Page 60 of 68 FirstFirst ... 1050565758596061626364 ... LastLast
Results 1,181 to 1,200 of 1349

Thread: Nintendo Switch

  1. #1181

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τελικά το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι αν έχεις exclusives, ουδείς ασχολείται με hardware θέματα... ακριβώς ότι συνέβαινε εποχές 360/GoW με το RROD. Ο κόσμος τα κάνει αβαβά αν του δίνεις παιχνίδια.

    Αντί να λύσουν τα θέματα των joy-cons (αν λύνονται δηλαδή), βγάλανε άλλο ένα χρωματάκι/σχεδιάκι για συλλέκτες:
    Spoiler!

    +Zelda HD remaster (ούτε καν remake)

    New Switch Pro πουθενά στον ορίζοντα (λίγο στα πεταχτά είδα την παρουσίαση, εκτός αν μου διέφυγε κάτι) και exclusives και το 2022 (6o έτος κυκλοφορίας θα είναι τότε).
    Όσοι προέβλεπαν Wii U No2, έχουν πάει κουβά προ πολλού. Το βλέπω να πηγαίνει τρένο μέχρι 2030 με Tegra X1, ενώ η Sony θα έχει βγάλει PS6 Slim μέχρι τότε.
    Μην το λες είμαι σε μια ομάδα nintendo fans και ο κόσμος έχει φάει ΑΓΡΙΟ ξενέρωμα με το χθεσινό.
    Εν αντιθέσει με άλλους η nintendo δεν δείχνει να μαθαίνει από τα πρόσφατα λάθη της και επαναπαυεται στην επιτυχία της και αυτο έχει αποδειχθεί καταστροφικό.
    Το δε zelda ακούγεται ότι είναι απλό port ούτε καν remaster και πολλοί θα ξαναπληρώσουν για να παίξουν το ίδιο ακριβώς παιχνίδι .
    Τελικά στην εποχή που το digital γνωρίζει τέτοια άνθιση το BC ήταν το καλύτερο πράγμα που μπορούσε να συμβεί .


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 18-02-2021 at 08:09.

  2. #1182
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Μην το λες είμαι σε μια ομάδα nintendo fans και ο κόσμος έχει φάει ΑΓΡΙΟ ξενέρωμα με το χθεσινό.
    Εν αντιθέσει με άλλους η nintendo δεν δείχνει να μαθαίνει από τα πρόσφατα λάθη της και επαναπαυεται στην επιτυχία της και αυτο έχει αποδειχθεί καταστροφικό.
    Το δε zelda ακούγεται ότι είναι απλό port ούτε καν remaster και πολλοί θα ξαναπληρώσουν για να παίξουν το ίδιο ακριβώς παιχνίδι .
    Τελικά στην εποχή που το digital γνωρίζει τέτοια άνθιση το BC ήταν το καλύτερο πράγμα που μπορούσε να συμβεί .


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τι remaster χρειάζεται το Skyward Sword;

    Το παιχνίδι είναι πανέμορφο ακόμα και μόνο την ανάλυση και τα fps να ανεβάσουν.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #1183

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Τι remaster χρειάζεται το Skyward Sword;

    Το παιχνίδι είναι πανέμορφο ακόμα και μόνο την ανάλυση και τα fps να ανεβάσουν.
    Είναι παιχνίδι του πρώτου Wii, ένα Remake ναι θα ήταν αυτό που θα ήθελε ο κόσμος .
    Εγώ θα το τιμήσω εξάλλου δεν το έχω παίξει αλλά αν σου postαρω εδώ σχόλια από nintenders θα καταλάβεις.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #1184
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Τι remaster χρειάζεται το Skyward Sword;

    Το παιχνίδι είναι πανέμορφο ακόμα και μόνο την ανάλυση και τα fps να ανεβάσουν.
    Μιλάμε για παιχνίδι με assets εποχής PS2 (άντε πες λίγο παραπάνω λόγω RAM).

    Δεν είναι σαν αυτό εδώ που είναι πιο φρέσκο: https://www.t3.com/news/how-mario-ka...pro-revealed-2

    Σίγουρα όλα της Nintendo δείχνουν πανέμορφα λόγω πολυχρωμίας*, αλλά άλλο Wii και άλλο Wii U baseline...

    * είναι ένα στοιχείο που από ανέκαθεν συμπαθώ και επιζητώ στα video games (ειδικά στις γκρίζες σκατοπόλεις που ζούμε οι περισσότεροι). Όχι άλλη μουντάδα/μονοχρωμία (βλ. τα πρώτα Gears με UE3 ή ακόμα και το Killzone 2 με την γνωστή «καφετίλα» του).

    Πολυχρωμία = στοιχείο που τραβάει το μάτι από χιλιόμετρα μακριά = βασικότατο selling point για arcade/coin-op games -> πως αλλιώς θα σου τραβήξει το μάτι μια καμπίνα (ομιλώ για εποχές ουφάδικων) από μακριά;;;

    Ποτέ δεν κατάλαβα όσους γουστάρουν παιχνίδια με φτωχή παλέττα χρωμάτων (εκτός αν ζουν μέσα στο πολύχρωμο δάσος του Αμαζονίου -> αλλά εκεί δεν υπάρχουν κονσόλες καν), αλλά ΟΚ, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Μην το λες είμαι σε μια ομάδα nintendo fans και ο κόσμος έχει φάει ΑΓΡΙΟ ξενέρωμα με το χθεσινό.
    Δηλαδή δεν συμφωνείς ότι ο κόσμος κάνει αβαβά χοντρά hardware θέματα (βλ. joycons) ελέω ποθητών exclusives; Αφού ρε συ έχεις ζήσει εποχές 360/Gears/RROD, αποκλείεται να μην το θυμάσαι.

    Συμφωνώ να τα κάνει αβαβά ο κόσμος; Όχι, αλλά είναι κάτι που ισχύει ιστορικά και το ξέρεις.

    Σκέψου ότι υπάρχουν άρρωστοι συλλέκτες (από αυτούς που έχει 12 3DS ο καθένας, ένα για κάθε χρώμα που υπάρχει!) που ήδη λιμπίζονται τα Zelda-themed joycons! Τους νοιάζουν τα drifting issues; Δεν το βλέπω και μια χαρά θα το ψηφίσουν με το πορτοφόλι τους!

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εν αντιθέσει με άλλους η nintendo δεν δείχνει να μαθαίνει από τα πρόσφατα λάθη της και επαναπαυεται στην επιτυχία της και αυτο έχει αποδειχθεί καταστροφικό.
    Δεν ξέρω για ποιά ομάδα λες, αλλά δεν πιστεύω ότι τα fora κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά στην στρατηγική των εταιριών (εκτός αν μου πεις για κανά μεγάλο στυλ ERA).

    Προβλέπεις δηλαδή ότι θα πατώσουν οι πωλήσεις του Switch και θα γίνει Wii U No2; Από το 2017 διαβάζω doom & gloom προβλέψεις και μέχρι στιγμής κανείς από αυτούς (κάποιοι είναι και gaming «δημοσιογράφοι» τρομάρα τους!) δεν έχει πέσει μέσα (προσοχή: μιλάω για άτομα που δεν έχουν εκτεταμένη επαφή και πείρα στον χώρο των κονσολών).

    Εδώ σκέψου βγάλανε δυνατές κονσόλες στο 500άρικο οι Sony/MS και η πρόβλεψη μερικών (τα διάβαζα τέλη 2020) ότι το Switch θα ξεχαστεί ανάμεσα στα Τεραφλόπια πήγε εντελώς κουβά.

    Μπορείς να ερμηνεύσεις την Nintendo με ορθολογικά κριτήρια; Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς, όσοι την παρακολουθούμε από παλιά (από εποχής lateral thinking/withered technology) γνωρίζουμε τι καπνό φουμάρουν στο Κυότο εδώ και πολλές δεκαετίες!

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Το δε zelda ακούγεται ότι είναι απλό port ούτε καν remaster και πολλοί θα ξαναπληρώσουν για να παίξουν το ίδιο ακριβώς παιχνίδι .
    Εδώ θα συμφωνήσω, αν και διαφωνώ ελαφρώς με τον ορισμό του remaster (remaster = αλλαγή ανάλυσης & fps με διατήρηση ίδιων assets -> textures/poly count).

    Κάνει την Sony να μοιάζει αγία (ενώ δεν είναι, καμία εταιρία δεν είναι) με τα 80άρια για remakes (βλ. Demon's Souls).

    Remake = νέα assets φτιαγμένα από την αρχή (όχι απλά res/fps boost)

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Τελικά στην εποχή που το digital γνωρίζει τέτοια άνθιση το BC ήταν το καλύτερο πράγμα που μπορούσε να συμβεί.
    ΟΚ, να στο δώσω ότι το free BC είναι καλό, αλλά ξέρεις πως πάνε αυτά τα πράγματα -> όποιος είναι από πάνω (βλ. Sony, Nintendo) δεν καίγεται ιδιαίτερα να παραδώσει "consumer-friendly" fanservice.

    - - - Updated - - -

    Γενικώς ότι και να λέμε εμείς στα fora (οι τρελοί του χωριού) περί Switch Pro, αν η Nintendo μπορεί να πηγαίνει τρένο με SoC του 2015 (Tegra X1), ποιός ακριβώς μπορεί να τους εμποδίσει;

    80 μύρια πωλήσεις το Switch και την 100άρα την έχει για πρωινό.

    Προσωπικά δεν θα απορήσω αν χτυπήσει και 150άρα (install base επιπέδου PS2/NDS) όπως πάει.

    Παιδιά μην βαυκαλίζεστε (το λέω και για μένα, μην παρεξηγηθώ), το 99,9% του κόσμου στην πραγματική ζωή (εκτός forum bubble/echo chamber) δεν γνωρίζει ΚΑΝ έννοιες όπως: Jaguar, GCN, RDNA1/2/3, Ryzen, ARM A57, Tegra κλπ.

    Το 99,9% που αγόρασε PS4 ούτε καν ξέρει τι CPU ή πόση RAM έχει το PS4...

  5. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (22-02-2021)

  6. #1185

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μιλάμε για παιχνίδι με assets εποχής PS2 (άντε πες λίγο παραπάνω λόγω RAM).

    Δεν είναι σαν αυτό εδώ που είναι πιο φρέσκο: https://www.t3.com/news/how-mario-ka...pro-revealed-2

    Σίγουρα όλα της Nintendo δείχνουν πανέμορφα λόγω πολυχρωμίας*, αλλά άλλο Wii και άλλο Wii U baseline...

    * είναι ένα στοιχείο που από ανέκαθεν συμπαθώ και επιζητώ στα video games (ειδικά στις γκρίζες σκατοπόλεις που ζούμε οι περισσότεροι). Όχι άλλη μουντάδα/μονοχρωμία (βλ. τα πρώτα Gears με UE3 ή ακόμα και το Killzone 2 με την γνωστή «καφετίλα» του).

    Πολυχρωμία = στοιχείο που τραβάει το μάτι από χιλιόμετρα μακριά = βασικότατο selling point για arcade/coin-op games -> πως αλλιώς θα σου τραβήξει το μάτι μια καμπίνα (ομιλώ για εποχές ουφάδικων) από μακριά;;;

    Ποτέ δεν κατάλαβα όσους γουστάρουν παιχνίδια με φτωχή παλέττα χρωμάτων (εκτός αν ζουν μέσα στο πολύχρωμο δάσος του Αμαζονίου -> αλλά εκεί δεν υπάρχουν κονσόλες καν), αλλά ΟΚ, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.


    Δηλαδή δεν συμφωνείς ότι ο κόσμος κάνει αβαβά χοντρά hardware θέματα (βλ. joycons) ελέω ποθητών exclusives; Αφού ρε συ έχεις ζήσει εποχές 360/Gears/RROD, αποκλείεται να μην το θυμάσαι.

    Συμφωνώ να τα κάνει αβαβά ο κόσμος; Όχι, αλλά είναι κάτι που ισχύει ιστορικά και το ξέρεις.

    Σκέψου ότι υπάρχουν άρρωστοι συλλέκτες (από αυτούς που έχει 12 3DS ο καθένας, ένα για κάθε χρώμα που υπάρχει!) που ήδη λιμπίζονται τα Zelda-themed joycons! Τους νοιάζουν τα drifting issues; Δεν το βλέπω και μια χαρά θα το ψηφίσουν με το πορτοφόλι τους!


    Δεν ξέρω για ποιά ομάδα λες, αλλά δεν πιστεύω ότι τα fora κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά στην στρατηγική των εταιριών (εκτός αν μου πεις για κανά μεγάλο στυλ ERA).

    Προβλέπεις δηλαδή ότι θα πατώσουν οι πωλήσεις του Switch και θα γίνει Wii U No2; Από το 2017 διαβάζω doom & gloom προβλέψεις και μέχρι στιγμής κανείς από αυτούς (κάποιοι είναι και gaming «δημοσιογράφοι» τρομάρα τους!) δεν έχει πέσει μέσα (προσοχή: μιλάω για άτομα που δεν έχουν εκτεταμένη επαφή και πείρα στον χώρο των κονσολών).

    Εδώ σκέψου βγάλανε δυνατές κονσόλες στο 500άρικο οι Sony/MS και η πρόβλεψη μερικών (τα διάβαζα τέλη 2020) ότι το Switch θα ξεχαστεί ανάμεσα στα Τεραφλόπια πήγε εντελώς κουβά.

    Μπορείς να ερμηνεύσεις την Nintendo με ορθολογικά κριτήρια; Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς, όσοι την παρακολουθούμε από παλιά (από εποχής lateral thinking/withered technology) γνωρίζουμε τι καπνό φουμάρουν στο Κυότο εδώ και πολλές δεκαετίες!


    Εδώ θα συμφωνήσω, αν και διαφωνώ ελαφρώς με τον ορισμό του remaster (remaster = αλλαγή ανάλυσης & fps με διατήρηση ίδιων assets -> textures/poly count).

    Κάνει την Sony να μοιάζει αγία (ενώ δεν είναι, καμία εταιρία δεν είναι) με τα 80άρια για remakes (βλ. Demon's Souls).

    Remake = νέα assets φτιαγμένα από την αρχή (όχι απλά res/fps boost)


    ΟΚ, να στο δώσω ότι το free BC είναι καλό, αλλά ξέρεις πως πάνε αυτά τα πράγματα -> όποιος είναι από πάνω (βλ. Sony, Nintendo) δεν καίγεται ιδιαίτερα να παραδώσει "consumer-friendly" fanservice.

    - - - Updated - - -

    Γενικώς ότι και να λέμε εμείς στα fora (οι τρελοί του χωριού) περί Switch Pro, αν η Nintendo μπορεί να πηγαίνει τρένο με SoC του 2015 (Tegra X1), ποιός ακριβώς μπορεί να τους εμποδίσει;

    80 μύρια πωλήσεις το Switch και την 100άρα την έχει για πρωινό.

    Προσωπικά δεν θα απορήσω αν χτυπήσει και 150άρα (install base επιπέδου PS2/NDS) όπως πάει.

    Παιδιά μην βαυκαλίζεστε (το λέω και για μένα, μην παρεξηγηθώ), το 99,9% του κόσμου στην πραγματική ζωή (εκτός forum bubble/echo chamber) δεν γνωρίζει ΚΑΝ έννοιες όπως: Jaguar, GCN, RDNA1/2/3, Ryzen, ARM A57, Tegra κλπ.

    Το 99,9% που αγόρασε PS4 ούτε καν ξέρει τι CPU ή πόση RAM έχει το PS4...
    Αυτο ακριβώς το πρόβλημα έχει ο κόσμος , ΔΕΝ έχει νέα ροή καλών exclusives ,αλλά ανακύκλωση παλιών παιχνιδιών που πωλούνται full price με τη μορφή remaster.
    Νέο content με το σταγονόμετρο
    Σου παραθέτω σχόλιο από την ελληνική ομάδα nintendo που είμαι για να καταλάβεις απολύτως την άποψη μου γιατί συμφωνώ απολύτως:


    "Εγώ θα πω το εξής .
    Με το switch η nintendo έφερε και εμένα και εκατομμύρια άλλους στο οικοσύστημα της.
    Ναι είμαι ο νεοφερμένος από τα xbox και playstation οπότε αντιμετωπιστε με ως τέτοιο δεν υπάρχει θέμα.
    Λάτρεψα πολλά παιχνίδια της πλατφόρμας πάντως ,και το portability, και το switch κέρδισε για αρκετούς μήνες μεγάλο κομμάτι από το χρόνο που αφιερώνω για gaming.
    Με αυτά όμως που βλέπω τη ninty να κάνει (και ειλικρινά δεν έχω ιδέα αν έκανε και στο παρελθόν) μας υποχρεώνει να βάλουμε την όπισθεν αρων αρων και όπου φύγει φύγει.

    Ανηλεές money farming, παιχνίδια που οι τιμές τους δεν πέφτουν απλά ποτέ, και ports δεκαετίας και πενταετίας που πωλούνται full price , ενώ από νέο content σταγονόμετρο.

    Ενδεικτικά από τα παιχνίδια που έχω παίξει σε ένα χρόνο (καμμία 15αρια) τα μισά και βάλε είναι ports παλιών συστημάτων που πληρώθηκαν full price και αν εγώ είμαι ψιλοοκ με αυτό γιατί δεν τα είχα παίξει εσείς πως το ανεχεστε ρε guys?

    ΑΦΟΥ ΘΕΣ FULL PRICE ΚΑΝΕ ΕΣΤΩ REMAKE όπως το links awakening να πούμε ότι είδαμε και κάτι όμορφο έστω και σύγχρονο για τα δεδομένα της πλατφόρμας αλλιώς δώσε το στα 20 άντε βαριά 30 ευρώ .
    Έστω δώσε τα full price σε πακέτα συλλόγων όπως το 3Dall Stars.
    Για να μην πω ότι κανονικά ήδη θα έπρεπε να τρέχει προγραμμα Backwards compatibility έστω για τα digital downloads από τα store προηγούμενων πλατφορμών.

    Ήδη το δικό μου switch έχει γίνει σύστημα για tetris 99 και mario 35 πριν κοιμηθώ το βράδυ η on the go αφού για να ξαναδούν ευρώ από μένα στην κυριολεξία θα ματώσει ο πάτος τους, αλλά αν συνεχίσουν έτσι θα υπάρξει θέμα.

    Δεν έμαθαν από τα λάθη τους στο παρελθόν ακούω πολλούς να λένε αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω η όχι γιατί δεν ξέρω.

    Εν τω μεταξύ ακούω πολλούς να μιλάνε και να αναμένουν σαν τρελοί το switch pro.
    Έχετε καταλάβει ρε παιδιά ότι τωρινό switch παραμένει πλήρως ανεκμετάλλευτο στον τεχνικό τομέα;;""


    Και σχόλιο άλλου χρήστη που σαρώνει στις αντιδράσεις εδώ με το οποίο επίσης συμφωνώ απολύτως:


    Το λοιπόν για να μην ακούω του καθενός τα κόμπλεξ και τα πληρωμένα fan σχόλια και επειδή όντως είχε 1-2 καλά νέα ( όχι όμως για να χάσω και ύπνο και ξύπναγα σήμερα 6 30), αυτή είναι η γνώμη μου για ότι είδα οψέ
    Smash Bros νέο χαρακτηράκι ( ολόκληρα 6' , χέστηκα )
    Fall Guys ( Ps4 free εδώ και μήνες )
    Outer Wilds ( Xbox series X, game pass free )
    Famicom Detective Club ( ξαναζεσταμένο meh )
    Samurai Warriors 5 ( ξαναζεσταμένο του 2005 στο Ps2, δηλ ημαρτον )
    Legend of Mana ( ξαναζεσταμένο του 1999 ρε που παμε ρε )
    MH Rise ( το ξέρουμε ήδη, το έχω προ παραγγείλει ήδη )
    Mario Golf ( Μario παρε βαλε το μπαλακι στον κωλ... σου)
    Tales of the Bordelands ( ξαναζεσταμένο του 2014 σε Ps3-4 )
    Capcom Arcade Stadium ( γαμω τις αραχνες μου μεσα )
    Stubbs the Zombie ( δεν σχολιάζω άλλο, πιο meh πεθαίνεις και γίνεσαι zombie ο ίδιος )
    Travis Touchdown ( meh αλλά γούστα είναι αυτά, πάσο )
    Neon White ( βλ. το 12 )
    DC Super Hero Girls Teen Power ( λέξη και εμετός )
    Plants VS Zombies ( ξαναζεσταμένο του 2019 Ps4 )
    Miitopia ( Miia Miiλακια και μισή )
    Animal Crossing - Mario DLC ( χέστηκα προσωπικά )
    Mario 3D - Bowsers Fury ( το έχω ήδη και μλκια που αντί να παίζω έβλεπα το Direct )
    Project Triangle Strategy ( ENA...ENA παιχνίδι που μου άνοιξε τα μάτια ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ '22 )
    Star Wars Hunters ( μάλλον γλάρωσα δεν είδα τπτ πέρα απο τον τίτλο )
    Knockout City ( ούτε που χέστηκα, τόσο αδιάφορο )_
    World's End Club ( meh )
    Hades Physical ( 2ο με ενδιαφέρον αγοράς, αλλά το 90% το έχετε ήδη, τώρα ξαναπληρώστε τους )
    Ninja Gaiden ( ξαναζεσταμένο, πάγωσε, ξαναζεστάθηκε και το έφαγαν τλκ οι γάτες )
    Hyrule Warriors DLC ( καρα-αρπαχτή )
    Bravely Default II ( που βγαίνει μεθαύριο ήμαρτον )
    Apex Legends ( φίλοι μου το παίζουν στο pc, εγώ στο Xbox Series X μπροστά σε 65αρα με 4K120fps, ελάτε με τα lite σας να σας "γλεντήσουμε" )
    Zelda Skyward Sword HD ( ξαναζεσταμένο αλλά οκ νοσταλγία )
    Splatton 3 ( να'τανε το '21 χρόνια δοξασμένα...αμ δε, είναι για το '22, βρε το '22 μπορεί να μην ζω, τι το θέλω το άκυρο trailer ; )
    Αυτά. Ελπίζω να σας κούρασα γιατί κάπου πρέπει να ξεσπάσω και εγώ. Τα λέμε ξανά το '22 να ανταλλάξουμε βαφές. "

    Διάβασε και συ ένα σεντόνι δεν θα σου κάνει κακο.

    Επικρατεί αναβρασμός σε όλα τα nintendo forums και όχι άδικα.



    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    psx3 (18-02-2021)

  8. #1186
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Στο "Έχετε καταλάβει ρε παιδιά ότι τωρινό switch παραμένει πλήρως ανεκμετάλλευτο στον τεχνικό τομέα;;" θα ήθελα μια διευκρίνιση.

    Κατά την γνώμη σου, επειδή βγαίνουν και remasters/ports, πάει να πει ότι δεν ξεζούμισαν ήδη το Tegra X1 baseline;

    Από Mario Odyssey μέχρι Bowser's Fury... μάλιστα στο δεύτερο φαίνεται να έπεσε τόσο ξεζούμισμα από άποψη GPU effects, που αναγκάστηκαν για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια να ξαναπέσουν στα 30 fps (ανήκουστο για platformer)!

    Πρόσεξε: άλλο θέμα η εμπορική στρατηγική (nostalgia milking) και άλλο η τεχνική/τεχνολογική στρατηγική.

    Το ότι η Nintendo (και όχι μόνο αυτή, απλά αυτοί το παρακάνουν) χτυπάει soft spot νοσταλγίας σε πολλούς (childhood memories = priceless), δεν σημαίνει ότι δεν έχει ξεζουμιστεί το Tegra X1 SoC.

    200 Gigaflops είναι το baseline του Switch (ΟΛΑ τα παιχνίδια είναι φτιαγμένα για portable mode πρωτίστως και μετά παίρνουν res/fps boost στα 400GF του docked mode).

    Το καταλαβαίνω να είσαι δυσαρεστημένος (όπως και με τα PS4 Pro/XB1X), απλά όπως είπα έχω ένσταση στο τεχνικό σκέλος του ξεζουμίσματος των OG κονσολών.

    Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου το ξεζούμισμα, για αυτό ρωτάω. Πολλές φορές οι άνθρωποι σκεφτόμαστε διαφορετικά και συγκεκριμένες έννοιες τις έχουμε διαφορετικά στο μυαλό μας, εξού και οι διαφωνίες που προκύπτουν πολλές φορές. Συμβαίνει στα πλαίσια του διαλόγου, απλά για να συνεννοηθούμε πρέπει να έχουμε κοινά αποδεκτούς ορισμούς (τι εστί baseline & ξεζούμισμα).

    Όσο για το Apex Legends, έκλαψα με το σχόλιο! Λογικά θα είναι 30 fps, αλλά θα είναι cross-play με PS4/XB1; Αν ναι, σίγουρα θα πέσει ξύλο. Ειδικά με Lite/joycons που έχουν μοχλουδάκια της πλάκας!

    Στο Fortnite που επίσης είναι 30 fps, τους Switch players τους βάζουν με mobile players στο ίδιο player pool, αντί για PS4/XB1.

    Γενικώς μην ψάχνεις λογική, η Nintendo είναι η Apple του gaming σε θέμα τιμολογιακής πολιτικής παιχνιδιών (μακάρι να ήταν και στα mobile SoC, βλ. Apple M1 που κοντράρει στα ίσια Zen 3 CPU!).

    Εμένα (με τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια πάντα) μου φάνηκε καλή η παρουσίαση, μιας και πολλά παιχνίδια δεν τα έχω παίξει καν.

    Για κάποιον άλλον που ακολουθεί πιστά την Nintendo και αγοράζει κάθε κονσόλα τους (NES, SNES, N64, GameCube, Wii, Wii U, Switch) είναι πιο πιθανό να ξενερώσει, αλλά νομίζω αντιλαμβάνεσαι ότι το μυαλό ενός fanboy (η Nintendo έχει τα πρωτεία σε fanboyσμο, Sony/MS δεν φτουράνε μια μπροστά στην Big N, λολ) μπορεί να τα κάνει αβαβά όλα (βλ. τύποι που αγοράζουν ένα σωρό κονσόλες/χειριστήρια λόγω χρωμάτων, στα full-price remasters θα κολλήσουν?).
    Last edited by psx3; 18-02-2021 at 15:26.

  9. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Leon_DiZ (18-02-2021)

  10. #1187
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Είναι παιχνίδι του πρώτου Wii, ένα Remake ναι θα ήταν αυτό που θα ήθελε ο κόσμος .
    Εγώ θα το τιμήσω εξάλλου δεν το έχω παίξει αλλά αν σου postαρω εδώ σχόλια από nintenders θα καταλάβεις.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Remake θα ήθελε πολύς κόσμος από πολλά παιχνίδια. Το θέμα είναι πόσο νόημα έχει να κάνεις remake παιχνίδι που στέκεται μια χαρά (IMO) αντί να ασχοληθείς με κανένα άλλο που είναι εντελώς παρωχημένο.



    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μιλάμε για παιχνίδι με assets εποχής PS2 (άντε πες λίγο παραπάνω λόγω RAM).

    Δεν είναι σαν αυτό εδώ που είναι πιο φρέσκο: https://www.t3.com/news/how-mario-ka...pro-revealed-2

    Σίγουρα όλα της Nintendo δείχνουν πανέμορφα λόγω πολυχρωμίας*, αλλά άλλο Wii και άλλο Wii U baseline...

    * είναι ένα στοιχείο που από ανέκαθεν συμπαθώ και επιζητώ στα video games (ειδικά στις γκρίζες σκατοπόλεις που ζούμε οι περισσότεροι). Όχι άλλη μουντάδα/μονοχρωμία (βλ. τα πρώτα Gears με UE3 ή ακόμα και το Killzone 2 με την γνωστή «καφετίλα» του).


    Ειλικρινά δεν μου φαίνεται παρωχημένο. Δλδ αν μου το έδινες σε υψηλή ανάλυση και καλά fps άνετα θα το έπαιζα. Γενικά σε αυτές τις περιπτώσεις artstyle>>>>>>>realism. Τα ρεαλιστικά γραφικά παλιώνουν πολύ γρήγορα, αν συγκρίνεις το Zelda πχ με τα πρώτα GoW σου βγαίνουν λίγο τα μάτια στα δεύτερα. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια από το PS2 που κρατιούνται μια χαρά.




    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυτο ακριβώς το πρόβλημα έχει ο κόσμος , ΔΕΝ έχει νέα ροή καλών exclusives ,αλλά ανακύκλωση παλιών παιχνιδιών που πωλούνται full price με τη μορφή remaster.
    Νέο content με το σταγονόμετρο
    Σου παραθέτω σχόλιο από την ελληνική ομάδα nintendo που είμαι για να καταλάβεις απολύτως την άποψη μου γιατί συμφωνώ απολύτως:


    Spoiler!


    Και σχόλιο άλλου χρήστη που σαρώνει στις αντιδράσεις εδώ με το οποίο επίσης συμφωνώ απολύτως:


    Spoiler!

    Διάβασε και συ ένα σεντόνι δεν θα σου κάνει κακο.
    Κοίτα όλα αυτά.. μου κάνουν λίγο "duuuuuuh".. Δλδ ναι συμφωνώ ότι είναι ακριβή, ότι δεν προλαβαίνει να βγάζει exclusives, ότι δεν πέφτουν τα παιχνίδια της, αλλά ρε παιδιά... αυτή είναι η Nintendo τόοοοοσα χρόνια. Που είναι το περίεργο;

    Πιο πολύ κακή αγορά μου κάνει από αυτούς που γκρινιάζουν παρά οτιδήποτε άλλο. Δεν είναι τυχαίο που πολλοί το έχουν ως δεύτερη κονσόλα το Switch και ζυγίζουν τι θέλουν κάθε φορά (φορητότητα/γραφικά).
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Brazhlias (22-02-2021),psx3 (18-02-2021)

  12. #1188

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Στο "Έχετε καταλάβει ρε παιδιά ότι τωρινό switch παραμένει πλήρως ανεκμετάλλευτο στον τεχνικό τομέα;;" θα ήθελα μια διευκρίνιση.

    Κατά την γνώμη σου, επειδή βγαίνουν και remasters/ports, πάει να πει ότι δεν ξεζούμισαν ήδη το Tegra X1 baseline;

    Από Mario Odyssey μέχρι Bowser's Fury... μάλιστα στο δεύτερο φαίνεται να έπεσε τόσο ξεζούμισμα από άποψη GPU effects, που αναγκάστηκαν για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια να ξαναπέσουν στα 30 fps (ανήκουστο για platformer)!

    Πρόσεξε: άλλο θέμα η εμπορική στρατηγική (nostalgia milking) και άλλο η τεχνική/τεχνολογική στρατηγική.

    Το ότι η Nintendo (και όχι μόνο αυτή, απλά αυτοί το παρακάνουν) χτυπάει soft spot νοσταλγίας σε πολλούς (childhood memories = priceless), δεν σημαίνει ότι δεν έχει ξεζουμιστεί το Tegra X1 SoC.

    200 Gigaflops είναι το baseline του Switch (ΟΛΑ τα παιχνίδια είναι φτιαγμένα για portable mode πρωτίστως και μετά παίρνουν res/fps boost στα 400GF του docked mode).

    Το καταλαβαίνω να είσαι δυσαρεστημένος (όπως και με τα PS4 Pro/XB1X), απλά όπως είπα έχω ένσταση στο τεχνικό σκέλος του ξεζουμίσματος των OG κονσολών.

    Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου το ξεζούμισμα, για αυτό ρωτάω. Πολλές φορές οι άνθρωποι σκεφτόμαστε διαφορετικά και συγκεκριμένες έννοιες τις έχουμε διαφορετικά στο μυαλό μας, εξού και οι διαφωνίες που προκύπτουν πολλές φορές. Συμβαίνει στα πλαίσια του διαλόγου, απλά για να συνεννοηθούμε πρέπει να έχουμε κοινά αποδεκτούς ορισμούς (τι εστί baseline & ξεζούμισμα).

    Όσο για το Apex Legends, έκλαψα με το σχόλιο! Λογικά θα είναι 30 fps, αλλά θα είναι cross-play με PS4/XB1; Αν ναι, σίγουρα θα πέσει ξύλο. Ειδικά με Lite/joycons που έχουν μοχλουδάκια της πλάκας!

    Στο Fortnite που επίσης είναι 30 fps, τους Switch players τους βάζουν με mobile players στο ίδιο player pool, αντί για PS4/XB1.

    Γενικώς μην ψάχνεις λογική, η Nintendo είναι η Apple του gaming σε θέμα τιμολογιακής πολιτικής παιχνιδιών (μακάρι να ήταν και στα mobile SoC, βλ. Apple M1 που κοντράρει στα ίσια Zen 3 CPU!).

    Εμένα (με τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια πάντα) μου φάνηκε καλή η παρουσίαση, μιας και πολλά παιχνίδια δεν τα έχω παίξει καν.

    Για κάποιον άλλον που ακολουθεί πιστά την Nintendo και αγοράζει κάθε κονσόλα τους (NES, SNES, N64, GameCube, Wii, Wii U, Switch) είναι πιο πιθανό να ξενερώσει, αλλά νομίζω αντιλαμβάνεσαι ότι το μυαλό ενός fanboy (η Nintendo έχει τα πρωτεία σε fanboyσμο, Sony/MS δεν φτουράνε μια μπροστά στην Big N, λολ) μπορεί να τα κάνει αβαβά όλα (βλ. τύποι που αγοράζουν ένα σωρό κονσόλες/χειριστήρια λόγω χρωμάτων, στα full-price remasters θα κολλήσουν?).
    Κοίτα από τεχνικά θέματα δε γνωρίζω και πολλά πιθανότατα μάλλον έχεις δίκιο.

    Στα υπόλοιπα Πραγματικά ο τύπος στο δεύτερο σχολιο ήταν θεουλης έκλαψε πολύς κόσμος.
    Το έχω διαβάσει καμμια 10ρια φορές για να γελάω

    Και τα είπε ολοσωστα.

    Πραγματικά εγώ είμαι τυχερός γιατί δεν έχω παίξει αυτά τα παιχνίδια δεν έχω παρελθόν στη nintendo .

    Οι hardcore fans της αρχίζουν και κράζουν άσχημα.


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 18-02-2021 at 15:40.

  13. #1189
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Νομιζω οτι συμφωνω με τον Λεωνιδα, η Nintendo ειναι ξεκαθαρο τι προσφερει εδω και χρονια. Δεν ειναι οτι αλλαξε ξαφνικα στρατηγικη η οτι προσπαθησε να πλασαρει κατι ως κατι αλλο. Υπαρχει το σοβαροτατο asset και selling point του hardware με την φορητοτητα, υπαρχουν οι 3-4 ποιοτικες in house σειρες και απο κει και περα ξερεις εκ προοιμίου οτι θα αγοραζεις τα παντα και για παντα ακριβα, θα παιρνεις αρκετα ξαναζεσταμενα προιοντα και στα third party θα εχεις τις custom made εκδοσεις (για να μπορουν να τρεξουν στο wii/wiiu/switch) αλλα και καποια third party exclusives που θα εκμεταλλευονται τα features της κονσολας.
    Δεν εχει αλλαξει τιποτα βασικα.
    Νομιζω περισσοτερο λαθος αγορα ειναι εκ μερους καποιων, ουτε μπορει ουτε θελει να τους ικανοποιησει ολους η Nintendo.
    Το σχολιο του παιδιου επισης δεν το καταλαβαινω για να ειμαι ειλικρινης, μιλαει για παιχνιδια που ειναι διαθεσιμα αλλου πιο φθηνα και τρεχουν καλυτερα κτλ. Σοβαρα τωρα, υπαρχει καποιος που αγοραζει κονσολα της Nintendo για να παιζει Apex?
    Ολα αυτα τα παιχνιδια ειναι απλα γαρνιτουρα για τους κατοχους του Switch, δεν ειναι ο λογος που αγορασαν την κονσολα.
    Οσοι ασχολουνται με τετοια παιχνιδια εχουν και την πλατφορμα που τα υποστηριζει καλυτερα και αν εχουν switch ειναι για να παιζουν αλλα πραγματα.


  14. #1190
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Βλέπω αυτό τώρα και χαζογελάω (με την καλή έννοια!) με το μπαρμπαδελάκι (τι σκατά είναι, ψάρι?) στο 1:00:
    Spoiler!

    Θέλω να πω αυτή η καρτουνίλα (πάλι με την καλή έννοια) μου βγάζει (από άποψη art style) μια ομορφιά τύπου Pixar/Disney και old school video games (με χαριτωμένα μπαρμπαδέλια όπως τα λέγαμε κάποτε)... τα βλέπεις και έχεις ένα χαμόγελο σαν μικρό παιδί (όπως και με το Astro's Playroom).
    Από τεχνική/τεχνολογική άποψη σίγουρα δεν είναι top of the top (στυλ PS5 Ratchet) και σε κάνει να αναρωτιέσαι πόσο πιο ψηλά θα ήταν η Nintendo αν έπαιζε και αυτή σε league... Teraflops!

  15. #1191
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Υπάρχει κανένας που ασχολείται με σοφτ καταστάσεις, να μου στείλει ένα pm?

  16. #1192
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Κάποιες φήμες περί Switch Pro:

    https://www.reddit.com/r/GamingLeaks...switch_pro_is/

  17. #1193
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Παρατήρησε κανείς ότι η τιμή του OG Switch πλέον είναι €349 (νέα MSRP?) σε πολλά μαγαζιά;

    Απλά δεν νιώθει η Nintendo... τα βλέπουν όσοι αγόρασαν Switch στα €299 το 2017 και γελάνε με όσους περίμεναν πτώση τιμής.


  18. #1194

  19. #1195
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Άντε να δούμε τι «μαγείρεψαν» σε συνεργασία με nVidia. Πάλι ταμείο θα πάνε με τόσα exclusives που έχουν (και πόσα ακόμα remasters θα έρθουν από 3DS/Wii U μεριά)...

  20. #1196
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αρχίσανε τα όργανα:

    New Nintendo Switch Pro Will Have "Some" Exclusives, Especially From Third-Party Developers, Insider Says

    https://wccftech.com/new-nintendo-sw...ro-exclusives/

    Εδώ να υπενθυμίσω ότι ιστορικά η Nintendo το συνηθίζει να βγάζει exclusives σε iterative consoles (βλ. DSi, New 3DS) και δεν ανοίγει μύτη...

    Sony/MS δεν έβγαλαν ούτε ένα exclusive σε Pro/X να πεις ότι αδικήθηκαν οι κάτοχοι OG PS4/XB1!

    Αυτό το λέω απλά για να δούμε τι double standards υπάρχουν στο perception της αγοράς. Φανταστείτε να έβγαιναν PS4 Pro exclusives τι κακός χαμός θα γινόταν από τους γνωστούς-αγνώστους Sony haters...

  21. #1197
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mtifosi (23-03-2021),PDS (23-03-2021)

  23. #1198
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Για να δούμε. Αν έχει 400άρι, λογικά θα μιλάμε για κανά φρέσκο nVidia SoC (π.χ. Orin), όχι το X1 του 2015.

    Η «Μαρίκα» γέρασε, δεν τραβάει άλλο botox η κακομοίρα!

  24. #1199
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Για να δούμε. Αν έχει 400άρι, λογικά θα μιλάμε για κανά φρέσκο nVidia SoC (π.χ. Orin), όχι το X1 του 2015.

    Η «Μαρίκα» γέρασε, δεν τραβάει άλλο botox η κακομοίρα!
    Λογικα θα φοραει xavier soc που εχει volta gpu που ειναι το μοναδικο που υποστηριζει dlss. Οπως και να εχει αν ισχυουν θα μιλαμε για μεγαλη αναβαθμιση...

  25. #1200
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Χαίρομαι να υπάρχει diversity στο hardware, όπως και το OG Switch/Tegra X1 υποστήριζε tiled rendering (που δεν υποστήριζαν ούτε καν τα PS4 Pro/XB1X).

    Γενικώς έχει άσσους στο μανίκι η nVidia να αυξήσει το efficiency, παρά το έλλειμμα σε wattage (mobile SoC γαρ).

    Η AMD ολίγον βαρκούλες αρμενίζουν με το FidelityFX... ούτε με το DirectML περιμένω πολλά πράγματα, τσάμπα hype IMHO.

    Aν δεν μπουν dedicated Tensor cores, σοβαρή δουλειά ΔΕΝ πρόκειται να κάνει το AI upscaling (δώρον-άδωρον αν καταλήξει να τρώει τα μισά shader ALUs της GPU).

  26. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mtifosi (23-03-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •