σε ενα σημειο που στο hard το περασα σχετικα ευκολα, οποτε φανταζομαι τι θα γινοταν προς το τελος που τα πραγματα δυσκολευουν κι αλλο.

    Πρεπει να εχεις 80% headshot στο shooting.
    46% ποσοστό ευστοχίας (πόσες σφαίρες πετυχαίνουν τον εχθρό γενικά, όχι headshots ειδικά) έχω σύμφωνα με τα στατιστικά, που θεωρείται άνω του μέσου όρου (MP προϋπηρεσία γαρ).

    80% headshots δεν νομίζω να υπάρχει κανείς στον πλανήτη που να το φτάνει και ειδικά με αναλογικούς μοχλούς...

    Ευτυχώς το Brutal είναι optional trophy, δεν είναι απαραίτητο για πλατίνα. Το 2015 είχα όρεξη και το έκανα 100%, τώρα μπαααα.

    ~

    Να σας δώσω κι ένα protip που μου μάθανε κάποτε στο MP έμπειροι παίκτες (μεγάλο σχολείο για shooters, κάνει το SP να φαίνεται παιχνιδάκι):

    Η καλύτερη (safe) μέθοδος shooting για πολλούς εχθρούς είναι να είσαι πίσω από τοίχο, αλλά όχι "attached" σε αυτόν (κουμπί O). Και φυσικά ποτέ attached σε cover.

    Να είσαι πίσω από τοίχο και ίσα-ίσα να βγαίνεις έξω για να πυροβολείς. Να φτάνουν δηλαδή οι σφαίρες σου στον εχθρό, αλλά να μην σε βλέπουν οι NPCs. Αυτή η μέθοδος λέγεται "corner shooting".

    Έτσι έχεις χρόνο να κάνεις line-up headshots (που πράγματι είναι σημαντικά στο Uncharted).

    Υπάρχουν NPCs οι οποίοι κυριολεκτικά θα πέσουν κάτω με μια σφαίρα (ακόμα και armored NPCs αν έχεις το Desert Eagle ή Dragon Sniper), ενώ αν τους βαράς στο σώμα θα σου φαίνονται "bullet sponges".

    Προφανώς και είναι by design έτσι το παιχνίδι, έτσι ώστε να ανταμείβει την ευστοχία στο κεφάλι. Έτσι ήταν και το Co-op Adventure κάποτε.

    Δυστυχώς δεν είναι και πολύ ευχάριστο να σημαδεύεις με αναλογικούς μοχλούς (ο λόγος που πολλοί δεν συμπαθούν shooters σε κονσόλες, ειδικά οι PCMR του KB+M), άσχετα αν είναι κάτι που μαθαίνεται εν τέλει αν υπάρχει επιμονή & θέληση (όλα μια συνήθεια είναι), αλλά πιστεύω ότι αν βάλουν γυροσκοπική στόχευση θα γίνει μακράν πιο απολαυστικό/φυσικό (το gyro aiming ήταν από τα λίγα redeeming values του Golden Abyss στο Vita). Δεν είναι τυχαία η απήχηση του γυροσκοπίου στο PSVR.

  26. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (22-03-2021)

  27. #299

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Να σου πω την αλήθεια κι εμένα κάτι με χάλασε στο Crushing του UC4, σε αντίθεση με τα 3 προηγούμενα που το πάω σχεδόν νερό το Crushing (ακόμα πιο άνετα στα 60 fps, το Crushing του remaster μου φαίνεται όσο δύσκολο το Hard του PS3 στα 30 fps).

    Κάτι άλλαξαν στην AI (υποθέτω λόγω της ανεβασμένης ιπποδύναμης της Jaguar CPU σε general-purpose processing) και την έκαναν πιο ρεαλιστική (?).

    Δεν μπορείς να παίξεις 100% ελεύθερα σε Crushing και να χρησιμοποιείς rope swings κλπ. Αναγκαστικά γίνεται πιο «καμπέρικο» το παιχνίδι. Περισσότερο κολλάει το καμπέρωμα στο TLOU, παρά στο Uncharted.

    Καλά, για το Brutal δεν συζητάμε καν. Μπορεί τα 1HK deaths να είναι αποδεκτά στο Demon's Souls (δεν ξέρω, δεν είμαι fan), αλλά εδώ πέρα σπάνε νεύρα κυριολεκτικά!


    46% ποσοστό ευστοχίας (πόσες σφαίρες πετυχαίνουν τον εχθρό γενικά, όχι headshots ειδικά) έχω σύμφωνα με τα στατιστικά, που θεωρείται άνω του μέσου όρου (MP προϋπηρεσία γαρ).

    80% headshots δεν νομίζω να υπάρχει κανείς στον πλανήτη που να το φτάνει και ειδικά με αναλογικούς μοχλούς...

    Ευτυχώς το Brutal είναι optional trophy, δεν είναι απαραίτητο για πλατίνα. Το 2015 είχα όρεξη και το έκανα 100%, τώρα μπαααα.

    ~

    Να σας δώσω κι ένα protip που μου μάθανε κάποτε στο MP έμπειροι παίκτες (μεγάλο σχολείο για shooters, κάνει το SP να φαίνεται παιχνιδάκι):

    Η καλύτερη (safe) μέθοδος shooting για πολλούς εχθρούς είναι να είσαι πίσω από τοίχο, αλλά όχι "attached" σε αυτόν (κουμπί O). Και φυσικά ποτέ attached σε cover.

    Να είσαι πίσω από τοίχο και ίσα-ίσα να βγαίνεις έξω για να πυροβολείς. Να φτάνουν δηλαδή οι σφαίρες σου στον εχθρό, αλλά να μην σε βλέπουν οι NPCs. Αυτή η μέθοδος λέγεται "corner shooting".

    Έτσι έχεις χρόνο να κάνεις line-up headshots (που πράγματι είναι σημαντικά στο Uncharted).

    Υπάρχουν NPCs οι οποίοι κυριολεκτικά θα πέσουν κάτω με μια σφαίρα (ακόμα και armored NPCs αν έχεις το Desert Eagle ή Dragon Sniper), ενώ αν τους βαράς στο σώμα θα σου φαίνονται "bullet sponges".

    Προφανώς και είναι by design έτσι το παιχνίδι, έτσι ώστε να ανταμείβει την ευστοχία στο κεφάλι. Έτσι ήταν και το Co-op Adventure κάποτε.

    Δυστυχώς δεν είναι και πολύ ευχάριστο να σημαδεύεις με αναλογικούς μοχλούς (ο λόγος που πολλοί δεν συμπαθούν shooters σε κονσόλες, ειδικά οι PCMR του KB+M), άσχετα αν είναι κάτι που μαθαίνεται εν τέλει αν υπάρχει επιμονή & θέληση (όλα μια συνήθεια είναι), αλλά πιστεύω ότι αν βάλουν γυροσκοπική στόχευση θα γίνει μακράν πιο απολαυστικό/φυσικό (το gyro aiming ήταν από τα λίγα redeeming values του Golden Abyss στο Vita). Δεν είναι τυχαία η απήχηση του γυροσκοπίου στο PSVR.
    Καλα ναι, το 80% το εγραψα καθ'υπερβολην. Δεν ξερω αν τα remaster στο ps4 ειναι ενα κλικ πιο ευκολα ή αν ειναι καλυτερο το χειριστηριο ή αν απλα εγω ειμαι αμπαλος , αλλα στο πρωτο uncharted στο ps3 που ηταν το μονο που προσπαθησα για πλατινα, κολλησα εντελως και το παρατησα.

    Μπορει να ημουν και σε κακη μερα, κουρασμενος κλπ, αλλα μην εχοντας φτασει καν στη μεση, θεωρησα αδιανοητο να μπορεσω να το τελειωσω, αρα θα ηταν χαμενος κοπος και εκοψα την προσπαθεια.

    Το corner shooting ειναι εξαιρετικη τακτικη. Approved.

  28. #300
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το Uncharted 1 έχει τις χειρότερες αρένες από άποψη δυσκολίας, στην πέφτουν από παντού.

    Δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνη την πίστα σε ένα υπόγειο γεμάτο νερά και τι ντου από παντού γίνεται!

    Υπάρχει μάλιστα ένα glitch να το βγάλεις πανεύκολα αυτό το σημείο, αλλά δεν το ήξερα καν τότε στο PS3 και το έβγαλα όλο legit.

  29. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (22-03-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •