Page 12 of 16 FirstFirst ... 28910111213141516 LastLast
Results 221 to 240 of 301

Thread: Uncharted: The Nathan Drake Collection

  1. #221
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γιατί πολλά asset των παιχνιδιών ήταν κλωνοποιημένα σε πολλαπλά μέρη του BD-ROM, ώστε να γίνεται το streaming γρήγορα (όπως και γινόταν σε όλα τα uncharted). Έτσι, μπορεί πχ. το U3 να είναι στην πραγματικότητα 17GB και με τον πολλαπλασιασμό των asset να έφτανε τα 43GB. Επίσης, αφαιρέθηκαν νομίζω και κάποια making of βίντεο - βέβαια, δεν πιστεύω να απαιτούσαν ιδιαίτερο χώρο.

    Τώρα στο PS4 που ολόκληρο το παιχνίδι εγκαθίσταται στο σκληρό δίσκο και παίζει αυστηρά και μόνο από αυτόν, δεν τίθεται θέμα ταχύτητας streaming, συνεπώς στο BD-ROM του remaster υπάρχουν τα asset μόνο μια φορά.

    Μια υπόθεση φυσικά κάνω, γιατί κι εγώ την ίδια απορία είχα και προσπαθούσα να βρω μια εξήγηση.


  2. #222
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το 3 νομίζω ήταν και 3D αν δεν κάνω λάθος, για αυτό ήταν τόσο τεράστιο.
    Spoiler!

  3. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Giannis1979 (29-12-2015)

  4. #223

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Γιατί πολλά asset των παιχνιδιών ήταν κλωνοποιημένα σε πολλαπλά μέρη του BD-ROM, ώστε να γίνεται το streaming γρήγορα (όπως και γινόταν σε όλα τα uncharted). Έτσι, μπορεί πχ. το U3 να είναι στην πραγματικότητα 17GB και με τον πολλαπλασιασμό των asset να έφτανε τα 43GB. Επίσης, αφαιρέθηκαν νομίζω και κάποια making of βίντεο - βέβαια, δεν πιστεύω να απαιτούσαν ιδιαίτερο χώρο.

    Τώρα στο PS4 που ολόκληρο το παιχνίδι εγκαθίσταται στο σκληρό δίσκο και παίζει αυστηρά και μόνο από αυτόν, δεν τίθεται θέμα ταχύτητας streaming, συνεπώς στο BD-ROM του remaster υπάρχουν τα asset μόνο μια φορά.

    Μια υπόθεση φυσικά κάνω, γιατί κι εγώ την ίδια απορία είχα και προσπαθούσα να βρω μια εξήγηση.
    Εχεις point Λευτέρη..
    Λογικα κάπως ετσι θα ειναι,χωρις βεβαια και παλι να ειμαστε απολυτα σίγουροι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #224
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Λείπει το Multiplayer, τα extras, τα cutscenes είναι με άλλο encoding (..λογικά) -αν και είναι 60fps- και λείπει το 3D.

    There are some "luxuries" in that allocation - 3.24GB of behind-the-scenes movies, 7GB of foreign language audio, and 10GB of 3D movies (pre-rendered cut-scenes are stored both in 2D and 3D versions) but by our reckoning there's at least 16GB of core game data being used in this game - and even then, Naughty Dog is employing compression on top of that, so the real size of these assets easily moves north of 20GB - not including pre-rendered movies. All of this is driven by executable code just 18MB in size.

    The compression element is interesting. There is no mandatory install with Uncharted 3, everything is being streamed in and unpacked in the background, with an enviable level of efficiency - you can even skip cut-scene movies and the next level is always there waiting for you. Our feeling is that while Naughty Dog could have probably fit everything on the Blu-ray without compression, the system employed lightens the load on the drive. The developer did the same in the previous Uncharted titles, but it's clearly been taken to a whole new level for the third outing. Even bespoke animations are spooled in from disc.


    "Just as a simple 'for instance' we have idle animations in Uncharted 3 that are over 12 minutes now," Naughty Dog's Lemarchand tells us.


    "We can stream them, we don't need lots of memory, we just need the disc access time and there are lots of long, complex animations that we can stream in. We also just put in a lot of extra polish onto Drake and other characters. He'll reach out and touch walls as he passes them, which is something that we tried not to overdo but it does further the naturalistic look his animation has and sell him as a real human being as you steer him through the environments."
    - - - Updated - - -

    Sizes: F2P multiplayer: 4705 MB. Not bad Single player: 12 GB. Single player 2D movies: 13 GB Single player 3D movies: 11 GB I canceled the language packs so I don't know those.
    --------
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (30-12-2015)

  7. #225
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Μολις τα ολοκληρωσα και τα τρια μερη και τα βρηκα το ενα καλυτερο απο το αλλο. Το ποιο ολοκληρωμενο ειναι βεβαια το 2 αλλα εγω καταευχαριστηθηκα και το 3. Αψογη δουλεια στη μεταφορα και τωρα αναμονη για το 4...!!

  8. #226

    Default

    Μια ερώτηση, ελληνικά έχει μόνο η έκδοση από Ελλάδα ή και από έξω? (πχ amazon uk)

  9. #227
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ξερω αν εχει συμβει σε κανεναν αλλα εμενα συμβαινει το εξης στο 1ο Uncharted(προς το παρον) και ειναι σχεδον unplayable. Εχω shuttering στην κινηση του Nathan . Δηλαδη ενω κανω μπροστα το αριστερο stick ο χαρακτηρας κανει σα να εχει λοξυγγα , ξεκιναει , τρεχει λιγο, σταματαει, περπαταει και ξανα ολο αυτο χωρις καποιο pattern.

    Φυσικα δεν εχει προβλημα το χειριστηριο γιατι μεχρι χτες επαιζα Batman κανονικα . Επισης αν αλλαξω απο τα options αριστερο-δεξι stick κατα περιεργο τροπο το προβλημα λυνεται αλλα φυσικα δεν μπορω να παιξω ετσι. Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι ειναι γνωστο bug , ξερει κανεις καποια λυση?

    Spoiler!

  10. #228

    Default

    Quote Originally Posted by tdm900twin View Post
    Μια ερώτηση, ελληνικά έχει μόνο η έκδοση από Ελλάδα ή και από έξω? (πχ amazon uk)
    Μόνο η Ελληνική.

  11. #229

    Default Uncharted: The Nathan Drake Collection

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Δεν ξερω αν εχει συμβει σε κανεναν αλλα εμενα συμβαινει το εξης στο 1ο Uncharted(προς το παρον) και ειναι σχεδον unplayable. Εχω shuttering στην κινηση του Nathan . Δηλαδη ενω κανω μπροστα το αριστερο stick ο χαρακτηρας κανει σα να εχει λοξυγγα , ξεκιναει , τρεχει λιγο, σταματαει, περπαταει και ξανα ολο αυτο χωρις καποιο pattern.

    Φυσικα δεν εχει προβλημα το χειριστηριο γιατι μεχρι χτες επαιζα Batman κανονικα . Επισης αν αλλαξω απο τα options αριστερο-δεξι stick κατα περιεργο τροπο το προβλημα λυνεται αλλα φυσικα δεν μπορω να παιξω ετσι. Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι ειναι γνωστο bug , ξερει κανεις καποια λυση?
    Αφου δεν ειναι χειριστήριο ειναι bug σιγουρα.

    Στη θέση σου αν μολις ξεκίνησες το παιχνιδι θα εκανα delete τα saves και θα επαιζα απ την αρχη.αν τωρα εχεις σημαντική πρόοδο,παρε ενα trial ps plus των 1-2 ημερών και κανε upload τα saves στο cloud.

    Κατοπιν σβήσε τα απ την κονσολα και ξανακατεβασε τα.

    Δεν ξερω αν βοηθήσει παντως παρα πολλοι εχουν ξεbugάρει παιχνιδια ετσι.

    Ειχα ψαχτεί πολυ γιατι στο πρωτο uncharted ενω το τερμάτισα κανονικα στο crushing και ειχα ολα τα υπόλοιπα trophies δεν μου ξεκλειδώνε το platinum.
    Τελικώς έσβησα saves έπαιξα απ την αρχη και το ξεκλείδωσε.

    Σε μενα παντως το παιχνιδι έτρεχε χαρτί όσον αφορα το gameplay.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #230
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αφου δεν ειναι χειριστήριο ειναι bug σιγουρα.

    Στη θέση σου αν μολις ξεκίνησες το παιχνιδι θα εκανα delete τα saves και θα επαιζα απ την αρχη.αν τωρα εχεις σημαντική πρόοδο,παρε ενα trial ps plus των 1-2 ημερών και κανε upload τα saves στο cloud.

    Κατοπιν σβήσε τα απ την κονσολα και ξανακατεβασε τα.

    Δεν ξερω αν βοηθήσει παντως παρα πολλοι εχουν ξεbugάρει παιχνιδια ετσι.

    Ειχα ψαχτεί πολυ γιατι στο πρωτο uncharted ενω το τερμάτισα κανονικα στο crushing και ειχα ολα τα υπόλοιπα trophies δεν μου ξεκλειδώνε το platinum.
    Τελικώς έσβησα saves έπαιξα απ την αρχη και το ξεκλείδωσε.

    Σε μενα παντως το παιχνιδι έτρεχε χαρτί όσον αφορα το gameplay.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Δεν παιζει να ξεκινησω απο την αρχη ηδη βρισκομαι κεφαλαιο 13 και κουτσα στραβα προχωραω. Το περιεργο ειναι πως οσο και αν εψξα στο νετ δεν υπαρχει λυση ενω ειναι γνωστο προβλημα και εχει παρουσιαστει σε ολα τα uncharted remastered και στο last of us remastered! Σε αλλους τυχαινει , σε αλλους οχι , σε αλλους λυνεται με αλλο χειριστηριο , στους πιο πολλου ςομως παραμενει. Ελπιζω να μη μου το κανει στα 2 και 3 τουλαχιστον.

    Spoiler!

  13. #231
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Πριν λιγο ολοκληρωσα και τα τρια μερη και δεν συναντησα το συγκεκριμενο θεμα. Ισως στο επισημο forum του uncharted να βρεις κατι ποιο συγκεκριμενο...

  14. #232
    Elite pgp69's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,033
    PSN ID
    pgp5
    Name
    Παντελής

    Default

    Μόλις τερμάτισα το 2, το ξεκίνησα στο hard και όταν το τερμάτισα μου έδωσε και το τρόπαιο του crushing, περίεργο δεν είναι το πρώτο το ξεκίνησα στο normal και δεν ξέρω αν είναι το ίδιο.

    Spoiler!

  15. #233
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Μπα λάθος θα έκανες, θα έβαλες το crushing, δες τα κεφάλαια ολα με τι τα τερματισες.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  16. #234
    Elite pgp69's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,033
    PSN ID
    pgp5
    Name
    Παντελής

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Μπα λάθος θα έκανες, θα έβαλες το crushing, δες τα κεφάλαια ολα με τι τα τερματισες.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ναι έκανα λάθος το είχα στα ελληνικά και το έχει σαν αδυσώπητο, με μπέρδεψε ότι είχε και ένα κλειδωμένο από κάτω στις δυσκολίες και νόμιζα ότι ήτανε αυτό το πιο δύσκολο.

    Spoiler!

  17. #235
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αφου δεν ειναι χειριστήριο ειναι bug σιγουρα.

    Στη θέση σου αν μολις ξεκίνησες το παιχνιδι θα εκανα delete τα saves και θα επαιζα απ την αρχη.αν τωρα εχεις σημαντική πρόοδο,παρε ενα trial ps plus των 1-2 ημερών και κανε upload τα saves στο cloud.

    Κατοπιν σβήσε τα απ την κονσολα και ξανακατεβασε τα.

    Δεν ξερω αν βοηθήσει παντως παρα πολλοι εχουν ξεbugάρει παιχνιδια ετσι.

    Ειχα ψαχτεί πολυ γιατι στο πρωτο uncharted ενω το τερμάτισα κανονικα στο crushing και ειχα ολα τα υπόλοιπα trophies δεν μου ξεκλειδώνε το platinum.
    Τελικώς έσβησα saves έπαιξα απ την αρχη και το ξεκλείδωσε.

    Σε μενα παντως το παιχνιδι έτρεχε χαρτί όσον αφορα το gameplay.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Λοιπον δοκιμασα και νεο χειριστηριο και παιζει κανονικα . Παρολαυτα ειναι bug του παιχνιδιου που παρουσιαζεται με τα πρωτα dualshock 4. Το εψαξα πολυ και ισχυει. Το δικο μου χειριστηριο παιζει μια χαρα σε ολα τα παιχνιδια και μονο στο uncharted (και στο 2) παρουσιαζει αυτο το bug , ειναι ενα θεμα με το output του αριστερου stick απο οσο διαβασα.

    Τελειωσα το πρωτο uncharted περπατωντας παντως το τι καντηλι κατεβασα δε λεγεται.

    Spoiler!

  18. #236
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Παρολαυτα ειναι bug του παιχνιδιου που παρουσιαζεται με τα πρωτα dualshock 4.
    εγω το επαιξα με launch DS4,και δεν εκανε το προβλημα, οποτε χρειαζονται και αλλες συνθηκες για να εμφανιστει το bug.

  19. #237
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    εγω το επαιξα με launch DS4,και δεν εκανε το προβλημα, οποτε χρειαζονται και αλλες συνθηκες για να εμφανιστει το bug.
    Ναι ε? Τελειως random τοτε αλλα σιγουρη λυση δεν υπαρχει δυστυχως, ελπιζω να μη φαω φολα με το νεο χειριστηριο.

    Spoiler!

  20. #238

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Ναι ε? Τελειως random τοτε αλλα σιγουρη λυση δεν υπαρχει δυστυχως, ελπιζω να μη φαω φολα με το νεο χειριστηριο.
    Δοκίμασες να κανεις ενα reset το πρωτο χειριστήριο που σου κανει το προβλημα;;

    Ξεχασα να στο πω ρε γμτ στο πρωτο post.
    Στην πισω πλευρά υπαρχει μια μικρη τρυπουλα που χωράει ίσα ισα οδοντογλυφίδα.

    Παρε μια ενω δουλεύει το χειριστήριο και πίεσε έως ωτου κανει reset.

    Αυτος ακριβως ειναι ο σκοπός του,να επανεκκινεί το λογισμικό του controller για να διορθώνει bugs.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #239
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δοκίμασες να κανεις ενα reset το πρωτο χειριστήριο που σου κανει το προβλημα;;

    Ξεχασα να στο πω ρε γμτ στο πρωτο post.
    Στην πισω πλευρά υπαρχει μια μικρη τρυπουλα που χωράει ίσα ισα οδοντογλυφίδα.

    Παρε μια ενω δουλεύει το χειριστήριο και πίεσε έως ωτου κανει reset.

    Αυτος ακριβως ειναι ο σκοπός του,να επανεκκινεί το λογισμικό του controller για να διορθώνει bugs.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ναι ρε συ το δοκίμασα το reset πριν γράψω καν το ποστ

    Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  22. #240
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Να προσθέσω κι εγώ στο randomness, ότι αυτό το καιρό παίζω το Uncharted Remaster, έχοντας τελειώσει το 1ο και όντας στο 7ο κεφάλαιο του 2ου.

    Με DS4 του launch PS4 (13 Δεκεμβρίου 2013).

    Πιο random δεν πάει.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •