Page 41 of 68 FirstFirst ... 3137383940414243444551 ... LastLast
Results 801 to 820 of 1349

Thread: Nintendo Switch

  1. #801
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το τελευταίο σου ποστ Fulgore είναι απάντηση/σχολιασμός προς το δικό μου ή πόσταρες έτσι "γενικώς";

  2. #802
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ναι, έχμ, πολύ ωραία όλα αυτά. Σεβαστές οι απόψεις.

    Μη-αποδεκτό (από εμένα) ότι διατυπώνεται ως θέσφατο, όπως "η κονσόλα είναι μια χαρά". Για εσένα Fulgore μπορεί να είναι. Για εμένα δεν είναι. Δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω, καθώς δεν έχεις κανείς μας "λάθος", αλλά ούτε και "δίκιο".

    Πέραν του hardware, τόσο από πλευράς specs όσο και από πλευράς ποιότητας κατασκευής (όπου αυτά τα στοιχεία δεν ανήκουν σε προσωπικές απόψεις, αλλά είναι αδιάσειστα, αδιαμφισβήτητα hard facts), υπάρχει και το προσωπικό γούστο μας στο στυλ παιχνιδιών/ποικιλία που προσφέρονται σε μια κονσόλα.

    Ε, εμένα πέραν 2-3 παιχνιδιών, το Switch δεν έχει να μου προσφέρει τίποτα.
    Απολύτως τίποτα.
    Άρα;
    Άκυρη για εμένα η κονσόλα και ποσώς με ενδιαφέρει το concept που προσφέρει (εκτός από όταν ήμουν παιδάκι 4-7 ετών, κατόπιν απεχθανόμουν το gaming-on-the-go).

    Είμαι "λάθος"; Όχι.
    Είμαι "σωστός"; Ούτε.
    Είμαι "δίκαιος" ή "άδικος" απέναντι στη κονσόλα; Επίσης όχι.

    Δεν ταιριάζουν όλα τα μηχανήματα και τα παιχνίδια που προσφέρονται σε όλους!

    Δεν τίθεται καν για εμένα αν η κονσόλα "είναι μια χαρά". Φόλα θα την έλεγα. Τρελή μάλιστα. Και επίτηδες το διατυπώνω έτσι ώστε να δώσω να καταλάβουμε ότι κάποιος μπορεί να αναρωτηθεί "ώπα ρε φίλε; γιατί είναι τρελή φόλα; για εσένα είναι, για εμένα όχι". Άρα λοιπόν, ούτε φόλα είναι - ούτε μια χαρά.

    Γούστο λέγεται.
    Είσαι πολύ αυστηρός αλλά οn-point όπως πάντα. Δεν είναι κακό το σύστημα. Το κακό είναι ότι είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σύστημα και προφανώς η Nintendo πλέει σε πελάγη ευτυχίας ως μόνη στον χώρο των portable και φυσικά πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αυτά κάνει δυστυχώς η έλλειψη ανταγωνισμού.

    Ξέρεις τι, με όση ειλικρίνεια προσπαθώ να μαζέψω μέσα μου: Προσπάθησα να το συμπαθήσω το Switch. Πάρα πολύ. Το πήρα και μαζί μου το καλοκαίρι για να δικαιολογήσω ότι δεν ήταν ένα δώρο για τα παιδιά αλλά και για μένα. Ε μου έσπασε τα νεύρα. Από το να το προσέχω σαν μωρό - μέχρι ότι στις 2.5 ώρες μου έκοβε το gaming (πραγματικά ο δείκτης της μπαταρίας με άγχωνε) μέχρι το ότι ήθελα να παίξω γνωστό indy turn-based RPG και το UI scaling ήταν ΓΤΠ για να το πω ευγενικά, ακόμα και το γεγονός ότι φρόντιζα να το φορτίζω προσεχτικά με όσο γινόταν δυνατόν με κλειστή την θήκη μεταφοράς, φροντίζοντας ταυτόχρονα να αναπνέει, γιατί έχει καταραμένο fan/εξαγωγή τεράστια, μην μπει μυρμήγκι, αλλά και να μην πνιγεί στην θήκη φόρτισης από το θερμικό φορτίο, ε - κάποια στιγμή - είπα "άι παγενε από εδώ". Shutdown και στην θήκη για το υπόλοιπο καλοκαίρι.

    Enter 3DS. Χάλια γραφικά αλλά το ίδιο το σύστημα σε προϊδεάζει για κάτι Retro και ότι βλέπεις το καταπίνεις πολύ εύκολα κρατώντας το ίδιο το σύστημα. Πανεύκολο στο κουβάλημα, στο άναψε σβήσε, στην 32GB sd που κρατάει άπειρα παιχνίδια, με άπειρο βάθος από το κάθε τυχάρπαστο indy και με ένα power bank της πλάκας χωρίς να ανησυχείς για το αν θα σου το κάνει brick, παίζεις για 2 βράδια όχι 2 ώρες.

    Το σύστημα σε προσέχει - δεν το προσέχεις, σε περιμένει εκεί να το παίξεις μόλις κλείσεις το clamshell και σου υπόσχεται ότι θα είναι εκεί ασφαλές μέχρι να πας μέχρι και για κατούρημα.

    Σου δίνει πραγματικά την αίσθηση ότι παίζεις με ένα σύγχρονο Game&Watch.

    Τι συζητάμε τώρα.

    Ημιτελές σύστημα το Switch - ξεκάθαρα. Η βιασύνη στο μεγαλείο της. Αυτή είναι η σύγχρονη Nintendo δυστυχώς.

    Το συμπαθούν όμως τα παιδιά (και χαίρομαι για αυτό).

    Εν τέλει τώρα που "ρέφαρα" με την πώληση του ευκαιρία να πάρω και ένα ps4-slim.

    Η φορητότητα προς το παρόν καλύπτεται μια χαρά από το 3ds με το απίστευτο library του.
    Last edited by Sir_Teraflop; 15-01-2019 at 02:16.

  3. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    ilias78 (15-01-2019)

  4. #803

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το τελευταίο σου ποστ Fulgore είναι απάντηση/σχολιασμός προς το δικό μου ή πόσταρες έτσι "γενικώς";
    Ακριβως μιας και εν μερη ειμαι σε αναλογη θεση απο πλευρας του τι παιχνιδι εχουν κυκλοφορησει ως τωρα και ποια απο αυτα με ενδιαφερουν περισσοτερο,και αρα γιατι μου ειναι(προς το παρον τουλαχιστον)αδιαφορη η κονσολα.
    Κοινως θελω να πω οτι καταλαβαινω απολυτα γιατι σου ειναι τερμα αδιαφορη και με το δικιο σου κιολας.
    Last edited by Fulgore; 15-01-2019 at 03:16.

  5. #804

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Είσαι πολύ αυστηρός αλλά οn-point όπως πάντα. Δεν είναι κακό το σύστημα. Το κακό είναι ότι είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σύστημα και προφανώς η Nintendo πλέει σε πελάγη ευτυχίας ως μόνη στον χώρο των portable και φυσικά πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αυτά κάνει δυστυχώς η έλλειψη ανταγωνισμού.

    Ξέρεις τι, με όση ειλικρίνεια προσπαθώ να μαζέψω μέσα μου: Προσπάθησα να το συμπαθήσω το Switch. Πάρα πολύ. Το πήρα και μαζί μου το καλοκαίρι για να δικαιολογήσω ότι δεν ήταν ένα δώρο για τα παιδιά αλλά και για μένα. Ε μου έσπασε τα νεύρα. Από το να το προσέχω σαν μωρό - μέχρι ότι στις 2.5 ώρες μου έκοβε το gaming (πραγματικά ο δείκτης της μπαταρίας με άγχωνε) μέχρι το ότι ήθελα να παίξω γνωστό indy turn-based RPG και το UI scaling ήταν ΓΤΠ για να το πω ευγενικά, ακόμα και το γεγονός ότι φρόντιζα να το φορτίζω προσεχτικά με όσο γινόταν δυνατόν με κλειστή την θήκη μεταφοράς, φροντίζοντας ταυτόχρονα να αναπνέει, γιατί έχει καταραμένο fan/εξαγωγή τεράστια, μην μπει μυρμήγκι, αλλά και να μην πνιγεί στην θήκη φόρτισης από το θερμικό φορτίο, ε - κάποια στιγμή - είπα "άι παγενε από εδώ". Shutdown και στην θήκη για το υπόλοιπο καλοκαίρι.

    Enter 3DS. Χάλια γραφικά αλλά το ίδιο το σύστημα σε προϊδεάζει για κάτι Retro και ότι βλέπεις το καταπίνεις πολύ εύκολα κρατώντας το ίδιο το σύστημα. Πανεύκολο στο κουβάλημα, στο άναψε σβήσε, στην 32GB sd που κρατάει άπειρα παιχνίδια, με άπειρο βάθος από το κάθε τυχάρπαστο indy και με ένα power bank της πλάκας χωρίς να ανησυχείς για το αν θα σου το κάνει brick, παίζεις για 2 βράδια όχι 2 ώρες.

    Το σύστημα σε προσέχει - δεν το προσέχεις, σε περιμένει εκεί να το παίξεις μόλις κλείσεις το clamshell και σου υπόσχεται ότι θα είναι εκεί ασφαλές μέχρι να πας μέχρι και για κατούρημα.

    Σου δίνει πραγματικά την αίσθηση ότι παίζεις με ένα σύγχρονο Game&Watch.

    Τι συζητάμε τώρα.

    Ημιτελές σύστημα το Switch - ξεκάθαρα. Η βιασύνη στο μεγαλείο της. Αυτή είναι η σύγχρονη Nintendo δυστυχώς.

    Το συμπαθούν όμως τα παιδιά (και χαίρομαι για αυτό).

    Εν τέλει τώρα που "ρέφαρα" με την πώληση του ευκαιρία να πάρω και ένα ps4-slim.

    Η φορητότητα προς το παρόν καλύπτεται μια χαρά από το 3ds με το απίστευτο library του.
    Βαλε στα παραπανω και τα joy cons που οπως σωστα ανεφερες ειναι παρα πολλα τα κρουσματα προβληματικων με αποσυνδεσεις,βαλε τα πανακριβα αξεσουαρ(80ευρω το Switch pro controller αν ειναι δυνατον)και εδεσε το γλυκο.

    Εντομεταξυ ολως τυχαιως ειναι και η μονη γενια στην οποια η Nintendo εχει σχεδον σε καθε γνωστο της Exclusive παιχνιδι με dlc.
    Μονο το Odyssey και το kirby δεν εχουν dlc.

  6. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (15-01-2019)

  7. #805
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Τελικα τα αρνητικα του ειναι πολυ περισσοτερα κ σοβαροτερα απο τα θετικα. Οποτε προς το παρον οι σκεψεις αγορας του θα μπουν στο συρταρι.

    Spoiler!

  8. #806
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ακριβως μιας και εν μερη ειμαι σε αναλογη θεση απο πλευρας του τι παιχνιδι εχουν κυκλοφορησει ως τωρα και ποια απο αυτα με ενδιαφερουν περισσοτερο,και αρα γιατι μου ειναι(προς το παρον τουλαχιστον)αδιαφορη η κονσολα.
    Κοινως θελω να πω οτι καταλαβαινω απολυτα γιατι σου ειναι τερμα αδιαφορη και με το δικιο σου κιολας.
    Αχά, ΟΚ, τώρα κατάλαβα τι ήθελες να πεις.

  9. #807
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by ilias78 View Post
    Τελικα τα αρνητικα του ειναι πολυ περισσοτερα κ σοβαροτερα απο τα θετικα. Οποτε προς το παρον οι σκεψεις αγορας του θα μπουν στο συρταρι.
    Και καλα θα κανεις(εχουν βγει φημες απο γνωστους insiders)για καινουργια εκδοση μεσα στο 19.Το αν θα ειναι μια αναβαθμισμενη εκδοση και εσωτερικα,αυτο παραμενει να το δουμε στην πραξη

  10. #808
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Και για να μην νομίζουν κάποιοι ότι πέσαμε να το φάμε ζωντανό το κακόμοιρο το σουιτσάκι, ήρθε και αυτό το βιντεάκι φρέσκο-φρέσκο να επιβεβαιώσει κάποια πράγματα που αναφέρθηκαν στα προηγούμενα post:

    (Όχι δεν αναφέρει καν για καινούργιο/πιο δυνατό SoC!).

    Last edited by Sir_Teraflop; 16-01-2019 at 00:55.

  11. #809

    Default

    Δεν πεσαμε να το φαμε ζωντατο το Switch,απλα εχει ενα πολυ κακο η nintendo.

    Ζηταει πολλα(χρηματα)αλλα προσφερει λιγα.

  12. #810
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ο πρόεδρος (που δεν ζει από το 2003) της Nintendo είχε δηλώσει γύρω στο 1986-1987 σε ένα περιοδικό (δεν θυμάμαι ποιο, ίσως το Famitsu) :

    "Το mantra μας ως εταιρεία, είναι πως μπορούμε να προσφέρουμε την καλύτερη gaming εμπειρία κατά τα δικά μας στάνταρντ, με το πιο φθηνό hardware υλικό που υπάρχει".

    Εμφανώς, ακόμα μέχρι σήμερα ισχύει το ίδιο.

    Μια (τεράστια) διαφορά όμως: μέχρι και το GCube (άντε πες και το Wii), όποιο μηχάνημα αγόραζες από Nintendo (επιτραπέζιες κονσόλες αναφέρομαι αυστηρά) δεν είχαν κατασκευαστικά προβλήματα. Μπορεί να μην είχαν το φινίρισμα και την ποιότητα υλικών, όπως πχ το MegaDrive που έδειχνε "πολυτελές" σε σχέση με το "toy" SNES, αλλά δεν έβγαζαν προβλήματα ούτε day 1 - ούτε ποτέ.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (16-01-2019),spartan (16-01-2019)

  14. #811
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Και το WiiU μια χαρά ποιοτικό βγήκε. Θα μου πεις ήταν low power (σε watt) αλλά γενικώς όσο το είχα ήταν απροβλημάτιστο σύστημα. Το μόνο "τρωτό" του σημείο ήταν ότι έπρεπε να προσέχεις σαν μανιακός το gamepad, γιατί η "ταρίφα" θα ήταν μεγάλη αν πάθαινε κάτι - όχι τίποτα άλλο, αλλά βασικές λειτουργίες του (π.χ. settings menu) ήταν κλειδωμένες σε αυτό...

    Από την άλλη, με βάση τα post που διαβάζουμε ότι δεν "κλειδώνουν" τα joycon π.χ. στην κονσόλα πλέον, μάλλον το παρακάτω βγήκε προφητικό:



    https://www.reddit.com/r/NintendoSwi...see_the_first/

    Το "κλείδωμα" είναι στο πάνω μέρος της κονσόλας/joycon και όχι στο κάτω ή διπλό. - tragic?
    Last edited by Sir_Teraflop; 16-01-2019 at 21:40.

  15. #812
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  16. #813
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #814
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Εντυπωσιακά τα νούμερα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνει στα ίδια charts με το PS4 και το Wii. To μόνο console στο switch είναι η τιμή των παιχνιδιών - περιφερειακών του.

  18. #815
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Βγήκε demo του Yoshi. Πανέμορφο!

  19. The Following User Says Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (14-02-2019)

  20. #816
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Αντιο ζωη.....




  21. #817
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Κάντε αναζήτηση το Hollow Knight στο skroutz.gr να δείτε τι θα σας βγάλει.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  22. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (15-02-2019)

  23. #818
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    ^^ Δεν έχει όμως Official Nintendo Seal of Quality άρα /hard pass

    Spoiler!
    Last edited by Sir_Teraflop; 15-02-2019 at 09:57.

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    WolfRathmA (15-02-2019)

  25. #819

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Κάντε αναζήτηση το Hollow Knight στο skroutz.gr να δείτε τι θα σας βγάλει.
    Αυτη η Nintendo το εχει παρακανει με τα Amiibo


  26. #820
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Χριστέ μου το QA έχει πάει στον πάτο όχι μόνο στο hardware αλλά και στο software και μάλιστα σε ip της Nintendo:




    • Offline global illumination----->lol αυτό τους μάρανε.
    • Aggressive depth of field------>χωρίς αυτό θα έπαιζε στανταράκι 480p
    • Docked Dynamic resolution averages around 576p, some counts 675p
    • Portable Dynamic resolution averages around 396p, some counts 495p
    • No advanced anti aliasing (κλασσικά)
    • Performance: 60fps 99% of the demo stage, few minor frame skips are evident when turning the camera to look at the other side of the stage
    • Great load times and responsive controls (όταν δουλεύουν τα joycon).



    ..... /no comment
    Last edited by Sir_Teraflop; 21-02-2019 at 15:55.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •