Page 7 of 9 FirstFirst ... 3456789 LastLast
Results 121 to 140 of 168

Thread: DiRT Rally [+VR]

  1. #121

    Default

    Χαχα εδώ είμαι, το πήρα το μήνυμά σου, έπαιξα χθες μετά από μήνες κι εγώ, ξεσκούριασα λίγο αλλά έχουμε τρελά ταλέντα, άπιαστοι χρόνοι, τουλάχιστον με controller και με μηδαμινό χρόνο "εξάσκησης". Δεν πειράζει, βουρ για το επόμενο!


  2. #122
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Καλώς το παλικάρι! Επιτέλους! Πάμε και οι τρεις οι παλιοσειρές να τους δείξουμε!

    Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. The Following 2 Users Say Thank You to klark71 For This Useful Post:

    Conjure7 (23-01-2017),Papanick (23-01-2017)

  4. #123
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    https://twitter.com/hashtag/DiRTRall...oming?src=hash

    Ελπίζω να έρθει τις επόμενες μέρες, στα σχόλια λένε οτι δε θα αργήσει...

  5. The Following 2 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    Giorgos78 (14-02-2017),teras1 (14-02-2017)

  6. #124
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Βγήκε ήδη για παραγγελία η retail έκδοση με χρόνο παράδοσης 1-3 ημέρες. Λογικά βγαίνει αυτή την εβδομάδα

    Edit:
    Ε-Ε-Έρχεται την Παρασκευή σύμφωνα με το ps blog!
    Last edited by teras1; 14-02-2017 at 22:09.

  7. The Following User Says Thank You to teras1 For This Useful Post:

    BillyFlo81 (16-02-2017)

  8. #125
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Ας γράψω δύο λόγια για το παιχνίδι μιας και το ξεκίνησα αυτές τις μέρες (για την ώρα είμαι Professional level οπότε έχω ακόμα δρόμο).

    Καταρχήν να πούμε ότι έλειπε ένα καλό ράλυ, όχι μόνο στο PS4, αλλά και στο PS3 ακόμα. Μόνο κάποιες βελτιώσεις στα τελευταία της WRC σειράς έσωζαν κάπως την κατάσταση.

    Δεύτερον, η δυσκολία του μου θυμίζει το Richard Burns Rally όπου πάσχιζες να μείνεις εντός δρόμου και σχεδόν ποτέ δεν πήγαινες flat out. Στη Σουηδία για παράδειγμα, είναι εκνευριστικά στενές οι διαδρομές, με αποτέλεσμα να "αγκαλιάζεις" συνέχεια τα snowbank. Καλός ο ρεαλισμός δεν λέω, αλλά επειδή είναι παιχνίδι, πιστεύω θα μπορούσε να υπάρχει ένα περιθώριο για πιο ανοιχτούς δρόμους ώστε να να προστεθούν κάποιοι ακόμα πόντοι στον τομέα της διασκέδασης. Σε κάποια σημεία στη Σουηδία (είναι υπερβολικά λίγα) που ανοίγει ο δρόμος, είναι απόλαυση που μπορείς και "χορεύεις" στο χιόνι.

    Τρίτον και αρκετά βασικό στοιχείο, μου αρέσει το γεγονός που οι σημειώσεις του συνοδηγού είναι τέτοιες που σε κάνουν να νιώθεις μία "Α" σιγουριά για να κινηθείς γρήγορα σε πίστες που παίζεις για πρώτη φορά, σε αντίθεση με την Pikes Peak ας πούμε που ως γνωστόν είναι δίχως σημειώσεις και προσωπικά φρενάρω πριν κάθε στροφή γιατί απλά δε ξέρω το δρόμο. Σε διαδρομές που διαρκούν 4-5 λεπτά και δεν μαθαίνονται όσο εύκολα μαθαίνονται διαδρομές των 2,5 λεπτών (βλ. Colin McRae Rally 2 τα παλιά τα χρόνια) είναι πολλή σημαντική η λεπτομερής συνοδήγηση. Θα την έλεγα και αψεγάδιαστη, αλλά δεν αναφέρονται μερικές αλλαγές της ασφάλτου της Γερμανίας για παράδειγμα, που από κλασική καλή άσφαλτος (άρα σούπερ πρόσφυση) γίνεται έστω και για λίγα μέτρα πλακόστρωτο και μάλιστα πάνω σε στροφές (άρα γλιστερό οδόστρωμα). Πολλά ζητάς θα πει κάποιος και με τα δίκια του, απλά το αναφέρω στις πρώτες παρατηρήσεις


    Τέλος, τα γραφικά του είναι πολύ καλά (τα περιβάλλοντα θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα) και ό,τι έχει να κάνει με το αυτοκίνητο και το δρόμο είναι άρτιο. Αυτό που δεν με τρελαίνει είναι το κομμάτι του cockpit view και συγκεκριμένα οι κινήσεις του τιμονιού, θα τις ήθελα πιο ρεαλιστικές και γενικώς να ήταν περισσότερες. Ο ήχος είναι εξαιρετικός, νιώθεις τα αυτοκίνητα να είναι όπως πρέπει: πολεμικές μηχανές.

    Ίσως να ήθελα να γράψω και επιπλέον εντυπώσεις, αλλά σίγουρα τις ξεχνάω λόγω ώρας. Προς το παρόν έχω βολευτεί την κάμερα του καπό και παίζω με Dualshok.


    Ανεβάζω και ένα βιντεάκι από time trial (επίπεδο master), είναι με το Focus (χρονολογία 2000) στην "Verbundsring Reverse" με χρόνο 03:19 πηγαίνοντας και λίγο φυλαγμένα. Με το Fiesta λίγο που δοκίμασα μαθαίνοντας και την πίστα καλύτερα "παίζω" κάπου στο 03:14 που νομίζω είναι καλός χρόνος, θα ανεβάσω και με αυτό αύριο.

    Last edited by Gazof; 16-02-2017 at 05:40.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  9. The Following User Says Thank You to Gazof For This Useful Post:

    teras1 (16-02-2017)

  10. #126

  11. #127
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Σε εμένα που το έχω retail βγάζει ότι είναι unavailable for purchase.
    Είναι διαθέσιμο μόνο για όσους έχουν το παιχνίδι σε digital μορφή ή πρόκειται για άλλο ένα κλασικό f@ckup του playstation store άραγε;

  12. #128
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by teras1 View Post
    Σε εμένα που το έχω retail βγάζει ότι είναι unavailable for purchase.
    Είναι διαθέσιμο μόνο για όσους έχουν το παιχνίδι σε digital μορφή ή πρόκειται για άλλο ένα κλασικό f@ckup του playstation store άραγε;
    Θα σε γελάσω γιατί εγώ το έχω σε digital μορφή... Λογικά εμένα το εγκατέστησε κανονικά, θα το δοκιμάσω σε λιγάκι.

  13. #129
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Ήταν θέμα του store και αποκαταστάθηκε.
    Περιμένω να κατέβει.

  14. #130
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Λοιπόν, εγώ το δοκίμασα σε μερικές πίστες(με αγαπημένο μου συνδυασμό το 306 σε Monte Carlo ανέβασμα). Σαν πρώτη εντύπωση, τα γραφικά είναι πολύ οκ για τα δεδομένα του Vr(καμία σχέση με το downgrade του driveclub, που οκ έτσι κι αλλιώς έτρεχε σε 30fps). Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν οτι έπρεπε να ξαναρυθμίσω το τιμόνι μου, ήταν υπερβολικά ευαίσθητο σε σημείο unplayable, δεν ξέρω γιατί μου φάνηκε τόσο έντονα εκεί. Δεύτερο, μν ενεργοποιήσετε το camera shake από τις ρυθμίσεις του HUD, εμένα παραλίγο να με στείλει άψαλτο από τη ζάλη.

    Προχωράω λοιπόν στο ψητό αφού το έστησα όπως έπρεπε, το immersion είναι φοβερό, αυτό που μ αρέσει πάρα πολύ σε σχέση με το να παίζεις στην tv είναι οτι σου δίνει πολύ καλύτερη αίσθηση της ταχύτητας, δλδ μπαίνεις σε 90άρες με x χιλιόμετρα και οτ νιώθεις καλά. Πιστεύω οτι όταν το συνηθίσεις θεωρητικά με το vr πας για καλύτερους χρόνους. Πάντως όπως και να χει, λόγω απότομων μετατοπίσεων κτλ, μια άλφα συνήθεια τη θέλει(το λέω που πλέον παίζω σε άλλα παιχνίδια σε free camera και είμαι οκ). Είχα διαβάσει οτι στο pc παίζει και σε 90fps που θα ήμουν πολύ περίεργος να δω τι διαφορά θα είχε(φαντάζομαι/υποθέτω οτι τρέχει 60 εδώ). Βλέπω κάποιες τεχνικές παρόμοιες με το resident evil, τύπου σε τούμπες να σου μαυρίζει περιμετρικά την οθόνη για να μειώσει τη ζάλη, που βοηθάει πολύ.

    Θέλω να το δω ακόμα περισσότερο, και να δω κυρίως αν μπορώ να παίξω πχ ένα μεγάλο rally και να μν με κουράσει, αλλά το συμπέρασμα μου μέχρι τώρα είναι οτι μιλάμε για τελείως άλλη εμπειρία παιχνιδιού γενικότερα. Για μένα είναι πολύ ελπιδοφόρο το δείγμα, και πιστεύω οτι στο μέλλον με ακόμα καλύτερες τεχνικές "παρουσίασης" τα πράγματα θα περάσουν σε νέο τελείως επίπεδο. Θα επανέλθω και αργότερα με πιο ολοκληρωμένες εντυπώσεις.

    // Εντομεταξύ έχει πολύ πλάκα να γυρνάς δεξιά και να βλέπεις το συνοδηγό(ακόμα δεν έχω δοκιμάσει αυτό το νέο mode βέβαια). Το μόνο αστείο είναι οτι αν κοιτάξεις πίσω το αυτοκίνητο είναι ελαφρώς κάμπριο
    Last edited by gonzalez; 17-02-2017 at 17:31.

  15. The Following 4 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    BillyFlo81 (17-02-2017),klark71 (17-02-2017),teras1 (17-02-2017)

  16. #131
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Να υποθέσω ότι εγώ που κάνω "donuts" στο Driveclub δεν θα έχω πρόβλημα δηλαδή

  17. #132
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by teras1 View Post
    Να υποθέσω ότι εγώ που κάνω "donuts" στο Driveclub δεν θα έχω πρόβλημα δηλαδή
    Ε ναι, δε θα έχεις θέμα. Το "crash test" βέβαια είναι να ενεργοποιήσεις το "camera shake" στο HUD, αν τα καταφέρεις και μ'αυτό θα είσαι πολύ μπροστά!

  18. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    teras1 (17-02-2017)

  19. #133
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Δοκίμασα χωρίς το camera shake και μου φάνηκε πολύ "on-rails" το αυτοκίνητο στο δρόμο. Μετά το ενεργοποίησα και είδα ότι είναι must για την καλύτερη δυνατή εμπειρία.

    Με ενοχλεί το γεγονός ότι το παιχνίδι σου "κλείνει τα μάτια" ακόμα και αν κάνεις πως πας να βγείς από το δρόμο. Πιστεύω ότι αυτό το κάνει μια χαρά κάποιος μόνος του αν χρειαστεί και δεν υπάρχει λόγος να υφίσταται με το ζόρι σαν comfort aid.

    Κατά τα άλλα μου αρέσει πολύ. Είναι καθαρότερο από το Driveclub σαν εικόνα αλλά χάνει πολύ σε φωτισμό και λεπτομέρεια στα γραφικά (peasant PS4). Στο Driveclub υπάρχουν στιγμές που κοιτάς το μακρινό τοπίο με τον ήλιο να σε "στραβώνει" και να τονίζει την βρωμιά πάνω στο τζάμι του αυτοκινήτου και απλά "είσαι εκεί".

    Όπως και να έχει είναι must για όποιον έχει ήδη το παιχνίδι και τα 12,99€ που κοστίζει είναι ελάχιστο τίμημα
    Last edited by teras1; 17-02-2017 at 23:36.

  20. The Following User Says Thank You to teras1 For This Useful Post:

    gonzalez (17-02-2017)

  21. #134
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Εγώ πάντως πραγματικά στα 10 δευτερόλεπτα το είχα απενεργοποιήσει, ίσως το ξαναδοκιμάσω πάλι σήμερα, απλά φοβάμαι οτι θα με στείλει!

    Πλάκα πλάκα δεν έχω δοκιμάσει και το rallycrooss που κι εκεί θα είναι ενδιαφέρον που έχει κι άλλους. Πάντως και οι πρώτες εντυπώσεις που διαβάζω στο reddit κτλ είναι πολύ θετικές και πολύ χαίρομαι γιατί στην ουσία όπως είπαν κι από την Codemasters θα κρίνει πολλά το πώς θα τα πάει στο VR για να δουν αν αξίζει να ξανα ασχοληθούν γενικότερα(πχ στο Dirt 4).

  22. #135
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Η Φινλανδία το απόγευμα με τα άλματα που απογειώνουν το αυτοκίνητο...

    Η Σουηδία το βράδυ με τους προβολείς και το χιόνι να έρχεται πάνω σου ενώ προσπαθείς να κρατήσεις το αυτοκίνητο μέσα στο δρόμο...

    Η εμπειρία είναι απλά σε άλλο επίπεδο στο VR!

  23. #136
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Μετά απο μερικές ώρες ενασχόλησης με το παιχνίδι στο VR και έχοντας ήδη ασχοληθεί πολλές ώρες με αυτό πριν την έλευση του PSVR, μπορώ να πω ότι είναι killer app για το VR γενικότερα.

    Η αίσθηση της γρήγορης, επικίνδυνης οδήγησης είναι φοβερή. Χάρη στο VR πλέον μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς που να "πλασάρεις" το αυτοκίνητο στις στροφές με αποτέλεσμα να κάνεις καλύτερους χρόνους. Η αδρεναλίνη είναι στα ύψη όλη την ώρα καθώς πλέον "νιώθεις" τις λακούβες και τα υψώματα του δρόμου και έχοντας ενεργοποιημένη και την επιλογή να κινείται η κάμερα από τα τραντάγματα είναι σαν να βρίσκεσαι σε ένα roller coaster.

    Κάθε φορά που βάζω το headset στο κεφάλι για το Dirt Rally VR νιώθω σαν να πηγαίνω στα "ηλεκτρονικά" για να παίξω τα καλύτερα videogames σε αντίθεση με τα φτωχά ports του home computer μου.

  24. The Following 4 Users Say Thank You to teras1 For This Useful Post:

    BillyFlo81 (23-02-2017),chronohill (23-02-2017),Error Flynn (23-02-2017),PDS (23-02-2017)

  25. #137
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Mε τιμονιερα Πανο? Αυτο γμτ πρεπει να παιχτει με τιμονιερα+VR. Εκει γραφουν οτι ξεφευγει πραγματικα.
    .

  26. #138
    Elite Vicarious's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    963
    PSN ID
    Vicarious_GR
    Name
    Geo

    Default

    συμφωνώ. Και γενικότερα θεωρώ ότι τα racing παιχνίδια, ή θα τα παίζεις με τιμονιέρα και κάμερα μέσα από το αμάξι,
    ή με χειριστήρι και κάμερα που βλέπεις το αμάξι από πίσω.

    Τώρα για vr θεωρώ δεδομένο ότι θέλει τιμονιέρα και κάμερα μέσα. αλλιώς χάνεις το όλο immersion. δεν έχει νόημα

  27. #139
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Βασικά με DS4 παίζω και πάντα με την κάμερα μέσα.
    Το immersion είναι φοβερό έτσι κι αλλιώς. Φαντάζομαι ότι με τιμονιέρα θα είναι ακόμα καλύτερο.

  28. #140
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Το είχα αφήσει στην άκρη το DiRT γιατί οι πίστες απαιτούν χρόνο και υπομονή για να τις μάθω. Σήμερα ασχολήθηκα με αυτή του βίντεο και άξιζε, είναι ωραία να κινείσαι "κομμάτια".

    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  29. The Following 3 Users Say Thank You to Gazof For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (23-05-2017),Kane (23-05-2017),teras1 (23-05-2017)

Page 7 of 9 FirstFirst ... 3456789 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •