Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 54

Thread: Resident Evil Zero HD Remaster

  1. #21
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Έφυγε ο κωδικός για XboxOne. Υπάρχουν για X360 και Steam.


  2. #22
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Ευχαριστω πολυ τον φιλο!!!

  3. The Following User Says Thank You to corsaopc3071r For This Useful Post:

    teras1 (21-01-2016)

  4. #23
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Δυο λόγια για το παιχνιδι, λίγο που πρόλαβα να ασχοληθώ...
    Οκ, καταρχήν ειναι Resident!!!! Αυτό για εμένα αρκεί!!!!
    Επέλεξα τον νέο χειρισμό, αφού ο αρχικός ειναι αναχρονιστικός πλέον και λίγο που τον δοκίμασα δε μου ταίριαζε καλα.
    Το παιχνιδι ειναι παλιό και φαίνεται. Πέρα απο τους χαρακτηρες που ειναι αρκετά καλοί, όσο polished και αν ειναι το παιχνιδι, η ηλικία του φαίνεται. Οι μηχανισμοί του ειδικά, όπως αποθήκευσε αντικείμενα, μάζεψε μελάνια για save, ανάμειξε βότανα κλπ, δείχνουν οτι το παιχνιδι ειναι παλιό. Άλλα με αυτό ήμουν συμβιβασμένος εννοείται. Δε το λέω σα παράπονο.... Απο κει και πέρα, θα μπορούσαν, όμως, να κανουν κάτι με τα ΑΘΛΙΑ cut scenes που ειναι σα να τα πήραν αυτούσια απο την έκδοση του Game Cube. Επίσης, το voice acting ειναι σε επίπεδο κουκλοθέατρου. Πραγματικα... Σα να βλέπω cartoon των 80s.
    Παρολαυτα, όπως ειπα... Ειναι Resident!!!! Με τους γρίφους του, τη δυσκολία του, τη γοητεία του...

  5. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    teras1 (21-01-2016)

  6. #24
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Το παιχνίδι είναι ωραίο κλασικό RE αλλά ποιος είχε την φαεινή ιδέα να εγκαταλείψουν τα item boxes και να κάνουν τόσο εκνευριστικό το inventory management;

  7. #25
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Κοιτα... Αυτό με τα inventory boxes δεν ειναι απαραίτητα κακό, επειδη τωρα μπορείς να αφήσεις τα αντικείμενα όπου θες. Το εκνευριστικό ειναι αυτή η βλακεία, πχ, να κανεις combine όπλο και σφαίρες για να το γεμίσεις, ή που έχεις τόσο περιορισμένο χώρο για να κουβαλήσεις αντικείμενα...

  8. #26
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    ετσι ηταν τα παλια resident Παυλαρα!
    Αγχος για να μην χρησιμοποιησεις πολλα ribbons για save, περιορισμενος χωρος και πυρομαχικα...
    ΑΑΑΑαααα θα το παρω δεν μπορω να περιμενω...
    Spoiler!

  9. The Following 3 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    Christos33 (22-01-2016),Dragonpaul (22-01-2016),teras1 (22-01-2016)

  10. #27
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ναι ειδικά το Βερονικα απο οτι θυμάμαι ήταν τρελα δύσκολο ούτε πυρομαχικά δεν υπήρχαν εύκολα.
    Το zero δεν το θυμάμαι καθόλου και δεν θυμάμαι αν το έπαιξα ποτέ 1,2,3 σίγουρα τα ειχα λιώσει, ειδικά το δυο το διπλό CD

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  11. #28
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    ετσι ηταν τα παλια resident Παυλαρα!
    Αγχος για να μην χρησιμοποιησεις πολλα ribbons για save, περιορισμενος χωρος και πυρομαχικα...
    ΑΑΑΑαααα θα το παρω δεν μπορω να περιμενω...
    Τα εχω παίξει ολα, το ξέρω. Απλα με αυτό τα ξαναθυμήθηκα.

  12. #29
    Advanced Member Crazy_vision's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πατρα
    Posts
    428
    PSN ID
    crazyv1984
    Name
    Δημητρης

    Default

    Πρωτη φορα επιασα στα χερια μου το remastered και γενικα το RE1 απο το Director's Cut του 1996 και εχω να πω οτι ειναι πολυ καλοδουλεμενο αν και στο medium difficulty που παιζω ως τωρα μου φαινεται αρκετα ευκολο.

    Ανυπομονω να το τελειωσω για να ξεκινησω και το Zero.
    Πραγματικα πολυ καλη κινηση να βγαλουν και τα δυο σε δισκακι. Αντε με το καλο να μας ερθει και το RE2


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. The Following User Says Thank You to Crazy_vision For This Useful Post:

    spyke333 (23-01-2016)

  14. #30

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Δυο λόγια για το παιχνιδι, λίγο που πρόλαβα να ασχοληθώ...
    Οκ, καταρχήν ειναι Resident!!!! Αυτό για εμένα αρκεί!!!!
    Επέλεξα τον νέο χειρισμό, αφού ο αρχικός ειναι αναχρονιστικός πλέον και λίγο που τον δοκίμασα δε μου ταίριαζε καλα.
    Το παιχνιδι ειναι παλιό και φαίνεται. Πέρα απο τους χαρακτηρες που ειναι αρκετά καλοί, όσο polished και αν ειναι το παιχνιδι, η ηλικία του φαίνεται. Οι μηχανισμοί του ειδικά, όπως αποθήκευσε αντικείμενα, μάζεψε μελάνια για save, ανάμειξε βότανα κλπ, δείχνουν οτι το παιχνιδι ειναι παλιό. Άλλα με αυτό ήμουν συμβιβασμένος εννοείται. Δε το λέω σα παράπονο.... Απο κει και πέρα, θα μπορούσαν, όμως, να κανουν κάτι με τα ΑΘΛΙΑ cut scenes που ειναι σα να τα πήραν αυτούσια απο την έκδοση του Game Cube. Επίσης, το voice acting ειναι σε επίπεδο κουκλοθέατρου. Πραγματικα... Σα να βλέπω cartoon των 80s.
    Παρολαυτα, όπως ειπα... Ειναι Resident!!!! Με τους γρίφους του, τη δυσκολία του, τη γοητεία του...
    Για ολα αυτα ανέφερα χθες-προχθές δε θυμαμαι οτι το metal gear solid οταν βγηκε στο πρωτο playstation ηταν έτη φωτός μπροςτα απο οτιδήποτε αλλο.

    Επος και το resident evil και το tomb rider και πολλα αλλα,αλλα το mgs ηταν κατι το απλησίαστο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #31
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    εχετε κανενα θεμα με σφαιρες και βοτανα στο zero?
    Ειμαι στην αρχη μολις
    Spoiler!
    και για να μην αρχισω παλι τα ψυχαναγκαστικα μου και δεν ξοδευω πολλες σφαιρες κτλ και αρχισω και κανω loads saves ηθελα να δω αν ειναι οκ τα πραγματα στο normal...
    θυμαμαι οταν ειχα παιξει πριν 8 χρονια το 1 διαπιστωσα οτι οι σφαιρες υπηρχαν σε ικανοποιητικο βαθμο και τσαμπα αγχωνομουν..
    @dragonpaul παυλο τωρα βλεπω αυτο που λες με το inventory..δεν εχει storage το zero αποτι βλεπω και πρεπει να μοιραζω τα πραγματα στους 2..Το θεμα ειναι οτι τωρα
    Spoiler!

    τεσπα θα δειξει!
    ομορφο ειναι παντως και μετα απο τοσα χρονια..
    Spoiler!

  16. #32
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Το πήρα σήμερα και περιμένω πως και πως να βρω χρόνο να ασχοληθώ!!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #33
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Τερματιστηκε και το zero που ειναι μια καλη προσθηκη στο συμπαν της σειρας. Εξηγει με ικανοποιητικο τροπο το πως ξεκινησαν ολα και ειναι πιστο στο κλιμα της σειρας...Αν δεν κανω λαθος κυκλοφορησε μετα και το nemesis?
    Mου πηρε ενα 10ωρο στο normal ενω σε αρκετα σημεια σκαλωσα με το τι πρεπει να κανω..
    Στο τελος
    Spoiler!
    ..και επισης ειναι ωραιες οι τοποθεσιες που εκτυλισσεται
    η χρηση δυο χαρακτηρων ταυτοχρονα προσεδιδε αρκετη αγωνια αλλα πολλες φορες υπηρχε μια συγχιση μεταξυ των 3ων μας και εκανα υπομονη..
    Α και μην ξεχασω τα κλασσικα θεματα της στατικης καμερας που σε 3-4 σημεια την ειχαν τοποθετηση εντελως στο λαθος σημειο και γυρναγα μπρος πισω τον μοχλο για να προχωρησω...
    Αυτα αντε τωρα να δω και το 1 το αγαπημενο..
    Spoiler!

  18. #34

    Default Resident Evil Zero HD Remaster

    Κυκλοφόρησε αποκλειστικά για GameCube μαζι με το remake του 1 την ιδια περιπου περίοδο που κυκλοφόρησε και το code Veronica X ως multi platform.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #35
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Ωραίο ήταν το Zero στο σύνολό του αν και αρκετά κουραστικό γιατί έπρεπε να κάνεις συνέχεια διαχείριση του inventory σου. Μετά έπρεπε να κουβαλάς και το καταραμένο hookshot που έπιανε δύο θέσεις.

    Το RE:Remake πάντως είναι σε άλλη κατηγορία. Μπορεί να μην έχει την ίδια HD περιποίηση αλλά είναι πολύ εντυπωσιακό σε σχέση και με το πρώτο RE και πολύ διαφορετικό επίσης, κάτι που δεν περίμενα.

  20. #36
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Συμφωνώ 100% φιλε...ναι αυτο με το ινβεντορι πολυ κουραστικό..εχω δει λιγο απτο ριμεικ και χαιρομαι που το εμπλουτίσανε γιατι εχω παιξει μονο το κλασσικο...
    Spoiler!

  21. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    teras1 (05-02-2016)

  22. #37

    Default

    Το remake του 1 εχει πολλα διαφορετικά πραγματα σε σχεση με το πρωτότυπο.

    Νεα δωμάτια και εξωτερικοί χώροι,νέοι εχθροί και πολυ καλυτερη horror ατμόσφαιρα.

    Συνολικά το 1 και το remake πρεπει να το εχω παίξει πανω απο 50 φορες.

    Εχω μαθει τη mansion απ εξω και ανακατωτά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. The Following 4 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    chronohill (05-02-2016),mihalis13 (06-02-2016),spartan (07-02-2016),teras1 (05-02-2016)

  24. #38
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    To ειχα παντα απορια γιατι το παιχνιδι ειχε φαει τοσο κραξιμο οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει, εννοω ειχα διαβασει τα παραπονα (και τωρα με την επανακυκλοφορια απο εσας) αλλα ελεγα ενταξει, μηπως υπερβαλλουν λιγο?
    Το παρατησα και δεν ειμαι καν στα μισα, το zap system και αυτη η γελοιοτητα με το inventory κανει απλα το παιχνιδι unplayable και οκ, το 2002 ηταν μια επιλογη που δεν τους βγηκε, τωρα με το remaster μου φαινεται τραγικο που δεν εκαναν κατι γι'αυτο. Neeeext


  25. #39
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ήθελα πολύ να αγοράσω στο GameCube όταν είχε βγει, αλλά δεν ήμουν τυχερός τότε. Το είχα πάρει όταν βγήκε μαζί με το 1 και το έπαιξα. Δεν είχα κανένα παράπονο πάντως. Ναι το inventory είχε θεματάκι, πολλές φορές παράταγα πράγματα και γυρνούσα για να τα πάρω, αλλά δεν με πείραξε και τόσο.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  26. #40

    Default

    Τα παραπονα για το inventory ειναι δικαιολογημενα παντως. Οχι τοσο για το ολο συστημα να αφηνεις κατω πραγματα(εν μερη ειναι κατι σαν του remake το πιο δυσκολο επιπεδο που τα κουτια για τα αντικειμενα δεν συνδεονται μεταξυ τους) και να ξαναγυρνας να τα παρεις(ευτυχως φαινονταν στον χαρτη).Ουτε τοσο το γεγονος οτι και οι 2 χαρακτηρες ειχαν 6 slots και οχι εστω ενας απο αυτους 8(και δεν βρισκεις και αργοτερα κατι να σου ανεβαζει το inventory).

    Το μεγαλυτερο λαθος του εν λογω παιχνιδιου ηταν ξεκαθαρα οτι υπηρχαν πραγματα(οπλα) που επιαναν 2 slots στο inventory+τις σφαιρες που ηθελαν=ο μισος χωρος του καθε παικτη.

    Και μιλαμε για αντικειμενα μεχρι και την ιδια την καραμπινα ή το Hook που πρεπει να το κουβαλας μαζι σου μεχρι το 70-80% του παιχνιδιου.Εκει δηλαδη ελεος πραγματικα.

    Οκ καταλαβαινω οτι αυτο τον καιρο(επι gamecube εποχες κοντα 2002)επαιζαν με το inventory οπως φανηκε και στο resident evil 4,αλλα τα εκαναν σαλατα στο zero.
    Ενα δευτερο κριμα ειναι που δεν παιζει το εν λογω παιχνιδι σε co op(RE 5/6).
    Επισης δεν εχει το παιχνιδι defensive items,παρολο που ειχε το remake.
    Τελος μονο η εκδοση του pc τρεχει και τα δυο αυτα παιχνιδια σε 60fps και οντως προσθετει αρκετα στην συνολικη εμπειρια.

    Σε γενικες γραμμες δεν ειναι κακο παιχνιδι και αν και παιχνιδι του 2002(οπως και το remake)ειναι πανεμορφα μεχρι και σημερα.

  27. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    hakoo (06-08-2018)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •